ft 99 BERGEN VRIJDAG 25 JULI 1947 24e JAARGANG No. 29 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef DE RUïNEKERK in het middelpunt der belangstelling Het was een goede gedachte van-het K.C.B. om aan de voor avond van het grote lichtfeest, waarbij weer duizenden naar de eeuwen oude kerkbrink zullen trekken om te genieten van de sprookjesachtige omgeving van de Ruïnekerk, een tentoonstelling te organiseren van gegevens betreffende de koorkerk. De voorz., de heer Schekker- man, wees er in zijn openings woord op, dat men omtrent het verleden van de Ruïne wel enigs zins in het duister tast. Dit Go- thische bouwwerk werd Febr. 1574 „in 't vuur gezet, jammer lijk verwoest en ellendig be dorven". Het duurde tot 1581 voor men het gebouw begon te herstellen, d.w.z. het voormalige koor. Tussen de oude muur stukken zouden de Russen in 1799 hun laatste wijkplaatsen vinden. Alvorens de vele tentoonge stelde tekeningen van de meting van de bestaande toestand van de koorkerk, deontwerptekeningen voor de restauratie en de door het Gem. archief te Alkmaar in bruikleen gfgestane prenten be treffende de koorkerk in de loop der tijden, nader toe te lichten, sprak architect Royaards aan wie het restauratiewerk is toe vertrouwd, een inleidend woord, dat met de meeste aandacht ge volgd werd. Spr. begon met het bestuur van het K.C.B. dank te zeggen voor zijn interesse voor het aan hem toevertrouwde res tauratiewerk, waarmee het tevens blijk gaf een open oog te be zitten voor het belang, dat de beeldende kunstenaars hebben bij de instandhouding van onze monumenten in het algemeen. De bescherming en instandhouding van onze monumenten en de wijze waarop, kan en mag de beeldende kunstenaars niet onverschillig laten. Spr. wees er op, dat een monument niet mag worden op gevat als een bouwwerk zonder meer uit een of andere stijlperiode, maar dat men dit in een groter verband moet zien, en dat ook een schuur op een bepaalde plaats in een bepaalde omgeving een monument kan zijn. Inleider stelt dan de vraag zijn de architecten eigenlijk wel de enige en eerstgeroepenen voor het schoonheidsbehoud van on^ oude monumenten? En meer speciaal van odie monumenten, die uit de beeldende kunst in zijn geheel zijn ontstaan, toen 't machtige woord van de beeldende kunstenaars één geluid was, dat begrepen werd en weerklank vond in de harten van alle mensen, toen hun werk in het middelpunt stond van het maatschappelijk leven (voor de mensen van deze tijd een onbegrijpelijke situatie), in de dagen dat onder de handen van de eenvoudige arbeiders de grootste wonderen ontstaan zijn? Eens was hij in de grootser en primitiever verhoudingen van voorheen, „een handwerker en een beeldend kunstenaar". Maar ook hem heeft de ongunst der tijden meer en meer buiten de praktijk der beeldende kunsten gedrongen. Zo kwam tenslotte met het fabriekmatige grootbedrijf, met de algemene industriële om zetting van het maatschappelijke leven, het verval en de onder gang van de oude ambachten. De macht van de machine en de techniek in de schoot van de kapitalistische maatschappij ge boren, zij bedreigt de beeld houwer, de schilder, de musicus, maar de architect, die midden in het moderne leven, met de middelen die dat leven hem ten dienste stelt, zijn werk moet doen, voor hem is er geen hoekje meer, waar de volle greep van industrialisatie hem niet bedreigt. Men heeft de kunstenaar meer en meer uit het' maatschappelijk leven verdreven, om hem tenslotte nog te verwijten, dat hij zich in zijn ivoren toren heeft terugge trokken, alsof zijn leven niet één eindeloze strijd is om zich in het maatschappelijk leven te hand haven Alleen