WEEKBLAD VRIJDAG 27 JUNI 1947 2^e JAARGANG No. 25 BERGEN KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN In het huis met de pilaren or ganiseert het K. C. B. een expo sitie met werken van Jan van Herwijnen, Dirk Hubers, mevr. Jeanne Kouwenaar-Bijlo en enige jongeren. Burgemeester Dr. W. Huygens opende te tentoon stelling met een kort woord. Hierna kreeg de kunstschilder Dirk Vis het woord, niet om te getuigen van zijn vriendschap voor de kunstbroeder Jan Her wijnen, sympatieën en antipathieën toch hebben ook in de kunste naarswereld al teveel kwaad ge daan, maar omdat hif zich in kunstopvatting verwant voelt aan deze kunstenaar. Kunst, aldus deze spr. staat niet in dienst van een of andere persoonlijke aesthetische opvatting of theoretische schoon heidsleer. Met aesthetica heeft kunst niets, maar dan ook niets te maken, dat zou zijn het na jagen van een illusie, of.... het zou nakaarten zijn. De kunst stond steeds in dienst van de menselijke nood, vooral geeste lijke nood. De ware kunstenaar zag altijd de mens in zijn nood, voelt de nood in alles, in de ver houding tot leven en dood, tot de natuur. De kunst is in wezen altijd religieus geweest en draagt daarvoor de kenmerken van waarachtigheid en noodwendig heid. Schilderkunst is de kunst van licht en kleur en de schilder weet het physieke licht te breken, a. h. w. te leiden, te transformeren tot geestelijk licht. Dit licht kan de geestelijke nood lenigen. De taak van de schilder, aldus besloot deze kunstenaar zijn bespiegeling, is heel simpel, maar.... heel groot. Bij een rondgang door de zalen treft men een grote verscheiden heid van kunstwerken aan. Naast de beeldhouwwerken van Jeanne Kouwenaar-Bijlo, waaronder op vallen Venus en Drie Gratiën, vindt de bezoeker een groot aan tal schilderijen van Jan Herwijnen, onder meer een landschap, een kinderportret, een portret om zijn vrouw en een achttal doden. De ceramist Dirk Hubers had mooie kruiken, potten enz. inge zonden, Van de jongeren viel o.m. te bewonderen een houtskooltekening van Karei Colnot en een land schap in olieverf van Henk van der Idsert. BRANDWEER EN SIRENE Die aan de weg timmert heeft veel berichts, als men iets in het openbaar doet, staat men bloot aan critiek, aan bedilzucht van velen. Dit is al oud, en het zou vreemd zijn, als de brandweer daar aan ontkwam. Als de spuit gasten zo nu en dan eens op 'n mooie middag of avond een demonstratie geven, is dat een aardig verzetje voor vele nieuws gierigen en vooral voor de jeugd, maar o wee, als tegen 't midder nachtelijk uur de sirene, die toch al in kwaad gerucht staat, omdat hij herinnert aan zoveel narigheid, de mensen stoort in de eerste slaap, de kleintjes wakker schrikt. En als dan nog blijkt, dat het maar een proef is, dat men bij de neus genomen is, dan is dit voor velen toch te veel. Dan is de critiek niet erg vriendelijk en 't is weer, de beste stuurlui staan aan wal. Wij hebben eens een praatje gemaakt met de commandant van ons kranig brandweerkorps en nu alles van de eerste schok bekomen is, en mogelijk verhitte gemoederen tot bedaren zijn ge komen, menen we goed te doen hieraan meer bekendheid te geven. De commandant wees er ons op, dat snelheid van handelen 'n eerste vereiste iszo ergens, dan is hier de eerste klap een daalder waard. Hiervoor zijn nodig een enthousiast corps, grote geoefend heid en een doeltreffende alarme ring. Aan enthousiasme ontbreekt het ons jonge corps niet en af brekende critiek zal niet licht hun geestdrift doven. Om de geoefend heid zo hoog mogelijk op te voeren is veel oefenen nodig onder alle mogelijke omstandig heden daarbij aan het licht komende tekortkomingen kunnen dan verholpen worden vóór 't ernst is. Rest nog de alarmering. Vroeger werd de bevolking bij een geroepen door het kleppen van de klok: „als ik kleppe is er brand," zegt een opschrift op de