ft 99 Mededeling BERGEN SCHOORL wW>V|T¥^VF VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1947 24c JAARGANG No. 34 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In verband met vacantie van De Haan's Boekhandel te Bergen, kunnen advertenties voor het volgende nummer uitsluitend worden bezorgd bij onze colporteur, de Heer J. Visser, Oude Berger weg 3, of aan ons bureau te Schoorl BERGEN VIERT KONINGINNEDAG. Als 't feest is in ons Nederland, alom de vlaggen zwieren, als weer de borst mag sieren 't Oranje naar aloude trant, dan laat ook Bergen zich niet onbetuigd, dan gaat de Oranje vereniging voor en „ons dorpje klein" viert op waardige wijze de geboortedag van H. M. de Koningin. Reeds vroeg in de morgen trok een stoet van een kleine duizend met oranjestrikken en -sjerpen getooide kinderen, voorafgegaan door Bergen s Harmonie, die vro lijke klanken liet horen, van het centrum van het dorp naar het openluchttheater. Zelden bood 't theater zo'n vrolijke aanblik en zelden zal hier zo'n blijde schare bijeen geweest zijn. De Levende Poppenkast was net iets voor de jeugd. Jan Klaassen was de held van de dag, als tovenaar en als nachtwaker werd hij luide toe gejuicht door de enthousiaste jeugd. 's Namiddags werd ten aan- schouwe van een talrijk publiek gecostumeerd ringsteken en sleutel- trekken gehouden in de Stations straat en deden „Czaar Peter met zijn Zaandamse geliefde Aagje uit de drie Zwanen", de.„heeropdé (speel)wagen met Nel aan zijn zijde", een Noordhollandse boer en boerin, een Volendammer paartje, „Siem en Trien op Ko ninginnedag" en hoe ze allemaal mochten heten, hun uiterste best om een ring of sleutel te bemach tigen. Als overwinnaars traden uit het strijdperk: 1. P. Fransen en Mej. Borst2. M. Veldt en Mej. Blankendaal3. P. Bakker en J. de Koning 4. Gez. Zwaag: 5. P. Schreuder en N. N.6. C. Kuilboer en Bijl (ringsteken) en 1. A. Leyen en J, Leyen2. P. Bakker en J. de Koning3. P. Schreuder en N. N.4. Gez. Zwaag; 5. P. Fransen en N. Borst 6. Broer en zuster De Waard (sleuteltrekken). De jury bestaande uit de dames Taets van Amerongen, Boender maker en Huygens en de heren J. Min, Roggeveen en Ponstijn kende voor het mooiste of origi neelste geheel de volgende prijzen toe1. S. Schouten en Tr. Vlaar 2. M. Veldt en Blankendaal3. J. en A. Leyen 4 P. Fransen en Borst5. Gez. Zwaag. 's Avonds verplaatste de drukte zich naar de omgeving van de Ruïne, waar Bergen s Harmonie onder leiding van Dir. P. Pranger met een echt Oranjeprogramma kwam. Alle terrassen in de buurt waren overvol en rond de Ruïne bewoog zich de hele avond een dichte menigte, genietend van het con cert, waarmee Koninginnedag werd besloten. BERGEN, HOLLAND EN RUNCORN, ENGELAND Twee volken bij het graf van één van hun zonen Runcorn en Bergen, Engeland en Holland, twee volken, reikten elkaar de hand over het graf van één van hun zonen. Het was in Augustus '44, dat de jonge Engelse vliegerofficier Fre- derik Allford, na verschillende vluchten boven vijandelijk gebied te hebben gemaakt, niet op zijn basis zou terugkeren, maar een graf vond in Holland, een laatste rustplaats op de dodenakker te Bergen. October '46 werd zijn graf geadopteerd door drie jonge lui uit BergenDick Zwakman, Nel Zwakman en Joop Uitentuis zouden het graf met piëteit ver zorgen. Begin Mei van dit jaar brachten Mrs L. D. Alford en zuster een bezoek aan het graf van haar dierbare dode en waren getroffen door de liefdevolle zorg van de Bergenaren voor de laatste rustplaats van de zo diep betreurde. Een uitnodiging voor een vacantiereisje naar Engeland volgde, een uitnodiging waaraan het drietal gaarne gevolg gaf. 2 Augustus werd de reis aan vaard en onvergetelijke dagen volgden. In Runcorn zelf, een plaats met een 30.000 inwoners bij Liverpool, werden de gasten allerhartelijkst