BERGEN SCHOORL I AA ft VRIJDAG 2 APRIL 1948 25e JAARGANG No. 13 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef - MET PASEN NAAR BERGEN EN SCHOORL Talloos velen volgden met de Paasdagen deze roepstem van de dichter Staring. Vooral op de tweede Paasdag voerden bus en tram steeds nieuwe vreugde-bege- renden aan en langs der duinen rand bewogen zich onafzienbare rijen fietsers, wandelaars en auto's. Op de terrassen koesterden velen zich in het heerlijke zon netje, anderen gingen de lente vieren op het hoge duin, weer anderen zochten de zee en een enkele kon de lust niet weerstaan even te duiken in het zilte nat. Waar-, 's avonds de stem van Terpsichore, de in deke streken zo gevierde muze van de dans, lokte, werd het lentefestijn met. een gezellig dansje besloten. 50-JARIG BESTAAN St. JOSEPH-STICHTING In verband met de viering van het 50-jarig bestaan van de congregatie der Eerw. Z. Z. Ursulinen is een comité gevormd, hetwelk zich tevens tot taak stelt de nodige gelden in te zamelen voor een aan te bieden huldeblijk. In de komende weken zal een aantal heren de ingezetenen bezoeken om een bijdrage in ontvangst te nemen. Het comité is samengesteld als volgt: de Zeereerw. Heer Pas toor Th. J. van Beers, de Wel- eerw. Heren Kapelaans P. Plou- vier«en Jac. Koning, J. N. de Koning, voorz.J. A. Haakman, Vice-Voorz.G. J. Stockman, Ie secr.M. P. Kappen, 2e secr.A. Reinders, le penn.m. Mevr. M. Wouda-Oldenburg, 2e penn.m.esse. Eventuele giften kunnen reeds gestort worden op Postrekening 8926, ten name van de heer J. A. Reinders, Dorpsstraat 44, alhier. Volgende week komen wij nader op dit jubileum terug. WIE HEEFT DE MOOISTE TUIN? Blijkens een in dit blad voor komende advertentie, zal deze zomer onder auspiciën van de V.V.V. een wedstrijd in aanleg en onderhoud van tuinen worden gehouden. Het is de bedoeling daarin kleine zowel -als grote tuinen te laten mededingen. Ook het een voudigste tuintje, in welk deel van het dorp ook gelegen, komt in aanmerking. Voor de mooiste tuin in alle rubrieken, zullen fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld.^ Er zal gelet worden op mooie aanleg, gazons, beplanting met bloemen, heesters, boomgewassen, afsluiting langs de openbare weg en aansluiting bij het gebouw. Een comité is benoemd, dat op verschillende tijdstippen gedurende de a.s. zomer de tuinen zal be oordelen. Opdat het voor ieder zichtbaar zal zijn, wie aan deze wedstrijd deelneemt, zal in elke tuin 'n kenteken worden geplaatst. Hierdoor is het mogelijk, dat ook onze zomergasten zich over deze wedstrijd kunnen uitspreken. Het comité overweegt dan ook, hoe zij de gasten in deze wedstrijd kan betrekken, floor b.v. beschik baar stellen van formulieren, waarop de mooiste tuinen kunnen worden aangegeven, Wij zien in deze wedstrijd een ernstig pogen, de lust tot planten, kweken en .onderhouden van tuinen bij onze plaatsgenoten te bevor deren. Bovendien zal het aanzien van ons mooie vreemdelingendorp daardoor nog extra kunnen worden verfraaid. Wij twijfelen niet, of de vreem delingen die onze badplaats in 't a.s. seizoen wederom in groten getale ^zullen bezoeken, zullen dit streven op hoge prijs stellen. Wij wensen de V.V.V. dan ook van harte succes met dit loffelijk streven. REGERINGSJUBILEUM 1898-1948 Het was 1898, dat alom in den lande door „groten, kleinen, grijsheid, jeugd" de troonsbestij ging van H. M. de Koningin werd gevierd en overal de bede opsteeg„Voer Uw scepter tal van jaren!" Thans na 50 jaren maakt Nederland zich op het 50-jarig jubileum op waardige wijze te vieren en ook de Oranje vereniging te Bergen zoekt naar de meest verantwoorde vorm, waarin de komende feesten ge vierd zullen kunnen worden. Ge dacht is aan kinderspelen, volks spelen, een optocht, een concert te geven door alle plaatselijke zangverenigingen en Bergen's Harmonie, een etalagewedstrijd. Om dit alles mogelijk te maken is de medewerking nodig van heel de burgerij. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zullen in de komende weken enige be stuursleden de ingezetenen be zoeken,' en kan een ieder door het geven van een bijdrage, me dewerken tot het welslagen van het gouden jubileum. DE MASKERSPELERS Voor de laatste opvoering in dit seizoen zal door de Masker spelers op Woensdag 14 April en Donderdag 15 April a.s. worden opgevoerd de comedie in 3 bedrijven „De Eerste Me~- vrouw Fraser" door John Ervine. Het is een oorspronkelijk Engels stuk waarvan het ge- gevèn op prettige onderhoudende wijze naar voren wordt gebracht. Van de inhoud van het stuk willen wij hier verder niets mededelen. Wij twijfelen er echter niet aan of de Maskerspelers zullen er in slagen de bezoekers wederom een prettige toneelavond te be zorgen. Wij raden U daarom aan alvast een van beide avonden te reserveren. Een toneelavond van De Mas kerspelers is altijd een goed verzorgde toneelavond, er is ge zelligheid, kortom er is sfeer. EEN KENN'MER J.V.Ó.-FESTIJN Het was Donderdag voor de Kennemer Jeugdgroep van Ont houders een jubeldag, ëen mijl paal na tien jaren. De KJVO-ers,' die „dromen van een nieuwe tijd vol diepe zuivre menslijkheid, waarin ge meenschapsleven bloeit en naasten liefde immer groeit" vierden ten aanschouwen van een stampvolle zaal in De Rustende Jager hun jubeldag met sangh en spel, met „muziek, toneel en danserij" en roerden tevens de werftrom voor de bond, die strijdt voor het ideaal :„een nieuwe maatschappij, verlost van drankzucht-slavernij". Een meisjeskoor bracht onder leiding van Mevr. Morée-Dol verschillende 'liederen ten ge hore en oogstte daarmee een warm applaus. Verder werd het eerste gedeelte gevuld met ver schillende dansen, declamatie en gitaar- en accordeonmuziek. Dat de KJVO-ers in Indonesië mee leefden Jpleek uit het toneeltje in de rimboe, waar een goede bekende zijn gedachten aan het papier toevertrouwde. Na de pauze volgde een lied vol van jolijt, een lied, als in de oude tijd de Rattenvanger placht te kwelen, als hij de fatten weg moest spelen". Het werd een dolle klucht, die de zaal deed schateren van de lach. De prachtig geslaagde onver getelijke avond werd besloten met een Franse klucht van een taart en een pastei. Alle nummers en alle mede spelenden te vermelden, zou te veel ruimte vragen. Alleen het prachtige decor van de kunst schilder C. Colnot mag niet on vermeld blijven. En toen.... werden de heer en mevrouw Schuil, tante Loes en oom Bert, onder bloemen be dolven, die meer zeiden dan woorden vermogen. GESLAAGD Op het te Haarlem gehouden examen voor vakbekwaamheid in het schildersbedrijf slaagde onze plaatsgenoot R. Beukers, lid van de fa. W. Beukers 6 Zn. KUNSTKRING BERGEN Donderdag 22 April verzorgt Nel Oosthout de laatste avond in dit seizoen van de Kunstkring Bergen. Naast Charlotte Kohier is Nel Oosthout éétP van onze meest begaafde voordrachtskunstenares sen. Na de bevrijding trad zij vele malen in ons land op en maakte daarbij een tournée door Engeland. Haar gespeelde toneel stukken oogstten daar een zeer groot succes en vol lof waren de critieken in de Engelse bladen. Haar