iVeeltMod 99 99 SCHOORL EGH0ND AAN ZEE EGMOND-BINNEN BERGEN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1947 24e JAARGANG No. 37 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef PLECHTIGE UITVAART ANKE SERVAES Gelijk het gras is ons kortstondig [leven Gelijk een bloem.... Wanneer de wind zich over 't [land laat horen, Dan knakt haar steel... Anke Servaes (Anna G. Valk- hoff-Wijdom) overleden! Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaar, of zo wij zeer sterk zijn, tachtig jaar.... hier werd een 49-jarige aan haar gezin, aan haar om geving ontrukt. Aan haar gezin, waarvoor het heengaan van de echtgenote en Moeder een smartelijk verlies betekent, aan haar omgeving, waar men de begaafde vrouw zal missen. Vrijdagmorgen werd in de St. Jozefkerk te Alkmaar een plechtige uitvaartdienst gehouden. De H. Requiem-Mis werd op gedragen door Pater Beekman, Benedictijner Monnik v. d. Abdij te Egmond. Hierna werd het stoffelijk overschot naar de laatste rust plaats te Bergen gedragen. Talloos velen hadden hier hun schreden gericht naar de doden akker om hier bij het onder bloemen bedolven graf nog een laatste groet te brengen aan haar, die zovele jaren in Bergen had gewoond en gewerkt, hier toch schreef zij in haar landhuis „het Haveke" de meeste van haar overbekende werken. Pater Beekman verrichtte de absoute. De heer R. Valk hof sprak ten slotte nog een kort woord van dank tot Pater, doktoren en allen, die in de moeilijke uren hadden gesteund en blijken van hun belangstelling hadden gegeven. Diep onder de indruk verlieten allien de doden akker. Requiem, aeternam dona ei Domine. Heer, geef haar de eeuwige rust. NEEM EEN DANKBARE TAAK TER HAND Honderden jongeren van Ons Volk hebben tijdens de bezetting getoond wat zij waard waren en gaven zich, vaak met gevaar voor eigen leven, voor de naaste en voor de gemeenschap. Deze geest van offerbereidheid leeft ongetwijfeld nog voort. Onze jongens tonen dit te land, ter zee en in de lucht! Maar ook het meisje, in uniform, heeft bewezen, als het moet, eigen belang achter te kunnen stellen bij dat van het Vaderland. Toch vindt niet ieder meisje een plaats in de kazerne of op het schip en het zoekt daarom op andere wijze haar roeping te volgen en de hand uit de mouw te steken. Welnu, het thuisfront roept haar voor dienstneming opIn menig gezin waar de man, al dan niet wegens dienstplicht, af wezig is en de vrouw door ziekte niet in staat is voor haar gezin te zorgen, is de plaats van de Gezinsverzorgster. Ook hier wordt „aantreden" geblazen. En straks trekt zij op met het corps Gezinsverzorgsters om overal waar zij geroepen wordt, zich te geven in dienst van de medemens. Opleiding en voor oefening zijn hiertoe onmisbaar. De Commissie voor de op leiding van Gezinsverzorgsters roept, met een fleurige folder, alle meisjes van 19 jaar en ouder op aan deze opleiding deel te nemen. Vooraf wordt een gemeenschappelijk week-end ge houden in een prettige omgeving. Hierna volgt de theoretische cursus van drie maanden en 3 maanden praktijk met een aan vangssalaris. Als het diploma be haald is, wordt het uniform uit gereikt en gaat het volle salaris in, met sociale verzekering. Neem deze dankbare taak ter handvolgt Uw roeping, wordt gezinsverzorgster Aanmelding bij de Commissie v. d. Opleiding van Gezinsver zorgsters, p/a Sociale Raad, Langestraat 87, Alkmaar. OUDERDOMS VOORZIENING EN ONDERHOUDSPLICHT Allerwege zien onze