RHYTHMISCHE GYMNASTIEKLESSEN Voorradig x dtuüüetii Bcekluutdet OLDENBURG Partij van de Arbeid hmmiaotsÉiieeHluPHsl ICoffie- en TheetottHen Spreker: Mr* B* Agter DISTRIBUTIEDIENST ALKMAAR Wijziging zitdagen in verband met de Nieuwjaars week In plaats van de Donderdagen 25 December 1947 en 1 Januari 1948, zal zitting worden gehouden: te Egmond-Binnen op Woensdag 31 December 1947 RAADSOVERZICHT De Raad kwam Maandagmid dag voor de laatste maal in 1947 in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Mr C. A. J. Jochems. Alvorens tot de agenda over te gaan, wijdde de voorzitter enige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van oud-burge meester Lovink. Staande brachten de leden een laatste groet aan de ontslapene, die was geweest een rechtvaardig en goed burger vader, die hart had voor zijn gemeentenaren. Een lange rij van ingekomen stukken* vroeg allereerst de aan dacht. Naar aanleiding van de mede deling van Ged. Staten, dat er hunnerzijds gjeen bezwaar bestaat tegen het door de Raad verleende crediet voor het maken van een plan voor de nieuwe openbare school te Groet, deelde de voorz. mede, dat opdracht voor 't maken van een bouwplan is gegeven aan de heer K. P. Zuurbier. Het Curatorium van het R. K. Lyceum te Alkmaar had verzocht om een bijdrage van f 150, per jaar. Naar aanleiding van 'n accountantsrapport stelden B. en W. voor om over 1947 en 1948 een bijdrage van f 85,— per leerling te verlenen, waarmee de Raad zich kon verenigen. Het Centraal Ziekenhuis, dat met het oog op het exploitatie tekort over 1947 van ongeveer f 170000,— een bijdrage had ge vraagd, verleende de Raad een bijdrage van f 1150,over 1947 en f 1450,— over 1948. Het Witte Kruis verzocht in verband met het feit, dat het de verzorging van de wijkverpleging van de Classis Alkmaar heeft pvergenomen een subsidie van f 500,—. B. en W. stelden voor de oude bedragen onveranderd te handhaven, n. 1. 400 t.b.v. de wijkverpleging en f 50,— aan het Witte Kruis. Na enige dis cussie stelde de heer Blankenstijn voor de gevraagde subsidie groot f 500,— te verlenen. Met 4 tegen 3 stemmen werd aldus besloten. Het verzoek van de Stichting „Onze Kleuterschool'' om toe kenning van een subsidie van f 20,per leerling en per jaar werd ingewilligd. Het schrijven van de meter- opnemer bij het gasbedrijf, hou dende verzoek tot salarisverhoging in verband met de toename van het aantal gasaansluitingen, werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. De V.V.V. Noord Kennemer- land had bezwaren ingebracht tegen het in de vorige vergade ring genomen besluit betreffende het inrichten van een parkeer terrein bij de oude school. De heer Blankenstijn noemde als be zwaren: duizenden kinderen pas seren in het seizoen dit gedeelte, zodat vrees voor ongelukken niet overdreven is, het aanzien van Schoorl zal afnemen en het zou beter zijn hier een groot pension of een paar winkels te stichten, er is slechts plaats voor een 30- tal bussen en auto's. Het bosje bij Jonker aan de Laanweg zou z.i. een betere plaats zijn. Voor schending van natuur schoon behoeft niet gevreesd te worden. C. Duin vond deze plaats ongeschikt en de heer N. Kaag meende het weiland er naast geschikter te achten. Na lange discussie werd be- A sloten het raadsbesluit in te trekken en zich verder te be zinnen op een betere plaats. In principe bleef besloten tot aan leg van een parkeerterrein. Geld in het laatje Als eerste middel om geld in het laatje te brengen, werd de vermakelijkheidsbelasting aan de orde gesteld. Het zijn vooral de bioscopen, die er met 45 pet. belasting door worden getroffen en verder dansen, kermisvermake lijkheden enz., waarvoor 50 pet. werd gevraagd. Voetbal, muziek, enz. blijven op 20 pet. Nadat verschillende leden hun mening hadden gezegd en de voorzitter meende dat sportgebeurtenissen als ijswedstrijden de hoge belas ting wel konden ontgaan, werd het voorstel aangenomen, zij het met bloedend hart, zoals de voorzitter het uitdrukte. Een ander middel