BERGEN MA ft VRIJDAG 30 JANUARI 1948 25c JAARGANG No. 4 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ar. d. Hoef WETHOUDER MILTENBURG OVERLEDEN Gelijk het gras is ons kortstondig [leven, gelijk een bloem.... Wanneer de wind zich over 't [land laat horen, Dan knakt haar steel.... Zondag overleed na een kort, doch smartelijk lijden in het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar de heer J. E. Miltenburg. Er ging een schok door de gemeente bij het bekend worden van deze tijding. Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaar, of zo wij zeer sterk zijn, tachtig jaar.... Hier^werd een 57-jarige, onverwacht aan zijn gezin, aan zijn omgeving ontrukt; aan zijn gezin, waarvoor het heengaan van de man en Vader een smar telijk verlies betekent, aan zijn omgeving, waar men de rustige, sympathieke werker zal missen. Voor het gemeentehuis hing de vlag halfstok ten teken van rouw. In een Woensdagmorgen om 9 uur gehouden buitengewone vergadering van de Raad her dacht Burgemeester Dr W. Huygens de overledene. De eerste raadsvergadering van 1948, aldus de burgemeester, moet tot ons aller droefheid helaas een rouwbijeenkomst zijn tengevolge van het plotseling overlijden van ons geacht lid en wethouder Miltenburg. Wet houder Brak en ik hebben be hoefte gevoeld terstond de Raad bijeen te roepen om met U samen in het openbaar te getuigen van ons verdriet over het feit, dat deze waardevolle medewerker ons ontvallen is, Hij was een door ieder geëerd en bij ieder geliefd man. De heer Brak en ik- missen hem als vriend. Deze raadsvergadering is bijeengeroepen om in het openbaar-uit te spreken, hoe hoog wij Miltenburg ge waardeerd hebben, hoe wij 'op hem gesteld waren. Wij willen officieel in de annalen van Bergen aangetekend zien, dat de Raad de heer Miltenburg bij zijn over lijden heeft geëerd en van zijn dankbaarheid voor zijn vele en goede werken den volke kond heeft gedaan. Hij was een brave, vrolijke man. Met welk eën kennelijk genoegen nam hij deel aan het gemeenschapswerk en welk een prettige sfeer van bezonnen rust had hij om zich heen. Ik heb met het grootste genoegen met hem samengewerkt en hoe dank baar ben ik, dat het mij Ver gund is geweest, althans in de eerste anderhalfjaar, dat ik met het bestuur van Bergen ben be last, een man als Miltenburg aan mijn zijde te hebben gehad. Hij was een grote steun voor mij. Ik herinner mij ook dankbaar de vriendelijke en waardige wijze waarop hij mij bij mijn installatie tegemoet trad. Hij was een ruim en breed bestuurder, stond nim mer op een eng partijstandpunt het algemeen belang stond hem steeds voor ogen. Nimmer is er in het college van B en W een niet-eenstemmig besluit gevallen en wanneer de andere leden hem iets toegaven na aanvankelijk met hem van mening te hebben verschild, dan was dat omdat lij hen van zijn zienswijze kon overtuigen, omdat hij gelijk had. in hij had dikwijls gelijk, want lij was eenwijs man met een gezonde kijk op de zaak. Wij nemen afscheid van hem met een bedroefd hart, Te jong moest hij heengaan. Wij hebben te berusten. Bergen zal hem in warme erkentelijkheid en met gevoelens van vriendschap blijven gedenken. Onze oprechte ge voelens van deelname gaan uit naar Mevr. Miltenburg en haar ieve gezin, dat evenals de ge meente een" wijs bestuurder en een liefdevol hoeder ve'rliest. Maar zoals de gemeente zal ook het' gezin Miltenburg voor uit moeten en een richtsnoer hebben in de herinnering aan en het voorbeeld van de goede leider, die hun is ontvallen. Daarom zullen ook de jonge Miltenburgers hun Moeder ter zijde staan in het leven en opgroeien tot een krachtig geslacht van mannen en vrouwen, dochters, die de