99 99 Bergen I-Pelten I BERGEN VRIJDAG 13 FEBRUARI 1948 25c JAARGANG No. 6 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmonda. d. Hoef VROUWEN VAN BERGEN Hier te lande heeft zich een comité gevormd met het doel Hare Majesteit onze Koningin te huldigen ter gelegenheid van Haar 50-jarig Regeringsjubileum in 1948, namens alle Nederlandse vrouwen. Het is de bedoeling om een massale hulde te brengen aan onze geliefde Vorstin, die ons een lichtend voorbeeld is geweest. In de Houtrusthallen in Den Haag zal een grote tentoonstelling worden georganiseerd, waar het leven en het werk van de Neder landse vrouw van 1898 - 1948 zal worden afgebeeld. Bovengenoemd comité heeft een Stichting in het leven ge roepen met de naam „De Neder landse Vrouw 1898 - 1948". Deze Stichting, waarvan H.K.H. Prinses Juliana het Ere-voorzitter- schap wel heeft willen aanvaarden, is de rechtspersoon, door welke alle handelingen in verband met deze hulde zullen worden verricht. De ontwikkeling vau de vrouw heeft zich in de laatste 50 jaren over vele takken van arbeid uit gebreid, die allen op de tentoon stelling vertegenwoordigd zullen zijn. Vooraanstaande en deskun dige vrouwen op elk gebied zullen haar krachten geven aan de verwezenlijking van het denk beeld, dat alle stromingen en richtingen, die in ons volk leven, op de tentoonstelling tot uiting zullen komen. De plannen en ontwerpen van alle verschillende groepen worden in overleg met de architect en de leiding der tentoonstelling tot één geheel gebracht. Om tot een goed resultaat te komen is het nodig, dat het gehele ondernemen op een hechte financiële basis komt te staan. Het is de bedoeling, dat het batig saldo, dat de vrouwen van Nederland bijeen brengen, Hare Majesteit ter hand zal worden gesteld voor een door Haar nader te bepalen doel en dit plan kan alleen slagen als alle vrouwen medewerken. Het bestuur heeft bonboekjes samengesteld, die coupons, ter waarde van f 10,—, f 5, f2,50, f 1.—, 25 cent en 10 cent bevattende handtekening van de koper van zulk een coupon en de gemeente, waar de persoon woont, zijn op strookjes genoteerd. Deze couponboekjes zullen U aangeboden worden op Prinses Marijke's verjaardag of daar omtrent door een afdeling van de UW. In deze boekjes staat het gehele Bestuur genoteerd, evenals de medewerksters, die de verschillende werkgroepen op de tentoonstelling zullen verzorgen. Een bezoek aan de tentoon stelling zal stellig zeer de moeite lonen en wij komen hierop te gelegener tijd terug. Alle vrouwenverenigingen en alle vrouwen van Nederland hebben nu de gelegenheid om aan onze Koningin te tonen, dat wij ons gelukkig prijzen om dit historisch jubileum te mogen be leven. In de 80-jarige oorlog was het Prins Willem van Oranje, die ons volk in de grootste nood te hulp kwam, nu is het onze Vorstin, die voor ons gestreden en geleden heeft, gedurende deze laatste oorlog. Vrouwen van Bergen, toont nu, dat wij de zware oorlogsjaren niet vergeten zijnGeeft Uw gave, groot en klein en toont op deze wijze, dat wij- vrouwen Haar eren, die met ons de strijd aanbondbrengt hulde aan de eerste Vrouw van Nederland. A. Huijgens-Bruijnzeel, M. E. Baronesse Taets van Ame- rongen, K. Essers-Vreede. NATIONALE MONUMENTEN COMMISSIE Comité Bergen (Nh.) De verkoop van de certificaten van het Damterrein te Amsterdam heeft in Bergen opgebracht f 1250,50, terwijl voor de Stichting '40—'45 werd ingezameld een be drag van f 311,75. Het comité is met de resultaten van deze gezamenlijke actie zeer tevreden. Een eervolle vermelding ver dienen de UW, welke op het Postkantoor inzameldef 422,25, de