BERGEN AA VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 24c JAARGANG No. 46 Verschijnt te^Bergen> Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN S HARMONIE 1897—1947 Bergen heeft zijn Harmonie Woensdagavond in De Rustende Jager ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan ap grootse wijze gehuldigd. Van alle zijden werd de jubilerende vereniging met be wijzen van waardering overstelpt. Fraaie bloemstukken ingezonden door de Kegelclub, Bergen's Winkeliersvereniging, B.S.V., de IJsclub, de Kennemer Ruiterver- eniging, Kunst na arbeid, de R.K. Gymn. vereniging' D.I.O., de heer Schoelink, Winkel's Harmo nie, Be Quick, Maskerspelers, De Oude Prins, de A.T.V., de R.K.B.B. St. Jozef, R.K. Arb.-be- weging, V.V.V., Kerkkoor, Op waarts, Berdos, Fanfarecorps Zd. Scharwoude, Harmonie Excelsior te N.-Scharwoude, de Biljart vereniging, het Vrijz. Herv. Vrouwenkoor, het Motet en Madrigaal Koor e.a. gaven aan de zaal een feestelijk aanzien. Nadat de jubilerende vereniging, half verscholen achter deze haag van schitterende bloemstukken de feestavond had ingeluid met de pittige Jubilé-Mars van J. C. Beekman, trad de voorz. van B.H., de heer P. Blankendaal, naar voren om in een réde tin telend van humor enkele voor vallen uit het thans afgesloten 50-jarig tijdvak op te halen'. Het was 16 Oct. 1897, dat .enige no tabelen van Bergen bijeenkwamen om het muziekvraagstuk te be kijken. Het landelijke dorpje met zijn 12 a 1300 inw. had één burgemeester, één dominéé, één pastoor, één....diender. Eén mu ziekvereniging zou er ook komen. Ofschoon de bijeengebrachte som van f 207,25 ontoereikend was voor 't aanschaffen van tien in strumenten, waarvoor f 257 nodig bleek, ging men toch over tot oprichting. Bergen had nu ook één fanfarecorps. De tijden zijn in deze 50 jaren wel veranderd, maar het aantal muziekcorpsen bleef gelukkig beperkt lot één. In deze vereniging bleek men prachtig te kunnen samenwerken, ongeacht de verschillen op ander terrein. Onder leiding van de heer Reidel gingen de leden ijverig aan het oefenen en met het oog op de naderende Kroningsfeesten in 1898 spanden allen zich dubbel in. De feesten kwamen, een mu ziektent verrees midden op de weg en de jonge vereniging oogstte succes. Men trok ook naar buiten om daar de feestvreugde te verhogen. Dat het hele repertoire maar twee marsen telde, was geen bezwaar! In 1902 trok'het corps in jeugdige overmoed naar het concours te IJmuiden. De voorz. genoot nog zichtbaar bij de her innering aan dit grote gebeuren 12 mannen op een open wagen naar IJmuiden, het regende pijpe- stelen vanaf Egmond, 's voor zitters strooien hoedje niet water proof. Maar het resultaat? Bergen kwam, zag en.... won een derde prijs. Het feest bleef nat tot 't einde toe.... Het in 1903 te Bergen ge houden provinciale concours mocht zich verheugen in een enorme belangstelling, maar tegenover de ontvangsten van f800 stonden de uitgaven van f 1200. Deze strop kon de vereniging niet ontmoedigen. Veel later kwam men op het lumineuze idéé een beschermheer te zoeken en deze prachtige inval werd bekroond met succes, toen de heer J. van Reenen het beschermheerschap aanvaardde. Er werd de eerste kwart-eeuw nog al eens veranderd van direc teur. Achtereenvolgens zwaaiden de heren Reidel, Crefeld, Otto, en J. C. Beekman de dirigeer stok, tot in '22 de heer P. Pranger werd benoemd tot directeur. Nu ging het steeds excelsior, waar van de vele aan het vaandel ge hechte trofeeën wel getuigen. 