99 99 HetstMuiU KERSTKLOKKEN VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 24e JAARGANG No. 50 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmonda. d. Hoef fii Bethlehem's stede is 't geschied, Op Efratha's veld klonk 't Engelenlied: „Vrede op aard, in mensen welbehagen." Naar Bethlehems stal gingen herders spontaan, En zijn er deemoedig naar binnen gegaan. Joseph...., Maria, Die 't Goddelijk Kind, Met tedere handen in doeken windt. Er was alleen wat stro in huis, ....Ep in de verte stond.... een Kruis. Heilig mysterie, Heilige nacht, God heeft Zijn Zoon tot de mensen gebracht. Heer van ons leven, Heer van ons lot, Eere den Vader, eere zij God. BERGEN, Kerstmis 1947 MAARTJE N. ZWAAN BERGEN OPVOERING VAN MIDDELEEUWSE KERST SPELEN TÉ BERGEN Op a.s. Zaterdagmiddag 20 Dec. zullen te Bergen door een daar voor gevormd gezelschap van lekenspelers twee Middeleeuwse Kerstspelen worden opgevoerd. Deze spelen, reeds vele eeuwen oud, zijn oorspronkelijk afkomstig uit de Duits-sprekende boeren bevolking van Oberufer, een ei landje in de Donau op de grens van Oostenrijk en Hongarije, waar zij van generatie tot generatie werden overgeleverd. In het mid den van de vorige eeuw werden zij daar voor het laatst in de kring der dorpelingen opgevoerd. Omstreeks diezelfde tijd is de tekst door de Oostenrijkse literair- historicus Prof. Schröer opge tekend en uitgegeven, waardoor hij die voor het verloren gaan heeft behoed. Sinds 1910 heeft Rudolf Steiner voor deze spelen belangstelling gewekt en werden zij in Duits land en Zwitserland weer geregeld vertoond. Ongeveer 25 jaar ge leden zijn zij in onze taal over gebracht en sedert in die ver taling ook op vele plaatsen in ons land in de Kersttijd opgevoerd. Van de beide spelen brengt het eerste en kortste, het „Paradijs- spel" in beeld de schepping van Adam en Eva, de verzoeking, c^e zondeval en de verdrijving uit het Paradijs. In het tweede, het „spel van Christi geboorte", worden de geboorte van het Christuskind te Bethlehem, de verkondiging van deze gebeurtenis door de engel aan de herders op het vejd, en de daarop volgende aanbidding van het Christuskind door de herders ten tonele gebracht. Tus sen beide spelen is een nauw-ver band, het eerste spel is als het ware de inleiding voor het tweede door de zondeval in het Paradijs was de komst van Christus op aarde noodzakelijk geworden tot verlossing der mensheid. Deze spelen, afkomstig uit een zeer oude en veel religieuser tijd dan de onze," werden geschreven en gespeeld door boeren en voor boeren. Zowel Katholieken als Protestanten deden aan de op voeringen mee en werden ook door leden van beide gezindten gelijkelijk bezocht. Het feit, dat deze spelen in een kleine, van de overige wereld vrijwel geheel af gesloten eiland-gemeenschap zijn overgeleverd, verklaart dat in hun tekst iets bewaard is gebleven van wat in die van andere oude Kerstspelen in het geheel niet meer aanwezig is. Door hun na tuurlijke eenvoud en werkelijk heidszin en hun innige godsdien stigheid konden bij de uitbeelding van de voor, de gehele mensheid centrale gebeurtenissen het besef van de grootsheid en verheven heid daarvan en diepe mensen kennis hun uitdrukking vinden, evenzeer als een 'volksaardige humor die daarmee op een merk waardige wijze in harmonie is. De opvoering van a.s. Zater dag zal zeer eenvoudig worden gehouden en geschiedt zonder enige pretentie. Er zal worden getracht de oorspronkelijke boeren vertoningswijze zoveel mogelijk te benaderen. Zoals de ervaring heeft geleerd oefenen deze spelen zowel voor kinderen als voor religieus gestemde volwassenen een grote aantrekkingskracht