ff ff Steunt NEDERLANDSE RODE KRUIS Vacantie. BERGEN SCHOORL VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1947 24e JAARGANG No. 31 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond ,aan Zee, Egmond-Binnen en Egmonda. d. Hoef HAGEPREDJKERS De Orthodoxe groep uit de Herv. Kerk en de Geref. Kerk organiseerden Woensdagavond in Bergen's Muziektuin een open luchtmeeting. Voorafgegaan door het fanfarecorps Advendo uit Broek op Langedijk, dat pittige marsen speelde, kwam een hele schare de tuin binnenvallen. Het was prachtig weer, en „Wo man singt, da lass' dich nieder, Böse Menschen haben keine Lieder" (Schiller) Nadat Advendo „La flute en chantée" van Mozart ten gehore had gebracht, klonk het plechtig uit aller mond: „Wilt heden nu treden voor God de Heere". Ds Telkamp wees er in zijn rede op, hoe hier in de onge repte natuur talloos velen kracht vernieuwing zoeken, hun motor laten reviseren, de remmen weer in orde laten maken. Hier vindt de mens zich terug en komt hij tot de erkenning, dat voedsel en kleding slechts levensvoorwaarden zijn, maar dat het levensdoel hoger ligt. Laat u met God verzoenen, aldus eindigde deze spr., er is geen leven dan in God. „Ga niet alleen door 't leven, die last is u te zwaar: Laat Een u sterkte geven, ga tot uw be middelaar", klonk het hierna door de omgeving. Advendo met zijn vele jeugdige artistjes, speelde vervolgens „La festa splendora" van Joh. B. Kok, waarna Ds v. d. Meulen uit Utrecht het podium besteeg. Naar aanleiding van de woorden, die Jezus sprak tot de apostel Thomas „Ik ben de weg", wees spr. er zijn hoorders op, dat velen de weg niet meer weten. Een nieuwe botsing der volken zal betekenen, de ruïne der beschaving. Temidden van alle bewogenheid zal de mens slechts rust vinden, als hij luistert naar die stemIk ben de weg. Plechtig, indrukwekkend klonk toen op deze schone avondstond het bekende: „Nader mijn God bij U, U naderbij." Advendo speelde ten slotte onder leiding van zijn dirigent G. v. Kalken nog „La Cité Meurtric" van Albert Lucien Doyen. Ds Telkamp deelde nog mede, dat de organisatoren, aangemoe digd door het succes van deze avond, over een week hopen terug te komen op dezelfde plaats en dezelfde tijd. EEN SPEL VAN LIEFDE EN LIST Het Zd.-Ned.-Toneel trad Zondagmiddag in het openlucht theater op met „De Kringloop der belangen" van Jacinto Bena- vente. Een talrijk publiek heeft op deze wondermooie middag kunnen genieten van dit spel van list en liefde, heeft hartelijk kunnen lachen om al de dwaas heden en kunnen nadenken over de waarheden. „Hoe met een platte buidel een maaltijd te verenen?" Onze de jaarlijkse collecte ten bate van het of* ZaUcdag 9 Augustus a.s. dichter Staring liet Jaromir dit vraagstuk oplossen met „twee paardevoeten en een koestaart," aldus speculerende op de bijge lovigheid van het publiek. Bena- vente liet de twee berooide vagebonden Leander en Chrispijn het probleem oplossen met list en liefde. De beide ex-galeiboeven weten de waard te overbluffen en spoedig zitten zij aan een goed gedekte tafel en worden hun zelfs de nodige dukaten voorge schoten. De eerste nood is ge lenigd maar hoe verder? Er zijn er meer voor wie de „Kampf ums Dasein" een probleem is. Het is Dona Sirene. Toen zij jong en schoon was, lagen rijk dom en adel aan haar voeten, „zij weet wel iets van de wereld enof zij van de mannen iets niet weet?" Op deze avond schijnt alles hopeloos. Zij ver wacht hoog bezoek van de schatrijke Polichinel met vrouw en dochter Silvia. Silvia moet aan de man en de huwelijkscan- didaten zullen Dona Sirene's diensten niet vergeten. Maar nu weigeren plotseling leveranciers en personeel hun dienstenbe talen is de boodschap, geen geld geen Zwitsers. Dan treedt Fortuna, de grillige lotbeschikster haar huis binnen in de gedaante van de aartsschelm Chrispijn. Hij ontvouwt een groots plan: een huwelijk tussen Leander en de rijke Silvia. De bruidsschat zal de schelmen blijvend uit de moei lijkheden helpen en.... Dona Sirene geen windeieren leggen. Een listig spel van bedrog wordt in elkaar gezet en Sirene speelt haar rol als koppelaarster meester lijk. Tenslotte dreigt de zaak een tragische wending te nemen. De schoonvader in spé, die de schelmen herkent (hij zat met Chrispijn aan dezelfde roeispaan op de galeien!) weigert zijn toe stemming en dreigt met gerechte lijke vervolging. Themis, de godin der gerechtigheid met blinddoek en weegschaal ver