BÈRGEN I - WINKEL I iWe BERGEN i*i AA i VRIJDAG 19 MAART 1948 25e JAARGANG No. 11 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef RAADSVERGADERING De Raad kwam de vorige week in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Htfygens. Afwezig waren de heren A. Ranzijn en F. L. Driessen. Nieuw raadslid De heer B. Min, tot wiens toelating als raadslid in de vorige vergadering was besloten, legde in handen van de voorzitter de vereiste eden af. Burgemeester Huygens heette hem vervolgens hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat hij het zijne er toe zou bijdragen om de prettige samenwerking in de Raad te doen voortduren. Nieuwe Wethouder In de wethoudersvacature ont staan door het overlijden van de heer E. Miltenburg, werd voorzien door de benoeming van de heer F. L. Driessen, candidaat van de Katholieke Raadsfractie. De voorzitter sprak de verwach ting uit, dat de heer Driessen een waardig opvolger zou zijn van de heer Miltenburg. De heer Ellis dankte de Raad voor het steunen van de candi- datuur: de benoeming geschiedde met algemene stemmen. Commissie van bijstand Tot lid van de commissie van georganiseerd overleg werd met bijna algemene stemmen benoemd de heer B. Min. Bouwcredietregeling B. en W. konden zich niet helemaal verenigen met de door Ged. Staten voorgestelde wijzi gingen in de bouwcredietregeling. Tegen de voorgestelde 2 °/0 af lossing bestond in hun college bezwaarom de huurprijs op een laag peil te houden, stelden B. en W. voor er op aan te dringen het aflossingspercentage te hand haven op 1 °/o- De Raad ging hiermee na enige discussie accoord. Restauratie toren Restauratie van de toren, die mede bij het weghalen van de klok ernstig was beschadigd, achtten B. en W. dringend nood zakelijk. Voor het doen vervaar digen van tekeningen en het opmaken van bestek en begroting door de restaurateur van de Ruïnekerk, de heer Royaards, werd voorgesteld een bedrag van f500,— uit te trekken. Ook hier mee ging de Raad accoord. Oorlogsschade Van de Vereniging voor Christel. Nationaal Schoolonder wijs was ingekomen een verzoek om de kosten van het herstel der oorlogsschade vergoed te krijgen, ongeveer f 4600, De Raad besloot zijn medewerking te verlenen. De St Adelbertusschool zal op dezelfde wijze geholpen worden aan f 5196, Electriciteitsvoorziening De voorzitter wees er op, dat het G.E.B. nog steeds bedreigd wordt door naasting van de pro vincie. Door alle bedreigde ge meenten zal thans, ingevolge een door de vergadering der Ned. Gemeenten genomen besluit, een actie worden gevoerd tegen het besluit van de Regering, die zich achter de provincie heeft ge schaard. Besloten was als laatste redmiddel een adres te zenden aan de le en 2e Kamer der Staten Generaal, om straks bij de begroting van Economische Zaken aan te dringen op een objectief onderzoek naar de wen selijkheid van levering aan de gemeenten voor distribuëring. De Raad kon zich verenigen met het door B. en W. opge stelde adres. Rondvraag De heer C. W. Ellis wees op de nog steeds niet uitgevoerde nummerwijziging in enkele ge deelten. De heer B. Min gaf in overweging bij de Oosterweg een verkeerszuil te plaatsen ter voor koming van ongelukken. Mr Sluis hadden klachten bereikt over.... honden. De voorzitter gaf de verzekering, dat er een scherpe actie zal worden ge voerd om het hondenprobleem tot een oplossing te brengen. HEEFT U EEN JONGEN IN INDIë? Indien uw jongen nog nooit iets van „Thuisfront" gehoord heeft geef dan zijn adres op aan onderstaande adressen en „Thuis front" zal zijn best doen om ook hem alsnog te bereiken. Er bestaat (bij voldoende deel name) gelegenheid een z.g. „ge sproken brief" aan uw man, zoon of jongen te zenden. Uw gesprek wordt op de gramofoon- plaat opgenomen en duurt 5 min. Kosten hiervan (verzending inbegrepen) bedragen f 5.50. Gegadigden kunnen zich op geven bijN. v. Duin, Verl. Geestweg 2; E. Groenewoud, Oude Bergerweg 87G. Boots, Tuindorp weg 13. BEVOLKING Het aantal, inwoners bedroeg 1 Januari 8148 (3704 mannen en 4444 .vrouwen) en op 1 Febr. 8154 (3706 m. en 4448 vr.) Geboren in Jan. 30en overl. 6. Gevestigd 56 en vertrokken 74. BERGER SPORTVERENIGING Kampioenen le klas C van de Afd. N.