99 ff ScUocti's fern, foot ATTENTIE BERGEN BERD0S I - TEXEL I VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 24c JAARGANG No. 49 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het eerstvolgende nummer van dit blad verschijnt normaal op Vrijdag 19 December. In de Kerstweek wordt geen exemplaar verspreid, doch dit wordt uitgegeven op Maandag 29 December a.s. Vriendelijk verzoeken wij de copie voor dat nummer in te zenden vóór de Kerstdagen. DE UITGEVER. Nationale Monumenten Commissie voor Oorlogs gedenktekens COMITÉ BERGEN (Nh.) Vanaf Maandag 15 December 1947 zal in Bergen het plaatselijk comité van de Nationale Monu mentencommissie de verkoop organiseren van de certificaten van het Damterrein te Amsterdam. De Nationale Monumenten commissie voor Oorlogsgedenk tekens heeft tot doel in Nederland een aantal monumenten op te richten, welke zullen worden ge plaatst op historische plekken in ons land. Het plan bestaat o.a. op de volgende plaatsen een monument op te richten: 1. centraal Natio naal Monument op het Dam- plantsoen te Amsterdam, 2. een Legermonument op de Grebbe- berg, 3. een Marinemonument te Scheveningen, 4. een Koopvaardij- monument te Rotterdam, 5. een Monument op de ere-begraaf- plaats te Bloemendaal, 6. een Monument bij elk der drie vroe gere concentratiekampen, Amers foort, Vught en Westerbork. Gelijktijdig met deze verkoop worden U ook aangeboden de bonboekjes van de Stichting '40'45, welke Stichting tot doel heeft de verzorging van de na gelaten betrekkingen der oorlogs slachtoffers. Het plaatselijk comité heeft de volle medewerking gekregen van alle verenigingen en clubs in deze gemeente, zodat in de periode van 15 December 1947 tot begin Januari 1948 gelegenheid zal zijn tot het kopen van een of meer cm2 van het Damterrein te Amsterdam. De dames en heren propagan disten zullen ieder huis en ieder gezin in deze gemeente bezoeken en wij hopen dat u allen hen goed zult willen ontvangen en dat ieder zich zal verzekeren van enige cm2 van het Damterrein. De prijs per cm2 bedraagt f 0,50. Als bijzondere verkoopplaatsen zullen worden ingericht 'n kiosk op het Stationsplein en 'n vaste plaats in het postkantoor. Bovendien zal met medewerking van de Directie in de Bioscoop zaal van de Rustende Jager van van 12 tot 18 December 1947 de propagandafilm „Het Onsterfe lijke Leger" draaien. Het comité hoopt dat vooral in de Kerst dagen iedere gastheer slechts zijn gasten zal ontvangen, indien zij voorzien zijn van tenminste één cm2 van het Damterrein. Wij danken U allen voor Uw medewerking en de burgerij voor haar bereidwilligheid. De propagandisten wensen wij veel succes en een record-op brengst. Het plaatselijk comité bestaat uit: Dr W. Huygens, Voorzitter; J. H. M. de Sonnaville, Secr. K. M. Gerritsen, Penningmeester K. BeetsMr T. G. G. Boerrigter Mw J. Diesfeldt-PietersMr C. P. Eecen; J. Kleene; A. M. de Lange; J. E. Miltenburg; N. M. M. Sluyter; Mw Bar.esse Taets van Amerongen-van Reenen. DE WEDEROPBOUW VAN BERGEN AAN ZEE Voor de druk bezochte ver gadering in Hotel Marconi werden Woensdagavond de plan nen voor de wederopbouw nog eens belicht op initiatief van de vereniging „Paal 33". Nadat de voorzitter de bijeen komst met de gebruikelijke plicht plegingen had geopend en zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder had gewend tot de heren bij de wederopbouw, bur gemeester en wethouders, bestuur van V.V.V., directeur Bouw Exploitatie Maatschappij, en de wnd directeur van