bejaarde medeburgers van 65 jaar en ouder, wier inkomen ontoereikend is om in eigen onderhoud te voorzien, reikhalzend uit naar de komende Ouderdomsvoorziening voor noodzakelijk levensonder houd, die op 1 Oct. a.s. zal in gaan. Reeds thans staat echter vast dat in sommige gevallen, wegens ziekte of om andere bijzondere omstandigheden boven de ouder- domsuitkering nog aanvullende financiële hulp nodig zal blijken. Hiertoe zal, als voorheen, dan een beroep worden gedaan op de kerkelijke of burgerlijke in stellingen voor sociale zorg, Diaconie, Parochiaal Armbestuur, Maatschappelijk Hulpbetoon, die deze ondersteuning, ingevolge de bepalingen der Armenwet, zullen verhalen op de onderhoudsplichti gen. Het zou evenwel beter zijn als deze het zover niet laten komen en bij voorbaat de aan vullende hulp rechtstreeks aan hun Ouders zouden verstrekken, opdat hen de gang naar een der Armbesturen kan worden bespaard. Men heeft daarbij thans de zekerheid, dat deze extra inkom sten van de Ouders niet in min dering komen van hun Ouder- domsuitkering, zoals dit vroeger bij de ondersteuning het geval was. Helaas beseffen niet alle kin deren hun verplichting t.a.v. hun Ouders, of kunnen zij het onder ling niet eens worden over de te geven bijdragen, waardoor uiter aard de Ouders het meest ge dupeerd worden Om dit te voorkomen en in het algemeen een billijke regeling tot stand te brengen, beide voor Ouders en onderhoudsplichtige kinderen e.a., is door de Sociale Raad, Districts-Armenraad voor Alkmaar e.o., de Comm. inz. Onderhoudsplicht in het leven geroepen, die reeds talrijke ge vallen in behandeling heeft en in deze gaarne haar bemiddeling verleent aan een ieder die dit verlangt. Omdat niet alle onderhouds plichtigen van hunne verplichtingen op de hoogte zijn, werd door de Commissie een handige folder uitgegeven. In verband met het feit, dat wij ons blad niet op normale grootte mogen laten verschijnen, moesten wij tot onze spijt ver schillende berichten enz., laten vervallen. RED. M. PRAAT hangt z'n tas aan de kapstok Het was begin Januari 1917, dat onze plaatsgenoot de heer M. Praat in dienst trad bij 't P.T.T.- bedrijf en als besteller zijn eerste ronde deed met een goed gevulde tas. Sedert heeft hij met een onder breking voor diensten te Warmen- huizen, elke dag, weer of geen weer, het land van Teun de Jager doorkruist, hier een blijde tijding brengend, elders minder goed nieuws aankondigend, maar steeds was hij op zijn post. Hoeveel kilometers heeft hij in die dertig jaren afgelegd Hij had enige malen de aarde rond kunnen wandelen. Ging het in de beginne per pedes apostolorum, later ging het sneller per fiets. Of het gemakkelijker ging? Telkens op en af, storm, gladde wegen, het stalen rossinant was niet zonder bezwaren. De laatste winter was wel de moei lijkste tijd van zijn hele loopbaan. Daar is een tijd van komen, daar is een tijd van gaan. Nu meent de heer Praat, dat voor hem de tijd gekomen is, de tas over te doen aan een jongere kracht. Na dertig jaren steeds zijn plicht nauwgezet te hebben vervuld, heeft de accurate, hulpvaardige besteller, die bij superieuren en collega's goed staat aangeschreven, stellig wel wat rustiger leven ver diend. Als hij 1 Oct. de dienst verlaat, zullen talloos velen hem gaarne toewensen, dat hij nog vele jaren in go^de gezondheid te midden van de zijnen, mag genieten van een welverdiende rust. SCHOORLSE BRIDGECLUB Zaterdag 20 Sept. speelde de Schoorlse Bridgeclub in De Rode Leeuw een wedstrijd tegen 32 spelers van Petrolea uit Den Haag. Er werd gespeeld in 8 groepen. Schoorl, dat volledig was gemaakt door de welwillende hulp van een tiental spelers uit Warmenhuizen, won in 5 groepen, speelde in 2 gelijk en verloor er 1. Schoorl behaalde 481 match- punten en Petrolea 353. Van de Schoorlaren wonnen: 1. Mevr. Arpeau IJssels; 2. Den Das—Haasbroek3. Echtpaar Van Wijk Sr.