voordracht en techniek boeien van het begin tot het einde. De leden van de Kunst kring Bergen wacht een bijzondere avond. Wij willen de leden er opmerk zaam op maken, dat op deze avond de oude kaarten moetefi worden ingeleverd, indien men in aanmerking wil komen voor een abonnement voor het nieuwe seizoen. GESLAAGD Voor het door de HMV ge houden examen te Haarlem slaag den voor costumière de dames D. Aarse en T. Schilder te Bergen en I. Boersma te Bergen aan zee. Allen zijn leerlingen van de Modevakschool G. Huisman. RAADSVERGADERING De Raad kwam Donderdag avond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester Mr C. A. J. Jochems. Enige ingekomen stukken wer den "voor kennisgeving aangeno men. Naar aanleiding van het ver zoek van de „Culturele comissie" te Schoorl om deel te willen nemen in het bijeen te brengen garantiefonds voor het te orga niseren muziekconcours op 6 en 9 Mei a. s. stellen B. en W. voor, deel te nemen tot een be drag van ten hoogste f 500, onder voorbehoud voor hogere ^goedkeuring. De Raad ging hier mee accoord. Van N. Schuijt en 10 andere bewoners van de Paardenmarkt en omgeving was ingekomen een verzoek om de Paardenmarkt te doen beharden. Blijkens medede ling van dé voorzitter ligt het in het voornemen, dit werk nog dit jaar te doen uitvoeren. De heer' N. Schuijt verzocht de Raad om een onlangs ge nomen besluit in zo verre te herzien, dat op le Pinksterdag bal gegeven zal mogen worden van des avonds 7 uur af, dus na kerktijd. De burgemeester had geen overwegend bezwaar, doch zou gaarne de gevoelens van de Raad kennen. Van de 7 leden bleken er 3 bezwaren te hebben, 3 niet en één? Van de lange rij mededelingen vermelden wij, dat in verband met de ouderdomsvoorziening zal worden overwogen of Schoorl in de juiste klasse is ingedeeld, dat het aantal lichtpunten zal worden uitgebreid tot 100, dat in de barakkenkamp geen militairen zullen worden gelegerd, behoudens in zeer bijzondere gevallen, dat de bunkeropruiming te Camper duin October afgelopen zal zijn. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd ter uitvoering van 't Woningbouwplan 1947 een le suppletoire begroting voor de dienst 1948 vastgesteld, groot f 5421,— gewone dienst en f 108000,— kapitaaldienst en het college van B. en W. gemachtigd tot het opnemen van kasgelden tot een maximum bedrag van 100000,-. Met het voorstel van B. en W. om de wedde van de meter- opnemer-geldophaler W. C. de Klerk met ingang van 1 Januari '48 te bepalen op f 750,in- clusiei alle totnutoe overeenkom stig de rijksregeling toegekende verhogingen, ging de Raad accoord. Reductie gasprijs Indien het gas voor zakelijke zowel als huishoudelijke doeleinden over één meter wordt betrokken, zullen de eerste 500 m3 niet voor reductie in aanmerking komen. De verzekering van gemeente gelden tot een maximum bedrag van f 10000,— besloot de Raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. met ingang van 1 Januari 1948 onder te brengen bij de „Fraude risico Onderlinge" van de Vereniging van Nederl. Gemeenten. Van de aan het slot geboden gelegenheid om te vragen of te klagen maakte Mevr. Jansen ge bruik om te informeren naar het rijwielpad naar Camperduin. Komt voor hj£ seizoen klaar! De heer C. Duin klaagde over de school jeugd te Catrijp, die bij voorkeur speelde op het fietspad. De heer Blankenstijn achtte het onderhoud van school en tuin te Schoorl onvoldoende. Had reeds de aan dacht van B. en W. De heer Sevenhuysen vroeg wat meer toezicht op de beplanting bij de molen. Met allen prettige