99 99 VRIJDAG 23 JANUARI 1948 25e JAARGANG No. 3 Verschijnt te'Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef BERGEN Hela gij bloempjes! Slaapt gij nu nog Catth. van Rennes. Flora's kinderen beginnen te ontwaken „als de winter vlucht v—r de lentelucht en de zon het nicu w tT leven wekt". Reeds lacht het madeliefje ons al weer tegen en hier en daar kijkt het viooltje met grote ogen nieuwsgierig rond. Sneeuwklokjes maken aanstalten om de volschone lentetijd in te luiden. Ook de dierenwereld brengt al verrassingen. Bij de heer Tros had in een buitenhok een Zijde hoentje in alle stilte onder de hoede van haar zwartgekamde gemaal een vijftal eitjes bebroed en stappen nu vier kuikentjes heel parmantig rond. Overal nieuw leven. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN. Het bestuur van het K. C. Bergen is erin geslaagd een aan tal goede Kunstavonden te orga niseren. Voor de eerste op 23 Januari te geven avond in „Het Huis met de Pilaren", heeft het de medewer king kunnen verkrijgen van de heer G. J. Slee, leraar aan de Academie te Rotterdam, die zal spreken over „Kunstenaar na tuur in de loop der tijden". Verder werkt aan het program ma voor deze winter mede de musicoloog en pianist Dr. E. Rebling uit A'dam, die op de Volkshogeschool „DeZandhoeve" werken zal uitvoeren van Debussy, Schönberg, Bartok, Prokovjew en Ernst Toch en de eerste uitvoe ringven de pianosuite uit manus cript van N. P. Schuyt en zal spreken over moderne muziek in verband met picturale en litteraire Kunsten. Op een filmavond zullen wor den vertoond films over Amerika's Kunstschatten, olieverf-schilder- techniek, tempera painting, Tos- canini.-Verdi, Anatomische model len. Het bestuur doet pogingen het winterprogramma nog uit te brei den, door o.a. het organiseren van een litteraire avond. CONCERT Zoals de advertentie in dit blad mededeelt, zal het Motet- en Madrigaal Vrouwenkoor, onder leiding van de heer Corn. Jonker, de 29e Januari, 's avonds om 8 uur, een concert geven in „De Rustende Jager". Waar ook de beide solisten Laurens Bogtman en Simon Halie hier goede bekenden zijn en er zowel klassieke als moderne muziek zal worden uitgevoerd, zal dit zeker een avond van hoog muzi kaal genot worden en zal er stellig flinke belangstelling voor bestaan. ZONDAGSDIENST ARTSEN EERVOL ONTSLAG i Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 5 April 1946 wegens gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan Mr. H. D. A. van Reenen, als burgemeester van Bergen. BE QUICK De jaarlijkse wapenschouw van de gymnastiekvereniging „Be Quick" droeg ditmaal wel een zeer bijzonder karakter. Vele mu zen waren voor deze gebeurte nis van de Helicon, de Zang berg, afgedaald naar de eivolle Rustende Jager om luister bij te zetten aan dit sportgebeuren. Terpsichore, Euterpe, Thalia, zelfs Apollo betraden het toneel om met dans, muziek, toneel en zang de lichamelijke oefeningen af te wisselen van de turners en turnsters. De muze van de dans had groot succes met het Sneeuw- ballet en met de Hongaarse Rhapsodie, waarbij het duo Mej. v. d. Hurk en J. Schats „Der Vogelhandler" vertolkte. Mej. Stam ontpopte zich als accordeon- virtuose. Thalia's vereerders de heer en Mevr. Groot werden luide toegejuicht .bij hun Echtelijk drama (de vrouw had niets meer aan en de echtgenoot wou niet dokken voor een nieuwe japon), de ontrouwe echtgenote e.a. De heer J. Schats vergastte de aanwezigen op verschillende fraaie nummers als Melodie, en Aria uit Martha, terwijl Mej. v. d. Hurk een daverend applaus oogstte met „Het liedje van de Bergenaar"* Bij het toestelturnen viel veel moois te bewonderen en het publiek was gul met zijn