uit. Nadere bijzonderheden over de opvoering treft men in de in dit nummer van „De Duinstreek" voorkomende advertentie aan. Leger des Heils KERSTFEEST In aansluiting op het artikel van verleden week vermelden wij dat dit jaar ook in Bergen een wijdingsdienst zal worden gehouden welke 1ste Kerstdag 's morgens 6 uur zal zijn in de grote zaal van café Nieuwendijk. Deze dienst wordt overal waar het Leger des Heils Kerstfeest viert door grote scharen mensen bezocht. Een zeer mooi Kerstspel zal worden opgevoerd, n.l. „In de herberg 't Mensenhart1'. Ook de kleuters zullen in deze dienst hun lied zingen. Voor verdere bijzonderheden leze mert de(i advertentie in dit blad. Kinderen, die geen ander Kerstfeest meevieren kunnen zich daarvoor aanmelden bij van der Hilst, Breelaan 5, voor het Kerst feest op Zaterdag 27 Dec. HOLL. MIJ. VAN LANDB. Ir. Bergsma met causerie over Grasland In de Dinsdagmiddag onder voorzitterschap van de heer H. Bruin in Lunchroom de Vries gehouden ledenvergadering van de afd. Bergen van de Holl. Mij. van Landbouw hield Ir. K. Bergsma, directeur der Rijks- landbouwwinterschool te Schagen, nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, een causerie over Grasland. Er moet, aldus spr., worden gewoekerd met de grond, waar op straks alleen plaats zal zijn voor gediplomeerde boeren. Boeren met oordeel is boeren met voor deel. De productie moet stijgen Om dan weer te krijgen prijs verlaging met al de daaraan ver bonden misère? Neen, troostte Ir. Bergsma, de internationale voederorganisatie is van mening, dat de levensstandaard zal stijgen en de consumptie van zuivel producten zal toenemen. Verr hoging van de productie zij dus het parool. Hier te Bergen was naar het oordeel van spr. nog al het een en ander te ver beteren. Gebrek aan arbeids krachten kon de oorzaak zijn. Coöperatie kon als remedie dienen. Maar ook kon gebrek aan moed om arbeidskrachten in te zetten, de oorzaak zijn. Als spr. bij zijn tocht langs de grasvelden witbol ziet, dan is dit een teken, dat de grond verzuurd is, dat de greppels er uit moeten. Fiorin- gras wijst op fosforgebrek. Rood zwenkgras en zegge komen- hier helaas ook nog al voor. Beemdlangbloem, Engels Raai- gras, klaver moet het ideaal zijn. Spr. drong aan op grondonderzoek en wees op verschillende middelen om de graslanden hier te ver beteren oordeelkundige be mesting, omweidsysteem, electr. afrastering, greppelen, moldrai- nage en gaf heel wat nuttige wenken. En dan is een grasboer veel te bang voor de ploeg: een hoekje bouw hoort er bij voor de verbouw van ruwvoer. Dan is er behoefte aan een gras- droger om aan krachtvoer te komen. Dat hier in Bergen een grasdroger stond te verroesten terwijl men er elders naar snakt verbaasde spr. ep hij drong er op aan deze nuttige inrichting weer in werking te stellen. De jongeren wekte spr. op, een commissie te vormen voor gras- landkeuring. Een vriendschappe lijke wedstrijd om prijzen, ter beschikking te stellen door de afdeling, zou toe te juichen zijn. Naar aanleiding van deze met de meeste aandacht gevolgde causerie, werden heel wat vragen gesteld, bij de beantwoording, waarvan spr. gelegenheid' kreeg verschillende punten nader te belichten. Bergen I - Alkmaar I AARDEWERKFABRIEK Nieuwe industrie te Bergen De heer J. Ruyter, die een twintig jaren geleden begon met bet vervaardigen van sierartikelen en in 1937 aan de Hoflaan zijn bekende kunsthandel opende, heeft thans zijn bedrijf omgeschakeld voor de fabricage van gebruiks artikelen. Als straks het bedrijf op volle toeren werkt, zullen jaarlijks een 7 a 8000 serviezen en een 25 a 30000 sierartikelen de