f* TIMMIE TIM EN DE ROBOTS Dmnvetutaok Betten „De fhaoHdafoditeadmkte h s* %mMÖSEM belastingconsulent Bioscoop „De Rustende Jager1Bergen Maison Kuijs Dorpsstr» 21 Bergen „Welkom Vreemdeling" <hh een (kief fa. H. H. U. Hl&fUfy Het adtes vaat Braad- en Soepkippen In t onderaardse paleis van Koning Zorex I 191 dtie mumhus vragen uw bijzondere aandacht LAURENS OLIVIER IEDERE ZONDAGMIDDAG VRIJ DANSEN u.h. Hl. Steun, Beeed Z6-Z& Uooen STAM STOOMT SINDS 1902 De NederL-Indische Bond van ex-krijgsgevangenen en geïnterneerden T oneeluit voering BAL NA FEUILLETON MYSTERIE Bezoekt onze ijsbar en automatiek A. G. v. d. HILST jQ&NENT Wfly T££2/04 BERGEN Hoofdstuk 11 De martelwerktuigen Zondag kunt U lekker eten Dorpsstraat 86, Tel. 2069 BEZOEKT GEDURENDE UW VACANTIE AMSTERDAM Regelmatig nieuwe aanwinsten Kinderboerderij Apenrots P. HAJONIDES V. D. MEULEN Vanaf 18 Juli: „HET BOEK DER WILDERNIS" Zie raam-affiches „NEDERLAND-FILM" Bespreek tijdig uw plaatsen voor deze prachtvolle kleurenfilm No. 1 Vakbekwaamheid No. 2 Prima materiaal No. 3 Onze volledige aandacht aan ieder kapsel door ons gemaakt Onze permanents Cold Wave „Dream", Ostrum „Draad loos" en de bekende Wella, worden door oas uitgevoerd Verven, blonderen, onduleren, watergolven, kleurspoe- lingen, alles naar de laatste mode Maar bespreek tijdig om teleurstelling te voorkomen TELEFOON 2266 CITEX brengt Maandag 21 Juli, 8 uur, in „De Rustende Jager" te SCHOORL in de film De Britten op hun malst in de ogen van een perplexe Rus, wiens bezoek aan Engeland aanleiding geeft tot de amusantste verwikkelingen Alle leeftijden 'iermede berichten wij, dat als depothouder voor het aannemen van stoom- en verfgoederen voor ons optreedt, de heer T. van Diepen, Stationsstr. 5, Bergen. Snelle aflevering van stoom- en verfgoed. Iedere MAANDAG en WOENSDAG van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur houdt een vertegenwoordiger van deze bond zitting in het gebouw aan de Kennemerstraatweg 103, Alkmaar, voor het geven van inlichtingen overonderwijs, backpay, huisvesting etc. ti op ZATERDAG 19 JULI 1947 Aanvang 8 uur Entree f 1,25 Zaal KLOP, Groet 18 Nadruk verboden O'Malley keek snel om zich heen. Even voor hem was een man juist van een bank opgestaan en liep nu in de richting, die Julian had aangewezen. De nieuwsgierigheid van de jonge Ier was door deze met zorg overwogen manoeuvre gewekt en hij begaf zich langzaam dezelfde kant uit, wel oppassend een behoorlijke afstand te bewaren. De man, die op de bank had gezeten, sloeg naar rechts af, zodat zijn pad en dat van Julian moesten samenkomen. O'Malley vertraagde zijn pas nog meer. Even later stak de man vóór hem de weg over en ging op het trottoir lopen met Julian iets voor hem uit. Zo gingen ze een poosje voort tot Julian aan een hoek kwam, met O'Malley in de achterhoede. Julian draaide rechtsaf en verdween in de zijstraat. De man achter hem deed hetzelfde. En weldra had O'Malley eveneens de hoek bereikt, stak over en hield de andere zijde van de straat. Daar slenterde hij voort en bleef toen staan, alsof hij een huisnummer zocht. Een korte blik over zijn schou der deed hem zien dat Julian en diens metgezel aan de overkant van de straat een gefluisterd gesprek voerden. O'Malley liep langzaam voort en nam, om geen