BERD0S SCHOORL BERGEN \Zo6ciaawfanfniH$ f 4 AA k VRIJDAG 12 MAART 1948 25e JAARGANG No- 10 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef HET KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN, met Beeldende Kunst en Muziek Het K.C.B. organiseerde Woens dagavond in „Het Wapen van Bergen" een filmavond en mocht zich verheugen in bijzonder grote belangstelling. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de Nationaal Gallery, het indrukwekkende museum voor beeldende kunsten, waar vele meesters vertegenwoor digd waren. Het was alles groots en practisch. Vervolgens werd de olieverf schildertechniek op het witte doek vertoond. De aanwezigen volgden met belangstelling het hele ge beuren vanaf het ontwerpen van een plan tot het volledig resul tant, een stilleven in lijst. Hierna werd d? aandacht ge vraagd voor de vervaardiging van anatomische modellen, die van zoveel waarde zijn bij de Studie en de mensheid onschat bare diensten bewijzen. De „tempero painting" was weer bijzonder interessant. De schilder in Novajo Country", be zield door zijn grote liefde voor de dierenwereld, toverde in korten tijd iets moois op het doek. De avond werd besloten met muziek en zahg. De grote meester Toscanini, die zijn geliefd vader land verliet, toen het fascisme de vrijheidszon verduisterde, dirigeer de een orkest en koor in Amerika, toen de donkere wolken waren weggevaagd. Het was een schit terend slot aan de kunstavond. K.C.B. Na de gehouden lezing met lichtbeelden over beeldende kunst door de heer Slee, de piano avond van Dr. Rebling en de vertoning van Amerikaanse kunst films, besluit het KCB het winterseizoen met een lezing door Mr A. F. Kamp uit Ber gen over „de Sage van de vlie gende Hollander en de moderne dichter" (zie annonce in dit num mer). Wij raden een ieder aan, deze lezing van Mr Kamp, die een zeer goede reputatie als causeur geniet, te gaan bijwonen. WEDEROPBOUW BERGEN AAN ZEE BEGONNEN1 Een talrijke schare verzamelde zich Dinsdagmiddag in het centrum van Bergen aan Zee om getuige te zijn van het begin van de wederopbouw. Overal wapperde de vaderlandse driekleur en een heerlijk stralend zonnetje was een bemoedigend voorteken. Burgemeester Dr W. Huygens heette de aanwezigen op deze openluchtsamenkomst hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot de heer Groenewegen, supervisor, de ver schillende hoofden van streek- bureaux van Nd Holland-West, het bestuur van V.V.V., de raads leden, de heer Scheffel, secr. v. d. Kamer van Koophandel, de herverkavelaar, de heer Klos, aannemer, en het bestuur van Paal 33. Spreker wees er op, dat dit een moment van pijnlijke herinnering maar tevens een ogen blik van hoop op de toekomst was. De burgervader nam hierop als een volleerd grondwerker de voor deze gelegenheid fraai ver sierde schop ter hand en.'... daar ging de eerste schop zand op de wagen. De wederopbouw was begon nen, een „dragline" nam 't werk verder over van de burgemeester en met bekwame spoed zal het centrum van onze badplaats weer tot iets moois worden gemaakt. Nadat dit moment op de ge voelige plaat was vastgelegd be gaf het gezelschap zich naar Trianon ter bezichtiging van de aldaar opgestelde maquette, die de bezoekers enig idee gaf van wat men zich voorstelt van het toekomstige Bergen aan Zee. Na heel wat oratorisch vuur werk van verschillende heren, bood „Paal 33" Burgemeester Huygens ter herinnering aan deze dag een zilveren asbakje met inscriptie aan en werd Mw Huygens verrast met een fraai bloemstuk. VINCENT VAN GOGH De Bergense Kunstschilder J. Ponstijn hield Zaterdagavond in „Het Dorpshuis" voor N. V. en K. J. V. O. een lezing over Vincent van Gogh. Er was