BERGEN-J.V.C. BERD0S-A. F.C. BERGEN pjMntiie-Detycadalie SCHOORL VRIJDAG 9 APRIL 1948 25c JAARGANG No. 14 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef CONCERT KOOR VEREEN. "„BERGEN" op Maandag 12 April a.s. Psalm 42 van Felix Mendels- shon-Bartholdy is een composi tie op de onberijmde Psalm. Na een korte inleiding van het orkest zingt het koor vers 2 „Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstromen, zo schreeuwt mijn ziel tot U, o God". Als een stille klacht eerst door de alten gezongen bereikt dit ge deelte tegen het slot een climax als het gehele koor in een for tissimo uitroept„Zo schreeuwt mijn ziel tot U, o God", waarna de berusting volgt in een piano herhalen van deze woorden. Een gedeelte waarin de com ponist zeer duidelijk de grote zielestrijd van de dichter heeft weergegeven. In de aria voor sopraan hoort men dan vers 3„Mijne ziel dorst naar God, naar de levende God wanneer zal ik ingaan, en voor Gods aangezicht verschijnen?". Het orkest doet hier duidelijk de onrust van de dichter horen. In het nu volgende recitatief vertolkt de sopraan de klacht uit de verzen 4' en 5a „Mijne tranen zijn mij tot spijze dag en nacht, omdat zij de ganse dag tot mij zeggenWaar is uw God Ik gedenk daaraan en stort mijne ziel uit in mij". Sopraan en dames koor doen daarna het verlangen naar Gods Huis horen in de woor den van vers 5b„omdat ik placht heen te gaan onder de schare en met hen te treden naar Gods Huis, met een stem van vreugdegezang en lof, onder de feestvierende menigte." Het orkest onderstreept hier bijna" demonstratief het grote verlangen van de dichter. In nr. 4 zet het mannenkoor in met vers 6„Wat buigt gij u neder, o mijne zielen wat zijt gij onrustig in mij waarop het dameskoor antwoordt„Hoop op God, want ik zal Hem nog loven voor de verlossingen Zijns aan- gezichts", met welke woorden het gehele koor dit gedeelte afsluit. Nr. 5 brengt een recitatief, ge zongen door de sopraan, vers 7a en 8„O mijn Godmijn ziel buigt zich neder in mij, daarom gedenk ik aan UDe afgrond roept tot de afgrond, bij het ge druis van Uw w'atergotenal Uwe baren en Uwe golven zijn over mij heengegaan". In Quintet nr. 6 voor sopraan en mannenkoor klaagt de eerste (vers 10): „Mijn God! mijne ziel buigt zich neder in mij (Waarom vergeet Gij- mij. Waarom moet ik met treuren gaan terwijl mijn vijand mij onderdrukt?" terwijl het mannenkoor als tegenzang doet horen (vers 9)„Maar de Heere zal des daags Zijne goeder tierenheid gebieden, en des nachts zal Zijn lied bij mij zijn, het ge bed tot de God mijns levens." Prachtig laat hier de componist de opstand in de ziel van de dichter door de zang van de so praan weergeven en de opwek king tot berusting van de gelovige in de zang van het mannenkoor. Het slotkoor nr. 7 brengt in de aanvang een herhaling van vers 6 (vers 12) en sluit met een schit terend uitgewerkte fuga (veel stemmig muziekstuk, welks hoofd thema door één stem ingezet ach tereenvolgens in de andere stem men optreedt volgens zekere strenge regels) op de aan de oorspronke lijke tekst toegevoegde woorden „Prijs den Heer, de God Israëls, van nu aan tot in eeuwigheid". Mirjam's Siegesgesang in Maart 1828 getoonzet door Frans Schubert is een gedicht van Franz Grill- parzer op de bekende geschiedenis uit Exodus 14 en 15, het door gaan der kinderen Israëls door de Rode Zee en het vergaan van Pharao en zijn gehele leger, waar op Mirjam (Merrie), de zuster van Mozes en Aaron, het volk op wekt tot een lofzang ter ete Gods. Bij beurten zingen in dit prach