applaus. De heren hadden veel succes aan rek en brug, en, de dames aan de ringen. De vrije oefeningen door de heren en de meisjes en de lenigheidsoefening door de dames werden correct uitgevoerd. Als extra nummer werd nog aan het programma toegevoegd het optreden van een heer en dame van Turnlust, dit turnen wekte de algemene be wondering het, wasphaenomenaal. Het slotwoord was aSh de voorzitter, de heer Blokker, die op hartelijke wijze afscheid nam van de scheidende directeur: de heer J. van Zoonen, die 20 jaren de leiding van Be Quick had ge had en de vereniging had groot gemaakt! had n.l. gemeend met het oog op zijn drukke werk zaamheden, heen te moeten gaan en de leiding aan een jongere kracht over te dragen. Als zicht baar blijk van waardering \^rd de heer v. Zoonen een fraai wandbord aangeboden. De schei dende directeur beloofde dit aan denken een goed plaatsje in zijn woning te zullen geven en achtte zich gelukkig de leiding over te kunnen dragen aan de heer J. Schuyt te Koedijk, die zijn sporen reeds had verdiend in het vere nigingswerk. Toen nog wat bloemetjes voor de dames Mevr. v. Zoonen, Mej. van Zoonen, Mevr. Groot en Mej. v. d. Hurk en de twintigste uitvoering onder leiding van de heer van Zoonen, de laatste, was ten einde. GEHEIMEN UIT HET VOGELLEVEN Natuurvrienden wacht 'n mooie leerzame avond in het Oranje- Hotel. 27 Januari zullen de heren Jan Ivangh en Kees Scholte aldaar een lezing met lichtbeelden houden over „Geheimen uit het vogel leven". Eerstgenoemde heeft ge maakt schetsen van zeldzame vogels vafn duin en strand, die door middel van een epidioscoop op het witte doek zullen worden getoverd. Zeldzame fotografische opnamen van Kees Scholte en van wijlen Nol Binsbergen Verplaatsen de toeschouwers naar polders en moerassen. De laatste plaatjes van Scholte zijn opgenomen met de nieuwste Kodak-kleurenfilm. Bergen I - Zeemacht I BERGEN-KOEDIJK2-0 Het was een zware strijd: na de regen van Zaterdagnacht was de Koedijker klei vetter dan ooit, er stond een gure wind en het hagelbuitje was ook al geen aan gename verrassing. dl 22 spelers zouden-hard moeten werken om warm te worden en.... gewerkt is er. Het tempo was hoog. Nu eens zaten de Koedijkers voor het Bergense doel, dan weer was BSV in de aanval. Mocht ook nu weer Bergen technisch de meerdere zijn en daardoor het meest in de aanval, toch was het Koedijk, dat de eerste seri euze scoringskansen had, waar keeper Honig alle moeite mee had. Bergen ruikt gevaar en gooit er een schepje op. De 1.- half Pesie schiet van veraf rake lings over, de 1.-buiten Mosk krijgt een vrije schietkans en ook Brouwer glipt handig door de verdediging, maar stuit tenslotte op een muur van verdedigers. Zo gaan er 30 minuten in spanning voorbij. Dan leidt Bergen over links een aanval in, goed wordt de bal opgebracht, de bal zweeft hoog voor het doel en Brouwer staat precies op zijn plaats om met een hoofdknik het leer in de touwen te koppen. Koedijk zet alles op alles, om voor de rust nog de gelijkmaker te forceren maar zonder resultaat, al moet de keeper soms ingrijpen. Na de rust heeft vooral het eerste kwartier Koedijk het heft in handen. De Berger verdediging werkt moeizaam weg. Een angstig moment, als keeper Honig over over een bal heenglijdt en deze langzaam, maar zeker, naar de doellijn rolt. Doch juist op tijd is daar de voet van Urbanus om redding te brengen. Zoetjes aan zakt het tempo,* het spel wordt iets forser en de scheids rechter deelt enkele vermaningen uit. Als Pesie hardhandig van de bal wordt afgezet op de rand van het strafschopgebied, krijgt Tuyn een vrije schop te nemen. Een muur van spelers stelt zich op, de