—Mevr. Scheepstra en Mr. C. A. J. Jochems; 4. Sj. Minkema—Thomassen. SCHAAKCLUB „DE EGMONDEN" De schaakclub „De Egmonden" is aangesloten bij de N.H. Schaakbond en speelt dit seizoen de competitie in de 4e klasse. Het aantal leden bestaat momen teel uit 21 personen. WIJZIGING BUSLICHTING Wij maken er onze lezers op attent, dat de buslichting van 19 uur is vervallen. De brieven bussen worden nu gelicht te 6 uur en 14.30 uur. AANBESTEDING Op 19 Sept. j.l. is openbaar aanbesteed het maken van een afvoergoot voor hemelwater voor de Krijt en een gedeelte van de Abdijlaan en het aanleggen van een tegelpad langs de westzijde van de Krijt. De laagste inschrijver was G. Tervoort uit Egmond- Binnen. UITSLAG BRIDGE DRIVE „DE EGMONDEN" A-groep: 1 Verver-Hopman 541 /2, 2 Karels-de Waard 44, 3 Gouda Zwart 431 /2, 4 Hopman-de Goede 421 /2, 5 Hopman-Modder 39I/2. 6 Pepping-Groot 39, 7 Walta- Leijen 39, 8 Hopman-Ruiter 34. B-groep1 Gebr. v. d. Molen 311 /2. 2 Hartgrink-Koopman 281 2, 3 Smit-Dekker 26,4 Fam. Dekker 25, 5 Apeldoorn-Kloes 20'/2, 6 Huibers-de Raadt 18 '/2 C-groep1 Scholten-Burger 561 /2, 2 Nieuwenhuis-Kranen 48, 3 Hopman-Koper 47, 4 Kloppen burg-Hoogland 39ll2t 5 Broek- Dekker 38, 6 Karels-Kleij 37'/2, 7 Burger-Rozing 351 2. 8 Bosman Tervoort 34. KERMIS De Kermis te Egmond-Binnen vindt dit jaar plaats op 5 en 6 October a.s. MUZIEKLESSEN De organist-pianist Klaas Bakker, die destijds, als leerling van het A'dams-Conservatorium, op daarvoor nog jonge leeftijd twee Eind-Diploma's (resp. voor orgel en voor piano als hoofd vak), benevens een prijs van Uit nemendheid voor orgelspel be haalde en sindsdien op verschillende plaatsen des lands naam maakte: voor de laatste wereldoorlog voornamelijk door zijn steeds voortreffelijke orgelconcerten, tij dens de oorlog ook door talrijke huisconcerten als pianist en in de laatste jaren ook door zijn openbare pianoavonden, kreeg ook in onze omgeving meerdere bekendheid vooral door zijn succesvolle pianoavond in seizoen '45/'46 te Alkmaar en door enige prachtige Orgelconcerten in de Ruïnekerk te Bergen. Nochtans wijdde Bakker zich naast zijn ambt van organist aan de Remonstrantse kerk te A dam voornamelijk aan het muziek onderwijs en wel hoofdzakelijk als hoofd van een naar hemzelf genoemde Muziekschool te Wormerveer, in welke hoedanig heid hij, behalve gewoon onder richt in piano- en orgelspel, als mede muziektheorie aan beginners en gevorderden, ook aan meerdere leerlingen een volledige Vak-op leiding gaf en met goed succes candidaten volledig, practisch en theoretisch opleidde o.a. voor het Staatsdiploma voor piano, voor examens van de Nederl. Organisten-vereniging en voor het Toelatingsexamen v.h. A'dam's Conservatorium. De heer Bakker, die, met bij zondere belangstelling en voor liefde voor Bergen en Bergen's natuurschoon in de laatste jaren dikwijls hier vertoefde en meer malen aanvragen of aanbiedingen voor lessen hier kreeg, kon wegens zijn zeer drukke werkzaamheden elders, daar tot dusverre echter