fabriek verlaten. Onder grote belangstelling werd Dinsdagmid dag het bedrijf geopend. Verschillende sprekers voerden het woord, en allen drukten hun bewondering uit over de energie en de moed van de ondernemende zakenman en wenste hem alle succes toe in zijn nieuwe bedrijf. Allen, die gevolg hadden gegeven aan de uitnodiging om de opening bij te wonen, wachtte een buiten gewoon interessante middag. Bij de rondgang door de verschillende afdelingen, die hier en daar in een bloementuin herschapen waren, kreeg de bezoeker een goed idéé van wat er zoal moet gebeuren, vóór het stukje klei als prachtig kopje op tafel komt. Met bewondering zullen zij hebben gezien, hoe vaardige han den op de draaischijf een brok Franse klei, dat een tijdlang in cle kleibak een rottingsproces had ondergaan en daarna in de molen was gemalen, in een minimum van tijd omtoverden in een kopje, een schoteltje, een suikerpot, een eidopje of\vat men maar beliefde. Serviezen en schotels werden niet uit de hand gevormd maar ma chinaal ingedraaid in gipsvormen. Het vochtige grijze voorwerp verhuisde vervolgens via de dpoogstellages naar de droogoven. Vervolgens werd het droge pro duct wat opgepoetst en in de electrisch verhitte o^en aan een temperatuur van 1080 graden blootgesteld. Als mooi wit biscuit kwam het weer te voorschijn. In de tekenkamer zag men een vijf tal kunstenaars bezig met het beschilderen van de gebakken voorwerpen met emailleverf (oxy- de-verf). Dan werd alles gedoopt in een glazuurbad (tin-lood-glas- glazuur) om hierna nog eenmaal in de oven te verdwijnen en na enige tijd als afgewerkt product weer te verschijnen. Het brok klei was gemetamorphoseerd tot kopje, schoteltje, theepot, suiker pot enz. enz. waarvan de bezoeker er vele kon bewonderen in de monsterkamer en het magazijn. Bij het nijpende gebrek aan ser viesgoed, zullen ze daar niet lang verblijven en spoedig hun Wég, vinden naar alle oorden. De Duinstreek voegt gaarne zijn beste wensen bij de vele, die de ondernemende zakenman reeds mocht ontvangen en hoopt dat hij veel succes mag hebben bij zijn pogen om een steentje bij te dragen tot leniging van de serviesnóod. HET WITTE KRUIS Op de Zaterdag in het Wijk- gebouw onder voorzitterschap van de heer W. de Vries ge houden algemene vergadering vormde het bestuursvoorstel om het lidmaatschap van „Het Witte Kruis" te combineren met dat van de „Vereniging voor Huis- en Kraamverzorging" de hoofd schotel van de besprekingen. Na enige discussie gingen de aanwe zigen accoord met het voorstel. Het Witte Kruis zal geen nieuwe leden aannemen, die niet tevens lid zijn van Huis- en Kraamver zorging. Voor de oude leden brengt dit besluit geen verandering, zij blijven vrij in het al of niet toetreden tot Huis- en Kraam verzorging. Het verzoek van het Wit Gele Kruis om als vroeger weer f 50, subsidie te mogen ontvangen, werd ingewilligd. Besloten werd om aan Heteren voor, de herop richting van een wijkgebouw een bijdrage van f 10,te verlenen. Medegedeeld werd, dat de in de vorige vergadering aange kondigde cursus gezinshulp zal kunnen doorgaan. Tot slot werden nog tot leden van de financiële commissie aan gewezen de heren L. den Das en P. Leering. HET WIT-GELE KRUIS Samenwerking met het Witte Kruis op punten, waar dat nodig en mogelijk isl Het Wit-Gele Kruis hield onder voorzitterschap van de heer J. E. Miltenburg een ledenvergade ring in het gebouw St Jan. Nadat de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering had geopend, sprak hij een propagandistisch woord. Het ideaal moet zijn alle Katholieke gezinnen lid van het Wit-Gele Kruis! Het ontwerp Statuten» werd zonder