bijzonder grote belangstelling voor deze avond. De mens of de Kunstenaar Van Gogh Beide zijn innig verbon den, aldus de heer Ponstijn, om 't ene te begrijpen, mag men het andere niet verwaarlozen. Uit voerig schetste spreker heel het leven en werken van deze veel bestreden en omstreden figuur, die door zijn onverzettelijke wils kracht om een ideaal te bereiken, velen tot voorbeeld kan strekken. Vincent van Gogh aanschouwde in 1853 in de pastorie te Groot- Zundert bij Breda het levenslicht en kwam na achtereenvolgens mislukt te zijn in de Kunsthandel, de boekhandel, als leraar, als theologisch student en na heel wat teleurstellingen te hebben ondervonden, in de Borinage als Zendeling. Hier op 27-jarige leef tijd werd hij zich plotseling zijn artistieke roeping bewust en alsof hij een voorgevoel had van een kort leven, ontplooide hij de laatste tien jaren een enorme werkkracht. Op hem zijn de woorden van Millet „in de Kunst moet men zijn leven als inzet geven" ten volle van toepassing. Hij, de autodidact, tekende met volharding, schilderde in sombere kleuren. In Frankrijk, waarheen hij in 1886 getrokken was, voelde hij zich aangetrokken door de impressionnisten en hier werd de man van het sombere kleuren gamma de schilder van de stralen de kleuren. In Arles en Saint Remy (1888- 1890) bereikt de worstelaar het toppunt van zijn kunnen, hij schept zonnebloemen, interieurs, slaap kamers enz. enz., te veel om op te noemen. M^ar dan ook nadert zijn ziekte haar hoogtepunt en 29 Juli 1890 sluit hij "voorgoed de ogen. Een groot Kunstenaar was heengegaan, een baanbreker van de nieuwe kunstkring, waarvan nog niet het eindpunt te zien is. Op het witte doek werden ten slotte verschillende werken ge projecteerd, waaruit duidelijk de groei in de tien jaren te zien was. Met een woord van dank door de heer L. Schuil, onderstreept door een hartelijk applaus van de aanwezigen, werd de mooie avond besloten. De heer Ponstijn had tenvolle zijn doel bereikt, sym pathie en waardering te wekken voor deze tragische figuur en zijn vier jaar jongere broer Theo, zonder wie hij niet zou hebben bereikt, wat hem nu gelukte. Beide broers rusten thans naast elkaar in Auvers-sur-Oise en op hun graf prijken zonnebloemen. STICHTING 1940-1945 De filmvoorstelling van de film „Zij die wij vereren" Donder dagavond in de Rustende Jager gegeven ten bate van de Stichting is een groot succes geworden. Ondanks de uiterst korte termijn van voorbereiding was de zaal voor driekwart bezet. Een in de pauze gehouden collecte voor de Stichting had de zeer bevredigende opbrengst van f 99,terwijl ook een aanmelding als contribu ant voor een groot bedrag op de collecteschaal lag. Aanmeldingen als contribuant worden altijd gaarne in ontvangst genomen door de afd. Bergen, N. Sluyter, Dorpsstraat 23. Ten slotte past nog een woord van dank aan de Directie van „De Rustende Jager voor de spontane medewerking aan deze voorstel ling verleend. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW Ir G. Kranen over de melk prijs van de boeren Op de onder voorzitterschap van de heer H. Bruin gehouden bijeenkomst van tie afd. Bergen van de Holl. Maatsch. van Land bouw vormde de melkprijs het voornaamste punt van bespreking. Ir G. Kranen, secretaris v. d. Bond van Coöp. Zuivelfabrieken, wees er zijn hoorders op, hoe Regering, Stichting v. d. Land bouw en 't Landbouw-economisch instituut een rol speelden bij het tot stand komefi van de regerings richtprijs. Bij het samenstellen van haar rapport omtrent de kostprijs stuitte het landbouw- instituut op tal van moeilijkheden. Zo lopen bijv. de productie kosten in verschillende delen van ons land en op verschillende be drijven nogal sterk uiteen. In Friesland bijv. hedroegen die 19 ent., hier inde duinstreek 22,1 ct., in de andere delen van N.