om meer geld in het laatje te krijgen, bestond in het verhogen van legesgelden. Deze zullen bij huwelijk bijv. bedragen: Maandag f 15,—, Dinsdag f 7,50, Donderdag nihil, Vrijdag f 5, Zaterdag f25, Alles 's morgens. De kampeerterreinhouder zal volgens het voorstel aan leges betalen f 25,inplaats van f 1, De heer C. Duin achtte dit veel te hoog, wilde de leges heffen naar het aantal tenten dat in het seizoen gebruik maakt van het terrein. Op practische gronden achtte de voorzitter zo iets niet uitvoerbaar. Tenslotte werden de leges voor kamperen gebracht op f 15,—. De voorstellen van B. en W. inzake de bezoldiging van de ambtenaren ter secretarie, werden zonder discussie aangenomen. Tegen het aanschaffen van een automatische zandstrooier voor de dienst van Gemeentewerken, waarvan de kosten zullen bedragen f 1075,had de Raad geen bezwaar. Tenslotte besloot de Raad nog tot de bouw van een negen-tal woningen en tot aankoop van gronden, voor die bouw benodigd. Bij de rondvraag kwam onder meer nog ter tafel, hoe Groet steeds 20 minuten zijn tijd vooruit is, ofschoon de klok geregeld loopt. SCHOORL I-St. GEORGE I 6-4 Schoorl I, dat voor de rust het voordeel van de wind had, was in de eerste periode overwegend sterker. Spoedig gaf Gerrit Min- kema aan Schoorl met een mooi schot de leiding. Nog voor de rust goochelde Wout Zoon twee ballen in het net, zodat Schoorl de twede helft met een voorsprong van 3-0 inging. Dat was wel nodig, want St. George had tegen de rust het initiatief overgenomen en de Schoorlse middenline en verdediging stond soms raar te schutteren. Alleen Mooy in het doel was puik. Na de rust was St. George voortdurend in de aanval. Het duurde nog vrij lang, voordat St. George de achterstand tot 3-2 had ingelopen. Toen kwam hèt momenteen strafschop voor St. George. Het schot ging echter zacht langs de buitenkant van de paal. Schoorl begreep, dat er aan gepakt moest worden. Zoon goochelde nog 2 doelpunten in het net, maar St. George verkleinde telkens de achterstand. Cor van Zoonen hielp Schoorl ook nog aan een doelpunt en zo kwam de eindstand van deze spannende wedstrijd met 6-4. Schoorl was door het oog van een naald ge kropen. 't Was een sportieve strijd, zo dat de scheidsrechter geen zware taak had. Niettemin leidde hij met krachtige hand. SCHEEPSRAMP Op de le Kerstdag spoelde te Camperduin een sloep aan van het op de Noordzee voor Scheve- ningen door ketelexplosie ver gane Noorse stoomschip „Skog- haug". In de sloep bevonden zich twee schipbreukelingen, waar van een reeds aan de bekomen verwondingen was overleden. De overlevende is vermoedelijk de enigste van de 25 opvarenden, die het leven mocht behouden. In de omtrek spoelen nog telkens lijken aan. Te Schoorl zijn er reeds drie geborgen. SCHOORLSE KUNSTKRING Zaterdag 10 Januari 1948, des avonds om 8 uur, zal in de zaal van de heer Nic. Schuijt voor de leden van de Schoorlse Kunstkring een toneeluitvoering worden ge geven van „De mooiste ogen van de wereld". VRIJSTELLING Bij beschikking van de Minister van Oorlog dd. 23 Dec. 1947, is aan Nicolaas Mulder, dienstplich tige der lichting 1947, met ingang van 3 Maart 1948 voor één jaar vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. Abonneert U op „De Duinstreek' EGM0ND AAN ZEE LEVENSSCHADUWEN Voor een zeer slecht bezette zaal van „De vergulde valk" voerde de Bergense toneelver eniging „St. Jan" het prachtige gevoelvolle toneelstuk Levens- schaduwen van Johan van Heeckeren op. Als men het spel der spelers gadeslaat rijst on willekeurig de vraag op of men met amateurs, dan wel met beroepsspelers te doen heeft. Het munt n.l. uit door rolvastheid, toneelroutine en wat van zeer groot belang is, een juiste, be schaafde en heldere uitspraak. De inhoud van dit stuk uitvoerig te beschrijven lijkt ons niet nodig, omdat wij dit reeds uitvoering te Bergen deden. Aan het slot brachten de weinige toeschouwers de spelers een dankbaar applaus. Het is te hopen, dat Egmond, dat toch een toneelminnende