ft VRIJDAG 9 JANUARI 1948 25c JAARGANG No. 1 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN RAADSVERGADERING De Raad kwam Dinsdagavond voor de laatste maal in 1947 in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr Huygens. Naar aanleiding van de notulen maakt Dr Hemelrijk de opmerking, dat in principe is besloten tot subsidiëring van Kleuteronderwijs, in de verwachting van 'n rijks regeling, die.... niet komt, althans voorlopig niet! Verder zou Dr Hemelrijk in de notulen vastge legd willen zien, dat de subsidie aan de Middelbare Meisjes school verleend is, op voorwaarde van garantie. Ingekomen stukken Van het Wit-Gele Kruis was ingekomen een verzoek om een subsidie van 90 °/0 van de jaar wedde der door die instelling aan te stellen wijkverpleegster. Door de sterke stijging van het aantal inwoners wordt tewerkstelling van een tweede wijkverpleegster drin gend noodzakelijk geacht. B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig te-beschikken onder voor waarde, dat de werkzaamheden der wijkverpleegster van het Wit- Gele Kruis zich niet alleen zullen bepalen tot de leden der vereni ging, doch dat de taak der beide zusters zo veel mogelijk gelijk zal worden verdeeld. Na enige djp- cussie ging de Raad hiermee accoord. De Raad besluit ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920 medewerking te verlenen voor de aanschaffing van 10 schoolbanken en een schoolbord door de. vereniging voor Chris telijk Nationaal Onderwijs. Monumentenverordening Na toelichting door de voorz. kon de Raad er zich mee ver enigen. 100 noodwoningen Van de heer Broersma was ingekomen een voorstel, het college van B. en W. uit te nodigen zich met de betreffende instanties ,te verstaan inzake de bouw van 100 noodwoningen. B. en W. stellen voor het voorstel niet te aanvaarden: de regering gaat uit van het stand punt, dat 'geen semi-permanente woningen moeten worden ge bouwd het rijk verdeelt met het oog op de beschikbare materialen en arbeidskrachten het aantal te bouwen woningen over de ge meenten en voor 1948 heeft Bergerl 29 woningen toegewezen gekregenB. en W. achten het niet in overeenstemming met het karakter der gemeente Bergen om 100 woningen van hetzelfde type te bouwen. De heer Broersma wees er in zijn toelichting op, dat z.i. de overlast, die de burgerij en z.i. speciaal de z.g. kleine man, door de huisvestingsmaatregelen onder vindt, nog vele jaren zal duren als het tempo van woningbouw niet wordt versneld. Hij was van mening, dat de Raad pogingen diende ie ondernemen om de nood althans enigszins te lenigen. De door hem gedachte iemi- permanente woningen bevatten 1 woonkamer, 2 slaapkamers, een entree met W.C. en een kléine bergruimte. De kosten van deze noodwoningen werden geraamd op f 4200,— per stuk, Nadat verschillende leden hun mening hadden geuit over dit probleem, werd tot stemming overgegaan met het resultaat, dat het voorstel van B. en W. om het voorstel van de heer Broers ma niet te aanvaarden werd aangenomen. Bouwcredieten particuliere bouwers Ter bevordering van de par ticuliere woningbouw en het eigen woningbezit, ook door minder goed gesitueerden, stellen B. en W. een regeling voor, welke er in voorziet om aan de bouwer het kapitaal te verschaffen, dat hij buiten de 15 °/0 eigen kapitaal en 15 °/0 rijksbijdrage in de stichtingskosten, nog behoeft. B. en W. zijn van mening, dat de bouwer niet uitsluitend dient te zijn aangewezen op particuliere geldschieters, die lang niet altijd bereid gevonden worden, om de volle 70 van de stichtings kosten op onderpand van de te bouwen woning als eerste hypo theek te verstrekken. Uit de toelichting door de voorzitter bleek, dat de gemeente geen enkel risico loopt. De heer Broersma meende, dat er weinig materiaal voor arbeiderswoningen zou overblij ven, wanneer er van deze regeling een druk gebruik zou worden gemaakt. Ook de heer Den Das vreesde, dat de bouw van arbei derswoningen