lfcede \Zcifday> N. H. A. D. 0. „Bergen-Binnen", N.V. BERD0S I D.T.S. I i BERGEN SCHOORL VRIJDAG 26 MAART 1948 25e JAARGANG No. 12 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Ja, waarlijk, Hij was Godes Zoon, Die 't zwaarste Kruis kon dragen, En onder 't allerbitterst lot Naar 's Vaders Wil bleef vragen. Gekomen om 't verlossend Woord Aan allen te verkonden, Heeft Hij door kleinheid en verraad, De wreedste dood gevonden. Dit moest geschieden, [*t is volbracht, De Christus moest dit lijden, Om Waarheid, Recht en [Zuiverheid, Om 't mensdom te bevrijden. Zijn Kruis, ons heil. Zijn Smart voor ons gena Mysteriegrooto Golgotha. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Het KCB hield in het Huis met de Pilaren z'n eerste jaar<r vergadering. Een terugblik wer pende op het eerste levensjaar constateerde de voorz., Mr O. R. E. Brunner met voldoening, dat het Kunstenaarscentrum vele van de kinderziekten te boven was gekomen. Spr. meende te mogen verwachten, dat ook verdere moeilijkheden zouden worden overwonnen en de ver eniging zou groeien tot een krachtige organisatie. Voorwaarde achtte spr. de medewerking van alle organen, waaronder ook alle leden. In het uitvoerige jaarverslag gaf de samensteller een overzicht van het 'ontstaan der vereniging en haar vele werk in het afge lopen jaar. De tentoonstellingen, die een 4000 bezoekers hadden getrokken, waren een succes geworden. Het KCB had reeds bewezen in een behoefte te voorzien. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 2676. Het batig saldo beliep f 90. Na rapport van de financiële commissie werd de penningmeester décharge verleend. In de samenstelling van^ de kascommissie werd geen wijzi ging gebracht voor 1948. De begroting voor 1948 werd in ontvangsten en uitgaven vast gesteld op f 3405 met een na delig saldo van f 400. Het voorstel van het bestuur tot statutenwijziging kon niet in behandeling worden genomen het vereiste quorum, tweederde van het ledental, was niet aan wezig. De beslissing inzake toetreding tot het „voorzieningsfonds'' werd uitgesteld tot een volgende ver gadering. In principe bleek de vergadering er wel voor te voelen, maar meer inlichtingen achtte men gewenst. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat werden gekozen de heren K. Niehaus en Sterk. Bij de rondvraag was er niet In tegenspraak met de mededeling, gedaan op de ver gadering van V.V.V. „Noord-Kennemerland" op 15 Maart j.l., wordt hierbij bericht dat de autobus van Camperduin naar Alkmaar binnenkort, waarschijnlijk reeds met de a.S. feest dagen, WEL naar het station Alkmaar rijdt. Van Alkmaar naar Camperduin blijft de route ongewijzigd, dus vertrek van de Bergerhout via Scharlo, Bergerweg enz. De halte hoek Stationsweg-Bergerweg blijft dan ook bestaan. Binnenkort' verschijnt de nieuwe dienstregeling, welke gratis verkrijgbaar is, en waar ook de voornaamste trein- aansluitingen op zijn aangegeven. DE DfRECTIE. veel te vragen of te klagen, waarna de voorzitter de eerste jaarvergadering sloot, Op Donderdag 22 April draagt Nel Oosthout op de 4e avond „De Krijtkring" voor. Maandag 29 Maart (2e Paasdag) BEKERWEDSTRIJD Aanv. 2.30 u. Terrein Nesdijk BERGEN'S MANNENKOOR Woensdag 7 April e. k. hoopt bovengenoemd koor onder leiding van zijn dirigent Karei Böhne zijn jaarlijkse uitvoering te kunnen geven in „De Rustende Jager" te Bergen. Aan deze uitvoering zullen medewerken de solisten Mevr. J. Frederikse-Hoekstra en de heer Jan Couvée, piano's, benevens de Muziekvereniging „Symphonia", dirigent Jan van der Peet, allen uit Alkmaar. Het koor, dat een geheel nieuw programma heeft ingestudeerd, zal werken ten gehore brengen van Schubert, Grieg, Palestrina, Arcadelt en Olman. O. a. zal gezongen worden „Gott meine Zuversicht" van Schubert én „Landerkennung" van Grieg, beide werken met pianobegeleiding door Jan Couvée. „Symphonia" komt uit met werken van Mozart n. 1. concert no X voor orkest en twee piano's en de Abschieds-Symphonie no 45 van Jos Haydn. Bovendien geven de solisten van Saint-Saëns Variaties op 'n thema van Beethoven voor twee piano's. Het programma is dus zeer variërend en verzekert de lief hebbers van zang en muziek een genotvolle avond. KENNEMER JEUGDGROEP VOOR ONTHOUDING en haar leider „Oom Bert", de heer L. Schuil 