ontvangen. Er vormde zich een huldigingscomité onder voorzitterschap van Mrs Williamson, waarin ook Dr Boswell, voorz. van de plaatse lijke afdeling v. h. Britse legion zitting nam en in Masonic Hall werd een rhetorisch vuurwerk afgestoken, dat onze Bergenaren wel wat verlegen maakte. De Mayor van Runcorn bracht dank aan de Hollanders, die de verzorging van de graven van Engelands zonen op zich hadden genomen en wees op de hechte band die zo tussen twee volken was ontstaan, op de vriendschaps band tussen Bergen en Runcorn. Meerdere spr. spraken in dezelfde geest. Als herinnering aan deze feestavond werd de heren elk een Parker-vulpen aangeboden, terwijl Nel Zwakman werd ver blijd in met ons Hollandje zo moei lijk te verkrijgen en zo zeer begeerde textielgoederen. Joop Uitentuis dankte voor de vriendelijke ontvangst en de woorden van waardering en Sneden houten klompen aan, een herinnering die buitengewoon op prijs werd gesteld. De couranten wijdden ellenlange artikelen aan deze huldigingsavond, verlucht met foto's van de drie Bergenaren. 16 dagen zouden onze vacantie- reizigere genieten in de vreemde, 16 onvergetelijke dagen, al moesten ze dan ook voor elke cent, die ze zouden willen uit geven, eerst de hand openhouden voor hun gulle gastvrouwe. HET MEISJESKOOR VAN DE K.J.V.O. VOOR DE MICROFOON Bovengenoemd meisjeskoortje treedt Woensdag 10 September op voor de microfoon. Plaatsge noten, stemt uw radio Woens dagmiddag om 3 uur af op de VARA om naar deze uitzending te luisteren. Het koortje staat onder leiding van Mevr. Corrie Morée-Dol, terwijl het accom pagnement in handen is van Mevr. Schekkerman. Op Woensdag 2 Oct. geeft hetzelfde koortje een concert in „De Rustende Jager." Zie hiervoor de advertentie in het volgende nummer van „De Duinstreek". GROTE ÉTALAGEWEDSTRIJD De ter gelegenheid van de Koninginnedag gehouden étalage wedstrijden zijn een succes ge worden. 54 winkeliers namen er aan deel en het publiek, dat als jury optrad, had lang geen ge makkelijke taak om de uitgeloofde prijzen toe te wijzen. Een drie honderd beoordelingen waren in gekomen bij het bestuur. De namen van de winkeliers, die naar het oordeel van het publiek de best geslaagde étalages hadden, volgen hieronder met 't aantal van de op hen uitgebrachte stemmen. Groente- en fruitwinkels. Ie pr. G. Schekkerman (71 st.), 2e pr. A. Ooyevaar (57 st.). Kruideniers- en Drogistenwinkels. 1. F. Posthuma (171), 2. J. Louter, (40). Kunsthandel, Goud en Zilver, Fotohandel. 1. K. M. Gerritsen (162), 2. P. Hopman (65). Speelgoederen,Galanteriën, Huish. artikelen. 1. H. K. Finkensieper (142) 2. W. Busker (53) Slagers, Bakkerijen en IJswinkels 1. H. H. W. Kleyberg (108), 2. Th. Ruyter (37). Boek- en Sigarenwinkels, Parfu- meriën, Kappers. 1. G. Schoelink (84), 2. P. J. de Haan (69) Manufacturen- en Schoenwinkels, Woninginrichtingen. 1. A. C. Seewald (135), 2. A. Kollmer (35) Rijwielzaken, winkels in electr. artikelen. 1. J. M. Wittebrood (137), 2. Joh. Henneman (58). Voor elk van de acht groepen waren twee prijzen uitgeloofd, een vergulde en een verzilverde medaille. De zestien voor het als jury fungerende publiek beschikbare prijzen vielen ten deel aan: N. Bonselaar, N. Passenier, K. Ivangh, Mw v. d. Hoeve (Alkmaar), B. Peters, Mw Gerritsen, C. Groot, C. Frederiks (Den Haag), Gerda Gerritsen, M. Haakman, J. P. Blauw, M. Schrama (A'dam), J. Schaper, H. v. Amersfoort, Mw Kooger-Velt (Hoorn) en Mw A. Akerboom-Dirnlinger. De door V.V.V. beschikbaar gestelde tekening van Karei Colnot werd toegewezen aan Gerbr. Timmerman, terwijl een tweede extraprijs werd toegekend aan J. Heystra. BEKERWEDSTRIJDEN Begunstigd door schitterend weer en ten aanschouwen van een talrijk publiek, werden Zon dag op het BSV-terrein aan de Kerkedijk de vorige week be gonnen wedstrijden om de wissel beker „D? B«rg^n33r" voort gezet en beëindigd. De beker houdster Schoorl moest haar titel afstaan aan Shell, die deze middag uitblonk door fraai spel. In de demi-finale kwamen uit Shell-Wieringerwaard en Bergen- Schoorl. ShellW ier ingerwaard1-1 In het begin is Shell sterker. Prachtige aanvallen over de vleugels, afwisselend links en rechts, zijn te bewonderen. Na ongeveer 10 minuten kopt de r. buiten in uit een voorzet van links en heeft Shell de leiding. 