-H. van de K.N.V.B. EEN JUBILEUM 1 April zal het 10 jaar ge leden zijn, dat de Kennemer Jeugdgroep van Onthouders werd opgericht. Het doel van deze vereniging was en is niet alleen de jeugd ervan te overtuigen, dat zij het standpunt van de onthouding dient in te nemen, maar het streven richt zich er ook op, de algemene ontwikke ling van de leden te bevorderen. In de loop van de jaren zijn vele ontwikkelingsavonden ge houden, zowel voor de jongere als voor de oudere leden. Wie herinnert zich niet in de twee eerste oorlogsjaren de uitstekende avonden met de onvergetelijke Anke Servaes, met Mr Hein Willemse, J. Ponstijn, Evert Vermeer en zo velen, die juist in deze donkere tijd velen een hart onder de riem hebben ge stoken. In deze tien jaren werden 18 grote avonden gehouden, waar van twee in het eerste jaar van de bevrijding. Met de revue „Terug in Bergen" werd een geweldig succes geoogst: 1300 bezoekers maakten toen kennis met het werk van de KJVO. Vooral in de oorlogsjaren was de KJVO een toevlucht en steun voor vele jongeren. Pad vinders en AJC-ers vonden er een onderdak en velen stelden dit zo op prijs, dat zij ook na de bevrijding trouwe leden bleven. De vereniging is strikt neu traal en ieder kan in de Kenne mer Jeugdgroep zijn jeugdidealen beleven. Van 20 leden bij de oprichting is het ledenaantal ge stegen tot 175, waarvan een deel buiten Bergen woont. Na de bevrijding zijn er in Bergen vele organisaties ver schenen, die alle er op uit zijn iets aan de jeugd te bieden. Wij hopen, dat de oudste jeugdorganisatie in Bergen door mag gaan vele jongeren een hou vast in het leven te geven. Mogen we releveren, dat de jongste loten van de KJVO, het Berger Meisjeskoor en de tennis- groep, zich verheugen in een groeiende belangstelling van de leden, dat in deze tien jaren aan 525 jonge mensen gelegenheid werd gegeven nader kennis te maken met het leven in de vrije natuur, het kampleven. Op 25 Maart herdenkt de KJVO dit 10-jarig bestaan in „De Rustende Jager" met een revue, waar vele plaatsgenoten ge tuige zullen willen zijn van hun feest. Liefhebbers buiten Bergen kunnen hun plaatsen bestellen bij de heer B. Schuil (tel. 2086), die dan tevens voor plaatsbe spreking zorgt. OUDERAVOND M.U.L.O.- SCHOOL 0 Onze rijpende jeugd Op de Vrijdag in het Oranje- Hotel gehouden ouderavond van de openbare Mulo-school trad de heer S. S. Roosma uit Zaandam op met het onderwerp Onze rijpende jeugd. Na een betrekkelijk rustige en onbewogen lagere-schoolperiode, breekt met de puberteit weer een veel sterker bewogen fase aan. Na er op gewezen te hebben, hoe deze rijping langs lijnen van geleidelijkheid, evolutionnair, maar ook plotseling, met hévige schok ken, revolutionnair, kan plaats vinden, kwam spr. tot enige kenmerken van de puber. Als het kind de grootste ontdekking doet, die het ooit zal doen, zich zelf, zijn eigen ik-heid ontdekt, dan maakt het zich los van het gezin, duldt het geen inmenging van de opvoeder en deze zal 't hebben te aanvaarden, al blijft waakzaamheid geboden. Deze tijd van „wedergeboorte", zoals Rousseau het uitdrukte, kenmerkt zich verder door hoge idealen, schwarmerei, gewichtigdoenerij, (ernstspel), betweterij. Spreker illustreerde dit alles met tal van voorbeelden uit zijn veeljarige praktijk bij het onderwijs. Na de pauze bepleitte spr. samenwerking tussen huis en school. Een nauw contact werkt heilzaam: wie het kind heeft, heeft de ouders, maar ook, wie de ouders heeft, heeft het kind. Moeilijkheden vinden vaak ge makkelijk een oplossing, wanneer beide partijen confereren, niet met hete hoofden en koude harten, maar met koele hoofden en warme harten. Kennis van het milieu waarin het kind leeft is van groot belang voor de school, voor een juiste beoordeling van het kind. Met de grootste aandacht volgden de aanwezigen het ge sprokene en de voorzitter was de tolk van allen, toen hij de oud-onderwijsman dank zei voor zijn interessante, leerzame causerie. Zondag a.s., n.m. 2.30 uur Terrein Kerkedijk MET DE OUDEN VAN DAGEN OP STAP Het was voor de oudjes, die zich gisteravond in groten getale in De Rustende Jager hadden verzameld, een genotvolle avond. Het Comité voor ouden van dagen, zijn pappenheimers ken nende en wetende, dat zij in tegenstelling met de jeugd, die droomt van de toekomst, zich gaarne bezig houden met herin