A. (f. van det Hitst VRIJDAG 16 JANUARI 1948 25c JAARGANG No. 2 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN WITTE EN WIT-GELE KRUIS. Is U reeds lid van één der kruisverenigingen Dit is de vraag die gesteld wordt door de Contact-Commissie van de in onze gemeente bestaande instellingen voor maatschappelijk werk. Hieruit blijkt dat er een innige* samenwerking bestaat tus sen de verschillende instellingen en in het bijzonder tussen het Witte en Wit-Gele Kruis. Uw aandacht werd reeds ge trokken door vele reclame-biljetten. Uit een strooibiljet heeft U reeds kennis kunnen nemen van hetgeen de kruisverenigingen voor U en Uw gezin wensen te betekenen. Zelfs Uw kinderen, voor zover schoolgaande, hebben U middels een strooibeljet hun wens kenbaar gemaakt. Bovendien heeft U nog een circulaire ontvangen. Wat heeft U reeds gedaan De strook van de circulaire reeds ingevuld, waarbij U zich opgeeft als lid Mocht u dit nog niet gedaan hebben doe het als nog. Denkt toch vooral niet, mij kan niets gebeuren, ik hoop die verenigingen niet nodig te hebben. Niets in deze wereld is bestendig. Wat vandaag niet is, kan morgen komen. En bovendien, gij draagt elkanders lasten. Nu niet de ingevulde strook zo goed opbergen, dat niemand ze meer vinden kan als de dames of heren.ze dezer'dagen komen afhalen. Het is toch wel niet nodig thans wederom het doel en de werk wijze van de Vereniging v. Huis- en Kraamverzorging en het Wit- Gele Kruis uiteen te zetten. Gij, die er reeds gebruik van maakten weten het, de overigen hoorden het wellicht van de eersten. Verleent Uw medewerking aan deze actie, zelf heeft U uiteinde lijk het grootste voordeel. Het is te wensen dat heel ons dorp in al zijn schakeringen als één man achter de reeds genoemde verenigingen staat, opdat wij kun nen zeggen „Leden van 't Witte en Wit-Gele Kruis Tref je in Bergen in ieder huis". GROTE NIEUWJAARS BIJEENKOMST De afd. Bergen van de Partij van de Arbeid organiseerde Donderdagavond in De Rustende Jager een „grote nieuwjaarsbij eenkomst" met medewerking van het Politiek Lekencabaret „De Valreep" uit Amsterdam. De voorzitter v^n de afd. releveerde in zijn openingswoord, wat in het afgelopen jaar zoal was bereikt. De blik vooruit werpende wees hij op de nabije oplossing van het grote pro bleem Indonesië. De spreker van deze avond, Mr B. Agter begon zijn rede met er op te wijzen, dat een groot deel van ons volk „tabak had" van het politieke leven en slechts een kleine kern het werk deed. Vanwaar die matheid? De gewone man, aldus spr., streed vroeger enthousiast voor een eenvoudig ideaal, maar kan de dingen nu niet meer aan. Het aanvaarden van verantwoorde lijkheid dwingt vaak tot com promissen. Hoe pijnlijk en on begrijpelijk die ook voor velen mogen zijn, kankeren helpt niet, men dient vertrouwen te hebben, zijn idealen hoog te houden en er onvermoeid voor blijven strijden. Hierna betrad het cabaretge zelschap het podium en wist de aanwezigen te boeien met een programma, dat heel wat ónder- werpen uit het dagelijks leven belichtte. Het oogstte onder meer veel succes met „In Holland staat een huis", waarin gewezen werd op de eigenaardige opvatting, die sommigen hebben over naasten liefde en met de „A'damse tram", dat wereldje in het klein. De sneltekenaar verbaasde het publiek met zijn vluchtige schetsen. NED. KATH. VROUWENBEWEGING Op Driekoningenavónd bood het bestuur van deze bloeiende vereniging haar /leden een kunst avond aan in „De Rustende Jager". Het gezelschap „HomoLudens" uit Amsterdam