99 99 AM- BERGEN SCHOORL VRIJDAG 10 OCTOBER 1947 24e JAARGANG No. 40 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef RUND VEEFOKKERS VERGADEREN De rundveefokvereniging „De Duinstreek" hield Vrijdagmorgen een algemene vergadering in Café Hilbrand. De voorz., de heer N. Kaag, sprak in zijn ope ningswoord' zijn voldoening uit over de grote opkomst van de leden. Spr. wees op de moeilijke tijd voor de veehoudersregerings maatregelen houden de prijzen van de producten der veehouderij zo laag mogelijk, terwijl de be- drijfsbenodigdheden met de dag in prijs stijgen. In de strijd om het bestaan noemde spr. naast 'n ra tionele fokkerij een machtig wapen, de coöperatie. Boerenleenbanken, coöp. zuivelindustrie, coöp inkoop verenigingen enz. zijn voor de boer een grote steun. De notulen werden zonder op of aanmerkingen goedgekeurd onder dankzegging aan de samen steller. De voorz. deelde mede, dat het met het nieuwe bedrijfs gebouw iets anders gelopen was dan men zich had voorgesteld. Het was nu verrezen op een perceel aan de spoorbaan, terwijl er nu tevens ruimte is voor even tueel bouwen van een woning voor de controleur. De kosten, oorspronkelijk ge raamd op f 4500, waren hierdoor gestegen tot f 7000. Tot lid van de financiële com missie werd inplaats van het aan de beurt van aftreden zijnde en niet Herkiesbare lid, de heer IJ. Bruijn, verkozen de heer K. Veldt Pz. Jaarverslag Het jaarverslag van de Contro leur-stamboekhouder vormde weer de hoofdschotel voor deze bij eenkomst. Deze verzameling der resultaten van een heel jaar ar beid had als steeds de volle be langstelling van de leden. De productie moge nog niet staan op het peil van voor de oorlog, de uitkomsten van '46 wijzen toch op een zeer goede gang van zaken en geven vertrouwen in de toekomst. Het ledental was weer met 15 vermeerderd en bedroeg thans 131 met 132 bedrijven met 2091 melkkoeien en 1479 kuikalveren, stierkalveren, hokkelingen, dek stieren en vetweiders. In gebruik was 2290 ha grasland en 145 ha bouwland. Het bouwland wordt weer minder en de bedrijven krijgen weer hun oude aanzien. Het verslag waarschuwde ernstig tegen het houden van te veel veezolang er nog niet kan worden beschikt over voldoende kunstmest en veevoeder is het financiëel nadelig te veel vee te houden. Van de 132 bedrijven zijn er 86 aangesloten bij de TBC-be- strijding, 67 hebben een TBC-vrij bedrijf. De leden werden opge wekt allen mede te werken tot het bereiken van het ideaal elk bedrijf TBC-vrij. Omtrent de productie-resultaten gaf een uitvoerig cijfermateriaal de veehouder inzicht in hun be drijven. Bedroeg in '41 de op brengst per koe aan melkgeld gemiddeld f 399, in '46 is die ondanks de daling in de productie door oorlogsomstandigheden, met ruim f 200 gestegen tot f 645. De hoogste productie bereikte Trijntje 11 van S. Meereboer, die haar eigenaar in 1946 ruim f 1250 aan melkgeld opbracht. Ofschoon de verleiding groot is nog meer te vermelden uit het uitvoerige, leerzame jaarver slag, moeten we het hierbij toch laten. Met een hartelijk applaus werd de heer Jb. Broersen dank ge zegd voor dit mooie werk. Stierenverkoopdag Het bestuur verzocht de mening van de leden temogen vernemen over het eventuëel organiseren van een stierenverkoopdag of veiling van jonge en oude stieren. Uit de toelichting van de stam boekhouder bleek, dat het hoofd doel was om de goede stieren voor de kring te behouden. Na ampele bespreking werd besloten over drie weken de proef te nemen. Er zal een cata logus worden samengesteld, waarin alle mofjelijke gegevens zullen worden vermeld. De veehouder kan het te verkopen dier op het terrein presenteren, wat te pre fereren is, of thuis laten zien. Na de rondvraag, die weinig opleverde sloot de voorz. de vergadering. Propaganda—Feestavond van de K. J. V. O. Bergen. Het was voor de Kennemer Jeugdgroep voor Onthouding Donderdag weer een ware feest avond, een avond van zang,dans en toneel. De zaal van De Rus tende Jager was tot aan 't laatste plaatsje bezet, toen het gordijn overging en de toeschouwers ver rast werden met een gezicht op Stavoren, een prachtwerk van de kunstschilder K. Colnot. Het pu bliek beleefde nog eens weer het bekende „Het vrouwtje van Stavoren". Vrouw Sytske werd goed vertolkt door Mej. J. Hol lander en ook de rollen van de Friese edelman en schipper Hen drik en de gedienstige waren in goede