INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN „De Drie Egmonden" tett uieme veteutyikQ Mt eeu Caffeêifk stteveu uaat ééuUeid VACANTIE Aduuteed iu „de diUksiteek* Een mooie plant bedreigd! DISTRIBUTIEKRING ALKMAAR Uitreiking rantsoenbonnen scheerzeep Aanvragen om werkschoenen GEMEENTE BERGEN (Nh.) EGH0ND AAK DE HOEF TANDTECHNIEK G. CIJS In het tijdvak van 7 t/m 25 Juli a.s. zal aan mannelijke per sonen, geboren in 1929 of eerder, die NIET in het bezit zijn van de tabakskaart QA 707, één rantsoenbon E 43 voor 50 gram scheer zeep worden uitgereikt. Belanghebbenden gelieven zich te melden onder overlegging van hun stamkaart te ALKMAAR, kantoor Oudegracht (loket voorlichting) of op de bekende zitdagen in de buitengemeenten Zij, die uit hoofde van hun beroep in aanmerking menen te komen voor werkschoenen en na 30 September 1946 nog geen bon voor werkschoenen, (met inbegrip van Eng. werkschoenen) hebben ontvangen kunnen aanvraagformulieren MD 333-04 afhalen en indienen te Alkmaar: van Maandag 7 t/m Vrijdag 18 Juli 1947, kantoor Oudegracht (kas 4). In de BUITENGEMEENTEN t op de bekende zitdagen eveneens van Maandag 7 t/m Vrijdag 18 Juli 1947. INDIVIDUELE AANVRAGEN. Belanghebbenden, die zelfstandig of in een bedrijf met minder dan 10 arbeiders werkzaam zijn, kunnen een aanvraagformulier MD 333-04 afhalen en dienen dit in te leveren onder overlegging van hun stamkaart, (inlevering vóór 19 Juli 1947). BEDRIJVEN met meer dan 10 arbeiders dienen dit voor hun ar beiders collectief aan te vragen. In dat geval kan worden volstaan met één aanvraagformulier MD 333-04, terwijl een lijst met alle namen en adressen van betrokkenen, alsmede de stamkaartnummers moet worden bijgevoegd. De aanvraag dient te geschieden in de plaats waar het bedrijf is gevestigd. De stamkaarten van de be trokken arbeiders dienen bij de inlevering van de formulieren te worden overgelegd. (Inlevering vóór 19 Juli 1947). BELANGRIJK. Het afhalen van distributiebescheiden dient steeds te geschieden op de datum, welke op de oproepkaart is vermeld, dit voorkomt wachten. Burgemeester en Wethouders van Bergen (Nh.) brengen ter open bare kennis, dat op Dinsdag 15 Juli 1947 te 16.00 uur in het Gemeentewijkgebouw gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Het trouwboekje der ouders of de geboortebewijzen der kinderen dienen te worden medegebracht. Burgemeester en Wethouders van Bergen (Nh.), Dr W. HUYGENS, Burgemeester W. DE VRIES, Secretaris ia oitkQu (find DE EGMONDSE GEMEEN SCHAP IN WORDING Maandag j. 1. is in de zaal van P. Mooij te Egmond aan de Hoef onder leiding van het in middels gevormde hoofdbestuur van de vereniging De Drie Eg- monden een grootscheepse ver gadering belegd met vertegen woordigers en afgevaardigden van diverse instellingen en ver enigingen, werkzaam op sociaal en cultureel gebied. Om de inhoud van het verslag beter te kunnen begrijpen moge het volgende dienen. Tijdens de bezetting is in De drie Eg monden het N. V. H. op gericht, dat na de bevrijding op doeltreffende wijze zijn taak heeft verricht. De N.V. H.-taak is inmiddels verwezenlijkt, waarom ook het N.V. H. (in geheel Nederland) is geliquideerd. In 't N. V. H. werkten verschillende gezindten samen ter bereiking van gemeenschappelijke tot de taak van het N. V. H. behorende doeleinden. Door de liquidatie zou deze samenwerking van ver schillende gezindten dreigen ver loren te gaan, hetgeen door velen werd betreurd. Velen zagen deze samenwerking gaarne op breder maatschappelijk terrein in praktijk gebracht tot heil van het algemeen. Deze samenwerkingsgedachte nu is het „Leitmotief" geworden voor de oprichting van een vereniging, die zulks zou beogen. