99 99 BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE (flfWVwWww VRIJDAG 3 OCTOBER 1947 24e JAARGANG No. 38 Verschijnt te^Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 25 JAAR IN DE BLOEMEN Het was in 1922, dat onze plaatsgenoot, de heer Matth. de Sain, te Bergen begon met bloe men te kweken en langs de huizen te koop aan te bieden. Het ging steeds excelsior tot hij in de kleine Dorpsstraat een winkeltje opende, dat spoedig te klein bleek. Aan de Oude Prinsweg opende de ondernemende zakenman daarop het bij ieder bekende bloemen magazijn „Floresco". Vrijdagmid dag herdacht de vriend van Flora's kinderen zijn zilveren jubileum in „Het wapen van Bergen", dat hij voor deze gelegenheid had omge toverd in een bloementuin. Op de druk bezochte receptie kwamen velen hem complimenteren en al len bewonderden de rijke schat van dahlia's, die hij hier tentoon gesteld had. Het was een pracht- collectie, van allerlei kleur en vorm en grootte, van deliliputse Tapmix tot de reuzen Adolf Mayer, Qonqueror, Helios en hoe ze ver der mogen heten. Hier kon een bloemenliefhebber z'n hart ophalen aan de kweek- producten van de jubilaris. DUO „WI-JO" boekt nieuw succes Het Duo „Wi-Jo" behoeft in onze omgeving eigenlijk geen in troductie. Na hun eerste optreden op 18 Jan. '34 te Sthoorldam, zwierven zij met hun Fordje door Holland, Friesland, Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland en traden ze meermalen op voor de radio en.... hadden overal succes. Mocht er nog iemand als Nathanaël in Joh. 1:47 vragen „Kan uit Nazareth iets goeds zijn?" „Kan men wel iets ver wachten uit zulk een afgelegen oord?" dan behoeft hij maar Filippus' raad te volgen: „Kom en zie". Vele Bergenaren kwamen Donderdagavond in De Rustende Jager eens een kijkje nemen en... hebben genoten van begin tot eind en het gezelschap luide toe gejuicht. Wim Lakeman en Jo de Leeuw waren weer de helden van de avond en hun medewerkers Liesje Morsch, de Noordh. nachte gaal, de all-round artiste Annie Hof en de goochelaar-telepaath Prof. Remidol droegen het hunne bij tot het welslagen van de avond. Na het bekoorlijke tafereeltje uit Tirol, kwam Jo vertellen van zijn komst in de Raad in zijn onvervalst Westfries. Wim was onbetaalbaar als Rijksstraatveger met zijn rake opmerkingen. Dat de muziek hem in 't bloed zit, bleek toen hij als volleerd xylophonist vrolijke wijsjes wist te toveren uit de kachelhoutjes, die hij voor zijn betere helft had verzameld. Het wandelende keukengordijntje werd luide toegejuicht. In Jaap bij de dokter deden Wi en Jo de zaal daveren van de lach. Liesje Morsch bracht de zaal in ver rukking met haar „Gebed voor de vrede" met de symbolische duif met de olijftak op de achter grond en „De heilige stad". Het slotnummer „Saar en Sien" was het toppunt van zotternij en had een uitbundig succes. Prof. Remidol, een goede be kende te Bergen verbaasde het publiek met zijn goocheltoeren en voerde als telepaath enige opdrachten uit, die het publiek deden uitroepen „hoe bestaat hetv Al met al een avond, die smaakt naar meer „EEN WONDER IS DE NIEUWE KLOK" 4 Die mi morghen wecken sal dat salder wesen die nachtigal" zong Pallieter, rond „spertelend in het gers" aan de kant van de Nethe. Pallieter, die onze dichter Hubert Cornelisz Poot nog kon nazeggen: „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten Lantmans heen." De tijden zijn intussen veranderd, het leven stelt andere eisen, wij allen zijn mensen van de klok geworden. Het was een goed idee van onze plaatsgenoot de