oude Roeland boven Gent. Te Bergen gaat dat niet. De reeds in 1940 gegeven opdracht tot het aanleggen van een alar meringssysteem, bleef door de oorlog onuitgevoerd. En nu worden wegens materiaalschaarste alleen aan de grotere plaatsen alarmeringsschellen verstrekt. De sirene is de redder in de nood. Zijn gehuilebalk moge velen onaangenaam in de oren klinken, hij doet zijn werk perfect, zoals bij de laatste proef overtuigend bewezen isbinnen 5 minuten waren de mannen uit hun bed en bij de brand. Geen alarmerings schellen zouden beter resultaat hebben opgeleverd. Overdag, aldus onze zegsman, commandant Blauw, heeft de sirene zelfs iets voor boven de alarmeringsschellenhet geluid van de sirene toch dringt ook tot de brandweerman door, die op een ander deel van Bergen aan het werk en dus niet thuis is. In de toekomst, d.w.z. als de omstandigheden het mogelijk ma ken dat er alarmeringsschellen worden geplaatst, denkt men dan ook overdag tot een uur of zes, zeven, gebruik te blijven maken van de sirene's avonds en 's nachts kan dan zonder bezwaar van het andere systeem gebruik worden gemaakt, zodat niemand meer in zijn slaap behoeft te worden gestoord. Tot zolang zal men zich enig ongemak moeten blijven getroosten, de gemeenschap eist nu eenmaal dit offer. Of er binnenkort nog meer van die verrassingen te wachten zijn? Niet nodig, aldus de com mandant, de proef heeft geleerd, dat het zo goed is. BERGEN's HARMONIE Groot nationaal muziekconcours Ook de 2e concoursdag 'n groot succes Na de officiële ontvangst van jury, directeuren en voorzitters van de deelnemende verenigingen op het raadhuis door burgemeester dr. W. Huygens ging het naar het Van Reenenpark, waar een overweldigende menigte, gekomen van dichtbij en verre, zelfs uit Friesland en Noord-Brabant, reeds in spanning stond te wachten op wat komen zou. Dank zij de voorbeeldige or ganisatie en de prachtige mede werking van het publiek, werd de marswedstrijd een volledig succes. 9 Korpsen verschenen aan de start. De Postharmonie uit Alkmaar opende de rij met „Leve de vrij heid". De kranige mannen zetten hun beste beentje voor en behaalden een le prijs. De jury kende in het geheel 5 eerste prijzen toe, wel een bewijs, dat alles op hoog peil stond. De volledige uitslag van de marswedstrijd luidde Postharmonie, Alkmaar, le prijs met 96 punten, Harmonie Beet gum, Menaldumadeel 2e pr., 89 pnt.. Kunst na arbeid, Rucphen N.Br. le pr. 96 pnt., Accordando, Spierdijk, le pr. 105 pnt., Trouw en Vriendschap, Amsterdam le pr. 96 pnt., Dr Nuyens, West woud, 2e pr. 92 pnt., Veni-Vidi- Vici, Amsterdam, 2e pr. 85 pnt., Crescendo, Spaarndam, 3e pr. 81 pnt. en last not least Apollo, den Oever, le pr. met 104 punten. Met het afmarcheren van de korpsen verdween ook 't zonnetje en kwam de eerste dissonant in de vorm van regendroppels. Wat zou de onberekenbare, grillige Fortuna in haar schild voeren? Gelukkig liet zij zich bij het begin van de concertwedstrijden ver tederen door de schone klanken, zodat het in groten getale opge komen publiek weer kon genieten. 9 verenigingen namen deel aan de concert-wedstrijd. De uitslag was: Postharmonie, Alkmaar, le prijs met 338 punten, Harmonie Beet gum, Menaldumadeel Fr. 2e pr., 322 pnt., Kunst na Arbeid, Rucphen N.Br. 3e pr., 272 pnt., Accordando, Spierdijk, 2e pr., 302 pnt., Trouw en Vriendschap, Amsterdam, 2e pr., 312 pnt., dr. Nuyens, Westwoud, 2e pr., 324 pnt., Veni, Vidi, Vici, Amsterdam, le pr., 359 pnt., Crescendo, Spaarndam, 2e pr., 305 pnt., Apollo, den Oever (Wieringen), le pr., 372 pnt. Na afloop van de concert wedstrijd was het weer hetzelfde liedje als na de marswedstrijd: regen, 's Avonds bij de ere- wedstrijd kwam Pluvius zo onder de bekoring van de muziek, dat hij vergat de sluizen open te zetten. Weer was een talrijk publiek aanwezig, dat met luide bijvalsbetuigingen getuigde van zijn