gemeentewer ken, sprak burgemeester Dr. Huygens een kort woord ter inleiding. De Raad had aan Ged. Staten machtiging gevraagd voor het financieren van de weder opbouw van het centrum van Bergen aan Zee, zodat er het volgend jaar weer een levend deel zal zijn. Ir De Vassy juichte het toe, dat hier spontaan de burgerij zich had verenigd in „Paal 33": gemeente en wederopbouw toch hebben de steun van de burgerij nodig. Om de aanwezigen enige kijk op de gang van zaken te geven zouden achtereenvolgens aan de orde worden gesteld waar zal de oorlogsgetroffene weer kunnen bouwen, de finan ciering, de herverkaveling, sober heid, zorg voor harmonische bouw. De heer O. van Rossum uit Amsterdam gaf enige cijfers voor een geval van herbouw. De getroffene krijgt een rijks bijdrage in de schade, waarop herbouwplicht rust, in de vorm van een inschrijving op het groot boek. Aan de meerdere kosten van herbouw helpt het rijk op aannemelijke voorwaarden. Bijv. bij een huis van 420 m3 bedraagt de rijksbijdrage f 6880, De bouwkosten worden bere kend op 420 X f 36, f 15120,-wat met f 800, architectenkosten komt op een bedrag van een f 15920,Het rijk verleent nu op bepaalde voorwaarden een Opbouwcrediet van f 15920,'min f 6880, f 9040,Op welke voorwaar den? Bij een huurprijs van f 900,— blijft er na aftrek van exploitatie lasten en 4 o/° rente van de grond een exploitatieoverschot van f412,— wat een exploitatiewaarde van f 8860,— betekent. Van de f 1980,nu die de exploitatiewaarde meer bedraagt dan de rijksbedrage van f6880, betaalt de bouwer 4 °/0 rente. Over de rest van opbouwcrediet f 9040,- min f 1980,- f 7060,zal uiterlijk 1956 worden beslist. Worden straks de huren verhoogd, dan stijgt de exploi tatiewaarde en daalt dus het overschot. Men kan de herbouwplicht aan een ander overdragen, die dan in de rechten treedt van degene, die overdraagt. Prof. Wieger Bruin gaf aan de hand van kaarten enig idee van de veranderingen, die het wederopbouwplan beoogt. Het oude hotel „Nassau-Bergen" zal worden herbouwd op het duin ten zuiden van de Zeeweg. Waar het hotel stond hebben de ont werpers van het plan zich een vermaakcentrum gedacht, 'n café restaurant met terrassen, veranda's, winkeltjes, kortom een zwierig centrum. De P. Panderstraat en de z.g. boulevard zullen plaats maken voor een strandweg, die aftakt van de Kalfweg, zodanig dat hij goed aansluit op de Zeeweg. Bij de Rehbockstr., benoorden het nieuwe paviljoen, buigt deze strandweg van het strand af; hij komt daar te lopen tussen de iets achterwaarts te herbouwen bou levard-huizen en huizen te bouwen op de Oostrand van het voorduin, om vervolgens af te zwenken naar de bocht van de Julianaweg. Een voetpad zal het strand volgen, waar eens de boulevard lag. Ongeveer de helft van de ge sloopte huizen kan worden her bouwd op de oude plaats. De rest zal een andere plaats krijgen, waarvoor een herverkavelings comité is ingesteld met een ver trouwenscommissie. De heer Smits vreesde dat het aanzien van Bergen aan Zee niet zou verfraaien door de vele kleine huizen. De heer Wieger Bruin meende, dat de tijd van grote woningen voorbij was, ook al door gebrek aan personeel en achtte nederige woningen op de duintoppen geen bezwaar.Dit plan, aldus eindigde spr., leent er zich toe om voor een gedeelte uit te voeren, de wegen en een klein centrum. Het overige is toekomstmuziekop korte termijn kan niet alles herrijzen. Ir De Vassy gaf tenslotte nog enige inlichtingen over de schade vergoeding