in de verdrukking zou kunnen komen. Naar aan leiding van een opmérking werd aan de verordening toegevoegd, dat alleen bouwcrediet zal worden verleend aan inwoners van Bergen. Nadat de wnd directeur van gemeentewerken de financiërings- regeling had toegelicht, ging de Raad accoord met het voorstel. V ermakelijkheidsbelasting De Minister van Binnenlandse Zaken gaf bij circulaire van 19 Nov. in ernstige overweging het heffingspercentage in 't algemeen op 50 te stellen. Voor instellingen van serieuze kunst en voor ver makelijkheden, die een cultureel of opvoedkundig karakter dragen, als concerten, muziekuitvoeringen, zanguitvoeringen, toneelvoorstel lingen, lezingen, voetbal- en soort gelijke wedstrijden kan het percentage op 20 gehandhaafd blijven. Bioscoopvoorstellingen, bals, dancings, kermisinrichtingen enz. zullen met 50 °/0 dienen belast. B. en W. stellen voor bioscopen een uniforme heffing van 45 °/0 voor en voor films van culturele waarde 20 °/0. Van V.V.V. was ingekomen een schrijven, waarin werd geuit de vrees voor nadelige gevolgen van een verhoging van vermake lijkheidsbelastingen voor het vreemdelingenverkeer. B. en W. achtten die vrees ongegrond. De De Raad stelde de verordening vast zoals Was voorgesteld. Aan de heer J. G. Schulting werd ongevraagd niet-eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school. Bij de rondvraag wees de heer Ellis op de z.i. niet erg gelukkige aanwijzing der brandkranen. De heer Onrust zag gaarne hand having van de verordening op honden ter voorkoming van jacht op herten. DE BERGER IJSSPORT VERENIGING VIERT FEEST 1922-1947 Wij Nederlanders, lezen we in Hét bonte boek van Van Dockum, ontdooien op het ijs. Als het buiten 10 gr. vriest, zitten wij op hete kolen. En wij lopen in de winter eerst warm, als de Oostenwind de wateren verstijft. Wij. houden slechts van de winter, als hij ijs brengt. Dat verhoogt de stemming, dat brengt sfeer binnens- en buitenshuis. Maar ook zonder ijsgenot weten de BYSV-leden zich te vermakenMaandagavond vierden ze onder grote belangstelling het èilveren jubileum van hun ver eniging. Nadat de voorz., de heer P. Blankendaal, de feestgenoten en daarbij in het bijzonder Burge meester Dr. Huygens, had wel kom geheten, memoreerde hij in korte trekken de voornaamste voorvallen uit het 25-jarig be staan der vereniging. 26 Febr. 1922 werd in een vergadering van ijssportliefhebbers besloten tot oprichtng van de Berger IJssportvereniging. 51 liefhebbers traden toe als lid. Voorzitter werd de heer A. v. Reenen, een man van weinig woorden, maar een man van de daad, een man, die de IJssport een warm hart toedroeg. Helaas heeft hij de oorlog niet overleefd. Zijn op volger, de heer D. Klomp werd in de barre winter van '47 ten grave gedragen. De voorzitter wijdde woorden van dankbaar heid aan de nagedachtenis van deze twee, die zoveel hadden betekend voor BYSV. Onder daverend applaus van de aanwezigen werd hulde ge bracht aan de heer G. Kooyman, het zilveren bestuurslid, waarvan allen zich nog zullen herinneren de enthousiaste jaarverslagen. De oud-bestuursleden Mw v. d. Berg- Bosman en Mej. Fijn werden eveneens herdacht met veel vriendelijke woorden en bloemen. 10 Dec. '23 kwam er nieuw bloed in het bestuur met de komst van de heer J. van Exter, die zich op velerlei wijze ver dienstelijk maakte. Als een van de hoogtepunten uit de eerste jaren noemde de voorz. het indrukwekkend, on vergetelijk mooie gecostumeerde ijsfeest in 1924 op de hofvijver, een feest dat naar meer smaakt. Toen na twee ijsloze winters de leden begonnen te mopperen herinnerde het bestuur zich een oud recept van brood en spelen om de menigte zoet te houden en werd in 1926 een groot feest georganiseerd in de nieuwe zaal van De Rustende Jager. Intussen was in 1925 de BYSV aangesloten bij de KNSB. Van wedstrijden kon nog niets komen, daar was de - baan niet geschikt voor. in 1928 volgde de eerste ern stige bespreking om te komen tot de stichting van een ijsbaan. Toen hiervoor een bedrag van 6 a 7 mille bleek nodig te zijn, werd het punt gauw van de agenda afgevoerd. 