UeehiUtd 99 99 Sfneilcaadett PRIESTERFEEST Bü{de ikuuuste K.C.B. exposeert BERGEN CONCERT SCHOORL EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 11 JULI 1947 24e JAARGANG No. 27 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam,Groet, Camperduin» Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmonda. d. Hoef Na voleinding van zijn studie aan het Groot Semenarie te Bourges (Frankrijk) heeft onze vroegere plaatsgenoot W. Süren Zondag 29 Juni het Heilig Pries terschap ontvangen uit handen van Z. H. Exc. Mgr. J. Lefebvre, Aartsbisschop van Bourges. Zaterdagavond werd de Neo mist door de parochianen feestelijk ingehaald vanaf de rand der gemeente. Voorafgegaan door Bergen's Harmonie, die vrolijke feestklanken liet horen, trok 'n lange stoet van gidsen, welpen, verkenners, gymnastiekvereniging Dio en bruidjes met de jonge priester naar de parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus, waar een dichte menigte blijk gaf van haar belangstelling en haar mede leven met de Neomist en het gelukkige ouderpaar, dat vol trots gezeten was naast de grote zoon. De heer P. Blankendaal, voorz. van Bergen's Harmonie bood bij het kerkgebouw de jonge priester namens het corps zijn geluk wensen aan en sprak de hoop uit, dat het Hem gegeven mocht zijn, een zegen te zijn voor de mensheid en voor zijn Kerk in 't bijzonder. In het kerkgebouw, waar het priesterkoor rijk versierd was met bloemen in de pauselijke kleuren, werd de jonge priester een welkomstlied toegezongen door de parochianen. Pastoor Van Beers sprak har telijke woorden van welkom tot de Neomist en diens familie en wees er op, dat de parochie zich gelukkig mocht prijzen, dat na 13 jaren weer een van haar zonen de priesterwijding had ont vangen, Met een Plechtig Lof werd de indrukwekkende plechtig heid besloten. Eerste Plechtige H. Mis Zondagmorgen droeg de Eerw. Neomist, daarbij geassisteerd door Pastoor Van Beers als presbyter- assistents, Kapelaan De Bree als diaken, Kapelaan Plouvier als sub diaken en Kapelaan Koning als ceremonarius, zijn eerste Plechtige H. Mis op in de parochiekerk. Bij de intocht zong het vier stemmig mannenkoor onder leiding van de heer C. Molenaar het Veni Creator van Wiertz om later te vervolgen met Missae Trinitaties van Hub. Cuypers, Jesu Dulcis van Kothe en Tantum Ergo van H. G. Marinus. De plechtigheid werd besloten met de Priestercantate van J. Haagh Cz. Het orgel werd bij deze ge legenheid bespeeld door 'n broer van de Neomist. Een neef van de jonge priester, Pater A. Bren- ninkmeyer O. P. hield de feest predikatie. Deze grote redenaar wees op de betekenis van deze dag voor de Neomist, die thans was ingeschakeld in het grote verlossingswerk, voor de familie, voor de aanwezige priesters, voor de gelovigen. Hij besloot zijn indrukwekkende rede met de jonge priester geluk te wensen, dat hij zich thans als 'n tweede Verlosser onder de mensen mocht begeven om het Evangelie te verkonden. 's Namiddags werd in het St. Jansgebouw een druk bezochte receptie gehouden. Aanwezig was o. m. Kanunnik Prof. Brenninkmeyer uit Lyon. Burge meester Dr W. Huygens had 's morgens blijk van zijn belang stelling gegeven door de Eerste Plechtige H. Mis bij te wonen. Een viertal bruidjes voerde tijdens de receptie op „Kinderen bidden om vrede." De heer Sj. Schotten droeg een fragment uit Altaargeheimenissen van Joost van den Vondel voor en een gedicht van Guido Gezelle. Een dames koortje onder leiding van C. Molenaar, vergastte de aanwezi gen op het Ave Maria van Hamma en Lentefee van Luigi Bordese. Met een Plechtig Lof met Te Deum, gecelebreerd door de Neo mist, werd het priesterfeest be sloten. OPENLUCHTTHEATER V V V. BERGEN Zondagmiddag geeft het