BERGEN SCHOORL VRIJDAG 1 AUGUSTUS™1947 24c JAARGANG No. 30 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a* d. Hoef OPENLUCHTTHEATER V.V.V. Wij laten hieronder een der vele gunstige recensies volgen van de première van „De Kring loop der Belangen" in Den Haag. Zoals reeds eerder is aange kondigd wordt 4jt echt openlucht spel a. s. Zondag 3 Aug., te 2.30 uur in het openluchttheater te Bergen opgevoerd. „Het Binnen hof" van 21 Juli j. 1. schreef: De levenswijsheid en mensen kennis van een toneelschrijver moet wel tot grote hoogte zijn gestegen, wil hij in staat zijn 'n spel te schijven als „De Kring loop der Belangen". De Spanjaard Benavente geeft in deze Harle kinade, naar het oude gegeven der schelmenroman, een dialoog, waaruit tientallen aphorismen te puren zouden zijn, die voor die der grootste denkers niet behoe ven onder te doen. Toch is zijn „Poppenspel" al lerminst zwaarwichtigintegen deel, de zotte avonturen van de twee berooide mensen, die niets bezitten dan het vernuft, waar mede zij uiteindelijk hun fortuin maken, is allervermakelijkst. Wij kunnen Pierre Balledux die met zijn „Zuid-Nederlands Toneel" dit werk in het Zuider- park-Openluchttheater opvoert, erkentelijk zijn voor zijn vertol king van dit zomersluchtige stuk. De verschillende typen, die Benavente zo raak, als naar het leven in zijn personages neer schreef, komen er bij deze op voering goed uit. Ongetwijfeld zal, naarmate men beter is inge speeld, het acteren nog wat vlotter worden. Men zal er goed aan doen dit stuk te gaan zienmen zal even opgetogen huiswaarts gaan als het publiek bij de première van Zaterdag j. 1. Verdere aanbeveling lijkt ons overbodig. Moge het openlucht theater te Bergen a. s. Zondag „tot de nok" bezet zijn. „DE PARADIJSVLOEK" Gevormd door de beste cul turele overleveringen, heeft zich onder verzorgde regie een ge selecteerde toneelgroep, waarbij zich ook enkele enthousiaste be oefenaren uit omliggende plaatsen aansloten, verzameld, die zich naar de bakermat van het initia tief, „De Bergense Spelers" noemt. Tijdens de Augustusmaand en wel op 10 en 15 Augustus, zal deze troep in een zorgvuldig voorbereide opvoering, waaraan de schrijver zijn volle mede werking verleent, het vermaarde treurspel vati Alph. Laudy „De Paradijsvloek" in het openlucht theater ten tonele brengen. Wij zijn voornemens onze lezers nog nader over het grootse werk en zijn betekenis voor onze tijd voor te lichten en voor te bereiden, opdat een ieder de aan grijpende schoonheid ervan zal kunnen ondergaan en begrijpen. Er wachten ons na Balledux' „De Kringloop der belangen" op 3 Augustus 's middags om half drie nog schone avonden in het Openluchttheater, want „de Para dijsvloek" gaat 's avonds! Het Gemeentebestuur en het bestuur der V.V.V. hebben in gezien, dat de belangrijkheid van dit stuk, dat een „vallende avond" en stemmingvolle lichteffecten vereist, groot genoeg is voor de gasten en de bewoners, dat een uitgaaf voor een provisorische verlichting alleszins gerechtvaar digd is. Alle hulde voor deze geste TENTOONSTELLING K.C.B. Voor de zoveelste (hoeveelste?) maal werd Zaterdagmiddag in het Huis met de Pilaren een tentoonstelling geopend van wer ken van Bergense kunstenaars. De heer J. Schekkerman, voorz. van K.C.B. wees in zijn openings woord op het dubbele doel, dat wordt nagestreefd: le meer be kendheid te geven aan het werk van Bergense kunstenaars, 2e de verkoopmogelijkheid zo groot mogelijk te maken. Met de verkoop schijnt het intussen niet zo vlot te gaan. Men hoort nog al