ff ff CoUetie vaat de Minden BERGEN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947 24c JAARGANG No. 36 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmonda. d. Hoef RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Bergen kwam Woensdagavond in open bare zitting bijeen onder voor zitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. De notulen gaven geen aan leiding tot op of aanmerkingen. De Raad ging na enige dis cussie accoord met de voorstellen van B en W om aan de daar voor in aanmerking komende leden van het gemeentepersoneel voor het jaar 1947 een gratificatie van 2 °/o uit te keren, aan de commissie land- en tuinbouwten toonstelling als bewijs van be langstelling een subsidie van f 25 toe te kennen voor de tentoon stelling op 24 September en aan de lagere landbouwschool te Hoorn een jaarlijkse bijdrage te verlenen van f 5 per leerling, afkomstig uit de gemeente Bergen, zulks ter vorming van een bouw fonds voor een nieuwe school. De nieuwe weg De vogrz. deelde mede, dat de aanleg van de nieuwe weg f 13972,14 had gekost. Ofschoon dit f 947 boven de begroting lag, hadden de kosten toch slechts f 3,85 per m2 bedragen, een be drag lager dan elders. De heer Broersma maakte de opmerking, dat hiermee de weg nog niet klaar was: bermen, overgang spoorbaan, rijwielpad zullen een suppletoire begroting nodig maken. Spreker drong er op aan, dat de Raad in het vervolg een be hoorlijke omschrijving werd ver strekt van de werken, waarvoor zij gelden voteert, wat de voorz. deed opmerken, dat de Raad geen opzichtertje heeft te spelen. De heer Den Das gaf in overweging zo spoedig mogelijk over te gaan tot het aanleggen van een rijwielpad om ongelukken te voorkomen. De voorz. zag geen kans he£ verkeer te Bergen ge vaarloos te maken. Huisvestingaangelegenheid De Raad verleende B en W de gevraagde machtiging tot het voeren van een rechtsgeding in zake een huisvestingsaangelegen heid van de fam. Knoppers. Tarief Stroomgebruik De verordening voor het stroom gebruik werd na toelichting door wethouder Miltenburg, aange vuld met een bepaling, waardoor B en W worden gemachtigd in bijzondere gevallen voor groot verbruikers afwijkende tarieven vast te stellen. Gemeenteslachthuis Naar aanleiding van opmer kingen van Ged. Staten besloot de Raad tot enkel^ technische wijzigingen van de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van het gem. slachthuis. Sportterrein B en W stelden voor het ega liseren van het tweede terrein voor BSV te doen uitroeren voor rekening der gemeente, onder voorwaarde dat BSV voor dit tweede terrein een bedrag van f 135 per jaar betaalt, te weten f 50 pacht, f 70 aflossing en f 15 rente, gedurende 20 jaar. De uitvoering brengt geen extra kosten voor de gemeente met zich. De heer Ellis vroeg een zelfde -tegemoetkomende houding voor Berdos, als dat nodig mocht zijn. De voorz. kon dit niet toezeggen: z.i. ging het niet aan voor elke vereniging zo iets te doen, een gem. sportterrein achtte hij nodig, daar konden ook bijzondere groepen van pro fiteren. De Raad kon zich verder met het voorstel verenigen. Hoe zal de ,weg heten Het voorstel van B en W om de nieuw aangelegde ver bindingsweg de naam Bergerweg te geven en het gedeelte der Bergerweg van de Loudelsweg tot het begin der Oude Berger weg de naam Oude Bergerweg, kon in de ogen van enkele leden geen genade vinden. Verschillende voorstellen werden gedaan, tot tenslotte het voorstel van B en W werd aangenomen. Grondaankoop Er werd besloten ter bevorde ring der veiligheid een strookje grond van 28 m2 a f 4 per m2 aan te kopen