Zuid- Nederlands Toneel zijn tweede openluchtvoorstelling in het open luchttheater te Bergen. Hiervoor is gekozen de blijspel- comedie in drie bedrijven „Ter wijl de zon schijnt" van Terence Rattigan. Van dit stuk ging in de som berste dagen in de geschiedenis van het goede, oude Engeland, 24 December 1943, in het Globe Theater in Londen de premiëre en het is op het affiche gebleven tot vandaag de dag. En terwijl de zoeklichten 's avonds kruisten en weer kruis ten door de wolken, terwijl de sirenes loeiden, en de bevolking van de geteisterde metropool leefde aan de rand van het graf, genoot een zaal met 2000 mensen van de daverende dialogen, de geestige paradoxen, de verrassende wendingen en de onverwachte ontknoping van dit gevoelige, bijna ontroerende blijspel. Dit is de geest van goeden huize en doet in de verte denken aan Pinero, Wilde, Sheridan en Shaw, al i§ Rattigan dan ook minder cerrebaal en menselijker dan de laatste. Van Rattigan werden het vorig seizoen in Nederland ge speeld: „Flarepath", (Nachtvlucht) door het Residentietoneel en „Love in Idleness" (Liefde in ledigheid) door het Centraal To neel en door het Res. Toneel. „While the sun shines", Rat- tigan's laatste stuk, dat 'n „run" maakt in het West End, stelt tegenover elkaar een jonge En gelse Lord Graaf van Harpenden, die bij zijn jeugd het kostelijk bezit heeft van twee millioen pond, een flat in Albany, enige land goederen, een butler en een verloofde, een korporaal W.A.A F. (Women's Auxiliary Air Force) Om dit paar weven zich de nodige complicaties, wendingen, dialogen en de catastrofen doen de rest. Gaat men Zondag naar het openluchttheater, dan zal men zich zeker amuseren. Aanvang half drie. Voor verdere bijzonder heden zie men de advertentie in dit nummer, waaruit de lezer tevens zal blijken dat er in dit seizoen nog een paar maal in 't openluchttheater zal worden ge speeld: 3 Aug. „De Kringloop der belangen" en 10 Aug. „De Paradijsvloek". Voor 23 Juli heeft 't ijverige V.V.V. bestuur een Verlichtings avond op het programma. „HERBERG DE VIER WINDEN" in het openluchttheater Een grote schare belangstellen den trok Zondagmiddag naar 't openluchttheater, waar het Zuid Nederlands Toneel de Herberg „De vier winden" hadopgetrokken, een nietig herbergje in een af gelegen hoekje, maar een plekje van grote betekenis in de onder grondse strijd tegen de gehate vijand. De herbergier Vader Jasseron, schitterend vertolkt door Pierre Balledux, was een der strijders en bij hem vonden velen, die moesten onderduiken, een veilige schuilplaats. Pastoor Forest wie de grond ook te warm onder de voeten werd, onttrok zich aan de nasporingen van de Gestapo, door als half idiote knecht in dienst te treden bij Vader Jasseron. Alles ging goed tot verraad in het spel kwam. Fredo, de zoon van de herbergier, heulde met de vijand en bracht de Gestapo op het spoor. Ervolgden spannende scènes tot tenslotte de ontaarde zoon dodelijk gewond wordt en om een priester vraagt. Wat moet Pastoor Forest doen, onder zijn vermomming zorgen voor eigen veiligheid of het masker afwerpen en de stervende bij staan en zich daarbij aan de Ges tapo overleveren? Hij behoeft zich niet lang te bezinnen: plicht boven alles. De aanwezigen hebben kunnen genieten van prachtig spel, vooral van Pierre Balledux als herbergier en Jan Korevaar als Pastoor Forest. Jammer, dat het openluchttheater niet tot het laatste plaatsje bezet was, het Z.N.T. had het wel verdiend. DE BITTERE WAARHEID Het bioscoop-theater „De Rus tende Jager" brengt dit week-end de spannende film „De bittere waarheid" met Ginger Rogers en Joseph Cotten in de hoofdrollen. Regie: William Dieterle. Het liep tegen Kerstmis, toen in een volle trein twee elkaar