Vereniging Paal 33, waarvan de totale opbrengst te Bergen aan Zee bedroeg f 189,als mede de Heer Blankendaal, als Voorzitter van Bergen's Harmo nie, met een totaal bedrag van f 150,-. Wij danken alle plaatselijke verenigingen en besturen alsmede alle ingezetenen vriendelijk voor hun spontane medewerking en alle verkopers en verkoopsters van de certificaten voor hun grote activiteit. De Voorzitter van het Comité, Dr W. HUYGENS de Secretaris, J. H. M. DE SONNAVILLE ORANJE-VERENIGING De Oranje-Vereniging hield Woensdagavond in „De Oude Prins" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van Baron Taets van Amerongen. Helaas hadden slechts weinigen aan. de uitno diging tot bijwoning van deze vergadering gevolg gegeven, wat des te meer te betreuren valt, nu met het oog op het a.s. re geringsjubileum besprekingen zou den worden gehouden, hoe de festiviteiten in de meest verant woorde vorm te doen plaats vinden. De secr. liet in zijn uitgebreid verslag de verschillende in '45- '46 en .'47 georganiseerde feesten nog eens de revue passeren, van af het ogenblik, dat na de be vrijding ook Bergen behoefte ge voelde zijn dankbaarheid en blijd schap te uiten tot de prachtig geslaagde Koninginnedag '47. De samensteller sloot zijn verslag met dank te zeggen aan allen, die op enigerwjjze hadden mede gewerkt' aan het welslagen. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 4402. Er was een voordelig saldo van f 280,16. Nadat de Kascommissie bij monde van de heer Hopman rapport had uitgebracht omtrent haar bevindingen, werd depenning- meester gedéchargeerd onder dankbetuiging voor zijn accuraat beheer. Tot leden voor de finan ciële commissie voor '48 werden aangewezen de heren P. Borst en J. Kroon. Bij de bestuursverkiezing wer den de aan de beurt van af treden zijnde heren Baron Taets van Amerongen en J. Onrust herkozen. De heer Hopman zal de plaats innemen van de heer C. van Son, die zich met het oog op drukke werkzaamheden niet weer beschikbaar meende te kunnen stellen. Het bestuur werd later nog uitgebreid met de heren Finkensieper, Gerritsen en Ver- meys, terwijl in verschillende commissies de heren Borst, Ketten- borg, Kroon, Kleyberg en Tros nog hun medewerking zullen verlenen. Wat 1948 zou brengen? Het bestuur had nog geen vastomlijnde plannen. Voor de Nationale feestdag was gedacht aan een Stille tocht, ter herdenking van hen, die voor ons vielen in de strijd, een Interkerkelijke dienst en een dienst in de R. K. Kerk en voor de middag en de avond verschillende feestelijkheden. Ter viering van het a.s. re- geringsjubileum kwamen naar de mening van het bestuur in aan merking een optocht, volksspelen, een fakkeloptocht met muziek, een etalagewedstrijd Een grote rol zouden spelen de financiën. De contributie van 172 leden is ten enen male on voldoende, er zullen andere wegen moeten worden gezocht. Uit de vergadering werden ver schillende voorstellen gedaan om het ledental, dat voor een plaats met 8000 zielen, bedroevend laag werd genoemd, belangrijk te doen stijgen, een waarborgfonds te vormen enz. enz. Zondag a.s. 2.30' uur Terrein Kerkedijk SOLDATENLEVEN OP HET TONEEL. Voor de Berger Kunstkring trad Dinsdagavond in „De Rustende Jager" het Amsterdams Toneel gezelschap op met een toneelspel van Arthur Laurents, getiteld „School der Dapperen", onder regie van Albert van Dalsum. Het stuk behandelt de ge schiedenis van een vijftal Ameri kaanse militairen, die de levens gevaarlijke opdracht krijgen een gedeelte van een door Japanners bezet eiland in de Zuidzee in kaart te brengen. De toeschou wer ziet zich verplaatst in een