verzorgde deze zeer bijzondere avond. Zeven jonge kunstenaars, die werkelijk veel lof verdienen voor hun be schaafde fijne voordracht, dans, zang en pianospel. Het doel van deze groep, die onder leiding staat van Pater Randag O.F.M., is kunst onder het gewone publiek te brengen, hun smaak te verfijnen en op 'n hoger peil te brengen. Het applaus daverde telkens door de zaaleen bewijs hoe dit variërende programma in Bergen in «de smaak viel. De keurige costuums, door hun zelf vervaardigd, dwingen be wondering af. Deze avond was dan ook „af" Jammer dat van de ruim 300 leden wel 50 afwezig waren. Zij hebben veel gemist. K^am dit door de donkere avond? Berdos I - J.V.C. I WAT DOET U MET UW KOLENBONNEN??? U kunt er geld voor krijgen 1 Dat zal in menig gezin best van pas komen, zo'n meevallertje. U kunt er iets goeds mee doen, voor U zelf iets aanschaffen, dat er tot nu toe net niet afkon. U kunt zich misschien ook wel veroorloven er iets heel goeds mee te doen voor anderen. Maakt dan uw kolenbon tot warmtebronGun Uzelf dat prettige, warme gevoel dit pa piertje voor een mooi doel te gebruiken. Steun er het werk mee van de NIWIN en de Nationale Monumentencommissie. Doe de bonnen in een enveloppe. Zet op de adreszijde: Niwin, den Haag, machtiging No. 1917 en post ongefrankeerd. Het wordt U echter heel gemakkelijk gemaakt. U brengt Uw bonnen bij een van onderstaande adressen: K. M. Gerritsen, Kerkstraat 6. A. A. Tros, Vinkenbaan 4. En U krijgt iets terugEen certificaat van vijf, drie of twee vierkante centimeter Damplantsoen. De op brengst van uw bonnen wordt gebruikt ter oprichting van Na tionale Monumenten voor allen die op hun post stonden en vielen voor het verzet, en tot steun aan hun nagelaten betrekkingen en.... voor de jongens, die nu op hun post staan overzee. „DE MASKERSPELERS" Zoals uit de advertentie in dit blad blijkt, voeren „De Masker- spelers" op Woensdag 21 en Donderdag 22 Januari op, het toneelstuk „De Opgaande Zon" van Herman Heyermans. In „De Opgaande Zon" wordt de ondergang van een gezin uit de middenstand gedramatiseerd. In het eerste bedrijf hééft de grote buurman, het Warenhuis „De Opgaande Zon" de kleine concurrent reeds genekt. Doch schijnbaar. In de figuur van Matthijs de Sterke heeft de schrijver getracht de man te tekenen, die tegen de wreedheid "van het leven in geleerd heeft over de dingen heen te lachen, en die lach als opperste wijsheid ook aan zijn dochter Sonja meent te hebben gegeven. Zij struikelt in 'r angsten voor de toekomst, vergeet zijn lach. En dit was voor de schrijver, in zover de karaktertekening ge lukte en in zover „men" zulke stijgingen meevoelen kan een andere „opgaande zon" door geen straf van mensen, noch door armoe en ellende te „verduisteren". Als een rijk man door het leven te gaan..... In verband met het feit, dat het een stuk is van 4 bedrijven verzoeken wij het publiek dringend vroegtijdig in de zaal aanwezig te zijn, opdat op tijd begonnen kan worden. De plaatsbespreking heeft plaats op Zaterdag 17 Januari van drie tot vier uur voor donateurs en van vier uur tot half vijf voor niet-donateurs. Loting beslist om drie uur precies. KUNSTENAAR en NATUUR in de loop der tijden In het kader der Kunstavonden van het Kunstenaars Centrum Bergen, zal de heer G. J. Slee een belangwekkende lezing houden over bovengenoemd onderwerp. (Zie annonce in cfit blad.) Meerdere avonden, waaronder een filmvoorstelling op cultureel- technisch gebied, staan op het programma en wij raden ieder die werkelijk