99 99 Bezoekt „de Betpemm" uQMudie ww IrVfFW VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1947 24e JAARGANG No. 33 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Uff QOOk Mt Een jaar lang stonden wij voor de letterkast en in het geratel van de machines. Wij kunnen nu echter geen letter meer zien. Ieder, die werkt, heeft recht op vacantie. Daarom zullen Drukkerij en Boekhandel GESLOTEN zijn Zater dagmiddag 23 Augustus, n.m. 1 uur, tot Dinsdagmorgen 2 September. Na in de schaduw van een of andere oude molen uit een grasspriet nieuwe kracht te hebben gepuurd, hopen wij U dan weer verfrist van dienst te kunnen zijn. „De Duinstreek" verschijnt dus eerst op 5 September a.s. Drukkerij en Boekhandel C. Oldenburg - Schoorl BERGEN KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Het K.C.B. opende Zaterdag middag in „Het Huis met de Pilaren" een tentoonstelling van werken van Kasper Niehaus, Jaap Mooy, Constant Nieuwen- huis, H. v. d. Idsert en Arend Bos-Eyssen. In verband met het doel van K.C.B. „Kunstenaars en publiek nader tot elkander te brengen" wees de voorz. in zijn openingswoord op een ar tikel van de Amerikaanse physio- loog, prof. Gerard van de uni versiteit van Chicago, waarin deze een pleidooi houdt voor een betere wetenschappelijke voorlichting voor de massa. De bestaande betrekkingen tussen wetenschap en publiek kunnen worden samengevat in een anec dote van Lord Rayleigh. Een grote spoorlijn in Australië was voltooid en de eerste treinrit zou feestelijk gevierd worden. De passagiers wuifden, de menigte juichte, het signaal klonk, de locomotief stoomde trots weg, maarde trein bleef staanmen had vergeten de wagens vast te koppelen. Het K.C.B. aldus de voorzitter, wil de locomotief koppelen aan de trein vol belangstellenden in de kunst. Of het heden geëxposeerde werk veel waardering zal vinden Of velen het niet zullen zien als iets ongewoons, iets abnormaals? Abnormaliteiten in de kunst, aldus Frank Lambert, directeur van de Walker Art Gallery te Liverpool, volgens de Groene Amsterdammer, abnormaliteiten in de kunst, ik zie geen norm in de huidige schilderkunst, en waar geen norm is, kan ook geen abnormaliteit zijn. In de laatste vijftig jaar hebben we meer en meer geleerd onze zintuigen te wantrouwen. In een heelal waar de meetkun dige rechtlijnigheid aan ernstige twijfel onderhevig is, en waar 't atoom, eens als onveranderlijk beschouwd, ontbonden werd, ter wijl het heelal zelf bezig is her leid te worden tot een stel ma thematische symbolen, in zulk 'n heelal kan het geen verbazing wekken, dat een intelligent kun stenaar de oppervlakkige schijn de rug toedraait en liever poogt een nieuwe wereld te scheppen dan de oude weer te geven. Er is geen norm in de heden daagse kunst, omdat er geen norm in de levenskunst bestaat. Zelfs de schijnbare chaos der moderne schilderkunst is in harmonie met onze tijd. Wij, die in een gevaar lijke periode leven, moeten ver schrikkelijke schilderijen verwach ten wij, die leven in een tijdperk van twijfel en verwarring, kunnen geen keurige en ordelijke kunst verwachten. Veel van het thans geëxpo- seerden zal misschien moeten worden gezien als een stap in 'een richting, waarvan we nog niet weten, waarheen het zal gaan. Arend Boss-Eyssen kwam met een soort „wellevenskunst". Zijn litho „En straft of streelt uw vrouwe niet, daar 't iemand hoort of iemand ziet" herinnert aan de werken van Vader Cats, waarin een schat van levenswijsheid is te vinden. De oude dichter gaf zijn regels voor gehuwden in woordeij, de jonge kunstenaar doet het in beeld. Verder trokken de aandacht „Baadsters en