Moeder gelijken en zonen de Vader gelijk. Hun Vader verwacht dathij ziet op hen neer, ik heb volle vertrouwen in hen. Spr. dankt dan Mevr. Mil tenburg, dat zij haar man zo veelvuldig voor het openbaar belang heeft afgestaan. Het was niet voor niets. Moge zij daar van overtuigd zijn, de gemeen schap heeft ruimschoots van zijn diensten en gaven baat gehad. Nadat allen zich van hun zetels hadden verheven om ge zamenlijk in een ogenblik van stilte de nobele vriend te ge- denkeri, besloot de voorzitter zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat het lichtend voor beeld van de overledene sym bolisch mocht zijn voor de toe komst onzer samenwerking en voor de geest, waarin ons ge liefd Bergen zal worden be stuurd, een ruime en vooruit strevende geest. Verschillende sprekers voer den hierna nog het woordde heer C. Brak namens de fractie van de P. v. d. A., Baron Taets van Amerongen namens het Middenblok, de VW en het Rode Kruis, de heer J. Broers- ma, Mr S. D. Sluys, de heer Driessen, de heer C. W. Ellis als oudste van de Kath. fractie, de heer W. de Vries, namens de gemeenteambtenaren en allen gaven uiting aan hurt gevoelens van warme sympathie, hun grote waardering. In de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus werd een plechtige uitvaartdienst gehouden. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door de Zeereerw. Heer Pastoor Van Beers, ge assisteerd door de kapelaans Plouvier en de Koning. Het stoffelijk overschot hierna naar zijn laatste rustplaats gedragen en op de R.K. be graafplaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. Bij het passeren van de stoet langs het Raadhuis, waarvoor stonden op gesteld de volledige brandweer en gemeentepersoneel, hechtte de burgemeester een krans van de gemeente aan de lijkkoets. De heer Roggeveen deed hetzelfde voor VVV. Er was- bij uit vaartdienst en begrafenis grote belangstelling, velen brachten nog een laatste groet aan de ontslapène. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.m. Burgemeester Dr Huygens, wet- louder Brak, de raadsleden, het pestuur van VVV, van de Vin- centiusvereniging, van het Wit- Gele Kruis, de Directeur van de Zuivelbank, de Directeur van de Zuivelfabriek te Stompetoren. Diep onder de indruk ver- ieten allen de dodenakker. Requiem aeternam dona ei ominé. Heer, geef hem de eeuwige rust. NED. BLINDENBOND Een avond van kunst en propaganda Ds H. N. Bierman heette als woordvoerder van het comité, dat deze propaganda-kunstavond in de Ruïnekerk had voorbereid, de Aanwezigen welkom en sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. Het Berger Motet en Madrigaalkoor opende het muzi kale gedeelte met onder leiding van de heer Corn. Jonker en met begeleiding van Nic. Akkerman aan de piano „Die Zyvérsicht Gottes" van Fr. Schubert ten gehore te brengen. Hierna gaven de blinde Gusta van der Heyden viool, en Annie v. d. Heyden piano, een pracht vertolking van Sonate „La Folia" van Corelli en Sonatine g. kl. t. Op 137 no. 3 van Fr. Schubert. Na de pauze vergastte dit tweetal kun stenaressen haar gehoor nog op Aria van J. S. Bach, Tempo di Minuetto van Pugnani-Kreisler, Romanza-Andaluza op 22 van P. de Sarasate en Danse Es- pagnole van M. de Falla-Kreisler. Het prachtige samenspel wekte algemene bewondering. De blinde dichter Frits Tingen boeide de aanwezigen met voor te dragen uit eigen werk. Hij begon met een droomimpressie getiteld Vacuüm en vervolgde o.m. met Nachtmuziek, een twaalf tal jaren geleden geschreven in Bergen. De blinde Joh. v. d. Berg trad op als propagandist van de Ned. Blindenbond. Spr. legde er vooral de nadruk op, dat de blinde niet als minderwaardig moet borden