99 99 BERGEN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 25e JAARGANG^No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan-Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef AMERIKA IN WOORD EN BEELD „Amerika, dou lan fen dream en winsken, Ho great en rijk, ho moai fen sé ta sézong T. G. van der Meulen in zijn Lan- forhuzerssang. „Amerika moai kinste hiette. Dou hest my brea en wolfeart jown." Het was om dit, mylde taflechts- oard for tüzenen fen minsken" eens met eigen ogen te zien, dat de afd. Bergen van de Holl. Maatschappij van Landbouw met een van de drijvende paleizen van de Holland-Amerikalijn de grote plas overstak. De heer S. S.- Lantinga uit Rijswijk, die tijdens zijn verblijf in Amerika zijn ogen goed de kost had gegeven, leidde het gezelschap rond in de Ver enigde staten en Canada, het land ,der onbegrensde mogelijk heden. De eerste aanblik op New York overtrof de stoutste ver wachtingen. Het reusachtige Vrij heidsstandbeeld, de Wolkenkrab bers, het verkeer, het maakte alles een onuitwisbare irfdruk. Van New York ging het via Pittsburg met zijn reusachtige staalfabrieken naar Chicago. In The far West kon de boer zijn hart ophalen: onafzienbare mais- en tarwevelden, een weelde voor het oog. Het is echter niet alles goud wat er blinkt: in tijden van laagconjunctuur krijgt de farmer, en vooral de minder draagkrachtige het vaak te kwaad en zoekt hij vaak in de industrie zijn heil. Heel wat Friezen hebben hier indertijd een nieuw bestaan gezocht en gevonden. De reis ging verder en de on vermoeide gids vertelde van het Nationale Park in Wyoming en het Indianen-reservaat. Het prach tige woeste Rotsgebergte bracht de natuurliefhebbers in extase. Arizona gaf opnieuw verrassing tienduizenden stuks vee onder de de hoede van herders te paard, cowboys, met hun lasso aan de zadelknop. Na een poosje gepleisterd te hebben ging alles weer verder en trok door de onafzienbare steppen van New Mexico langs 10 m hoge cactussen naar het prachtige tegen de N.winden beschutte Californië, o.m. een grote fruitproducent. Van San Francisco ging het dwars door het fruitcentrum Oregon, door Washington en Brits Colujnbia naar Canada. Hier vernam het gezelschap, hoe de spoorwegmaatschappij de Cana dian Pac. R. de stoot had gegeven aan de landbouwkolonisatie. Grote grasvlakten van de prairies bij Saskatchewan waren gescheurd en brachten de be roemde Canadatarwe voort. Dui zenden emigranten brachten het daar tot gezeten boer, ofschoon er tijden waren, dat men gedre ven door zucht tot zelfbehoud wel eens heimelijk hoopte op misgewassen in andere delen van de wereld. Dat het leven van 'n farmer die een 6 km van zijn naaste buur af woont, minder aan lokkelijk is, valt te begrijpen, maar telefoon, radio en auto vergoeden veel. Na een bezoek te hebben gebracht aan Ottawa, Quebeck en Montreal en nog half doof van het gedonder van de Niagara- waterval werden de Verenigde Staten weer opgezocht en een kijkje genomen in Philadelphia, Baltimore, Washington met het op 'n heuvel gebouwde Kapitool, Virginia en N. Carolina, dat het negervraagstuk nog eens in her innering bracht. Intussen had de tijd niet stil gestaan en verlangde alles terug naar eigen vaderland, naar dat plekje grond, waar onze wieg eens stond. Om de terugreis te bespoedigen werd nu gebruik ge maakt van het meest moderne vervoermiddelde propellers draai den, de blokken werden wegge nomen, de reuzenvogel verhief zich varf de vreemde grond, nog een laatste blik op het land der onbegrensde mogelijkheden en dan water, water en nog eens water, tot 14 uren