grote waardering. De Postharmonie uit Alkmaar bracht onder leiding van haar dirigent G. Anderson de Lust- spielouverture van Kelar Bela ten gehore. Apollo van den Oever (Wie- ringen) gaf onder leiding van Dir. Joh. v. Glabbeek een schit terende vertolking van Die Ent- führung uit dem Serail van Mozart en oogstte daarmee 'n extra applaus. Tenslotte vergastte Veni-Vidi-Vici uit Amsterdam, dir. J. F. Kok, de aanwezigen nog op de Ouverture dramatique „Tibère" van Delmas Popy. De jury waardeerde de pres taties van deze drie korpsen resp. met 153, 169 en 160 punten. Hiermee zijn twee dagen van het concours verlopen, twee feest dagen voor de vijftigjarige en zijn vele vrienden en vereerders. HET PARKHOTEL GEOPEND Een zee van bloemen en grote belangstelling Onder grote belangstelling vond Donderdagmiddag de officiële opening plaats van het geheel nieuw ingerichte Hotel-Café-Res taurant, het „Parkhotel". Wat hier in een korte tijd tot stand is gebracht, grenst aan het onge looflijke, het in de oorlogsjaren totaal vernielde „Erica" heeft een volkomen gedaanteverwisse ling ondergaan. „Al leyt er veel verwoest En wil daarvan niet ijzen, Het sal met groter glans uit asch en stof herrijzen" profeteerde Joost van den Vondel. Hier is inderdaad uit stof en as iets groots verrezen, waarmee allen, die daaraan hebben mede gewerkt, zich 'n monument hebben gesticht, de architect J. Plas uit Purmerend, de hoofdaannemer Jac. van Exter, de aannemers Wittebrood (electr. install), Oukes (loodgieterswerk en centr. ver warming), van Diepen (stucadoors- werk). Beukers Zn. (schilder werk), van 't Hof (meubilering), Verlengd tot 14 Juli Tentoonstelling Schilderwerk van Christina Dames Karei de Grotelaan 74, Bergen Bruna te Alkmaar (terrasso en beton-emaille), Ten Berg (tuinaan leg, W. Wokke (metselwerk) e.a. Vanaf het ruime terras langs de royale trap met bordes de Bodega binnentredende, blijft men een ogenblik vol bewonde ring staan. Het oog wordt ge trokken door het sierlijke buffet met luifel met uitgeschulpte kroon lijst en plafondbelichting met glas in lood. Links en rechts zorgen liften voor aan- en afvoer van spijzen en vaatwerk. De wanden van de grote zaal vertonen een lambrizering van geprofileerd hout met groen plas- ticwerk. Van het uit z.g. moer en kinderbalken met vakwerk bestaande plafond hangen sierlijke smeedijzeren lampen. De groen beklede fauteuils rond de met terrakleurige kleedjes gedekte tafeltjes noden tot verpozen. Twee gemetselde bogen van handvorm steen geven toegang tot de in dezelfde geest afgewerkte serre. Is de bezoeker hier uitgekeken en heeft hij nog even een blik geworpen in de vriendelijke eet zaal, Waar rieten meubelen plaats bieden aan een 70-tal gasten, dan wacht hem nog een verrassing aan de andere zijde van de gang de prachtige gemeubileerde con versatiezaal, waar gemakkelijke clubfauteuils uitnodigen tot een gezellig samenzijn. Hier valt de aandacht onmiddellijk op de prachtige schouw van terra- kleurige handvormsteen en lei pannen. Vanuit de gang, met ruime toiletten, afdalende naar de kelderruimte, vindt men daar een oppervlakte van 85 m2 in gericht tot kookkeuken en spoel keuken, voorzien van alles, wat een groot hotel behoeft. Neemt de belangstellende bezoeker nu nog een kijkje op de le en 2e étage met haar dertig hotelkamers, alle voorzien van de modernste meubilering, dan zal hij het er wel mee eens zijn, dat Parkhotel een grote aanwinst voor Bergen betekent. Alles ademt een voor name sfeer. Dat de veiligheid niet uit het oog is verloren, blijkt wel uit de aanwezigheid van brandblus- apparaten en de twee trappen, die leiden naar de étages. Parkhotel is, om te eindigen met de woorden van Vondel, „met groter glans uit as en stof herrezen." De Duinstreek voegt gaarne haar beste wensen bij de vele, die de ondernemende zakenlieden, de heren A. H. en van