handen. De muziek werd verzorgd door de dames Corrie MoréeDol en Renate Schekker- man-Hennes. Toneelaankleding en costumering, 't was alles even mooi. Met een hartelijk applaus gaf het publiek uiting aan zijn waardering. Een meisjeskoor, aan de piano begeleid door Mevr. Schekkerman- Hennes, bracht onder leiding van Mevr. MoréeDol verschillende fraaie liederen ten gehore. Voor al „Goenacht" van Cath. van Rennes, wekte bewondering, ook door de fantastische belichting. Corrie Musch met haar fraaie stem, trad op als soliste. Het was alles zuiver van toon, goed van uitspraak, mooi van voordracht. Het werd een succes voor leidster en zangeressen. Een groep meisjes kwam met Hollandse, Engelse en Zweedse dansen en oogstte daarmee een warm applaus. De heer R. Kuin, algem. secre taris van de N. V., sprak een kort propagandistisch woord en wekte de aanwezigen op waak zaam te blijven bij de gevaren, die het mensdom weer bedreigen bij het na de oorlog steeds toe nemende gebruik van alcoholische dranken. HET GEVECHT DER SPOORWEGEN Vanaf Vrijdag a.s. draait in De Rustende Jager de op het wereld-filmfestival te Cannes in Frankrijk bekroonde film „La Bataille du Rail", (Het gevecht der spoorwegen). Men wordt bij het zien van dit product van de Franse film industrie vanzelf opgenomen in de spanning, de nerveuse gejaagd heid, waarvan heel de film is doortrokken. De invasie is op komst. De vijand doet pogingen zoveel mogelijk troepen te zenden naar de bedreigde punten in Normandië. De convooien met zwaar mate riaal moéten doorkomen. De vlugste verbindingen lopen langs de rails. Maar de verzetsmannen, de Maquis, zijn op hun post. Elke poging wordt gesaboteerd. De spelers zijn de verzetslieden zelf, de mannen, die daadwerkelijk gevochten hebben, waardoor wij verzekerd zijn van de juistheid van het verloop, zoals dit in de film is weergegeven. RAADSVERGADERING Nieuwe school te Groet? Oude school te Schoorl maakt plaats voor parkeerterrein? De Raad van Schoorl kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester mr Jochems. Eindelijk een nieuwe school? 9 April 1940 kwam in de Raad aan de orde een voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot stichting van een nieuwe open bare school te Groet. De bestaande school kon naar het oordeel van deskundigen niet meer afdoende worden verbeterd. De kosten werden geraamd op f 15000,-. De oorlog kwam, de jeugd moest het gebouw verlaten en elders een goed heenkomen zoeken. Na de oorlog werd een houten nood gebouw gesticht. Nu is ingekomen een request van de oudercommissie te Groet en V.V.V. Groet-Camperduin om met het oog op de ingebrachte bezwaren tegen het hulpgebouw het bouwplan van 1940 urgent te verklaren. De Raad machtigde B. en W. de nodige voorberei dingen te treffen voor de bouw van een nieuwe school. De kosten werden nu geraamd op f 100000, Op het verzoek van D. Ver schuur en D. J. Kager om tege moetkoming in de kosten van vervoer voor hun leerplichtige kinderen resp. naar Krabbendam en Alkmaar werd gunstig beschikt. Vergunningen Het verzoek van de heer Swaan om verlof voor het verkopen van alcoholhoudende dranken bleek vóór 1950 niet voor inwilliging vatbaar. De heer Blankenstijn bepleitte in afwachting aan de heren Swaan en Klop een seizoens vergunning te verstrekken. De mogelijkheid zal worden onder zocht. Rekeningen dienstjaar 1944 Tot commissie van onderzoek van de rekeningen dienstjaar 1944 werd aangewezen de hele raad met uitzondering van de wet houders. Politieverordening Om het complex van voor het publiek bindende voorschriften meer overzichtelijk te maken en de politieorganen de controle op de naleving van de voorschriften te vergemakkelijken, stelden B. en W. voor een nieuwe politie verordening vast te stellen. De Raad ging hiermee accoord. Havenmeester Tot havenmeester, belast met de inning van de havengelden en het toezicht op de vaartuigen in de Damsloot te Schoorldam werd met algemene stemmen benoemd Nog enige malen kust zomerse zon, De schone, bloeiende aarde, Nog enige dagen kunnen wij zien, Wat zomer aan weelde ons baarde. Wel schoon zijn de kleuren van stervende blaan, Stralend goud blinkt ons overal tegen, Als kostbare parels ligt op het veld, De dauw, lijk een zeeg'nende regen. Toch vaart door 't gemoed een heim'lijke smart, Een weemoed, omdat het moet scheiden, Van al wat de zomer aan lieflijks ons boodt, En