ft ft BERGEN H.E.D.W. I LEO PLAS irir*nrwrVr VRIJDAG 4 JULI 1947 24c JAARGANG No. 26 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef GROOT NATIONAAL MUZIEK-CON COURS een volledig succes Ook op de derde en laatste concoursdag mocht Bergen's Harmonie zich verheugen in een enorme belangstelling. Reeds 's morgens was de invasie van supporters en muziekminnaars duidelijk te merken in Bergen. Bij ^officiële ontvangst in 't Raadhuis heette Burgemeester Dr. W. Huygens de aanwezigen weer hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat ook deze dag weer een volledig succes mocht worden. Rond het Van Reenenpark heerste weer een gezellige drukte. De Marswedstrijden lokten als vorige keren tal van nieuws gierigen. Oor en oog konden hier weer genietenèn door de pittige marsmuziek, èn bij het zien van de onder aanvoering van hun tambour-maïtre kranig marche rende corpsen, waarbij Excelsior uit Alkmaar zelfs pronkte met twee prachtige schellenbomen, 't Was alles weer tip-top. 7 ver enigingen zetten hun beste beentje voor en 4 zagen hun prestaties beloond met een 1ste prijs. Het waren Metaalbew. Fanfare „Volharding" uit Gorinchem, met 96 pnt. Kunst en Strijd, Amster dam, met 102 pnt, Harmonie Excelsior Alkmaar, met 99 pnt en Fanfare Assendelft met 99 pnt. Oefening baart Kunst uit A'dam, W. M. V. Jubal uit Weesp en St Cecilia uit Alkmaar kregen een tweede prijs met resp. 85, 91 en 90 punten. De concertwedstrijd begon 's middags met een dissonant enkele dikke regendroppels Maar het bleef bij een dreigement en het weer werkte ook op de laatste concoursdag mee. Niet minder dan 13 vereni gingen namen deel aan deze concertwedstrijd, zodat het een latertje werd. Intussen viel er volop te genieten. De jury waardeerde de pres taties als volgt: Oefening baart Kunst, Amsterdam 2e prijs met 327 pnt, Kunst naar Kracht, Berkhout: 2e prijs met 294 pnt, Volharding uit Gorin chem 3e prijs 283 pnt, Beemster 's Fanfare, Beemster: 3e prijs met 291 pnt, Kunst en Strijd, Amster dam: le prijs 380 pnt, W. M. V. Jubal, Weesp: 2e prijs 308 pnt, Kunst en Vriendschap, Krommenie: le prijs 366 pnt, Crescendo, Westzaan: le prijs 390 pnt, Fanfare Excelsior, Zaan dam: le prijs 339 pnt, Harmonie Excelsior, Alkmaar: 2e prijs 321 pnt, Fanfare Harmonie, Assen delft: le prijs 392 pnt, St Cecilia, Alkmaar: 3e pr. 281 pnt, Oefening kweekt kennis, Oostwoud, 2e prijs 328 pnt. Met het oog op de verge vorderde tijd moesten enkele corpsen bij de ere-wedstrijden verstek laten gaan, zodat er slechts twee in deze afdeling uitkwamen. Crescendo uit Westzaan gaf onder leiding van zijn dirigent C. Luttik een prachtige vertolking van Lugdunum van Allier en behaalde daarmee het hoogste aantal punten van de drie ere- wedstrijden (172) Assendelft, dat bij de concert-wedstrijd het hoogste aantal punten behaalde, bracht het nu niet verder dan 154. Crescendo van Westzaan verwierf hiermee de door H.M. de Koningin beschikbaar gestelde zilveren legpenning. De door Z.K.H. Prins Bernard en Z. Exc. de Commissaris der Koningin geschonken legpenning vielen ten deel aan Apollo van den Oever 169 pnt) en St Cecilia uit Zwaag met 161 pnt. Extra Ereprijzen werden nog toegekend aan: „Accordando" uit Spierdijk voor het hoogste aantal punten in de verschillende marswedstrijden (105 pnt) een verguld zilveren medaille aangeboden door Heineken's Brouwerij Fanfare „Harmonie" uit Assen delft voor het hoogst aantal punten Sectie Fanfare over het gehele concours (een zwaar ver gulde lauwerkrans, aangeboden door de Beschermheer van Ber gen's Harmonie) „Kunst en Strijd", Amsterdam voor het hoogst aantal punten Sectie Harmonie over het gehele concours (een zwaar vergulde lauwerkrans, aangeboden door de leden van Bergen s Harmonie) en nog eens Assendelft voor 't hoogst aantal over beide secties (zilveren vredespaleis, aangeboden door de heer Rueb). Toen de laatste muzikanten naar de begane grond waren afgedaald, besteeg