BERGEN BERD0S I WESTFRIEZEN I SCHOORL I j A k VRIJDAG 14 NOVEMBER 1947 24e JAARGANG No. 45 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.cL Hoef PROVINCIAAL CENTRUM DER NED. HERV. KERK Opbloei van het kerkelijk godsdienstig leven Het was Dinsdag een grote dag voor het toekomstige kerke lijke godsdienstige leven in Noo'rd- holland: van Bergen uit zal het licht van het evangelie stralen over de dorre plaatsen, zal door intensieve arbeid getracht worden de woestijn tot vruchtbaarheid te brengen, opdat het kerkelijk leven weer opbloeie. Een groot aantal genodigden had zich 's morgens in het gebouw aan de Hoflaan verzameld, omdeplechtige opening van het Centrum bij te wonenhet Stichtingsbestuur (voorz. Ds. Klein Wassink, secr. Ds H. N. Bierman), de Kinder- zorgpastor (Ds G. van Deth,) de Classicale besturen van Alkmaar, Hoorn, Edam en Haarlem, het Ned. Jongelingsverbond (Ds Kra nenburg), de Federatie Vrijz. Herv. Vrouwenverenigingen in Noordholland, Redactie week blad De Hervormde Kerk, de Noodcommissie Noordholland (Ds Wesseldijk), de Sociale werk ster uit Alkmaar en Helder, Burgemeester Dr Huygens, De Volkshogeschool (Mr C. Stapel), de Kerkeraad en Kerkvoogdij te Bergen, het Prov. Kerkbestuur (Ds Bremer en Ds Kastein), de prov. Commissie, Chr. Meisjes- verb., Herv. Jeugdraad, de Ned. Jeugdgemeenschap, de Stichting Kerk en Wereld. Na een rondgang door het gebouw, waar conferentiezaal, slaapzalen (plaats biedende aan 50 60 gasten), directiekamer, keuken, woonruimte alles een voudig en doelmatig waren in gericht, begaf het gezelschap zich naar de Ruïnekerk om daar de Kerkdienst bij te wonen. Ds. H. N. Bierman had tot tekst ge kozen Matth. 9 38 „Bidt daar om de Heer, dat Hij arbeiders uitzende in Zijnen oogst." Het kerkelijk godsdienstig leven ver gelijkende met dor en droog land, met een grotendeels braak liggend terrein, betoogde de voorganger, dat intensieve ar beid nodig is tot activering en versterking van het kerkelijk leven in Noordholland. De laks heid en onverschilligheid dienen overwonnen. Waar de kiem van nieuw leven aanwezig is, be hoeft niet te worden gewanhoopt aan nieuwe opbloei. Het Centrum te Bergen zal het aantrekkings- punt zijn, waar verschillende groepen komen overleggen en bezielende kracht voor de arbeid opdoen om daarna uit te zwermen en de dorre plaatsen, de woes tijn tot nieuw leven te brengen. 's Namiddags na de lunch vond in het gebouw van de Stichting, de officiële opening plaats door de voorz. van het Stichtingsbestuur, Ds Klein Was sink. Wat de stichting bedoelt? Moeilijk te zeggen. Wat het huis „niet" wil zijn? Geen huis voor ontwikkeling, geen concurrent van de Volkshogeschool, geen huis voor ontvangsten, geen soort jeugdherberg,zoalssommigen menen. Het huis draagt een eigen karakter, is een stuk van de Kerk, wil de Kerk weer tot bloei brengen, de kerk, waar het evangelie wordt verkondigd. Spr wees op de vele moeilijk heden (ook financiële), die moesten worden overwonnen, vóór kon worden begonnen met het streven naar het doel, dat men zich had gesteld, en bracht dank aan allen, die hun steun hadden verleend, in het bijzonder aan de Kerk voogdij te Bergen, die de oude pastorie ter beschikking had ge steld, aan de Diaconie van de Herv. Gemeente te Alkmaar voor de finaciële steun, aan de heer Rampen, die met grote voortvarendheid het oude ge bouw had omgetoverd tot wat het nu was, aan de heer en mw. Otsen. Met de wens, dat het Centrum zou mogen groeien en bloeien en de arbeid een rijke oogst zou opleveren, opende de voorz. het Centrum. Verschillende dames