ft 99 BERGEN Van Vossen, Arenden en Bevers te*instaU&tie bij de Duintcofifiecs SCHOORL Hec(styedacMe ww «fVVlrwrfr VRIJDAG 24 OCTOBER 1947 24c JAARGANG No. 42 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmonda. d. Hoef De laatste Zondagmorgen koe- pelde de hemel blauw als het puurste indigo boven de Bergense Breelaan. Daarnaast, in het bos, werd een snel klimmende zon ge- vèngen in vochtige boombasten, in glanzende herfstbladeren en het glimmend gras, nog doorweekt van de smeltende ijzel die de nacht er overgestrooid had. In dat bos staat de bunker. En die bunker is het huis van de Duintrappers, de padvinders van Bergen die hier op de Zon dagen bijeenkomen teneinde de dingen te leren die des padvinders zijn. Dat zijn geen overbodig heden als men weet dat hulpvaar digheid, ridderlijkheid, eer en rein heid zo de dingen zijn, waarop steeds opnieuw de aandacht van deze jonge mensen gevestigd wordt. Er was niet zoveel verschil tussen deze Zondag en de andere, alleen werden adspirant-padvin- ders geïnstalleerd. Het was de dag dat ze officieel ingeleid werden in de grote wereldbroederschap van de padvinderij en omdat dit officieel, met enig ceremonieel ge schiedt, daarom was het tenslotte belangrijk. En zo stonden ze daar, 21 jonge Bergenaren, al dan niet in com pleet of half-compleet uniform. Tenslotte is er nog textiel-distri- butie en deze weerspiegelt zich ook in de kledij der Duintrappers. Hetzij in de afwezigheid van een hoed, hetzij in die van een ander deel van het uniform. Boven hun was het dak der blaren, dat bezig was langzaam uit elkaar te vallen vanwege de herfst en daar was de vlag. Een van de 21 haalde het dundoek omlaag en toen begon de instal latie. Een voor een kwam naar voren, nadat de patrouilleleider de das had afgenomen. En met de lin kerhand op de vlag en de vingers van de rechterhand omhoog- geheven werd de belofte gegeven. En elk van hen zei de woor den, gesproken door hopman Van Balkenende na en dat klonk ern stig en met de bezieling die alleen jongens hebben die het leven nog in moeten gaan. En daarna kregen zij de pa trouille-insignes en een hand van de hopman. En de hopman nam het woord en zei heel behartigens waardige dingen over padviijders en de eisen waaraan iemand die dat is, moet voldoen, wil hij ten minste niet alleen een padvinder zijn om het mooie pakje te dragen. Er werden hartelijk drie hoeratjes uitgebracht op de nieuwe léden van de troep en toen gingen ze samen aan het werk. De een sleepte met palen, de ander veeg de de bunker aan, een derde was bezig met de geheimen van de stafkaart te doorgronden en een vierde deed weer iets anders. En na het werk, een paar uur later, volgde de duinoefening. Het is goed als men dit alles weer eens ziet. Niet alleen om dat men dan even weer gecon fronteerd wordt met de herinne ring aan eigen jeugd, maar voor al, omdat men verrast is te mer ken, hoe zuiver en vrij en gezond de geest is tussen deze jongens. Men heeft zo vaak gehoord in de laatste jaren, dat het met de jonge mensen niet zo hoopvol ge steld is. Dat er veel in de karak ters is dat men anders zou wen sen. Dat het zaad van de oorlog, dat alleen maar onkruid is, al te diep, al te vast heeft wortel ge schoten. Het is goed als men zo'n hop man met zijn jongens bezig ziet. En het is verblijdend en in hoge mate vertrouwen gevend, als men ziet hoe- deze jonge Bergenaren hun handen uit de mouwen steken. Zonder dwang, maar ganselijk vrijwillig. De Duintrappers van Bergen vormen een prachtig ploegje pad vinders en dit is goeddeels