Burgemeester Dr Huygens nog even het podium, om Bergen's Harmonie en de deelnemende verenigingen namens de burgerij en het gemeentebe stuur van Bergen hartelijk dank te zeggen voor de vele uren van kunstgenot, die zij hadden gebracht in ons dorpje kleen. Met een driewerf hoera voor Bergen's Harmonie werd het fes tijn besloten. SERENADE voor Bergen's Harmonie „Winkel's Harmonie" en het Fanfarecorps „Kunst na arbeid" uit Zuid-Scharwoude brachten Bergen's jubilerende Harmonie Zaterdagavond een serenade op het Maesdammerhof. Deze instru mentale huldebetuiging lokte op deze schitterende zomeravond weer talloos velen naar het con coursterrein „Winkel's Harmonie" opende de avond met de Enge landvaarders, mars^'van W. Schild en vervolgde met „Piqué Dame" van Fr. v. Suppé. Het ging steeds excelsior en via het prachtige Ballet Pantomime, Les Fantoccini van Leco^q. werd het hoogte punt van de stijgende lijn bereikt in „Sinfonia" van Joh. Christ. Bach. Onvergetelijk mooi klonk op deze prachtige avond in deze vredige omgeving het Andante, waarin vooral de hoboïst Arie Butter triumfen vierde. Met een onbedaarlijk applaus gaf het enthousiaste publiek uiting aan zijn waardering. Met een extra-marsje Picknick van P. v. Leeuwen nam dit excellente corps afscheid van zijn bewonderaars. Na de pauze trad het fanfare corps „Kunst na arbeid" op. Dit eveneens tot de hoogste afdelingen behorende corps bracht onder leiding van dezelfde dirigent P. Pranger een viertal nummers ten gehore, die alle met een hartelijk applaus werden begroet. Vooral Hyménée, Gr. Marche Nuptiale van Gabriel Allier en Ouverture Framjaise van Louis Reymand hadden een buitengewoon succes. Aan een extra-nummertje viel niet te ontkomen. Het publiek bleef bedelen tot de dirigent maar weer de hand over het hart streek en het enthousiaste publiek tot bedaren bracht met Jubelklanken van Ernst Uebel. De heer Blan- kendaal, voorzitter van de 50-* jarige Bergen's Harmonie, dankte hartelijk voor de hulde gebracht door de beide zusterverenigingen en sprak zijn bewondering uit over de prestaties van deze mannen, die na zware dagtaak nog zoveel in de kunst weten te bereiken. Bergen heeft 8000 inwoners, waar, waar zijn de jonge mensen, die ook in Bergen de kunst op zo'n hoog peil helpen brengen, waar zijn de jongeren, die eenmaal de veteranen kunnen aflossen? PETITIONNEMENT De afd. Bergen van het Natio naal Comité voor Rijkseenheid verzoekt ons, in aansluiting op de in dit blad voorkomende adr vertentie, te willen mededelen, dat gelegenheid bestaat het pe titionnement van dit comité, dat de Regering zal worden bekend gemaakt, te ondertekenen. Bedoeld comité houdt hiertoe zitting op Donderdag lOJulia.s., 's avonds 8 uur in „Het wapen van Bergen", Breelaan 35. OPENLUCHTTHEATER V.V.V. BERGEN Het bestuur van de V.V.V. is er in geslaagd, in verband met het groot aantal gasten, dat nu reeds in Bergen vertoeft, reeds op 6 Juli a,s. de openingsvoor stelling in het openluchttheater te doen plaats vinden. Het in onze streken zeer goed bekende gezelschap „Zuid Neder lands toneel" (Dir. Reg. Pierre Balledux), dat ieder jaar zowel vóór als na de oorlog, duizenden bezoekers van het theater ge paste verstrooiing en goede kunst heeft geboden, komt ook dit seizoen weer in Bergen spelen. Zoals gezegd heeft de eerste opvoering plaats op 6 Juli a.s. des middags half drie, en zal er gebracht worden het toneelspel „Herberg de vier winden" door Pierre Dumaine en Marcel Dubois. De auteurs zeggen van dit toneel spel, dat speelt tijdens de be zetting van Frankrijk: „Het stuk is geïnspireerd op enkele authen tieke episoden uit onze onder grondse strijd. Daden als deze werden door duizenden gepleegd. Het is een ware geschiedenis, de helden van dit spel zijn er enige van de vele, die pns volk heeft voortgebracht. Van de velen, die gaarne gewerkt hebben ter vernietiging van de gehate vijand." Wie denkt hierbij niet onwille keurig aan het sterke