bevolking heeft, nog in de gelegenheid ge steld zal worden, een tweede op voering van Levensschaduwen bij te wonen. SCHOOLZWEMMEN De voorbereidingen zijn thans zo ver gevorderd, dat met Janu ari een begin kan worden ge maakt met het schoolzwemmen. De bedoeling is, dat in de ene week de meisjes en in de andere week de jongens van de 5e, 6e, en 7e klas aan deze zwem lessen kunnen deelnemen. Voor lopig zullen, zo deelde de ouder commissie ons mede, de ver voerskosten nog door de Ouders der leerlingen moeten worden betaald. E.G.M.O.N.T. weer in Egmond In de Raadszaal van het Ge meentehuis te Egmond aan Zee had wederom de plechtige instal latie plaats van nieuwe leden van de Amsterdamse studentenclub Egregie Gerere Maxime Omnium Nos Tenet. (Eervol te handelen boeit ons het meest van alles). Te ongeveer 4 uur nam de Bur gemeester van Egmomd aan Zee, de heer Niele het woord om de club namens de Gemeente hartelijk welkom te heten in Egmond aan Zee. De Burgemeester merkte op, dat de club nu juist niet 'n goede dag uitgezocht had om in Egmond te zijn. (Het regende zowat de gehele dag). Als des zomers een stroom van badgasten zich naar het strand begeeft, dan toont Egmond zich van haar goede zijde. Spreker nodigde dan ook de heren uit het bezoek in de zomer te herhalen. Bij afwezigheid van de Praeses, uitte de vice-Praeses, de heer Metzelaar woorden van dank voor de hartelijke ontvangst. En wat het slechte weer betrof, merkte spreker op, dat regen en wind buiten, een stimulance is voor een gezellige stemming bin nenshuis. Ook wenste spreker de burgemeester geluk met de uit breiding van Egmonds huizental. Hierna kwamen te ongeveer kwart voor vijf de a.s. nieuwe leden binnen, waarna de plechtige in stallatie een aanvang nam. Hierna heette de Burgemeester de nieuwe leden van harte welkom en feli citeerde hen met hun installatie tot clublid, waarvan de doelstelling luidt geestdrift, verdraagzaamheid en beschaving. De Vice-praeses dankte de Burgemeester hartelijk voor de woorden van welkom en de ge lukwensen en riep een tot weer ziens toe bij een volgende instal latie. SCHAKEN Alvorens met spelen te be ginnen hield de schaakvereniging De Egmonden in haar nieuwe clubhuis „Kamphuis de Wester- kim" Boulevard 13 te Egmond aan Zee een korte vergadering. Wegens vertrek naar elders van het bestuurslid C. Visser, werd met algemene stemmen de heer Stam tot bestuurslid gekozen. Tot wedstrijdleiders van afd. 1 en II werden resp. gekozen de heren J. Koopman en H. Franse. Het aantal leden is groeiende en momenteel tot nabij 30 ge stegen. Geconstateerd werd, dat de speelsterkte vooruitging. Een en ander zijn reden, de toekomst van de club met optimisme te gemoet te zien. Verheugend was het feit, dat verschillende nieuwe leden uit de Hoef ingeschreven konden worden. Wanneer schaak liefhebbers uit de dorpskom Eg mond-Binnen weten, dat de laatste nieuwe leden uit de Hoef diep uit de Egmondermeer komen, bestaat er voor hen geen reden meer om achter te blijven. Wie zal het eerst lid uit de dorpskom Egmond-Binnen zijn De uitslagen van 18 Dec. j.l. luiden: le afd. J. Koopman-P. Mante 1-0 G. v. d. Brink-A. Heere 1-0 J. v. Don-J. de Waal 1-0 2e afd. J. Zijp-H. Bos 0-1 E. Konijn-Genet 1 -0 H. Franse-Kraakman 1-0 P. Zijp-Vendel 1-0 Genet-E. Konijn 1/2-1/2 de Vries-Burnik 1-0 Franse-H. Bos 0-1 Het 2e tiental wist Dinsdag 16 Dec. j.l. een mooie over winning te behalen op Ven huizen I. Zes van de tien punten Werden mee naar Egmond ge nomen. Gaat zo door. EGMOND-BINNEN RAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente kwam dezer dagen in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester M. Niele. Als eerste punt van de agenda wordt de begroting 1948 vast gesteld. Volgens de richtlijnen van de Commissie Oud voor de ge- meente-flnancien zal de gemeente gedurende 3 jaar f 13.000 ont vangen, tengevplge waarvan Eg mond-Binnen niet meer tot de noodlijdende gemeenten zal be horen. Als tweede punt wordt vast gesteld een verordening