met het herwinnen van haar arbeidsveld kan en de beeldende kunst en de maat schappij gediend zijn. De individualistische kunste naar van deze tijd moge eniger mate vreemd staan tegenover de oude monumenten, die van zo grote eenheid in de beeldhouw kunst getuigen, hij mag er zich van overtuigd houden, dat hij de essentiële waarde nader komt dan geleerde en architect en dat zijn stem onontbeerlijk is. De bouwmeester van onze tijd, aldus vervolgt spr. zijn rede, wordt gedwongen mede te werken om de bouwkunst te vervormen tot bouwindustrie en aldus de zegetocht der industrie een tra gische figuur toe te voegen. De bouwmeester van onze tijd is ten dele vervuld van zqken, ten dele van schoonheidsaspiraties. Deze tot industriële artistenverwordenen zijn zeker niet de eerst geroepenen voor het schoonheidsbehoud van oude monumenten. In dit ver band memoreerde spr. de woorden van, Prof. Der Kinderende aanwijsbare fout der restauratie leiders is deze, dat ze in het resultaat der samenwerking van geleerden en architecten, de kunst, de vormende beeldende arbeid zelve te kort doen; zij zien in het schone handenwerk van vroegere tijden, gegroeid uit het volk in al zijn geledingen en staande in het volle leven, slechts het interessante archaeologisch wetenschappelijke probleem, dat zonder de bezielende medewerking der beeldende kunstenaars onop gelost blijven moest. De fout der gehele beweging is, dat men nooit overtuigd de medewerking heeft gezocht van hen, die nog de kern der oude arbeidstradities kennen en bewaren en wier hulp toch in de eerste plaats onmis baar geacht moet worden." Inderdaad, zo besloot de hee^ Royaards zijn inleiding, inderdaacP is deze samenwerking door de leiders der restauratiewerken ener zijds nooit ernstig gezocht, maar anderzijds is deze door de beelden de kunstenaars misschien onvol doende geambieerd. Hierna werd onder leiding van de deskundige gids een rond- 'gang gemaakt langs het geëxpo seerde en werden heel wat toe lichtingen gegeven. Pestalozzi's raad aan de onderwijzers om, wanneer men in de klas een kalf wil behandelen, een kalf in de school te brengen, was tenslotte aanleiding tot het verzoek aan de heer Royaards nog eens een uiteenzetting te willen geven bij en in het te restaureren gebouw, een verzoek, dat in overweging werd genomen. Belangstellenden wacht dus nog een interessante en leerzame excursie. DE KRINGLOOP DER BELANGEN Zondag 3 Augustus, 's middags te half drie, zal in het openlucht theater der V.V.V. door 't Zuid- Nederlands Toneel (Dir. Pierre Balledux) worden opgevoerd het vrolijk Harlekijnspel „De kringloop der belangen" van Jacinte Bena- vente, de Spaanse Nobelprijs winnaar. Deze bekende dramaturg, wiens spelen in geheel Europa bekendheid verwierven, greep bij het schrijven van de Harlekinade „De kringloop der belangen" terug naar de motieven van de beroemde harlekijnspelen, welke eeuwenlang de toneelstijl hebben beheerst. Deze spelen werden aan vankelijk opgevoerd door rond reizende, Italiaanse speelgroepen, die door heel Europa trokken en weldra een buitengewone faam verwierven. Interessant is daarbij, dat de verschillende personen, die in deze stukken optraden, gaandeweg ieder een bepaald standaardtype ver tegenwoordigen. Harlekijn, Co- lombine, Pierrot, Leander, Chris- pijn, Dona Sirene De kracht der spelen lag daarbij in het „lachende de waarheid zeggen", in de luchtige spot, in de vrolijke ironie, in die directe, kinderlijke wijze waarmede het leven werd uitgebeeld. Men zal zich wellicht herinne ren, dat in 1937 hetzelfde stuk in het openluchttheater met groot succes werd opgevoerd door de bekende Alkmaarse amateurvereni