schijnt ten tonele. Maar de be langen van alle partijen zijn zo nauw verbonden, dat niemand kan worden getroffen zonder ook anderen te treffen. Dan valt de blinddoek en de wijze rechter weet in de acte van beschuldi ging door het verplaatsen van een paar komma's elk bewijs van schuld om te toveren in even zovele bewijzen van onschuld. Zo eindigt het spel van list en liefde op een voor allen be vredigende wijze. Het publiek gaf met een hartelijk applaus uiting aan zijn waardering voor het gebodene. DE PARADIJSVLOEK HERSCHREVEN Het is alweer jaren geleden, dat Jan Musch met Mevrouw v. d. Horst-v. d. Lugt-Melsert, Ko van Dijk, v. Warmelo, Stine v. d. Gaag en de artisten van het schouwtoneel Laudy's „Para dijsvloek" te Alkmaar hebben gespeeld en met het stuk een succesvolle tournée door het land ondernamen. De N. Rott. Crt. sprak van een „toneelge beurtenis in ons land. Barbarossa in „De Tel" schreef „Wij staan hier voor een werk van buiten gewone kracht en talent." Dr. J. Walch sprak van „een groots drama",Henri Dekking en J. B. Schuil noemden het „sterker van handeling dan Vondels werk, en het kfimt in kracht drie be drijven lang". De Hofstad noemde het treurspel „het bestuit binnen en buitenland en het verdient klassiek te worden." Inderdaad bleef het op het repertoire. Jef Schillings met zijn troep speelde het jaren. Ook als openluchtstuk werd het iedere zomer opgevoerd vier jaar achter een in Oisterwijk en Valkenburg. Staf Brugge vertoonde het te Brussel, Antwerpen en op een tournée in verschillende Belgische steden. De troep van het Burg theater voerde het in Wenen op in een vertaling van Franz Oberhausen, Phil. Peacock ver taalde het in het Engels, Vilmos Zoltan in het Hongaars. Na de tweede wereldoorlog herschreef Alph. Laudy het stuk. In deze nieuwe bewerking wordt het op 10 en 15 Aug. gespeeld in het Openluchttheater te Bergen 's avcads half acht. De auteur is verzocht bij de première de proloog te zeggen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Waarom geen wereldvrede? Waarom is er in de wereld geen vrede mogelijk, terwijl er toch zoveel millioenen en mil- lioenen vreedzame en goede men sen over de aarde wonen Waar om vermogen de staatslieden geen vastheid aan de samenwoning der volken te geven We hebben de Uno, de Unesco, de Vredesver- enigingen, die Liga's van inter nationale Samenwerking in Europa en de wereld. Waarom kunnen zij in deze chaotische wereld de vrede niet bevrijden uit de kanon nen en bajonetten Met dit vraagstuk houdt Alph. Laudy zich bezig in „De Paradijs vloek". Die het volgt, zoals hij het stelt, begrijpt, waarom tot vandaag toe de ontelbare opge- jaagden, de van hun geboorte grond verdrevenen, de angstige volken, de hongerenden en lijden den en de honderdduizenden in concentratiekampen en Golgotha- nachten nog vruchteloos hunkeren naar de onvatbare gestalte van een toekomstige, gelukkiger wereld Laudy wijst erop, dat aan het begin der menselijke geschiedenis een vredeland gelegen heeft, maar dat sedert een misgreep van de menselijke wil de wereld heeft ontkoerst. Onuitroeibaar is het verlangen, om dit vredeland te herstellen, maar het tragische is, dat de mensen hun broeders dood slaan voor het bereiken van een betere wereld. De vreselijkheid van het geheim zit in de falende wil van de mens. Men kan met kanonnen en machinegeweren de mens doodschieten, maar zo krijgt men geen gelukkig te bewonen aarde. Om deze te verwezenlijken geeft Laudy aan moet men het juiste inzicht in dit probleem krijgen, van mens tot mens en van volk tot volk met elkaar spreken, om met een gemeen schappelijke daadvaardigheid in te werken op de wereld-in-wording. NIEUWE WEG GEOPEND. De eerste auto passeerde Woens dagmorgen de Nieuwe weg, die Bergerweg en Dr. v. Peltlaan ver bindt. Vanaf Maandag a.s. zullen ook de bussen van N.H.A.D.O. Bergen Binnen deze weg, die uit sluitend voor autoverkeer bestemd is, volgen. Fietsers wordt aangeraden goed te letten op de verkeersborden in de Karei de Grotelaan, daar is eenrichtingverkeer ingesteld, waar tegen velen nog al eens zondigen, wat minder aangename gevolgen kan hebben voor de overtreders. BERGER SPORT VERENIGING B.S.V. komt zoetjes aan weer de belangstelling krekken van de liefhebbers van voetbal- en hand balsport. In Augustus wachten reeds enige hoogtijdagen. Op 17 Augustus zal de officiële opening plaats vinden van de nieuwe tribune, waarmee een lang gekoesterde wens