arg waan te wekken, ieder huis, dat hij passeerde, aandachtig op. Toen zag hij tersluiks, dat Julian teruggekeerd was naar Riverside Drive en een taxi wenkte. De ander liep snel in de richting van O'Malley, maar aan de andere zijde van de straat. Zijn pas zoveel versnellend, dat hij de volgende hoek vóór de man bereiken moest, liep O'Malley vlug dezelfde kant uit. Hij kwam aan de hoek, keerde zich met een scherpe draai naar rechts en stak de straat over, juist toen de man, die Julian gewenkt had, onder het schijnsel van een lantaarn kwam. Waarschijnlijk had hij O'Malley niet opgemerkt, want hij liep voorbij zonder naar de Ier te kijken. Maar de laatstè was zó geschrokken dat hij, na een korte blik, het hoofd afwendde. Het was de man zonder hoed, de man met de geblesseerde wang, die uit Barretts kantoorgebouw was komen lopen en het meisje gevolgd had en die later O'Malley had aangevallen. Er was nu één verandering in zijn uiterlijk te zien, afgezien van het feit, dat hij nu een slappe hoed droeg. De kwetsuur, die O'Malley had opgemerkt, was nu een blauw oog in volle bloei. Geschrokken, verbaasd ter wille van het meisje ging O'Malley terug naar het flatgebouw en betrok zijn wacht weer, zich afvragend, welk aandeel Julian in de zaak had. Tot na middernacht bleef hij op zijn post, maar niemand anders, die hij kende, kwam naar buiten. En eindelijk keerde hij naar huis terug. Hij had tenminste iets ont dekt, dat hem stof tot nadenken verschafte. HOOFDSTUK XI HET HUIS VAN BINDLES O'Malley was in de eerste uren van de morgen thuis gekomen en toen het aardige, keurige dienstmeisje van miss Hippy aan de deur klopte met zijn ontbijt, was hij nog vast in slaap. In antwoord op haar kloppen sprong hij uit bed, schoot in zijn pantoffels en opende de deur. Hij nam een bad, nuttigde zijn ontbijt en kleedde zich snel aan. Toen verliet hij het huis en begaf zich naar de weinig aanzienlijke woning van mr. Julius Schmidt. Het kleine meisje met de vlechten liet hem weer bij de dikke man binnen. Hij wenste Schmidt op vriendelijke toon goede morgen en keek hem onderzoekend aan, want zijn gastheer had hem het hoofd toegewend toen hij bin nenkwam en nam hem nu met zijn diepgezonken kleine ogen op. „Goede morgen", beantwoordde de dikzak eindelijk zijn groet „U komt voor die brief?" „Natuurlijk," verklaarde O'Malley een tikje kortaf onder dat langzame monsterende kijken. „Ach zo," Schmidt verviel weer in stilzwijgen. „Succes gehad?" informeerde O'Malley. „Kon u er 'n touw aan vast knopen Schmidt knikte. „Het was niet zo moeilijk, mr O'Malley. Maar om de boodschap uit te leggen dat zal minder gemakkelijk zijn, hè?" O'Malley kwam een stap dichterbij. „Wat bedoelt u?" vroeg hij. De geweldige Schmidt haalde het afschrift en een aan gehecht vel papier uit een la en keek toen weer op. „Ik zal het u laten zien," bromde hij. „Het was ge makkelijk voor mij. Hij spreidde de papieren voor zich uit. O'Malley boog zich naar voren en zag dat Schmidt de copie van de brief opnieuw overgeschreven had, in keurige drukletters. Maar in dit tweede afschrift waren verscheidene letters onderstreept. „Ziet u," legde Schmidt uit, wijzend met een enorme, met inkt besmeerde vinger, de laatste letter van het eerste woord dient om ons op een dwaalspoor