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de oude N. V. H.-kern, die zich even vóór de liquidatie omgedoopt heeft in de vereniging De drie Egmonden. Deze oude kern heeft zich in de nieuwe (grotendeels dus nog op te richten) vereniging tot hoofdbestuur verklaard en zal trachten De drie Egmonden uit te bouwen, zó, dat alle vereni gingen op sociaal en cultureel terrein daarin haar vertegenwoor diging vinden. De Voorzitter, Burgemeester M. Niele opende de goed be zochte vergadering en zette het doel der vergadering kernachtig uiteen en spoorde krachtig tot samenwerking aan. Daarna gaf hij het woord aan Pastoor A. de Boer. Aanvangende wees spr. op dit belangrijke punt, dat het gebodene uitsluitend moet worden beschouwd als een plan (niet dus als een vastgesteld reglement). Voorgesteld wordt de nieuwe vereniging op te bouwen uit 'n hoofdbestuur en drie secties nl. 1. Sociale opbouw; 2. Gezondheidszorg 3. Culturele sectie; Sociale opbouw, te formeren uit afgevaardigden van M. H.-be toon, gezindtearmbesturen (Vin- centius, Diaconie enz.) Elke in stelling vaardigt één vertegen woordiger af. Gezondheidszorg, samen te stel len uit de plaatselijke doctoren, wijkverpleegsters, 1 vertegenwoor diger van het Witte Kruis, Wit- Gele Kruis, Kinderuitzending, E. H.B.O., Reddingsbrigade enz. Culturele Sectie, te formeren uit 1 vertegenwoordiger van elke school, jeugdverenigingen, Oranje verenigingen, V.V.V., verenigin gen werkzaam op terrein van muziek, toneel, zang, sport enz. Alle genoemde verenigingen wijzen dus uit hun midden een lid (bestuurslid) aan, die zijn ver eniging in de desbetreffende sectie -zal vertegenwoordigen. Verder blijft elke vereniging autonoom en verricht haar werkzaamheden, waarvoor zij in het leven is ge roepen, geheel zelfstandig en los van de Drie Egmonden. De ver enigingen komen pas in aanraking met de Drie Egmonden, zodra het om gemeenschappelijke acties gaat. Deze gemeenschappelijke acties worden allereerst plaatselijk ge dacht (Egmond aan Zee, Egmond Binnen, Egmond a. d. Hoef). In hoofdzaak zullen we dus te doen hebben met locale-gezamenlijke- acties. Wordt de samenwerking der drie Egmonden gevraagd, dat voor bepaalde takken van cultuur niet tot de onmogelijk heden behoeft te behoren, dan hebben we te doen met interlocale- gezamenlijke-acties. Iedere sectie kiest uit zijn midden een klein werkcomité of bestuur. Indien een sectie vergadert, zal steeds een hoofdbestuurslid daarbij als verbindingsman tussen hoofd bestuur en sectie tegenwoordig zijn. Besluit een sectievergadering Bureau Gemeentewerken Schoorl Maandag 14 Juli wordt GEEN ZITTING gehouden. De Gemeente-Opzichter, I. C. TAK. tot uitvoering van bepaalde plan nen (gemeenschappelijke acties), dan zullen deze plus eventueel begroting ter goedkeuring bij 't hoofdbestuur worden ingediend. De verbindingsman, die dus de sectievergadering volledig heeft bijgewoond, is in de hoofdbestuurs vergadering in staat de ingediende plannen volledig en zaakkundig toe te lichten, zodat misvattingen zijn uitgesloten. De financiële verhouding wordt aldus gedachtbij acties, waaraan financiën zijn verbonden en welke zijn dat niet zullen zowel de baten als de lasten in gelijke verhouding worden genoten en gedragen