zeilschepen" en 'n „Portret in interieur" van Kasper Niehaus, en.... maar voor alle belangstellenden bestaat nog veer tien dagen de gelegenheid een bezoek te brengen aan de sociëteit „Het Huis met de Pilaren." GROTE DAG VOOR B.S.V. Bij stralend zomerweer en ter wijl vrolijke muziek over het veld klonk, vulde zich Zondag middag de nieuwe overdekte tribune met een enthousiastpubliek. Het was een grote dag voor B.S.V.een lang gekoesterde wens ging in vervulling. Na allen te hebben welkom geheten, in 't bijzonder Burge meester Dr. Huygens, de ere voorzitter, de heer Onrust, de uitvoerders van het werk, de heren Kroon, van Diepen en Friedt, het bestuur van de zuster vereniging Berdos, de scheids rechtervereniging en de suppor tersvereniging, memoreerde de voorzitter, de heer J. Vasbinder Sr, hoe vóór de oorlog B.S.V. beschikte over een behoorlijk aan tal zitplaatsen, die echter in de volgende jaren helaas tot as waren vergaan. Hoe aan een nieuwe tribune te komen? Er werd toe stemming gevraagd en verkregen voor het houden van 'n verloting, die dank zij Mw Akerboom tot een groot succes werd. De heer Blauw maakte een ontwerp, de firma Kroon ging aan 't toveren met oud materiaal ener ver rees een overdekte tribune, die er zijn mag. Na allen, die er op een of andere wijze toe hadden mede gewerkt, dat deze lang gekoesterde wens thans in vervulling ging, hartelijk dank te hebben gezegd, verklaarde de voorzitter de tribune voor geopend. Burgemeester Dr. Huygens wenste B.S.V. geluk met deze nieuwe aanwinst en hoopte, dat uitbreiding spoedig nodig zou zijn. De heer Onrust bood de ver eniging namens de supportersver eniging een vlag aan en hoopte, dat het rood-wit-blauw jaren mocht wapperen boven de tribune. Verder kwamen nog de voor zitter van Berdos, een lid van C.S.V., de oud-voorzitter van P.P.C. en de oud-voorzitter van Alkm. Boys hun gelukwensen aanbieden. Het publiek heeft kunnen ge nieten van een mooie wedstrijd. Zonder iets te kort te doen aan het elftal van C.S.V. maar eerder om een compliment te maken, kan gezegd worden, dat de keeper de wedstrijd gewonnen heeft. Steeds zaten de blauwhemden voor het C.S.V.-doel en met harde schoten en verrassende kopballen werd geprobeerd een gat te vinden, maar door uit stekend opstellen en resoluut in grijpen wist de keeper zijn doel leeg te houden. De C.S.V. aan vallen werden in de kiem ge smoord, totdat een aanval tot corner werd verwerkt. De corner werd prachtig genomen, een kop bal en de keeper van B.S.V. werd gepasseerd. De gastheren gingen onmiddellijk weer over tot het offensief. Een schot van de I. buiten gaat rakelings naastBrouwer schiet keihard tegen de paal, aanval volgt op aanval. Dan zakt het spel, de warmte doet zijn werk, en met 01 komt de rust. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Na 20 minuten een ren langs de lijn van de C.S.V. 1. buiten 02. Toch zal het werk van B.S.V. nog beloond worden: met een mooi, hard schot weet de midvoor Hottentot de stand op 12 te brengen. Nu herleeft het spel weer wat, maar als scheidsrechter Koeling uit Egmond het einde fluit, is de stand nog 12. Burgemeester Dr Huygens reikte met een extra compliment aan de keeper van de gasten, 'n medaille uit aan de winnaar. NOODWET Ouderdomsvoorziening. De Commissie van Onderzoek ingevolge' de Noodwet Ouder domsvoorziening in de gemeente Bergen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat gehuwde man nen en ongehuwde of van tafel en bed gescheiden mannen en vrouwen, Nederlander zijnde en gedurende de laatste 6 jaar woon achtig in Nederland, Ned. Indië Suriname en Curagao, die op 1 October 1947 de