99 ft F BERGEN BERGEN I V.I.O.S. I HENDRIK DE ZEEVAARDER VRIJDAG 17 OCTOBER 1947 24e JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef KUNSTKRING BERGEN opent z'n serie voorstellingen De toneelgroep Comedia gaf Dinsdagavond voor de Kunst kring Bergen een boeiende en verzorgde voorstelling van „Can dida", een mysterie in 3 bedrijven van G. Bernard Shaw, in de vertaling van M. 's Jacob. De grote dramaturg leidt ons binnen in het huis van dominee James Morell (met kracht en overtuiging gespeeld door Gijs- bert Tersteeg), de gevierde redenaar, voor wie Candida (prachtig vertolkt door Mary Dresselhuys) de grootste schat op aarde is, de volmaaktheid van de liefderijke vrouw. Dan komt een 18-jarig jongmens (Fons Rademakers), dichterlijk aangelegd, met een moeilijke, eenzame jeugd achter zich, zijn huis binnen en komt het conflict. Is het mogelijk, vraagt deze ver liefde knaap, dat een vrouw dominee Morell liefheeft, een man, die maar preekt en preekt en er niet aan denkt, dat zijn vrouw haar handen vuil maakt met allerlei huishoudelijke bezigheden. Haalde dominee Morell eerst z'n schouders op voor wat hij als een ongevaarlijke „kalver liefde" meende te mogen beschou wen, tenslotte begint het hem toch te verontrusten, brengt het zijn vertrouwen aan het wankelen. Wat moet hij denken van de houding van Candida In het boek te lezen, dat Vrouw heet, kan een exquis genot zijn, helaas het is het maar al te vaak, zoals een schrijver het eens uitdrukte, geschreven in spijkerschrift en bij wijze van Kruiswoordraadsel. Morell wil de waarheid. Candi da moet kiezen tussen hem, die haar zijn kracht en positie aan biedt, en de jongeling, die niets heeft dan zijn zwakheid en een zaamheid. En Candida kiest.... de zwakste van de twee, dat is James Morell, die nu zelf inziet, dat zijn vrouw van hem heeft gemaakt, wat hij is, zij, de vol maaktheid van de liefderijke vrouw. Cor Hermes maakte een pracht creatie van de oude rakker Burgess, de schoonvader van de dominee. Comedia kan met grote vol doening op deze door Joan Remmelts geregisseerde opvoering terugzien. Het publiék gaf met een hartelijk applaus uiting aan zijn grote waardering. Nederl. Bijbelgenootschap afd. Bergen en Schoorl De nog jonge afd. (eind ver leden jaar opgericht) hoopt Donderdag 23 Oct. s' avonds 8 uur in de Ruïnekerk te Bergen een propagandaavond te houden, waarvoor zij de bekende spreker Ds F. Visser heeft uitgenodigd. Nadere bijzonderheden vindt men in de desbetreffende advertentie in dit blad. Zij hoopt hiermede te bereiken, dat velen nader met de arbeid van het N.B.G. bekend worden en door als lid of begunstiger toe te treden deze zullen steunen. Vooral door middel van de af delingen met ruim 90000 leden uit alle Prot. kerken en gezindten moet het de nodige steun ont vangen voor zijn omvangrijke arbeid. Sedert 1814 voorziet het Nederland, Indië en België van bijbels voor prijzen die iedereen betalen kan en zo nodig voor niets beschikbaar stelt. Door alle Bijbelgenootschappen -ter wereld is het Boek der Boeken in 1068 talen vertaald; het Ned. B.G. alleen heeft hem in 42 Indische Talen uitgegeven! Nog niet ge noegzaam bekend is, dat het voor het Ned. volk aan een nieuwe vertaling van de gehele Bijbel uit de grondtekst werkt, waarvan het Nieuwe Testament en de Psalmen reeds verkrijgbaar zijn. Een staf van geleerden werkt hiervoor ééndrachtig samen. Door de oorlog is er een achter stand ontstaan. Ruim 50000 ex. werden aan militairen, gevangenen en arbeiders in het buitenland verstrekt. Door de bombarde menten zijn zeer vele verloren gegaan. En er ontstond