1929 werd een ouderwetse winter. Een feest werd georganiseerd, er was plm. f 400 in kas. Na het feest zat men met een tekort van f 400, Toch feest gehad! In 1931 in de crisistijd met al z'n werklozen dacht het be stuur het aanleggen van een baan als werkobject te kunnen uitvoeren. Er werden 1500 circulaires verzonden en gevraagd om bij dragen of renteloze voorschotten. Het resultaat was niet schitterend. In 1932, toen het gemeentebe stuur de kosten" van aanleg, voor haar rekening nam, gelukte het 300 aandelen van f 5,te plaatsen en.... Bergen kreeg een baan, waarop het trots kan zijn. 14 Januari '33, toen het ijs nauwelijks 4,5 cm. dik was, werd de baan in tegenwoordigheid van autoriteiten en ijssportliefhebbers door de burgemeester officieel geopend. Heel wat sportgebeurtenissen passeerden achtereenvolgens de revue: strijd om de door BYSV uitgeloofde wisselbeker, defini tief gewonnen door J. Langendijk van Oudkarspel, de strijd om het kampioenschap Noordholland, de wedstrijd in 1941 om het Kampioenschap Nederland, toen nergens elders de baan in orde was, een gewaagd staaltje voor BYSV, dat toen slechts 4 gulden en 4 cent in kas had. Wie niet waagt die niet wint: de ver eniging kwam er uit met een saldo van f 1000. Nadat de voorz. nog gewezen had op de bondsvergadering in '38 waarbij de zaal van De Rus was omgetoverd in een ijspaleis, en nog hartelijk dank gezegd had aan de fam. Meyer, de be woners van het IJsclubgebouw, voor alles wat zij in de 14 jaar hadden gedaan voor BYSV, wekte hij alle aanwezigen op, vrienden en kennissen aan te sporen lid te worden van B,YSV. Burgemeester Dr. Huygens wenste de BYSV geluk met haar zilveren jubileum. Gaarne zou hij steunen bij eventuële ijs- feesten, maar toch hoopte hij, dat er van ijsfeest voorlopig niets zou komen. De heer G. Kooyman dankte de voorzitter voor zijn vrien delijke woorden en het zichtbare blijk van waardering en wenste de vereniging geluk met de nieuwe voorzitter, die zich steeds een voorvechter van de. ijssport had getoond. Toen was de beurt aan het cabaretgezelschap André Carell- Piet Kroon om de feestvreugde te doen oplaaien. Piet Kroon was de ziel van het gezelschap en vierde triumfen. Hij wist de zaal te boeien en met een praatje de nummers accordeonspel en zang van Ben Eggers, Henk Schinkel, John Prins en Tr. Schot aan elkaar te lijmen. BYSV vierde zijn zilveren feest al was het dan ook geen ijsfeest. Bergen I - Egmondia I R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph 19181948 FEESTELIJKE VIERING DERTIG-JARIG BESTAAN Het was in Januari 1918, dat de R. K. bouwvakarbeiders te Bergen zich organiseerden in de R.K.B.B. „St. Joseph". Het leden tal nam gaandeweg toe en bedroeg in 1941 reeds 58. Toen dook de bond onder om bekende redenen. Na de bevrijding dook hij weer op en het ledental groeide aan tot 111. Geen wonder, dat de vereniging na deze drie decennia even stilstaat om haar dertig-jarig Zondag zdl om 7 uur een H. Mis uit dankbaarheid worden op gedragen. Het bestuur, bestaande uit de heren J. Krijgsman (voorz.), S. Schotte (secr.), J. Wittebrood (penn.), N. Stam, P, Weijers, D. Kerkhoven en J. Schotten, zal 's namiddags van 34 uur in het gebouw St. Jan receptie houden en kunnen vrienden en kennissen van St. Joseph van hun belang stelling doen blijken. 