99 99 K.J.V.0.-NIEUWS BERGEN BERGEN I - Z.A.P. I VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 24c JAARGANG No. 35 Verschijnt tc Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldam» Groet» Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef UITSTAPJE VAN DE R.K. VROUWENBOND De R. K. Vrouwenbond heeft haar verenigingsjaar geëindigd met een plezierreisje. Een heel jaar lang had de reisclub ge spaard en nu was het dan zo ver. Op 'n vroege zonnige morgen in Sept. kwamen er vier auto bussen ons dorp binnengereden, om nu de vrouwen van Bergen zelf eens wat ontspanning te geven, die voor hen zo welkom was, na de drukke vacantie en gastenmaand. Wij gingen het eerst op Volen- dam aan en genoten daar van de koffie, maar ookv.d. gezellige bewoners en hun omgeving. In A'dam maakten wij een rond vaart door de grachten en stapten voor het Tolhuis over het IJ weer aan wal. Daar werd de dag besloten met een diner. De stemming was buitengewoon. De tocht geslaagd. Nu hopen wij dat onze leden met frisse moed hun dagelijks werk weer ter hand nemen, maar ook weer zullen medewerken om de R.K. Vrouwen bond in het nieuwe verenigings jaar tot nog grotere bloei te brengen. A.T.V. MET „OPOE'' De Arbeiders Toneelvereniging „Bergen" gaf Donderdagavond voor een uitverdochte zaal in De Rustende Jager een uitvoering van „Opoe", een blijspel in 3 bedrijven door jaap v. d. Poli. De schrijver had met Bredero kunnen zeggen: ick heb dat stuk geschreven om alle menschen te verlustighen en te verbeteren." Wat het eerste betreft heeft hij zijn doel wel bereikt. Het pu bliek heeft zich kostelijk ver maakt, vooral toen Opoe ten tonele verscheen. Opoe, die heel wat levenswijsheid ten beste gaf. Opoe, die heel wat families van binnen en van buiten kent, schrikt niet als zij hoort, dat het huwe lijksbootje van haar zoon be denkelijk schommelt: op de keper beschouwd is er immers niet één huwelijk, waar geen hommeles is, dat schijnt in de lucht te zitten. Maar zij zal Jim wel „eens tot rede brengen. Hoogstvermakelijk is haar manoeuvreren om het bootje door de branding te loodsen, het te behoeden voor kapseizen. Het zou geen blijspel zijn, als het niet blij eindigde. Opoe had volledig succes. Van de A.T.V. kan dit niet worden gezegd, de gebrekkige rolkennis bij enkele spelers kwam het geheel niet ten goede. Intussen was het publiek gul met z'n applaus. De Sonnyband maakte zich bijzonder verdienstelijk met het publiek het wachten te verkorten, het leek soms een volkszang avond. Een hartelijk applaus klonk als beloning. Hinderlijk was het te laat komen van meerdere bezoekers. Opoe zou er wel raad op weten deuren dicht, als er gespeeld wordt. INTERNATIONAAL BEZOEK In aansluiting op ons vorige bericht kunnen wij meedelen, dat het bezoek aan Bergen van i 25 buitenlandse esperantisten op 19 September doorgaat. Na een gemeenschappelijke maaltijd volgt een gezellige avond met film, muziek en declamatie in het Oranje Hotel. We kunnen een ieder die belang stelt in het vraagstuk van een wereldtaal, aanraden deze avond te bezoeken. „I/wc Jan# Hededand" 1907—1947. Officiële heropening van het Koloniehuis. Herdenking van het veertig-jarig bestaan. Huldiging van de Secretaris penningmeester, de heer Leonard Minkenhof. Het was Zaterdag een grote dag voor de vereniging „Voor jong Nederland". Opgericht in 1907 mocht zij heden haar Veer tig-jarig bestaan herdenken, en kon zij tevens haar Koloniehuis weer openen, nu de schade in de afgelopen jaren veroorzaakt door de allesvernielende orkaan uit het Oosten, weer hersteld is. Een grote schare genodigden verza melde zich Zaterdagmiddag in het met bloemen feestelijk getooide speellokaal. De voorzitter, Dr. N. I. Hey- brock uit Amsterdam, heette de aanwezigen hartelijk welkom en richtte zich daarbij in het bijzon der tot Mr. Schokking, wethou- houder te Amsterdam, Dr. Dal- meyer van de geneeskundige dienst de oud-directrice, Mej. Lely en burgemeester Dr. W. Huygens te Bergen. In zijn kort historisch overzicht wees spr. er op, hoe reeds in het eerste jaar 46 kinderen konden worden uitgezonden naar bestaan de koloniehuizen. In latere jaren werd dit aantal steeds groter. Dank zij het werk van de com missie van bijstand, waarvan de heer Leonard Minkenhof de be zielende leider, de grote stuw kracht was, werd de vereniging in Amsterdam een goede bekende. De kunstavonden in de Schouw burg werden een succes en be zorgden de vereniging een leger van contribuanten. In 1911 kon worden overgegaan tot stichting van een eigen Koloniehuis te Bergen aan Zee. Het bleef de vereniging voor de wind gaan, en er werd