wildvreemde jonge mensen tegen over elkaar kwamen te zitten Zachary Morgan met verlof van het front, met genezen schouder- wond en nog niet genezen zenuw gestel, Mary Marshall met 'n heel ander verlof. Beiden stapten uit aan hetzelfde station en ontmoetten elkaar enkele dagen later ten huize van de familie van het meisje. Le roman d'amour begon en daar mee de moeilijkheden. Zal zij hem onthullen, dat zij wegens goed gedrag enkele dagen vrijaf heeft en straks weer zal moeten gaan naar de gevangenis, waar zij haar straf ondergaat voor het doden van een fielt van een baas, die haar in dronkenschap lastig viel? Neen, de waarheid zou hem maar schokken en zijn genezing bemoei lijken. De jonge man ontdekt intussen het geheim. De verlof dagen zijn voor hem ten einde, het scheiden valt zwaar, maar de liefde zal overwinnen. PROMOTIE WEDSTRIJDEN BERDOS - H. E. D.W.: 1-1 Op het terrein aan de Lijtweg streden Zondagavond ten aan schouwen van een grote menigte Berdos en H. E. D. W. uit A'dam om de voorrang. Zij zouden echter de punten eerlijk delen. Berdos d. w. z. Berger Doel Schutters wisten maar éénmaal raak te schieten en Hortus Een dracht Doet Winnen deed zijn naam ook al geen eer aan, de gasten mochten technisch beter zijn en vliegensvlug, winnen konden ze niet. Het spel was 10 minuten oud toen de rechtsbinnen Jan Schmidt zijn club de leiding bezorgde 1 0. Het zou duren tot een kwartier na de rust, dat de gasten de ge lijkmaker scoorden, 1-1. 'Er werd vinnig gestreden en aan aanmoedigingen ontbrak het niet, maar Fortuna wilde het zo en met 1 1 kwam het einde. Er wachtte nog een verrassing. De gasten eisten na afloop nog een strafschop, waarop zij in de tweede helft recht meenden te hebben gehad. Zij kregen het verlangde endoelpuntten. Een hogere instantie zal verder be slissen. DRIE DAGEN KERMIS De Kermis behoort weer tot het verleden. Drie avonden golfde en deinde op het terrein een mensenmeer, beschenen door het licht van duizenden sterretjes. Er was vermaak voor ieders smaak. Hier zag men velen pro- nteren van de gelegenheid om eens de sensatie te beleven van zelf een auto te besturen. Een ideale weg, geen borden met ver- keersaanwijzingen, geen verkeers agent, hoe meer botsingen, hoe meer sensatieElders draaiden liefhebbers van de ruitersport lustig rond op hun houten rossi nant. Weer anderen zweefden door het luchtruim of toerden getweeën of gedrieën eng ver- schlungen langs berg en dal. Luide klonken de kreten van Jut, als een stevige knaap of potige jonge deerne zijn hoofd bewerkte. Met luide stem werd de lof ver kondigd van Dokter Robot, het wonder met bovenmenselijke wils kracht en het publiek dringend uitgenodigd de adembenementie prestaties van dit wondermens te gaan zien. Verder drentelende stond de bezoeker weer voor iets nieuws: Rattapoerie, dat volgens de affiches herinnerde aan de beruchte concentratiekampen. De angstaanjagende monsters bleken hier bisamratten te zijn. Weerver der konden Nimrods hun hart op halen 3 schoten voor 7 stuivers, en handige lui hun geluk eens Het Kunst Centrum Bergen is wel zeer actief met het organiseren van exposities van het werk van scheppende kunstenaars. Zater dagmiddag werden er twee ge opend, een in de kunstzaal Boendermaker en een in het huis met de pilaren. Wie een over zicht wil krijgen van wat er in Bergen en omstreken werkt en streeft, kan op deze tentoon stellingen een idee krijgen van het werk van ouderen en van jongeren. In beide kunsthallen is veel te zien, stukken, die de bezoeker boeien, stukken, die hem niets zeggen. De gustibus non est dis- putandum, over de smaak valt niet te twisten, 't Kan ook zijn, dat hij stukken ontmoet, waaraan hij zich, om het te zeggen met de