al wat het hart deed verblijden. Herfst, beeld van het leven, geef ook aan mij, De troost, mét uw draden geweven, Geef mij de zekerheid van het geloof In het rijke, onsterflijke leven. Doe mij geloven, dat al wat daar dood, Vertrapt ligt in allerlei sporen, Niet weg is voor goed doch krachten vergaart, En dan weer opnieuw wordt geboren. Laat luide verkonden door bloemen en blaan „Wij maken ons klaar voor 't festein, Want hoelang de grillige winter regeert, „Eéns zal 't toch weer lentefeest zijn BERGEN, Herfst '47 MAARTJE N. ZWAAN de heer H. H. Koel, no 1 van de door B. en W. opgemaakte voordracht. No 2 was F. Gutker. Gratificatie Gemeentepersoneel De Raad ging accoord met 't voorstel van B. en W. om aan het gemeentepersoneel een grati ficatie van 2 0/° uit te keren, met een maximum van f 50,De uitgaven waren voor Schoorl ge raamd op f 450, Nog een gratificatie De gemeentebode werd in ver band met zijn vele extra werk zaamheden ten behoeve van de maatregelen op het gebied van het kamperen een gratificatie van f 100,— toegekend. Nieuw Parkeerterrein De Raad besloot het terrein langs de duinvoetweg tussen de oude schoolwoning en het rijwiel pad in te richten tot parkeerterrein. Het aaqjien van de dorpskom zal aanzienlijk verhogen als het raad huisplein niet meer als parkeer terrein zal worden gebruikt. Het oude schoolgebouw zal worden gesloopt. De heer N. Kaag in formeerde of het oude schoolge bouw niet bruikbaar gemaakt kon worden voor een eventueel op te richten lagere landbouwschool, maar wethouder Selhorst meende, dat dit veel geld zou kosten. Om het terrein rendabel te maken zou het ook als kermisterrein kunnen worden verpacht. Rondvraag De heer C. Duin kan het niet goedvinden dat de onderneming die dit jaar zo zijn best gedaan heeft voor een goede busver binding Alkmaar-Camperduin nu beconcurreerd zal worden door de Naco, die tot Groet zal rijden. De voorz. wijst op een reeds lang bestaande concessie. De heer Blankenstijn hoorde tot zijn genoegen dat er 60000 stenen op komst zijn voor be strating. In 10 jaar zal de hele weg vernieuwd zijn. De Laanweg zal verbeterd worden om te voor komen dat het straks weer een rivier gaat lijken. Met het voorstel van wethouder Kaandorp om B. en W. te machtigen mede te werken aan acties, die ten doel hebben om te komen tot opheffing van het classificatiesysteem kon de raad zich verenigen. Aan de verzoeken van enkele leden om verplaatsing van licht punten bij Munnikenweg en raadhuisplein te Groet zou de nodige aandacht worden ge schonken. Hierna ging de Raad in comité. SCHOORLSE KUNSTKRING De Schoorlse Kunstkring zal dit jaar haar seizoen openen met 'n opvoering door 't A'dams-toneel van„In't Gouden Haantje", een buitengewone klucht in drie be drijven met Piet Kohier in de hoofdrol. Deze klucht wordt thans op vele plaatsen met enorm succes opgevoerd ter gelegenheid van de 75e verjaardag van de onverwoestbare komiek Piet Kohier, in een hem passende om geving. De opvoering zal vermoedelijk plaats vinden op Zaterdag 25 October om acht uur in de zaal van de heer Schuit. KERSTPAKKETTEN ACTIE NIWIN Dank zij de grote medewerking van de Schoorlse ingezetenen konden wij een bedrag van f 600. het kostende van 120 kerst pakketten, voor onze jongens in Indië, overmaken. Er blijft thans nog een klein aantal kerstpakketten-adreskaarten ten verkoop beschikbaar. Gaarne doet het comité een beroep op diegenen, die om welke redenen dan ook nog niet in de gelegen heid zijn geweest een adreskaart of een aandeel daarin te kopen, alsnog aan het goede doel bij te dragen. De kaarten zijn tot 15 Oct. a.s. te verkrijgen bij de voorz., de heer K. P. Zuurbier, Laanweg C 152 en bij de secr.-penning meester, de heer J. G. F. Bou- man. Molenweg G 217. EEN NIEUW KINDERVERHAAL Na de spannende avon turen van Timmie Tim bij de Robots, die deze week eindigen, wordt de volgende week een aanvang gemaakt met de niet minder griezelige gebeurtenissen, die Hendrik de Zeevaarder overkomen. Wij twijfelen er niet aan, of de kinderen zullen van dit verhaal smullen. Maar ook de ouderen, of zij het willen bekennen of niet, zullen iedere week, een half jaar lang, met spanning het nieuwe vervolg tege- moetzien. iNeetötad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel. Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,—

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1