telken- jare verbeterd en uitgebreid. In 1925 maakte de aanleg van cen trale verwarming ook winteruit- zending mogelijk, waaraan in de beginne niet werd gedacht. In 1937 kwam de bewonderingwek- kende mooie lighal tot stand. Het ging steeds excelsior en in 1939 draaide alles op volle toeren. Toen kwam de storm uit het Oosten, de alles vernielende orkaan. Het „wel" was voorbij, het „wee" kwam op 25 Aug. '39 met de vordering en al de aankleve van dien. 1945 kwam, 1946 kon worden begonnen met de wederopbouw. Maar dat gaf zorgen en nog eens zorgen. Gelukkig kon de secretaris-pen ningmeester, de heer Leonard Minkenhof, de onmisbare, de grote stuwkracht, na zijn terugkeer uit de ballingschap, de teugels weer in handen nemen. Hij wist alle moeilijkheden te overwinnen en in 1947 zouden er weer kinderstemmen klinken in huis en omgeving, kon het werk weer worden voortgezet, het werk van opvoeding, niet alleen lichamelijk, maar ook en wel vooral geestelijk. Op directrice en geleidsters rust een wel zeer zware taak. Waar van 790 uitgezonden kin deren er 362 waren opgenomen wegens vermoeidheid en 240 wegens zenuwstoring, toegeschre ven aan omstandigheden in de grote stad, zal het zaak zijn, al dus spr., de oorzaken op te sporen om enige correctie aan te brengen. Het gaat er niet om of de kin deren een paar pondjes meer of minder aankomen, maar de geeste lijke opvoeding vraagt alle aan dacht. Spreker eindigde met een per soonlijk woord tot de secretaris penningmeester. Hij uitte niet al leen zijn grote waardering, maar ook zijn grote bewondering voor wat deze functionaris in de 40 jaren had tot stand gebracht. Als herinnering aan deze dag werd de «Heer een frasi boekwerk aangeboden. Mr. Schokking wenste de ver eniging namens de gemeente Am sterdam alle goeds voor de toe komst. Spr. wees er op, hoe hier iets groots was tot stand gekomen door particulier initiatief. De tijden zijn wel veranderd, aldus Mr. Schokking, vroeger traden mannen en vrouwen met klinkende namen aan als het nodig was en nu wendt men zich maar tot bestuur van gemeente, provincie of rijk. Zich tot de kinderverzorgsters richtende, zonder wie geen kolonie- werk mogelijk is, sprak hij zijn grote waardering en bewondering uit voor de liefde en toewijding, waarmee zij haar moeilijke en verantwoordelijke taak verrichten tot heil van het Nederlandse volk. Dr. Dalmeyer complimenteerde de vereniging namens de Genees kundige Dienst in Amsterdam en de Amsterdamse Raad voor Kin deruitzending. Ook deze spreker hechtte bijzonder grote waarde aan de geestelijke verzorging, deze werkt nog jaren na in de gezinnen. Nadat nog Dr. W. Huygens als burgemeester van Bergen, en de heer Veis namens de zuster vereniging te Schiedam, waar derende woorden hadden gespro ken, was het woord aan de sec retaris-penningmeester Leonard Minkenhof. Het was ook voor hem een dag van vreugde, maar toch niet van onverdeelde vreugdevan de initiatiefnemers in 1907 toch was hij de enig overgeblevene. Al de mannen en vrouwen, waarmee hij toen mocht samenwerken, waren heengegaan. Nadat de aanwezigen zich enige ogenblikken van hun zetels hadden verheven als stille hulde aan de nagedachtenis van die velen, vervolgde spreker: mijn verdienste Och, de een verzamelt postzegels, een ander voelt zich gelukkig met iets anders, mijn hobby is nu eenmaal Kinderuit zending. Als ik de kleinen gezond en opgewekt zie terugkeren, is dat voor mij een goede dag. Nadat de thee was rondgediend werd de aanwezigen gelegenheid geboden om onder deskundige leiding een bezoek te brengen aan de verschillende afdelingen. Allen waren vol bewondering voor wat hier tot stand was ge bracht goed ingerichte eetzaal met keuken, linnen kamer met kastenkamer, kamers voor geleid sters, ruime slaapzalen met aan grenzende kamertjes voor de „slapende wacht", badkamers met douche-cellen, waskamer, zieken kamer, isolatie-inrichting volgens het box-systeem, dokterskamer voor de Koloniearts, die door lopend toezicht houdt op de kin deren en die niet als de huisarts slechts verschijnt als hij vooreen of ander ziektegeval geroepen wordt, een speelgebouw, waar de jeugd bij minder gunstig weer naar hartelust kan genieten en die 's winters doelmatia kan worden verwarmd, een overdekte hal, waar de kinderen 's middags een paar uurtjes kunnen rusten en die plaats biedt aan een 70 a 80 kleinen enz. 