belang stelt in cul turele onderwerpen, aan, deze avonden te bezoeken. De volgende voordrachtsavond door Dr E. Rebling over Moderne muziek in verband met picturale e'n litteraire Kunsten, zal gehouden worden op 12 Febr. a.s., in de Volkshogeschool „de Zandhoeve Houdt deze avond vrij EEN AVOND VAN DE GULLE LACH De bekende toneelvereniging „Kunst na arbeid" trad Woens dagavond in De Rustende Jager op met „De Bokskampioen", een klucht in 3 bedrijven door Otto Schwarts en Carl Mathern. Het werd met recht een avond van de gulle lachi de dolkomische verwikkelingen ontketenden voort durend lachsalvo's. Als de marmeladefabrikant Diepenbeek, die zich om een reden te hebben voor verschillende uitstapjes uitgaf voor zijn naam genoot de beroepsbokser, na vele moeilijkheden wordt ontmaskerd, is Leiden in last. Tobias Wipper- ling vergaat het niet 'beter, als hij zich aan de zwemsport gaat wijden om eens een uurtje uit 't gezicht van zijn bazige vrouw te komen. Prachtig was het tweede bedrijf, toen de pseudo-bokser van een „niet gespeelde" match thuiskomend in boksercostuum en behangen met medailles zijn ge fantaseerde belevenissen van die avond opdiste, terwijl zijn vrouw al op de hoogte was van het bedrog. Het derde bedrijf zorgde voor een happy-end: Diepenbeek ver zoende zich met zijn met scheidings plannen rondlopende vrouw, To bias werd een betere toekomst beloofd, de echte bokskampioen kreeg de dochter van de pseudo- kampioen en het aardige danse resje waarom zoveel te doen was geweest, kwam in de armen van de zoon van de fabrikant. Vier paar gelukkige mensen werden luide toegejuicht door het enthousiaste publiek, dat op ondubbelzinnige wijze blijk gaf van zijn waardering. „Kunst na arbeid" kan met zeer grote voldoening op deze in alle opzichten geslaagde uit voering terugzien. 30-JARIG JUBILEUM Zondag herdacht de afd. Bergen van de Katholieke Bouwvak- arbeidersbond „Sint Jozef" haar dertig-jarig bestaan. Na de H. Mis tot intentie van leden en overleden leden met algemene H. Communie en het gezamenlijk ontbijt in Café Nieuwendijk volg de in de namiddag een druk bezochte receptie in St Jan. Tot de velen, die hier blijk van hun belangstelling gaven behoorden vertegenwoordigers van A.N.B., 't overheidspersoneel St Paulus, de plaatselijke patroonsvereniging, de Kajotters, de Vrouwenbewe ging, de Stille Omgang, de Bak kersgezellen, Berdos, K.A.B. St Paulus. Vele hartelijke gelukwensen had het bestuur in ontvangst te nemen en ook aan zichtbare blijken van waardering ontbrak het niet. 's Avonds verenigden de leden met hun dames zich in de feestelijk aangeklede zaal van de "heer Nieuwendijk, waar hun een hartelijk welkom werd toege roepen door de heer Kaldenbach, voorzitter van de feestcommissie. Hij richtte zich hierbij in het bijzonder tot het afdelingsbestuur, van wie de feestcommissie een „moorddadige" medewerking mocht ontvangen. Hierna besteeg de Weleerw. Heer Kapelaan Plouvier, Geestelijk Adviseur der afdeling, het „spreekgestoelte" om allereerst hulde te brengen aan het bestuur van St Jozeph, dat de Katholieke Bouwvakar beiders had gemaakt tot zo'n machtige organisatie. Van de strijders onder de geestelijken noemde hij Dr Ariens, die vooral in Twente had gewerkt, de grote emancipator Dr Schaapman, Dr Nolens en Mgr Van Schaick. Met het oog op de grote betekenis van de geestelijke ad viseurs voor het verenigingsleven wees spreker de aanwezigen op hun plicht, te zorgen dat die er steeds genoeg zijn. Voedt uw kinderen op in beheerstheid en