te brengen. Maar daarna is alles duidelijk. De sleutel bestaat hierin, dat we de eerste letter van het tweede woord, de tweede van het derde woord, de derde van het vierde woord, de eerste van het vijfde moeten hebben enzovoort. Ziet u?" O'Malley staarde naar het papier. „Maar hoe.ter wereld kwam u op het idee?" vroeg hij. „Dat," grinnikte Schmidt, „is mijn zaak. Maar ik wil er u wel wat van vertellen. De hele brief door zijn ér woorden met een H in. En H is altijd de derde letter in die woorden. Dat is een begin, maar het helpt ons niet voldoende. Dus we proberen iets anders. Drie keer komt de naam Evans in de brief voor. Dat brengt ons al weer een stukje verder. En het eind van het liedje is, dat ik na een poosje de sleutel te pakken krijg O'Malley knikte, ofschoon de explicatie van de expert hem niet ^overmatig helder was. Maar wat deed dat er toe op het resultaat kwam het aan! Ongeduldig vroeg hij dan ook: „Maar nu de mededeling die de brief bevat. Hebt u die voor mij opgeschreven?" De kolossus keek hem van terzijde aan. „Wat zou u er van zeggen," stelde hij voor, „als u nu eens een potlood neemt en de woorden opschrijft, die ik voorlees, de onderstreepte woorden, hè?' O'Malley knikte nogmaals, trok een stoel aan de tafel en nam het schrijfblok en het potlood, dat hem aange boden werd. Schmidt nam het afschrift, dat hij gemaakt had, op en hield het voor zich. En terwijl hij de letters oplas schreef O'Malley ze neer. Na een paar minuten met monotone stem een serie letters te hebben opgedreund, verklaarde de expert: „Dat is alles O'Malley staarde naar wat hij geschreven had en in klimmende opwinding combineerde hij de afzonderlijke letters tot woorden, die samen de in het geheimschrift verborgen mededeling vormden en die, in het Engels, het volgende te kennen gaven: „U kunt brenger dezes vijftig duizend dollar van het geld van Chester betalen of de consequenties aanvaarden." „Wel verdraaid," riep hij uit. Hij staarde een ogenblik verbouwereerd naar het papier voor zich. Toen keek hij op naar Schmidt. Deze had het afschrift van de brief laten vallen en de Ier zag over de rand van de tafel de loop van een grote revolver uitkomen, die Schmidt stevig vasthield. De haren boven aan zijn hals gingen een beetje overeind. Hij keek recht in de loop en leunde achterover, een waas voor zijn ogen. „Wat moet die revolver?" vroeg hij, zich dwingend tot een opgewekte toon. Schmidt staarde hem aan. Toen borg hij het wapen langzaam weg, terwijl zijn groot gezicht zich in een glim lach rimpelde. Maar hij hield de revolver, die nu weer in zijn zak zat, nog steeds vast. „Wel," merkte Schmidt op, „ik heb van die inbraak bij Chester gehoord. Het lijkt me toe dat die brief die u me gebracht hebt nogal verdacht is." "„Dat ben ik met u eens," lachte O'Malley. „Maar hij was niet aan mij geadresseerd en niet voor mij bestemd. En ik heb w woord en dat van Brady, dat dit strikt vertrouwelijk tussen ons blijft, nietwaar?" „Dat is de reden," knikte Schmidt, „dat ik de politie niet hier had, toen u kwam. Maar het is mijn plicht om ze op de hoogte te brengen." Hij tikte tegen zijn borst. „Ik sta zelf ook in dienst van de politie, begrijpt u?" „Precies," bevestigde O'Malley. „Maar u bent ook 'n man van uw woord. Er zit achter