(tiakil&d 99 99 BERGEN VRIJDAG 31 OCTOBER 1947 24e JAARGANG No. 43 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldam» Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 1897 1947 GOUDEN JUBILEUM BERGEN S HARMONIE Op 18 November a.s. hoopt Bergen's Harmonie haar 50-jarig bestaan te herdenken door een Jubileum-avond te geven in de Rustende Jager. In de afgelopen zomer werd ter gelegenheid van dit jubileum een groot Nationaal Muziekcon cours gehouden, welk concours in elk opzicht bijzonder goed is geslaagd, dank zij de medewer king van vele ingezetenen. B.H. heeft in haar 50-jarig bestaan zeker de erkentelijkheid van de Bergenaren verdiend, immers zij staat altijd gereed om nationale en dorpsfeesten met muziek op te luisteren. Zij wordt dan ook meestal de onmisbare genoemd. Niet alleen de vereniging echter jubileert. De heer Pranger, de eminente dirigent viert het zilveren jubileum. Onder zijn leiding is B.H. geworden een mooie en bloeiende vereniging. Ook onder de leden zijn ver scheidene jubilarissen, waarvan enkele reeds vanaf de oprichting of onmiddellijk daarna met de Harmonie verbonden zijn. De jubileumavond is dus een bijzondere avond, die de belang stelling van de Bergenaren zeker verdient. Wij wensen de vereniging, de heer Pranger en alle andere ju bilarissen proficiat en nog vele jaren. Naar wij vernemen heeft Ber gens Harmonie ingeschreven voor het groot internationaal Muziek concours te Alkmaar, te houden op 9 en 16 November a.s. Op Zondag 16 November komt B.H. uit in de afd. Uitmuntendheid. Wij wensen haar veel succes. R.K. GYMNASTIEK VERENIGING Dezer dagen hield de R.K. Gymnastiek-vereniging D.I.O. haar jaarvergadering. De voorz., de heer J. de Koning, heette de aanwezigen welkom en wendde zich daarbij in 't bij zonder tot de vertegenwoordiger van de Kath. Arb. Beweging, jle heer Ellis. Hij sprak zijn vol doening uit over de grote op komst. De secr. constateerde in zijn jaarverslag, dat het een gunstig verenigingsjaar was geweest. Het ledental van de meisjes gaat crescendo, dat van de heren en jongens is nog niet bevredigend. Hij wekte de leden op hiervoor propaganda te maken. De wed strijden in Br. op Langendijk ge houden door de kring, brachten ons 6 prijzen. De bisschoppelijke goedkeuring van de statuten werd dit jaar verkregen. De secr. bracht dank aan de leider, de heer P. v. Wonderen voor zijn uitstekende leiding en wenste hem succes toe bij het examen voor gymna stiekleraar. Hierna belichtte de voorz. het kledingprobleem alsmede dat van de gymschoenen. Het bestuur zal alle mogelijke moeite doen om hierin te voorzien. Er zijn plannen om, in samen werking met het parochiële zang koortje een uitvoering te geven. Ook zijn er plannen om een afd. handbal op te richten. Er zal worden uitgezien naar een geschikt terrein. Voorgesteld werd, om ge zamenlijk het museum te bezoeken. •Er zal contact worden gezocht met het museumbestuur. Na het zakelijke gedeelte volgde een uurtje van ontspanning. De leden zelf gaven enige stukjes ten beste en een goochelaar bracht zijn gehoor in bewondering met zijn sterke toeren. BERGEN I PETTEN I: 2-1 Bergen 3 maakt in 7 wedstrijden 70 doelpunten! Ook op deze winderige Zondag wist Bergen in een naar om standigheden goed gespeelde wedstrijd een verdiende 21 overwinning te behalen. De eerste helft speelde B.SV. met de wind in de rug en was spoedig inge speeld. Koster en Brouwer bouw den op de rechtervleugel een mooie aanval op en de prachtige voorzet van de laatste werd door Beeldman in zeer moeilijke po sitie prachtig