voor wegverbreding nabij hoek Dorpsstraat-v. Borse- lenlaan. Ambtsketen Het voorstel van B en W tot aanschaffing van een ambts keten voor de Burgemeester ondervond geen tegenkanting. Comm. van advies De benoeming van een comm. .van advies, bedoeld in art. 8, eerste lid der Woonruimtewet had heel wat voeten in de aarde. B en W stelden voor te benoemen de heren P. Algra, B. Min, J. H. W. Schmidt, Swaag en Mr F. Zeiler. De voorz. lichtte toe, hoe men tot de samenstelling van deze candidatenlijst was ge komen. De heren S, D. Sluis en J. Broersma pleitten voor andere candidaten en hadden in zoverre- succes, dat er nog twee namen aan werden toegevoegd. Na stemming en herstemming bleken de candidaten van B en W verkozen. Kosten onderwijs Terzake van de in art. 55 bis der Lager-Onderwijswet 1920 be doelde kosten voor de openbare scholen bleek de gemeente over '46 te'hebben uitgegeven f 4639,40 voor gewoon en f 3284,61 voor uitgebreid lager onderwijs. Rondvraag Nadat verschillende leden de aandacht hadden gevestigd op verkeersbelemmeringen, gevaren op de weg, het in minder goede staat verkeren van fiets- en wandelpad enz. kreeg de heer Broersma gelegenheid B en W enkele vragen te stellen in ver band met de dezer dagen aan te besteden rioleringswerken. Spr.betoogde, dat z.i. de technische voorbereidingen voor te houden aanbestedingen in het algemeen vroeger ter hand moeten worden genomen, opdat de inschrijvers zich voldoende kunnen voorbe reiden. Verder achtte hij publicatie in het centraal orgaan en grotere bladen wenselijk opdat niet slechts aannemers uit de buurt er kennis van kunnen nemen. Spr. vroeg tenslotte of B en W bereid waren om in verband met de te verwachten regenperiode en hogere grondwaterstand de aanbesteding 9 maanden uit te stellen en zo nee of zij dan be reid waren het tijdstip van in schrijving veertien dagen te ver schuiven, zodat er tijd was deze in meer ruime kring bekend te maken en de gegadigden alsnog gelegenheid zouden hebben zich behoorlijk te oriënteren. De voorz. wees er op, dat geen inschrijvingen op zulke kleine werken waren te verwachten van verafwonenden, dat de waterstand nu gunstig was en het werk voor de winter af kon. Hier was de gemeente niet door geschaad, slechts bij gebaat. B en W waren niet bereid aan de wens van interpellant te gemoet te komen en zouden een voudig uitvoering geven aan een door de Raad genomen besluit. Hierna ging de Raad in comité. FOKVEEDAG Hoogtijdag voor boeren en boerinnen Kampioen: Lindberg Adema 2 eig. W. L. Groenewegen Kampioene: Anna 28, eig. J. Helder De rundveefokvereniging „De Duinstreek", waarbij 119 bedrijven uit de gemeenten Schoorl, Bergen, Egmond, Castricum en Heilo met 1858 melkkoeien en 1526 kui- kalveren, stierkalveren, hokke- lingen, en dekstieren zijn aange sloten, organiseerde Woensdag op het gemeentelijk terrein aan de Karei de Grotelaan een fok- veedag. Alles had een schitterend verloop: de moeite en zorgen, welke de leiding, en bovenal de controleur-stamboekhouder Jb. Broersen, aan de voorbereiding hadden besteed, werden ruim schoots beloond. Het werd een grote dag voor de boeren en boerinnen langs de duinkant, een dag, uie smaakte naar meer, zoals de voorzitter het uitdrukte. Er was vooral uit landbouwkringen heel wat belangstelling. 200 van de beste fokproducten waren in gezonden. Hier demonstreerde de boer wat met kennis en taaie volharding is te bereiken. 