Linge, op de openingsdag mochten ont vangen. DE OUDEN VAN DAGEN GAAN OP STAP Der traditie getrouw heeft het comité voor de ouden van dagen onder voorzitterschap van P. Hop man, weer het plan opgevat een uitstapje te organiseren voor onze oudjes. Zij zijn nu al zo lang verstoken geweest van dit jaarlijkse pretje, dat hen nog eens weer herinnert aan hun jeugd, aan de tijd van schoolreisjes, dat elkeen het zal toejuichen, dat die oude gewoonte weer in ere wordt hersteld. Woensdag 9 Juli 's namiddags om half een zal er worden ge start in het van Reenenpark. De burgerij van Bergen zal stellig gaarne de middelen ver schaffen, die dit uitstapje moge lijk moeten maken. Het comité meent dan ook een beroep te mogen doen op de Bergenaren om door een milde bijdrage de plannen te doen slagen. De heer C. Zwakman in de Dorpsstraat zal gaarne gelden in ontvangst nemen van hen, die onverhoopt nog niet op de in tekenlijst, die thans circuleert, mochten hebben getekend. „Heerlijk is het veel te ont vangen. Maar wie geeft, hij wint nog meer". EXPOSITIES In de bekende Bergense Kunst handel van P. Hopman wordt de aandacht gevraagd voor werken van R. Snapper. Van deze kunstenaar zijn hier onder meer geëxposeerd enige aquarellen, een brug en een toren uit Enkhuizen, en een kerkinterieur. Verder trokken 'n olieverfschilderij „Prinseneiland" en een tekening „Cour de la Fortune" (Parijs), de aandacht. Op het gebied van houtsneewerk waren ingezonden de Kaarsendover en de Zandhoek. In een bescheiden tot kunst zaaltje geïmproviseerde ruimte aan de Karei de Grotelaan, heeft Christina Dames, een hier nog weinig bekende schilderes, wat van haar werk tentoongesteld. Naast een houtskooltekening van een boerenvrouw, hangen hier een dertigtal stillevens. Christina Dames voelt zich blijkbaar erg aangetrokken tot Flora's kinderenhaar lelies, gla diolen en klaprozen getuigen van haar liefde voor deze kleurrijke natuurkinderen. Dat deze beoefe naarster van de schone kunsten zich ook op ander terrein beweegt, getuigen haar fraaie broches en bladwijzers. TENNISSPORT Als in 1946 zullen ook in '47 de liefhebbers van de tennissport weer kunnen genieten in Bergen. Op de banen van het tennispark „De Molenkrocht" wordt deze week al een eerste tornooi ge houden, voor spelers uit de C- klasse. Voor juniores tot 17 jaar wordt een jeugdtornooi georga niseerd. Voor Augustus staat 'n A-tornooi op het programma, waaraan de sterkste spelers uit ons land kunnen deelnemen. De directie van het tennispark „De Molenkrocht" heeft intussen enige belangrijke verbeteringen laten aanbrengen zo zijn nieuwe kleed kamers met douchecellen inge richt en op baan 1 zijn rubber- speellijnen aangebracht, die hel derwit blijven en het „baaneffect" in belangrijke mate verminderen. GESLAAGD Op het te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van het diploma keurmeester van vee en vlees, slaagde onze plaatsgenoot de heer C. Ruyter. DE OOGST VAN DE WEG ZONDAGSDIENST ARTSEN Dl duitosJbceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. alsmede in de drie Egmonden Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr, Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee I P. Jonker, Voorstraat 125 Verloren: 1 pond boter- en suiker, ketting met zilveren kruisje, portemonnaie m. inhoud, zilveren rammelaar, portemonnaie met inhoud, meisjesvest, rood kinderbadpak, fototoestel, actetas met schoolboeken, rood-wollen D. vest, vulpen, portemonnaie met inhoud. Gevonden Padvindersriem, muziekboekje, zilveren broche, wit kinderschoentje, 4 wollen kindervestjes, kindertruitje, broche, vulpen bovengebit, notitieboekje, damesschoen, zakmes, bon voor 5 ons snoep, shawl, mantelceintuur (blauw). InlichtingenPolitiebureau, Karei de Grotelaan 17, Bergen. Zondag 29 Juni 1947 Dokter LUGTEN, Tel. 2700

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1