en heren voerden hierna nog het woord en het pas geboren kindje werd met gelukwensen overstelpt. De heer J. Smit kwam het bestuur namens de Kerkeraad verrassen meteen goed ge vulde verbandtrommel, waarmee het bestuur zeer was ingenomen, doch waar het heel weinig ge bruik van hoopte te moeten maken. MENSEN IN PENSION De R.K. Gemengde toneelclub „Pro Domo" gaf Zondagavond in St Jan een goed geslaagde uit voering van „Mensen in Pension" een comedie in 4 bedrijven van A. Bromet. De geestelijke advi seur Kap. Plouvier opende de avond en bracht het feest van St Willibrord, de patroonheilige van de K.A.B. bijzonder onder de aandacht. Deze grote nationale Heilige werd ten voorbeeld ge steld als voorvechter voor cultuur en beschaving. In het vlot geschreven stuk „Mensen in Pension" maakten de aanwezigen kennis met het wel en wee van de pension houdster juffrouw Govers, waar omheen zich diverse gasten met evenveel verschillende karakters bewogen. Door een diefstal van een der huisgenoten kwamen ze met elkaar in conflict. Zoals vaak, kreeg ook hier de verkeerde de schuld. Door een toeval wordt echter de dader (een kleptomaan) ontmaskerd. De ten onrechte beschuldigde personen worden dan door de hartelijke en tactische juffr. Govers gereha biliteerd. Met een hartelijk applaus gaven de aanwezigen uiting aan hun waardering van het gebodene. De heer C. Ellis, voorz. van de K.A.B. was de tolk der aan wezigen, toen hij hulde bracht aan spelers en regisseur. Spreker bracht tevens dank aan de middenstanders, voor hun royale bijdragen in natura voor de verloting, waardoor het mo gelijk was de onkosten te be strijden nu de K.A.B.-leden vrij toegang hadden. OPROEP St. NICOLAAS- FEEST TE BERGEN Voor de niet schoolgaande kinderen van 3-6 jaar, welke bij het huisbezoek niet zijn op gegeven, bestaat alsnog de ge legenheid dit te doen op Maan dag 17 Nov. aan de onderstaande scholenmet inlevering van een snoepbon. R.K. kinderen bij de Eerw. Zusters van de kleuterschool. De overige kinderen bij Mej. G. van Trotsenburg Openbare Kleuterschool en Mej. Verburg, Chr. Kleuterschool. Het feest voor deze kinderen heeft plaats voor de R.K. Kleuters op Zaterdag 6 December, voor de overige groepen in de Openb. Kleuterschool op 5 Dec. van 2 tot 4 uur. BOND VOOR STAATS-PENSIONNERING De afd. Bergen wordt weer opgericht. Het Bondsblad is in de afgelopen week per post ver spreid, waarin in grote trekken doel en streven van de Bond wordt uiteengezet. Het is van groot belang, dat wat nu heet „Noodwet Oudersdomvoorz.", omgezet wordt in een „Wet Ouderdomsvoorziening", waarbij de gebreken, die nu aan de nood- regeling kleven, dan kunnen worden verholpen. Voor het lidmaatschap kan men zich opgeven bij één der volgende adressenPoldervaart, Breelaan 3; Keppel, Dorpsstr. Stekelbos, Bergen aan Zee. BERDOS-NIEUWS Zondag speelt Berdos tegen West-Friezen uit Zwaag. Aange zien Berdos nog steeds ongeslagen is zullen zij ook nu weer trachten de puntjes thuis te houden. Het zal in ieder geval een wedstrijd worden, die het aankijken wel waard zal zijn. Zie verder de advertentie in dit nummer. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE A.N.W.B. IN WOORD EN BEELD Na een korte inleiding van de plaatselijke consul en een woord van waardering en bewondering van burgemeester Mr Jochems voor het werk van de Nederl. Toeristenbond, gaf de heer Palstra uit Den Haag in een vlotte causerie een uiteenzetting van 't ontstaan, de groei en de bloei van de A.N.W.B. Opgericht in 1883 en van huis uit een wiel- rijdersbond, behartigt de bond thans de belangen van ieder, die deelneemt aan het verkeer te land, te water en in de lucht. De historische lijn volgend, begon spreker met het eerste ver schijnen van de fiets op de weg, de zogenaamde „Vélocipède „De vélocipède verenigt het nuttige met het aangename, want hij heeft, behalve als vervoer middel, nog vele voordelen: hij versterkt door een geregeld ge bruik de spieren, geeft buigzaam heid aan de gewrichten en veer kracht aan de ledematen en verdrijft daardoor alle aanleg tot jichtaldus werd het nieuwe vehikel aangeprezen in een cir culaire. In Deventer werd in 1871 de eerste Vélocipèdeclub opgericht en „Immer Weiter" gedoopt. De rijwielacrobaten, want het was werkelijk een hele toer en en er behoorde heel wat moed toe om zo'n hoge „bi" te berijden, droegen een jas met panden, een witte rijbroek, zwart glim mende beenkappen of laarzen en een ronde hoed. Bij een club- tocht moest van te voren de politie worden gewaarschuwd en reed de club uit, met trompetters voorop, dan was de halve stad op de been. Ook in Haarlem en Den Haag sloten de vélocipédisten zich aan een en in 1883 kwam de A.N.W.B. Intussen waren de fietsen niet erg populair en op buitenwegen namen de boeren dikwijls een vijandige houding aan. Verschillende gemeenten maak ten beperkende bepalingen. In 1902 bijv. bepaalde het gemeente bestuur van Deventer, dat de bestuurder van een rijwiel ver plicht was zijn fiets onmiddellijk tot stilstand te brengen, als be stuurders van andere rij- en voertuigen of geleiders van rij- of trekdieren of van vee daartoe het verlangen kenbaar maakten. Een andere gemeente schreef voor, dat de fietser moest afstap pen als een voerman zijn zweep opstak en dan het stalen ros moest afdekken met zijn jas. De A.N.W.B. maakte zich verdien stelijk door de strijd aan te binden tegen allerlei beperkende bepa lingen en sterk aan te dringen op het aanleggen van goede fiets paden. In 1902 kwam het eerste fietspad langs de weg van Breda naar Tilburg en thans is ons land overdekt met een net van fiets paden, waarvan men de weder gade nergens ter wereld vindt. Met de komst van de auto kwam er weer meer werk aan de winkel. Dit nieuwe wonder op de weg werd al even on vriendelijk ontvangen als het rijwiel. Toen in October 1896 in Amsterdam de eerste automobiel van notaris Backx uit Wieringer- waard startte, was heel A dam op de been. Op de bok de koetsier (de duitse monteur, die hem zou inwijden in de geheimen, was er vandoor gegaanhij waagde zijn leven niet met deze smalle wegen en vele vaarten) met daarnaast, met ingehouden adem, de hoofdinspecteur van 't vervoer, en achter de wagen moedige politieagenten, zo ging de tocht door A'dam en de reis naar Wieringerwaard werd één zegetocht. Duizenden juichten 't wonder toe, maar ook duizenden schudden het hoofd, bang voor de gevaren die deze wonderwagen zou veroorzaken. Beperkende bepalingen, als maximumsnelheid zes kilometer enz. verschenen. Weer stond de A.N.W.B. op de bres, weer streed hij voor goede wegen en bruggen. En dan de wegmeubilering Iedereen profiteert van de 4216 wegwijzers, 1433 richtingaanwij zers, 2000 paddestoelen. Maar er is meer, veel meer. De bond helpt toeristen bij het maken van reisplannen, verschaft documenten om de grensformaliteiten tot een minimum te beperken, ontsluit de natuur voor de liefhebbers, schenkt zijn aandacht aan het kamperen, leert de jongens dat kamperen geen Indiaantje spelen is, geen zingen van Ouwe Taaie enz. enz. En ten slotte de Wegenwacht! April 1946 startten er zeven zij spannen en thans rijden er 50 van die gele