ging „AlberdingkThijm". De pers was uitbundig in haar lof en drie voorstellingen in het aan 1100 toeschouwers plaats biedend theater waren zo goed als uitverkocht. In'de proloog vraagt de schrijver U slechts, uw geest weer kinder lijk te maken. De wereld is al oud en begint te bazelen de kunst kan hierin niet berusten en, om een kind te lijken, veinst zij te stamelenKomt zien hoe die oude Polichinellen U trachten te vermaken met hun kinderspel „DE PARADIJSVLOEK'' Op 10 en 15 Augustus zal des avonds in ons prachtige openlucht theater door een nieuwe groep geroutineerde spelers „De Paradijs vloek" van Alph. Laudy worden opgevoerd. Jan Musch met Mevr. v. d. Horst-v. d. Lugt Melsert, Ko van Dijk, Van Warmelo en zovele leden van het toenmaals zo bekende „Schouwtoneel", speel den het stuk meer dan driehonderd maal en het is nog niet uitgespeeld. Voor de opvoering te Bergen, die zeer verzorgd wordt, heeft Laudy, met het oog op de tweede wereldoorlog, het stuk herschreven. De auteur is aangezocht om bij de première de proloog te zeggen. TENTOONSTELLING in Huis met de Pilaren Het Kunst Centrum Bergen blijft actief: Zaterdag wordt al weer een tentoonstelling geopend. Nu zullen in 't Huis met de Pilaren werken van Rie Kooyman, Clara Colnot, R. Snapper, Jaap Sax, ■Jaap de Carpentier, Kees Boen dermaker en Noeki Raedecker geëxposeerd worden. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot B. Thomas, student aan het seminarie Hage- veld, slaagde in Amersfoort voor het Staatsexamen. VERLICHTINGSAVOND Hoog bezoek Een oude traditie is weer her leefd, het was weer een ouder wets lichtfeest, waarvan duizenden en duizenden uit verre omtrek hebben genoten. Het middelpunt van het sprookjesland was weer de oude kerkbrink. Een mensen zee golfde en deinde rond dit fantastisch verlichte centrum van Bergen. M. de Sain trok hier de aandacht met een drietal kerst bomen vol met reuzenoranje- appels. Ook de zware breedge- takte 300-jarige linde liet zich niet onbetuigd bij dit lichtfeest. De Oude Prins vormde een fraai begin van de Breelaan, waar de bewoners iets moois hadden ge toverd. Dank zij hun vindingrijk heid hadden ze, woekerende met de beperkte ten dienste staande middelen, weer iets nieuws weten te bereiken. De Stationsstraat bood weer iets anders en kreeg hoog bezoekEen lang ge koesterde wens trad in vervulling heer Langbeen en zijn wijfje streken, aangelokt door het licht feest, neer om hun hoge zit plaatsen. De Ruïnelaan was een zee van licht, de 400 meter lange weg bood een fantastisch schouw spel. Aardig was de voor 't Witte Huis aangebrachte fontein, die 't gekleurde licht weerkaatste. Jan Oldenburglaan, Russenweg, Dorpsstraat, Kerkstraat, Molen straat, het was overal licht, overal bewonderd door een enthousiaste menigte. Verschillende particulie ren droegen ook het hunne bij tot het welslagen, als de Fa Wijs S Broers met een tuinverlichting, de heer J. Hogervorst met kaarsen in de vensterbank en anderen. Overal heerste een opgewekte stemming, weikef nog verhoogd werd door Bergen's Harmonie, die overal feestklanken deed horen, en.... door het prachtige weer. Summa summarum, een schitterend geslaagde avond. OPENLUCHT-MEETING De Orthodoxe Groep uit de Herv. Kerk (Ds Bremer) en de Geref. Kerk (Ds Telkamp) orga niseren een Openluchyneeting. Deze wordt gehouden Woens dag a. s. te 8 uur in de Muziek tent Hoflaan hoek Eeuwigelaan. Daar speelt het bekende fanfare corps „Advendo" van Broek op Langendijk, dirigent dhr G. van Kalken. Het begeleidt ook 'n enkele maal zang van het publiek. De tekst der liederen wordt rond gedeeld. Twee spreke'rs voeren het woord, 10 a 12 min. ieder. Onder