discussie aangenomen en het bestuur gemachtigd' de bis schoppelijke en koninklijke goèd- keuring te vragen. Mochten er onVerhoopt tegen enkele artikels bezwaar worden gemaakt, dan zal het bestuur hieraan tegemoet mogen komen. Met het huishou delijk reglement ging de verga dering eveneens accoord. Bij de bestuursverkiezing wer den gekozen de heren J. E. Miltenburg (voorzitter), De Son- naville, J. A. Reinders, J. Kalden- bach, Mej. M. C. Schaap, Mw Brugman-Scholten en Mw Beek man-van Poppel. Samenwerking De voorzitter achtte de overal te bespeuren neiging tot samen werking een gelukkig verschijnsel en meende dat het Wit-Gele Kruis op punten, waar dat mo gelijk en nodig was met 't Witte Kruis moest samenwerken. Het Wit-Gele Kruis was met 't Witte Kruis-overeengekomen om en bloc lid te worden van de zuster- Kruisyereniging, waardoor de artikelen van het magazijn ook ter beschikking van zijn leden zouden zijn. Verder organiseert het Witte Kruis de uitzending van kinderen naar vacantiekolonies. De Huis- en Kraamverzorging kostte heel wat hoofdbrekens er waren moeilijk meisjes te vinden met genoeg idealisme, om zich te wijden aan die taak. Een drietal dames werd bereid gevonden de huisverzorging te behartigen, te weten Mw Beek man-van Peppel, Mw Min- Roobeek en Mw Grooteman- Hoèben. Wijkverpleegster De afdeling valt en staat met de wijkverpleegster, aldus de voorzitter. De in dienst van de gemeente zijnde wijkverpleegster kan het Kerstklokken luiden: Bim-bam, bim-bam, 't Goddelijk Kindje ter eer, Hij kwam op aarde, ver uit den Hoge, Hij aller schepselen Heer. Kerstklokken luidenBim-bam, bim-bam, Vrolijk en blij in het rond, Jubelend klinken d'Engelenzangen, Op deze heerlijke stond. Kerstklokken luiden: Bim-bam, bim-bam, Melden de Hoge Geboort' Laten wij groeten 't Heilige Kindje, Rijke vervulling van 't Woord. BERGEN, Kerstmis 1947 MAARTJE N. ZWAAN werk onmogelijk af: waar op 750 gezinnen één wijkverpleegster nodig wordt geacht, is één zuster op de 2000 gezinnen toch zeker te weinig. Het Wit-Gele Kruis heeft Mej. Schmidt bereid ge- vónden te helpen, maar.... zonder subsidie zal het niet gaan. Dr Poot was van mening dat het voor de gemeente de voordeligste oplossing zou zijn, het Wit-Gele Kruis een flinke subsidie toe te kennen om een verpleegster te benoemen. De bedoeling moet dan niet zijn, dat de één Werkt voor het Witte Kruis en de ander voor het Wit-Gele, neen, beide zusters dienen in goede harmonie alle gevallen op te lossen. Tot leden van de kascommissie werden aangewezen de heren C. Smit en J. Wittebrood. Nadat bij de rondvraag nog verschillende interne zaken be sproken waren, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de ver gadering. BERDOS-TEXEL 1-2 Ten aanschouwen van een tal rijk publiek speelde Berdos op het terrein aan de Nesdïik zijn tweede wedstrijd tegen Texel. Zagen vorige week op Texel beide partijen kans om hun doel schoon te houden, ditinaal moest Berdos tegen veler verwachting in, in de eilanders zijn meerdere erkennen, de gasten gingen met beide puntjes naar huis. Al binnen tien minuten had Berdos de leiding: na een voorzet van de 1. buiten ontstond een scher mutseling voor het doel, waaruit het eerste doelpunt geboren werd. 10. De gastheren belegerden voortdurend het doel der Texe laren, maar alle aanvallèn strand den op de hechte verdediging. Berdos wist het niet verder te brengen dan een tweetal corners. Na de rust kregen beide par tijen een paar corners te nemen, maar doelpunten bleven uit. Het zag er naar uit, dat Berdos baas zou blijven in eigen huis. 10 minuten voor het einde braken (de gastéh plotseling door en met een prachtgoal maakten zij de stand 1-1. De spanning steeg. Berdos begon een geweldige druk uit te oefenen op het doel der tegenstanders, maar Texel gaf geen krimp. Een paar corners, gaven geen verder resultaat. Dam kwamen de gasten op en.... het pleit werd beslecht, 1-2. Berdos had z'n eerste nederlaag te boeken. B.S.V.