1938-1948 Nog enkele dagen en de KJVO zal haar tienjarig bestaan kunnen herdenken en daarmee het veel zijdige werk, dat in dit tijdvak is verricht door haar leider, de heer L. Schuil. Zonder „Oom Bert" geen KJVO, hij is de ziel van de blauwe jeugdbeweging in Bergen, hij was de trouwe kame raad van alle KJVO-ers, de vriend, die steeds alles gaf en niets tei rugvroeg. Veelzijdig is het werk van Oom Bert geweest. De „Zomerkampen" op het land goed „de Haese" hebben vanaf de zomer 1939 onder zijn leiding gestaan. Begonnen met 4, breidde het aantal deelnemers zich uit tot ruim 100. Enorm veel werk verzette hij dag in dag uit voor de bekende „Bonte avonden". Het maandblad „De Koren bloem" werd de eerste tijd door hem gehectografeerd en toen de KJVO later de beschikking kreeg over een stencilmachine, was het toch meestal Oom Bert, die het typewerk verzorgde. Ook bij het beoefenen van sport was hij de leiderkorf bal, trefbal enz. enz. en na de bevrijding ook tennissen, 's Win ters werden tochten op de schaats georganiseerd. Volksdansen had den eveneens zijn aandacht. Verschillende lekespelen wer den door hem bewerkt en onder zijn leiding ten tonele gevoerd. Menig uurtje heeft de sympa thiek leider er voor over ge had om zijn KJVO-ers kampeer en trekkersliedjes te leren zingen. Bijna drie jaren is de onver moeide leider bezig om voor de KJVO een clubhuis te bemachtigen, waaraan grote behoefte bestaat. Steeds weer lopen zijn pogingen uit op teleurstelling, maar met taaie volharding blijft hij vol houden, blijft hij trouw, aan zijn devies: „Luctor et emergo". Hij zal slagen, het clubhuis komt er! De KJVO-ers zullen Oom Bert, de trouwe kameraad, de vaderlijke vriend, aan wie zij zoveel hebben te danken, dank baar blijven. Als Donderdag 25 Maart in De Rustende Jager de „KJVO- Jubileum-Revue" „Tien jaren" gepresenteerd wordt, zal het de KJVO en haar centrale figuur Oom Bert niet aan belangstelling ontbreken. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Het KCB besloot het winter seizoen met een door Mr A. F. Kamp gehouden causerie over een litterair onderwerp: „De Sage van de Vliegende Hollander en de moderne dichter". „Wie voer op zee en hoorde 1 [niet van het schip, dat Vliegende [Hollander hiet? vroeg van hennep. De sage ver telt van een schip, een spook' schip, waarvan de Kapitein zich de vloek van God op de hals heeft gehaald. Of het was, door dat hij op Paasmaandag was uitgevaren, of het was door het onnodig doodranselen van zijn scheepsvolk, het fatum achter- volgdë de kapitein, hij zou de Kaap niet ronden. Verschillende dichters werden door deze sage geïnspireerd. Nij- hoff schreef een heldendicht over deze strijd van de mens tegen God, Weremeus Buning putte er stof uit voor twee balladen Ook Jan Prins, Vestdonk en Mok dichtten verzen naar aan leiding van de strijd, die deze opstandige mens voerde tegen het Opperwezen. Mr Kamp droeg enkele frag menten van de verschillende dichters voor en hoopte, dat dit voor zijn auditorium een stimu- ans mocht zijn, zelf de dicht werken te lezen, al klonk dan ook de mening van een schrijver dichtkunst is de kunst van weinigen, voor niet zeer velen" niet erg bemoedigend. Met een hartelijk applaus gaven de aanwezigen uiting aan hun-waardering van het gebodene. QE JEUGD OP DE PLANKEN Aangemoedigd door het grote succes van enkele weken geleden en op veler verzoek organiseerde Volksonderwijs gisteren in De Rustende Jager een tweede avond van declamatie en toneel te ver zorgen door leerlingen van de openbare school. Nadat de voorzitter van V.O. de aanwezigen, waaronder de nieuwe Inspecteur Van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, welkom had geheten, trad Piet Klooster voor 't voetlicht en be weerde „Ik durf." Alleen vond hij een pad toch wel wat griezelig. Annie Klomp herinnerde haar auditorium nog eens aan de ont vluchting van Hugo de Groot met haar „Loevestein". Ellie Schotte kwam met de „Dierenliefhebber" en Nettie van der Meyde gaD een gevoelvolle vertolking van „De zwaarste gang". Japie Nijdam bracht wat vrolijker genre: „Dokter Haas van Knollendam". De jeugdige voordrachtkunste naar Jan Arkenbout kwam met „Jantje Snugger", Dik Dibbes met het bekende „Timmer-lui", Tonnie Bijkerk met „Een kik kertje" en Edith Tromp met „Wat ze vonden", waarna