een groot tekort aan papier I Al het mogelijke wordt echter gedaan om de bijbel verspreiding weer op gang te brengen. Een oplaag van 72000 ex. is dit jaar gereed gekomen en staat op het punt afgeleverd te worden, waarin wat de (distri buering betreft de afdelingen ook een belangrijke taak hebben te vervullen. HET MUSEUM De volgende week zal er drie avonden gelegenheid zijn om een bezoek aan het Museum te brengen. Velen zijn door hun werk ge bonden en kunnen dus niet op normale uren, dat het Museum open is, dit bezichtigen. Wij hopen op een goede op komst, opdat er een minder groot aantal Bergenaren zal zijn, dat dit kleine dorpsjuweel nog niet gezien heeft. Wij verwijzen naar de advertentie. LEGER DES HEILS De afdeling Bergen van het Leger des Heils mag met vreugde en dankbaarheid terug denken aan de welgeslaagde bazar welke op 29 en 30 September in het Dorpshuis gehouden is ten bate van de Leger des Heils zendings- arbeid in Ned. Indië. De netto opbrengst van deze bazar is f 291,30. Een woord van hartelijke dank aan de Bergense winkeliers en zovele anderen, die tot dit wel slagen hebben meegewerkt is hier zeker op zijn plaats. Nog voor de Kerstfeestactie wachten de afd. Bergen meerdere bijzonderheden, mede in verband met het 2-jarig bestaan. Men volge daartoe de Duinstreek. „Hanneles Hemelvaart" is de naam van het machtige filmwerk dat Donderdag 23 Oct. in het Oranje Hotel gegeven wordt. In Santpoort, IJmuiden en Wijk aan zee, moesten tientallen mensen wegens plaatsgebrek weggestuurd worden. Niemand verzuime deze avond bij te wonen, 's middags een kindervoorstelling, met apart pro gramma. Voor tijd en entrée raadplege men de advertentie in dit nummer. NED. RODE KRUIS De afd. Bergen van het Ned. Rode Kruis hield Dinsdagavond onder voorzitterschap van de heer G. v. Terwisga haar jaar lijkse algemene ledenvergadering in het gemeentehuis. De notulen van de vergade ring van 1 Juli '46 werden on veranderd goedgekeurd. Het jaarverslag wees op de grote activiteit, die de afdeling in het afgelopen jaar had ontwikkeld. De financiële commissie rap porteerde bij monde van de heer C. Knook, dat zij alle stukken en bescheiden in de beste orde had bevonden en adviseerde de ver gadering de rekening goed te keuren en de penningmeester te déchargeren. De vergadering volgde dit advies. In de vacatures in het bestuur, ontstaan door het aftreden van de heren Jarig en Hop, werd voorzien door de verkiezing van de heren H. L. Baron Taets van Amerongen en Mr S. D. Sluis. Tot afgevaardigden naar de Hoofdbestuursvergadering te Ut recht werden aangewezen de heren Taets van Amerongen en G. v. Terwisga. Bij de lintjes regen viel een bronzen medaille met oorkonde ten deel aan Mw. Heringa, Mw. Taets van Ame rongen, en de heren A. H. van Gelder, Mr. M. Moens en C. J. v. Wijk, met het oog op hun 10-jarig lidmaatschap van het bestuur van het Ned. Rode Kruis, en aan de heer G. v. Terwisga wegens zijn 30 jaren lid zijn. Dr A. H. van Gelder werd gedecoreerd met het mobili- satiekruis. Medegedeeld werd, dat er ernstige plannen bestaan om de ambulance wagens van het Rode Kruis en de brandweer onder te brengen in één gebouw. Bij de rondvraag kwamen nog verschillende interne kwesties aan de orde. DE BERGER MEISJESSCHOOL Een paar vragen beantwoord Om misverstanden en mythe vorming te voorkómen schijnt het mij gewenst enkele recente vragen in verband met de meisjes school te Bergen voor een zo groot mogelijk publiek te beant woorden. Vraag 1Is deze school een een meisjes-HBS? Antwoord: Ja, wanneer men onder een HBS verstaat een vijf- of zesjarige school met een onderwijsprogram, geschikt voor leerlingen van 12 tot plm. 18 jaar, met een eind examen, gecontroleerd door Rijksgecommiteerden en een eind diploma, dat een serie van rechten heeft. Neen, wanneer men er mee bedoelt een school, die in vijf of zes jaren een programma afwerkt, dat gelijk is aan dat der gewone Rijks- of Gem.