toneelwerk Er komt een vriend vanavond? Gasten, die voor de eerste maal Bergen als hun vacantie- oord hebben gekozen, zullen on getwijfeld van deze gelegenheid gebruik maken, ons prachtig ge legen theater te bezoeken en.... de vaste bezoekers behoeven verder geen aansporing. Voor 13 Juli staat er een blij spel op het programma: „Ter wijl de zon schijnt" en verder nog de openluchtspelen: „De Kringloop der belangen" en „De Paradijsvloek", dit laatste door een grote groep amateurs uit Bergen, Alkmaar en Warmen- huizen, onder regie van de heer J. Haakman uit Bergen. De re petities van dit grote en grootse spel zijn reeds in volle gang en worden meermalen bezocht door de schrijver, de heer Alphons Laudy, oud-hoofdredacteur van „De Tijd", die zijn volle te vredenheid betuigd heeft met de toewijding der executanten en zeer ingenomen is met de wijze, waarop zijn geesteskind in het Noorden van ons land zal worden herboren. Voor verdere bijzonderheden zie men de biljetten en verdere publicaties. VOETBALLEN Promotie-degradatie- wedstrijden 4e klasse Voetballiefhebbers wacht Zondag avond om 7 uur op het terrein aan de Lijtweg een spannende strijd tussen Berdos I en H.E. D.W. I. Onze plaatsgenoten zullen natuurlijk hun beste beentje voorzetten, om het 4e klasserschap meester te worden. TENNISSPORT Het vierdaagse C-tornooi op de mooie banen van het tennis park „De Molenkrocht" behoort weer tot het verleden. Er was ondanks de distr. wedstrijden in Alkmaar heel wat belangstelling. Alles had een vlot verloop en dank zij de goede zorgen van de vriendelijke gastvrouwe Mw Van Limburg Stierum heerste er weer een recht gezellige stemming. Finale Dames Enkelspel: Mej. W. Tasche sl. mej. B. de Lange, 6-4, 2-6, 6-4. Finale Dames Dubbelspel: Mej. A. Boerrigter en mej. B. de Lange sl. Mej. R. Driessen en mej. W. Tasche 6-3, 6-3. Finale Gemengd Dubbelspel: Mej. B. de Lange en D. Mosk sl. mej W. Tasche en P. Berk houwer 6-3, 6-1. Finale Heren EnkelspelD. Mosk sl. H. Dorpe- ma 6-2, 2-6, 7-5. Finale Heren DubbelspelD. Mosk en K. ten Bruggencate sl. T. Kool en N. v. d. Berg 6-3, 6-3. PROMOTIEWEDSTRIJD Berdos I WAARHEEN MET UW KIND NA DE ZESDE KLAS? Uit de lezing die de heer Nijdam op de ouderavond van de O. L. S. heeft gehouden, stipten wij het volgende aan Als we de ouders verdelen in hoofd- en handarbeiders, dan zien we, dat de hoofdarbeiders, meestal de beter gesitueerden, graag hun kinderen in dezelfde stand yrillen opvoeden en op een intellectueel beroep aansturen, ongeacht of 't kind hiervoor de capaciteiten bezit of niet. Met kunst en vlieg werk worden deze kinderen klaar gestoomd. Met allerlei bijlessen bereiken ze dan na heel veel moeite de eindstreep. De hand arbeiders zien graag hun kinderen iets meer bereiken dan wat ze zelf hebben verkregen. Ze voelen dagelijks de moeilijke strijd om het bestaan en willen zich talrijke offers getroosten om hun kinderen dat te besparen. Dit is begrijpelijk. De knappe koppen onder deze kinderen moeten vaak onder zeer ongunstige omstandigheden hun doel trachten te bereiken. Bij beide groepen ouders speelt ook ijdelheid een grote rol. Zelden houdt men rekening met de ge aardheid van het kind. Het is geen kunst om kinderen klaar te stomen voor een examen. De z. g. opleidingsscholen strooien de ouders zand in de ogen. De aansluiting van Lagere School en Middelbare Scholen is een aan fluiting te noemen. Twintig jaar geleden liet."men de leerlingen toe - .ir.4or fv^men Ook daar is men van teruggekomen, omdat selectie wel nodig is. Al het werken van deze kinderen is energieverspilling en geldwegsmijterij, zowel voor de ouders als voor de staat. De ontwikkeling en rijping van het kind wordt geremd. Welke wegen staan er voor onze school nu open. Hoe weet men of een kind lichamelijk zowel als gees telijk geschikt is voor een be paald beroep? Onderwijzers met hun grote klassen kunnen dit vaak moeilijk beoordelen. Hier voor wordt ook een gewijzigde opleiding der leerkrachten vereist. Spreker zou het toejuichen als er meerdere bureaux waren voor beroepskeuze, waar de kinderen meteen getest worden. Nu is men aangewezen op verafliggende bureaux (Amsterdam, Utrecht), waaraan te hoge kosten verbonden zijn. Ook een middelbaar technische school zou voor vele jongens een goede oplossing zijn. Ook deze liggen te ver weg en brengen te hoge kosten met zich mede. Welke scholen staan er na de zesde klas openAmbachtsschool, Huishoudschool, Industrieschool, U.L.O.