alleen te danken aan de man, die met de jongens optrekt, met hen speelt, spreekt en werkthopman Van Balkenende. De zorgen worden de Duin trappers niet bespaart. Er is sprake van dat over enige tijd de bunker afgebroken zal worden. Bergen vindt het niet prettig dat dit souvenir aan de germaanse bezetting daar maar blijft staan en dat is te begrijpen. Maar het is het huis van de Duintrap pers en waar halen ze zo spoedig een nieuw vandaan En dan is er nog een zorg, die gedeeld wordt door hopman Van Balkenende en al z'n padvinders glas. De bunker heeft geen glas. De wind en de regen en straks de hagel en de sneeuw hebben er vrijelijk toegang en is zelfs een Duintrapper op de duur te gortig. Glas moet er komen maar niemand weet er aan te komen, ook al bindt de hopman z'n jon gens iedere week opnieuw op het hart uit te kijken naar een stukje. En ze kijken uit, maar er is geen glas zelfs niet van de slechtste kwaliteit. Misschien dat een lezer nog ergens op z'n zolder, in z'n schuur een stukje over heeft dat hij toch niet gebruikt, dat er toch maar staat zonder doel. Wat zou hij daar de Bergense Duintrappers een plezier mee doen. En wat zouden ze hem (of haar) dank baar zijn. Er is niet veel nodig. In totaal slechts 4 stukken van 105 bij 42'/2 cM. Maar met of zonder glas, hét spel en het werk gaan door, met het doel om van jonge mensen, mensen te vormen die stevig in het leven staanmet een gezond karakter en begrip voor de zorg en het leed van anderen. En dat zijn geen overbodig heden, twee jaar na de bevrijding van het vaderland. Anth. v. K. HERDENKING gesneuvelden in de 2 wereldoorlogen De grote dag van 11 Nov. nadert wederom en wij weten nu, dat op deze datum in de ge hele wereld de doden herdacht worden, die hun leven lieten in de strijd om de vrijwording van het Ned. volk en van zovele andere volkeren. Het is de „klaproos-dag", waarop elkeen de papaver draagt, ten teken dat zij met deze ge beurtenis mee leven. Op 7 en 8 November zal U dit symbolische speldje worden aangeboden, draagt het op de gedenkwaardige datum, die ons allen verenigt. Neder land is opgenomen in de ring van strijdenden en het grote leed, van oorlog is nu ook aan aan ons bekend en daardoor be grijpen wij allen, die in de zware oorlogs- en bezettingsjaren ge streden en geleden hebben. Onze oud-opperbevelhebber, H. G. Winkelman, herinnert ons er aan, dat ruim 40.000 geallieerde strijders in ons land een laatste rustplaats vonden en daarvan hebben wij er 246 in ons midden. De inwoners van Bergen en omliggende gemeenten hebben ge toond, dat zij meevoelen met de mannen, die sneuvelden en met hun nabestaanden. Menigeen kent uit ervaring de dankbare gevoelens van hen, wier dode rust in het geadopteerde graf. Wij ontvangen dank voor een eenvoudige daad van mensenliefde, die niet anders van ons vraagt dan een paar bloemen uit de tuin, een gang naar het kerkhof met een gebed of goede ge dachten uit het hart. Deze zomer was het goed toeven ,op het bloeiende kerkhof met de witte kruisen, die door de Engelsen geplaatst zijn. De stilte, de warme zon, de kleuren van bloemen en bomen, weven tot schoonheid bijeen, wat uit strijd en smart geboren werd. Ook wij hebben onze mannen en vrouwen verloren en wat voor altijd is heengegaan, komt hier op aarde niet terug en toch moeten wij het aannemen en gaat het leven voort en is ge boorte en sterfte om ons heen, in elk pur waar te nemen. De 'oorlogsjaren hebben ons dit alles nader gebracht en bij de gang naar het geallieërde kerk hof denken wij ook aan onze eigen