leeftijd van 65 jaar zullen hebben bereikt en wier inkomen een totaal bedrag van hoogstens f 1225 per jaar voor gehuwden en f775 per jaar voor ongehuwden niet te boven gaat, een aanvrage kunnen indienen voor uitkering ingevolge boven genoemde wet. De aanvragen, waarvoor een formulier wordt beschikbaar ge steld, behoren te worden inge diend onder overlegging van trouwboekje of andere papieren, waaruit duidelijk namen en ge boortedata blijken, benevens alle in het bezit zijnde eigendomsbe wijzen of andere waardepapieren effecten, aandelen, lijfrenten enz. op het gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, Karei de Grotelaan 15 alhier, op de dagen, welke zijn aangegeven in de in dit blad opgenomen advertentie. Het bovenstaande vindt uit sluitend toepassing ten aanzien van personen, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt en die niet, door het uitoefenen van nering, ambacht of ander bedrijf of beroep als zelfstandige dan wel anderszins door het verrichten van arbeid, in hun levensonder houd voorzien. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het verzwijgen van inkomsten en het verstrekken van onjuiste inlichtingen kan wor den gestraft met gevangenisstraf van 4 jaar of geldboete van f 4000.- Daar zich bij de invulling der aanvraagformulieren moeilij kheden kunnen voordoen, heeft de Com missie de plaatselijke instellingen van weldadigheid bereid gevonden, de nodige voorlichting hierbij te geven. De adressen, waartoe be langhebbenden zich voor hulp bij de invulling kunnen wenden, zijn eveneens aangegeven in de ad vertentie, welke elders in dit blad is opgenomen. De aanvraagformulieren zullen bij genoemde adressen, alsmede aan het Gemeentelijk Bureauvoor Sociale Zaken, Karei de Grote laan 15, verkrijgbaar zijn. DANSINSTITUUT HARMS in Huize „De Klomp" „In den beginne was de dans", aldus de danser Serge Lifar met een variant op het bijbelwoord van Johannes. In de aanvang van de cultuurgeschiedenis speelt de dans een belangrijke en omvang rijke rol. De primitieve mens bracht aanvankelijk maar één kunst tot ontplooiing, de dans kunst beoefende hij intensief. Elke gebeurtenis in zijn leven was voor hem aanleiding tot uiting in dans en bewegingge boorte, dood, bruiloft, ziekte, oorlog, vrede, droogte, oogst, noopten hem steeds weer tot dans. Bij de oude Grieken was de dans het middel tot harmonische ontwikkeling van lichaam en ziel. De Romeinen Cicero schreef Niemand danst als hij nuchter is, tenzij hij waanzinnig is. Het is hier niet de plaats verder uit te wijden over de ontwikkeling van de danskunst, hoe interessant de geschiedenis ook moge zijn. De heer Harms, geen onbekende in Bergen, heeft hier in Huize „De Klomp" een dansinstituut geopend met het doel de danskunst, die hier vele beoefenaars telt, te ver edelen, de volgelingen van Ter- psychore in te wijden in de ge heimen van deze kunst. Er zullen weer clubs worden gevormd en na afloop van een cursus, waar volgens een vast leerprogramma wordt geoefend, zullen de deel nemers door een jury worden getest, en aan beginnelingen, ge vorderden en vergevorderden resp. een bronzen, zilveren of gouden insigne worden uitgereikt naar het Engelse voorbeeld. De smaakvol ingerichte zaal in Huize „De Klomp" met de fraaie wand versieringen van de kunstenaar Matth. Wiegman leent zich uit stekend voor het beoefenen van de danskunst. De Duinstreek wenst de heer Harms gaarne veel succes met zijn streven. HET RODE KRUIS. Het 10-jarig bestaan van de afd. Bergen staat in het teken van feestviering. Hieronder laten wij het programma volgen van Zaterdag 23 Augustus 13.30 uur: Verzamelen in de Stationsstraat. 