laaggeschoten bal zoekt zich een weg door het warnet van benen en wonder boven wonder, voor de Koedijker keeper er erg in heeft, is de stand 20 voor Bergen. Nog geeft Koedijk zich niet gewonnen, maar als de goed- leidende scheidsrechter het einde fliut is de zege voor BSV, met 2-0. BERDOS-JVC 1-0 Berdos won de tos en ver koos met de wind in de rug tespelen. Het spel golfde heen en weer met de gastheren iets in het voor deel maar doelpunten bleven uit, zodat de rust inging met 0—0. Na de thee eerst hetzelfde spelbeeld, maar dan neemt Berdos de leiding: Bijwaard, die een uitstekende partij speelde, scoort het eerste doelpunt, het enige dat deze wedstrijd zou worden gemaakt. 1 0. Helaas heeft er na een kwartier spelen een on verkwikkelijk voorval plaats, waarbij de keeper door de scheids rechter uit het veld wordt ge stuurd. Schmidt neemt de zwarte trui van Brakenhoff over, plaatst zich onder de lat en.... weet de bal, die op de bekende stip was gelegd, te stoppen. Berdos' elftal, dat nn tot een tiental was gereduceerd, speelde verder met enthousiasme als elfde makker. Er werd hard ge werkt om de twee puntjes thuis te houden, wat inderdaad gelukte: met 10 kwam het eindet BERGEN - ZEEMACHT a.s. Zondag wacht „Bergen" wederom een lastige tegenstander, wanneer de Navy op bezoek komt. D*e wedstrijd in Den Helder werd na uiterste krachtsinspanning door BSV met 5—4 gewonnen. Gezien de verrichtingen van Zeemacht in deze competitie zal BSV op zware tegenstand kunnen rekenen en zal zich dan ook voor de volle 100 °/0 moeten geven om haar ongeslagen record te hand haven. Wanneer BSV uit haar reste rende 6 wedstrijden (waarvan 1 uit en 5 thuis) 7 winstpunten weet te veroveren is ze voor haar ernstigste concurrent ZAP onbe reikbaar. De blauwhemden zullen onge twijfeld deze prachtige kans op het kampioenschap willen behou den en de Bergenaren zien met spanning de verdere verrichtingen van hun favorieten tegemoet. LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners der ge meente Bergen bedroeg op 1 Nov. 1947: 8141 (3704 mannen en 4437 vrouwen) en op 1 December: 8151 (3705 m. en 4:446 vf.) De bevolkingsaanwas bedroeg alzo 1 man en 9 vr., totaal 10. DE OOGST VAN DE WEG BERGEN FILMNIEUWS OBSESSIE Alfred Hitchcock's verbijsterende film Terwijl de „Blitz-Krieg" boven Londen woedde, zat Alfred Hitch cock rustig in een schuilkeldèr en las een boek.... Dit boek was de roman „The House of Dr Edwardes" van Francis Beeding. En de „master of mystery" werd er zozeer door geboeid, dat hij het verhaal in drie opeen volgende air-raids uitlas. Dit was het begin van Hitch cock's meesterwerk „Obessie waarin de psycho-analyse een voorname rol speelt: De hoofdpersoon, een zekere J. B., (vertolkt door Gregory Peck) is een jongeman, die aan geheugenstoornis lijdt en zich uit zijn vroeger leven niets meer weet te herinneren. Er zijn diverse aanwijzingen, waaruit men zou kunnen concluderen, dat hij een moord zou hebben gepleegd. J. B., zich ervan bewust, dat zijn geheugen hem in de steek heeft gelaten, zwicht voor de schijn, die tegen hem is, en gelooft ten slotte dat hij werkelijk schuldig is. De oplossing van deze tragedie voltrekt zich nu langs geheel nieuwe wegen. Een vrouwelijk psychiater, Dr Constance Peter son (Ingrid Bergman) die op J. B. verliefd is geworden, spant al haar krachten in, langs psycho analytische weg zijn onschuld te bewijzen. Na vele mislukkingen slaagt zij tenslotte hierin. JVlet de uiteindelijke vaststelling van J. B.'s identiteit komt dan tevens de ware schuldige aan het licht. Hitchcock, die een minutieus kunstenaar is, heeft ervoor gezorgd, dat zijn film ook wetenschappelijk verantwoord