's Avonds is er voor de leden en hun dames feest in café Nieuwen- dijk, waar zang, voordracht, toneel en wat dies meer zij, zullen zorgen voor een onvergetelijk einde van de eerste dertig jaar verenigings* leven. „DE MASKERSPELERS" Met de eerste uitvoering in 't nieuwe jaar zal het 25 jaar ge leden zijn, dat Gerrit Koöyman lid en regisseur werd van De Mas- kerspelfers". Bestuur en leden van de vereniging hebben gemeend, dat dit feit niet geheel onge merkt voorbij moet gaan. Immers Gerrit Kooyman is ge bleken te zijn de stuwende kracht in de vereniging, zijn vereniging „De Maskerspelers". Vele van de werkende leden hebben de volle 25 jaar het voorrecht en het genoegen ge had met hem te mogen mede werken, terwijl de laatste jaren enige nieuwe krachten als werkend lid toetraden. Onder de leiding van Gerrit Kooyman zijn diverse buiten gewone stukken met succes voor het voetlicht gebracht. In meerdere van deze stukken had Gérrit Kooyman buiten de regie ook nog een belangrijke rol te vervullen. De vereniging heeft gemeend haar regisseur o.m. te moeten huldigen door nog eens een stuk op* te moeten voeren, waarin deze de belangrijkste herenrol vervult n.l. „De Opgaande Zon" van Herman Heyermans, in de rol van Matthijs de Sterke. De Opgaande Zon is een van Heyermans' beste stukken en werd in 1908 geschreven. Het stuk speelt ook in die tijd. In „De opgaande Zon" wordt de ondergang van een gezin uit de middenstand gedramatiseerd. In een volgend artikel komen vyij hierop nog terug. De toneelaankleding, het gas licht, de ouderwetse winkelbel etc. mogen uit de tijd zijn, de mooie taal van Heyermans en de echt menselijke figuren in het stuk kunnen een opvoering tot een ontroerend geheel maken. Gerrit Kooyman en zijn oude en nieuwe medewerkers „De Maskerspelers," zullen alles in het werk stellen om dit te be reiken. De opvoering zal plaats hebben op 21 en 22 Januari a.s. Reserveert alvast een van deze avonden voor „De Mas kerspelers" en hun regisseur Gerrit Kooyman. VERENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING „Helpt Elkander" In de op 23 Dec. gehouden tweede vergadering is met al gemene stemmen tot ^ontbinding en liquidatie der vereniging be sloten. Ingevolge art. 4 van het reglement werd op voorstel van het bestuur een commissie be-* noemd, aan wie de liquidatie wordt opgedragen. De commissie werd saméngé- steld uit drié leden van het be stuur en twee leden aan te wijzen uit de vergadering. De heren Pascha en "Korver waren bereid in de commissie zitting te nemen. Op voorstel van het bestuur werd met algemene stemmen be sloten, het batig saldo uitsluitend disponibel te stellen in het be lang der leden en de mogelijkheid te openen tot opname der leden in aanvullende verzekeringen van de nieuw op te richten vereni ging te Alkmaar. In zijn slotwoord memoreerde de voorzitter, dat mee zekere weemoed afscheid werd genomen van onze goede vereniging, welke zeer goed sociaal werk heeft verricht in het belang van de leden en de gemeenschap. Door de gewijzigde omstandig heden is nu echter de tijd aan gebroken, met het verlopen van het getij, de bakens te verzetten. Een nieuwtje te Bergen OP ZIJN AMERIKAANS Wandelaars, die dezer dagen de Rondelaan passeerden, zullen hun ogen niet hebben geloofd: waar 's morgens wat heesters groeiden, stond 's avonds een.... woning, als een paddestoel uit de grond verrezen. De bouw meesters waren zo vriendelijk ons het een en ander te vertellen van deze Amerikaanse wijze van bouwen, van dit Bruinzeel - pro duct. Op de fabriek wordt alles pasklaar gemaakt en de bouwer behoeft de verschillende 7 cm dikke elementen, bestaande uit masonietplaten en opgevuld met isolatiemateriaal slechts te monte ren op een stenen voeting. Om tegemoet te komen aan de Ned. traditie, die stenen muren vraagt, wordt het geheel omgeven door een soort stenen mantel en gedekt met pannen. In korte tijd verrijst zo een woning voorzien van alle gemak ken en met veel ruimte'n woon kamer van 4,91 X 3,81 m, één slaapkamer van 4 X 3 m, twee slaapkamers van 3 X 3 m, een hal, douche, W.C. en een keuken, die 't hart steelt van elke huis moeder, een Bruynzeel Simplo. keuken, die ooktoepassing vindtbij gewone bouwwerkfen. De vloeren van beton zijn voor een deel met huisgraniet gedekt, voor een ander deel parket. Een rechtgeaarde Hollander vraagt gewoonlijk wat kost mij dat, en wat heb ik er voor. De prijs