1—0. Dan komt Wieringerwaard iets opzetten, de midvoor krijgt mooie schietkans, maar.... wacht iets te lang. De bal wordt weg gewerkt, maar het offensief duurt voort en het gevaar is nog niet geweken. W. W. krijgt een corner te nemen, een worsteling voor het doel, een harde schuiver: 1-1. Dan gaat de strijd weer gelijk op, beide keepers beleven angstige momenten, maar de rust gaat in met 1 1. Na de rust is Shell weer iets sterker. Een mooi doelpunt wordt door de scheidsrechter geannuleerd. Fel wordt gestreden om het winnende doelpunt, maar de stand blijft onveranderd 1 1. Strafschoppen brengen Shell de overwinning, die overigens wel verdiend was. BergenSchoorl: 1-3 Die een interessante wedstrijd hadden verwacht, zagen zich te leurgesteld. Een mooie aanval van Schoorl loopt op niets uit; dan komt Bergen opzettencorner, maar de Schoorlse keeper, die deze middag weer schitterend zijn heiligdom verdedigt, is op zijn plaats. Na een kwartier spelen krijgt BSV de leidingeen mooie doorzetbal van de 1.binnen naar de r.buiten, even dribbelen en dan is het 1-0. Het zal tot even voor de rust duren, dat de ge lijkmaker komtSchoorl krijgt een vrije schop op het midden veld te nemen; uit de aanval, die hierop volgt, weet Wildeboer te scoren, 1 1. Onmiddellijk na hervatting van het spel is Bergen in de aanval, maar de Schoorlse verdediging is als een rots. Dan bezorgt Wildeboer met een harde sch(pver zijn club de leiding, 1-2. Aanval op aanval volgt, maar resultaten blijven uitde Schoorlse voorhoede is gehandicapt door ziekte van een der spelers en de verdediging van Schoorl maakt het Bergen onmogelijk in het vijandelijk doel door te dringen. Nog eenmaal zal een aanval met een doelpunt worden bekroond: het is P. Berkhout, die voor Schoorl de stand op 13 brengt. Aan het eind van deze minder fraaie wedstrijd begaat Schoorl een overtreding in het strafschop gebied.... er wordt jammerlijk naast geschoten. Schoorl, de bekerhoudster, zal in de finale haar titel hebben te verdedigen tegen Shell. ShellSchoorl: 3-1 In deze wedstrijd tussen de twee sterksten van het beker- tournooi bleek weer wat techniek vermag. Shell is, wat het veld werk betreft, sterk in de meerder heid. Aanval op aanval wordt ondernomen op het Schoorlse doel, maar de keeper Arie Mooy is niet te passeren. Na lang en hard werken wordt eindelijk het overwicht van Shell in een doel punt uitgedrukt: een schuiver in de uiterste linkerhoek, 1-0. Na de rust golft het spel heen en weer, de Schoorlers vechten als leeuwen, maar hebben geen succes. Dan krijgt de midden voor van Shell een vrije schiet kans en schiet onhoudbaar in. 2-0. Een minuut later weer een aanval van Shell, de back wordt gepasseerd, een schuiver langs de grond, de keeper kan de bal niet onder controle krijgen en met een boog belandt de bal in het doel. 30. Schoorl geeft het nog niet op, er volgen spannen de momenten voor het Shell- doel en met een zacht schot wordt de keeper gepasseerd, 3-1Schoorl heeft de eer gered, maar is de beker kwijt. De voorz. van BSV reikte na afloop met een toepasselijk woord de beker uit aan Shell en Schoorl kreeg de gebruikelijke medaille mee naar huis. Waar nog geen der deelnemende elftallen aan de voorwaarden (de beker driemaal achtereenvolgens of vijfmaal in het geheel winnen) heeft voldaan zullen de wedstrijden in '48 worden voortgezet. Handbal