99 99 BERGEN BERGEN I - EGM0NDIA I EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 5 MAART 1948 25c JAARGANG No. 9 Verschijnt tc Bergent Bergen|aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef STICHTING NED. LAND- BOUWGEMEENSCHAP behandelt belangrijke onder werpen Tal van vooraanstaande figuren uit de agrarische sector waren Vrijdag naar Bergen gekomen om deel te nemen aan de onder voorzitterschap van Dr. H. v. d. Wielen op de Zandhoeve ge houden bijeenkomst van de Ned. Landbouwgemeenschap. Verte genwoordigd waren Friesland, Groningen, Drente,Overijsel, Gelderland, Utrecht, Nd. en Zd. Holland en.... België. Landbouw en Benelux De namiddagbijeenkomst was gewijd aan „landbouw en Bene lux", een onderwerp, dat zeker in het middelpunt van de be langstelling staat in de betrokken landen. Het agrarisch aspect van de samenwerking België-Neder- land-Luxemburg werd van Ned. zijde belicht door Mr. H. Louwes, adj. secr. van de Nat. Coöp. Raad. In zijn kort historisdi overzicht van de verhouding tussen de beide lage landen aan de Noordzee wees spr. er op, hoe er na het Wener Congres in 1815 een zekere welvaart tot stand kwam, ondanks tegen strijdige belangen van beide landen: Nederland had belang bij vrijheid van handel en het meer industriële België was meer protectionistisch. De verenigde landen, die door gingen voor de meest welvaren de staat van Europa, gingen dan ook niet van elkaar door eco nomische tegenstellingen. Verschillende pogingen om de landen nauwer te doen aaneen sluiten mislukten, totdat nu aller wegen een streven heerst om grotere economische eenheden te vormen. Met de douane-overeen komst werd de eerste steen ge legd voor een economische unie, voor volledige samenwerking. Vele moeilijkheden zullen nog moeten worden overwonnen. Wel hebben beide landen gemeen schappelijke kenmerken op agra risch gebied als bijv. kleinbedrijf als gevolg van grote bevolkings dichtheid en weinig beschikbare cultuurgrond. Na de crisis van '88 hebben de beide landen een verschillende weg bewandeld om de moeilijkheden op te lossen: Nederland kocht goedkope granen en exporteerde de hoogwaardige veredelingsproducten, als bacon, zuivel, eierenin België heeft zich geen voor export werkende landbouw ontwikkeld, dit land „was meer industriëel geörienteerd. Na de débacle in '29 zochten beide landen weer op verschillende wijzen uitkomst. In Nederland werden ingevoerd tal van maat regelen als heffing bij import, teelt beperking enz. enz. België be perkte zich tot 't verlenen van directe steun. In 't algemeen ge niet de Belgische landbouw vee meer vrijheid dan zijn Holl. collega. Kan dit alles vervallen bij het tot stand komen van een eco nomische unie, zal dan de vraag voor onze landbouwproducten zo toenemen, dat we onze producten gemakkelijk kwijt kunnen? Spr. meent hierop een ontkennend antwoord te moeten geven en meent, dat men van Ned. zijde op een ordeningsapparaat prijs zal blijven stellen. Spr. besloot zijn met de meeste aandacht gevolgde rede met te wijzen op een der lichtpunten voor de 3 landen: ze treden naar buiten op als één eenheid, Benelux nadert de positie van een grote mogendheid. Ir C. Boon v. d. Belgische Boerenbond uit Leuven bekeek het probleem van Belgische zijde. Ofschoon in leidende landbouw- kringen zeer wel wordt ingezien, dat een Unie voordelen zal brengen, ziet men niet overal de realisatie met gerustheid tege moet. Het zal zijn, aldus spr. samen leven of