neringen aan het voorbije, aan die goeie ouwe tijd, bood zijn klantjes een filmvoorstelling aan. Op het witte doek werden nog eens weer in herinnering gebracht de tochten, die de ouden van dagen hadden gemaakt in '37, '38, '39 en '47 en het was de toeschouwers aan te zien, dat zij nog eens weer genoten van die reisjes. De muziek-, sport- en tekenfilms, die de Jong's fotobe- drijf ter afwisseling vertoonde, vielen bijzonder in de smaak. V.V.V. droeg ook het hare bij tot het welslagen van deze avond door het afstaan van de film van het bloemencorso in '39, een schitterende herinnering aan de glorierijke dagen van Bergen. Het was alles buitengewoon, maar aan alles komt een einde en dus.... moesten de voordrachten, die de 69-jarige Piet Nanne reeds had aangekondigd, vervallen. De voorzitter van het Comité, de heer P. Hopman, sprak ten slotte een woord van dank tot allen, die deze tochten en deze avond hadden mogelijk gemaakt en wendde zich daarbij in het bijzonder tot de heren Diesfeldt, de Jong, de schepper van de films, en de autobezitters. Op verzoek van de heer Massee zongen allen staande nog eerst het Wilhelmus en toen was het huistoe, waar de oudjes verder net als de jongeren zullen dromen van de tocht, die hun straks wacht, van de reis, die 't wakkere comité, gesteund door de ruime bijdragen en de medewerking van heel Bergen, weer zal organiseren. Een vogel zingt zijn morgenlied, De tere knoppen zwellen, Gans de vernieuwende natuur Wil jubelend vertellen De blijde maar, een nieuw geluid, De komst der schone lentebruid. De velden tooien zich alreeds, Met vele frisse kleuren, Sneeuwklokjes, crocus, hyacint, Verspreiden zoete geuren. Hoe mild en zacht is nu de lucht, Verkwikking stroomt ons tegen, Vol heerlijk' koesterende gloed, De warme zonnezegen. Herademend herrijst natuur, Het fluistert door de bomen „Een nieuw getij, een nieuw geluid, De Lente is gekomen!" Bergen, Lente 1948 OUDERAVOND MIDDEL BARE MEISJESSCHOOL Causerie van Dr Vletter Op de dezer dagen in Het Wapen van Bergen gehouden ouderavond van de Berger Mid delbare Meisjesschool hield Dr Vletter, oud-rector van het Kennemer Lyceum, een interessante en hoogst leerzame causerie, een praatje, zoals spr. het uitdrukte, van een oud-schoolmeester aan het einde van zijn schoolleven. Is er veel veranderd in al die 40 jaren, vraagt Dr Vletter. In didactiek en methodiek weinig, op paedagogisch gebied wel iets wekten schoolvergadering, ouder avonden en wat dies meer zij, in de beginne vaak de lachlust op, thans zijn ze gemeengoed geworden. Zijn de leerlingen ver anderd? Neen, slechts, de om standigheden hebben zich ge wijzigd en wij reageren anders. Er is, aldus deze oudgediende, veel te leren van.... de kinderen, bijv. dat voorzichtigheid in onze woorden geboden is. Spr. haalde verschillende sprekende voor beelden aan uit zijn veeljarige praktijk. Vooral in de moeilijkste jaren, voor de meisjes het 16e en voor de jongens het 17e levensjaar onthoude men zich van veel in grijpen. Persoonlijk contact met de leerlingen achtte spr. van groot belang. Was onze school inplaats van een doceerinstituut een werkgemeenschap, dan zou er veel gewonnen zijn, dan was het niet meer: Jeder schlaft und eine spricht, das nennt man Unterricht. Maar, vervolgt spr., het gist alom, er zullen belang rijke dingen gebeuren en de school zal worden wat Prins Hendrik eens opmerkte na het bijwonen van een gymnastiekles, de springplank des levens. De voorzitter maakte zich tot tolk van de aanwezigen met spr. hartelijk dank te zeggen voor zijn interessant „praatje". Medegedeeld werd nog, dat met het oog op verhoogde rijks subsidie de bijdragen voor het schoolfonds het volgende schooljaar aanmerkelijk verlaagd zullen worden. DE RODE HAAN IN HET KOLENHOK Zaterdagavond kwart voor negen werden de inwoners van Bergen opgeschrikt door het loeien van de sirene: brand in de Kleine Dorpsstraat. De brand weer was onmiddellijk ter plaatse, maar behoefde gelukkig niet in te grijpen: het in een kolenhok, staande tegen de woning van de heer Bouman, waarschijnlijk door broeing ontstane vuur, was in middels reeds geblust. blleektöad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,— MAARTJE N. ZWAAN

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1