Paasdagen toe te wensen sloot de voorz. hierna de vergadering. CONCERT A. s. Zondag geeft het Fanfare corps de Vriendschap te Schoorl haar jaarlijkse concert voor do nateurs en belangstellenden. Het corps, dat door het toetreden van een aantal muzikanten uit Warmenhuizen ongeveer 38 leden telt, hoopt van harte dat velen de uitvoering zullen bezoeken en haar zo een morele steun geeft voor het a. s. concours. Het programma is van goed gehalte, zodat 't een mooie avond belooft te worden, welke door een ge zellig bal zal worden besloten. WOONRUIMTE VERDELING Wij vernemen van de zijde van het Gemeentebestuur van Schoorl, dat aan alle alleenwonenden en bewoners van grote huizen een aanschrijving is gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het Ge meentebestuur op korte termijn, gedwongen door de omstandig heden, over zal moeten gaan tot een regeling van de woonruimte verdeling. Een en ander als gevolg van het feit, dat het niet mogelijk is gebleken op minnelijke wijze samenwoning te verkrijgen. Burgemeester en Wethouders geven in hun aanschrijving te kennen, dat ook zij deze maat regel betreuren, omdat daardoor wel zeer in de belangen van een grote groep ingezetenen wordt ingegrepen, doch dat de toe nemende behoefte aan woonruimte en het totale gemis aan mede werking, ondanks b.v. de oproep der verschillende Kerken, noopt tot het inslaan van andere wegen. Het Gemeentebestuur deelt in zijn aanschrijving nog mede, dat nog toestemming zal worden ver leend tot het treffen van vrijwil lige regelingen tot samenwonen, hetgeen voor de belanghebbenden uiteraard zeer belangrijk is, omdat zij dan zelf hun medebewoner kunnen kiezen. VAN RADARSTATION TOT JEUGDHERBERG Het laatste enigszins teken achtige dorp aan Hollands wes telijke kustkant is zonder twijfel, om het met een kleine wijziging te zeggen met de woorden van de auteur van Camera Obscura, mooi Schoorl. De wandelaar, die de moed heeft even voor het dorp de Klimweg te bestijgen, wordt na de klimpartij verrast met een onvergetelijk panorama, een schitterend vergezicht over duinen en polders. Het was naar dit punt, dat het bestuur van de Schoorlse Jeugdherberg Woens dagmiddag zijn schreden richtte, om.... de Ouders van de in de naaste toekomst hier te openen jeugdherberg een hartelijk wel kom toe te roepen. De oude jeugdherberg, de Bregthoeve, als zovele andere in de bezettingstijd totaal leeg geroofd, was niet meer be schikbaar na de bevrijding. -Het bestuur zag rond naar een andere gelegenheid en het oog viel op het gebouwencomplex van het Radarstation boven de Klimweg. Na maandenlange, moeizame onderhandelingen werd de be schikking gekregen over deze gebouwen en thans zal met be kwame spoed dit voor oorlogs doeleinden gebouwde station wor den ingericht voor zijn nieuwe bestemming, het zal dan niet meer dienen tot vernietigen, maar om jonge mensen in de gelegen heid te stellen in een prachtige omgeving nieuwe krachten voor lichaam en geest op te doen, het zal dienen om verbroedering tussen verschillende naties te helpen bevorderen. De heer K. P. Zuurbier heette de aanwezige jeugdherberg- ouders, de heer en mevrouw G. J. Brouwer uit Amsterdam, leiders van het Kindertehuis De drie Prinsesjes, hartelijk welkom in hun nieuwe home en sprak de hoop uit, dat het hun hier op hun hoge post naar de zin lnieéltad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Ontvlugt nu de steden, Wie vreugde begeert! Ontvlugt ze nog heden, De Lente regeert 1

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1