eens: ik zou dit of dat wel graag hebben, maar.... de prijs. Onze dichter Staring stelde Jaromir voor het probleem „Hoe met een platte buidel een maal tijd te verenen". Twee paardenvoeten en een koestaart hielpen de oud-student uit de brand, maar het probleem „hoe met een platte beurs een kunstwerk te verenenvraagt een andere oplossing. De vraag of het ingezonden werk niet wat langer kan worden tentoongesteld, moest de voorz. ontkennend beantwoordenom alle kunstenaars zoveel mogelijk in de gelegenheid te kunnen stellen te exposeren in de be perkte ruimte, dient het tempo van 14 dagen gehandhaafd. Er was deze keer werk van verschillende aard ingezonden, schilderkunst, tekenkunst, grafische kunst, beeldhouwwerk, ceramiek. Bij een vluchtige beschouwing wordt het oog getroffen door veel moois. Jaap Sax exposeerde o.m. een Polderlandschap, een wintergezicht, een blauw pannetje, Jaap de Carpentier was er met .Drie appels en eenprachtbouquet bloemen. Kees Boendermaker bleek ook een vriend van Flora's Kinderen, Gloxinia'sen Chrysanten Rie Kooyman liet fraaie illustra ties voor „De arme muis" en „De vier Heemskinderen" zien, Clara Colnot had tekeningen ingezonden, een landschap met koeien en paarden. Van Rein Snapper was een tekening van Enkhuizen met de Dromedaris op de achtergrond te bewonderen en houtsneden voor omslagen, L. W. Radecker had houtsnijwerk ingezonden, o.m. een schaal met vossenkopjes en met visjes. De ceramist Dirk Hubers trok veler aandacht met zijn tabakspotten, kruikjes, vazen, schalen, kandelaars. BIOSCOOPTHEATER „De Rustende Jager", Bergen „De duivel was de laatste gast" Deze film van de Franse regis seur Marcel Carné is gemaakt naar een oude Franse legende van de duivel, die twee van zijn tra wanten naar de aarde zond om het geluk der mensen te verstoren. Op het feest, dat gegeven wordt ter ere van de verloving van de jonkvrouw Anne met ridder Re- naud, verschijnen twee minstrelen, als afgezanten van de duivel. Maar zij hebben niet alleen wei nig succes, er ontstaat zelfs een zuivere liefde tussen Anne en de minstreel Gilles. Als de zaken zo in de war lopen, ziet Satan zich genoodzaakt zelf als laatste gast op het feest te verschijnen. Veel kwaad kan hij uitrichten, maar de zuivere liefde van Anne en de troubadour Gilles kan hij niet ver storen. Deze Franse rolprent is een meesterwerk. Arletty en Marie Dea zijn buitengewoon geschikt voor hun rollen. Jules Berry geeft een angstwekkende creatie van de duivel. P. v. d. A. Maandagavond hield de plaat selijke afdeling van de Partij van de Arbeid in het Dorpshuis een druk bezochte vergadering, ter bespreking van het Idonesische probleem. Na een zeer geani meerde en uitvoerige discussie werd het volgende voorstel met algemene stemmen aangenomen. De afd. Bergen van de Partij van de Arbeid, in huishoudelijke vergadering bijeen, dringt er bij het Partij Bestuur op aan op korte termijn een buitengewoon congres bijeen te roepen, opdat de P. v. d. A. zich nader beraden kan op de te volgen politiek in zake het vraagstuk Indonesië, en verzoekt andere afdelingen adhae- sie aan dit voorstel te betuigen. DE ZEE EISTE WEER EEN OFFER Men zij op zijn hoede! Op een onbewaakt gedeelte van het strand te Bergen aan zee begaven zich 'Dinsdagmiddag twee meisjes, die de zwemkunst niet voldoende machtig waren, in zee. Het duurde niet lang of beiden werden door een golf op genomen. Het ene meisje werd gered, maar A. M. uit Kromme nie, in betrekking te Alkmaar, was niet zo gelukkig. Een honderd meter verder werd zij