aan de getroffenen, waaruit bleek, dat de eigenaren die geen schade hebben geleden, financiëel bijdragen in de hulp, die het rijk de getroffenen biedt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt. DE FILM „STEPHEN FORSTER" Deze film, die een verfilming is van het leven van de bekende toondichter Stephen Forster, de kunstenaar, die de ons nu zo bekende negerliederen compo neerde, wordt in de serie „Cul turele Films" vertoond onder auspiciën van de Blauwe N.V., afdeling Bergen, in „Het Wapen van Bergen", Breelaan. Het K.J.V.O.-meisjeskoor zal een vijftal liederen zingen, terwijl een kort propagandawoord wordt gesproken. Mr Bob Agter is hiervoor uit genodigd deze spreker is U bekend van het bevrijdingsfeest in Mei j.l. Aan de bezoekers wordt gratis een kopje thee ver strekt. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Haan's Boekhandel en in beperkt aantal aan de zaal. Voor nadere bijzonderheden zie men de aanplakbiljetten. Kinderen tot 14 jaar alleen onder geleide. Repetitie op Zaterdag 13 Dec. in zaal NIC. SCHUYT GAAT „HELPT ELKANDER" VERDWIJNEN 1 De vereniging voor ziekenhuis- verpleging „Helpt elkander" hield Dinsdagavond een algemene ver gadering in De Oude Prins onder voorzitterschap van de heer L. den Das. Als enig punt van be spreking vermeldde de agenda voorstel tot ontbinding der ver eniging. De voorzitter lichtte de vergadering uitvoerig in omtrent de motieven, die tot dit voorstel hadden geleid. Toen ruim 20 jaar geleden de heren Dr. Blok, L. den Das en Leering het initia tief namen tot oprichting van Helpt Elkander, waren de om standigheden heel anders dan nu. Ziekenhuisverpleging bracht toen heel wat narigheid en de Berger vereniging heeft heel wat leed kunnen helpen verzachten. Nu is de hele ziekenzorg veel beter ge regeld en na de verschillende ziekenfondsbesluiten daalde het ledental zoetjes aan van 1600 tot 581, waardoor het zelfstandig be staan van de vereniging, die eens in een dringende behoefte voor zag, niet wel meer mogelijk was. Dacht men eerst aan een fede ratie van verenigingen, waar bij de kleintjes zouden kunnen steunen op de groteren, later bleek, dat van erkenning alleen sprake kon zijn bij een volledige samenvoeging van verschillende verenigingen. Men had zich de gang van zaken nu zo voorgesteld alle verenigingen liquideren voor 1 Jan. en alle leden, ook de ouderen, gaan met behoud van alle rechten, die ze hadden over naar Alkmaar, derde klasse. Zo'n grote vereniging biedt veel meer mogelijkheden, waarvan de leden kunnen profiteren, zo zij dat willen. Ook omtrent de toekom stige leiding gaf de voorz. enige inlichtingen. Er zal worden ge vormd een ledenraad (1 lid per 200), die een bestuur benoemt. De penningmeester deelde mede, dat het saldo momenteel bedroeg f 7783 en gaf een overzicht van de te verwachten contributierege ling, waarvan de leden nader be richt zullen ontvangen. Na uitvoerige gedachtenwisse- ling besloot de vergadering met algemene stemmen tot ontbin ding der vereniging. Waar volgens reglement alleen tot liquidatie kan worden over gegaan als 3 kwart van de leden ter vergadering aanwezig zijn, is dit besluit niet bindend. Over 14 dagen zal daarom nog eens worden vergaderd en dan zijn 3 kwart van de dan uitgebrachte stemmen voldoende voor een bindend besluit. Tempora mutantur, de tijden veranderen: „Hulp in Nood" is verdwenen, „Helpt Elkander" gaat verdwijnen? KERSTFEEST LEGER DES HEILS Nog maar enkele weken ge leden werd Uw aandacht ge