6 afstammelingen van de Kam pioenstier behaalde op de ten toonstelling in Den Haag, waar een keurcollectie aanwezig was, 3 eerste, 2 tweede en 1 derde prijs. Bijzonder trok de aandacht een groep van 8 buitengewoon productieve koeien, waarvan van alle 8 ook een goedgekeurde stier was gefokt. Gebr. Dappér pre senteerden onder meer de rijks- premiestier Nellie's Dolf, die een le prijs verwierf, met de moeder en beide grootmoeders, Nellie 2, Trijntje 6 en Aaltje 3, alle uit muntende door goede melkgift met een vetgehalte van meer dan 4,50°/0. Ook burgemeester Dr Huygens gaf blijk van zijn belangstelling en maakte met de voorzitter, de heer N. Kaag, een rondgang langs de lange rijen keurtroepen, de trots van „De Duinstreek". Het aanwezige vee was ver deeld in 15 rubrieken. De jury, bestaande uit de heren Ir. L. de Vries te Heilo, Z. Bakker te Alkmaar, P. Koster te Alkmaar, Kramer te Burgerbrug, C. de Wit te Schagerbrug en H. Brouwer te Schellinkhout, kende de vol gende prijzen toe. 1'/2-jarigestieren: Donkers Frans 10, eig. S. Jonker le pr. Frans A 128, R.P.S., eig. C. Haring huizen, reserve kampioen, 2e pr. Alexander J 11 eig. A. Jonker, 3e pr. 2'/2-jarige stieren: de Boers Adema 4, R.P.S. eig. J. Groot, le pr. Lodewijk Frans 28, eig. A. de Waard, 2e pr. Frans 324 v. Groenhoven, R.P.S. eig H. Mulder, 3e pr. 3'/2-jarige stieren: Nellie's Dolf, R.P.S. eig. Gebr. Dapper, le pr. Oudere stieren: Lindberg Adema 2, R.P.S., eig. W. Groenewegen, le pr. kampioen. Lodewijk Frans R.P.S. eig. Wed. Blankendaal, 2e pr. Stierkalveren: Karei, eig. C. Akkerman le pr. Gustaaf 10, eig. N. Kaag 2e pr. Aaltje's Dolf, eig. S. Meereboer 3e ,pr. Kuikalveren: Gerda (Gebr. v. d. Velden) 2 a, Jo 28 (L. Schermer) 1, Kaatje 12 (J. Helder) 3, Ada 2 J. v. d. Berg) le pr., Marianna 10 (C. Mienis) le pr., Marianna 11 (C. Mienis) le pr., Roosje 29 (Gebr. Dapper) 3e pr., Mina 16 (J. Groot) 2e pr., Zeeman 6, (J. de Groot) le pr., Adema D (R. Duyn) 2e pr., Blik 16 (G. Veldt) 2e pr., Coba 3 (N. J. Zuurbier) 2e pr., Griet 3 (H. Twisk) 3e pr. Hokkelingen: Nellie 4 (Gebr. Dapper 3e pr., Jo 25 (L. Scher mer) IA Worteltje 7 (L. Scher mer) 3e pr., Veer 9 (G. Veldt) 2B, Blik 14 (G. Veldt) 2e pr„ Martha 6 (P. Veldt Gr.) IB Schager 14 (P. Veldt Gr.) 2D, Griet 48 (Gebr. Dapper) IC, Truus 2 (C Mooy) 3D, Corrie 3 (J. Kramer) 2A, Wietsje(R. Duyn) 3C. Melkvaarzen: Jo 23 eig. L. Schermer, le pr. kampioene v. d. dag. Jo 22, Guusje 9 en Worteltje 6 (eig. L. Schermer) resp. 3B, 2C en 2B prijs. Kaatje 9 (J. Helder) 3A, Jorisje 29 (A. Jonker) IB pr., Beatrix 3 (P. Meereboer) IA, Dieuwertje 2 (J. v. d. Oort) 3B. Kee 4 (Gebr. Dapper) 2A, Geertje 21 (J. v. d. Oort) 3A, Warrie 6 (A. de Waard) 3C. TwentersGriet 43 (Gebr. Dapper) 1B en Schoorldam 17 een la, Jorisje 28 (A. Jonker) IC, en verder verschillende 2e en 3e pr. Oudere koeien met geregistreerde afstamming: le pr., werden toe gekend aan Jannie 38 (J. v. d. Oort) Anna 28 (J. Helder) die tevens de kampioenstitel verwierf, Roosje (Gebr. Dapper), Afra 3 (S. Meereboer). Oudere koeien zonder afstam ming. In deze rubriek vielen 2 eerste prijzen, Klaasje 1 (A. de Waard) la en Stientje (G. Groen) 1B, en verder 4 tweede en 4 derde prijzen. Drachtige schotten. Bommer 5 (A. Ligthart), Lize27 (P. Bakker) en Geertje 29 (C. Mienis) kregen hier le pr. Drachtig vee geboren in '43 en '44. le, 2e en 3e pr. werden toegekend aan Zwart 9 (Gebr. Bakker), Aagt 7 (J. Bakker) en Anna 31 (J. Helder). Drachtige oudere koeien, le. pr., Griet 25 (Gebr. Dapper), 2e pr., Trui 2 (W. Blankendaal), 3e pr., Bakker 8 (N. A. Zuurbier). Eigenaarsgroepen van tenminste 5 of 4 of 3 dieren. Met le prijzen werden bekroond de groepen van S. Jonker, J. Helder en A. Jonker. Fokgroepen van 1 vaderdier Vader Frans v. d. Waard