tige werk sopraan en koor. De tekst van het gedicht, hoewel af wijkende van de oorspronkelijke, geeft toch zeer duidelijk de ge schiedenis weer. De le strophe is een lofzang, waarna de strophen 2—5 de uit tocht uit Egypte en de doortocht door de Rode Zee van het volk Israëls verhaald wordt. Destrophen 6—10 tekenen de ondergang van Pharao en zijn leger en strophe 11 is weder een lofzang tot Hem Die voor Israël de verlossing en voor het Egyptische leger de ondergang bewerkte. De instru mentatie is in vele delen illustra tief (verduidelijkend) wat sterk op valt bij de strophen 610 (Doch der Horizont erdünkelt Frev- ler Grab zugleich und sarg.) Het slot (strophe 11) is, even als het slot van Psalm 42, een prachtig uitgewerkte fuga. Het concert vangt precies acht uur aan. Tijdens de zang blijven de deuren gesloten. Zondag a.s., n.m. 2.30 uur Terrein Kerkedijk KUNST NA ARBEID De toneelvereniging „Kunst na arbeid" onder regie van de heer Adr. Schoen, gaf Donderdagavond in De Rustende Jager een op voering van „Op hoop van zegen". Er was grote belang stelling voor dit „Spel van de zee", dat behoort tot de beste werken van onze grote dramaturg Herman Heyermans die het na turalisme op de planken bracht en allerlei maatschappelijke ellende zo aangrijpend wist te schilderen. Ofschoon „Op hoop van zegen", dat in 1900 werd geschreven, reeds honderden keren werd op gevoerd en er niet velen onbe kend zullen zijn met dit werk, boeide het de- aanwezigen nog van begin tot einde en hield de aangrijpende schildering van de ellende in het vissersleven allen in een voortdurende spanning, die zich aan ^het slot ontlaadde in een tot een ovatie aangroeiend applaus. Mevr. Schoen als Kniertje, H. v. Zanten en J. Timmerman als haar zoons Geert en Barend, Mevr. van Zanten als nicht Jo, Schoen en Poldervaart als de diakenhuismannetjes, A. Postma als reder, de dames Schoen en Huisman als zijn vrouw en doch ter, de heer X als de dronken scheepsmakersknecht, v. Ameron- gen als boekhouder en ook de anderen, hebben allen zonder uit zondering de hun toevertrouwde rollen op voorbeeldige wijze ver tolkt en kunnen terugzien op een schitterend geslaagde uitvoering. OPROEP Nu het voorjaar begint en met de ontwakende natuur ook de vogels hun nesten bouwen, zijn er toch nog jongens, die eieren willen verzamelen, nee erger, die een verzameling begonnen zijn. Vorig jaar zijn de adressen be kend geworden van bijna alle jongens, die een aantal eieren in hun bezit hebben. Dit jaar echter doen we een beroep op al die jongens om die eieren en schalen in te leveren omdat het aan particulieren toch verboden is zonder vergunning een ver zameling te houden. Laten wij al de eieren bijeen brengen om zo een grote collectie voor het gehele dorp te krijgen nu de verzame ling in het Parnassiapark in Bergen aan Zee leeggehaald is of z.m. een collectie t.b.v. de scholen. Zowel aan alle onderwijzers, de vogelvrienden en diverse or nithologen is een- oproep gericht en in samenwerking met de vogelcontroleur van Nd. Holland en de politie krijgen slechts die jongens huisbezoek, die aan deze oproep geen gehoor geven en dan kans lopen op een flinke bekeuring! Wij helpen allen mee om onze jongens vfel het mooie in de natuur te laten zien... maar nesten uithalen is uit den boze! Hier is het adres voor inleve ring van je eierenOpenbare Lagere School te Bergen, Spaanse pad, op 10 April tussen 2 en 4 uur. Jongens, we rekenen op jullie JUBILEUMFEESTEN Uit het bestuur van de Oranje vereniging is dezer dagen een comité gevormd, dat