ingekopt 1—0. Het zou echter tot even voor de rust duren, dat het veldoverwicht van Bergen duidelijker tot uiting kwam. Koster waagde een ver schot, de doelverdediger sprong even te laat en de bal stuitte via de paal het veld weer in en Pesie had alle tijd om de bal rustig in het Pettemer doel te deponeren 20. Na de rust was het spelbeeld anders, in de beginne ging de strijd gelijk op, maar toch is het 't technisch overwicht, dat B.S.V. in staat stelt het spel te doen plaats vinden op de helft der tegenpartij. Maar de uitstekend werkende backs van Petten staan op hun post en werken met forse trappen weg. Bergen kruipt een paar keer door het oog van de naald, maar eindelijk heeft Petten succes en weet de Bergense doelverdediger te passeren 2 1. In deze stand kwam verder geen verandering. Bergen 3 won deze middag van Foresters 2 met 90 en handhaafde daarmee het doelge- middelde van tien doelpunten per wedstrijd. Van de 7 wedstrijden, welke gespeeld zijn, hebben ze 7 gewonnen en in totaal 70 doelpunten gemaakt met 4 doel punten tegen. Een mooie prestatie UITSLAG BERDOS-VERLOTING. 1 1154 17 546 2 1968 18 1190 3 2004 19 333 4 525 20 1152 5 1776 21 113 6 194 22 703 7 1453 23 1999 8 1869 24 549 9 1503 25 1059 10 712 26 1809 11 384 27 1529 12 1243 28 347 13 472 29 533 14 1469 30 171-5 15 764 31 1315 16 155 De prijzen kunnen worden af- gehaald bij Boekhandel Thomas, St. Antoniusstraat 13; vóór 15 Nov. a.s. niet afgehaald, vervallen zij aan de voetbalverenig. Berdos. Adverteert in dit blad RAAD SCHOORL De Raad kwam Dinsdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Mr Jochems. Ingekomen was een schrijven van de gemeente Alkmaar, dat de gasprijs met ingang van 1 Aug. met ent per M3 was verhoogd en gebracht op 71/2 ent. Waar dit voor Schoorl be tekende een navordering van de ingezetenen van f 400, hadden B. en W. aan Alkmaar voorgesteld de datum te wijzigen in 1 Nov. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. de bouw plannen langs de Gortersweg en de nieuw geprojecteerde weg voorlopig terug namen: bij een ingesteld onderzoek was gebleken, dat de eigenaars van de bouwter reinen weinig genegen waren tot verkoop en dan nog tegen aan merkelijk hogere prijzen dan B. en W. zich hadden voorgesteld. Andere plannen waren nu in voorbereiding. Naar aanleiding van in de vorige vergadering gedane ver zoeken om verplaatsing van enige lichtpunten, deelde de voorzitter mede, dat er nieuwe lichtpunten zullen komen bij de Munniken- weg, de Hargerzeeweg, bij het Oude Raadhuis te Groet en bij het postkantoor te Schoorl. Vaststelling rekeningen De in de vergadering van 3 Oct. aangeboden rekeningen, werden, nadat de commissie van onderzoek bij monde van de heer N. Kaag rapport had uit gebracht. vastgespeld als volgt Maatsch. Hulpbetoon f 7759,15 Vleeskeuringsdienst f 3914,54 nadelig saldo f 1858,77. Vlees keuringsdienst Kapitaaldienst f 4000,00. Gasdistributiebedrijf f 20785,96 voordelig saldo f 570,37. Gasdistributiebedr. Kapitaaldienst f 7640,07 nadelig saldo f 3661,81. Woningbouw nadelig saldo f 2781,14. Gemeenterekening f 218918,27, nadelig saldo f 49973,10. Gemeenterekening Kapitaaldienst f 592715,79, nadelig saldo f 35951,58. Sneeuwruimen Waar in het voorjaar 1947 duidelijk is gebleken, dat de ge meente de beschikking dient te hebben over een goede sneeuw ruimer, stellen B. en W. voor een sneeuwruimer aan te schaffen, waarvoor de kosten zijn geraamd op f 500.Het plan is de nieuwe sneeuwruimer te beves tigen aan de gemeentevrachtauto. Het sneeuwruimen kan dan in eigen beheer plaats vinden en de kosten zullen vermoedelijk lager worden. De Raad had geen be zwaar tegen het voorstel. 