kreeg een le pr., Vader Rooseveldt 'n 2e pr., en Vader Adolf 23 een 3e pr. Tot kampioenstier werd aan gewezen Lindberg Adama 2, eig. W. L. Groenewegen en tot res. Kampioenstier Donkers Frans 10, eig. S. Jonker. Kampioenskoe werd Anna 28, eig. J. Helder en reserve Jo 23, eig. L. Schermer. Na deze lintjesregen verenig den bestuur, jury en leden met hun dames zich rond de welvoor ziene dis in café Hilbrand en hiel den daar nog menige nabetrach ting. De voorz., N. Kaag uitte zijn grote vreugde over het wel slagen van deze dag. Het weer, het terrein, het goede vee, het stemde alles tot tevredenheid, zo'n dag smaakte naar meer. Spreker bracht dank aan allen, die aan het welslagen hadden medege werkt, in het bijzonder aan de controleurstamboekhouder Jb. Broersen, die alles in zo goede banen had geleid. Ir. L. de Vries uit Heilo merk te op, hoe „De Duinstreek" een der grootste fokverenigingen van ons land wat ledental en aantal kilometers betrof (van Camper duinCastricum) het bewijs had geleverd, dat ook op lichte grond goed productief vee is te fokken en tot voorbeeld voor andere ver enigingen kon strekken. De syste matische manier van fokken zo als die hier beoefend werd, had prachtige resultaten geleverd. Het stierenmateriaal was prima, wat exterieur en productieafstamming betreft en dan de beste fokkoeien. Bij het jongvee had spr. meer adel, meer type verwachtofschoon het exterieur niet verwaarloosd werd, was meer op productie ge- Tokt. Spreker zei tenslotte aange naam x verrast te zijn door de aan wezigheid van zoveel dames. Boer en boerin samen n.d. fokveedag samen hebben zij de zorgen en tegenslagen te dragen, samen be leven ze de vreugde over het welslagen van hun streven. En toen was het zoetjesaan weer meikerstijd en ging alles op huis af. CONCERT ten bate van de stichting '40-'45 Donderdag 9 Oct. zal de heer G. Hop, viool, met medewerking van Mevr. T. Vis-de Boer, orgel, te Alkmaar, in de Ruïnekerk een concert geven ten bate van de Stichting '40—'45, de stichting, die beoogt hulp te verlenen aan de nagelaten betrekkingen van hen, die vielen in de strijd voor onze vrijheid. Op allen, die mede door dit offer thans in vrijheid leven, rust de plicht, te zorgen, dat de weduwen en wezen op de oude voet kunnen voortleven en niet naast het verdriet over hem, die hun ontviel, ook nog materiële zorgen hebben te dragen. Allen, die dit concert bezoeken, zullen daarmee tevens een deel van de ereschuld inlossen. Er zal o.m: ten gehore worden gebracht „Chaconne" van Joh. Seb. Bach, waarvan de heer Hop voor het Hoornse publiek dezer dagen een ontroerend schone vertolking gaf. Een advertentie in een volgend nummer geeft nadere bijzonder heden. BELANGRIJKE SAMENKOMSTEN Op Donderdag en Vrijdag 25 en 26 Sept. zullen er een aan tal belangrijke samenkomsten ge houden worden in Rehoboth. Een 6-tal sprekers zullen het woord voeren. O.a. zal gesproken worden over: Is Godsdienst Opium voor het volk? en Leven wij nu in de eindtijd? Brandende kwestie's dus. De bijeenkomsten zijn voor een ieder vrij toe gankelijk. kleekêlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Met de welwillende toestemming van het Gemeentebestuur zal onder leiding van Burg. Mr. C. A. J. JOCHEMS en Ds. C. M. DE JONG, in deze gemeente een OPENBARE INZAMELING worden gehouden ten bate van onze arbeid onder blinden van alle gezindten en iedere herkomst in de week van 21 tot 27 September a.s. Het Bestuur der Vereniging tót Werkverschaffing aan Hulpbehoevende Blinden, Plantage Middenlaan 64, Amsterdam-C.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1