13.45 uur Vertrek naar het feest terrein, voorafgegaan door Bergen's Har monie. 14.30 uur: Grote demonstratie bij „Het Oude Hof" door de afd. Bergen. 15.30 uur: Onderl. wedstrijden. 17.uur: Wij en de brandweer. 18.uur: Pauze. 20.uur: Lief en leed over 10 jaar van de afdeling, met declamatie van Mevr. A. M. v. d. Mandelev. d. Bijl. 20.30 uur: Balinese dansen met gamelan. 21.30 uur: Fakkeloptochtmet Bergen's Harmonie van het feestterrein naar „Duinvermaak". 2.uur Sluiting. TENNISSPORT De Tennissport telt hier heel wat beoefenaars. Naast de in Maart j.l. opgerichte BTC zijn er nog verschillende kleinere naamloze clubs. De directie van het tennispark „De Molenkrocht" heeft gemeend, behalve aan de sterkere spelers ook aan de kleinere sterren gelegenheid te moeten bieden om wat wedstrijd routine op te doen en organiseert daartoe op Zaterdag, Zondag en Maandag 30 en 31 Aug. en 1 Sept. een onderlinge wedstrijd, waarvoor alleen spelers uit de C-klasse mogen inschrijven. Om te voorkomen, dat hij of zij dadelijk in de eerste ronde van de baan geveegd wordt, zullen de sterkeren bij de loting worden geplaatst, terwijl de zwakkeren zoveel mogelijk tegen gelijk waardige tegenstanders zullen uitkomen. Gezien de gezellige sfeer, zo kenmerkend voor de Molenkrocht- tournooien, mag worden verwacht dat het ook deze drie dagen weer een drukte van belang zal zijn op en om de banen van De Molenkrocht. ZONDAG 24 en ZONDAG 31 AUGUSTUS de Seriewedstrijden om de WISSELBEKER op hel B.S.V. terrein aan de Kerkedijk PROGRAMMA 24 Augustus 31 Augustus ONS HART IS BIJ HEN Ni win en Thuisfront Zondag a. s. speelt Berdos met drie van zijn elftallen liefdadig heidswedstrijden ten bate van vorengenoemde instellingen. Voor het eerste elftal is door de com missie Niwin—Thuisfront een zilveren plaquette, welke geëta leerd is bij de heer Gerritsen, Kerkstraat, beschikbaar gesteld. Wie de eer zal hebben deze pla quette mee naar huis te nemen kunt U Zondag a. s. bekijken aan de Nesdijk, terwijl U daardoor tevens een bewijs levert van Uw medeleven met duizenden land genoten in Indie. Tijdens de rust zal het Niwin- en Thuisfrontrad, hetwelk j. 1. Zaterdag kwistig zijn prijzen heeft uitgedeeld, aanwezig zijn. De prijzen zijn sigaren en eau de cologne. De verkoop van 2500 loten a 25 cent gaat Zater dag beginnen, met als prijzen schilderstukken, tekeningen, pas tels, etsen, Ceramiek van Bergense kunstenaars, o. aKarei Colnot, J. v. Herweynen, Dirk Hubers, Jaap Min, Siem Min, L. v. d. Pluim, J. H. Roggeveen en Jaap Sax. De prijzen zullen worden geëtaleerd in de etalage van dhr Druiven in de Jan Oldenburglaan. De loten zijn in verschillende zaken, die hun medewerking hier in hebben toegezegd, verkrijgbaar. MUGGENDANS Een eigenaardig schouwspel hield Zondagavond vele wande laars staande bij het begin van de Hoflaan: 't leek alsof de oude lindeboom in brand stond en telkens nieuwe rookwolken of kolommen rook opstegen. Reeds enkele avonden hebben omwonenden deze dans van millioenen muggen opgemerkt. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer N. C. Smit slaagde te Utrecht voor het vakdiploma Schilders gezel van WA. Voor het Middenstandsdiploma Alg. Handelskennis slaagden te Alkmaar: Mej. H. Hollenberg en de heren C. J. Grootes, H. van Eyk, P. van Exter, J. Hollenberg, A. Essen, D. Modder, H. J. Wiegman, J. Gerzonius, J. Witte, N. Buiten en P. Willig. OM DE WISSELBEKER op het B.S.V.