samen ondergaan. Dat de Unie voor Nederland verruiming van afzetmogelijkheden zou bieden, meent de heer Boon te moeten betwijfelen, tenzij de con sumptie wordt opgevoerd. Dat er in België in de plaats van de thans geldende maatregelen om de kleine boer voor de ondergang te bewaren, andere zullen moeten komen staat vast. Maar welke? Een levendige gedachtenwisse- ling volgde op de beide inlei dingen. Landaanwinning In de avondbijeenkomst trad Ir V. de Blocq van Kuffelen van de Vereniging voor Landaan winning op met een interessant onderwerp. „Gód heeft de zee, de Neder landers hebben het land gemaakt", heeft een schrijver eens gezegd. Hoe de Nederlanders dat deden en welke moeilijkheden daarbij waren te overwinnen, werd de aanwezigen door woord en beeld duidelijk gemaakt. Landaanwinning is van het hoogste belang, aldus deze spr., geen effectiever middel om de productie te verhogen. Er is sedert 1200 heel wat land ge wonnen. 345000 HA. Er is volgens deskundigen nog be hoefte aan 600.000 HA. 220.000 HA kan nog op de Zuiderzee worden veroverd, maar de 600000 zijn niet bereikbaar. Spr. stelde de vraag of de huidige economische toestanden het wettigen om verder te gaan. De bevolking neemt toe, het is een dwingende eis zoveel mogelijk te produceren en dan.... uit een nationaal oogpunt is het ook ver antwoord het agrarische deel van onze bevolking is een rustig en ernstig deel. Spr besloot zijn rede met een oratio pro domo en wekte de aanwezigen op tot steun aan de vereniging voor landaanwinning, die meent, dat de aandacht moet blijven gevesügd op landaanwin ning, die nog mogelijk en voor ons nationaal welzijn wenselijk is. Landbouw en Planning In de Zaterdagmorgenbijeen- komst voerde eerst Dr D. Burger, agrarisch deskundige van de rijks dienst voor het Nationale plan, het woord. „Elk volk dient zijn grond zo goed mogelijk te ge bruiken" en particulier, gemeente, provincie en Rijk hebben elk hun verantwoordelijkheid. Het scheppen van een zo breed mogelijke basis voor bestaans mogelijkheid is een eerste vereiste. Bij het stellen van richtlijnen, aldus spreker, dient men op te passen niet te veel af te dalen in bijzonderheden. Een plan voor lange termijn dient heel vaag te zijn. De met het oog op de uit breiding van de bevolking zozeer gewenste gronduitbreiding is bijv te vinden door het weer in ge bruik nemen van tot ruïne ge worden grond. Verwaarlozing Vvan de grond moet worden tegen gegaan en evenzo versnippering. Spr. is van mening, dat industrie niet thuis hoort op het platteland. Als algemene richtlijn gaf spreker nog aan, om bij elke verbetering te streven naar een geleidelijke overgang. Winstmarges bij afzet agrarische producten Ir W. Stehouwer hield ten slotte een inleiding over „Marges bij de afzet van het agrarisch product," van groot belang in verband met de huidige loon-, prijs- en financiële politiek. Als de producent voor zijn met zoveel zorg* gekweekte producten slechts enkele centen ontvangt en hij ziet hoe de consument een veel hogere prijs heeft te betalen, dan stemt hem dit niet tot tevredenheid. De handel heeft een functie, die beloning verdient, accoord, maar is de verhouding tussen de prijs, die de producent ontvangt en de prijs, die de consument betaalt, wel goed? Is de winstmarge niet te hoog? Spreker bepaalde zich voornamelijk tot de melkhandel. Is een marge van i 5'ƒ2 cent te hoog? Is voor een melk- slijter met een wekelijkse omzet van 1000 liter, die