op een bank gevonden. Ofschoon Dr Lugten onmiddellijk aanwezig was en bijna twee uren kunstmatige ademhaling toepaste, mocht het niet gelukken de levens geesten weer op te wekken. Laat men toch voorzichtig zijn en niet in zee gaan op onbe waakte gedeelten van het strand. HET JAARLIJKSE MOLEN- KROCHT-TORNOOI Donderdag 7, Vrijdag 8, Zater dag 9 en Zondag ,10 Augustus zullen weer hoogtijdagen zijn in het Tennispark „De Molenkrocht' aan de Kruisweg. De jaarlijkse tornooien, die hier gedurende het seizoen plaats vinden, hebben een zekere ver maardheid gekregen bij de tennis- lief hebbers in het Westen des lands. Kon er het vorig jaar al ge sproken worden van een zeer sterke bezetting, thans heeft de K.N.L.T.B. voor het eerst toe stemming verleend tot het orga niseren van een A-tornooi. Iedereen, d. w. z. de sterkste spelers uit den lande mogen hier aan deelnemen. Van de zijde der cracks uit de omgeving en onder de bad gasten zal hèt dus zeer zeker aan belangstelling niet ontbreken. Voor de belanghebbenden delen we mede, dat de inschrijving gesloten wordt op Maandag 4 Augustus. GESLAAGD Voor het te Alkmaar gehouden examen boekhouden van de Nederlandse Associatie voor praktijkexamens slaagde de heer J. G. W. Swager te Bergen. GESLAAGD Voor het Practijkdiploma Boek houden, afgenomen door de Ned. Associatie voor Practijkexamens, slaagde Mej. G. Sevenhuysen, al hier. Zij werd opgeleid door de heer J. J. Kamermans. Van de leerlingen van de Openbare ULO-school te Bergen slaagden voor het ULO-diploma A G. Henneman, J. H. Swaan, J. Japin, G. Buisman, H. de Vet, H. Smits, M. ter Berg, K. Blom, A. Ridder, J. Modder, A. Westra, Voor diploma B slaagde: E. Kweldam. Voor lerares Engels M.O.A. (huis- en schoolacte) slaagde te Amsterdam, Mej. N. Borst, alhier. DE OOGST VAN DE WEG SCHOORL's GEMENGD KOOR CONCERTEERT Schoorl's Gemengd Koor gaf Donderdagavond onder leiding van de heer Corn. Jonker een concert bij J. Hakof te Groet. Medewerking verleenden Etty Kouwenaar, sopraan, Amsterdam, Piet Dalenberg, bas, Alkmaar en Nico Akkerman, piaqo, Alkmaar. Het programma opende met een tweetal werken van Mozart, „Ave Verum" en „Laudate Do- minum", dat ontroerend mooi werd gezongen door koor en soliste. „Mirjam's Siegesgesang" van Schubert was 't hoogtepunt van de avond. Machtig klonk het „Gross der Herr zu allen Zeiten, heute gross vor aller Zeit". Prachtig jubelde de fraaie stem van de soliste boven het koor uit. Nb de pauze volgde „Zondag morgen" van Bonset. „Geen slaap had mij verkwikking en rust gebracht, en stille mooie dromen ze waren niet gekomen de ganse' nacht", en het mooie slot „Bim, bam.... ze luiden vreugd en vrede". „Middernacht" van Wierts werd eveneens bijzonder gewaar deerd. „Langzaam galmen twalef slagen" en later de dringende bede „Kom daal neder, kom o God". De soliste Etty Kouwenaar zong nog „Auf dem Wasser" en „An die Musik", beide van Schubert. Zij bracht haar gehoor in ver rukking met haar mooie, frisse, heldere sopraan, die blijk gaf van een degelijke scholing achter de rug te hebben. Zij zong haar partij met sentiment en intelligentie. De baszanger Piet Dalenberg vergastte zijn auditorium op reci- tativ en aria uit „Die Jahreszeiten" van Haydn, en „Agnus Dei" van Bizet. Deze Groeter zanger werd luide toegejuicht, zijn fraaie stem en gevoelvolle voordracht ont ketenden een storm van applaus. Op veler verzoek werd 't Agnus Dei" later herhaald. Met grote belangstelling volgen zijn oude dorpsgenoten de verdere ont wikkeling van deze veelbelovende jonge