later de vader landse kust opdoemde en even daarna de bloeiende bollenvelden de reizigers een hartelijk welkom toeriepen. Weer thuis, weer terug in het land, waarnaar de land verhuizer in het bovenaange haalde gedicht, ofschoon dank baar voor het brood en de wel vaart, die Amerika hem schonk, toch met heimwee terugverlangde. „Amerika, moai kinste hiette, dou hest my brea en wolfeart jöwn, mar 'k bid de Himel stear- rend yette: Yow my in grêf yn Fryslan's groun!" Bij het scheiden was de heer H. Bruin, voorzitter van de afd. Bergen van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, de tolk van alle tochtgenoten, toen hij de heer Lantinga hartelijk dank zei voor zijn geleide. BEDRIJFSORGANISATIE. Drs. D. Roemers, directeur v.h. wetenschappelijk bureau van N. V.V., hield Woensdagavond in „Het Dorpshuis" yoor de afd. Bergen van de Partij van de Ar beid een lezing over het actuele vraagstuk „Bedrijfsorganisatie' De belangstelling was matig. Spreker begon met er op te wijzen dat er heel wat publicaties over dit onderwerp waren verschenen en dat de meningen van verschil lende groepen nogal uiteen liepen. Waren de Katholieken er niet voor een taak te geven aan hogere organen, die lagere organen ook konden doen en huldigden de Ant.-Rev. het beginsel van soüve- reiniteit in eigen kring, de vol komen zelfstandigheid van het bedrijfsleven, de dem. socialisten meenden voor 1919 in socialisatie een eenvoudige oplossing te heb ben. Later werd gedacht aaneen andere vorm, waarin de gemeen schap invloed kon uitoefenen. De overheidsbemoeiingen zijn intussen sterk gegroeid. Het feit, dat de Kamerleden het hele terrein on mogelijk kunnen overzien, brengt aldus spreker, het grote gevaar, dat het beleid van de ministers aan de controle van de Kamer wordt onttrokken. Als een der voordelen der pu bliekrechterlijke bedrijfsraden, noemde spr. de gelegenheid om de arbeiders medezeggenschap te verzekeren. Na gewezen te hebben op de zelfstandige organisatie Wolterson, volkomen dictatoriaal en gebaseerd op het leidersprincipe en de be- drijfsschap v. voedselvoorziening met haar veel meer Nederlands karakter, kondigde spreker het aanstaande verschijnen aan van een voorontwerp van de uit de Stichting v. d. Arbeid gevormde commissie. Van een economisch parlement, zoals Prof. Romme dat gedacht had naast een politiek parlement, toonde spr. zich geen voorstander. Een moeilijk punt noemde Drs. Roemers de invloed, die de over heid moet hebben in zo'n organi satie. Als rem op de behartiging van groepsbelangen achtte hij controle nodig, b.v. door als voor zitter een Overheidspersoon aan te wijzen. Het te stichten orgaan zou niet uitsluitend een adviserend lichaam moeten zijn, maar ook voorschriften met bindende kracht moeten kunnen uitvaardigen. Wat zo'n lichaam zoal zou hebben te doen Prijzenpolitiek, productie- politiek, loonpolitiek enz. enz. Nadat spr. nog enkele vragen uitvoerig had beantwoord, sloot de Voorz. de bijeenkomst en bracht hij de inleider dank voor zijn uit eenzetting. BEGRAFENIS VERENIGING De Algemene Onderlinge Be grafenisvereniging „Bergen" hield Maandagavond in Café Hilbrand haar jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer C. Groot. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat 1947 geen voorspoedig jaar was geweest voor de vereniging: er waren meer leden overleden dan in voorgaande jaren, waaronder aller vriend C. Admiraal. De aanwe zigen verhieven zich hierop van hun zetels om in stilte allen te her denken die waren heengegaan. De voorz. memoreerde verder, dat de vereniging in 1919 was opgericht door „Hulp in nood." Het kin i was groot geworden en de moeder is ter ziele. De heer Dingerdis wenste de voorzitter geluk met zijn twintig jarig voorzitterschap en sprak de hoop uit, dat hij nog veie jaren de belangen van de vereniging zou mogen behartigen. Na voorlezing der notulen, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd, bracht de secretaris-adm. zijn jaarverslag over '47 uit. Was het financiëel geen gunstig jaar te noemen, wat het ledental betrof, kon men te vreden zijn: het was steeds stij gende en bedroeg thans 1388. Uit het kasverslag van de penningmeester C. H. Smit bleek, dat de inkomsten hadden bedra gen f 1630,07 en de uitgaven f 1882,06 zodat de rekening over '47 een nadelig saldo vertoonde van f 251,19. De bezittingen van de vereni ging bedroegen op 1 Januari '48 f 4677,71. Nadat de controle-commissie bij monde van de heer Molenaar rapport van haar bevindingen had uitgebracht, werd de penning meester gedéchargeerd. Tot leden van de financiële commissie voor 1948 werden be noemd de heren W. Ellis en Molenaar. Bij de bestuursverkiezing werd het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid, de heer C. H. Smit met grote meerderheid van stemmen herkozen. Bij loting onder de aanwezigen werden de gezinnen van T. Duin en J. Hoebe een half jaar vrij gesteld van contributiebetaling. Met het voorstel van het be stuur om de leden vrij van een der ziekeninrichtingen te Alkmaar of Heilo te halen ging de ver gadering zonder discussie accoord. Bij de rondvraag dankte de heer Schouten voor de prettige samenwerking en informeerde of het niet mogelijk zou zijn een lichtere baar aan te schaffen. De heer De Moei' kwam nog eens terug op de in een vorige ver gadering genomen beslissing in zake het doorbetalen van con tributie door leden, die in militaire dienst zijn. Spreker vond dit niet juist. Na enige discussie werd besloten het besluit te handhaven. Tenslotte werd het bestuur nog gemachtigd de nodige stappen te doen in verband met het feit, dat 25 Oct. 1919 de vereniging was opgericht voor de duur van 29 jaren, welke termijn dus 26 October a.s. zou aflopen. RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Bergen kwam Woensdagavond in open bare zitting bijeen onder voor zitterschap van Burgemeester Dr. W. Huygens. Burgerlijk Ambestuur De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren J. H. W. Schmidt en A. B. Kollmer werden met algemene stemmen herkozen. Lening Het verzoek van G. W. Scher- merhorn te Alkmaar tot verstrek king van een geldlening ad f 2066 onder tweede hypothecair ver band, ingevolge de financierings regeling Woningbouw 1947 werd na enige discussie ingewilligd. Nieuw Raadslid Nadat een commissie, bestaan-* de uit de heren Bröersma, Swaag en Baron Taets 'van Amerongen, de geloofsbrief van de heer B. Min - had onderzocht, besloot de Raad tot zijn toelating als raads lid. Presentiegeld Gezien de omvangrijke werk-* zaamheden van de leden der ad vies-commissie ingevolge de woon- ruimtewet, achtten B en W het billijk een presentiegeld toe te kennen, gelijk aan dat voor de vergaderingen van raadscommis sies, f 2,per vergadering, te rekenen vanaf de dag van de installatie. Na uitvoerige toelichting van de voorzitter ging de Raad hier mee accoord. Straat gepromoveerd tot laan Tegen het voorstel van B en W om de naam Emmastraat te wijzigen in Emmalaan had de Raad geen bezwaar. Nog eens vermakelijkheidsbelasting Bepaald werd, dat de belasting voor elke bioscoopvoorstelling, waarin naast andere films Neder lands journaal en/of films als be doeld in art. 1 der bioscoopwet, worden vertoond tot een geza menlijke lengte van tenminste 500 m, vanaf 1 April '48 35 °/0 zal bedragen. Begroting Bij het aanbieden van de ge meentebegroting 1948 deelde de voorzitter mede, dat het gelukt was een sluitende begroting samen te stellen. Tot leden van de commissie van onderzoek werden benoemd de leden van de Raad met uit zondering van de wethouder. Kleuterscholen Het maximum subsidiebedrag voor de leerlingen der Kleuter scholen werd bepaald op f 22,50- per leerling en per jaar. Geldlening B.