BERGEN BERGEN I KOEDIJK I Sint 1/Kaavte* SCHOORL VRIJDAG 7 NOVEMBER 1947 24e JAARGANG No. 44 Verschijnt te^Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl,|Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef DE MASKERSPELERS Zoals uit de advertentie in dit blad blijkt, zullen op 12 en 13 November a.s. de eerste uitvoe ringen in dit seizoen plaats hebben. Opgevoerd zal worden „De Paedagoog" blijspel in drie be drijven van Joop Spit. In dit stuk zullen speciaal de jongere krachten van de vereni ging voor het voetlicht komen. De kleinere rollen zullen worden vervuld door enige oudere spelers De plaatsbespreking is vastge steld op Zaterdag 8 November, a.s. in De Rustende Jager voor donateurs van 3 tot 4 uur, voor niet-donateurs van 4 uur tot half vijf. Loting 3 uur precies. Voor de goede orde maken wij de bezoekers er op attent, dat in verband met de restauratie van de toneelzaal het aantal plaatsen beperkt is, en dat ruiling van plaatskaarten uitsluitend onder ling kan plaats hebben tijdens de plaatsbespreking. Ruiling van plaatskaarten aan huis kan niet meer geschieden. Een gezellig bal zal de avonden wederom besluiten. HEROPRICHTING Berger Schaakvereniging „De Pion" Het schaakspel, dat in alle be schaafde landen gedurende meer dan twintig eeuwen beoefend is, het spel, dat, uitgevonden door een kloosterling ergens in Indië en vandaar overgebracht naar Perzië, reeds in de zesde eeuw vlijtig beoefend werd door de Arabieren, vond ook te Bergen ijverige beoefenaars in de leden van de schaakvereniging „De Pion". Door de evacuatie slonk het ledental dermate, dat de Pion te gronde ging aan verval van krachten. Enige oud-leden wekken nu in een advertentie in dit nummer allen, die belang stellen in een aangename tijdpassering, die tegelijk inspant en ontspant, op, de oude Pion weer te doen herleven, te doen groeien en bloeien. Ieder kent wel het een of ander gelegenheidsspel als ganze- bord, kienspel, domino, kaarten of iets dergelijks, aangename tijd passeringen. Maar schaken is meer dan 'n spelletje, het is een geestesstrijd. Hierbij meet men zijn scherp zinnigheid, zijn voorstellingsver mogen, zijn fantasie met de ca paciteiten van zijn partner. De mens heeft nu eenmaal de be geerte in zich zijn krachten, ook zijn geestelijke, met die van een ander te meten. Toeval of geluk is in het schaakspel zo goed als buitengesloten. Men hangt niet af van onfortuinlijke worpen, goede of slechte kaarten, gelukkige of ongelukkige stenen, het is slechts intellect tegenover intellect. En daner is geen onder- wijsvak, aldus de bekende Dr. M. Euwe, die het oordeel zo ontwikkelt. De paedagogische kant? De schaker peinst, wikt, weegt, besluit en vindt door alle moeilijkheden heen de rechte weg. Hij rekent, overlegt, combineert tot hij er is, laat niet bij de minste tegenspoed de handen slap hangen. Het schaken bevordert de zin voor eerlijkheid en waarheidsliefde. Welk een genot, schrijft Dr Euwe ergens, om in zo'n ridderlijke kamp mede te strijden! Dinsdagavond worden lief hebbers en belangstellenden ver wacht in „Spoorzicht", waar de verdere plannen tot wederop richting van „De Pion" zullen worden besproken. ESPERANTO DE WERELDTAAL Januari 1942 werd te Bergen begraven de R.A.F.-officier J. Mste rij, graf no Meer wist de familie niet. Hoe gaarne zouden ze een foto hebben van de laatste rustplaats van de dierbare afgestorvenen. Een oom uit Tsjecho Slowakije wist raad; hij wendde zich tot de bekende Esperantist, de heer S. Graftdijk alhier en maakte hem in het Es peranto de hartewens van ouders en familie kenbaar met het ge volg, dat de zozeer gewenste foto reeds op weg is naar de verlangend uitziende ouders. Weer een mooi voorbeeld van de practische waarde van de kennis van de wereldtaal, het Esperanto. VAN WERELDVERMAARD BOEK TOT GROOTSE FILM In het bioscoop-theater De Rustende Jager wordt dezer dagen vertoond de film „Rebecca", die overal volle zalen trok. In deze verfilming van Daphne du Mau- rier's wereldvermaarde boek beeldt Joan Fontaine het arme, rijk ge-» trouwde meisje met het edele karakter uit. De rol van de schat rijke Maxim de Winter, wordt vertolkt door Laurence Olivier, een van de grootste Shakespeare- spelers van deze tijd. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. DE BERGER LUCHTVAARTCLUB Op Zaterdag 1 Nov. gaf d^ B.L.C., in 't Dorpshuis te Bergen, een avond voor zijn donateurs. De voorzitter opende met een kort overzicht van de werk zaamheden van de club, gedurende zijn anderhalf-jarig bestaan. Hierna hield Chr. Ivangh een. lezing over de M.L.D., gëillu- streerd met lichtbeelden. De hersengymnastiek over lucht- vaartonderwerpen viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Na de pauze hield E. Groene- woud een korte lezing over modelzweefvliegen. D. v. Hartingsveld uit Alkmaar vertelde iets over zweefvliegen. Dick, die zelf enthousiast zweef vlieger is, wist de aanwezigen tot het laatst toe te boeien. Het geheel, afgewisseld met muziek en zang van „The Black Three", waaronder de geschiede nis van de B.L.C. op muziek, was een groot succes voor de club. Ook de kleine tentoonstelling van zweefmodellen en fotomate riaal, mocht zich in een grote belangstelling van het publiek verheugen. JUBILEUM BERGEN S HARMONIE Zoals reeds eerder gemeld zal op 18 Nov. a.s. Bergen's Har monie haar 50-jarig bestaan her denken. Een comité, gevormd uit de donateurs heeft gemeend dit feit niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. Het stelt zich tot taak, de jubilerende vereni ging bij die gelegenheid een waardevol huldeblijk aan te bieden. De donateurs zullen door één of meerdere comitéleden worden bezocht ter verkrijging van een geldelijke bijdrage, ter wijl de niet-donateurs, die ook met Bergen's Harmonie sympa thiseren, hun bijdrage liefst vóór 11 Nov. a.s. kunnen bezorgen bij een der onderstaande comité leden. H. L. Baron Taets v. Ame- rongen, Hoflaan 25H. K. Finken- sieper, J. Oldenburglaan 17; K. M. Gerritsen, Kerkstraat 6, J. Kroon, Prinsesselaan 5J. Ol denburg, Doorntjes 9; G. C. J. Ros, Dr v. Peltlaan 29, A. A. Tros, Vinkenbaan 4. G. V. „BE QIUCK" BERGEN Op 13 en 17 Oct. vonden in het gymn. lokaal aan de Beem- sterlaan onderlinge wedstrijden plaats, die een zeer spannend verloop hadden. Na afloop kon den de volgende uitslagen be kend gemaakt worden: Meisjes A, 1ste graad: T. Schermerhorn 33,5 p E. Schotten 31,5 P A. Schutte 31,5 p H. v. d. Meyden 30,5 P 2e graad: J. v. d. Bremer 29,5 P A. Klanker 28,5 p W. v. Roekei 28,5 P A. v. Swieten 28 P 3e graad: E. v. d. Berg 28,5 P T. v. d. Berg 27,5 P B. Beeldman 27,5 P I. Bakker 27,5 P S. Snapper 27 P T. v. d. Grijpspaarde 27 P Meisjes B, 1ste graad: T. Wittebrood 29,5 p E. de Munk 27,5 p A. Winder 24 P 2e graad R. Schermerhorn 30,5 P A. Klomp 28,5 P A. v. Roekei 28,5 p D. Houtman 27,5 p W. Koorn 17,5 P 3e graad J. Nydam 31,5 P M. Buizerd 31,5 p J. Kok 30 p I. Zoll 30 p G. Vrasdonk 28 P Dames, 2e graad: G. Aarse 40 p B. de Rover 38 p A. v. d Berg 35,5 P 3e graad T. den Das 36,5 P- M. Huizinga 35,5 P- N. Mooy 35 P- Jongens A, 1ste graad W. Remeyer 34,5 P- B. Schotten 34,5 P- J. Dey 30 P- J. v. Pel 29,5 P- J. Smit 29,5 P- 2e graad: J. Nydam 30 P- J. v. Reewijk 27,5 P- J. de Jong 27 P- 3e graad H. Verkuil 26,5 P- W. Tamis 26 P- J. Schouten 25.5 P- Jongens B, 1ste graad: G. Buisman 39 P- G. W. v. d. Steen 35 P- W. Smit 33 p. J. Busker 33 p. 2e graad: K. Botteman 36 p. W. Schutte 34,5 p. A. Tamis 34,5 p. J. G. Rikkerink 34,5 p. D. Bakker 33,5 p. Heren 2de graad K. Schroor 42 p. H. Mooy 36,5 p. B. Boots 35 p. 3e graad: G. Boots 34,5 p. D. Oukes 34,5 p. E. Swaan 33,5 p. D. Swaan 32 p. Aan alle bovengenoemden zal een diploma worden uitgereikt, terwijl de hoogstgeplaatsten van de dames- en herenafdeling voor een jaar in het bezit komen van de mooie wisselbekers, die door de donateurs beschikbaar zijn ge steld. BERGEN I-KOEDIJK I Voor a.s. Zondag staat er voor Bergen weer een belang rijke ontmoeting op het pro gramma en wel thuis tegen het onberekenbare Koedijk. Zullen de Koedijkers in staat zijn de opmars van BSV te stuiten Ongetwijfeld belooft deze ont moeting spannend te worden en zal een bezoek aan deze wedstrijd zeker de moeite waard zijn. Zie verder de advertentie in dit nummer. BERDOS - WATERVOGELS 2-0 Zondag speelde Berdos thuis tegen Watervogels uit Den Helder. Het was een wedstrijd, die het aankijken ten volle waard was en waarin Berdos liet zien, dat ze in de 4e klas KNVB niet tot de zwakkere behoort. Na enig verkennen bleek al gauw dat de voorhoede der gasten zeer snel en gevaarlijk