ingevolge art. 1 van de woonruimtewet. Volgens deze wet is het verboden woongelegenheid in gebruik of medegebruik te nemen of te geven, tenzij door B. en W. voor het in gebruiknemen schriftelijk ver gunning is verleend. Volgens de verordening is dit verbod niet* van toepassing ten aanzien van pensions. De heer Simons heeft tegen deze ontheffing bezwaar. Hij vreest, dat iedereen zal voor geven seizoen-pensionbedrijf te hebben. In antwoord op deze vraag wordt hem medegedeeld, dat, wil een pension als zodanig erkend zijn, aangesloten moet zijn bij de Horeca, een bij de wet erkend lichaam, dat de huizen naar de geschiktheid ook het ^interieur voor het houden van pension controleert. Voorts licht de Voorz. toe, dat de huiseigena ren voortaan bij de woonruimte verdeling ingeschakeld zullen wor den. Elke nieuwe huurder zal van de eigenaar een bewijs van toe stemming moeten overleggen. Ech ter blijft de definitieve beslissing voor alle gevallen bij B. en W. De heer Liefting zag in artikel 4 gaarne het woord landarbeider vervangen door arbeider, waartoe bij meerderheid van stemmen werd besloten. Op een vraag van de heer Wittebrood deelt de Voorz. mede, dat de Commissie van ad vies terzake woonruimte-vor dering zeer zeker bevoegd is een vordering te adviseren. Bij wanbetaling van huur blijft de gemeente aansprakelijk. Bij de burgerlijke rechter kan echter uit zetting verzocht worden. Hierna wordt de gemeente rekening 1946 aangeboden. Het tekort bedraagt f 38.000.- Hierin zijn begrepen de tekorten van vorige dienstjaren, n.l. f 31.000.- zodat het eigenlijke tekort van '46 f 7000.- bedraagt. Bij de rondvraag dringt de heer Liefting op bespoediging van woningbouw aan. De heer Simons informeert of de grondaankopen langs de Egmonderstraatweg gauw te wachten zijn. De Voorz. zegt, dat eerst plaats voor de oorlogs slachtoffers beschikbaar moet ko men. Eerst daarna kan van ge meentewege pas tot grondaan koop voor andere bouw worden overgegaan. Dezelfde spreker ver zoekt egn tijdlimiet te willenstel len, binnen welke het uitbreidings plan door de ontwerper W. Bruin zal moeten worden aangeboden. Tot slot dankt de Voorz. de wethouders, raadsleden en de aan wezige pers voor hun belangeloze arbeid, in dienst van de gemeente gedaan en wenst allen een zalig kerstfeest en een goed begin 1948. Almanakken, Kalenders, Zak- en Kantooragenda's voor het jaar 1948 Nieuwjaarskaarten Wij kunnen wat Visitekaarten betreft, weer aan alle aanvragen voldoen Modellen ter inzage Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 4 t/m 17 Januari bon 118 Algemeen wordt aangewezen voor 125 gram koffie en 119 Algemeen voor 50 gram thee. In verband met dè feestdagen kan men reeds van Dinsdag 30 Dec. af op boven staande bonneji kopen. AANGESTELD Onlangs is de gemeentebode J. P. Wagner door de Commis saris der Koningin in de provincie Noordholland aangesteld tot on bezoldigd gemeenteveldwachter voor de gemeenten Egmond aan Zee en Egmond-Binnen. DE OPGRAVINGEN TE EGMOND-BINNEN De opgravingswerkzaamheden aan de oude Abdij en de kerk te Egmond-Binnen zullen gedu rende de wintermaanden worden stopgezet. In ruim twee maanden is alles wat de oude kerk en de abdij betreft in tekening gebracht, zodat dit werk als geëindigd kan worden beschouwd. Er is echter nog een belangrijke ontdekking gedaan, waarvan de geschiedenis terug gaat tot de 2e eeuw na Christus. Onder de fundering der oude kerk, die is bloot gelegd, heeft jnen sporen gevonden, die van een veel oudere datum zijn en wijzen op een ver woeste of verbrande nederzetting, die waarschijnlijk aan de Kanine fa ten toegeschreven kan worden. Het verder onderzoek zal moeten uitwijzen of dit inderdaad juist is. Een proefsleuf, gegraven onder de vloer der kerk heeft echter duidelijk aangetoond dat een verder onderzoek alleszins ge rechtvaardigd is. Prof. van Giffen en zijn staf zal zijn onderzoek dan ook speciaal op dit gedeelte richten. Dat deze sporen be waard zijn gebleven is te danken aan het feit dat de