ff ff Verlichtingsavond BERDOS I - ALKMAAR I Raadsvergadering BERGEN EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 18 JULI 1947 24c JAARGANG No» 28 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef DE RAAD PRAAT De Raad kwam Dinsdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Dr. W. Huygens. Afwezig was de heer J. Wittebrood. Na vaststelling der notulen en het voor kennisgeving aannemen van enkele ingekomen stukken, kwam een verzoek van de com missie buitengemeenten Centraal Ziekenhuis te Alkmaar om een bijdrage van 1 cent per inwoner te mogen ontvangen, aan de orde. De Raad had geen bezwaar tegen inwilliging. Overneming electr. bedrijf door Provincie? Ofschoon door het proces, waarbij Alkmaar als proefkonijn diende, juridisch was uitgemaakt, dat de PEN het recht heeft tot naasting, achtten de betrokken gemeenten Helder, Alkmaar, Bergen, Egmond, Naarden en Hilversum zich gerechtigd een beroep te doen op de regering en verzochten zij een onderzoek te doen instellen naar de wense lijkheid van gemeentelijke distri butie. Centrale opwekking van stroom moge een landsbelang zijn, de distributie achtten zij een gemeentebelang. Ook bij Ged. Staten waren de belangen van de gemeente bepleit. De heer Broersma sprak de wenselijkheid uit om in het vervolg bij derge lijke contracten een arbitrage clausule op te nemen, om niet alles te laten afhangen van een juridische behandeling. Aankoop grond De Raad ging na enige dis cussie accoord met het voorstel tot aankoop van enige stroken grond bij het parkhotel. Vergoeding vrijwillige brandweer B en W stellen voor om te rekenen van 1 Juni '47 af, aan de brandweer-commandant een vaste toelage van f 200 per jaar toe te kennen, en voor de overige leden de vergoeding te bepalen op f 1,per uur, indien ge durende de tijden van daad werkelijk "öptreden loon gederfd wordt, en op f 0,75 per uur in dien geen loon gederfd wordt en voor oefeningen. De opmerking van de heer Den Das, dat iemand', die bijv. een hele nacht in dienst was, de volgende dag niet kan werken, was voor de Raad aanleiding te bepalen, dat er dan in overleg met de commandant dient te worden uitgemaakt of hier sprake kan zijn van loonderving. Vergoeding voor Tran sportcolonne Ned. R. Kruis B en W stelden voor om aan de leden van de transportcolonne van het Ned. Rode Kruis een zelfde vergoeding toe te kennen (niet voor oefeningen). Naar aanleiding van een opmerking van de heer Taets van Ame- rongen, wordt besloten dit punt aan te houden tot er nader over leg is gepleegd met het bestuur. Begrafenisrechten verhoogd Waar bij de begroting 1947 tegenover de raming van f 4450 voor kosten van de algemene begraafplaats en kosten begraving slechts een bedrag van f 1200 aan begrafenisrechten kon worden geraamd, stellen B en W voor om de bedragen, welke thans worden geheven, met ingang van 1 Sept. '47 te verhogen. Nadat op voorstel van Mr. Sluis een kleine wijziging was aangebracht, ging de Raad met 't voorstel accoord. Ambtenaren Secretarie Met het oog op de nieuwe indeling in drie afdelingen stellen B en W voor om met ingang van 1 Sept. '47 de verordening tot regeling der rangen v.d. ambte ren, thans luidende, onder de ge meentesecretaris zijn ter ge meentesecretarie werkzaam 6 ambtenaren, t.w. 1 hoofdcommies, 1 commies, 2 adjunct-commiezen en 2 ambtenaren, te wijzigen, dat in plaats van 1 commies wordt gelezen 2 commiezen en in plaats van 2 adjunct-commiezen 1 adj.