- Holland 20,3 ent., in consumptie- gebied Z.-Holland 20,4 ct., voor zelfkazers 22,5 ct., de Friese Wouden 22,2 ct. Een gemiddel de van 21 ent. zou dus voor de Friese boer een betere uitkomst betekenen dan^yoor zijn collega hier en elders. De richtprijs werd intussen vastgesteld door de regering op 18,3 ct., d. w. z. 20 ct. tot einde April en 17 ct. voor de zomer. Vele boeren zullen hierdoor niet alleen de wenselijk geachte onder nemerswinst (20 pet. van de productiekosten) moeten derven maar zelfs geen land.arbeidersloon kunnen verdienen. Intussen zijn er 85 millioen uitgetrokken om bedrijven op lichtere gronden en •van bepaald type tegemoet te komen met een bedrag per HA. Of over deze richtprijs het laatste woord reeds gesproken is? Duinkanters let op uwsaeck! Een vergelijking van de be- drijfsuitkomsten hier in de duin streek met die uit de overige delen van N.-Holland, zal voor de boeren hier een aansporing zijn om te zoeken naar produc tieverhoging door veeverbetering efl voordeliger exploitatie van het grasland. Spr. stelde naast elkander de gegevens van bedrijven in de Duinstreek en bedrijven in Drech- terland enz.: Melkproductie per ha. 2695 kg.— 4187 kg. melkproductie per koe,'3112 kg— 3699 kg Vetgehalte: 3,38°/0—3,54°/0 Kosten per kg vet: f5,21f 4,80 Opbrengst kg vetf 5,17—f5,14 Veebezetting per ha: 0,871,13 koe Bedrijfsgrootte16,53 ha—14,45 ha Gezinsink.f 2656,28f 3514,38 Loon gezinsleden: f 640f 986 Vreemde werkkrachtén per ha: f 204,52—f 302,48 Dit laatste wijst er op, dat de exploitatie van het grasland in gebieden buiten de duinstreek veel intensiever is geweest. Aan dachtige beschouwing van de cijfers leert, dat de productie hier 1492 kilo per ha lager is, dat is per koe 587 kilo, dat de pro ductiekosten per kilo vet aan merkelijk hoger zijn, dat de vee bezetting veel dunner is enz. enz. Een toeslag per ha voor be drijven op de lichtere grond (motie Groen) lijkt alleszins ge rechtvaardigd. Uitbetaling door de fabriek De oude concurrentie tussen coöperatieve en particuliere zui velindustrie werd in de oorlogs tijd stopgezet, de strijdbijl werd begraven en afgesproken een zelfde voorschotprijs te betalen en later nabetaling te doen volgen. Na de oorlog kwam iets van het oude terug, helaas. Hoe wordt de voorschotprijs vastgesteld? Spr. verduidelijkte dit met een voorbeeld. 100 kilo melk gaf bij een groothandelprijs van de kaas van f 1,46 een bruto kaasopbrengst van f 11,8646. De wei gaf een opbrengst van 79,9 ent. en de weiboter vertegen woordigde een waarde van< 46 ent. Van de 1,30 kg vet uit de room werd gemaakt 1,30x1,18= 1,534 kilo boter, met een waarde van f 5,192. Nog 16 ent. voor 4 1 karnemelk, wat een totaal gaf van f 18,30 bruto. Ver mindert men deze bruto-opbrengst met 3 ent per kilomelk voor de bedrijfskosten, dan blijft er netto onder de boeren te verdelen f 15,30 (per 100 kilo melk met 3,66 pet. vet) d. i. 4,18 per procent vet. Wat betaalt de fa briek nu in zo'n geval? f 4,15 (om aan de veilige kant te blij ven) plus f 1,85 (regeringstoeslag) is f 6 per kilo vet. Of dit de meest billijke wijze van betaling is, informeert een der aanwezigen. Ir. Kranen gaat de verschillende wijzen van uit betaling, die in de loop der jaren gevolgd werden, nog eens na en komt dan tot de conclusie dat de thans gevolgde methode het gemakkelijkst uitvoerbaar is en bevredigend werkt. Intussen is er een commissie samengesteld om deze materie te bestuderen. De heer Bruin maakt zich tot tolk van de aanwezigen met de heer Ir Kranen dank te zeggen voor zijn leerzame