zelfverloochening't Van Schaick- fonds maakt het ook voor arbei derskinderen mogelijk priester te worden. Wordt in huisgezin en werk plaats een leider als uw schuts patroon Sint Jozeph, aldus besloot spreker zijn luid toegejuichte rede. De districtsvoorzitter, de heer Miljoen uit A'dam, memoteerde in het kort wat er de laatste vijftig jaren was tot stand gebracht. Was de arbeider nog in 1893 vaak overgeleverd aan de wille keur Van machtige werkgevers, thans is een einde gekomen aan die rechtloze positie. „Slechts uit de arbeid wordt welvaart gebo ren", aldus paus Leo XIII. De arbeider heeft rechten en niet alleen plichten. Verder te strijden voor die rechten is het doel van de bond. Met "de opwekking tot de leden om de bond nog groter en sterker te maken besloot deze spreker zijn rede. En toen was het feest. „The Pretty Musicals" zorgden voor vrolijke wijsjes, de leden zelf voor voordrachten en schetsen en zo werd dit jubileum tot een onver getelijke dag voor de bouwvak arbeiders en hun dames. KUNSTAVOND VAN DE NED. BLINDENBOND Op Dinsdag 20 Januari e.k. hoopt de Nederlandse Blinden- bond, de algemene organisatie voor blinden van alle gezindten, die streeft naar algehele lotsver betering der blinden op de grondslag van gemeenschapszorg, een avond van muzikale en litte raire kunst te geven in de Ruïne- kerk (aanvang 8 uur) waar ook een woord van propaganda ge sproken zal worden voor dit mooie en zo nodige sociale werk. Het rijk gevarieerde programma, waar aan ook het Berger Motet- en Madrigaalkoor onder leiding van de heer Corn. Jonker zijn belange loze medewerking zai verlenen, vermeldt verder o.a. vioolspel van de blinde violiste Gusta van der Heyden en voordracht door de blinde dichter Frits Tinge uit eigen werk. Het geheel belooft een avond van hoog kunstgehalte te worden. Dorpsgenoten, gij kunt dit mooie werk steunen door U van toegangsbewijzen te voorzien (prijs f 1,50) bij de boekhandelaren Romeny, de Haan en Schoelink of bij een der leden van het comité van aanbeveling. Reeds in verschillende plaatsen in de omtrek mochten deze kunstenaars voor volle zalen optreden. Laat Bergen niet achterblijven, maar zorgt, dat op 20 Januari geen plaats in de Ruïnekerk onbezet blijft. Het comité van aanbeveling Dr W. Huygens, burgemeester van Bergen. M. E. baronnesse Taets van Amerongen-van Reenen. E. W. Finkenséeper-Kerkmeer. Ds J. H. Telkamp. Ds H. N. Bierman. KERSTPAKKETTEN Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Dat onze kerstpakketten-actie wederom een groot succes is ge worden en wij aan 43 gezinnen een pak met degelijke inhoud hebben kunnen schenken, danken wij zeker niet in de laatste plaats aan dé spontane en royale hulp van onderstaande leveranciers, die wij daarvoor op deze plaats onze hartelijke dank willen betuigen. J. Louter, Wokke, v. Ameron- gen, Vermeulen, Koolmees-Soe- cker, J. B. Vrasdonk en Zn., Ooijevaar, J. Kokkes, de Wijs en Broers, J. Kaandorp, J. Dapper, C. Breeuwer, H. Vijn, F. J. Roos, J. Buisman, N. Baltus, J. v. Balen, N, Bakker, P. de' Waard, Th. Ruyter, A. Maasen, D. Koning, Hoogvorst, J. Grooteman, G. Schekkerman, Blankendaal, Buster, Finkensieper. Het Bestuur van de U.V.V. afd. Bergen. ZONDAGSDIENST ARTSEN TANDTECHNICUS tteebttad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,' Zondag a.s. Aanvang 2.30 uur Terrein Nesdijk Zondag 18 Januari Dr, LUGTEN, tel. 2700 Breelaan 5 BERGEN Spreekuren dagelijks van 10-12 en 1-2. Reparaties in 4 uur gereed.

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1