-school, H.B.S., Lyceum, Gymnasium. Op de drie eerste scholen wordt door vele mensen laag neergekeken. Waarom? Een goed opgeleide handarbeider ver dient dezelfde waardering als een goed hoofdarbeider. Beiden hebben elkaar nodig en in een goed ingerichte maat schappij moeten zij dezelfde rechten hebben. De U.L.O.-school richt zich helaas teveel op het eindexamen, zodat de zo nodige aesthetische vakken, handenarbeid, muziek, tekenen, geheel of gedeeltelijk verwaarloosd worden, evenals op H.B.S. en Gymnasium. De aansluiting met deze scholen vraagt dringend om een oplossing. De bekende paedagoog D. L. Daalder pleit daarom voor een 3-jarige determineerschool. Kin deren kunnen geobserveerd wor den, waarbij adviezen van jeugd leiders en het testen van de kinderen van waarde zijn bij het bepalen van de richting, die de kinderen in zullen slaan. Na deze determineerschool volgt dan het voortgezet onder wijs. Spreker meent, dat deze plannen wel niet verwezenlijkt zullen worden. Oud-minister Bolkestein heeft een ander plan ontworpen, waar bij na een 5-jarige grondschool de kinderen moeten kiezen tussen vakscholen en ander voortgezet onderwijs. In een z. g. brugklas, een soort experimenteerklas, zal uitgemaakt worden voor welk soort onderwijs de leerling ge schikt is. De leeftijd, 12 jaar, is te laag om uit te maken, waar ze heen moeten. Een ideale oplossing, zodat er geen mislukkingen plaats vinden, zal wel moeilijk te vinden zijn. In onze 6-de klas wordt niet klassikaal gewerkt maar volgens een takensysteem. Elk kind werkt op zichzelf en maakt zich klaar voor het middelbaar onderwijs. Is een kind nog niet zo ver, dan werkt het in de 7-de klas door of gaat naar de U.L.O.-school. Kinderen, die de 7-de en 8-ste klas als eindonderwijs krijgen, moeten er bepaalde vakken bij leren, die voor hen van practisch nut zijn. De heer Nijdam eindigde de lezing met een beroep te doen op het verstand van de ouders. Laten zij rekening houden met aanleg en geaardheid van hun kinderen om ze tot gelukkige, harmonische mensen op te doen groeien in een beroep, waarin ze een levensbestemming kunnen vinden. In een nabespreking zette de heer Schuil uiteen, waarom het aanbeveling verdiende een jaar U.L.O. te nemen als ovzegang naar de middelbare school. Hij raadde de ouders aan in elk geval de U.L.O. te kiezen als over gang om zo de keuze zo lang mogelijk te verschuiven. Naar aanleiding van het raadsverslag van Bergen merkte hij op, dat vanaf 1920 het Frans als vak op de Lagere school is vervallen. Het is niet juist, dat de bijzondere scholen de wet steeds hebben ontdoken en dat de leraren op de Middelbare scholen en Gym nasia bewust de wet hebben ge saboteerd en dit nog steeds doen. VERKEERSONGELUK Dinsdagmorgen ongeveer half elf is een vierjarig meisje L.H. woonachtig te Bergen, bij de overweg in Oostdorp tegenover de Matthieu Wiegmanweg met een uit Alkmaar komende tram in aanraking gekomen, met het noodlottige gevolg, dat zij lelijke schaafwonden opliep en haar beide benen gebroken werden. Nadat Dr. Poot de eerste hulp verleend had, werd het kind overgebracht naar het Centr. Ziekenhuis te Alkmaar. LEGER DES HEILS JUBILEUM-COLLECTE Deze geldinzameling heeft in het gehele land in de maand April met veel succes plaats gehad en is door predikanten van onder scheiden kerken in hun gemeente aanbevolen. De opbrengst is be stemd voor de wederopbouw van alle Legergebouwen, die