-commies. Na een enkele toelichting door de voorzitter kon de Raad zich met het voor stel verenigen. Blijk van belangstelling voor Volkshogeschool Gelet op de financiële positie van de gemeente, vond Mr. Sluis de f 300 subsidie, die B en W voorstelden te verlenen aan de Volkshogeschool, wel wat hoog. Hij wenste het bedrag te halveren. Dr. Hemelrijk beschouwde de voorgestelde subsidie als een blijk van erkenning van het vele en nuttige werk, dat daar verricht wordt. De Raad ging hierna accoord met het voorstel. Bezoldiging ambtenaren Gemeentewerken Alvorens de voorstellen in openbare vergadering te be handelen, ging de Raad geruime tijd in comité. Na heropening van de openbare zitting wees de heer Ellis op de schrikwekkende stijging van de uitgaven voor de dienst gemeentewerkenwas de begroting in 1940 ruim f 4000, thans is het cijfer 4 a 5 maal zo hoog. De voorz. verdedigde het voorstel met krachtge meentewerken, een der hoofd takken van de gemeentedienst, was ondanks dat, lager bezoldigd dan het secretariepersoneel. Dit voorstel beoogde een betere verhouding te scheppen tussen de salarissen bij beide diensten. Dr. Hemelrijk brak ook een lans voor de voorgestelde verhoging: het salarispeil is voor de ambte naren in de regel beneden dat in particuliere dienst. Alleen een goede salariëring zal het mogelijk maken goede ambtenaren te krijgen en te houden. Het abc om de diensten zo goed mogelijk vervuld te krijgen, is een goede salariëring. Nadat verschillende leden nog hun mening hebben geuit, wordt tot stemming over gegaan. Resultaat 9 voor, 3 tegen t.w. de heren Ellis, Swaag en Sluis. Ambtswoning Burgemeester Het voorstel van B en W om te besluiten tot het bouwen van een ambtswoning voor de burgemeester, was van de agenda afgevoerd. Suppletoire begroting De heer Den Das maakte de opmerking, dat hij voor een goede salariëring was, maar de extra beloningen gaarne tot een minimum beperkt zag.De Raad maakte verder geen bezwaren. Gemeenterekening 1944 Tot leden van de commissie van onderzoek werden aange wezen de heren Den Das, Ellis, Sluis en Broersma. Na de rond vraag, die geen wereldschokkend nieuws opleverde, volgde sluiting. UITSTAPJE van de ouden van dagen Bergen bood Woensdag zijn ouden van dagen een autotochtje aan. Het waren nu niet de ouders en grootouders, die hun kinderen en kleinkinderen naar bus of tram brachten en hun op hart drukten toch vooral voorzichtig te zijn op het schoolreisje, neen, de rollen waren nu omgekeerd: kinderen en kleinkinderen deden nu vader, moeder, opaenoma uitgeleide naar het Van Reenenpark, waar de tocht zou beginnen. De lange stoet van 35 auto's welwillend ter beschikking gesteld door de inwoners, en 2 bussen ging langs der duinen rand naar het zuiden. Er werd genoten van 't heerlijke ritje door de prachtige natuur en van het warme zonnetje. Het café-restaurant Velserend was de eerste pleisterplaats. Bij 'n geurig kopje koffie, een fijn gebakje en een goed sigaartje was het daar wel uit te houden en voelden de oudjes zich tien jaar jonger worden. Heel wat oude herinne ringen werden hier opgehaald en heel wat levenswijsheid verkon digd. J. Vrasdonk onthulde hier de geheimen om oud te worden, een les, die grootpapa Hippocrates hem in het Grieks al had gegeven „Die matig drinkt en matig eet Kan zonder ziekte, pijn of leed wel honderd jaren leven." Als ieder zich streng houdt aan dit dieët, zal Bergen in de toe komst geen auto's genoeg hebben, om alle oudjes een feestdag als deze te bereiden. Spoedig was 't weer instappen en rijden. Via 't aan natuurschoon zo rijke Bloe- mendaal en Overveen en Haarlem, ging het de polder in, waar de uitgestrekte velden met graan, aardappels enz. werden bewonderd. Dichter bij Schiphol gingen de ogen omhoog en werd de lucht afgezocht naar reuzenvogels. Op Schiphol raakte men niet uitge keken, de Vliegende Hollanders hadden aller belangstelling. Velen overlegden reeds om het ook eens in de lucht te proberen, maar 'n luchtreisje kon op deze dag niet doorgaan. Ondertussen waren de heer en