1940 bracht nieuwe moeilijk heden. Onder applaus van de aanwezigen vertelde de voorzitter hoe men had gehandeld met het „Kuituurbriefje". Tijdens de evacu atie verborg elk lid zijn instru ment als een kostbaar kleinood en na de bevrijding kwam alles weer voor de dag en vervolgde de Harmonie haar weg naar dé vijftigste mijlpaal. Dat zij bij het bereiken van de 50-j#rige leeftijd Zondag j.l. op Excelsior's concours te Alkmaar in de afd. Uitmuntendh. een eerste prijs mocht behalen stemt tot tevredenheid en vreugde. Met weemoed herdacht spr. het overlijden van de veteraan van het corps, de heer Admiraal. Hij mocht helaas zijn gouden jubileum als lid van het corps niet beleveri. Zijn heengaan wierp een schaduw over deze feest dagen. Dat de heer Pranger, die thans 25 jaren de dirigeer stok zwaait, niet aan een huldi ging kon ontkomen, spreekt van zelf. In warme bewoordingen bracht de yoorz. deze eminente leider hulde en dank voor alles wat hij voor B.H. had gedaan. Als herinnering aan deze kwart eeuw werd deze Jubilaris een fraai wandbord aangeboden, ver vaardigd naar een ontwerp van de kunstenaar Jaap Min. Na de feestrede van de voorz., waarvan wij slechts enkele puntert konden aanroeren, kwam de Har monie weer in actie. Op schitte- reride wijze werden vertolkt Rakoczy-ouverture van Keler- Béla en „Le Nouveau Seigneur de Village", de beide nummers waarmee de Harmonie op het j.l. gehouden concours een eerste prijs behaalde in de afd. Uit muntendheid. Van de gelegenheid tot feli citeren werd een druk gebruik gemaakt, een lange rij van spr. besteeg het podium om te ge tuigen van hun grote waardering en hun gelukwensen aan te bieden. Burgemeester Dr Huygens opende de rij en hechtte onder daverend applaus van de aan wezigen de erepenning van de gemeente aan het vaandel. Zijn gelukwensen gingen vergezeld van een enveloppe met inhoud. De heer J. Kroon kwam de ju bilaris namens de donateurs ver rassen met een enveloppe, inh. f 1145. De voorz. stond even beduusd van deze vorstelijke gift als een kind, dat met Sinterklaas een extra-verrassing krijgt. Als hulde aan het bestuur werd Mevr. Blankendaal een fraai bloemstuk aangeboden. Ook de heer Pranger was door de donateurs niet ver geten. Hij werd verrast met enige boekwerken en een zilveren as bakje met inscriptie. Baron Taets van Amerongen kwam de jubi lerende vereniging complimen teren namens de VVV, de heer Broersma namens Bergen's Man nenkoor, de heer G. Kooyman namens de Maskerspelers, de heer Leering namens» de R.K. Gem. Ton. ver. St Jan, Mevr Ter- meulen namens het dameskoor Opwaarts, de heer Kleyberg namens de Berger Winkeliersver., de heer Michels namens De Oude Prins, de heer J. v. Zoonen, namens BSV, de heer Lek namens de Koorvereniging Bergen, de heer Swaag namens de biljart club en BIJS, de voorz. van de zusterverenigingen te Noord- en Zuid-Scharwoude en Winkel namens hun verenigingen. Burgemeester J. Posch van Oterleek was ook van de partij en bood de voorzitter in -een geestig speechje zijn beste wensen en een mandje gevuld met aller lei heerlijkheden aan. De heer Hopman bood nog een tekening aan van de kunstschilder Jaap Min. Verschillende sprekers animeer den de jongelui om toe te treden als lid tot Bergen's Harmonie, opdat de vereniging, die als een lichtend voorbeeld geldt van goede harmonie tussen mensen van verschillende levensopvattin gen, groot en sterk blijven. Op goedkope manier wordt men in gewijd in de muziek, die een grote schat voor het leven be tekent. Was muziek en zang er niet, dan had het leven geen waarde. Nadat de voorzitter alle spre kers had dank gezegd voor hun goede wensen en gaven, sloot Bergen's Harmonie de onverge telijke Jubileum-avond met de mars Colonel Bogey van Kenneth J. Alford. En toen was het taptoe, maar ofschoon het klokje van midder nacht reeds lang geslagen had, bleven vele feestgenoten nog enkele uurtjes gezellig nababbelen een gouden jubileum komt toch maar eens in de 50 jaar! EEN ZONDAGSBEELD HOUWER EN EEN ZONDAGSSCHILDER Te midden der overigens ook weinig talrijke „Zondagsschilders" is een Zondagsbeeldhouwer als Cor Wijker eenmaal enig. Deze geboren Egmonder mag inderdaad een Zondagsbeeldhouwer