- of Particuliere H.B.S. en toegang geeft tot bepaalde faculteiten der Universiteiten en Hogescholen. Meisjesscholen, zoals Bergen er een bezit, geven aan de bezitsters van het eind-diploma der MMS geen recht van toegang tot de Academie, behalve die voor lich. oefening te A'dam. Het is m.i. gewenst, de term meisjes-HBS te reserveren voor de meisjes scholen, die in zes jaren dezelfde stof verwerken als de gewone HBS-en in 5 jaren. Vraag 2: Is de Berger Meisjes school een middelbare school of een school voor ULO? Antwoord Deze school is een combinatie van twee scholen, door bestuur, leraren en leerlingen onderscheiden als B en A school (niét B en A afdeling). De eerste is een er kende middelbare meisjesschool met vijfjarige cursus, een van de vele, die Nederland rijk is en die zich verheugen in toenemende bloei, steun en belangstelling. Is de tweede een ULO-school? Ja, indien men daaronder verstaat een vierjarige school voor leer lingen van 12 tot plm. 16 jaar, vallende onder de wettelijke be palingen der lager-onderwijswet. Neen, wanneer men met een ULO- school bedoelt een dergelijke school, die voorbereidt voor het ulo diploma en in verband daarmee een bepaalde, door de traditie en het ULO-examen gecodificeerde leerstof afwerkt. Formeel is de A-school een ULO-school; reëel een school, die in vier jaren de zelfde leerstof afwerkt als de MMS, dus de B-school, in drie jaren. De organisatie van het ULO is zó soepel", dat binnen het raam der LO-wet verschillende vormen mogelijk zijn. Een aantal scholen in Nederland wordt gesubsidieerd als ULO-school zonder voor te bereiden voor het ULO-diploma: ze wijken op aller lei punten af van de traditionele leerstof en methoden. Dat is ook het geval met de A-school der Berger Meisjesschool- In de eerste klas van die school wordt het normale programma afgewerkt van de Middelbare Meisjesscholen aan het eind van de eerste klasse zijn dus de A- en B-leerlingen op hetzelfde peil. Dan heeft een schifting plaats de vlugge leerlingen worden in de 2e klasse van de B-school opgenomen, de leerlingen voor wie een langzamer tempo en meer individuele zorg nodig is, in de 2e klasse van de A-school. Kan een leerling uit 2B niet bevorderd worden naar 3B, dan krijgen de ouders de keuze: 2B doubleren of overgaan naar 3A. Als regel zal het laatste, vooral om psy chologische redenen worden ge kozen. Leerlingen, die 4A met goed gevolg hebben doorlopen, kunnen op grond van hun pres taties toegelaten worden tot 4B de lerarenvergadering heeft hier de beslissing. Ik ben er van over tuigd, dat het grootste deel dezer A-leerlingen, rustig en met grote aandacht voorbereid, in staat is de klasse 4B en 5B te doorlopen en het einddiploma te veroveren. Tenslotte kan nog worden ver meld, dat een bewijs van toe lating tot de vierde klas van een Middelbare Meisjesschool vrijwel dezelfde rechten geeft als een u.l.o. diploma A. Vraag 3: Is de Berger Meis jesschool een standenschool? Ant woord: Neen. De schoolgeldre geling is gelijk aan die der Rijks-H.B.S.