de ganse dag straat in straat uit, kilometers ver, door de stad trekt, een winst van 5 1/2 ent zo onbillijk? Een andere vraag is, of het in de noodtoestand, waarin ons land thans verkeert, verantwoord is, dat -zoveel improductieve arbeid wordt verricht. Bij- een verdeling in wijken, zoals thans reeds ge schiedt in enkele plaatsen, is namelijk gebleken, dat de omzet kan stijgen tot het dubbele, wat een geweldige besparing van ar beidskrachten geeft. Als Ir Ste houwer met deze suggestie een even groot succes mag boeken als met zijn schillenactie, dan zullen er straks niet meer tien tot dertig melkslijters in één straat worden aangetroffen. Ook hier volgde weer een geanimeerde gedachtenwisseling waarna Dr v. d. Wielón de twee daagse samenkomst sloot. Zondag a.s., 2.30 uur, Terrein Kerkedijk REVUE „TIEN JAREN" Ter gelegenheid van de her denking van het 10-jarig bestaan op 1 April a. s. zal de KJVO een revue opvoeren, die boven genoemde titel draagt. Het programma geeft voor ieder wat wils. Het herdenkings feest zal worden gevierd op Donderdag 25 Maart in de schouwburgzaal van „De Rus tende Jager". Redevoeringen worden niet gehouden: de KJVO zal het wel op prijs stellen, als velen hun waardering tonen door op die dag het feest mee te vieren. Kaarten zijn vanaf Za terdag 6 Maart verkrijgbaar bij de Haan's Boekhandel. Kinderen hebben beneden 16 jaar alleen toegang onder geleide. Plaats bespreking is bij de prijs inbe grepen. LEZING „VINCENT VAN GOGH In verband met het samen vallen van deze lezing met de avond van het Berger Kunste naars Centrum wordt boven staande lezing uitgesteld tot Zaterdag 6 Maart. Ook de avond met Evert Vermeer is uitgesteld. LEZING B.L.C. Woensdagavond hield de be- cende K.L.M.-piloot van Ulsen een lezing voor de leden van de Berger Luchtvaartclub. De heer van Ulsen, die be schermheer is van de B.LC., ver telde op interessante wijze ver schillende bijzonderheden van de K.L.M. Hij wees er o.a. op, dat lier nog plaats is voor veel ongens, die zich voor de lucht vaart interesseren. Met behulp van enige meegebrachte vliegtuig- instrume'nten, legde hij iets over de moderne navigatiemethoden uit. Hij vertelde ook enige sterke staaltjes en belevenissen, die hij op zijn vluchten naar alle delen van de wereld had meegemaakt. Nadat ook de B.L.C. leden iets van hun werk hadden getoond en nog over verschillende lucht- vaartonderwerpen was gesproken, werd deie leerzame en interes sante avond gesloten met een dankwoord van de voorzitter. JONG LEVEN Hillegonda, eerste premie-merrie van de centrale keuring te Alk maar, verraste dezer dagen haar meester, de heer G. Fransen, met een vosbles met drie witte voeten. Vader van dit hengst veulen is de bekende kampioen van N. Holland, Felix, eigendom van de hengstenvereniging Scha- gen en Omstreken. WORDT „BERGEN" a.s. ZONDAG KAMPIOEN? Dat is de vraag welke voet- balminnend Bergen zich deze week stelt. Nog slechts 2 punten scheiden „Bergen" van het kam pioenschap een overwinning in de a.s. Zondag te spelen thuis wedstrijd tegen „Egmondia" kan dit kampioenschap tot een feit maken. Doch was ditzelfde „Eg mondia" vorig jaar niet de club welke „Bergen" op eigen terrein een 3-1 nederlaag toebracht en haar daardoor de laatste kans op het kampioenschap ontnam? Met spanning wordt deze wedstrijd tegemoet gezien en het feit, dat het behalen van het kam pioenschap de inzet voor deze strijd zal zijn, zal ongetwijfeld een talrijk publiek