bedraagt f 9000,— en de kosten voor opbouw én men heeft daarvoor een comfortabel inge richte woning, niet een zoge naamde semi-permanente woning, die na een beperkt aantal ja"ren dient vernieuwd, maar een woning, die een honderd of twee honderd jaar weerstand kan bieden aan de tand des tijds. AMSTERDAMSE BANKN.V. Kantoor Bergen Aan de heer M. W. van Gu- lik, Studler van Surcklaan 8, Bergen werd met ingang van 1 Januari '48 op zijn verzoek eer vol ontslag verleend. Met de leiding van het Kantoor Bergen is thans belast de heer J. A. Beeldman, sinds vele jaren be ambte van Kantoor Alkmaar.. Voortaan zal het kantoor dagelijks geopend zijn van 9- 12.30 uur voorlopig nog aan bovengenoemd adres. Naar wij vernemen wordt binnenkort een nieuw kantoor met safe-inrichting geopend aan de Breelaan no. 10 (in het pand van de bekende rijwielzaak van de heer A. Plomp). De opening van het nieuwe kantoor zal zeer zeker een aan winst voor Bergen zijn en in een behoefte voorzien. KINDERPOSTZEGELS De verkoop van de Kinder postzegels ligt weer achter ons. Door de geanimeerde hulp van velen, die bij de verkoop be hulpzaam waren, werd voor f 1168,88 verkocht. De Berge- naren, die de zegels kochten, danken wij eveneens en hopen, dat wij wederom op aller mede werking mogen rekenen, als deze mooie actie een beroep op ons doet bij een volgende campagne. BERDOS-SIJBEKARSPEL 2-0 De Bergenaren hadden Zon dag Sijbekarspel op visite. De eerste helft was er niet veel moois te zien: de sterke wind dwars over het veld dreef de bal vaak in ongewenste richting en dan.... in Berdos' elftal ston den drie nieuwe spelers opoesteld waardoor het spelverband nog wat zoek was. De rust ging in met 0-0. Na de rust, toen ze wat op elkaar ingespeeld waren, bleek Berdos de meerdere. Reeds na tien minuten wist de midvoor Bos zijn club de leiding te be zorgen, 1-0. Helaas viel Beukers uit door qen mankement aan de knie. De invaller T. Punt had als 1. buiten geluk en maakte al gauw het tweede punt onder oorverdovend gejubel van de Bergenaren. De gasten gaven het nog niet op en streden on vermoeid verder, maar doelpunten bleven uit en toen de goed leidende scheidsrechter het einde floot, was de stand nog 2-0. SCHAAKCLUB „DE PION" De uitslagen van de derde ronde zijn: Afd. 1 B. R. Sombroek-Prof. Dr. N. Westendorp Boerma 1-0 D. Henstra-H. J. Verkuil afgebr. P. Seewald-H. Diderich 1-0 W. Kraakman-C. Houtman afgebr Afd. 2 H. Moraal-C. Mienis 0-1 P. Frans-J. Morée uitgesteld W. Bijl-J. Houtman remise J. Lindeboom-G. Cijs remise BERGEN-Z.A.P. i 2-1 BSV trok naar Anna Pau- lowna om daar een paar puntjes vandaan te halen. Het tempo was dadelijk heel hoog. ZAP, dat de eerste helft met de strakkq^ wind in de rug speelde, zette de voorhoede met verre trappen aan het werk. Maar onder leiding van de deze week zeer goed stopperende Hartwich werden de aanvallen gekeerd. Verre schoten werden op het doel afgevuurd, maar de Berger keeper verrichtte prachtige staaltjes. Na een kwartiertje kreeg BSV de eerste serieuze kansen. Op het gladde, moeilijk be speelbare terrein gaven beide partijen mooie 'staaltjes van tech niek te zien en het tempo bleef hoog. ZAP zou het eerste doel punt scorende ZAP rechts binnen wist met zijn hoofd een bal. van richting te doen ver anderen, net genoeg om de keeper het nakijken te geven. iVeeküad DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit. Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Do voorgestelde verordening had tot doel de instandhouding van monumenten, welke van belang zijn uit hoofde van hun kunstwaarde, wetenschappelijke waarde, geschiedkundige herin neringen, culturele waarde hun betekenis als onderdeel van het dorfjs- of landschapsschoon of hun bijzondere aard of ligging. Met bepalingen van de bouwver ordening was niet alles te be strijken. Zondag a.s., 2 uur Terrein Kerkedijk bestaan te berdenken.

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1