99 ff VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 24c JAARGANG No. 48 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef BERGEN RAADSOVERZICHT De Raad kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr. W. Huygens. De notulen gaven geen aan leiding tot op- of aanmerkingen. Ingekomen stukken Naar aanleiding van het ver zoek van de afd. Bergen van Het Witte Kruis om gemeentelijke subsidie voor uitzending van kin deren naar herstellings- en va- cantieoorden besloot de Raad 't subsidiepercentage voor iedere noodzakelijk geachte uitzending te bepalen op 50. Voor '47 zouden f 300 ten laste van de gemeente komen. Aan het adres van Diever aan de Minister om maatregelen te nemen, waardoor het verschil in loonpeil tussen stad en platteland wordt opgeheven, besloot de Raad met 4 stemmen tegen, ad- haesie te betuigen. Aan C. Duin werd in de reis kosten van zijn twee zoontjes naar de R.K. School voor buiten gewoon lager onderwijs een ver goeding van f 5.per maand toegekend, met uitzondering van de Augustusmaand. Verschillende andere stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Aan de Berger schoolvereni ging werd een bedrag van f 2100 beschikbaar gesteld voor de in richting van de rijwielbergplaats tot Noodleslokaal. Aan de gevraagde medewer king van de Berger Schoolver eniging voor aanschaffing van leermiddelen en van de R. K.- school voor ULO „St. Antonius" voor betegeling van het speel terrein kon op wettelijke gronden geen gevolg worden gegeven. Lichamelijke oefeningen Met het voorstel tot aan schaffing van verschillende hulp middelen voor het onderwijs in lichamelijke oefening, waarvan de kosten waren geraamd op f 625, kon de Raad zich verenigen. Middelbare Meisjesschool Van de Berger-Schoolvpreni- ging was ingekomen een verzoek om een bijdrage in het exploitatie tekort der Middelbare Meisjes school. In verband met het culturele belang, dat de gemeente bij de vestiging van een Middelbare Meisjesschool heeft, stellen B en W voor om voor het school jaar September '47 tot September '48 een bijdrage te verlenen van f 51,11 voor iedere leerling, af- komstig uit de gemeente Bergen. De heer Broersma kan niet inzien, dat de belangen van het onderwijs gediend zijn met de stichting van zo'n middelbare meisjesschool, z.i. zijn er scholen genoeg en zullen bestaande in richtingen er door ontvolkt wor den. En dan, hebben we hier een Ulo-school, een HBS of....? Het lijkt vis noch vlees. Wat meer licht zou naar spr. mening geen overbodige weelde zijn, in af wachting daarvan zou hij het voorstel willen aanhouden. De heer Swaag is van mening, dat het hier gaat ten koste van het openbaar onderwijs. Dr. Hemelrijk laat een heel ander geluid horen. Spr. betoogt, dat het hier een deel van de her ziening van ons onderwijs betreft, die naar de communis opinio komen moet en zal. Op de be staande scholen als Ulo en HBS mogen ook meisjes worden toe gelaten, maar bij het inrichten van die scholen is geen rekening gehouden met de bijzondere eisen, die er gesteld mogen worden aan de opleiding van meisjes. Ge bleken is, dat vele meisjes, ove rigens zeer intelligent, het tempo op die scholen niet kunnen volgen. De autoriteiten hebben dit inge zien, de zaak is aanhangig ge maakt in de Staten-Generaal, de Tweede Kamer heeft reeds de voorstellen aangenomen, zonder dat er bezwaren tegen werden ingebracht en de Eerste Kamer zal ongetwijfeld volgen. Dan zal in een bestaande behoefte zijn voorzien. Dat te Bergen nu reeds in de behoefte wordt voorzien, getuigt, aldus spr., van een prij zenswaardige voortvarendheid. Z. i. dient de gemeente mede te werken om deze nieuwe inrich ting tot bloei te brengen. De Raad nam tenslotte het voorstel