door de Drie Egmonden en de gezamenlijk actievoerende verenigingen. Het hoofdbestuur is momenteel als volgt samengesteld: Voorzitter Burgemeester M. Niele, leden zijn de geestelijken der drie Egmonden, J. J. van Don, lesecr.J. Koeman, 2e secr.J. Bos, le penningm.; P. Mooij, 2e penningm. en Th. Apeldoorn. Hieronder volgen nog enige voorbeelden van acties, die, naar gedacht wordt, gemeenschappelijk gevoerd kunnen worden. De op te sommen acties dienen enkel om de gedachte, oriënterend, te bepalen. Voor de sectie Sociale opbouw is b.v. denkbaar het houden van gemeenschappelijke inzamelingen in de drie Egmonden teneinde bij St. Nicolaas of Kerstmis te komen tot een gelijke extra schenking aan minder bedeelden. Voor de sectie Gezondheids zorg denke men b.v. aan training en paraatheiddemonstraties van Reddingsbrigade in samenwerking met E.H.B.O., opgeluisterd en met medewerking van enige ver enigingen (zang, sport, muziek (muzikale omlijsting). Voor de culturele sectie denke men aan de veredeling van het St. Maarten- en St. Nicolaasfeest aan gemeenschappelijke, in groot verband, opgezette Oranje- en bevrijdingsfeestenaan zomer- en strandfeesten (bloemencorso, fol- klorefeesten, openluchtspel met eigen krachten enz.); organiseren van tentoonstellingenhet ijveren voor een gezond strand en vacan- tielevenoprichting van plaatse lijke kinderspeelplaatsen onder leiding het uitwisselen van clubs enz. enz. Na de pauze volgde de rond vraag, waarvan de geestelijke opbrengst in bovenstaand ver slag is verwerkt. Hierna dankte de Voorzitter DE BLAUWE ZEEDISTEL Als Bello, volgepropt met va- cantiegangers in de warme dagen van uit Alkmaar naar Bergen aan Zee komt zwoegen, zijn er negen en negentig van de honderd passagiers, die aan het strand gaan liggen luieren, en slechts een van die honderd gaat het duin in om de prachtige duinflora te bewonderen. Die negen en negentig trekken in een drom regelrecht naar het strand en zien niet die prachtige blauwe zeedistels, welke aan de achterkant van het stationshek groeien. Zeedistels? Eigenlijk zijn het geen distels, want de plant is een Umbellifeer dus een scherm- bloemige en een distel is een Composiet, dus een samengesteld- bloemige. Het bloemhoofdje van de blauwe zeedistel is rond met kleine blauwe bloempjes. Grote doorns beschermen haar tegen konijnenvraat. Nog is ze in het duin vrij algemeen, maar hoe lang nog 's Avonds komt de stroom vacantiegangers weer van het strand. Nu valt ook hun die mooie distel op. De blauwe zee distel is voor het duin wat het edelweisz is voor de Alpen en daarom rukken ze domweg de plant uit de grond. Niet een, o nee, een grote bos moet er mee. De hele familie moet een bosje hebben. Ze zijn toch aan het strand geweest. De een ziet het van de ander en plukt er ook op los. Als ik beleefd vraag, of ze de I planten willen laten staan, zodat voor de grote opkomst en be sloot de vergadering met een krachtige opwekking tot mede werking, teneinde de beoogde plannen over alle linies te doen slagen. OOGSTVRIJWILLIGERS Dat perioden van werkloosheid grote maatschappelijke problemen met zich mede brengen, is alge meen bekend. Niet voldoende is echter tot ieder doorgedrongen, dat ook perioden, waarin de arbeidskracht schaars is, bijzonder grote moeilijkheden veroorzaken. Van dit laatste weet tegenwoordig wel iedere werkgever mee te praten. Het tekort aan personeel doet zich in iedere bedrijfstak ge voelen, het meest ernstig echter wel in