'Overal licht en lucht, alles een fleurig aanzien door de aardige kinderprenten aan de wand. Hier moeten de kinderen zich thuisvoelen en het moet voor directrice en kinderverzorgsters een lust zijn in deze inrichting en deze omgeving haar zegenrijk werk te verrichten. DE AFD. BERGEN VAN HET NED. RODE KRUIS herdenkt haar tienjarig bestaan De afd. Bergen van het Ned. Rode Kruis herdacht Zaterdag 23 Augustus op grootse wijze haar tienjarig bestaan. Al vroeg in de middag trok de transport- colonne, voorafgegaan door Ber gen's Harmonie en gevolgd door colonnes uit Alkmaar, Heilo, Purmerend, Haarlem, Beverwijk en Helder, verschillende autori teiten, en een grote schare ge nodigden en belangstellenden van de verzamelplaats naar Het oude Hof, het feestterrein. Hier heette de heer Jaring, voorzitter van de afdeling, allen welkom en wendde zich in 't bijzonder tot de ver tegenwoordiger van het hoofd bestuur, de heer Verschoor, Bur gemeester en Wethouders van Bergen, de gemeentebesturen van Schoorl, Koedijk en Warmen- huizen, de besturen van plaatse lijke verenigingen. Woorden van dank werden gericht tot allen, die hun medewerking hadden ver leend om deze dag te maken tot een feestdag voor de tienjarige. Hulde werd gebracht aan de heer Min, de grote stuwkracht in de colonne; als blijvend aandenken werd hem een kunstwerk van R. Snapperaangeboden, voorstellende de Oude Kerk te A'dam. Burgemeester Dr Huygens complimenteerde de afdeling met haar tienjarig jubileum en wenste de jarige, die voor Bergen de betekenis heeft van een Gem. Geneeskundige Dienst, alles goeds toe voor de toekomst. Het hoofd bestuurslid wenste de afdeling eveneens geluk. De weg was niet altijd recht en effen geweest, maar 't verleden stemde toch tot tevre denheid. Nu er is overgeschakeld van oorlog op vrede, achtte hij wedstrijden als hedenmiddag zouden worden gehouden, van groot gewicht: zo zouden de colonnes paraat blijven en steeds gereed zijn te helpen bij calami teiten, grote rampen enz. Nadat nog van andere zijde was geluk gewenst, en sommigen als Alk maar, Hoorn, Heilo en Bever wijk het met fraaie bloemen hadden gezegd, was het woord, of liever gezegd de daad aan de transportcolonne. De colonne in actie Bij de grote demonstratie bij Het Oude Hof kreeg het publiek, dat in grote getale was opgekomen, enig idee van de moeilijkheden, waarvoor de colonne zich ook in vredestijd geplaatst kan zien, en van de wijze, waarop hij die oplost. Bij restauratiewerkzaam heden aan Het Oude Hof, waren onverwacht de muren ingestort overal klonken noodkreten van getroffen werklieden. De onmid- delijk gealarmeerde transport colonne was spoedig ter plaatse, met materiaal en ambulance wagen maar zag zich de pas af gesneden: de brug over de brede gracht was verwoest. Veel tijd om na te denken was er niet, ontploffingen en nieuwe angst kreten drongen tot spoed. Daar sprongen reeds drie man te water, brachten een lijn over, de kabel werd overgetrokken, palen aan gesleept en binnen enkele ogen blikken was een verbinding tot stand gekomen. Helpers en help sters bereikten langs de kabelbaan het terrein van de verschrikking, materiaal, brancards volgden, de redding kon beginnen. Daar was reeds het eerste slachtoffer uit de ruïne gehaaldvlug werd een noodverband aangelegd, daar werd de geredde al over het water langs de Katrolbaan afge voerd naar de overzijde, waar dokter en leden van de colonne zorgden voor verdere behandeling. Zo spoedig mogelijk zou hij worden vervoerd naar een ziekenhuis en in afwachting daarvan kreeg hij een plaatsje in een van de in middels reeds opgetrokken tenten. Ontploffingen en instortingen gingen door en met koortsachtige haast werkten de mannen en vrouwen. Uit een der ramen van de bovenverdieping werd een zwaar gewonde met het zieken- raam De Mooy vervoerd, daar zag men een bewusteloze door middel van de brandweergreep langs een ladder wegvoeren. Meer slachtoffers kwamen te voorschijn, ook de glijbaan bracht redding. Een twaaltal, waaronder ernstig gewonden, werd gered. Helaas vielen er twee mensen levens te betreuren. Het stoffelijk overschot van deze ongelukkigen werd op bijzondere wijze op een schuit gebracht en afgevoerd. Nieuwe instortingen, er viel niet meer te redden, haastig stelde alles zich in veiligheid door met achterlating van materiaal, een goed heenkomen te zoeken langs de kabelbaan Dank zij de manier, waarop de heer Min dit alles versloeg, kon het talrijke publiek het hele gebeuren goed volgen en het zal de mannen en vrouwen hebben bewonderd, die hun tijd en kracht hebben gegeven om zich te bekwamen in zulk reddings- weik' Onderlinge wedstrijden Zeven ploegen heren en drie Alle leden komen op Zaterdag 13 September, om half acht, in het Dorpshuis. hfeéêkd DE DUINSTREEK A.s. Zondag, 2.30 uur Terrein Kerkedijk Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1