in ver vulling gaat. Hierna volgt een wedstrijd tussen B.S.V. en C.S.V. uit Castricum, terwijl verder de Handbalsters in het veld treden om haar vlugheid en behendigheid te meten met een zustervereni ging. Een,week later zullen de seriewedstrijden -om de in '35 door de Directie van de Schager Courant uitgeloofde wisselbeker „De Bergenaar", worden voort gezet. Op dit jaarlijks terug kerende tournooi zal de beker houdster Schoorl de beker hebben te verdedigen, daar nog geen der deelnemende verenigingen er in geslaagd is er driemaal achter een of vijfmaal in 't geheel be slag op te leggen. In de jaren '35, 36, 37, '40, '42, '44, '45 en '46 (in '38, '39, '41 en '43 werd niet gespeeld) traden achtereen volgens als overwinnaars uit het strijdperk: Alkm. Boys, B.S.V., B.S.V., Alcmaria 2, Alcmaria 2, Alkm. Boys, Wieringerwaard en. Schoorl. OVERPLAATSING Naar wij vernemen gaat de groepscommandant van de Rijks politie alhier, opperwachtmeester J. C. Japin, Bergen metterwoon verlaten: hij gaat n.l. stuivertje wisselen met zijn collega G. Dieckman uit Heerhugowaard. COLORADOKEVERS IN SCHOORL Tot de zomergasten in deze gemeente mogen we ook ditmaal de coloradokever rekenen. Deze „vreemdelingen" houdt men hier echter liever buiten de deur, waarom een intense bespuiting van het aardappelgewas op ge zette tijden plaats dient te hebben. Bij deze bespuiting werden de kevers gevonden langste spoor lijn en te Groet. Men zij op zijn hoede. BEROEPEN Ds P. Simoons, predikant in alg. dienst te Schoorl, heeft een beroep naar Broek in Water land aangenomen en bedankt voor een beroep naar Steenbergen. KERMIS Groet heeft zijn driedaagse kermis weer gehad. Vooral de eerste avond was het zeldzaam druk, men kon wel over de hoofden lopen. Exploitanten en café's maakten goede zaken. Reeds van verre hoorde men de klappen, die het hoofd van Jut kreeg te incasseren. Rond de bommenwerper stonden ge regeld veel belangstellenden en ook scherpschutters en hengelaars hadden veel bekijks. Men hield zijn hart vast bij de acrobatische toeren, die de jongelui uitvoerden in de zweefmolen. Ook de lucht- schommel mocht zich in grote belangstelling verheugen. Elders zag men hongerigen een gebakken visje of gerookte paling ver schalken of zich te goed doen aan de oliebollen. In de grote danstent, plaats biedende aaneen vijfhonderd bezoekers, draaide alies rusteloos rond in een tropische hitte. Anderen zochten lafenis in de café's, voor zover daar nog een zitje te bemachtigen was, want het was overal over weldigend druk met het grote aantal vreemdelingen, dat dit jaar de vacantie doorbrengt te Groet en Camperduin. Men spreekt van een paar duizend, dat is meer dan ooit in de voor oorlogse jaren. Of met de drukte ook de gezelligheid is toege nomen, betwijfelen de ouderen. De hele zomer mooi stralend weer, maar als Sijmelaar vacantie heeft, kan hij met z'n meest mistroostige gezicht door de ramen van zijn duurbetaalde vacantieverblijf zitten staren naar de strie mende regenvlagen, die schier onafgebroken vanuit de grauwe luchten de dorstige aarde plengen. Ieder krijgt naar hetgeen hij waard is. Je zou er een minder waardigheidscomplex door Opdoen. Vandaar dat sombere gezicht. Indachtig de schone versregel„Zoek de zon op", ben ik aan de wandel gegaan. En hoe! Door van het ene winkelportiek naar het andere te rennen, heb ik een uur buiten zoek kunnen brengen, zonder als een verzopen kat thuis te komen. Achter mij wandelde een groep kennelijk hoofdstedelijke lieden, met druipende kleren en piekerige haren. Wat een leedvermaak Ze hadden blijkbaar ook de moed bijeengegaard om de beziens waardigheden des dorps te bezichtigen, nu zee en bos zo weinig vriendelijks boden. De eeuwenoude ruïnekerk ontlokte één der doorweekte dames de volstrekt gemeende uitroep: „Hei, Jèn, wat een afbraok, hebbe de moffe dèt gedaon?" Kijk, dan loop je inwendig te grinniken en merk je niet, dat de neerstromende regen er op uit is, om je vacantie te bederven. De duistere blik is van m'n aangezicht weggevaagd. Ik heb de zon gevonden, al is het dan niet dezelfde, die mijn blele huid in wat sportiever tinten zou kunnen kleuren. Houdt goede moed, Sijmelaar, wellicht heeft De Bilt ook voor jou nog wat zonnige dagen in petto. SIJMELAAR. BERGEN, Regendag 6 Augustus 1947. hteê&Ud DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m.' met een minimum van f 1

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1