mevr. De Jong druk in de weer met hun camera's om 't grote gebeuren vast te leggen op de gevoelige plaat. Straks zullen allen nog eens weer kunnen ge nieten, als de tocht op 't witte doek wordt herhaald. In het res taurant was het gezellig verpozen. Dank zij de goede zorgen van de commissie en de vele helpers en helpsters, waren allen spoedig weer op volle kracht en voelden zich in hun tweede of derde jeugd. De beide zusters hoefden dan ook maar alleen te helpen bij 't uitreiken van drankjes en pillen uit de gezonde apotheek. Ten slotte maande het klokje tot op staan en werd de reis vervolgd. Via Halfweg werd de Velserpont weer opgezocht en ging het naar het Noorden. Overal had de lange stoet veel bekijks en werden de grote kinderen toegejuicht. De muziektuin in Alkmaar was de laatste pleisterplaats. Hier raakten de tongen pas goed los en begon het iets te lijken op een bruiloft. Jan Vrasdonk was de eerste, die het podium besteeg om een prbeve te geven van zijn kunst. Ons trammetje was het onderwerp en onder grote belangstelling schil derde de jeugdige voordrachts kunstenaar de eerste rit. Toen er één schaap over de dam was, was er geen houden meer aan. Piet Nanne vertelde zijn audito rium, hoe tevredenheid hem steeds vergezelde en Jan Tiebie hing een tafereel op over de wereld over honderd jaar. Mw Nanne kwam tenslotte nog met een gedicht van enige ellen lang. Gezelligheid kent geen tijd, maar te Bergen stond men al lang Zaterdag 19 Juli a.s. promotie-wedstrijd Aanvang 7 uur Terrein Lij tweg te wachten op opa en oma. Bergen's Harmonie was hier weer de redderGekomen om de globe trotters met vrolijke muziek het welkom-thuis toe te roepen, gingen ze de wachtenden nu maar de tijd wat korten met opgewekte wijsjes. Moeder Grootes en later de heer Massee vertolkten de gevoe lens van alle ouden van dagen met bestuur en allen, die dit uit stapje hadden mogelijk gemaakt, hartelijk dank te zeggen voor deze onvergetelijke dag en de hoop uit te spreken, dat allen elkaar 't volgend jaar weer zouden mogen ontmoeten bij zo'n tochtje. De heer J. de Koning, wnd. voorzitter van de commissie voor ouden van dagen, herdacht in zijn slotwoord allereerst de vroe gere voorzitter, de heer Besse. Verder bracht hij dank aan allen die op enigerlei wijze spontaan hadden medegewerkt aan het voorbereiden en het welslagen van dit uitstapje. En toen was 't huis-toe. In het Van Reenenpark stonden familie en belangstellenden reeds uren te wachten op de plezierreizigers. Opa en oma zullen nog dagen lang vertellen van dit mooie uitstapje hun aangeboden door hun dorpsgenoten. TERWIJL DE ZON SCHIJNT Terwijl het zonnetje heerlijk scheen, kwam het Zuid-Neder landse Toneel Zondagmiddag voor de tweede maal in het Bergense openluchttheater, nu met een vrolijk blijspel in 4 tafe relen van Terence Rattiga in de vertaling van Maurits Parser, getiteld „Terwijl de zon schijnt". De schatrijke Engelse Lord Harpendon heeft 's nachts van de straat opgeraapt een met ver lof zijnde Amerikaans officier en tracht 's morgens zijn gast duide lijk te maken, waarom zijn sortie uit de dancing minder vrijwillig was dan zijn entrée. Dan komt zijn verloofde Eli zabeth, korporaal bij de W.A.A.F. en dochter van een berooid land jonker binnen met ^en Frans officier, ook met verlof te Londen. De geallieerden krijgen al gauw onenigheidElisabeth, is de twist appel. Wie zal overwinnen, Engeland, Frankrijk of Amerika. Als de Lord denkt de vlag te moeten strijken, besluit hij in het huwelijksbootje te stappen met het typistetje Mabel, een vrien dinnetje. Na heel wat verwikke lingen gaat toch het eerst voor genomen huwelijk door en moeten Fransman en Amerikaan het veld ruimen. Het publiek heeft genoten van het vlotte spel, de