baszanger, die thans stu deert onder leiding van Mevr. A. Noorderwier-Reddingius. De „Tannhauser" van Wagner, vorm de de apotheose, het slotstuk van het muzikale vuurwerk op deze mooie avond, deze feestavond voor ieder die houdt van muziek en zang. De bekende toonkunste naar Nico Akkerman was weer de muzikale, volgzame begeleider aan de piano, bescheiden waar 't wenselijk, krachtig ondersteu nend waar 't nodig was. Gasten en ingezetenen bleven nog geruime tijd gezellig bijeen in de prachtige ruime tent, die plaats biedt aan een 4 a 500 bezoekers en velen waagden nog een dansje op de maat van een goede band. V.V.V.-NIEUWS De A.N.W.B. heeft de bekende wegwijzers weer aangebracht voor de bondswandeling door de duinen van de Waterleiding tot Camper duin, heen en weer met twee aftakkingen naar Schoorl. Ook de V.V.V. laat met me dewerking van Staatsbosbeheer in de loop dezer week een vier tal wandelingen met behulp van gekleurde pijltjes in de duinen en bossen uitzetten. De tweede duinwandeling onder geleide van de heer Stoelhorst is weer uitstekend geslaagd. Dins dag om half 10 begint de derae wandeling aan de voet van de Klimweg (boswachterij). Zaterdagavond half 9 maakt het fanfarecorps „De Vriend schap" een muzikale rondwande ling door het dorp. De weg voert van het Station, via Laanweg en Duinweg tot Boschmansweg. Hier wordt gekeerd. Terug langs Burg. Peecklaan, Gortersweg, Molenweg en Hereweg naar de kom van het dorp. Het 2e concert in de open lucht zal plaats hebben op 9 Augustus op het Kerkplein en de 2e rondwandeling op 23 Aug. Het ligt in de bedoeling om op 23 Augustus ook de feestverlich ting in het dorp aan te steken en een etalage-wedstrijd te houden. sEn ten slotteoptreden van het in de kop Van Noordholland gevierde Westfriese duo „Wijo" in de openlucht op Donderdag 7 Augustus, om acht uur op het terrein achter de Rustende Jager. Toegangsprijs f 1,-— (belasting inbegrepen). Zie advertentie. STRANDFEEST TE CAMPERDUIN Evenals voor de oorlog, zal ook dit jaar wederom een kinder strandfeest worden georganiseerd en wel op Zondag 10 Aug. a.s. De zeer grote belangstelling voor vroeger gehouden feesten, heeft de V.V.V. doen besluiten, deze op dezelfde wijze in te delen en vertrouwt daarbij op de onmis bare steun en de daadwerkelijke belangstelling van ingezetenen en gasten. Om half twee vertrekken de deelnemende kinderen in optocht vanaf Gro.et naar het strand, voor afgegaan door Schoorl's Fanfare corps, dat ook de verdere middag zijn medewerking zal verlenen. Aardige prijzen zullen voor de winnaars beschikbaar worden ge steld. Voor verdere bijzonderheden zie men de grote raambiljetten. „DE DUINSTREEK" 4 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel. Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van fT, Gevonden cigarettenkoker, kinderschoentje, wollen herensok, lipssleutel, ijzeren gewicht, pop, overall, kinderportemonnaie, dubbele rij wieltas, voetbal, damestasje, hemd, 3 biljetten a f 1.damesschoen, kinder schoen, kinderschoen, broekjeenhanddoek, kinderschoentje, snoer imitatie parels, ontbijtlaken, tentstok. Verloren badpak en handdoek, zonnebril, haarlint, verrekijker, hanger van halskettinkje, portemonnaie met inhoud, zilveren arm band, geldtas met inhoud, bus met 4 badpakken, 1 p. sandalen, 2 handdoeken, sjaal, herenhorloge, portemonnaie met inhoud, overall, badhanddoek en 2 bad pakken, gouden damespolshorloge, drie kwart jas. InlichtingenPolitiebureau. Bergen, Karei de Grotelaan.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1