beschouwd, vol waardigheid wordt niet uitsluitend bepaald door lichamelijke gezond heid, door bezit van alle organen. Het gaat er om de blinde op te nemen in het arbeidsproces, 't gaat niet om liefdadigheid. De blinden bond vraagt wettelijke voor ziening van blindenzorg, leerplicht ook voor blinde kinderen, een uitgebreide vakopleiding, steun voor oude en niet-werkkrachtige blinden enz. Spr. eindigde met de aanwezigen uit te nodigen de Ned. Blindenbond in zijn streven naar lotsverbetering der blinden te steunen door toe treding als donateur. KUNST KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Zal er een nieuwe Kunst worden ingeluid?? Voor het KCB hield de heer G. J. Slee, leraar aan de kunst academie te Rotterdam en redac teur van de Maasbode, een lezing met lichtbeelden in het huis met de Pilaren over het onderwerp „Kunstenaar en natuur in de loop der tijden". Na door Mr O. R. E. Brunner met een enkel woord bij zijn gehoor te zijn ingeluid, begon de spreker zijn tocht door de eeuwen heen. Vooraf ging de opmerking, dat zoals er 'n relatie bestaat tussen appel en appelboom, tussen de mens en zijn voorge slacht, er ook verband is tussen de hedendaagse cultuur en die van vroeger. Totale verlooche ning van het verleden zoals vele jongeren dat doen, zou catastro- phaal kunnen worden. Vrijheid is een grote winst voor de kunst maar houdt een gevaar in voor de verhouding tussen kunstenaar en volk, als ze niet getemperd wordt. Op de reis langs het kunst- gebeuren in de loop der tijden wees de deskundige gids telkens weer zijn tochtgenoten op de verhouding van kunstenaar tot natuur. Van de ideoplastische producten van Egyptenaren, die wel getuigden van scherp waar nemen, ging het langs sterk con ventioneel werk van de Ass- griërs en meer streven naar foto grafische juistheid verradende kunst der perzen naar de Cre- tensers. Hun monumentale stijl werd langzamerhand losser, er waren schitterend geobserveerde dieren. Er was. nu zoetjesaan een streven naar getrouwe navolging der natuur en bij de Grieken van ideale vormen. Bij deRo meinen werd even halt gehouden bij een mozaïek van Justinianus en Theodora. Verder ging de tocht. Hiëronymus Bosch, einde 15e eeuw, toonde zich een fel waar nemer van de werkelijkheid in zijn zotternijen. De 16e eeuw bracht opnieuw geïdealiseerde voortbrengselen tot Millet e. a. het sociale element in de natuur beschouwing brachten (b.v. Aren- leesters). Dan maakte het gezelschap kennis met monet (1840-1926), die de dingen niet wilde schilderen, zoals ze waren, maar zoals ze zich aan zijn oog voordeden. Voor hem was iedere schilderij een improvisatie, waörbij door steeds wisselen van lichtval en atmosferische werking, snel wer ken was geboden. De weg was gebaand naar impressionnisme, wat is uitgelopen op een ge weldig virtuozendom. Het subjectieve element neemt in onbeperkte mate toe en men ontwaart een verwarrende veel heid. Alle remmen zijn losge slagen. Cubisme, futurisme, ab solutisme, surrealisme.... en hum bug? Zal er een nieuwe kunst worden ingeluid? Spr. staat nog al sceptisch tegenover al die is men. Mr. Brunner was de tolk van de aanwezigen, toen hij de spr. dank zei voor zijn historisch- analystische exegese, zijn leerzame en tot nadenken brengende voor dracht. HET ZIEN VAN SCHILDERIJEN Op de Volkshogeschool „Het Oude Hof" hield de kunstschilder Jaap Sax voor de schildersstudie club een causerie over „Het zien van schilderijen". Hoe ziet de grote massa? Is zij ziende blind? „De gustibus non disputandum". Zonder te twijfelen aan de geldigheid van die oude wijsheid, moet het de kunstenaar toch pijnlijk treffen als hij ziet, hoeveel minderwaardige producten de wand „sieren" in woningen en het is vaak teleur stellend te vernemen, waardoor de bewoner zich heeft laten leiden bij de aankoop van deze „kunst producten". De een zoekt een landschap met een molentje, dat deed het zo aardig bij een van zijn kennissen, een ander moet geen stilleven met al die dooie dingen, een derdeVelen ergeren zich aan de onbegrijpelijkheid van verschillende stukken, de realistische Hollander wil schilde rijen begrijpen. Pourquoi est-ce qu'on veut toujours comprendre un tableau, zei Picasso eens, et pas un viseau qui chante dans la nature? Wat een schilderij voorstelt is niet de hoofdzaak, de kunstont roering is het voornaamste, het gaat in de eerste plaats om de gevoelens, het verstandelijke staat op het tweede plan. Hoe raakt men meer vertrouwd met de schilderkunst? Niet in de eerste plaats door veel schilde rijen te zien, maar door steeds scherp rond te kijken in zijn om geving, in de natuur, in tram en trein enz. Een probaat hulpmid del noemde spreker een passe partout van een stukje karton, waardoor men in staat is een stukje natuur los van de omgeving te beschouwen. Verder kan een voudige lectuur helpen, lectuur over Anton -Mauve, Maris e.a. (Picasso of George Braque komen pas later). Een geanimeerde gedachten- wisseling volgde. Of er aan de handel in minder waardige producten geen einde te maken is? Het zal moeilijk zijn maatregelen te treffen en dan waar is de grens tussen goed en sjecht Men heeft het geprobeerd met een adviesbureau om even- tuële kopers voor te lichten resultaat nihil. Is schilderen te leren? infor meerde een der aanwezigen. Het „vak" is zeer zeker te leren, maar de ware „kuust"??? MUZIEK EN ZANG „Was muziek en zang er niet, 't leven had geen waarde!" zegt een oud versje. Bergen krijgt steeds meer beoefenaars van zang en muziek. In de lunchroom De Ruïne werd een dezer dagen door lief hebbers van het schippersklavier de „Bergense Accordeonclub" op gericht. De heer Wolf uit Alk maar, geen onbekende in het accordeonwereldje, zal optreden als dirigent. Lief hebbers van vocale muziek gingen Woensdagavond in Het Dorpshuis over tot de oprichting van het gemengde koor „De stem des volks". Een 35-tal dames en heren trad toe als lid. Voor zitter werd de heer Poldervaart. Zo spoedig mogelijk hoopt men een directeur te kunnen benoemen. DE MASKERSPELERS Gerrit Kooyman 25 jaren lid en regisseur Het zilveren jubileum van de heer G. Kooyman als werkend lid en regisseur van De Masker spelers mocht niet onopgemerkt voorbijgaan. 25 jaren was hij de stuwende kracht van de vereni ging geweest en tal van buiten gewone stukken werden onder zijn leiding met succes opgevoerd. Om haar regisseur te huldigen werd Woensdagavond in De Rustende Jager voor een uitver kochte zaal nog eens voor het voetlicht gebracht Herman Heyer- mans' Opgaande Zon met de jubilaris in de hoofdrol van Mathijs de Sterke. Het werd 'n opvoering, waar de Maskerspelers alle eer bij inlegden. Het publiek gaf dan ook ondubbelzinnig blijk van zijn grote waardering. Alle rollen, ook de kleinste, waren in de puntjes verzorgd. De. aan wezigen volgden met grote aan dacht de concurrentiestrijd, die de winkelier had te voeren tegen het grote warenhuis de Opgaande Zon. Mathijs de Sterke mocht schijn baar zonder zorgen leven, alle zorgen heten weg te lachen, de grote catastrophe naderde en was onafwendbaar. Schuldeisers, deurwaarder, faillissementen en dan.... brand, brand, doordat de dochter Sonja een brandende petroleumlamp liet vallen. Weekttod „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agèntschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,.

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1