nooit aan voldoen. Verleden jaar schreef reeds een bekend ingezetene uit onze gemeente aan de heer Bakker, dat het z.i. stellig in een zekere behoefte zou voorzien, als hij in Bergen zou komen lesgeven. Deze wens kan nu in vervulling gaan, waarvoor wij verwijzen naar de advertentie elders in ons blad. LEGER DES HEILS In alle afdelingen van het Leger des Heils in Nederland wordt deze maand een Oogst- en Dank feest gevierd met een daaraan verbonden bazar. De opbrengst van deze bazar zal hoofdzakelijk besteed worden aan de weder opbouw van de Legerarbeid in Ned. Oost-Indië en aan het werk onder de militairen aldaar. Blijkens de advertentie in dit blad, zal de afd. Bergen „deze bazar op Maandag 29 en Dinsdag 30 September houden in het Dorpshuis. De zendingssamenkomst, welke geleid zal worden door Heils officieren uit Indië, wordt gehouden op Woensdag 1 October, half acht, in het hotel ,,'t Wapen van Bergen", Breelaan hoek Vijverlaan. K.J.V.O. Propaganda-Feestavond Op Donderdag 2 Oct. geeft de KJVO een feestavond. Mede werking, verleent het Meisjeskoor o. 1. v. Mevr. Corrie Morée-Dol, dat zo verdienstelijk heeft ge zongen voor de microfoon. De begeleiding is weer in handen van Mevr. Schekkerman-Hennes. Het programma bevat behalve tweestemmige ook een aantal driestemmige liederen. Als so liste treed op Corrie Musch. De Dansgroep komt met nieuwe Engelse dansen, terwijl de Leke- spelers in een geheel nieuwe be werking opvoeren het spel „De Vrouwe van Stavoren". De regie is in handen van de heer P. J. de Haan Jr., terwijl de decors verzorgd worden door de be kende schilder K. Colnot. De muzikale omlijsting is van de dames Corrie Morée-Dol en Renate Schekkerman-Hennes. Wie zich het succes herinnert van de revue „Terug in Bergen" zal ook deze avond niet willen missen. Kaarten zijn te verkrijgen bij de leden en bij de' Haan's Boekhandel. Voor nadere bij zonderheden zie men de adver tentie in ons vorig nummer. HET MEISJESKOOR VAN DE K.J.V.O. VOOR DE MICROFOON Het optreden van het Meisjes koortje voor de microfoon is een succes geworden. Op een sympathieke wijze werden door de omroeper de liederen aange kondigd. Of dit er ook toe bij gedragen heeft weten we niet, maar van zenuwen was in de uitzending niets te bemerken. De dirigente, Mevr. Corrie Morée- Dol kan met voldoening terugzien op dit debuut van haar koortje, dat nu een jaar onder haar leiding repeteert. De begeleiding van Mevr. Renate Schekkerman was voornaamdirigente en begeleidster zijn volkomen op elkaar afgestemd, waardoor het een gaaf geheel is geworden. „Goênacht", van Cath. van Rennes klonk heel fijn; de solopartij hierin werd door Corrie Musch gevoelvol gezongen. Vol vertrouwen kunnen koortje en dirigente verder gaan om tot steeds grotere vervolmaking te komen. Verzuimt U niet om op Donderdag 2 Oct. het meisjeskoor te horen in De Rustende Jager. ESPERANTO DE WERELDTAAL! Bewoners uit 12 verschillende landen droegen Vrijdag de vijf- puntige groene ster der hope naar Bergen, waar zij zich ver enigden in het Oranje-hotel. Een babylonische spraakverwarring Een legertje van tolken? Neen, allen voelden zich kinderen van een volk: één taal, het Esperanto verenigde hen. Geen mooier pro paganda denkbaar voor deze wereldtaal. Hier zaten aan tafel gezellig keuvelend bijeen, Adamsen uit Zweden (de man aan wie de DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,1

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1