rijders, die pech- bevrijders, die overal optreden als reddende engel. Op 30 Sept. 1947 hadden deze helpers in de nood reeds 1055000 km afgelegd en 33213 pechge- vallen behandeld. En dit alles wordt alleen en uitsluitend door de ANWB bekostigd zonder subsidie van de overheid. Na dit vluchtige overzicht wekte de heer Palstra de leden onder de aanwezigen op propa ganda te maken in eigen kring en de niet-leden om het leger van 212000 leden te komen ver sterken door toe te treden als lid. De Hollander vraagt natuurlijk „wat kost mij dat en wat krijg ik ervoor?" Welnu, wat geboden wordt is veel, en de kosten slechts vijf gulden. Na de pauze werd eerst een film over New York vertoond en daarna de bondsfilm „Veilig baken," die het gesproken woord prachtig illustreerde. NATIONALE OORLOGS-MONUMENTEN Ook in Schoorl is op verzoek van de Burgemeester een Com missie gevormd, welke haar medewerking zal verlenen voor het inzamelen van gelden ten behoeve van de Stichting Nationale Oorlogsmonumenten, waarvan H.M. de Koningin als Bescherm vrouwe optreedt en Z.K.H. Prins Bernhard het ere-voorzitterschap heeft aanvaard. Minister Drees heeft Maandag j. 1. voor de radio het doel der Stichting uiteengezet. De herinne ring aan strijd, leed en bevrijding moet op verschillende plaatsen van het land (Grebbeberg, con centratiekampen, enzovoort) in gedenktekens blijvend worden vastgelegd. Alle groepen van de bevolking zijn in de Stichting vertegenwoordigd. Het centrale monument zal worden geplaatst op het Midden Damterrein te Amsterdam, de stad, die de zwaarste tol aan mensenlevens heeft betaald en waar het grootse verzet tegen het optreden van de bezetters, door middel van een staking, zich heeft geopenbaard. Het Midden Damterrein, dat 12.000.000 cm2 groot is, zal symbolisch worden verkocht tegen f 0,50 de cm2. Ieder koper ontvangt een op naam gesteld certificaat van aan koop. De gelden, die overblijven na de plaatsing der monumenten, zullen worden besteed aan het werk der verschillende organisa ties voor de oorlogsslachtoffers en hun nabestaanden. Ook voor het onderhoud der oorlogsgraven wil men gelden afzonderen. In de Commissie te Schoorl hebben zitting de heren E. H. Aalders, M. W. v.d. Garde Jr. M. J. Lau, A. Yssels en J. van Wijk (Voorzitter). Zodra de commissie haar plannen voor een geldelijke bij drage zal hebben vastgesteld, zullen die worden bekend ge maakt. SCHOORLSE KUNSTKRING Vrijdag 7 November werd in de zaal van de heer Nic. Schuyt de algemene vergadering van de Kunstkring gehouden. Uit het ver slag van de penningmeester bleek, dat het afgelopen jaar een batig saldo had opgeleverd. Dit saldo zal hard nodig zijn om in dit seizoen nog twee toneeluitvoerin gen mogelijk te maken. Besloten werd teneinde de inkomsten zo hoog mogelijk op te voeren de programma's in het vervolg niet meer gratis te verstrekken, doch deze te verkopen tegen f 0,20 per stuk. Nieuwe leden, die zich alsnog melden, betalen voor dit seizoen f 4,- contributie plus f 0,80 belasting. Leden, die in de nabij heid van kennissen willen zitten, kunnen voor zover dit tot nog toe niet het geval was daar toe het verzoek richten aan de Secretaris, Omloop C 254. Voorlopig is de volgende op voering bepaald op Zaterdag 17 Januari 1948. WetUlad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdij laan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee: P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Zondag a. s. 2.30 uur Terrein Nesdijk Zondag 16 November 1947 Dokter POOT, Tel. 2423

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1