deze zaak meer, dan u kunt beseffen. En is de mogelijkheid niet bij u opge komen, dat ik ook wel tot de politie in betrekking kan staan en dat er een afdoende reden kan zijn om die brief voor het ogenblik als vertrouwelijk te beschouwen? Ver geet u niet dat ik met een introductie van inspecteur Brady bij u ben gekomen!" (Wordt vervolgd) luxe brood-en banketbakkerij is Jan Oldenburglaan 28 Telefoon 2084 Bergen 101/DEiSWEC 3S Onze Cold Wave is prima „De reusachtige pers", mompelde hij. „Ik kan hem hier geheel in verpletteren. Maar neen, dat heb ik gebruikt voor mijn gewone verraders." In zijn hart wilde hij iets ergers verzinnen om de robot te straffen, die hem naar de macht had gestaan. „De molen 1 Dat zou een vreselijk einde zijn, maar te vlug!" De koning liep van het ene vertrek naar het andere. Hij kon moeilijk besluiten, wat erg genoeg zou zijn voor de verrader. Eindelijk scheen hij een plan te hebben. „Ik heb het!" zei hij en scheen tevreden over zijn eigen ver stand, Hij stopte naast een gat, waaruit rook en vlammen opstegen. „De smeltoven!" Gloeiend gesmolten staal. Als hij daarin gegooid werd, zou hij verbranden en weg smelten in een vormloze massa van vloeibaar metaal." Zeker, voor een ijzeren man bestond er geen smadelijker eindeKoning Zorex was tevreden met zijn besluit. „Breng de verrader hier!" beval hij twee bewakers. „Het uur van zijn terechtstelling is aangebroken". De bewakers begaven zich naar de ge vangenis. Spoedig keerden zij terug en hadden de robot in zijn uniform van opperbevelhebber tussen hen in. Ze duwden hem naar voren, totdat hij op de uiterste rand van het plat vorm stond, dat zich boven de smeltoven bevond. De punt van een speer werd tegen zijn rug gezet. „Opgelet, mannen! Klaar!" schreeuwde Koning Zorex van waar hij stond naast het vuur. „Weg met hem. in het metaal!" als U de STOOFPEREN in de GOEDKOPE GROENTENHAL haalt. Daarom geven wij als reclame Zaterdag aan iedere klant een maal goedkope stoofperen. Daar kan dus ieder van profiteren. In GROENTEN zijn wij ook goedkoop, o.a. bloemkool, snij- en sperciebonen, tuinbonen, sla, andij vie, postelein, worteltjes, uien, bieten, rode kool, gele kool, tomaten, komkommers, doperwten, capucij- ners, rhabarber, spinazie, spitskool, radijs enz. Dus U kunt uitzoeken uit 20 soorten groenten. Alleen in de In FRUIT zijn wij ook rijk ge sorteerd perziken, meloenen, drui ven, fijne appels, kruideniersperen, stoofperen, pruimen, klapbessen enz. Dus Zaterdag allen naar Dorpsstraat 86, Bergen waar ze die heerlijke aardappelen verkopen. P.S. Ook Zondags geopend voor geschrapte aardappelen. ARTIS Kantoor te Bergen: Komlaan 27, Tel. 2033 Kantoor te Alkmaar: Kennemerpark 14, Telefoon 4593 Lid v. d. bond van belasting consulenten Behandeling van: BELASTINGZAKEN: aangiften, bezwaarschriften, beroepzaken, cassatiezaken, ADMINISTRATIES en boekhoudingen: inrichten, bijhouden, con troleren, kostprijsberekeningen en verlening van CREDIETEN N.V. Stoom wasserij, Stoomververij en Chemische Wasserij door Morgan S. Roscoe □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O Tandtechnicus Breelaan 5 Bergen Spreekuren dagelijks 1012 en 12 uur Reparaties na afspraak in 4 uur gereed Voor Schoorl per bode De Boer f - O i 1

De Duinstreek | 1947 | | pagina 4