-Schoolver. De Raad ging accoord met het voorstel van B en W tot het aangaan van een geldlening ad. f 17500 en het uitlenen van dit bedrag aan de Berger School vereniging. De heer Broersma had be zwaren en stemde tegen. Rondvraag De heer Wittebrood verzocht om een lichtpunt bij de nieuwe woningen aan de Kogendijk. De heer Ellis informeerde of het niet mogelijk zou zijn de inning van de kwitanties zo te regelen, dat het geen moeilijkheden geeft voor minder draagkrachtigen, zoals dit het geval is bij 2 maandelijkse inning. Op de vraag, wanneer Bergen weer over zou gaan tot het bouwen van woningen, gaf de voorz. het teleurstellende ant woord, dat bij gebrek aan geld de wederopbouw practisch is uit geschakeld. De heer Den Das drong aan op het betrachten van meer spoed in gevallen, waarin geen materiaal nodig is. WELKOM IN BLOEMEN- LANDl Tentoonstelling in de Openbare School. Een der lokalen van de open bare lagere school was Dinsdag omgetoverd in een bloemhof. Ter wijl buiten Koning Winter nog zijn scepter zwaaide, spreidden hier de boden van de lente hun kleu renpracht teil toon. Er was n.l. een tentoonstelling georganiseerd van bloeiende bollen, proeven van de kweekkunst der leerlingen. Dank zij de goede zorgen van de jeugdige kwekers, zagen Flora's kinderen er uit om te stelen, een lust voor het oog. De gelukkige winnaars in deze vreedzame kamp waren Klasse I, Gele Narcis le prijs Siem Vos, 2e prijs Nettie ter Berg, 3e prijs Gerard Vel. Troóstprijs: Elly Broersen, Joke Peters en Bob Sax. Klasse II, Poetaz Narcissen le pr. Arnoud Brandwijk, 2epr. Froukje Sikkema, 3e pr. Irene Luteyn. Troostprijs: Dick B. de Jong, Anneke Blokker en Jan Oortgijzen. Klasse III, Rose Hyacinth le pr. Willie Tamis, 2e pr. Leo ter Berg, 3e pr. Jetse Mak. Troostprijs Cobi Lensen en Henk Dijs. Klasse IV, Blauwe Hyacinth, le pr. Ada Schuddeboom, 2e pr. Hans Oudes, 3e pr. Gitta Kuit- waard. Troostprijs: Marietje Blok ker en Anja Vriesman. Klasse V, Rode Tulpen: le pr. Ineke Bijkerk, 2e pr. Piet Mak, 3e pr. Jan Mak. Troost prijs Greetje Ruis en Bert Schoen. Klasse VI en VII, Dubbele gele Tulpen: le pr. Dik Kers, 2e pr. Netty v. d. Meyden, 3e pr. Annie Boersma. Troostprijs: Wout Aker boom en Miels WeSter. WEDEROPBOUW BERGEN AAN ZEE Bij de aanbesteding van de werken voor wederopbouw van het centrum was de laagste in schrijver de heer Klos te 's Graven- hage met f 86335, Tweede was de heer Twisk te Alkmaar met f 89870,—. Hoogste inschrijvers waren Harders en Punt met f 92800,De raming bedroeg f 115000,—. FILMAVOND K.C.B. Het bestuur van het K.C.B. brengt hiermede de reeds eerder aangekondigde filmavond nog even in herinnering (zie adver tentie in dit nummer). Vertoond worden Amerikaanse kunstfilms, te weten: Amerika's kunstschatten, olieverfschilder techniek, Tempera painting, Ana tomische modellen, Muziek van Verdi, uitgevoerd door Toscanini. Een belangrijke avond! ZONDAGSDIENST ARTSEN UeekUod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag 29 Febr. Dr. LUGTEN, Tel. 2700

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1