3e suppletoire begroting Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een 3e sup pletoire begroting voor het dienst jaar 1947 ten bedrage van f 2065,07 werd na een korte toelichting aangenomen. 4e Ambtenaar ter secretarie De belangrijke toename van de administratieve werkzaamheden maken de aanstelling van een vierde kracht ter secretarie nood zakelijk. Waar noch van de zijde van Ged. Staten, noch van de Min van Binnenlandse Zaken bezwaar bestaat tegen de aanstel ling, vragen B. en W. machtiging tot benoeming van een ambtenaar tegen een salaris van f 1930, Zonder discussie verleent de Raad de gevraagde machtiging. Schoolgeldkohier De Raad werd mededeling ge daan, dat het schoolgeldkohier voor het dienstjaar 1946/1947 is vastgesteld op f 1839,45 voor het openbaar lager onderwijs en f 675,2Q, voor het bijzonder langer onderwijs. Uitbreidingsplan B. en W. stelden voor te be palen, dat de herziening van het uitbreidingsplan dezer gemeente in voorbereiding is. De voorz. deelde mede, dat te verwachten is, dat nog dit jaar de ontwerpplannen van de Raad zullen worden aangeboden. Om nu te voorkomen, dat gedurende de herziening bouwplannen moe ten worden toegestaan, welke in strijd zullen zijn met de te ver wachten herziening, dient het feit der herziening overeenkomstig art 36, 4e lid der woningwet, officiëel te worden vastgelegd, waardoor B. en W. op grond van het bepaalde in art. 6 sub 4 en 5 dier wet, de bevoegdheid verkrijgen bouwplannen, welke in strijd zijn met het te ver wachten uitbreidingsplan, te wei geren. De Raad ging met het voorstel accoord. Rondvraag De heer C. Duin wees op de verzakking van het bruggetje bij de Oorsprong en de heer Sevenhuysen op het zand, dat 't rijwielpad langs het duin onbe rijdbaar maakte. De heer C. Duin informeerde nog eens naar de mogelijkheid van het verhogen van 't aantal vergunningen. Bij nader onder zoek was gebleken dat wijziging vóór 1950 uitgesloten is en dat er ook dan niet te rekenen is op het volledige maximum. Seizoen vergunningen zijn eveneens uit gesloten. PLATTELANDS VROUWEN BIJEEN Er was Woensdagavond grote belangstelling voor de vergade ring van plattelandsvrouwen in „De Roode Leeuw". Naar aanleiding van de no tulen van de vorige vergadering wees Mevrouw Roos-Breed nog eens op het toen genomen be sluit een krachtige actie te voeren tegen het kopen van oorlogsspeel goed en drong aan op het be trachten van spoedSinterklaas nadert. Ingekomen was een schrijven van het provinciaal bestuur met het voorstel om een rustfonds te stichten voor plattelandsvrou wen. De bedoeling was een bij drage te vragen van 10 ct. per lid en per jaar om een rustkuur van 10 dagen mogelijk te maken. De plannen voor het inrichten van kleuteronderwijs waren zo ver gevorderd, dat 1 Dec. kleuter schooltjes konden worden ge opend te Schoorl ten huize van Swaan en te Groet bij Marees onder leiding van een gediplo meerde. Intussen bleek het finan ciële vraagstuk nog niet helemaal opgelost. Een praatje over opvoeding „Kom eerst in ze en neem ze dan mee!" Met deze woorden van de bekende paedagoog Jan Ligthart begon de heer D. L. Daalder zijn causerie over op voeding voor de plattelands vrouwen te Schoorl. „Kom eerst in ze", leer ze eerst kennen, leer ze begrijpenIs het practisch mogelijk een ander te leren kennen Sommigen hebben de gave iemand zo n beetje te kunnen aanvoelen, maar iemand kennen? Kent de man zijn vrouw met wie hij door het leven gaat, bereidt