woorden, die G. Hordijk eens gebruikte in de kroniek van Kunst en cultuur, misschien zal -ergeren om de onbegrijpelijkheid. Met het oog op dit laatste vraagt dan ge noemde schrijver: waarom be grijpt men niet, dat een werkelijke kan dient om te schenken en dat een geschilderde kan zijn functie heeft te verrichten in, de har monische en poëtische opbouw van het lijnen- en kleurenspel van het schilderij? Het is G.H. onbegrijpelijk, dat de realistische Hollander altijd wil schenken uit een geschilderde kan en schilde rijen wil begrijpen. De belang stellende leek voelt zich misschien aangetrokken door aquarellen van Roggeveen, een zelfportret van Jan Ponstijn, de Tuin der Hespe- riden van Kasper Niehaus, een houtskooltekening van K. Colnot, een kinderportret van Jaap Wey- and en vele andere stukken en staat misschien vragend tegen over werken als Constant Nieuwen- huyzen heeft ingezonden. Picasso zeiPourqoi est-ce qu'on veut toujours comprendre un tableau et pas un oiseau qui chante dans la nature? Meer contact tussen Kunste naar en belangstellende leek, zou verhelderend kunnen werken, een contact, waarnaar het Kunst Centrum Bergen streeft. beproeven bij werpspelen met bal of ring. Rond het koekhakken was het druk: hakken en eten en dat zonder bon. Kraampjes met paling, oliebollen en wat dies meer zij, hielden de feestgangers op krachten. De Kermis, die maar eens in het jaar komt, behoort weer tot het verleden. DE OOGST VAN DE WEG Gevonden voorwerpen een autoped, zwarte hond (terrier), zalmkleurige damesbroche, rozen krans m. kruis, rozenkrans, blauwe ceintuur (gummi), broche, zilveren vulpotlood gemerkt I.W., vlinder- strik, zonnebril, autoped, rijwiel sleuteltje gemerkt W.S., alpino muts, grijs woll. vest, portemonnaie met inhoud, colbertjasje (grijs), rozenkrans, roodbr. portefeuille, woll. kinderschoentje, damesschou dertas, pet, twee mutsjes, sport- portemonnaie, een colbertjasje, schroevendraaier, versnaperingen- kaart, postduif, armband, ceintuur (rood), zakdoek, bril-etui, zakmesje, glacé-handschoen, 1 pr gymnas tiekschoenen, portemonnaie met inhoud, kinderschoentje (bruin), 1 pr sandalen. Verloren voorwerpen twee beige regenjassen (dames en heren), zilveren hoedenspeld, rood lederen damestas, 4 wollen kin derjasjes, 1 pr. bruine kindersch., mt. 30, spuwdoekje, zwarte vulpen merk Parker, 1 pr. bruine hand schoenen Nappa, bruin colbert jasje een rode vulpen, grijs kin derjasje, rood lederen portemon naie, een gouden manchetknoop, gouden polshorloge, padvinders- riem, slipover (bruin), H. porte monnaie, vulpen in etui (blauw), portefeuille met inhoud, armband horloge (goud), vier versnaperings- kaarten, vulpen, regenjas (blauw), gouden ring, foto-toestel, klap- camera met etui, shawl, porte monnaie, wit hondje (foxterrier), gouden schakelketting, K. badpak, shawl en een baret. Inlichtingen aan het politebureau, Karei de Grotelaan, Bergen. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer P. Baretta slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen in de Rechten. ZONDAGSDIENST ARTSEN BIBLIOTHEEK „ALGEMEEN WELZIJN" A.s. Dinsdag vangt het nieuwe leesseizoen van de bibliotheek der vereniging „Algemeen Welzijn", gevestigd in het Oude Raadhuis, weer aan. Wij wekken nieuwe ingezetenen en gasten van Schoorl en Groet op, om kennis te maken met de zeer gevarieerde boekenschat. Wij zijn overtuigd, dat iedereen er iets zal vinden om op de (hopenlijk weinige) regendagen en in zijn vrije tijd zich een aangename afleiding te verschaffen. Onze trouwe lezers en leze ressen zijn als altijd weer harte lijk welkom. De prijzen van voorgaand jaar zijn gehand haafd, zodat U voor een klein bedrag van veel goeds kunt ge nieten. KOMEDIANTEN brengen een Grommer op de planken „De meest verloren dag is die, waarop men niet gelachen heeft," leraarde Chamfort. Lachen is ge zond. De Komedianten, die in Groet reeds eerder successen boekten, brengen inwoners en gasten dezer dagen een dosis gezondheid met de opvoering van „De Maandagochtendziekte" van Gerard Nielen. Drie bedrijven zotternij, drie uren lachen om de oude Grommer, de oude knorre pot en de Oude Kriek en Mina. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. POSTKANTOOR Schoorl en Groet De openstelling van het hulp- PTT-kantoor te Schoorl is voor de maanden Juli en Aug. als volgt vastgesteld PTTMaandag t/m Vrijdag 9 12.30, 14-16.30, 18-19 uur. PTTZaterdag 913 uur. Alleen TT: 14-16.30, 18-19 uur. Zondag alleen TT 8—9 uur. De openstelling van het PTT- station te Groet is voor de maan den Juli en Augustus als volgt vastgesteld Post: Maandag t/m Vrijdag 9 10.30, 13-14, 16-16.30, 17.30 18.30 uur. Post: Zaterdag 910.30 uur. Zondag geen openstelling voor de postdienst. Telegraaf en Telefoon op werk dagen 8—21 uur en op Zondag 89 uur. UITSLAG BRIDGE-DRIVE „DE EGMONDEN" A-klasse B-klasse KUNST TENTOONSTELLING In ons vorig artikel, betreffende de kunsttentoonstelling stond abusievelijk vermeld, dat de ope ning zal plaats hebben op 26 Juli. Dit is echter niet juist. De officiële opening heeft plaats op Donder dag 24 Juli a.s. 's morgens 11 uur. 24 JULI EEN FEESTDAG 1 's Morgens 11 uur opening van de kunsttentoonstelling. 14 uur Paardrennen op de boulevard. 22 uur Vuurwerk op het strand. POSTKANTOOR Met ingang van 1 Juli a.s. is het postkantoor te Egmond aan Zee geopend van Maandag t/m Vrijdag van 912.30, 1416.30 en van 1819 uur. 's Zaterdags van 9 13 uur. Voor telefoon dienst nog van 14 16.30 en van 18 19 uur. Bovendien zal er nog een 3de postverzending worden ingevoerd, waarvoor de buslichting zal plaats hebben plm. 19 uur. DE OOGST VAN DE WEG te Egmond aan Zee Weer ruime voorraad bij Boekh. Oldenburg, Schoorl DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, in de Muziektuin, Hoflaan te Bergen door BERGEN S HARMONIE Beschermheer de WelEd. Heer Jac. van Reenen Dirigent P. Pranger OP DINSDAG 15 JULI 1947 n.m. 8 uur, vrij entree. Programma 1. Jubilé-mars J. C. Beekman 2. Ouverture „Le Roi d'Yvetot" (arr. P. Pranger) Ad. Adam 3. Fragmenten uit „Die Lustige Witwe" [Fr. Lehar 4. Czardas uit „Der Geist des Woi- woden" L. Grossmann PAUZE 5. Ouverture „Le Nouveau Seigneur du Village" F. Boïeldieu 6. Chant du soir, concertwals Sam. Vlessing 7. Fragmenten uit „Faust" Ch. Gounod 8. Sons of the Brave, mars T. Bidgood Doordat het openingsconcert, vooraf gaande aan het concours, door het regenachtige weer grotendeels is mislukt, wordt op verzoek hetzelfde programma uitgevoerd. i Zondag 13 Juli 1947 Dokter VAN GELDER. Tel. 2027 1. Gebr. van der Molen 52,5 2. Hartgrink-Koopman 44,5 3. Jac. Hopman-de Jong 41,5 4. Nieuwenhuis-Reets 40 5. Gré Hopman-J. Kareis 38 6. Joh. Hopman-W. Dekker 38 7. E. Hopman-P. de Goede 35 8. E. Hopman Tz.-W. Verver 34 1. De Raadt-Huiberts 72,5 2. Zwart-Gouda 70 3. Fam. Dekker 62 4. Fam. van Lonkhuizen 60 5. Visser-Liefting 55 6. Dekker-P. C. Dekker 54 7. Apeldoorn-Kloes 50,5 8. Fokkema-Scholten 44 9. Bas-J. Ruiter 39 10. v. d. Brink-Blok 33 Let op de openingsdatum 1 Uitbreiding openstelling Gevonden voorwerpen wit zakmesje, zonnebril, broche, porte feuille met inh., bruin lederen kindersan daaltje, schapenwollen vestje. Terug te bekomen ter gemeentesecretarie. Verloren voorwerpen broche, geel kinderklompje, zwarte vulpen, fototoestel met etui, gouden tientje, hor loge m. zwart led. band, zilv. kettinkje, 2 bruin lederen portemonnaie's m. inh.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1