de landbouw. De arbeidskrachten, die deze zomer normaal ter beschikking van de boeren gesteld kunnen worden, kunnen onmogelijk de gehele oogst binnenhalen. Zelfs zal dit niet gelukken, wanneer de militairen een handje meehelpen. Wil onze voedselvoorziening niet in gevaar komen, dan zal er nog hulp van andere zijden moeten komen. Van wie verwacht men dan hulp? Van iedereen, die gelegen heid heeft zich gedurende een periode van ongeveer drie weken, gelegen tussen half Juli en half Augustus, vrij te maken. Gedacht wordt bijv. aan onze studerende jongelui (studenten, M.T.S.-ers, gymnasiasten, H.B.S.-ers, U.L.O.- leerlingen, enz.), die een deel van hun vacantie kunnen beschik baar stellen. V ele gepensionneerden zullen misschien nog in staat zijn hier een nuttige prestatieteleveren. Doch ook van de zijde van pro vinciale, gemeentelijke en polder besturen zou mogelijk medewer king kunnen komen, wanneer de werkzaamheden aan wegen, dijken, plantsoenen, enz. tijdelijk zouden kunnen worden stopgezet. Het werk, verricht door de „oogstvrijwilligers", zal hun in de eerste plaats de voldoening schenken het Nederlandse volk te hebben gediend, terwijl daar naast de geldelijke beloning het mogelijk zal maken een vacantie of ander genoegen te helpen ver wezenlijken. Men kan zich als oogstvrij- williger melden bij het Geweste lijk Arbeidsbureau Alkmaar, en de bijkantoren waar tevens alle inlich tingen over werktijden, loon, ver voer enz. te verkrijgen zijn. Werkt allen mee bij de be strijding van het gevaar, dat onze voedselvoorziening bedreigt ook een ander van het mooie kan genieten, krijg ik tot ant woord, dat ze hier niet geplant zijn, doch zo maar in het wild opgroeien. O, zo. Als ik hun vertel, dat deze wilde plant be schermd is, trekken ze onver schillig hun schouders op, en brommen: „Nooit van gehoord," en rukken en trekken verder. Maar boontje komt om z'n loontje. Op het stationnetje stapt eep dikke veldwachter op en neer en wacht waarschijnlijk ook op Bello. Aan de ingang van het station komen de eerste gasten met hun zeedistels aanstappen. Even staat de veldwachter stil. Zoveel bru taliteit had hij waarschijnlijk nog nooit gezien. De eerste klant komt in zijn nabijheid en wordt aange houden. Even later worden naam en adres genoteerd. Een paar zeedistel-klanten komen er bij staan met hetzelfde resultaat. Andere plukkers, die de veld wachter zien noteren werpen hun uitgerukte planten weer over het hek waar ze in de zon liggen te verdorren. De volgende dag gaat het weer zo, maar dan hebben ze meer succes, want nu is er geen veld wachter aanwezig. Zo vervoert Bello de mooie blauwe zeedistels van Bergen aan Zee naar de woonkamers der vacantiegangers waar ze na en kele dagen als ongewenste stof nesten in de vuilnisvaten belanden. Als de vacantie om is, is Bergen aan Zee zijn mooie zeedistels kwijt. De zomervacantie is aangebro ken en reeds schalt het blijde opgewekte trekkerslied over velden en wegen. Bonte scharen opge togen jongens en meisjes gaan naar buiten en zwerven door Hollands mooie natuurrijke land. Een ieder, die zich maar enigs zins kan vrijmaken, zal de stad ontvluchten om naar de bossen, heide, duinen of strand te trekken, om daar te genieten van 't natuur schoon en de frisse lucht met ferme teugen in te ademen. Ons eigen land is zo rijk aan natuurschoon! Welk een uitge breide dieren- en plantenwereld herbergt het niet en wat een ver scheidenheid aan gebieden kan men er vinden! Voorde