daverende dialogen, de verrassende wen dingen en de onverwachte ont knoping en van.... het heerlijke zonnetje, dat het verblijf in deze mooie omgeving tot een genot maakte. VERLICHTINGSAVOND Het Bestuur van de V.V.V. besloot dit jaar, voor het eerst na zeven jaar op Woensdag 23 Juli a.s wederom een verlichtings avond te organiseren. Natuurlijk staat ons nog niet zoveel materi aal ter beschikking. Toch kan met een hoeveelheid kaarsen en een aantal lampions, die wij van voor de oorlog nog in goede staat bewaarden in de kern van ons dorp een behoorlijke ver lichting met lampions tot stand worden gebracht. Doch waar het Bestuur vooral op rekent, is de medewerking van de Buurtcommissies van diverse wegen en pleinen. Zij hebben toch ook nog wel een behoorlijk kwantum overgehouden van vroegere feesten. Als zij de handen ineen slaan, kan met goede wil toch nog veel gedaan worden. Gedachtig aan de glorie feestavonden van weleer, twijfelen wij niet, of de vindingrijkheid en de kleurenzin van onze Buurt commissies zullen ons weer van een fantastisch avondfeest doen genieten. Allen, die materiaal als lampions, kaarsen of dergelijke tot hun be schikking hebben worden verzocht dit aan de Buurtcommissies ter beschikking te stellen. Café's, Restaurants en eigenaren van panden en tuinen enz. worden uitgenodigd aan dit verlichtings- feest mede te werken. Onze Bergense Harmonie zal dit feest evenals voorheen weder om opluisteren met haar pittige marsmuziek. Wij rekenen op aller mede werking OPENBARE M.U.L.O.- SCHOOL TE BERGEN Bevorderd van 1 naar 2: J. Baas, Tr. Bison, Sw. Bosch man, G. Boot, Joh. Bouman, J. Bredewout, W. Buker, H. Dapper, D. Eduwaard, K. Groot, Br. Hermarij, W. Houtkooper, M. Hovenier, J. Kamermans, H. Keyzer, P. de Klerk, Joh. Kluft, E. Knapen, P. Knorren, G. Lodder, A. Mink, J. Minkema, J. Mulder, W. Pastoor, I. Remeyer, M. Schermerhorn, J. Schuit, A. Seven- huysen, A. Tuinman, C. Veld huizen," G. Verburg, Chr. v. Vleuten, A. de Vries, A. Wiedijk en A. Zoll. Voorwaardelijk D. de Pater en S. Rol. D. Tesse- laar, W. v. Tiel en C. Ton. Niet bevorderd 4 leerlingen. Van 2 naar 3: D. Beers. C. BI Aker, M. Blokker, J. Bijlsma, i'. Frieswijk, R. de Haan, H. Hopman, W. Hopman, J. Koogfe, H. Niehaus, A. Oudes, K. Rol, Tr. Rosen- möller, A. Spruyt, A. de Weyze, A. Wildeboer, en P. Zwakman. Voorwaardelijk H. v. d. Bremen, K. Kweldam en K. Mooy. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Van 3 naar 4 T. Akkerman, J. Amoereus, W. v. d. Bremen, D. Bruin, J. Edu waard, Chr. Eriks, G. Friedt, P. Hovenier, N. de Jongh, G. Koeten, J. Mammen, E. de Munk, B. Prins, F. Sevenhuizen, H. de Vries, F. Wittebrood, K. Jonker en J. Kieft. Voorwaardelijk G. v. d. Steen. Niet bevorderd: 1 leerling. DE SIRENE LOEIDE Dinsdagavond half zeven gaf de sirene weer het sein van uit rukken voor de brandweer. Hoe de mannen zich ook repten en hoe gauw ze ook ter plaatse waren, ditmaal kwamen zes toch te laat: het vuurtje was al gedoofd en alles kon weer inrukken. Een bewoonster van een perceel aan de Prinsesselaan kookte in een bovenvertrek haar potje op een petroleumstel, toen plotseling het hele geval in brand stond en het houtwerk in de buurt het ook al te kwaad kreeg. Gelukkig liep het deze keer met een sisser af, maar een beetje meer voorzichtigheid ware wel aan te bevelen. Ons brandweercorps toonde weer paraat te zijn en het alarm systeem bleek weer prima. ONGENODE GASTEN Ongenode gasten brachten enkele dagen geleden 's nachts een bezoek in de winkel in ta baksartikelen van de heer Th. de M. en vertrokken met mede neming van de inhoud van de kas en enkele pakjes sigaretten. Door hun opvallend hoge uit gaven verraadden zij zichzelf en binnen 24 uur.