doden en zij zijn het, die deze vreemde strijders ons nog nader hebben gebracht. Voor onze mannen hopen wij ook een goede laatste rustplaats te verkrijgen en zolang deze ontbreekt, kunnen wij onze bloemen slechts neerleggen bij deze strijdmakkers, die in hun streven hetzelfde doel beoogden, als onze mannen en vrouwen, die het leven lieten in deze oorlog. Dit jaar vindt er geen officiële plechtigheid plaats, maar ieder kome met bloemen, hun ter na gedachtenis, die bij ons rusten, en ook voor onze vrijheid hun leven gaven. Over de dood gaat het leven en de gevoelens van vriendschap, die reeds zijn ontstaan tussen vele in verre landen en onze dorps genoten, zullen bijdragen tot het elkaar begrijpen en respecteren. Het leven eist zijn rechten, maar wij mogen de doden niet vergeten, die ons herinneren aan de plicht om datgene voort te zetten, waar zij hun leven voor gaven. Moge de gang naar de doden akker, Dinsdag 11 November, voor een ieder een uur van be zinning zijn in 'n tijd, waar 't drukke leven ons aller krachten en tijd opeist. St JAN MET „REGINA" De toneelvereniging gaf Woens dag- en Donderdagavond in De Rustende Jager voor een talrijk publiek een opvoering van het boeiende toneelwerk van A. Boere, getiteld „Regina". Vrouwe Regina, de koningin van de polder, voor wie ieder in wijde omtrek buigt en tot wie- alle pachters eens. per jaar met het petje in de hand naderen om de pacht te betalen, ziet in een huwelijk van haar aangebeden zoon André, nog student aan de landbouwhogeschool, met haar pleegdochter Angele, de bekroning van haar levenswerk. Maar zoon lief en het meisje denken er an ders over. Jonge mensen zoeken hun eigen weg, ook al is die moeilijk te vinden, zoals dokter Aai^t Donus, de man - met veel levenswijsheid en mensenkennis, opmerkt. Hij, de erfgenaam van het belendende perceel, waarop Vrouwe Regina haar zinnen heeft gezet, wordt de redder in de noodhij zet Marcel, de trouwe helper van zijn overleden vriend Giel, de kruidenteler, op het be drijf en stelt hem zo in staat te trouwen metAngele, de pleeg dochter van vrouwe Regina. De koningin van de polder biedt een fabelachtige prijs, maar vergeefs. Zij, die steeds met haar geld haar zin kon doordrijven, is verslagen. Maar zij zal nog veel meer ondervinden. Als een rechercheur van politie de zoon komt zoeken, die in een twist een zijner medestudenten heeft neergeslagen, dan is haar leven verwoestzij, wier hele leven één leugen was, wordt gestraft in 't liefste, haar zoon en overleeft dit niet. St Jan gaf hiervan een prach tige vertolking. Het publiek volgde in spanning het hele ge beuren en bewonderde 't fraaie spel van Aat Groot, die als dokter de held van de avond was, van Tr. Wijbinga-Tiebie, de trotse Regina, Ben Tiebie als haar zoon, Gitta Tiebie, de lieve goedhartige pleegdochter, Piet Berkhout de leuke staljongen en de anderen, die allen bijdroegen tot het succes van deze avonden. R.K.S.V „BERDOS" Bij gelegenheid van de eerste thuiswedstrijd in de 4e klasse werd door de supportersvereniging een verenigingsvlag aangeboden, welke door de Voorzitter, de heer W. Beukers Sr. in dank werd aanvaard. De Vice-Voorzitter de heer A. A. Tros zeide zich te ver heugen onder deze groen-witte vlag te staan, omringd door leden en belangstellenden, daar deze vlag tevens het bewijs is, dat een grote groep voetballiefhebbers bereid is Berdos moreel en zo nodig financieel te steunen. Spr. wees er op, dat deze R. K. vereniging gedragen wordt door een groot gedeelte van de Bergense gemeenschap. Een ver