BergenVrone3-1 Een prettige, zeer gewaardeerde afwisseling brachten de 22 hand- balsters tussen de voetbalwed strijden. Vlug als vlinders be wogen ze zich over het veld en demonstreerde een snel en af wisselend spel. Nu eens waren de Vrone-dames in de aanval, dan volgende een rush van de Berger midvoor of probeerde het kleine vlindertje van Vrone, de 1. binnen het alleen. Zij was het die, nadat de stand reeds 2-0 voor Bergen was, met een prachtig schot de BSV keepster passeerde, 2-1. De aardige wed strijd eindigde met een verdiende 3-1 zege voor Bergen. FOKVEEDAG TE BERGEN Woensdag a.s. 's morgens half tien zullen de leden van de rundveefokvereniging „De Duin streek" op het gemeenteterrein aan de Karei de Grotelaan de monstreren, wat zij tot heden met de geregistreerde fokkerij hebben bereikt. Het is een ieder veehouder zowel als burger, aan te raden eens even een kijkje te nemen en te zien hoe er door de boerenstand gewerkt wordt om de productie van het vee op hoger peil te brengen. Gepresenteerd zullen worden 12 stieren, waarvan er 6 Rijks- premifstier zijn. Verder 6 stier kalveren, 30 kuikalveren, 16 pinken, 29 melkvaarzen, 12 melktwenters, 39 geregistreerde en 18 ongeregistreerde koeien, 15 kalfschotten en 12 andere kalfkoeien. 12 eigenaarsgroepen en 5 fokgroepen. Tezamen zullen er 200 dieren ter bezichtiging staan. Adverteert in dit blad BENOEMING Tot secretaris van het water schap „De Schermer" werd be noemd de heer J. H. M.deSonna- ville te Bergen. ZONDAGSDIENST ARTSEN OORLOGSGRAVEN STICHTING Comité Schoorl Door geheel Nederland hebben zich plaatselijke comité's gevormd als onderafdelingen van de te Den Haag gevestigde Oorlogs gravenstichting, met het doel door propaganda en inzameling van gelden het doel en streven van deze stichting te steunen. Zo is thans ook een plaatselijk comité Schoorl opgericht. De Oorlogsgravenstichting werd door wijlen de reserve luitenant kolonel Dr. A. van Anrooy op gericht en is een afspiegeling van het na de eerste wereldoorlog in Engeland opgerichte Imperial War Graves Commission. Deze Engelse stichting stelde zich ten doel de graven te ver zorgen van Engelands zonen die in de oorlog waren gevallen en in alle delen van de wereld 'n rustplaats hadden gevonden. Nu na de tweede wereldoorlog die zorg zich opnieuw is komen aan dienen, zet het Engelse volk die zorg voort. Voor ons, voor het Nederlandse volk is dit iets nieuws, maar evenzeer noodzakelijk. Tal van Nederland's zonen en doch- teren zijn in de oorlog, die nu twee jaar achter ons ligt, ge- hevige strijd die ons leger tegen de aanvallende Duitsers heeft gestreden, hetzij tijdens de be zetting toen niet minder fel en met niet minder moed en vast beradenheid men zich verenigde in het verzet en ondergronds de strijd voortzette. Wij hebben hen, die op die wijze voor het Vaderland het leven lieten als helden geëerd. Allerwege werden monumenten opgericht. Ook hier te Zijper- sluis. Maar ook hun graven dienen te' worden verzorgd. Dit is wat de lijsten welke binnen kort zullen circuleren zullen ge tuigen van het begrip van de ingezetenen van de gemeente Schoorl voor wat hier werd ge vraagd en dat op ruime schaal en met liefde zal worden gegeven. Ik ben ervan overtuigd dat 't voor de inwoners van onze ge meente een voldoening zal zijn te geven en te weten dat hun persoonlijke gave zal strekken tot de instandhouding en verzor ging van de graven van hen die voor ons Vaderland stierven. Het is het laatste wat wij voor hen kunnen doen en wij zullen het gaarne en met liefde doen. De Burgemeester van Schoorl, Mr C. A. J. JOCHEMS DE FEESTVREUGDE LAAIT HOOG OP Het seizoen loopt ook voor mooi Schoorl zoetjesaan ten einde. Het bestuur van VVV „Noord- Kennemerland" organiseerde daar om nog eens een feestavond voor zijn gasten die buitengewoon geslaagd mag heten. Reeds 's middags heerste er een over weldigende druktede étalage wedstrijd lokte gasten en burg ers naar buiten. De étalages moesten niet alleen worden be zichtigd, maar er zat overal een fout in, die moest worden opge spoord door het publiek. Deze attractie viel geweldig in de smaak. 