heer Gerritsen om voor zijn zaak in de Kerkstraat een grote klok op te hangen, die de voorbijgangers in deze tijd van schaarste aan uurwerken kan inlichten omtrent de juiste tijd en hem zal toeroe pen: „Maak voort! Het is tijd! Haast je dan toch." Minder gehaasten en rustige wandelaars zullen evenzeer plezier kunnen hebben van de mooie klok. Iemand, die over een rijke fantasie beschikte, schreef eens., dat de klok, die eigenlijk een grote vriend van ons is, met z'n gezicht meer zegt dan alleen, zo en zo laat is het. Om kwart over negen bijv. strekt hij bei zijn armen uit, precies als een mens, die moe is. Tien minuten voor tweeën lacht de klok als 'n mens na een smakelijke maaltijd. Om vijf minuten vt>or half acht en acht uur twintig zet hij een on vriendelijk gezicht, net een Mon gool met laag neerhangende knevel. Om klokke twaalf slaat hij beide armen naar de hemel, alsof hij verbaasd is, dat alweer een dag voorbijvloog. Die niet helemaal fantasieloos is, kan het eens proberen en ontdekt mis schien nog meer moois. Maarer moet wat fantasie bij. DE HEER J. WOUDMAN NEEMT AFSCHEID De heer J. Woudman, onder wijzer aan de 15gere school der Berger Schoolvereniging te Bergen nam Dinsdag afscheid van zijn leerlingen, aangezien hij met in gang van 1 October was benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Stompetoren. Het lokaal in het hulpgebouw aan de Rondelaan was met groen en bloemen versierd en de jeugd had gezorgd voor een afscheids cadeautje eri een toepasselijk af scheidslied voor hun „meneer Doorhet Hoofd der school, de heer P. Busschbach, werd de scheidende collega een boekwerk aangeboden. CONCERT BERGENS MANNENKOOR in het Centr. Ziekenhuis te Alkmaar Woensdagavond concerteerde Bergen's Mannenkoor in het Centr. Ziekenhuis te Alkmaar met medewerking van de heren Jo Heidbuurt viool, C. v. d. Bijl cello en mevr. T. v. d. Bijl-Vonk piano. Door het koor werden werken gezongen van Witt, Jac. Al, Ol- man, Ketelbey en Dobrowen. Het trio gaf gevoelvolle ver tolkingen van werken van Hummel, Braga, Raff, Bruch en Campag- noli. Aan het einde van dit concert huldigde de voorzitter het werk van het verplegend personeel, waarna het koor hun spontaan toezong het vierstemmig „Lang zullen ze leven". Men nam afscheid, voldaan, enige prettige uurtjes aan de patiënten en personeel te hebben bezorgd. BERGER KUNSTKRING Dinsdag 7 October opent de „Berger Kunstkring" het seizoen met de opvoering van „Candida" van G. B. Shaw, vertolkt door „Comedia". Shaw heeft in „Candida" het intuïtieve leven, het schouwend doorzien tot deinnerlijkste diepten, het dichterlijk voorgevoelen van hogere mogelijkheden, de kracht, die de ontbering geeft, willen stellen tegenover de zelfverzekerd heid der succesvolle predikers van de opofferende mensenliefde. Zijn huwelijksdrama heeft een sterke ondergrond gekregen van de onbewuste en mysterieuse drang naar een wijder toekomstleven en voor het eerst vindt hij de versmelting van realisme en symbolisme, waarom Ibsen zo lang geworsteld had. Zoals in de advertentie ver meld, zijn nog enkele abonne menten verkrijgbaar. De niet afgehaalde kaarten zullen een dezer dagen worden aangeboden. BENOEMING Tot onderwijzeres aan de Bij zondere lagere school (Bosschool) werd benoemd Mej. A. van Hasselt te Amsterdam. INVASIE IN SCHOORL Geronk van vliegtuigen, kanon gebulder, geknetter van geweer schoten Niets van dat alles, maar uitroepen van blijde verrassing en stevige handdrukken bij de invasie in Schoorl van officieren, onderofficieren en