door de oorlog in Rotterdam zijn vernietigd. Benevens enige korpszalen, zijn ook het hotel „Elimde industri ële inrichting, alsook de toevluchten voor mannen, vrouwen en kinderen verwoest. Zeer erkentelijk zijn wij het gemeentebestuur van Bergen, die deze aanvrage verschoven heeft naar de maand Juli, om niet in het gedrang te komen met andere collectes, waardoor deze Leger des Heils-inzameling een zeer ruime kans van slagen heeft verkregen. Op 9 en 10 Juli zullen de col lectanten zich bij U vervoegen moge zij een gulle ontvangst vinden. Zaterdag 12 Juli wordt op straat een speldjesdag gehouden. DE VROUW IN HET VENSTER. Zelfverdediging of moord? Het bioscooptheater „De Rus tende Jager" vertoont dit week end een film van de beroemde Fritz Lang, de regisseur, die reeds meermalen blijken gaf van zijn meesterschap en zich bij voor keur beweegt tussen Justitie en misdaad, om de uitwassen van de menselijke samenleving met genadeloze scherpte te belichten. In „De vrouw in het venster" wordt de toeschouwer meege sleurd in de climax van gebeurte nissen, deelt hij in de angst van twee radeloze slachtoffers van omstandigheden. Prof. Wanley, een evenwichtig, rustig man, zoekt als zijn vrouw en kinderen met vacantie zijn, ontspanning in zijn club. Hij dineert met zijn vrienden, maar zijn gedachten zijn bij een schilderij, dat hem in de etalage van een kunsthandel bijzonder heeft ge troffen en een jong meisje voor stelt. Zijn vrienden nemen hem hiervoor danig in 't ootje. Op weg naar huis brengt het schilderij hem weer tot staan voor de éta lage. Dan ziet hij plotseling het evenbeeld van de vrouw op het doek achter zich staan op het trottoir. Hij knoopt een gesprek aan met het meisje en als hij verneemt, dat zij meerdere stukken van de schilder bezit, volgt hij haar naar haar flat, waar zich een onschuldig gesprek ontwikkelt, dat plotseling wordt afgebroken door de komst van een man, die omgang heeft met het meisje. Zonder een verklaring af te wachten, gaat de jaloerse minnaar tot handtastelijkheden over. Wan ley moet vechten voor zijn leven, maar was weerloos in de handen van zijn veel sterkere tegen stander. Op het laatste moment brengt het meisje een schaar binnen zijn bereik. Hij steekt blindelings toe.... de aanvaller valt.... De eerste ingeving van Wanley is, aangifte te doen bij de politie, maar zal men hem geloven, zal men zijn beroep op zelfverdediging aanvaarden? En dan, zijn aan wezigheid in het flat zou aan leiding geven tot schandaal- publiciteit. Hij besluit het lijk in zijn auto te vervoeren naar een ver afgelegen plek. Er volgen spannende dagen voor de beide radeloze slachtoffers van de om standigheden. De spanning neemt nog toe als een sinister persoon, een soort lijfwacht van de ver- slagene, volkomen op de hoogte blijkt te zijn van het gebeurde en chantage pleegt. 5000 in ruil voor stilzwijgen. Er schijnt geheel onverwacht een gunstige wending te komen in de situatie als de chanteur bij het verlaten van de flat in de armen van een politie-patrouille loopt en begint te schieten, ontstaat een vuurge vecht, dat de afperser het leven kost. Met deze schijnbaar be vredigende oplossing voor de beide hoofdpersonen, is echter de film nog niet afgelopen. De laatste meters van de film zijn zo knap en origineel, dat het prijsgeven van de ontknoping aan de spanning afbreuk zou doen. Men moet de film zelf zien en zelf de oplossing aan schouwen. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. van Bentem mocht na een half jaar een opleidingscursus te Bilthoven te hebben gevolgd, de voldoening smaken, te slagen voor het examen Wachtmeester lste klasse. oude koperwerken ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,— Zondag 6 Juli, 's avonds 7 uur uit Amsterdam Terrein Nesdijk De grootste sortering vindt U toch bij SPOORSTRAAT 27 - ALKMAAR Zondag 6 Juli 1947 Dokter LUGTEN, Tel. 2700

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1