zich belast met 't organiseren van de optocht, welke zal worden gehouden bij gelegenheid van het a.s. regerings jubileum. Dit comité heeft reeds plannen ontworpen en het ligt in de bedoeling een commissie van advies samen te stellen, welke verenigingen en particulieren van advies kan dienen bij het ont werpen van plannen. Het comité roept verenigingen en particulieren op, om evenals in 1945 bij de ter gelegenheid van de bevrijdingsfeesten gehouden op tocht, die zo bijzonder goed is geslaagd, weer hun volle enthou siaste medewerking te verlenen. Deze optocht heeft bewezen, dat de Bergenaren bij dergelijke ge legenheden met iets origineels weten uit te komen. Het comité verzoekt de besturen reeds nu in hun verenigingen dit punt in bespreking te brengen. Aanmelding tot deelname kan geschieden bij een der navolgende adressen, waar tevens inlichtingen worden verstrektK.M.Gerritsen, Kerkstraat 6; P. Hopman, Kerk straat 3C. de Moei, Oosterweg 29 Jb. Swaag, Hoflaan 8 en D. Haas broek, Bergen aan Zee. TWEEDE OPVOERING „TIEN JAREN" Ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum van de K.J.V.O. wordt een tweede opvoering gegeven van bovengenoemde revue. Om iedereen in de gelegenheid te stellen hiermee kennis te maken, wordt deze avond gegeven in het Oranje-Hotel, op Zaterdag 17 April. De aanvang is gesteld op 7 uur. De entrée is zo laag mo gelijk gehouden en bedraagt 25 ct. Zie de advertentie in dit nummer. GESLAAGD Bij het te Heerlen gehouden examen voor Vroedvrouw slaag de onze plaatsgenote Mej. V. Leijen. VERDUISTERING VAN BABY-WEEGSCHALEN Het is gebleken, dat enkele personen misbruik hebben ge maakt van het vertrouwen, dat anderen in hen stelden. Er zijn n.l. enkele baby-weeg schalen zoek geraakt, die buiten het magazijnbeheer van het Witte Kruis om, van de volgens de ontvangstbewijzen verant woordelijke personen in bruikleen zijn overgenomen en zo enkele malen zijn doorgeleend. Dergelijke praktijken zijn vol strekt ontoelaatbaar, temeer, daar thans in verband met de gezond heidstoestand van enkele baby's gewichtscontrole dringend nood zakelijk is en geen weegschalen genoeg beschikbaar zijn. Het bestuur van het Witte Kruis overweegt ernstig deze zaak bij de Justitie aanhangig te maken. Aan de hand van de oorspronkelijke uitleenbriefjes kan zeker worden nagegaan, wie de weegschalen uiteindelijk hebben achtergehouden en zij zullen aan de zeer strenge strafvervolging wegens verduistering blootstaan. Als onherroepelijk laatste waar schuwing wil het bestuur na- latigen thans nog gelegenheid geven op onregelmatige wijze verkregen baby-weegschalen bin nen 1 week bij het Wijkgebouw aan de Karei de Grotelaan terug te bezorgen. Zondag a.s. BEKERWEDSTRIJD Aanv. 2.30 uur Terrein Nesdijk BEVOLKING BERGEN -Het aantal inwoners, dat op 1 Febr. 8154 'bedroeg (3706 mannen en 4448 vr.) bedroeg op 1 Maart 8180 (3723 m- en 4457 vr.) en nam du6 weer toe met 26 (17 m. en 9 vr.) SCHOORL'S FANFARE CORPS CONCERTEERT In memoriam P. den Das en Echtgenote Het fanfarecorps „De Vriend schap" dat zich de eerste 25 jaren van zijn bestaan steeds mocht verheugen in de sympathie van de bevolking, marcheert vol moed met versterkte gelederen naar de volgende mijlpaal: ver schillende muzikanten uit War- menhuizen besloten namelijk mee op te trekken. Ondanks het gure weer waren Zondagavond weer velen uit wijden omtrek naar de zaal van Nic. Schuyt getrokken om te genieten van wat daar geboden werd. Onder de bezie lende leiding van de jonge direc teur Jac. S. den Das werd een met zorg