- had de politie beide heren al ingerekend. AANTAL INWONERS Het aantal inwoners bedroeg per 1 Juni 1947 in totaal 8108, waarvan 3686 mannelijke en 4422 vrouwelijke personen. Gedurende de maand Mei is de bevolking met precies 100 personen ver meerderd. GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoot J. A. Urbanus Jr., behaalde aan de M.T.S. „Amsterdam", het di ploma Werktuigbouwkunde. DE OOGST VAN DE WEG EGMONDSE KUNST TENTOONSTELLING De Minister van Onderwijs opent Zoals wij reeds meldden, be looft de 2e Egmondse Kunst- en Nijverheidstentoonstelling onder auspiciën van de V.V.V. van Egmond aan Zee, welke 24 Juli a. s. geopend wordt in de O. L. School te Egmond aan Zee, 'n groot succus te worden. Zijne Excellentie de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft zich bereid ver klaard, deze belangrijke en inte ressante tentoonstelling, welke 'betrekking heeft op de zo rijke culturele en natuurlijke historie der 3 Egmonden, officieel te komen openen. Buiten de reeds genoemde in zendingen van het Gemeentelijk Museum te Alkmaar, Provinciaal waterleidingbedrijf van Noord holland, Visserijschool te IJmuiden, Departement v. Wederopbouw en in de Egmonden levende kun stenaars, zullen ook de inwoners van hun artistiek kunnen blijk geven met zelfvervaardigde nijver- heidswerken. De beide samenstellers dezer tentoonstelling, de heren Cor Wijker en Bob Denneboom ont vingen voorts van de directeur der Prins Hendrikstichting een zeer bijzondere collectie schepen, die door de oude zeelieden zelf zijn vervaardigd. GYMNASTIEK VERENIGING ACHILLES Zondag j. 1. gingen een 30-tal dames en heren, jongens en meisjes van de Egmondse gym nastiekvereniging Achilles naar de onderlinge wedstrijden te Oter- leek. Deze wedstrijden werden ge houden in verband met het 25- jarig jubileum van de vereniging Turnlust. De afdeling heren en jongens van Achilles konden een viertal 2e prijzen mee naar huis nemen. De dames en meisjes afdeling kon haar vorm niet krijgen, maar daarom niet getreurd, een volgende maal beter De „standen" acrobatiek vielen ook in goede smaak. Iedere Maandag zal de athle- tiek-afdeling van bovengenoemde vereniging op het sportterrein achter de Watertoren haar oefe ningsuren houden. Donderdags wordt er in de zaal athletiek gedaan voor dames en voor heren. Bovendien is er nog een jon-- gensafdeling, die ook Donderdags oefent. It/eeküad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel. Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Het bestuur van de V.V.V. verzoekt de ingezetenen van Bergen dringend - opdat de verlichtingsavond zal kunnen slagen - nog beschikbare lampions en kaarsen te willen afstaan aan de onderstaande buurtcommissies Uiterlijk Maandag 21 Juli P. de Haan, Stationsstraat H. K. Finkensieper, Jan Oldenburglaan J. Smit, Ruïnelaan C. Peetoom, Breelaan 28 W. Busker, Kerkstraat J. Scholten, Dorpsstraat Verloren voorwerpen shawl, kinderschoentje, portefeuille met inh., Ierse setter, shawl, pr. kinderschoentjes, etui met sleutels, kindertruitje, vier versn. kaarten, rijwielzelfbinder gummi, 4 porte- monnaies m. inh., tasje, klapcamera in foudraal, babyjasje, rijwieltas, inlegvel nr. 6215, glacé handschoenen, dameskous, autoped, shatyl, 2 d. portemonnaies met inhoud, plaid, insigne, pr. d. glacé hand schoenen Gevonden voorwerpen shawl, h. rijwiel, witte woll. sok, kinder jasje, zilveren armband, bosje van 8 sleutels, huissleutel, rozenkrans, zilyeren armband, helft v. vulpen, witte strik, onderlegger, mantelceintuur, zilverbon van f 2.50, In legvel nr. 5141, sleuteltje, pr. h. handsch., kindervestje, bril donkere glazen, porte- monnaie met inhoud Inlichtingen aan het politiebureau. Karei de Grotelaan, Bergen

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1