aan. Hierna kwam in behandeling het verzoek der Berger School vereniging, inzake h^t verstrekken van een geldlening ad. f 17.500 uit de gemeentekas. Uit de toe lichting door de voorzitter bleek, dat het hier geen subsidie-aan vraag betrof, maar een verzoek om deel te nemen aan de lening. B en W hebben een gebaar willen maken, dat zij de oprichting van deze school toejuichen, het gold hier een sympathie-betuiging. Na enige discussie ging de Raad er mee .accoord. Chr. Nat. Schoolonderwijs Van Chr. Nat. Schoolonder wijs was 'n verzoek ingekomen om een kasgeldlening van f 4500; door het uitblijven van de uit kering voor oorlogsschade dreig den er moeilijkheden. Na enige discussie werd het verzoek ingewilligd. Bergen's Harfhonie Als blijk van erkentelijkheid voor de grote verdienste met betrekking tot het gemeenschaps leven, besloot de Raad aan Ber gen's Harmonie ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een bedrag van f 100»^—toe te kennen. Een jeep Ten behoeve van de dienst gemeentewerken stelden B en W voor een tweedehands Jeep aan te schaffen, die dienst kon doen als reservetrekker voor de motor spuit, als sneeuwruimer en voor algemene doeleinden. De kosten waren geraamd op f 2500. Geen bezwaren. Van smeerstation tot Kleuterschool B en W stelden voor het voormalige smeerstation van de Duitse weermacht, staande op het terrein van de openbare school, van het Bureau Oorlogs buit aan te kopen voor f 1250, het daarna voor rekening der ge meente te doen verbouwen tot Kleuterschool en het te ver huren aan de vereniging Volks onderwijs. Een goede dag voor de Kleuters B en W stelden voor, in af wachting van de totstandkoming der op handen zijnde wettelijke regeling van het voorbereidend lager onderwijs, een gemeentelijke subsidieregeling in het leven te roepen, waardoor het voortbestaan der z.g. Kleuterscholen gewaar borgd en verdere ontplooiing mogelijk wordt. De meest billijke regeling was naar de mening van B en W, indien van ge meentewege vaste normen werden gesteld, voor de salariëring van het personeel en de schoolgeld heffing, terwijl alle overige pos ten aan de goedkeuring van het gemeentebestuur dienden te wor den onderworpen. De school besturen zouden buiten de andere goedgekeurde posten, onder de uitgaven een bedrag van f 37,50 per leerling voor salarissen in rekening brengen en daar tegen over onder de inkomsten een be drag van f 26 per leerling voor schoolgelden moeten opnemen. Voorgesteld werd het subsidie percentage in het aldus ver kregen nadelig saldo te bepalen op 60. Volgens de „exploitatiebegro tingen" (de subsidiebedragen kun nen eerst definitief worden be paald na vaststelling en goed keuring der „exploitatierekenin gen") zouden de subsidies bedragen voor de R.K. Fröbelschool St Angela 60 0/° van f 3426,85 f 2056,11voor de Kleuterschool der Vereniging voor Chr. Na tionaal Schoolonderwijs 60 0/° van f 1850,62 f 1110,37 en voor de kleuterschool van Volksonder wijs bij huisvesting in de openb. school 60 o/° van f 1493,38 f 896,03 (80 leerlingen) en bij huisvesting in de te stichten kleu terschool 60 o 1° van f 4471,75 f 2683,05 (120 leerl.) Het voor stel werd aangenomen. Het maximum-bedrag, dat per leerling kan worden uitgekeerd, zou nader worden bepaald. Geen spijbelaars meer Op voorstel van B. en W. stelde de Raad een verordening vast, waarbij ambtenaren der politie worden gemachtigd leer plichtige kinderen, die zij gedurende de schooltijd op de openbare weg aantreffen, naar het hoofd der school te brengen. Bezoldiging gemeentepersoneel. Na ampele bespreking en nadat de voorzitter had verzekerd, dat de voorstellen tot herziening der bezoldiging van het gemeente- personeel niets meer behelsden