Janke Nijdam als laatste voö'rdroeg "Onder 't appelenschellén" in 't Overbetuwse dialect. Na dit laatste kwam nog een laatster: Annie Klomp trad met „Wordt lid van V.O." op als propagan diste voor Volksonderwijs. En tóen Jjing het naar Modder- stad, waar in de straten een stelletje smeerpoesen zongen en dansten, dat het een aard had. Niks voor het propere, keurig nette Jantje, ook niets voor de sponzevrouw, de kanneman, de borstelman en de zeepman; hier waren geen kopers te vinden. Maar Jantje zou de smeerpoesen reinheid leren en toen er een onder handen genomen was, was het resultaat boven alle ver wachting: het werd een wassen, boenen.... Met een hartelijk applaus gaf de eivolle zaal uiting aan zijn waardering voor het gebodene. BOND VOOR STAATS- PENSIONNERING A£d. Bergen De Bond voor Staatspension- nering heeft bijna haar 50-jarig bestaan bereikt en al die Jaren hard gewerkt aan het tot stand komen van een Staatspensioen voor de Ouden van Dager. Lange jaren is er gewerkt, zonder dat enig succes geboekt kon worden. Overal was geld voor beschikbaar, doch niet voor ons mooie doel. Na de oorlog is in alle ar moede toch een Noodwet Ouder domsvoorziening tot stand ge>- komen en hopen wij dat deze binnen niet te lange tijd tot wet zal worden verheven. Ons aller streven moet er nu op gericht zijn dit möoie doel te bereiken. Het begin is .er, doch allen moeten wij blijven ijveren voor een onbezorgde oude dag voor onze oudjes. GESLAAGD Vorige week slaagde onze plaatsgenoot, de heer B. G. /Weft Geen zware steen, geen [duister graf, Kan ooit de Liefde binden, Zij overwint de duisternis En zal de Hemel vinden. Te niet zijn zonde en boze daan, De Heer is waarlijk opgestaan! Blijde Boodschap, heerlijk Woord, Kjracht tot moedig strijden. Eeuwig leven, vreê en Licht Door des Heilands lijden. Pasen, wonder van gena, Door het Kruis van Golgotha. Dobben voor het toelatings examen Lidmaatschap Technische club (Kappers) te Amsterdam. Een mooie prestatie, daar hierbij de allerhoogste eisen op kappersgebied gesteld worden. EEN ZELDZAME TENTOONSTELLING Ter gelegenheid van de Stieren- keuring op Donderdag na Pasen, op het sportterrein te Schoorl, zal men tevens in de gelegenheid zijn 's morgens om 10 uur een unieke tentoonstelling te bezich tigen van z.g. Armor-runderen. De dieren, geïmporteerd van het eiland Armor, behorende tot de Molukken, zijn zeer klein van stuk. Een volwassen Armor-koe heeft de grootte van een normale herdershond. De expositie, welke onder leiding staat van de be kende Friese importeur Stavensma, bestaat uit tw.ee stieren en vijf koeien. Het is interessant, deze vlugge helderrode dieren gade te slaan bij het grazen, of zoals hier het geval zal zijn, bij het voederen met hooi. Zij hebben niets gemeen met de trage be wegingen van onze koeien, dochr eten vlug met rukken van de kop. Opmerkelijk is de productie van deze kleine dieren. Zij wor den slechts eens per dag gemolken en wel 's middags. De opbrengst is gemiddeld 16 liter melk per keer, met een gemiddeld vetge halte van 8 pet. Gedurende de tentoonstellingen met deze dieren, worden zij 's morgens om elf uur gemolken, wat, zoals begrij pelijk is, niet op een melkblok kan gebeuren, doch de melker knielt naast het dier neer. Men verzuime de zeldzame gelegenheid niet om deze exotische dieren te gaan zien. De heer Stavensma is gaarne bereid verdere inlichtingen te verstfëkken. De toegang is geheel gratis. Het ligt niet in het voornemen van de heer Stavensma deze dieren te importeren of te verkopen, doch hij houdt deze tentoon stelling slechts uit liefhebberij. VRIJSTELLING Bij beschikking van de Minister van Oorlog is vrijstelling van dienstplicht verleend wegens broederdienst aan Theodorus Gerardus Bakker, dienstplichtige dér lichting 1948, uit de gemeente Schoorl. SCHOORLSE KUNSTKRING Maandag 12 April zal het Nederlands Volkstoneel uit Am sterdam voor de leden van de Schoorlse Kunstkring in de zaal van de heer Nic. Schuijt een opvoering geven van Tiet succes stuk „De Spooktrein WeelttUuI „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg. Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, MAARTJE N. ZWAAN Bergen, Goede Vrijdag 1948 MAARTJE N. ZWAAN Bergen, Pasen 1948

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1