-enbovendien wordt een bijdrage in het schoolfonds betaald, afhankelijk van het in komen der ouders. Geen kind wordt om financiële redenen ge weerd. Vraag 4: Houdt de Berger Meisjesschool inderdaad voldoende rekening met het feit, dat haar leerlingen meisjes zijn? Antwoord: Ja. De examen vakken Nederlands, Frans, Duits, Engels, Geschiedenis, Aardrijks kunde, hebben in de regel de volle belangstelling der meisjes, vooral omdat bij de talen de literatuur en de literatuurgeschie denis een hoofdrol spelen. Ook met biologie, scheikunde en natuur kunde is dat het gevalde levens praktijk staat hier op de voorgrond. Daarnaast wordt veel tijd gebruikt voor fraaie handwerken, zang, muziek, kunstgeschiedenis, licha melijke oefening, tekenen, lezingen over vrouwelijke beroepen door deskundigen zijn georganiseerd, bezoeken aan musea, concerten, toneelvoorstellingen e.d. worden voorbereid, (aansluiting bij de Alkmaarse I.C.A. is verkregen). schoolreizen (o.a. 14 dagen naar Frankrijk) staan op 't programma. Er is veel, dat meisjes kan be koren en voor haar ontwikkeling van de gróótste betekenis is. Vraag 5: Is de Berger Meisjes school dus een genoeglijk speel- schooltje AntwoordAllerminst Er moet hard worden gewerkt: het doel is de verovering van het einddiploma in vijf of zes jaar. Maar dat doel sluit genoegen in het werk niet uit, vooral niet, nu de stof voor het eindexamen de natuurlijke belangstelling der leer lingen heeft. D. L. DAALDER. HET VERLOREN WEEK-END In het bioscooptheater De Rustende Jager wordt vanaf Vrij dag vertoond het cinematografisch meesterwerk „The lost weekend," „Het verloren week-end." Deze ongewone film is vervaardigd naar het boek van Charles Jackson. In dit meesterlijke verhaal maakt men kennis met Don Birnam (Ray Milland), een aantrekkelijke jongeman, die helaas bezeten is door een niet te stillen verlangen naar alcohol. Gedurende dit week end weet hij weer op allerlei manieren aan drank te komen, tot op de laatste avond zijn ver loofde Helen (Jane Wijman) hem weet te bewegen aan het werk te gaan en een roman te schrij ven de geschiedenis van een drinker, een verknoeid leven enverloren weekends. BERDOS-NIEUWS Zondag a.s. speelt Berdos z'n eerste thuiswedstrijd in deze competitie en wel tegen Oude- sluis. Wanneer Berdos hetzelfde spel weet te ontwikkelen zoals tegen Sijbekarspel en het geluk is hun een beetje gunstiger, dan kunnen zij de punten in Bergen houden. Tevens neemt de supporters vereniging deze gelegenheid waar om voordat de wedstrijd begint een clubvlag aan te bieden, die hun was toegezegd bij gelegen heid van het 15-jarig bestaan der voetbalvereniging. Dat deze vlag menigmaal mag wapperen en een* stimulans mag zijn om te winnen is de wens van alle supporters en van geheel voet- ballievend Bergen. Dus allen op naar de Nesdijk en heren spelersstel ons niet teleur. De supportersvereniging AANRIJDING Het Ned. Rode Kruis paraat Even na twaalven werd Dins dag mej. C. R., per fiets komende uit de Hoopweg in de Dorpsstraat aangereden door een auto, met het noodlottige gevolg, dat zij een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding opliep. Per zieken auto van het Ned. Rode Kruis werd de gewonde vervoerd naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar. knapt het op Weeklkd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag a.s„ 2.30 uur Terrein Kerkedijk In dit nummer beginnen we met een nieuw geïllustreerd kinderverhaal, dat ook grote mensen in spanning zal houden. Hendrik de Zeevaarder, een opschepper van een eend en de grote tovenaar Jodocus Bimmelbam gaan op avontuur onder bescherming van de geest van Adalbert Bimmelbam, de grote voorvader van ouze tovenaar Jodocus, Wij gaan hun griezelige avonturen volgen. Wie durft mee te gaan 1

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1