dan wat Rijk en Provincie eisten, ging de Raad er mee accoord. De bezoldiging van de secretaris van het burgerlijk armbestuur, zou nader worden overwogen. Uitbreidingsplan. B. en W. stelden voor te be palen, dat de herziening van het uitbreidingsplan in voorbereiding is. De voorzitter deelde mede, dat het feit der herziening overeen komstig art. 36, 4e lid der woning wet officieel diende te worden vastgelegd, waardoor B. en W. op grond van het bepaalde in art. 6 sub 4 en 5, de bevoegdheid verkrijgen om bouwplannen, welke in strijd zijn met het te verwachten uitbreidingsplan, te weigeren. De Raad ging met 't voorstel accoord. Klokke twaalf sloot de voor zitter de openbare zitting. Arbeiders-T oneelvereniging „Bergen" op de planken De A.T.V. „Bergen" gaf Don derdagavond voor een lang niet uitverkochte zaal in „De Rustende Jager" een opvoering van Cor Hermus' komedie „Pension Zonne schijn". Tegen 'n aardig décor speelden zich de verschillende scènes af tussen de pensionhoudster, haar zoon en de gasten, een manicure, een actrice, een onderwijzeres, een filmondernemer en een dokter, elk met z'n eigen geaardheid elk met zijn eigen moeilijkheden. „Verdriet schijnt Pension Zonne schijn erg genegen te zijn", meende de zwaar beproefde moeder en schijnbaar terecht. Ofschoon alle spelers blijk gaven van ernstige studie en speelden met gehele overgave, wisten ze toch niet de echte spanning te bereiken,behoudens enkele prachtig gespeelde momenten. Het oordeel van het publiek was dan ook niet onverdeeld gunstig, al klonk er na elk bedrijf een hartelijk applaus. Had de A.T.V. bij de keuze van dit stuk de wenk „grijp niet te hoog" te veel uit het oog verloren? Zondag a.s. 2.30 uur: Bergen I de Randers I Terrein Kerkedijk NAT. COMITÉ HAND HAVING RIJKSEENHEID afd. Bergen Na een kort inleidend woord van Mr. F. G. G. Boerrigter nam de heer H. Ringers Vrijdag avond in café Nieuwendijk plaats achter de lessenaar voor het houden van een lezing over „Een stukje geschiedenis met commen taar," een stukje geschiedenis van „het prachtige rijk van Insulinde, dat zich daar slingert om de evenaar als een gordel van smaragd." Spreker betreurde het, dat, gezien de geringe opkomst, zo, weinig Bergenaren belangstelling toonden voor zo'n ernstige zaak. „Wij zijn ijdele mensen, verward in eigen strijd, wij rekenen slechts met wensen en nooit met werke lijkheid," zei spreker Adema van Scheltema na. Wat zou Adolf Hitier zich verkneukeld hebben van plezier ook ondanks de ver loren oorlog, als hij onze moei lijkheden had mogen beleven de voorspelling van een nazi- generaal in '39, dat de oorlog ongeacht de uitslag winst zou opleveren voor Duitsland, daar Nederland, doodarm door het verlies van Indië, dat de Japanners wel zouden vasthouden, binnen 50 jaren aan Duitsland zou komen, dat zich dan wel weer zou hebben opgericht, schijnt in ver vulling te zullen gaan. Japan is wel uitgeschakeld, maar daarmee zijn de moeilijkheden voor Neder land nog niet opgelost. De man, die volgens Lucas X30, onder de moordenaars viel, welke hem uitgeplunderd en zware slagen gegeven hebbende, halfdood lieten liggen, werd tenslotte geholpen door een zekere Samaritaan, maar de Nederlanders? Hen ging men voorbij, als de priester en de leviet de uitgeplunderde man. Nederland en Indië kunnen me kaar niet missen. 