BERGEN SCHOORL AA ft VRIJDAG 16 APRIL 1948 25c JAARGANG No, 15 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a, d. Hoef VOCAAL- EN INSTRUMENTAAL CONCERT Bergen s Mannenkoor en de Muziekvereniging „Symphonia" concerteerden Woensdagavond in De Rustende Jager. Het programma werd geopend met „Zum Sanctus" van Fr. Schubert, „Heilig ist der Herr." Vervolgens zong het koor onder leiding van zijn dirigent Karei Böhne en met Jan Couvée aan de vleugel, het bekende „Gott ist mein Hirt, mir wird jiichts mangein", eveneens van Fr. Schubert. Als laatste nummer vóór de pauze bracht het koor nog ten gehore „Landerkennung" van Edv. Grieg. Na de pauze volgden nog een drietalhet prachtige „Ave Maria" van Jacob Arcadelt en „O bone Jesu" van Palestrina en als slot nummer „De Gravers" van Isr. J. Olman. Het publiek uitte zijn grote waardering met een hartelijk applaus. De gasten uit Alkmaar openden hun instrumentaal concert onder leiding van Jan van der Peet met een werk van Teleman. Het concert no X in Es voor twee piano's met orkestbegeleiding van W. A. Mozart, waarbij Mevr. J. Frederikse-Hoekstra en Jan Couvée als solisten optraden, ont lokte aan de zaal 'n tot een ovatie aangroeiend applaus. Het werd een avond van hoog muzikaal genot, waarop alle medewerkenden met grote vol doening kunnen terugzien. DE KOORVERENIGING „BERGEN" CONCERTEERT De Koorvereniging „Bergen" gaf Maandagavond in De Rus tende Jager onder leiding van Corn. Jonker een concert met medewerking van Maartje Kliffen, sopraan, het Residentie-Strijk orkest en Simon Halie, piano. Er was grote belangstelling voor deze muzikale gebeurtenis. Prachtig werden de verschillende nummers uitgevoerd, zuiver van toon en mooi van voordracht. Het concert werd geopend met een tweetal stukken van W. A. Mozart „Avé Verum" en „Laudate Dominum." „Psalm 42" van F. Mendelssohn en „Mirjam's Siegesgesang" van F. Schubert, die in ons nummer van 9 April reeds uitvoerig werden toegelicht, vormden het hoogtepunt van de avond. De sopraan-soliste Maartje Kliffen boekte groot succes. De orkest begeleiding werd verzorgd door het Residentie-strijkkwartet. Simon Halie, hier zo zoetjes aan een goede bekende, begeleidde de koorwerken aan de vleugel. Het orkest vergastte de aan wezigen nog op een tweetal Elegische melodiën van Ed. Grieg, „Herzwunden" en „Letzter Früh- ling" Met een hartelijk applaus gaf het publiek uiting aan zijn waar dering voor al het genotene. De voorzitter, de heer G. de Groot, huldigde na afloop de directeur Corn. Jonker, onder wiens bekwame leiding zon hoogstaand concert kon worden gegeven. In zijn openingswoord richtte hij waarderende woorden tot de afgetreden voorzitter de heer A. Lek, die zich in de 26 jaren, dat hij het voorzitterschap had be kleed, zo buitengewoon verdien stelijk had gemaakt voor de Koorvereniging. VOORDRACHTEN uitgaande van de Stichting „De Vrije School" Over schoolvernieuwing wordt de laatste jaren zeer veel ge sproken. Men voelt, dat het kind op de lagere school enerzijds een teveel, anderzijds een te weinig ontvangt. De eenzijdige intellec tuele ontwikkeling is velen - ge lukkig - een doorn in het oog en allerwegen zoekt men naar nieuwe mogelijkheden. De „Vrije Scholen" in Nederland (en in andere landen) zijn reeds vele jaren practisch bezig met deze onderwijsvernieuwing. Dr Rudolf Steiner, de inaugurator van deze paedagogiek, richtte reeds in 1919 de „Waldorfschule" in Stuttgart op, terwijl de Haagse „Vrije School" in Sept. a.s. reeds 25 jaar bestaat. Geen dor, een zijdig