vraagd voor de viering van het 2e jaarfeest van het Leger des Heils in Bergen. Op 26 Nov. j.l. werd dit feest in dankbaarheid en met welslagen herdacht, mede doordat de jongens van het Leger des Heils Jongenshuis in Amers foort zulk een mooie jongelieden- demonstratie gaven. En nu vragen de Kerstplannen onze aandacht. De Heilssoldaten staan weer klaar om aan groten en kleinen een kerstvreugde te bereiden. Zal hun zingen en spelen van de schone kerstliederen weer een zegen zijn? Ja, ongetwijfeldMaar zal dat alleen genoeg zijn? Neen, zij willen ook zo graag aan de minderbedeelden, aan de ouden en zieken een materiële Kerstzegen geven, en zijn daar ook niet zo vele kinderen, de buitenkerkelijke jeugd, die ook graag Kerstfeest vieren bij een verlichte Kerstboom en met cadeautjes. Dan pas als de zorgen voor de feestdagen op geheven zijn zal iedereen het Eere zij God kunnen meezingen. Wilt U ons hierbij helpen? Ja, wij weten dat U dat graag wilt doen. Evenals vorig jaar komen wij met de Kerstlijst bij U op 15, 16 en 17 Dec., terwijl tevens op Vrijdag en Zaterdag 19 en 20 Dec. de welbekende kerstpot weer op de hoekBreelaan-Stations- straat zal staan. Op de toonbanken van verschillende winkels zult U onze mandjes weer vinden om uw gave in natura in te depo neren. En zo hopen wij met uw hulp velen een heerlijk Kerstfeest te bereiden. Kunt U ons adressen geven van z.g. stille armen? Wij ont vangen deze gaarne van U. Zie de Duinstreek van volgende week voor het programma van het Leger des Heils-Kerstfeest. St. NICOLAAS TE BERGEN Een ontelbare schare kinderen en ook vele ouderen stonden Donderdagmorgen vol verwach ting uit te kijken naar de aankomst van de tram. Sint Nicolaas zou een bezoek brengen aan Bergen. Een hoera steeg op uit de duizend koppige menigte toen de grijze Bisschop met zijn beste tabberd aan en leunende opzijn kromstaf het perron betrad, gevolgd door de ondeugende lachende zwarte Piet. Bergen's Harmonie liet een „lang zal hij leven" horen en toen ging het naar het gereed staande rijtuig, bespannen met 2 vurige paarden met wapperende pluimen op de kop. Omstuwd door een talrijke menigte en voorafge gaan door Bergen's Harmonie ging het nu naar het Raadhuis, waar Burgemeester Dr Huygens de hoge gast welkom heette, be langstellend informeerde naar zijn reis en hem prettige dagen toewenste in Bergen. Op zijn rondrit door de gemeente werd de Sint van alle zijden toegejuicht, de kleintjes keken eerst wel wat vreesachtig, maar spoedig juichten ze mee. Na de rondrit trok de Sint zich terug in De Rustende Jager om te bekomen van de vermoeie nissen van de laatste dagen en nieuwe krachten op te doen voor de volgende dag. Vrijdag toch zou de kindervriend een bezoek brengen aan de verschillende scholen en ook de niet-school- gaande kleuters zou hij niet ver geten. Vol verwachting klopte zeker menig hart, wie de koek zou krijgen, wie de gard. Maar het viel geducht mee. Zwarte Piet mocht eens een keertje drei gen met zijn gard, de goede Sint bedacht zijn vele vriendjes goed, en sprak slechts een enkel ver manend woord voor wie' het hadden verdiend. De goede Sint heeft Bergen's jeugd weer een gelukkige dag be zorgd en weer vele nieuwe vriendjes gekregen. Goede reis en tot weerziens. hleekêtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voqrstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum Van f 1,i Zondag a.s. Aanvang 2.30 uur Terrein Nesdijk

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1