manschappen, die deel uitmaakten van het 21e Depot-Bataljon, dat gedurende de mobilisatie 1939 1940 in het barakkenkamp te Schoorl gelegerd was. Zaterdag waren ze per auto, motorfiets of fiets uit Alkmaar, Amersfoort, Bergen, Anna Pau- lowna, Haarlem, Heilo, Hilversum, Den lip, Moordrecht, Purmerend, Rotterdam, Warmenhuizen, Wor- merveer, Zaandam, Schoorl en andere plaatsen naar De Rustende Jager te Schoorl getrokken, voor het houden van een reünie. Helaas had men niet alle 1200 man kunnen bereiken, om be grijpelijke redenen waren in 1940 alle adressen vernietigd en dan speelden veranderingen van woon plaats enz. ook nog een rol. Het plan voor een volgende reünie werd algemeen toegejuicht, het is toch een zo bij uitstek geschikte gelegenheid om oude contacten te herstellen, oude banden te ver sterken. Van de toenmalige com mandant van het bataljon, res- majoor Deschrevel, was bericht ingekomen, dat hij wegens dienst belangen helaas niet aanwezig kon zijn. Na het eerste weerzien na 7 jaar, waarbij heel wat oude herinneringen aan de vijf maan den, die ze hier hadden doorge bracht waren opgehaald, brachten de reünisten nog eens een bezoek aan hun oude barakkenkamp. Veel was nog onveranderd, de dokters kamer en ziekenzaal net als in 1940 's winters bar koud, 's zomers snikheet, zoals Kapitein Van Asperen.' destijds bataljonsdokter, opmerkte, andere gedeelten ver beterd. Van de mooie ruime can- tine hadden de oudgedienden in 1940 niet kunnen profiteren. Na terugkeer verenigden of ficieren, onderofficieren en man schappen zich rond de welvoor ziene dis in de zaal van Nic. Schuyt en hier kwamen de tongen pas goed los. Eindelijk was het taptoe en zochten de mannen hun haardsteden weer op na een harte lijk „tot weerziens in 1948!" LIEN STRAVER f Op 22 September overleed te Schoorl de bekende schilderes van bloemen en stillevens Lien Straver. Hoewel zij pas op 43-jarige leeftijd haar kunst ten volle kon ontplooien, heeft zij toch menig schilderstuk vervaardigd, die alle getuigen van haar zeergrote liefde voor bloemen. Haar laatste werk ging reeds zeer moeilijk, wat haar erg ver- driette en thans op 76-jarige leeftijd is zij ontslapen, tot grote •droefheid van haar vrienden, die Tante Lien, zoals zij graag ge noemd werd, node zullen missen. Zij ruste in vrede. De tram Zaterdag 4 October zal het lokaalspoortje Alkmaar—Schoorl Warmenhuizen voor het laatst passagiers vervoeren. Inplaats hiervan zal een busdienstregeling worden ingelast. Men zie hiervoor de advertentie in dit nummer. Alle pogingen om de tram voor passagiersvervoer te behouden, zijn tot nu toe vergeefs geweest. Hebben wij de tram binnen gehaald als ons zwarte vriendin netje, nu zij toch verdwijnt, durven wij het weer zeggen: „Tot ziens, ouwe koffiemolen". Collecte voor de blinden De opbrengst van bovenstaande collecte heeft in deze gemeente het mooie bedrag van f 278, opgebracht. HOLLAND-HUIS VERLOTING Bij de Vrijdag j.l. gehouden trekking viel op 't door ons ver kochte lot no. 72517 de 13e prijs, n.l. een electr. scheerapparaat (Philips). (Adm.) DE KLEUTERSCHOOL heeft nieuwe meubeltjes Enige maanden geleden werd er in Egmond aan Zee een ver loting gehouden om het meubilair van de Kleuterschool te ver nieuwen. Dat dit hoognodig was, moge blijken uit het feit, dat nog steeds bankjes werden gebruikt, waar de kinderen met 4 a 6 naast elkaar zaten. De verloting is ten volle geslaagd en thans konden er in de klas van de grootste kinderen nieuwe meubel tjes worden aangeschaft. Het ge bouw zelf heeft ook een