300000 Neder landers vinden een bestaan door onze betrekkingen met Indië, wat betekent, dat er ander half millioen door gevoed werden. En de Indische bevolving Zonder Nederl. invloed zou Indië zijn 'n krachteloze veelheid van elkaar bestrijdende onderdelen. Bodem en klimaat maken een strijd om het bestaan overbodig, maken de inlander tot een dromer, een fatalist, die als vanzelf het gezag aanvaardt van de vorsten. Spreker memoreerde, hoe kort na de ridderlijke op avontuur beluste Portugezen, de Neder landers naar Indië kwamen en er steeds nieuwe handelsbetrek kingen aanknoopten, waardoor de grond gelegd werd voor onze handel op Indië en de uitgestrekte bezittingen, die wij later in dat rijke Insulinde bezaten. De Neder landers onthielden zich van be moeiingen met het inlandse bestuur. Verwikkelingen ontston den als de tractaten niet werden nageleefd en een vorst bijv. ook verkocht aan anderen. Dan kwam de gewapende macht in 't geweer, en dat het daarbij niet zo zachtaardig toe ging is niet te verwonderen als men let op de in die tijden ruwere zeden. Zoetjes aan bezette de Compagnie de meeste strategische punten en met een handjevol soldaten wist zij orde, rust, vei ligheid te scheppen in dat gebied, dat 53 maal zo groot is als ons landje en een bevolking van 70 millioen zielen heeft, in dat gebied met z'n 91 talen, een rijk, waar van staatseenheid geen sprake is. Na een vluchtig overzicht van wat Nederland in Indië tot stand heeft gebracht, bekeek spreker de huidige toestand. De tegenwoor dige toestanden, aldus de heer Ringers met verheffing van stem, vormen een aanklacht tegen het door onze regering gevoerde be leid. Qui se fait brebis, le loup le mange. De ernst van het ogenblik schreeuwt om een sterke man, opdat niet nog eens als in 1713 de bedreiging klinke: wij zullen onderhandelen chez vous, sur voussans vous. Na deze met de grootste aan dacht gevolgde lezing werd de film „De brengers van recht en vrijheid" vertoond. Deze aan „onze jongens" opgedragen film gaf een idee van het leven en werken van de Nederl. militairen in de door hen bezette gebieden. DADEN I De enigste manier om uit deze chaos te komen is samenwerking en helpen waar nodig. Samenwerking met eerbiediging voor eikaars overtuiging. Bezoekt daarom ook eens de lezingen van andersdenkenden o.a. die in de R.K. kerk. Als U meent deze overtuiging te moeten ver werpen. Weet u wat het R.K. leven inhoud? Eerst luisteren, dan oordelen, dat sterkt U in uw eigen overtuiging, als die goed is. Hulp, ja wij moeten en kunnen nog zo veel helpen, dichtbij. Wist U dat er nü nog enkele van mijn vrienden in 'n Limburgs sanatorium liggen sinds voorjaar 1945. Voor hen was 't nog geen bevrijding Tesamen met de heer Remeyer, manufacturier help ik hen enkele van hun handwerken verkopen (mannen breiwerk). Vraagt er eens naar een goed cadeau! Ligt er bij U nu nóg een koptelefoon, geeft u die ook voor 't sanatorium Hornerheide» Er worden er weer gevraagd. Loudelsweg 99 is het adres dat voor doorzending zorgt. Vorig jaar was ik in staat er 16 op te sturen, waarvoor nogmaals mijn dank. Wordt Uw hulp ge vraagd voor jeugdwerk van welke richting dan ook? Helpt! De jeugd is in nood. Jeugdbewegingen zijn in gevaar wegens gebrek aan kader en clubhuizen. x JAN IVANGH DE OOGST VAN DE WEG toeekêêad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Gevonden Kraai Gz. 4366, rieten koffer, blauwe tas, grijze muts, gouden schakelarmband, klu wen rode wol, slang van stofzuiger, Portemonnaie m. inh., blauw kinder-wantje, melkbus. Een blauw geruite ceintuurdrie munt biljetten van f 1bruine portemonnaie donkerbruine portemonnaie grijze wollen handschoenen zilveren armband met vier kante schakel1 pr. lederen wanten (bl) Verloren Autobus-abonnement, lederen riem, gouden schakelarmband, zwart wol, hoofddoek, heren-portemonnaie m. inh., zwarte vul pen, vulpen in etui, benzinedop v. auto, grijze en beige pantalon, bruine wollen muts; een bankbiljet van f 10,00 InlichtingenPolitie-bureau, Karei de Grotelaan, Bergen.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1