heten, omdat hij inderdaad alleen in de weekends en 's avonds beeld houwt. Hij is n.l. nu reeds bijna 25 jaar bouwkundig op zichter bij het Centraal Genoot schap voor Kindervacantieoorden. Maar dit zou niet genoeg zijn om hem tot een echte Zondagsbeeld houwer te maken. Sommigen vinden hem te bekwaam daar voor, maar zijn werk, in 't bij zonder zijn gepolychromeerd relief, bezit genoeg van datVitzli- putzli-achtige, dat naiëve en pri mitieve, die gelukkige onschuld, zonder welke men zich geen „volkskunst" schijnt te kunnen denken. En in zo verre doet het ook „modern" aan. Overigens kan men niet zeggen waar hij, als beeldhouwer, vandaan komt van een andere planeet Hij heeft natuurlijk wel kunst gezien, maar hij vormde in hoofdzaak zichzelf; hij is oorspronkelijk, want de invloeden die hij mogelijk onder ging, zijn niet zo duidelijk, dat een kunstcriticus deze zou kunnen aantonen. Zijn werk valt in zeker opzicht buiten de tijd, wat tamelijk divien is. Zijn talent is 'n genade het verstand staat stil bij een poging tot het uitleggen zijner ontwikkeling. Reeds als timmerman werkte Wijker mee aan de kerkbouw en dit gaf hem, volgens zijn eigen bekentenis, aanleiding tot het beeldhouwen. Ook zijn beeld houwwerk is indirect een bijdrage tot de kerk. Het wordt verleven digd door een ideaal: het religi euze gevoel is de levende bron van zijn inspiratie. En even zeker als zijn geloof is zijn kunst, die niet allereerst zelf-uitdrukking is als de meeste moderne, maar dienend, evenals zijn techniek, die nooit doel wordt. Bij uitzondering ontleende hij de onderwerpen van enkele reliefs aan het leven van onze tijd'n schelpenvisser, schipbreukelingen reddende vissers, mijnwerkers, evacués en ook de „Bede om vrede" kan men een „tijdbeeld" noemen: ook hij beschouwt de oorlog als de grootste gesel, maar de liefde bleef sterker dan de afkeer, de haat en het lijden, die daardóor in hem ontstaan móchten zijn. Hij uit zich echter voorna melijk in en met onderwerpen uit de Bijbel, enkele uit het Oude, de meeste uit het Nieuwe Tes tament. Hij leest eerst aandachtig het bijbelverhaal, denkt hier lang over na gedurende de vele reizen die hij ambtshalve moet maken, tot hij het voor zich ziet en dan pas begint hij aan het eigenlijke werk, het beeldhouwen, zonder voorbereidende tekeningen of boetseersels, dez.g. „taille-directe". Hij is inwendig' vol figuren, hij heeft een groot plastisch geheugen, een groot voorstellingsvermogen. Hij gebruikt de werkelijke wereld, die hij zo te zeggen van buiten kent, als middel om ook de wereld van zijn gemoed uit te drukken. Hij vindt nieuwe, onder de bekende vormen der natuur verborgen dingen en hij drukt deze, met fantasie en vaardige hand uit op een manier, die doet geloven dat dat wat niet is, be staat. Zijn werk bestaat tot nu toe uit meer of minder „verheven" hoog-reliefs in breed of hoog formaat, uit composities met weinig of veel, groter of kleiner, hele of halve figuren van mensen en dieren, soms alleen met kojapen, dikwijls in profiel gezien of uit combinaties van dit alles, veel kleurig beschilderd en verguld, tegen een zwart fond of in het natuurlijke hout. Soms is een figuur, alleen door de kop en een hand gesuggereerd of duidt een enkele lantaarn aan, dat het een nachtstuk betreft. Plastische vrij heden, die men op de schilderijen der Italiaanse primitieven terug vindt, veroorloofde hij zich, waar hij op de „Geboorte" de obligaten ezel door een geit verving, of in het „Laatste oordeel" de zaligen rechts, en de verdoemden links plaatste. Soms is het toneel zijner idylles of drama's, waarin hij zich een massaregisseur en een acteur die de hartstochten kan uitdrukken toont, leeg, zonder decorsandere reliefs vprmen een overgang van de plastiek naar de peintuur met midden- en achtergronden van berg- en boomlandschappen, zee