danige beurt gehad, zodat bij het binnen treden men direct getroffen wordt door de gerestaureerde gang, voorzien van kapstokjes, waarop een aardig plaatje is aangebracht, zodat de kleintjes hun eigen kap- stokje kunnen terugvinden. Bij het binnentreden van het klasse lokaal ontdekken wij lange rijen kleine tafeltjes en stoeltjes, die het geheel een rustige en prettige indruk geven. „U had de ge zichten van de kleuters moeten zien, toen zij dit voor het eerst zagen", vertelde ons een der onderwijzeressen. Het grote voor deel, dat ieder kind zijn eigen tafeltje heeft bestaat hierin, dat zij elkaar bij het werk en spel niet kunnen hinderen. Het is te begrijpen, dat de kleuters erg trots zijn op hun mooie plaatsje. De speelzaal is voor de kinderen een waar lusthof. Op tafels en banken stonden daar alle soorten nieuw speelgoed, wat er de laatste tijd weer aan de markt is. Blokken, wagentjes en treinen, alles in heldere kleuren. Het hoofdnummer van de speelzaal is wel een kleine wip, die geen ogenblik buiten gebruik is. Met afgunstige blikken staan de kinderen, die met September naar de „Grote school" zijn ge gaan voor de lage raampjes naar binnen te gluren en kunnen maar niet begrijpen, dat juist nu zij er niet meer op zijn, zulke fijne dingen in de speelzaal zijn ge komen. Zolang het nog goed weer is, spelen de kleuters hoofdzakelijk nog buiten. Natuurlijk hebben zij alles al een keer mogen proberen, maar echt een hele tijd met al dat moois spelen mogen ze pas, als het slecht weer gaat worden, heeft de juffrouw gezegd. O, wat hebben zij nu belang bij de weerberichten. Enige dagen ge leden kwamen ze binnen met de uitroep: Juf, de radio heeft ge zegd van buien, nu mogen we binnen spelen. En dan zal de juf er ook aan moeten geloven om pannekoekjes te bakken, want er is ook een echt fornuisje, dat kan branden op een spirituslichtje. Nu sissen de kleuters nog met hun mond maar dan zal het echt sissen. Wie bezorgt de juf een stukje boter en wat meel? Och de koekjes worden maar zo groot als een ouderwetse rijksdaalder, maar de vreugde der kinderen zal groot zijn. Nu komt de andere klas aan de beurt om nog van nieuwe meubeltjes te worden voorzien. En wanneer straks weer lootjes worden aangeboden om de kos ten te dekken, dan hopen wij dat iedere Egmonder evenals de vorige keer weer zijn medewer king zal verlenen. Het gaat om de jeugd van Egmond. DE REDDINGBOOT GAAT UIT.... Voor het eerst na de be vrijding is Maandag de redding boot van de NZHRM weer in zee geweest voor een oefentocht. Onder leiding van de nieuwe schipper W. ten Bruggencate vertrok de boot om ongev. 2 uur uit het botenhuis. Er stond een stevige bries en een holle zee. Soms was er van de boot niets meer te zien door de hoge zeeën. Te ongeveer 4.30 uur was de boot weer behouden op het strand. EEN „SOOS" OPGERICHT Wij vernemen dat er in Egmond aan Zee is opgericht de sociëteit vereniging „Ons Genoegen." De bijeenkomsten zullen gehouden worden in de zaal van de heer N. Kager aan de Voorstraat. Het bestuur is als volgt samengesteld P. Jonker, Voorzitter, Joh. C. Roodhart penningmeester en L. Dekker, Secretaris. BRIDGE-WEDSTRIJD Door de V.V.V. te Heilo is een beker uitgeloofd ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan, waarvoor door de bridgeclubs uit de omliggende gemeenten moet worden gespeeld. De bridgeclub De Egmonden heeft de eerste wedstrijd gewonnen met 2 M.P. iVeektlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telèfoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1