uiteenzettingen. Alvorens de vergadering te sluiten wekt de voorzitter alle boeren op zich te organiseren, alleen een krachtig lichaam kan zijn stem overal doen doordringen, de Stichting van de landbouw moet weten, dat zij „de" Ne derlandse boer achter zich heeft. VERENIGING VOOR HUIS- EN KRAAMVERZORGING 1947 is voo'r de vereniging een hoogstbelangrijk jaar geweest, aldus de voorzitter op de in hotel „Spoorzicht" gehouden jaarver gadering. Dank zij het prachtige werk van de propaganda com missie nam het ledental in 1947 toe met 135 °/0. Begonnen met 170 leden, eindigde het jaar met 400 leden. De zon straalt aan de hemel, het liert van vogelvreugd, en héél de wereld is nu één lentegroen-geneugt. De hoge hemelwelving is louter blauwe jeugd, en juichend langs de aarde de voorjaars-kleuren-vreugd. Mijn ziel is al gejubel, mijn haren in de wind, temidden van de lente ik niets dan vreugde vind. DON DE ZONNEMAIRE Het bestuur heeft het aange durfd één vaste huisverzorgster voor één jaar vast aan te stellen en de opleiding tot gediplomeerd huisverzorgster op zich te nemen. Mochten einde '46 de plannen tot stichting van een algemene vereniging voor huis- en kraam- vérzorging niet met succes worden bekroond, ei^jl '47 kwam er op andere wijze samenwerking met de R.K. Zustervereniging. De tarieven werden gelijkgeschakeld en aanstaande leden dienen tegelijk lid te worden öf van Witte Kruis en deze vereniging, óf van Wit- Gele Kruis en de R.K. Zuster vereniging. De rekening van de penning meester sloot in Ontvangsten en Uitgaven met f 3017,88 '/2 met een batig saldo van f 1717,75 V2 (het saldo 1946 bedroeg f 328,485 zodat er een vooruitgang van f 1389,27 viel te constateren). Tot leden van de kas-commissie werden benoemd Mw Slinger en de heer N. v.d. Berg en tot be stuursleden Mw Van Die-Wog- num en Mw Fillet-Balder. De begroting voor 1948 werd vastgesteld met een totaal van f 4450,in ontvangsten en uit gaven. Besloten werd dat de secr.- penningmeester elke Maandag avond van half zes tot zes uur in de centrale apotheek „de Oleander" te spreken zal zijn voor aangelegenheden de ver eniging betreffende. Om het vergaderingbezoek aan te moedigen zullen op de volgende jaarvergadering twee der aanwezige leden vrijgesteld worden van een half jaar con tributie. 50-jarig bestaan v. d. Fa L. DE PEE 1898-1948 Het was in Maart 1898, dat de heer L. de Pee begon met in de buurt van St Maarten zijn manufacturen uit te venten. Met de bekende fluwelen zak op de rug trok hij eike dag de boer op. Het zaakje floreerde: was eerst een bedstede ingericht tot maga zijn, er kwam nu een winkel en de ondernemende zakenman be zocht zijn klanten niet meer per pedes apostolorum, maar maakte gebruik van hondenkar, fiets, hittenwagen tot eindelijk de po pulaire fordjes kwamen. Intussen breidde de zaak zich steeds uit, 't winkeltje werd een flinke win kelzaak, een tweede zaak werd geopend te St Pancras en in 1946 een derde te Bergen, die in de korte periode van haar bestaan ook reeds bewezen heeft in een behoefte te voorzien. Boompje groot, plantertje dood, luidt een bekend rijmpje. Helaas heeft de heer L. de Pee, dit gouden jubi leum niet mogen beleven. In Dec. '47 overleed hij, maar zijn drie zoons zetten de zaken voort en mogen zich in steeds groeiende belangstelling verheugen. Wij voegen gaarne onze beste wensen bij de vele die hun op deze dag zullen geworden. V wmtki „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel,- Stationsstr, Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Atylijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag a.s. Aanvang 12.30 uur Terrein Nesdijk

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1