was en gesteund door de wind steeds voor het doel van Berdos opereerde. Maar de achterhoede met Braken hof aan het hoofd weet stand te houden zodat de rust met blanco stand ingaat. Na de rust is het Berdos, die de toon aangeeft. Bij een van de vele aanvallen krijgt Wokke de bal keurig aangegeven, twijfelt geen moment en geeft de keeper het nakijken, 1-0. Nog vele malen dreigt er gevaar voor het doel der gasten, maar tot doelpunten komen ze niet, totdat een der spelers van Watervogels de bal terug speelt op de keeper, maar dan is er nog de uiterst snelle Bos, die de bal nog een klein tikje weet te geven en de bal verdwijnt over het hoofd van de doelverdediger heen in het net, 2-0. Verwoedt komt hierna Water vogels opzetten, zodat er nog enige corners genomen moeten worden, die niet van gevaar ont bloot zijn. Een keer geeft Bij waard nog een keurig partijtje voetbal te zien. Na een drietal spelers prachtig omspeelt te hebben strand hij jammer genoeg net nog bij de keeper. Het was keurig werk. Nog enige malen golft het spel heen en weer en dan fluit scheidsrechter de Graaf, die deze fair gespeelde wedstrijd zeer correct floot het einde en heeft Berdos een welverdiende over winning behaald. Zondag gaan we naar Spier dijk. Laten wezodoorgaanmannen, dan zit het goed rustig. Alle supporters gaan mee? Tijdig op geven bij Jn. Punt. A. S. Het lijkt welhaast op droommuziek, ontsprongen uit een sprookjessnaar, hoe gij te kille winternoen een kou-verstijfde bedelaar spontaan en blij te goed ging doen aan uw doorsneden mantelkleed, dat gij bij koude schemering hem warmend om zijn schouders [hing. Wil men de wereld helen van 't graaien naar zich zelve tot veler last en leed, dan zal men moeten delen, gelijk Sint Maarten deed. Begin dan met- te geven, wanneer de kinderstromen met sinte-maarten-lichtjes weer zingend tot u komen bij schemering en wind weet dan bewüst te worden een gevend mensenkind. Bij kind'ren te beginnen, in 't kleine, warm en blij, leert men het grote minnen en zó een wereld winnen uit reddeloos getij en grondige ontwrichting voor nieuwe maatschappij. V.V.V. „Noord-Kennemerland" V.V.V. „Noord-Kennemerland" hield Maandagavond in „De Rus tende Jager" van Nic. Schuyt een algemene ledenvergadering. De voorzitter sprak in zijn openings woord zijn teleurstelling uit over het geringe bezoek en het totaal ontbreken van damesleden V.V.V.-ers let op uw zaak Een terugblik werpende op het afgelopen seizoen, constateerde hij dat 1947 een goed jaar was ge weest voor Schoor!, dat zich had mogen verheugen in een druk be zoek. Het bestuur had heel wat nieuwe leden weten te winnen, maar, aldus de voorzitter, elk lid dient propagandist te worden voor de vereniging, die strijdt voor aller belang. De duinwandelingen waren dank zij de medewerking van het Staats bosbeheer, schitterend geslaagd. De door het Staatsbosbeheer aange legde wegen waren van grote be tekenis voor het vreemdelingen verkeer. Gememoreerd werd de medewerking van Schoorl's Fan farecorps en met dankbaarheid gewag gemaakt van het door de heer P. den Das geheel belange loos afstaan van materiaal voor de muziektent bij de kerk. Verlichtingsavond en etalage wedstrijd waren een succes ge weest. Het bestuur hoopte, dat ook Schoorl's Gemengd Koor het volgende jaar zijn medewerking zou verlenen. De toegezegde half- uurdienst van de busonderneming Schalkwijk zal weer een grote verbetering betekenen en ook van de „Naco" verwacht het bestuur een goede verbinding. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren M. W. v. d. Garde en J. C. v. d. Plas, werden herkozen. Tot leden van de financiële commissie wer den aangewezen de heren J. Mayer en C. de Leeuw. Begroting en contributie. De begroting 1948 sloot in ont vangsten en uitgaven met f1400. De heer K. P. Zuurbier sprak als zijn mening uit, dat, wanneer de begroting aldus werd vastgesteld, het punt herziening van de con tributie wel van de agenda kon worden afgevoerd deze begroting toch zou de indruk wekken, dat contributiewijziging niet nodig is. Intussen achtte hij de uitgetrokken „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag a.s., 2.30 uur Terrein Kerkedijk DON DE ZONNEMAIRE Ingrijpende contributie-wijziging.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1