lileekttad 99 99 BERGEN Berdos I - W icringer waar d I SCHOORL VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947 24e JAARGANG No. 47 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef RAADSVERGADERING Een goede St. Nicolaas voor de kleuterscholen? Vrijdag 28 Nov. zal de Raad in openbare zitting bijeenkomen en zullen o.m. aan de orde komen een voorstel van B en W tot verbouwing van het voormalige smeerstation der Duitse weer macht tot Kleuterschool en een voorstel inzake de subsidiëring van het voorbereidend lager onderwijs. B en W stellen voor, in afwachting van de tot stand- koming der op handen zijnde wettelijke regeling van het voor bereidend lager onderwijs, met ingang van het schooljaar 1 Sept. '47-'48 een gemeentelijke sub sidieregeling in het leven te roepen, waardoor het voortbestaan der z. g. Kleuterscholen gewaarborgd en verdere ontplooiing mogelijk wordt. Voorgesteld wordt van ge meentewege vaste normen vast te stellen voor de salariëring van het personeel en de schoolgeld- heffing, terwijl alle overige posten aan de goedkeuring van het ge meentebestuur dienen te worden onderworpen. Voor de salarissen stellen B en W een bedrag van f 37,50 per leerling per jaar voor en voor schoolgelden een bedrag van 50 cent per leerling per week. De schoolbesturen mogen dan, buiten de andefre goedgekeurde posten, onder de uitgaven een bedrag van f 37,50 per leerling voor salarissen in rekening brengen en moeten daar tegenover onder de inkomsten een bedrag van f 26 per leerling voor school gelden opnemen. Voorgesteld wordt het subsidie-percentage in het aldus verkregen nadelig saldo te bepalen op 60. Aan de hand van de overgelegde exploitatie begrotingen zullen dan de kosten voor de gemeente bedragenvoor de R.K. Fröbelschool „St. Ange la" f 2056,11; voor de kleuter school van Volksonderwijs f 896,03 en bij huisvesting in het ver bouwde Smeerstation f 2683,05 en voor de kleuterschool der ver eniging voor Chr. Nat. School onderwijs f 1110,37. HET WITTE KRUIS Afd. Bergen De afd. Bergen van het Witte Kruis hield gisteravondd onder voorz.-schap van Dr Lugten een algemen# vergadering in „De oude Prins". Ingekomen was een schrijven van de heer Taapken met de mededeling, dat hij in verband met zijn vertrek naar Arnhem bedankte als voorz. Het bestuur had hem bij zijh aftreden dank gezegd voor het vele, dat hij in de lange periode van zijn voorz. schap voor de afdeling had ge daan en hem als herinnering een boekwerk aangeboden. Met het voorstel van het be stuur van het Wit-Gele Kruis om met ingang van 1 Jan. a.s. voor zijn leden gebruik te mogen maken van de in het magazijn aanwezige artikelen tegen be taling van de gewone contributie van het Witte Kruis, ging de vergadering accoord. Besloten werd verder adhaesie te betuigen aan het door de afd. Barsingerhorn aan het hoofdbe stuur gedane voorstel om distriefs- kraamverzorging in studie te nemen. De begroting werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f 8425. Voor de TBC-be- strijding waren de eindcijfers f 1851. De heer L. den Das wees op de actie, die er gaande is, om de huisverzorging in andere banen te leiden. Om te komen tot goede ver zorging is opleiding nodig. De sociale raad in Alkmaar acht dit mogelijk als omliggende gemeenten medewerken. Met minstens 16 cursisten zal een cursus gegeven kunnen worden, gedurende een half jaar wekelijks 2 theoretische en 3 practische lessen. Voorop leiding drie jaar HBS of ULO of daarmee gelijkstaande opleiding. Er dient echter spoed