dit raadsel- dier, zoals een schrijver het uit drukte, hem niet telkens nieuwe verrassingen? Kinderen te leren kennen, is nog moeilijker en toch is dit onmisbaar. Hiervoor is nodig in diepste levensverbonden heid met ze te staande opvoeder moet houden van het kind, door het een grote mate van vrijheid të geven moet hij het gelegen heid geven zich te laten kennen. Tempora mutantur, de tijden ver anderen, de nieuwere opvoeding wil meer vrijheid voor het kind. Dit geeft voordelen, maar brengt ook nadelen met zich, vooral voor de Moeders. Als 't kind na uit de wieg in de box te zijn gerold, op een goeie dag over de rand weet te klimmen en in de mooie kamer gaat rondscharrelen, dan begint voor menige huisvrouw de ellende. Het kind moet leren eerbiedigen, wat nu eenmaal ge ëerbiedigd moet worden, maar een krasje hier een plekje daar, dient toch aanvaard. Arme kleintjes in een vreselijk net ge zin Het kind moet vrijheid hebben om het gelegenheid te geven zich te openbaren aan de Ouders, om zich te ontplooien, te ontwikkelen. Spr. wees er vervolgens op, hoe de psychologie verschillende peri oden onderscheidt met bepaalde kenmerken. In de kleutertijd is bijv. het vierde levensjaar ge kenmerkt door heftige gemoeds bewegingen, terwijl een kind in in de 3e en 4e klasse erg kalm is en zweert bij gezag. Öp 11 a 12 jarige leeftijd is 't vagk in de contramine, wat niet behoeft te verontrustenhet kind begint zelfstandiger te worden. Na de pauze kwamen de laatste^ woorden van Jan Ligthart aan de orde„Neem ze dan mee!" Waar naar toe? Wat is het doel van de opvoeding? Sommigen menen al erg geslaagd te zijn als hun kinderen netjes een handje geven, met twee woorden spreken enz. Maar daar zijn we er niet mee. Prof. Kohnstamm zegt: op voeden is een mens in wording helpen (niet dwingen dus) om zonder anderen lastig te vallen, de diepste voor hem bereikbare innerlijke vrede te vinden. Dit „helpen" suggereert, dat elk „mens in wording" wil komen tot innerlijke vrede. De mens heeft, anders dan planten en dieren, besef van normenvan goed en kwaad enz. De Ouders kunnen zich nu de vraag stellen: heb ik het recht de voor mij geldende normen aan mijn kinde ren op te dringen? Uit zichzelf komt de mens niet tot deze normen, het schijnt noodzakelijk, dat het kind voordurend met deze normen in aanraking komt. Het normbesef, dat wij hebben, hebben we over te dragen aan onze kinderen, de invloed van het gezin en vooral van de Moeder, is buitengewoon groot. Spr. legde nog in het bijzonder de nadruk op twee waarden: leer jezelf beheersen en heb veel over voor een ander en eindigde zijn met de meeste aandacht ge volgde causerie met er op te wijzen, dat karaktervolle mensen meer waard zijn dan veelweters. EEN ANWB-AVOND Op 6 Nov. a.s. zal de Konin klijke Ned. Toeristenbond ANWB voor leden en andere belang stellenden een Bondsavond or ganiseren te Schoorl in de zaal van hotel „De Rode Leeuw", aanvang half acht. Het hoofddoel van deze avond zal zijn de bezoekers nader be kend te maken met het werk, dat de Bond op verschillend toeristisch gebied verricht, doch het 'programma is zo samenge steld, dat tegelijkertijd een prettige ontspanning wordt geboden. Vooral een mooie geluidsfilm zal zeker de aandacht weten te boeien. Een kleine tentoonstelling wordt ingericht, die een indruk zal geven van de uitgebreidheid der Bondsbemoeiïngen ten behoeve van alle takken van toerisme. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Prijs no. Lot no. Prijs no. Lot no.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1