gekozen programma afgewerkt. Vooraf ging een daad van piëteit. Plechtig, indrukwekkend klon ken, door de zaal „Wenn ich einmal soil scheiden", Koraal van J. S. Bach en „Judex" uk het oratorium „Mors et Vita" van Gounod, beiden ter nagedachtenis va# de ouders van de directeur, die dit jaar kort na elkander heengingen. Onder ademloze stilte werden beide werken door de aanwezi gen staande aangehoord. „De Vriendschap" opende vervolgens het concert met het Symphonisch Gedicht „Volhynië" van H. Villette, een nummer, dat straks op het concours ten gehore zal worden gebracht. Bijzonder viel het völgende num mer in de smaak: „Danssuite" naar oude Westfriese wijsjes door G. Boedijn. Na de pauze kwam de uit 4 delen bestaande „Second Suite" in F. major van G. Holst en de wals „Versnellingen" van Joh. Strauss. Met de bekende mars „El Capitan" van Soussa werd het in alle opzichten goed geslaagde concert besloten, een concert waarop de medewerkenden en hun wakkere dirigent met vol doening kunnen terugzien. Toen was het: stoelen op zij en.... dansen. GROOT MUZIEKCONCOURS te Schoorl Nog enkele weken en het met natuurschoon zo rijk gezegende Schoorl zal weer duizenden vreem delingen trekken, aangelokt door duin en bos en zee en.... door de klanken van 23 muziekcorpsen, die op Hemelvaartsdag en de daarop volgende Zondag aldaar zullen wedijveren om de erepalm. Het zullen tevens feestdagen zijn voor het 25-jarige Schoorlse fanfarecorps De Vriendschap, dat al de verenigingen op bezoek krijgt, die deelnemen aan het door de Westfriese Bond van Harmo nie- en Fanfaregezelschappen uit geschreven concours. De plannen hebben thans een vastere vorm aangenomen. Aan de vooravond van de grote dag zullen 's avonds na 19.30 uur op het concours terrein het fanfarecorps „De Vriendschap", het R.K. Gemengde Koor „Ego Flos" en Schoorls Gemengd Koor zich laten horen, terwijl het comité nog een ver rassing in petto heeft voor de pauze. Donderdag, Hemelvaartsdag, vindt 's morgens half twaalf ten raadhuize de officiële opening plaats door burgemeester Mr C. A. J. Jochems, erevoorzitter. Om 13 uur begint de eigenlijke wed strijd en zullen 11 a 12 corpsen hun krachten meten. Nadat om half zeven het terrein zal zijn ontruimd, volgt om 7 uur de erewedstrijd. Waar in deze stre ken op een feestdag nu eenmaal moet worden gedanst, wordt daartoe na afloop van het concours tot 2 uur gelegenheid gegeven. Aan de vooravond van de tweede en laatste concoursdag, zal de Alkmaarse Harmonie Excelsior marsmuziek laten horen in de kom van het dorp, om daarna te 8 uur op het terrein een concert te geven onder leiding van de dirigent G. Anderson, die bij zijn scheiden van „De Vriend schap" om zijn grote verdiensten voor dit corps werd benoemd tot ere-directeur. Zondag 9 Mei zal om 11.30 uur worden ingeluid met een marswedstrijd in de kom, waaraan door een zestal corpsen zal worden deelgenomen, 's Na middags om 1 uur wordt het concours voortgezet en 's avonds om 7 uur besloten met een ere wedstrijd. Vereerders van de muze van de dans kunnen na afloop hun hart nog ophalen in de danstent. EEN WONDER IS DE NIEUWE BUS De N.H.A.D.O. „Bergen-binnen"- stelde Dinsdagmiddag het Ge meentebestuur van Schoorl en de besturen van de V.V.V. Noord- Kennemerland en Groet-Camper- duin in de gelegenheid eens kennis te maken met het nieuwste snufje, waarjnee zij haar wagenpark heeft uitgebreid. Met dit nieuwste pro duct van de G. M. Coach werd een rit gemaakt van Schoorl naar hleekêiod „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1