betracht met het inrichten van zon cursus: na 1 Jan. a.s. toch zal het Rijk een regeling treffen, maar dan zullen de eisen van toelating hoger zijn en de subsidie van 50 pet. (25 Rijk, 25 Gemeente) vervallen. De heer den Das als warm voorstander van betere huisverzorging informeert of het Witte Kruis hier geen taak heeft. Het bestuur zal zich in verbinding stellen met Witte-Kruis afdelingen in omliggende gemeenten. In de vacature van voorz., ontstaan door het bedanken van de heer G. Taapken, wordt voor zien door de benoeming van de heer W. de Vries. Bij de rondvraag werd de wenselijkheid uitgesproken, dat men zich bij het afhalen van artikelen uit het magazijn stipt houdt aan de daarvoor gestelde tijden. Wat het in bruikleen geven van de invaliedenwagentjes be treft, werd er op gewezen, dat deze eigenlijk niet bestemd zijn voor hen, die er doorlopend be hoefte aan hebben. In zulke ge vallen dient op andere wijze ge holpen. VOOR HET MISDEELDE KIND De verkoop van de bekende zegels, die ten bate van het mis deelde kind verkocht worden, neemt 1 Dec. een aanvang. 20 jaar lang werd op deze'wijze geld bijeengebracht, om het kind op elk gebied te helpen en te verzorgen. De toeslag, die op de zegels wordt betaald, is gering,* zodat elkeen aan deze actie kan bijdragen en verzamelaars in binnen- en buitenland, ^tellen veel prijs op de kinderpostzegels Zij zijn verkrijgbaar aan het postkantoor van 1 Dec. tot 5 Jan. '48 en blijven geldig tot 1 Jan. 1949. Ook dit jaar zijn wederom velen bereid gevonden om aan de verkQop mede te werken en het u zodoende gemakkelijk te maken om de zegels te ver krijgen. Bergenaren, stelt niemand teleur. Koopt zegels als zij u aan huis worden aangeboden en koopt zegels aan het stalletje in het postkantoor, waar u snel en be reidwillig door de dames ge holpen wordt, gedurende de eerste week in Dec. Vergeet niet, dat een serie Kinderpostzegels een welkom St. Nicolaas-geschenk is. Neemt deel aan zegelkoop en hebt zodoende deel aan het ver zachten van veel leed. HET BEZOEK VAN St. NICOLAAS Het St. Nicolaas-comité wachtte met ongeduld op bericht van St. Nicolaas, wanneer Hij Zijn bezoek aan Bergen zou komen brengen. Er is een brief van de Sint gekomen waarin wordt mede gedeeld, dat Hij Donderdag 4 Dec. 's morgens te half elf met de tram zal aankomen, alle kinderen zullen bij de aankomst aan het station zijn. Hierna volgt een rit door ons dorp, aan het gemeentehuis wordt Hij door de Burgemeester ont vangen en zal dan zijn intrek nemen in de Rustende Jager om daar uit te rusten. Donderdag en Vrijdag komt hij op de scholen. De kinderén van 3-6 jaar, die niet de school bezoeken, komen Vrijdag 5 Dec. van 2-4 uur in café Nieuwendijk, Dorpsstraat. De R.K. kinderen van 3-6 jaar, die niet op school gaan ook 5 Dec. van 2-4 uur in het St. Jan- Gebouw, Dorpsstraat. Het St. Nicolaas-comité. BILLARD-MATCH Zaterdagavond 21 Nov. werd de eerste billard-match in dit seizoen in't „Wapen van Bergen" gespeeld. Plm. 100 toeschouwers hebben genoten van het mooie spel van de matador van de avond, de heer Th. Schmidt uit A'dam, die al verscheidene malen kampioen van Nederland is geweest. De heer Schmidt, hoofdklasse 35-2 speelde tegen de heer Nic. Min uit Bergen een partij 600 tegen 300 caram boles. In 11 beurten maakte Schmidt de partij uit met 153 caramboles als hoogste serie. De hoogste serie van Nic. Min was 48 caramboles. Als arbiter was de heer G. Wessels uit Alkmaar aanwezig. De heer Campenhout, eigenaar van het „Wapen van Bergen" had