-terrein De sedert 1935 telken jare terugkerende seriewedstrijden om de wisselbeker „De Bergenaar" zullen dit jaar worden gehouden op 24 en 31 Augustus. Het beloven weer zeer inte ressante wedstrijden te zullen worden. De bekerhoudster Schoorl zal stellig haar beste beentje voorzetten om de tropee te be houden. Dat elftallen als Alcmaria 2, R.C.Z. I en Wieringer waard I het haar niet gemakkelijk zullen maken, is te verwachten. Er staan voor de sportliefhebbers weer een paar mooie dagen voor de deur, mooi spel, mooi weer, een mooie overdekte tribune! Men zie verder de advertentie. ZONDAGSDIENST ARTSEN GESLAAGD Voor het door de H. M. V. gehouden examen voor costumière slaagde Mej. T. Gieling. SCHOORL ETALAGEWEDSTRIJD EN VERLICHTING Zoals wij de vorige week reeds konden mededelen, wordt a. s. Zaterdag 23 Augustus 'n etalage wedstrijd gehouden, terwijl de kom van het dorp feestelijk wordt ver licht. In de etalages van de deelne mende winkeliers is een fout ge maakt en nu wordt het publiek uitgenodigd deze fout bij iedere winkel op te sporen. Invulbiljetten zijn hiervoor bij de winkeliers te verkrijgen. De ingevulde for mulieren moeten ingeleverd worden Zondag 24 Augustus op 't Oude Raadhuis. Zie de advertentie in dit nummer. OUDEN VAN DAGENTOCHT De deelnemers aan de tocht moeten Donderdagmorgen om 7 uur klaar staan. Om die rijdt wordt begonnen met het ophaler van de oudjes. De commissie kan tot haar spijt geen deelnemers meer plaatsen, financiële envervoersmoeilijkheden beletten dit. Indien men dit kan missen, zal de commissie het zeer op prijs stellen, wanneer men een brood bonnetje wil meebrengen. „De Duinstreek" wenst de oudjes een prettige dag en prachtig weer. DE LAATSTE RONDE van Daan Pool Met vertraging van ruim een half uur arriveerde Woensdag avond de extra-trein met het ge zelschap Daan Pool in de reuze tent van Jan Hakof, waar enige honderden belangstellenden vol ongeduld zaten te wachten^ op de dingen, die komen zouden. Met een liedje, een praatje, een voor- drachtje was spoedig de echte sfeer geschapen en werd 't weer een succesvolle avond. De Oude- sluizer werd luide toegejuicht na zijn „Het mag weer", „De vrolijke reuzepotpourri" en 't gevoelvolle „Het zonlicht". Mevr. Mimi Buick-Pool raakte tedere snaren aap met haar „Jan, ik hoor je stem." Oeb Bootsma vergastte zijn auditorium op een accordeonsolo en de heldentenor Joop Bouw meester bracht zijn hoorders in verrukking met het „Wolgalied". Daan Pool was weer goed op dreef, toen hij vertelde van Aagje buur met de miggespuit. Met het kleurrijke „Terug naar Hawaiï" werd het eerste gedeelte besloten. Nadat na de pauze de jonge goochelaar het publiek verbaasd had met zijn zwarte kunst, kwam het hoogtepunt van de avond: Daan Pool als Kees bij de be vrijdingsfeesten. Alles schudde van de lach en de tent daverde van het applaus. Met „De zee roept" werd het zeer gevariëerde programma besloten. Summa summarum, een prachtavond, waarvan het publiek, dat in grote getale was opgekomen, volop heeft genoten en dit on dubbelzinnig te kennen gaf door zijn bijvalsbetuigingen. De grote tent is toch maar een uitkomst voor Groet! tteektlad DE DUINSTREEK Wedstrijd B.S.V. - C.S.V.I 1-2 Burgemeester Dr. Huygens brengt de bal aan het rollen Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, A Alkm. Boys2WieringerwaardI 13.15 uur B Koedijk IShell 1 14.30 uur C Alcm. Victr. 2Schoorl I 15.45 uur D R.C.Z. 1Bergen I 17.00 uur E Winnaar AWinnaar 13.15 uur F Winnaar CWinnaar D 14.30 uur FINALE Winnaar E—Winnaar F 17.00 uur Entrée's Tribune 50 ct., Onoverd. zitpl. 40 ct., Staanpl. 30 ct., Kinderen 10 ct. RIJWIELSTALLING BIJ HET TERREIN Zondag 24 Augustus 1947 Dokter VAN GELDER, Tel. 2027. Zondag 31 Augustus Dr POOT tel. 2423

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1