is. Zowel in Enge land als in Hollywood had hij zich daartoe van deskundige medewerking verzekerd. LOVE STORY Als Felicity Crichton, een Londense pianiste, tijdens een geneeskundig onderzoek verneemt, dat zij nog slechts enkele maanden fe leven heeft, besluit zij, onder de naam Lissa Campbell, van haar laatste levensperiode te ge nieten in een badplaats. Zij ontmoet daar Kit Firth een jong mijningenieur die ondanks de oorlog, blijkbaar niets anders te doen heeft, dan een prettig leven te leiden. Lissa onderhoudt hem hierover en Kit zegt, dat hij van het leven genieten wil en niet aan de oorlog denken. Kit s houding en zijn omgang met de actrice Judy Martin is aanleiding tot critiek bij de bad gasten én de inwoners van de badplaats, die hem algemeen voor een lafaard houden. Tom Tanner, een mijnexploitant raakt ondanks Kit's waarschuwing, bij het aanbrengen van een te grote springlading met zijn ploeg bedolven. Kit snelt met een red dingsbrigade te hulp en wordt zelf van de buitenwereld afge sloten door een instorting. Door zijn doortastend en moedig op treden worden allen bevrijd. Op een avond gaat Lissa naar Kit toe. Zij is diep geschokt als Kit braille-schrift zit te lezen. Kit vertelt haar, dat hij tengevolge van een ongeluk bij de R.A.F. gedoemd is blind te worden. De beide mensen ontdekken hun grote liefde voor elkaar. Lissa verneemt, dat een oogoperatie Kit het gezicht kan doen behouden. Door een belofte aan Judy ge bonden, heeft Kit er vanaf gezien. Lissa gaat naar Judy toe en bemerkt, dat deze zelfzuchtige liefde voor Kit* heeft, die niet beantwoord wordt. Judy weet, dat alleen Kit's blindheid hem voor goed aan haar zal binden. Lissa dreigt, dat zij Kit van Judy zal wegnemen, als zij de operatie in de'weg staat, doch dat, als hij et door komt, zij de weg voor Judy zal vrijlaten. Kit wordt geopereerd en ge neest en Lissa doet haar belofte gestand. Tijdens een concert in Albert Hall te Londen, waar Lissa een eigen pianoconcert speelt, waartoe Kit haar inspireerde, wordt de ontroering haar te machtig. Door haar tranen heen ziet zij Kit in het uniförm van de R.A.F.Judy heeft hem naar haar toe gestuurd. Als zij hem haar vreselijk geheim openbaart, spreekt Kit haar moed in met de woorden: „Laten wij vandaag leven en hopen op morgen." Beide prachtige films worden gedraaid in de Bioscoop „De Rustende Jager". Zie de adver tentie. hteekttai DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binner» en Egmond aan de Hoef P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,- Zondag 25 Januari Dr. POOT tel. 2423 Zondag a.s., n.m. 2,30 uur Terrein Kerkedijk Gevonden Bril met koker, Duitse Herdershond, zil veren armband, een zilveren rozenkrans, bruin linnen broodzak, huissleutel, grijze linker handschoen, bruin lederen riem, melkbus „Eendracht", grijs geblokte want, een bruine kinderwant, donkerbl. muts, wit kinderwantje met kruisjes, jachthond, zwart stoffen portemonnaie met geld en distributiebonnen, zwarte want, wollen want, zwarte vulpenhouder, grijze kinder want, donkerbruine want, bruin hondje, zilveren armband, lederen handschoen, 1 paar dameswanten. Verloren: Zwart Iaklederen ceintuur, blauw ceintuur, ziekenfondskaart, zwarte vulpen, groen wollen handschoen, rood-bruine porte monnaie, lichtgele handschoenen, wit wollen want, zwarte riem, bos sleutels, paarlmoer kettinkje, meisjeshoedje, kinder slofje en 2 kinderwantjes, bruin lederen portemonnaie met inhoud, hond Ierse setter, groene portefeuille, bruine glacé hand schoen, kinderwantje, groene autoped. InlichtingenBureau van Politie, Karei de Grotelaan 17, Bergen. i

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1