intellectueel onderwijs wordt gegeven, maar alle leerstof, die men het kind biedt, is doortrokken van moraliteit en kunstzinnigheid. Deze beide laatste staan daarbij r«<»t naast de gewone school vakken maar doortrekken die geheel. Dit alles betekent voor de leerkracht een zware doch vreugdevolle taak. Voor het kind betekent het levensvreugde en de gezonde ontplooiing van zijn zieleleven. Sedert Sept. '46 is ook in deze streek een kleine „Vrije School" werkzaam, voorlopig te Schoorl, die volgens bovenstaande principes tracht te werken. Een uiteenzetting over deze paedagogiek zal gehouden worden in twee voordrachten op Woens dag 21 en Woensdag 28 April in „het huis met de pilaren" te Bergen. Voor verdere gegevens zie men de advertentie in dit nummer. „PRO DOMO" met „DE DISTEL" Het was Donderdag voor de K.A.B. een feestavond. De Rus tende Jager was tot het laatste plaatsje bezet met een enthousiast publiek, dat zich kostelijk amu seerde met het door de R. K. Ge mengde Toneelclub „Pro Domo" gepresenteerde blijspel in 3 be drijven door Robert Soudek in de vertaling van Jan Fabricius, getiteld „De Distel". Pietje de landloper, prachtig vertolkt door A. J. Noordberger, was de held van de avond, hij deed wonderen, niet alleen op 't gebied van bloemkwekerij met het veredelen van een doodge wone distel tot tentoonstellings object, maar ook door het ver edelen van het koppige stelletje Kok's, de oude Kees (E. H. Ruiter) en de zoons Kobus (S. Kleverlaan) en Bart (R. Kleverlaan). De zaal daverde als hij met zijn fascine rende blikdeXantippe Geesje(Mw Houtenbos-Roobeek) tot wijken dwong, Geesje, de kasteleinse, in de slanke „Geisja", waarvoor de pantoffelheld Hendrik (L. Klever- laan) sidderde. Dat Pietje ten slotte de mooie Klaartje zou ver overen, was vanaf hun eerste ontmoeting wel duidelijkKlaartje (Mej. C. Bijwaard) en een prui mende boer, al had hij dan ook een bom duiten, pasten nu een maal niet bij mekaar. Het blijspel werd onder regie van de heer J. A. Haakman prachtig ten tonele gebracht. Het werd een feestavond, waarvan allen, publiek en spelers, hoogst voldaan huiswaarts keerden. KATH. ARBEIDERS BEWEGING Bij de sluiting van het winter seizoen, waarin vele ontwikke- lings en culturele avonden plaats hadden, zal de heer J. Dominicus, leraar aan het R. K. Lyceum in Alkmaar, een lezing houden over „De situatie in het huidige Europa", waarin hij alle Econo mische en sociale aspecten naar voren brengt. Gezien zijn aan gename en duidelijke uiteenzetting belooft het een buitengewoon interessante avond te worden. Er wordt op tijd begonnen, zodat het „Berger Kwartiertje" achterwege kan blijven. EERVOLLE VERMELDING Op de internationale vakten toonstelling te Utrecht behaalde de heer C. M. Hoogvorst, slager te Bergen, eervolle vermeldingen met zijn inzendingen tongenworst en lunchworst. GESLAAGD Onze plaatsgenoot J. Th. Wokke is geslaagd voor het examen als le monteur der Rijks-Automo- bielcentrale te 's Gravenhage. L. R. KENNEMER RUITERS „Niets verbindt en verbroedert meer dan de kunsten" leeraarde Klikspaan reeds een eeuw ge leden. De Landelijke Rijvereni- ging Kennemer Ruiters probeerde, nu zij de kinderziekten zo'n beetje doorgeworsteld is, een verbroe dering tot stand te brengen met zusterverenigingen door ze uit te nodigen op een feestavond in Het Wapen van Bergen. Velen hadden aan de uitnodi ging gevolg gegeven. Het werd een avond gewijdaan verschillende kunsten: rijkunst, zang, muziek, declamatie en zelfs de zwarte kunst was niet vergeten. De in structeur van L. R. Westfriesland suggereerde zijn hoorders, dat de ruitersport wel de mooiste sport is. De heer Schats bracht zijn auditorium in vervoering met zijn Wolgalied en Ich bin nur ein armer WandergesellJan Davids ontpopte zich als een accordeon- artist, de conferencier bracht ernst en luim. Mej. A. Swaag had voor haar medeleden een bij zondere verrassingzij had allen onder de schijnwerper geplaatst en had voor de één een vriende lijk woord, voor een ander een pluimpje, voor een derde een ondeugende opmerking enz. 