terp, waarop de Hervormde kerk staat onbe roerd is gebleven. Dit in tegenstelling met het om ringende land van de abdij, dat door vroegere veelal niet- des kundige onderzoekers is omge woeld. Hierdoor zijn vele kostbare gegevens verloren gegaan, die juist in de terp bewaard zijn ge bleven. Zodra de opgravingen van de eigenlijke abdij volledig zijn uit gewerkt kunnen over de geschie denis hiervan nog meerdere mede delingen worden gedaan. De win termaanden zullen worden gebruikt om de wirwar van lijnen, die de werktekening aangeeft in een duidelijk beeld om te zetten. In het aanstaande voorjaar zal men het werk voortzetten, aangezien thans vorst en regen het karteren uitermate bemoeilijken. Adverteert in dit blad ESPERANTO OP DE SCHOLEN In tal van landen in en buiten Europa voeren de Esperantisten een krachtige actie om te komen tot invoering van het Esperanto bij het onderwijs. Verscheiden regeringspersonen en autoriteiten op paedagogisch, wetenschappelijk en ander terrein hebben doen blijken van hun sympathie met dit streven. In ons land hoeft het bureau „Esperanto bij het onder wijs", waarin samenwerken de Bond van Arbeiders-Esperantisten F. L. E., de Nederl. Esperantis tenvereniging L. E. E. N., de Nederl. Bond van Katholieke Es perantisten Nederlanda Katholiko, de Nederl. Christelijke Esparanto- vereniging K.U.N.E,, de Nederl. Groep van Onderwijzers-Esperan tisten, de Nederl. Onderwijzers Vereniging, het Katholiek-Onder wijzéts verbond, de Unie van Christelijke Onderwijzers en On derwijzeressen, de Vereniging Volksonderwijs, deNederl. Ouder raad voor het O.L.S., tezamen omvattende bijna 5000 georgani seerde esperantisten, 25.000 on derwijzers bij het openbaar en bijzonder lager onderwijs, be nevens- tienduizenden ouders van schoolgaande kinderen, zich tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met het verzoek aandrang bij de Regering uit te oefenen, subsidiair zelf met voorstellen te komen, teneinde het Esperanto op te nemen onder de vakken, genoemd in lid 2 van art. 2 van de L.O.- wet. In djt schrijven werd er op gewezen, dat er een onmisken bare en steeds dringender wor dende behoefte bestaat aan een wereldhulptaal, in welke behoefte het Esperanto heeft be wezen te kunnen voorzien. Thans blijft het overgrote deel der kinderen, dat het leven ingaat zonder voldoende kennis van een andere dan de Nederl. Taal, in de toekomst verstoken van elk rechtstreeks contact met de wereld buiten onze grenzen en dat terwijl het mogelijk is de leerlingen van de twee hoogste klassen der lagere school of van de twee laagste klassen van een daarbij aansluitende onderwijsin richting met twee uur Esperanto- onderwijs per week zo ver te brengen, dat zij deze taal vol doende kunnen lezen, schrijven en spreken. Om bij eventueel verplichtend onderwijs in Espe ranto over voldoende leerkrach ten kunnen beschikken, acht het bureau het noodzakelijk, dat alle aanstaande onderwijzers Espe ranto leren gedurende hun op leiding. Afd» Bergen Bergen MedewerkendeHet A'dams Cabaret-gezelschap „Op de valreep" (12 medewerkers) T.e beginnen 6 Januari a.s. zal bij voldoende deelname elke Dinsdagavond in „Het Wapen van Bergen" (zaal Campenhout) rhythmische gymnastiekles worden gegeven en wel van 7—7.45 uur voor meisjes van 14 16 jaar. Kosten f 1,50 p. mnd. van 89 uur voor dames van 25 jaar en ouder. Kosten f 2,50 p. mnd. van 9—-10 uur voor dames van 17 t/m 24 jaar. Kosten f 2,50 p. mnd. Aanmelden vóór 5 Januari aan de zaal of bij K. BOOT, leraar gymnastiek, Burgem. Lovinklaan 1, Bergen. G. BLEEKER, Antoniusstraat, Bergen. Z. N, W. VELDMAN, Goud- en zilversmid, wenst alle cliëntèle en bekenden een voor spoedig 1948. Fa. Th. PEPERKAMP, schilder en behanger, St. An toniusstraat 3, wensen alle vrienden en kennissen een Z.N. J. M. THOMAS, Kantoorboekh., Rel. artikelen en Leesbibliotheek een Zalig en voorspoedig Nieuwjaar. I i V Entree f 0,75 (bel. inbegr.) Kaarten verkrijgbaar bij de bekende adressen

De Duinstreek | 1947 | | pagina 2