natuurvriend is er bijna geen mooiere vacantie denkbaar, dan in Holland. De prachtige meeuwenkolonies op onze Waddeneilanden, waar tienduizenden van deze prachtige zilverwitte zeevogels juist in die tijd hun eieren en jongen hebben, zijn zeker een bezoek waard. In het blondkoppige duinenland leven deze vogels in grote kolonies bij elkaar en brengen hun jongen groot tussen de wuivende helm, lage struiken en op de kaalgestoven duinhellingen. Als men er dwars doorheen trekt, dan krioelt het boven het broedterrein van wild dooreenvliegende meeuwen, die luid schreeuwend over het hoofd van de rustverstoorder scheren. Ondertussen verschuilen de jonge meeuwen, die in hun grijswollen pakjes niet meer zijn dan zachte balletjes met een grote zwarte snavel en op hoge pootjes rond- dribbelen, zich in de vegetatie van hun gebied. Uit zee en van het strand halen de oude vogels het voedsel, dat ze in hun krop bewaren en het in de duinen voor het jong met enige braakbewegingen uitstorten. Het leven der meeuwen is ont zettend mooi En als ge in de wijde duinen zwerft, dan zult ge ook de melo- dieuse triller van de wulp horen de wulp is de wachter van het duin en bijna overal kan men deze hoboïst van het wijde veld ont moeten. Het is een prachtige bruine vogel met een lange gebogen snavel. Het gebeurt heel vaak, dat men in de meeuwenkolonie zo'n wulp achter de meeuwen ziet jagen als deze grote zilverwitte alleseters, eierrovers of hoe zij ook nog meer mogen heten, het nest van de wulp te dicht naderen. De wulp is niet bang en altijd op zijn post! Met snelle vleugelslag en zenuwachtige bewegingen zet hij de indringers luid schreeuwend na en de meeuwen maken dan wel dat ze wegkomen, want al is de meeuw veel groter, toch heeft hij respect voor de wachter van het duin! Dan kunt ge verder in de duinen nog de karakteristieke scholekster door het strakke azuur met haas tige vleugelslag zich voort zien spoeden, terwijl hij telkens zijn luide doordringende roep„tepiet- tepiet" over de velden laat klinken. „Bonte Piet" heeft men hem ge noemd, omdat hij zo'n bont pakje draagt. Het diepe zwart en de spierwitte band en borst, steken scherp tegen elkaar af. De oranje rode poten en snavel dragen er toe bij, de scholekster een prach tige vogel te maken. Men kan in de duinen op de Waddeneilanden nog veel meer vogels ontmoeten; het wemelt er daar van. De mooie visdiefjes en sterns, die boven de branding van de zee dansen en af en toe met een plons in het water duiken, om weer boven te komen met een spartelend visje, kan men in een kleine kolonie achter de zeeduinen vinden. Dan is er nog de bijzonder mooie flora, die uw aandacht zal trekken en het zachte gekweel der nachtegalen, die hun orkest uitvoeren als de schemering de dalen vult. Maar men behoeft niet naar de Wadden om van het natuurschoon te genieten. Want ons land is zo rijk aan dit alles. De Veluwe is een vacantieoord bij uitnemend heid; ook hier valt veel te be wonderen. Of een uitstapje naar Friesland, waar de wateren wijd blinken en de meren een dorado vormen voor watersport-liefheb bers. Limburg en Brabant spreiden eveneens hun uitgestrekte natuur- tapijten ten toon. Langs de gehele Noordzeekust kan men genieten van het duin landschap, terwijl ook hier en daar machtige bossen de heuvels over woekeren. Ook hier kan men zwerven en is de natuur nog ongerept Maar indien men niet van de eenzaamheid en de stilte der natuur houdt, dan zullen de badplaatsen