't Was kostelijk en deze amazone werd luide toegejuicht. Mevr. Ris onthaalde de aan wezigen op een schitterende film vertoning. Eerst prachtige op namen van het leven der Eski mo's en een jacht op ijsberen, waarbij de sympathie van velen meer uitging naar de diertjes, die hun „struggle for freedom" streden, dan naar de jagers. De opname van een cowboy-kermis wekte algemeen bewondering, verbazing: schitterende staaltjes van rijkunst. De feestavond werd inderdaad een feestavond, moge hij ook verder aan het doel beantwoor den vriendschapsbanden aan knopen, versterken Het Ned. Volkstoneel met DE SPOOKTREIN De Schoorlse Kunstkring be leefde bij de laatste uitvoering (misschien komt er nog een laatster!) griezelige momenten, toen de haltechef van een afge legen stationnetje aan een aldaar gestrand gezelschap zijn verhaal deed van de spooktrein, een trein, die 20 jaar geleden in de rivier was gereden en waarvan de ver ongelukte machinist nu nog 's nachts op de plaats des onheils ronddwaalde, 't Was griezelig en de koude ongezellige wachtkamer was wel geschikt om de reizigers bij elk verdacht geluid te doen huiveren. Maar.... zij waren niet bang!? 't Kan echter verkeren, en het zou verkeren. Alleen Teddy Deakin, de oorzaak van dit gedwongen verblijf in dit onzalige oord (hij had n. 1. door aan de noodrem te trekken, de trein onklaar gemaakt) bleek immuun voor de hele spookge schiedenis. Intussen steeg de spanning aan beide zijden van het voetlicht tot het derde bedrijf de ontknoping bracht: Teddy Deakin, een in specteur van Scotland Yard, was op zoek naar de bedrijvers van een groots opgezette smokkel handel in wapens en had alles in scène gezet om de daders te ont maskeren, wat hem schitterend gelukte. Het Ned. Volkstoneel had onder regie van Ferd Sterneberg groot succes met deze griezelige ge schiedenis van Arnold Ridley en werd luide toegejuicht. Het spel werd onverdeeld gunstig beoordeeld. Vooral Guus Verstraete als Teddy wasv> de held van de avond. Mieke van Oorschot gaf een prachtvertolking van de door waanvoorstellingen bezeten Julia Price. Openbare Vergadering PARTIJ VAN DE ARBEID Voor de afd. Schoorl van de Partij v. d. Arbeid, zal op Maan dag 19 April a.s. de vroegere Minister-President Prof. Ir. Scher- merhorn, spreken in een openbare vergadering in de zaal van de heer Nic. Schuijt te Schoorl. Het onderwerp „Internationale en Nederlandse Problemen" zal door de spreker worden behan deld. Prof. Ir. Schermerhorn is uit hoofde van zijn vroegere func ties wel nauw betrokken bij dit onderwerp en kan worden be schouwd als een bij uitstek des kundige op dit terrein. Wij verwachten dat voor deze vergadering grote belangstelling zal zijn. Wij verwijzen de lezers verder naar de advertentie in dit num mer. ESPERANTO-CONGRES Daar loopt door het gehucht een wonder gerucht, het is.... nu eens niet van een jonge boerinne, zoals in het bekende versje van Van Zeggelen, maar.... van een naderende sterrenregen. Van 3 tot 10 Augustus a.s. zullen 