gezichten, aanduidingen van bin nen- of buitenarchitêctuur en vegetatie. Verschillende variaties op thema's, waarin hij de ge schiedenis van Christus' lijden vertelt, tonen hoe vindingrijk hij is in het toepassen zijner kunst middelen, waarmee hij de geest van het Christendom aanschou welijk maakt. Hij spreekt voor allen, hopen wij, dat hij gehoord en begrepen wordt! Er rest weinig plaats voor 'n bespreking der schilderijen van Dirk Oudes, waarvan men trou wens meer moet zien om hem vollediger te leren kennen. (Z n tekeningen zijn hiervoor onmis baar). Dat deze werken beïnvloed werden door Van Gogh, is zo duidelijk, dat zelfs de kunstcriticus het ziet. Hierin verschilt hij van Wijker, die men moeilijker ineen tijd kan plaaten. Overigens stemt hij met hem overeen in eenvoud van hart. Hij is een groot wan delaar door het boerenland en van deze gevoelvolle en schilder achtige omzwervingen bewaarde hij de herinnering in vele interi eurs en landschappen met boeren, paarden en wagens, etc. Hij is ook een schilder van gezichten in oude stadjes, van pleinen, straten en grachten, amoureuze paren, begrafenissen, etc. Een der beste werken hier van deze karakterist is z'n vreugde uit stralende „Amazones". K. N. (De expositie in het „Huis met de pilaren" is deze Zaterdag- en Zondagmiddag- en avond nog geopend). DE KLEUTERSCHOOL VAN VOLKSONDERWIJS BAART ZORGEN Alle hens aan dek De huisvesting van het bloeiende kleuterschooltje bezorgt de afd. Bergen van Volksonderwijs heel wat hoofdbrekensde lokalen van de openbare school, waarin het thans is ondergebracht, zijn dringend nodig voor het gewone onderwijs. Waarheen met de kleuters Zoals de heer J. Kaptijn Vrij dagavond in een bijeenkomst van de Stichting „Exploitatie Kleuter school Bergen", de afd. Bergen van Volksonderwijs, de Onder- commissie van de openbare school en belangstellenden mededeelde, was reeds jaren geleden het oog gevallen op het z.g. Smeerstation. De in September '45 gevoerde besprekingen leidden echter tot geen resultaat. Januari '47 schenen de kansen hoger: in samenwer king met het Rode Kruis achtte men aankoop en verbouwing van dit gebouw mogelijk. De heer Kroon ontwierp een plan, waar bij rekening diende te worden t gehouden met de wensen van beide partijen. Het plan kon bij nader inzien echter geen van beiden bevredigen en toen het Rode Kruis zich terugtrok, maakte de heer Kroon een nieuw plan voor een kleuterschool, drie les lokalen en een speellokaal. Hier mee ging Volksonderwijs in zijn vergadering van 7 Mei accoord. Voor het financiële probleem vond men geen oplossing. Hoe aan een bedrag van f 15.000 te komen? Vrijwillige bijdragen? Renteloze voorschotten Rente- gevende voorschotten? Een lote rij? Het bestuur besloot zich te wenden tot B. en W.zou aan koop en verbouwing niet kunnen geschieden voor rekening van de gemeente en dan de inmiddels opgerichte Stichting „Exploitatie Kleuterschool" de kleuterschool huren? Het bestuur heeft goede hoop, dat een voorstel in die zin eerstdaags het gemeentebestuur zal bereiken en de Raad, over tuigd van het grote belang van goed kleuteronderwijs, z'n mede werking zal verlenen. Rest dan nog de laatste moeilijkheidhoe de huur van ongeveer duizend gulden te garanderen. Hiervoor riep de Stichting alle hens aan dek. Als alle kleutervrienden toe treden tot de Stichting en zolang dat nodig mocht zijn een jaarlijkse contributie betalen (als straks de Overheid de zorg voor kleuter onderwijs overneemt zal het niet meer no'dig zijn) dan zal ook de laatste moeilijkheid overwonnen zijn. Verschillende aanwezigen gaven zich staande de vergadering reeds op voor de ledenwerving en meerdere zullen volgen. Alle hens aan dek voor de culturele op bouw Weemad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstf. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1