-NIEUWS Handbal A.s. Zondag wacht het dames- handbalelftal van B.S.V. een belangrijke dag. I Om 11 uur speelt B.S.V. I tegen S.D.L. I uit Grootschermer. S.D.L. heeft momenteel met 3 punten voorsprong op' B.S.V., de leiding in haar klasse. Een over winning voor de B.S.V.-dames kan hun een rol doen spelen bij het behalen van het afdelings kampioenschap. Om 10 uur speelt B.S.V. II teggp S.D.L. II. Voetbal Na hun fraaie 31 zege op Geel - Zwart, wacht B.S.V. I Zondagmiddag wederom 'n zware wedstrijd en wel thuis tegen Alk maar I'. Wanneer We de compe titiestand raadplegen, moet deze wedstrijd voor „Bergen" geen moeilijkheden opleveren, doch naar we vernomen hebben, komt „Alk maar" naar Bergen om haar huid ,zo duur mogelijk te verkopen. Ongetwijfeld een wedstrijd,' welke veel belangstelling zal trekken. GEEL ZWART - B.S.V. BERGEN: 1-3 Deze met enige spanning te gemoet geziene wedstrijd begon in een hoog tempo. Zenuwachtig werden de aanvallen opgezet en even nerveus werkte de verdedi ging. Al spoedig werd het even wicht hervonden en ging de strijd vrijwel gelijk op: een "B.S.V. aanval, een Geel Zwart aanval, een bijna zeker schijnend doel punt voor Bergen, een pracht kans voor Geel Zwart. Een ver keerd wegwerken van de Berger keeper veroorzaakte een misver stand in de achterhoede en prachtig werd de bal ingeschoten. 1-0. Bergen zette nu even alles op alles en de aanval, die nu opgebouwdwerd, gaf een staaltje van hun kunnen. Keurig rjmen- spel op ue rezhtei vleugel, Piouwer kreeg de bal, gleed uoor de ver dediging en met een prachtig schot, dat de keeper nog even aanraakte maakte hij gelijk. 1-1. Vijf minuten later weer een aan val, keurig opgebouwd vanaf de verdediging. Brouwer kreeg de bal van de r.buiten Koster, deze gaf keurig door naar Beeldman. die de bal meteen dnverwachts op zijn slof namlaag en hard dreunde de bal tegen het achter schot:- Dit prachtige doelpunt gaf B.S.V. een verdiende 2-1 voor sprong. Geel Zwart gaf zich nog lang niet gewonnen, er werd enthou siast gewerkt om de gelijkmaker te scoren. De verdediging van Bergen werkte echter rustig weg. Vooral Pesie viel op door zijn uitstekend spelhij vooral was het, die met zijn afgemeten passes de voorhoede aan het werk zette. De rust ging in met 1-2. Na de rust kreeg Hottentot van Bergen een blessure en ver liet het veld. Toen dreigde B.S.V. even in de verdediging gedrongen te worden, maar het was van korte duur. Na een half uur spelen maakte een Geel Zwart- speler hands. Onhoudbaar kogelde Brouwer in. 13. Nu was de wedstrijd gewonnen, het vuur doofde uit bij Geel Zwart al bleef de wedstrijd nog interessant. Doelpunten bleven verder uit en toen de goed leidende scheids rechter het einde van deze goed gespeelde wedstrijd floot, kon B.S.V. zich verheugen in een- 3-1 overwinning. SCHAAKVERENIGING „DE PION" De uitslagen van de 2e ronde zijn Groep IH. DidarichAV. Kraakman, 1-0, P. Seewald-C. Houtman 1-0, H. J. Verkiyl- Prof. Dr. N. Westendorp-Boer- ma 1-0. Groep IIP. Frans-G. Cijs afgebr., J. Lindeboom-W. Bijl 0,5-0,5 (remise), J. Houtman- C. Mienes, uitgesteld. Adverteert in dit blad WeMlad. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Sehoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag a.s., 2 uur Terrein Kerkedijk

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1