3 a 400 dragers van de vijfpuntige groene ster der hope neerstrijken in het mooie Schoorl, Esperan tisten uit Engeland, Frankrijk, de Amerikaanse en Engelse zone in Duitsland, Hongarije, Zweden, België, Wales, Denemarken en Nederland. Vaneen Babylonische spraakverwarring en de daaruit voortvloeiende onenigheid zal geen sprake zijn: de wereldtaal, het Esperanto, zal de voertaal zijn op dit Congres, waar allen elkaar zullen leren begrijpen en waarderen. Na het buitengewoon goed geslaagde congres te Ipswich in Engeland, waar het vorige jaar 300 deelnemers uit tien nationali teiten zich verenigden, is dit jaar, nuTsjecho-Slowakije na de jongste gebeurtenissen is uitgevallen, de organisatie uitgaande van de TJO, de wereldbond voor jeug dige Esperantisten, opgedragen aan ons land en de heer W. Bant te Groet is reeds druk in de weer met het voorbereiden van deze grote gebeurtenis. Om al die vreemde gasten te kunnen onderbrengen is een verzoek ge richt tot de betrokken autori teiten om gebruik te mogen maken van de militaire barakken te Schoorl, welk verzoek werd ondersteund door Burgemeester en Wethouders van Schoorl, de VVV Groet-Camperduin en de Ned. Jeugd Gemeenschap NJG. We vernemen verder nog uit de Esperanto-beweging, dat een uitnodiging is ontvangen om met 20 Esperantisten te Ifomen naar Landeck in Tirol. Het worden weer feesten van vrede en verbroedering in Es- peranto-land. „ELCK WAT WILS" Lering en vermaak Zoals de Rattenvanger van Hameln de kinderen uit de huizen lokte met zijn toverfluit, zo trok het Groeter Cabaretgezelschap Zaterdagavond weer de Groeters naar de zaal van J. Hakof. Reeds lang voor de aanvang haastten ze zich naar De Staande Leeuw, om toch maar een plaatsje te veroveren en het was tjokvol, toen C. Hoogvorst en de dames A. Nottelman en G. Vriendjes het programma openden met de raadje moet steeds je evenwicht bewaren. „De gelukkige Vader", S. Gutker, werd luide toegejuicht, vooral toen de goeie ziel op een verkeerd adres zijn kindertjes kwam aangeven en de ambtenaar van het varkenscrisisbureau, H. Druijven, hem helemaal in de war bracht. De IJscoman bracht de zaal, ondanks zijn ijsproducten, nog ni^,t tot bedaren. De auteur van een volgend nummer had als Bredero in zijn Spaanse Brabander tot het publiek kunnen zeggen, dat hij dit stuk geschreven had „niet uyt haet, noch om yemandt te vertoornen noch te verbitteren, maar om alle mensen te verlustighen en te verbeteren". Fel is de eenvoudige, rechtuite vrouw uit de Jordaan (mooi ver tolkt door Mw Huigens) in haar oordeel over de kwaadsprekers achter iemands rug, over de achter klap. De beide roddelende buur vrouwtjes, zo echt gespeeld door A. Nottelman en G. Vriendjes, kregen hun portie. „Oom Leerman is dood" bracht de erfgenamen teleurstelling en het publiek vreugde. Als hij, de doodgewaande, plotseling spring levend verschijnt in 't gezelschap van zijn nichten en neven, die al in een feestelijke stemming ver keren bij 't vooruitzicht op een bom duiten, dan is de reactie aan beide zijden van het voetlicht wel zeer verschillend. Een kleurig fleurig toneeltje bracht 't nummer „Tirol waarin het hele gezelschap in Tiroler klederdracht optrad met een uit zicht op de Alpen op de achter grond. Al met al weer een prachtig geslaagde avond, die met een dansje werd besloten. ZONDAGSDIENST ARTSEN bl/eektöad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per mim. met een minimum van f 1, Zondag 18 April Dr. VAN GELDER Tel. 2027

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1