naar de Kerkedijk trekken om „de blauw- hemden" aan het werk te zien. Moge de strijd een sportief karakter dragen en de sterkste winnen Bij een overwinning der thuisclub zou de Zondag een dubbele feestdag voor BSV kunnen worden, want haar derde elftal speelt om 1 uur te Koedijk tegen Koedijk 2 en heeft aan een gelijk spel voldoende om zich ook kampioen te kunnen noemen. Vermeldenswaard is, dat dit elftal in 15 wedstrijden een score bereikte van 116 doel punten voor en 3 tegen. ZONDAGSDIENST ARTSEN CENTR. NED. HENGELAARS VERBOND De afd. Alkmaar van het Cen traal Nederlands Hengelaarsver- bond hield dezer dagen een zeer goed bezochte ledenvergadering in café Centraal aan het Hof plein. Het succes van deze vergade ring was wel, dat kon worden medegedeeld dat, behalve een ruim aantal snoekvergunningen, dat de afdeling door de bevoegde instantie zal worden toegewezen, voor het N. Holl. kanaal, het bestuur momenteel de beschikking heeft over ruim 300 andere snoekvergunningen, verdeeld over de volgende wateren, t.w. West- friesekanSal, Hoornsevaart, de Oostdijk, de ringvaarten te Oter- leek en te Ursem, de Harger- vaart, de Niedorper Rijt en Noordervaart aldaar, alsmede te Aartswoud. Voorzeker kunnen de snoek- liefhebbers in het komende sei zoen hun sport naar hartelust beoefenen, temeer daar ook de Hoevervaart en de bekende vaarten in de Schermer door hen te bevissen zijn. Uit het grote aan tal vergunningen dat het bestuur heeft bemachtigd, blijkt, dat men als sportvisser niet aan de water kant behoort te staan, tenzij men georganiseerdis in bovengenoemde vereniging. DE MIDDENSTAND BIJEEN Woensdagavond had op ini tiatief van de Burgemeester een bijeenkomst plaats van de midden stand in Egmond aan Zee. De Burgemeester wees er op, dat het in het belang van de middenstand en van Egmond aan Zee in het algemeen noodzakelijk is, dat de gehele middenstand de handen ineen slaat om zo een sterke vereniging te krijgen, die wat kan bereiken. Uit de vergadering kwamen stemnlen dat er in Egmond aan Zee reeds een middenstands-, winkeliers- en handelsvereniging bestond. Deze vereniging zal op bredere basis weer nieuw leven worden ingeblazen. Tijdens de vergadering gaven zich 27 nieuwe leden op. De bijeenkomst werd door 74 perso nen bezocht. Er komen nog 28 Arbeiderswoningen In de vergadering van de middenstand deelde de Burge meester mede, dat er in deze ge meente nog 28 arbeiderswoningen zullen w.orden gebouwd. Opbrengst verkoop Damterrein De totale verkoop van de certificaten Damterrein heeft in deze gemeente opgeleverd f 472,50. UITSLAG BRIDGE-DRIVE „DE EGMONDEN" A-klasse 1. GoudaDekker 49,5 2. Gebr. v. d. Molen 45 3. Kareisde Waard 45 4. Huiberts—de Raadt 44 5. HopmanGouda 40 6. Hop manRuiter 39,5 7. HopmanHartgrink 39,5 8. Apeldoorn—Kloes 35,5 B-klasse 1. N ieuwenhuizenBeers 50 2. PeppingGroot 39,5 3. DekkerSmit 38 4. Scholten—Burger 37,5 5. WaltaLeijen 37 6. Heddes—Hopman 34 7. Hopman—Verver* 33 8. AdmiraalBe Raadt 32 9. Kareis—Kleij 23 C-klasse 1. Gebr. Dekker 72,5 2. HopmanModder 69,5 3. de Graaff-Dekker 64,5 4. Groot—Burger 63,5 5. ZwartDuin 55 6. KoopmanJonker 51,5 7. BerkhoutLiefting 50 8. Grootde Waard 42 9. BurgerDekker 40,5 10. BosmanTer voort 31 0 tileekêiad DE DUINSTREEK 4V Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P, Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1 Zondag 7 Maart Dr. V. GELDER, Tel. 2027

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1