oerwoud en het afgrijselijk gesis en gekrijs van apen en andere bosbewoners worden zo suggestief nagebootst, dat hém een gevoel van angst bekruipt. Een der militairen, Peter Coën, een jodenjongen, prachtig vertolkt door Robert de Vries, heeft in de eenvoudige boerenjongen Finsch een vriend gevonden. Maar als deze hem in een ogenblik van doodsnood de woorden „bange rotjnaar 't hoofd werpt, schokt hem dit dermate, dat hij geen hand uitstrekt om de dode lijk gewonde kameraad te redden en zich ijlings met de waardevolle tekeningen uit de voeten maakt. Deze handelwijze bezorgt hem een complex, dat verlamming en ge heugenverlies tengevolge heeft. Een psychiater, schitterend uit gebeeld door Albert van Dalsum, tracht de ongelukkige te genezen door het toedienen van injecties, die gedeelten uit het verleden in zijn herinnering terugroepen. Deze op het toneel in beeld gebrachte fragmenten, deze serie moment opnamen, deden de toeschouwer huiveren, gaven spanning, emotie. Het resultaat van de behandeling is een zo goed als volledig her stel, de dokter weet Conny te verlossen van het bange schuld gevoel dat hem drukte, hem te overtuigen, dat hij is zoals elk ander. Met een tot een ovatie aan zwellend applaus gaf het publiek uiting aan zijn bewondering voor het prachtige spel. Het stuk zelf konden niet allen appreciëren. KOORVERENIGING „BERGEN" Op de zeer goed bezochte jaarvergadering van de koorver. „Bergen", gehouden in „Hetwapen van Bergen", deelde de voorz. A. Lek o.a. mede, dat hij voor deze functie heeft bedankt en dat de penn.m. G. de Groot zijn plaats zal innemen, terwijl de 2e voorz. C. Dijs als penningmeester zal optreden. De heer Lek wordt 2e voorz. Bij monde van de nieuwe voorz. G. de Groot werd de heer Lek dank gebracht voor wat hij gedurende 26 jaren voor de vereniging heeft gedaan. De dames T. Blad en G. Blankendaal meenden zich bij de bestuursverkiezing niet meer her kiesbaar te moeten stellen. In hun plaats werden benoemd de dames J. Ivanghuen J. Kroon. De afgetreden bestuursleden werd eveneens dank gebracht voor hun arbeid gedurende zeer vele jaren in het belang van de vereniging en de nieuwe "be stuursleden hartelijk verwelkomd. De jaarverslagen van penn., secr., v. d. Pers- en Propaganda- commissie en secr. van de ver eniging getuigden van een ge zonde financiële toestand en een geanimeerd verenigingsleven. In deze vergadering bleek weder, dat een groot deel van de leden watme belangstelling heeft voor diverse verenigings zaken en dat men alles in het werk wil stellen om het concert op 4 Maart a.s. in alle opzichten te doen slagen. Men beweert wel eens, dat de koorver. Bergen in Bergen weinig bekendheid geniet. Onbekend maakt onbemind. Op 4 Maart wordt een programma geboden van werken van Mozart, Schu bert, Mendelssohn, Grieg en Wag ner. Soliste is Maartje Kliffen. De begeleiding is in handen van het Residentie strijkorkest en Nico Akkerman, piano. Wij twijfelen niet of ieder, die dit programma gaat horen zal in het vervolg geen concert van de koorvereniging willen missen. De leider van dit koor, Corn. Jonker, is er borg voor, dat de uitvoering van bovengenoemde werken zeer goed zal zijn. Zo mogelijk volgt binnenkort een beschrijving van enige der uit te voeren werken. De soliste zingt o.a. Aria van Elisabeth uit „Tann- hauser" van R. Wagner, waar van zij Zondagf 18 dezer voor de radio een schitterende ver tolking gaf. DE TONEELVERENIGING St. JAN met een spel van list en liefde De toneelvereniging St. Jan gaf Donderdagavond in de Rus tende Jager voor een uitverkochte zaal een opvoering van het gees tige blijspel „Polly Perkins", vrij naar Douglas Murray, bewerkt door Gerard Nielen. De 61 jarige Mr. Winkley, een der rijksten in Ontario, maakt op een bootreis kennis met de knappe jonge weduwe Mevr. Calthorphe.... zijn huwelijksaan zoek wordt afgewezen. Bij zijn dood zal een neef Fergus Wim- bush de drie-kwart millioen dol lar erven, maar slechts op voor waarde, dat hij slaagt in het zelfde, waarin zijn oom faalde, m.a.w- dat hij trouwt met de jonge weduwe. Dit zonderlinge testament nu was oorzaak van heel het spel van list en liefde, dat de spelers van St. Jan deze avond met zo veel succes speelden. De beide be trokken personen voelden niets voor dit „handeltje", maar toch stak de farmer uit Canada de oceaan over om de vrouw te zien, die zijn oom hem had toe gedacht en zij.... wilde uit nieuws gierigheid ook wel eens kennis maken, maar dan ongezien. Heel listig wordt een plan de campagne gemaaktmevrouw heet op reis te zijn, als de huwe- lijkscandidaat komt, maar speelt haar rol als kamermeisje. Zo kan zij de niets vermoedende Cana dees leren kennen. Prachtig spelen Miep de Vos als mooie jonge weduwe en als charmant kamermeisje en Aat Groot als farmer, onbeschaafd en vrolijk, hun rollen. Voor de vrolijke noot zorgen Ben Tiebie als neef Ro bert, Jo de Vos als het echte natuurkind Ada en Tr. Wijbinga- Tiebie als Ruth, voor wie de liefde slechts een brandende kaars is, waarvan spoedig niets meer overblijft. Het zou geen blijsspel zijn, als het geen blij-eindend spel wastwee gelukkige paartjes aanvaarden de reis naar Canada, naar dat land, waar je zo'n mooi vrij leven kunt leiden, en waar je zoals de farmer het in zijn enthousiasme uitdrukte, liefhebt, omdat je moet liefhebben. Met een hartelijk applaus uitten de aanwezigen hun waardering voor het gebodene. St. Jan en regisseur Jaap van Baar kunnen met grote voldoening op deze avond terugzien. NED. PADVINDSTERS- GILDE Zondag j.l. jsverd door de afd. Bergen v.h. Ned. Padv. Gilde een Oudermiddag gehouden in café Nieuwendijk. Toen om 2.30 uur de Voor zitster v. h. Groepscomité Mevr. J. J. E. Bakker-Timmer allen welkom heette was de zaal vrij wel geheel gevuld met Ouders en belangstellenden. Na een woord van waardering voor het werk der leidsters werd dank ge bracht aan Mevr. van Lipburg Stirum voor het gedurende de wintermaanden belangeloos af staan van haar tennisbaanhuisje als clubhuis. Met een dringend beroep op de Ouders om de afd. te helpen met de oplossing van het clubhuisprobleem en het werk te §teunen door toetreding als donateur of begunstiger, be sloot spr. haar inleiding. Mej. I. Kloosterboer, leidster der kabouters (meisjes van 8-12 jaar) gaf daarna een beschouwing over het werk daarvan en de grondslag, waarop dit werk be rust, n.l. ontwikkeling van karak ter en verstand, vaardigheid, hulp aan anderen en zorg voor de gezondheid. Hierna opende de kabouter kring met de kringgroet en werden in vlot tempo enige stukjes op gevoerd, waarna met een Ka bouterdansje het eerste gedeelte werd besloten. Vervolgens sprak mevr. J. G. C. Betlem-v.d. Hulst, leidster der Padvindsters, over het werk van de meisjes van 12-17 jaar. Het keurig door de Padvindsters opgevoerde spel „De gouden bal" gaf een symbolische versie op het ontstaan en de ontwikke ling van het „Spel van verkennen". Nadat nog enkele schetsjes uit het P^dvindstersleven waren op gevoerd, werd deze goed ge slaagde middag besloten met het z,g. „vlagstrijken" en het ge zamenlijk zingen van „Hoort, zegt het voort!" kleekêiod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,—

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1