779 gasten en inwoners leverden de resultaten van hun speurtocht in bij het VVV-bestuur. Bij controle bleek, dat tien in zenders alle fouten hadden ont dekt en 19 bijna alle tekortko mingen. Prijswinnaars waren Cor Duinmeyer, Mevr. Jacquies (Bloemendaal), Nellie van Leyen, M. v. Leyen, Nico Schuyt, Miep Bekker, Pietje Duinmeyer, Hennie Jacquies (Bloemendaal), Ans Nottelman (Schagen), Berny Kap- tijn (Bergen), Mevr. Vissers (Bloemendaal), M. J. Vissers, J. v.d. Vegt (Berkhout), T. Besse, Joh. de Jong, Ivonne v. Trigt (Aalsmeer), T. Schuyt-Delver, Cor Hoogvorst, P. Laurman, J. Oudejans (A'dam). Van de étalages was door de zakenlieden veel werk gemaakt. De jury, bestaande uit Mevr. Scheffel en de heren E. Mak en P. J. L. Joosten, secr. VVV Alkmaar, had het niet gemakke lijk en haar moeilijke en veelal ondankbare taak werd er niet gemakkelijker op door de dichte mensenmenigte, die zich overal verdrong voor de winkels. De uitspraak van deze commissie van beoordeling was: le prijs S. de Jong met 25 p., 2e P. Beeldman, 24l/2 p., 3e Fa. De Wijs 6 Broers, 24 p., Jb. de Hart, 23 p., C. de Leeuw, 22 p., Th. Knijnsberg, 22 p., KI. Graaff, 21 p., L. van Buuren, 20 p., C. J. van Vuuren 19 p., Jac. Kuyper, 18 p., M. van Teulingen, 18 p. De voorz. van VVV, de heer M. W. v. d. Garde Jr. dankte bij het bekend maken van de uitspraak, de juryleden voor hun bereidwilligheid om naar Schoorl te komen voor het ver richten van het moeilijke be- oordelingswerk en zich tot de gasten richtende sprak hij de hoop uit, dat allen prettige her inneringen zouden meenemen naar hun haardsteden en gaf hij de verzekering, dat VVV niets onbeproefd zou laten om de bezoekers het volgende sei zoen nog meer gepaste aflei ding te bezorgen. De heer Joosten, secr. VVV Alkmaar, met VVV Noord-Kennemerland geluk te wensen met zo'n voorz. en de hoop uit te spreken, dat hij nog vele jaren zijn krachten zou mogen geven, om Schoorl nog verder tot bloei te brengen. De heer Blankenstijn stak Schoorl's Fanfarecorps „De Vriendschap" een pluim op de hoed. Een welverdiende pluim het fanfarecorps toch staat steeds klaar bij bijzondere gelegenheden en draagt het zijne ruimschoots bij tot het veraangenamen van een verblijf te Schoorl. Zijn mu zikale rondgangen, zijn concerten waren steeds een welkome attractie. Nog meer zal er straks op muzikaal gebied te genieten zijn vocaal zowel als instrumentaal, wanneer eenmaal de muziek- njs een feit zal zijn geworden, wat mogelijk zal blijken als bur gerij en gasten beide het comité steunen in zijn pogen, 's Avonds laaide de feestvreugde hoog op rond het fantastisch verlichte raadhuisplein en kom van het dorp, golfde en deinde een mensenzee, café's en terrassen waren overvol, overal lag nog een glaasje aan de valreep. Het werd een onvergetelijke avond, die nog lang zal voortleven in de herinnering van gasten en burgerij. GESLAAGD Voor het te Aalsmeer gehouden vak-examen Bloemschikken en -binden slaagde onze plaatsgenoot J. J. Meedendorp. Advertenties voor en abonne menten op dit blad kan men opgeven bij de agenten P. Smit, Abdijlaan 59 te Egmond-Binnen, Boekhandel P. Jonker, Voor straat 125 te Egmond aan Zee en bij de bezorger en advertentie colporteur C. Dekker, Voorstraat 17, Egmond aan Zee Meekllad DE DUINSTREEK bood oen paar uit de baud ge- Zondag 7 September 1947 Dokter VAN GELDER, Tel. 2027. V>»-—-J -maar Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1 Uiuuktv «rivl» tVJfc ».U. —J.J Vlfllil

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1