gelijking met een HABO is dan niet alleen grievend voor de ver eniging, doch ook voor de Katho lieke gemeenschap, aldus spr. Berdos heeft in zijn 15-jarig be staan bewezen bestaansrecht te hebben. Wij weten dat wij plichten hebben aldus spr. doch ook rechten, welke rechten geëer biedigd dienen te worden. Wij kunnen ons verheugen, dat naast een neutrale ook nog een Katho lieke Voetbalvereniging bestaat. De aanvoerder van het eerste elftal, werd wegens 15 jaar lid maatschap een zilveren asbak met inscriptie aangeboden. SCHOORLSE KUNSTKRING De Kunstkring opent Zaterdag 25 Oct. om 8 uur haar seizoen in de zaal van de heer Schuyt met de opvoering van de dolle klucht „In 't Gouden Haantje" door het Amsterdams Toneel met Piet Kohier in de hoofdrol, 't Stuk is het jubileum-stuk van Kohier. Hij is n.l. dit jaar 75 geworden. Wie de „jeugdige" Kohier in zijn beste creatie op de planken wil zien en eens ge zond wil lachen, moet de op voering van Zaterdagavond bij wonen. Aan de zaal (zie adver tentie) zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. DE BOND VOOR STAATS- PENSIONNERING wekt de slapenden De afd. Schoorl-Schoorldam, die, zoals de voorz. de heer Wog- num het uitdrukte, was ingedut, werd Dinsdagavond op de ver gadering bij de heer Nic. Schuyt, De blaren nu sterven in rijkdom aan verven, verzwakkend aan kracht; doch wijl zij verteren, hun kleuren vermeren in fijnheid en pracht. Dan komen de winden de bomen weer vinden in schoonheid herboren; doch horen het nare gereutel der blaren ten dode verloren. Dan vallen de blaren met wentelgebaren in 't treurende bos; en zwijgzaam van tale, gelaten zij dalen f naar 't kleurende mos. Zo sterven de bomen in kleurige dromen een edele dood, wijl zij bij 't verscheiden een schoonheid verspreiden, verheven en groot. Slechts zij, die in 't leven, het schoonste ons geven in 't edele bekroond, zij zullen na 't scheiden een schoonheid verspreiden als 't najaar ons toont. wakker geschud door de heer Greeuw uit Heiloo, voorz. van de Federatie Alkmaar; met het op 1 Oct. in werking treden van de Noodwet-Drees is het ge stelde doel nog niet bereikt, deze noodvoorziening moge tot dank baarheid stemmen, het betekent nog niet een premie-vrij staats pensioen voor iedereen. Alle hens worden daarom aan dek geroepen om de actie voort te zetten. Als heel het Nederl. volk, overtuigd, dat oud en arm een niet te dulden schande betekent voor elk beschaafd volk, zich schaart achter de vaan van de Bond voor Staatspensionnering, dan zal geen regering over 3 jaar, de eisen kunnen afwijzen. Na de uiteenzetting van de heer Greeuw besloten de aan wezigen de actie voort te zetten. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heren R. Wognum (voorz.), Fr. Mosk (secr.), J. Kuiper (2e voorz.), P. Beeldman (2e secr.), A. van Buuren (penningm.), J. W. Damiaans en R. G. de Rover. Besloten werd verder een krachtige propaganda te voeren om de afdeling sterk te maken. VOETBAL. De adspiranten van Schoorl hebben Zondag hun eerste wed strijd gewonnen. Ze klopten de Alkm. Boys b met 20. De doelpunten kwamen van de voet van de kleine mid-voor. Het derde heeft het zoet der overwinning niet mogen smaken. Het verschilt telkens nog een kleinigheid. Nu verloor het zijn uit-wedstrijd tegen Alkmaar 4 met 31Welke Schoorlse voetballer komt het derde ter overwinning voeren Als het tweede geweten had dat het zo kon winnen, wél dan had Ueektkd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, DON DE ZONNEMAIRE

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1