voor deze wedstrijd 2 fraaie prijzen beschikbaar gesteld, waar uit de winnaar de eerste keus had. Het Chr. Toulet-billard leende zich uitstekend voor deze wed strijd. De heer Feller uit Hoorn, die dit billard heeft geplaatst, hield voor de wedstrijd een in leidend speechje. Al met al een zeer mooi ge slaagde avond. C. PAULS RIKA HOPPER in Het Glazen Paleis De Kunstkring Bergen had Dinsdagavond het voorrecht Rika Hopper, de 70-jarige kunstenares, de jonge officier in de orde van Oranje Nassau in zijn midden te hebben met haar jubileumstuk Het Glazen Paleis, de Nederlandse bewerking van Jeanne van Schaik- Willing van Sidney Howard's „The Silver cord". Een oude geschiedenis, maar steeds nog nieuw, een stuk harde werkelijkheid uit het dagelijks leven, een moeder, die zich, of schoon bezield met de beste bedoelingen, te veel bemoeit met het leven van haar zoons, en daardoor geluk verstoort, onheil teweeg brengt. Rika Hopper speelde de moe derrol en haar boeiend spel deed de zaal fel meeleven met dit probleem. Henk Rigters speelde de oudste zoon Tom, die de wijde wereld was ingetrokken en Gerard Rekers was de jongere, die bij moeders pappot gebleven was. De rol van de schoondochter, een sterke, intelligente vrouw werd overtuigend vertolkt door Ank van der Moer, Lous Hensen was de heel anders geaarde ver loofde. Aangrijpend was de scène in het tweede bedrijf tussen Moeder, zoon en verloofde, dat eindigt met de wanhoopsdaad van het jonge meisje en de scène, die leidt tot verwijdering tussen Tom en zijn jonge vrouw. Als in het derde bedrijf uit eindelijk de Moeder het onder spit delft in het conflict, als zij van allen verlaten, alleen achter blijft, dan heerst een ademloze stilte in de zaal. Maar dan breekt het applaus los, groeit aan tot een ovatie, die minuten duurt. De heer J. Haakman sprak namens de Kunstkring Bergen woorden van hulde en dank tot „de Moeder en haar Kinderen", en wenstte de jarige geluk met haar zeventigste verjaardag en haar gouden toneeljubileum. Als herinnering aan deze avond bood hij de gevierde kunstenares aan een fraaie schaal, gebakken door de Bergense ceramist Huberts en.... een kaasje. K.C.B. Na de tentoonstelling van het werk van Dirk Oudes en Cor Wijker, waarover U reeds in ons blad hebt kunnen lezen, organi seert het Kunstenaarscentrum Bergen een nieuwe expositie van 24 Nov. tot en met 5 December. Deze tentoonstelling welke wordt gehouden in het Huis met de Pila ren, ingang Kerkstraat 2 Bergen, zal iedere middag en avond ge opend zijn. De bedoeling van het K.C.B. met deze tentoonstelling is het werk van de bij haar aangesloten kunstenaars in ruime kring bekend t£ maken. Op deze tentoonstelling zal er gelegenheid zijn tegen redelijke prijzen in het bezit te komen van goede kunstwerken. Wij kunnen dit streven van 't K.C.B. van harte aanbevelen. Op deze manier zal het mogelijk zijn door middel van het werk een goed contact tussen kunstenaar en belangstellende te bewerk stelligen. Aan de inwoners van Bergen en wijde omgeving is het thans om te bewijzen dat zij dit contact op prijs stellen. Dat het K.C.B. hierbij een ieder in de gelegenheid wil stellen iets goeds te kopen, kunnen wij daarbij te meer waarderen. Loopt U van 24 November tot 5 December het Huis met de Pilaren eens binnen. U is van harte welkom. VERENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING De eerste na-oorlogse leden vergadering van de afd. Bergen- Schoorl van de Ver. voor Facul tatieve Lijkverbranding was slecht bezochtonweer, storm en regen zullen vele leden hebben weer houden de huiskamer te verlaten. De voorz., de heer J: Chr. Kettenborg, memoreerde in zijn openingswoord enkele voorvallen uit het verenigingsleven van de laatste jaren. Bedroeg het leden tal op 1 Jan. '43 nog 148, vol gende jaren daalde dit door evacuatie tot ongeveer een derde deel. In 1946 trad weer een stijging in en einde '47 is weer het vooroorlogse peil bereikt. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 867,26. Er was een voordelig saldo van f 435,16. Met het oog op dë geringe opkomst werd besloten de be stuursverkiezing uit te stellen tot een volgende bijeenkomst. De heer J. C. Vermeulen, Loudels- weg 53, werd bereidgevonden zich te belasten met het secre tariaat en het penningmeester schap. Aan het bestuur werd volmacht gegeven voor het or ganiseren van een propaganda- avond. LOOP DER BEVOLKING Gem. Bergen Aantal inwoners per 1 Sept. Mannen 3685, Vrouwen 4374, Totaal 8059. Aantal inwoners per 1 Oct.: Mannen 3694, Vrouwen 4423, Totaal 8117. DE KLEUTERSCHOOL Maandag j.l. was er 'n ouder avond van de kleuterschool in hotel v. d. Garde, ter kennismaking met Mej. Heidsma, de onder wijzeres. Ondanks het zeer slechte weer was de opkomst niet slecht, zelfs waren er Camperduiners. De voorzitter gaf een overzicht van alle werkzaamheden van het bestuur in de afgelopen weken. Vooral het financiële gedeelte trok veel belangstelling en er kwamen daarover verschillende vragen. Het aantal leerlingen be draagt al ruim 50. Mevr. Kef zal voorlopig als helpster fun geren. In Schoorl is de pastorie tijdelijk voor kleuterschool be schikbaar. Mej. Heidsma hield een korte, heel interessante lezing over het onderwerp„Waarom stuurt men zijn kinderen naar de kleuter school", gevolgd door enkele zeer humoristische staaltjes uit haar dagboek. De school wordt 1 Dec. ge opend en wel in Schoorl om 9 uur, in Groet om half 2. Zeer waarschijnlijk zal de school arts uit Bergen ook zijn wakend oog over de kleuters laten gaan. Zo is dus in korte tijd door veler medewerking het beoogde doel bereikt. Nu volhouden! HET GROETER CABARET verbant de zorgen Terwijl buiten een minder aan genaam motregentje nederdaalde, laaide Zaterdagavond in de eivolle zaal van de heer Hakof de feest vreugde hoog ophet Groeter Cabaret „Elck wat wils" dat in het vorige seizoen met zijn Pop penkast en z'n Draaiorgel zo'n uitbundig succes had, kwam met een geheel nieuw programma, 'n echt Elck-wat-wils-programma, 'n liedje, een praatje, een schetSje, alles geschikt om dit week-end de zorgen weer eens te vergeten. Het Groeter cabaret kent zijn Pappenheimers en wist de juiste toon te treffen. Als Mej. Geel en Mej. Groen een C.C.D.-ambtenaar te slim af zijn, als de tri-tra-tram met z'n illustre gezelschap over het toneel rijdt of de jeep z'n bestuurders tot wanhoop brengt, of als de baby-man door een dwaze ver gissing een jong vrouwtje danig in verlegenheid brengt, dan davert de zaal van de lach. Het West- friese boertje heeft niet minder succes en.... maar het heeft geen zin nog aan meer nummers te herinneren. Het goedlachse publiek overstelpte de spelers met bijvals betuigingen en genoot van begin tot einde. MOLENAAR Het bestuur van de Groeter- polder benoemde als opvolger van de heer L. Snip tot molenaar de heer G. Blom te Egmond aan de Hoef. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs10 ct. per m.m. met een minimum van f Zondag 30 November 1947 Aanvang 2.30 uur Terrein Nesdijk

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1