het spelen van mars liederen vertrekt het corps 20 min. voor 8 vanuit het centrum van het dorp. Dit is de eerste gemeenschap pelijke stap op dit terrein, er volgen er meer. HET RODE KRUIS maakte zich weer verdienstelijk Bij de Rode-Kruisvlag aan het strand vinden Zondags gewonden en verdwaalde kleuters een toe vlucht. Zondag werden weer een twintig lichtgewonden behandeld en 3 verdwaalde schaapjes aan de rechtmatige eigenaars terug gegeven. Ernstiger was een geval achter de Vinkenbaan. Een lid van de voetbalvereniging Z.V.V. uit Zaandijk tuimelde van een bunker af met het noodlottige gevolg, dat hij een hersenschudding en een polskneuzing opliep. Nadat Dr. Poot de eerste geneeskundige hulp had verleend, werd de knaap door de goede zorgen van de transportcolonne per Rode- Kruis-auto naar Zaandijk ver voerd. EINDEXAMEN meisjesschool Berger Schoolvereniging Voor het Maandag en Dins dag j.l. gehouden examen slaagden o.a. de volgende candidaten: M. W. Bijlsma, C. H. Moens, beiden te Bergen Voor het M.U.L.O. examen te Alkmaar gehouden slaagden o.a. G. K. Essers te Bergen en T. E. Oldenburg te Schoorl. EXAMEN Voor het toelatingsexamen voor de Middelbare Meisjesschool te Bergen slaagden: M. Ackema (Alkmaar), N. An- driessen (Alkmaar), T. Avis (Zaan dijk), B. Arends (Bergen), G. Baarslag (Castricum), N. v. Baaien (Wormerveer), B. Bakker (Bergen), N. Bakker (Alkmaar), F. v. Beek (Alkmaar), J. Broersma (Bergen), W. de Boer (Alkmaar), A. Brink (Wormerveer), M. Cloeck (Alk maar), E. Eckmann (Alkmaar), M. Eckman (Alkmaar): H. Essers (Bergen), M. Faro (Schoorl), E. Heyn (Wormerveer), J. Horn- stra (Bergen), L. Koorn (Huis waard), M. Kruisman (Schoorl), B. Langedijk (Alkmaar), L. Leyds (Bergen), M. Lissone (Alkmaar), C. van Limburg-Stirum (Bergen), G. Meyer (Wormerveer), H. Moens (Bergen), T. Monnier (Bergen), J. Nijdam (Bergen), Th. de Pater (Bergen), G. Piket (Alkmaar), A. v. d. Stadt(Alkmaar), L. Stierhout (Alkmaar), L.# Ver heul (Bergen), Ph. Verhoeven (Alkmaar), W. Wols (Alkmaar), A. v. Wijland (Huiswaard), E. v. Wilderen (Bergen a. Z.), M. Zwaan (Bergen a. Zee). PROMOTIE WEDSTRIJDEN BERDOS - ALKMAAR: 0-0 Berdos gepromoveerd tot 4e klasse K.N.V.B. Zaterdagavond bracht voor Berdos de beslissing, bracht de Berger Doelschutters, zonder dat ze ook maar één schot raak ge schoten hadden, het zo vurig begeerde 4e kl.-schap van de K.N.V.B. Het spel golfde op deze avond heen en weer en ofschoon Alk maar in de eerste helft een ietsje overwicht had, ging de rust in met 00. Na hervatting werd het spel een korte periode wat feller, maar door het opstellen van de links-buiten op zijn oude backplaats was de achterhoede van Berdos aardig versterkt. Doelpunten bleven uit en het einde kwam met 0—0. Waar het protest van HEDW van de vorige wedstrijd inmiddels is afgewezen, is verder spelen eigenlijk overbodigAlkmaar boekte uit 4 wedstrijden 2 pnt. en Berdos en HEDW elk 4 pnt. uit 3 wedstijden. Het pleit is dus beslecht. Berdos is 4e kl. En nu maar trainen, trainen: een plaats ver overen is vaak moeilijk, een plaats behouden kost vaak nog meer moeite! DE OOGST VAN DE WEG WeMfad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Gevonden paar dameshandschoenen, huissleutel, bij beltje, damesjasje, vulpotlood, portefeuille, leesbril, jongensmuts, paar damesschoenen, broodzak, vulpen. Verloren onderdeel-tentstok, dames armbandhorloge, sierspeld, kindervestje, 5 portemonnaies met inhoud, 2 etuis met bril, duimstok, zakhorloge, damesvest, kinderschoentje, zakmes, overall, koperen pijp. InlichtingenPolitiebureau te Bergen, Karei de Grotelaan.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1