zeker uitkomst bieden! ONS HART IS BIJ HEN 1 Nacht in de tropen. Bleke maan, die roerloos tussen myriaden sterren drijft. Zachte wind in hoge palmkruinen. Een soldaat op wacht. Eenzame figuur, ge weer aan de voet, uit gewoonte waakzaam, maar in gedachten thuis, in het Vaderland, waar de melkboer nu zijn bussen spoelt en frisse lentewind door blanke straten stoeit. De soldaat zucht. Straks kruipt hij achter de klamboe, maar het verlangen naar huis, naar vertrouwde dingen van alle dag, spookt door zijn dromen. Verlangenen, wellicht onuit gesproken, vrees van vergeten te zijn in deze uithoek van de wijde, wijde archipel, het gevoel van er niet meer bij te horen, nu de band met thuis zo heel ver uit gerekt, zo heel dun en onwezen lijk geworden schijnt Toen ontstond de Niwin. De Nationale Inspanning Welzijns- verzorging Indië. En in zijn Kerstrede sprak Z.K.H. Prins Bernhard, als Voorzitter: „Wij zijn Nationaal, dat betekent, dat onze actie het gehele land en al zijn bevolkingsgroepen omvat. Inspanning, dat wil zeggen onze beste krachten geven, alles wat er in ons leeft aan initiatief, energie en doorzettingsvermogen in dienst stellen van de gemeen schappelijke taak. Welzijnsver- zorging: de zorg voor het wel zijn van onze mannen en vrouwen overzee in zijn gehele omvang, materieel, moreel, geestelijk". Hoogspanning bij de Niwin KerstpakkettenHonderdvijftig duizend pakjes, elk van l'/2 kilo, gaan in recordtijd de deur uit. Naar de jongens overzee als Kerstgeschenk van het vaderland een hartelijke handdruk van zijn landgenoten thuis. Boeken zijn broodnodig! Kranten! Tijdschrif ten SportartikelenGramofoons Films! De soldaten in Indië smeken er om, de Niwin werkt koortsachtig. Ontspanning, ver strooiing Brommende Skymasters spoeden zich naar de tropen, brengen artisten, kunstenaars, musici. Nog blijven talloze wensen onvervuld. Maar de Niwin werkt door, in vruchtbare samenwerking met andere organisaties, die op hun terrein, hetzelfde doel beogen. Want de Niwin moet slagen in haar opdracht: de gezamenlijke inspanning van een geheel volk richten op de verzorging van zijn zonen, die hun vaderlandse plicht doen. Achter de klamboe ligt de sol daat. Hij kent zijn plicht, maar zijn gedachten zijn ver van palmen en Java's blauwe bergen. Hij doet zijn dienst, loopt zijn wacht, poetst zijn geweer. Maar zijn ogen dwalen naar het westen, waar achter de wazige horizon het verre vaderland lokt. Uit het oog, maar niet uit zijn hart. En het vaderland? Dat kent de wapenspreuk van de Niwin: „Ons hart is bij hen". En het bewijst, zonder veel praten, metterdaad, dat het weet wat zijn plicht is: „Wij leven mee met de jongens overzee!" FLES AANGESPOELD Aan het strand, vlak voor het dorp Egmond an Zee spoelde Dinsdagavond te ongeveer 8 uur een fles aan, inhoudende o.a. 'n briefje met de volgende inhoud: Tormosa Argentina Buenos Aires. De ondertekening luiddeEuginma Frits. Verder zat er een adres in van Henry Grenier Cia, Av. L. N. Alem 639 Buenos Aires. Naar dit adres is inmiddels be richt van aanspoeling verzonden. De fles was gevonden door C. Visser, te Egmond aan Zee. WWW VVW wWVw Burgem. Lovinklaan 39, Bergen Reparaties binnen 1 dag gereed G. DE BEURS B. BOERSMA Jr. WONINGRUIL GEVRAAGD voor 14 dagen in Aug. mooie woning te Amersfoort, bosrijke omg., gesch. voor 6 a 7 pers. voor woning liefst dicht bij zee. Br. aan H. Poelman, Dollardstr. 210, Amersfoort.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 2