99 99 Schools Qeme*tyd Hooc CONCERT J)as Lied vau BERGEN (foud&K'llcuiswedstciid Bergen I - D. T. S. II SCHOORL VRIJDAG 23 APRIL 1948 25e JAARGANG No. 16 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef OUDERAVOND O.L.S. Dr J. L. Sikkcma overt Het schoolgeneeskundig onderzoek De voorzitter van de Ouder commissie, de heer J. B. Kaptijn, heette de talrijke aanwezigen welkom en wendde zich daarbij in 't bijzonder tot de heer Ver- nooy, Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, en Dr Sikkema, schoolarts. Het Hoofd der school, de heer Nijdam, deelde o.m. mede, dat spoedig de benoeming van een vaste leerkracht was te ver wachten, dat het eindelijk na veel moeite was gelukt gordijnen machtig te worden, dat 't school plein, de wanhoop van alle moeders, binnen afzienbare tijd zou worden verbeterd, waardoor men niet telkens een beroep zou behoeven te doen op de ver- bandtrommel, dat de beide feest avonden in De Rustende Jager schitterend waren geslaagd en de kas van de Kleuterschool een aardig voordeeltje hadden bezorgd, dat de bollententoonstelling een succes was geworden en een aan moediging voor een tentoon- -stelling van andere planten, dat er verkeersonderwijs werd ge geven en de jeugd strains schrif telijk en praktisch proeven van bekwaamheid zal kunnen afleggen, dat de uitwisseling van leerlingen weer in kannen en kruiken is (5, 6 en 7 gaan naar Oosterbeek en 4 naar Edam). Causerie van Dr Sikkema Na een klein uitstapje op his torisch terrein geeft spreker zijn hoorders een idee van het doel en de wijze van werken van de schoolartsendienst. Het doel is preventief: door het tijdig ont dekken van afwijkingen kan veel narigheid worden voorkomen. Spreker licht dit toe met tal van voorbeelden uit de praktijk. Dat het verantwoordelijkheidsgevoel van de ouders zou verzwakken, zoals wel eens als argument is aangevoerd tegen de schoolartsen- dienst, kan spreker niet beamen. De wijze van werken? Vele ge meenten zijn verenigd tot één district; een zestigtal scholen met een schoolbevolking van ongeveer 7000 kinderen vallen hieronder. Op geregelde tijden, n.l. in het le, 3e en 6e leerjaar wordt elk kind volledig onderzocht. Wet telijke verplichting om zich aan zo'n onderzoek te onderwerpen bestaat er niet. De aanwezigheid van de ouders wordt op hoge prijs gesteld en ook de wijkzuster kan het hare bijdragen het onder zoek te vergemakkelijken. De schoolarts noteert zijn bevindingen op een kaart en verwijst de ouders zo nodig naar hun huisarts. Naast zo'n volledig onderzoek houdt de schoolarts een wakend oog op de aan zijn zorg toever trouwde jeugd door geregeld Schoolbezoek. Verder kan het advies van de schoolarts^ van grote waarde zijn bij de beroeps keuze. De vele voorbeelden uit de praktijk, waarmee spreker zijn causerie illustreerde, toonden wel zeer duidelijk aan, hoe door de schoolartsendienst veel leed kan worden voorkomen, en de levens vreugde voor kinderen en voor ouders vergroot. EEN MOOIE AVOND Vrijdag 30 April a.s., de ver jaardag dus van H. K. H. Prin ses Juliana, zal in de zaal van het Oranje-Hotel eenherdenkings- bevrijdingsavond worden georga niseerd. Opgevoerd zal worden een spel uit de tijd van de bezetting en tijdens, de bevrijding, getiteld „Lief en leed 1940—1945". Hier aan werken mede: Jo Heidbuurt, violist; mevr. Morée-Dol, piano; mevr. Kamermans-v. d. Brugge, sopraanBetsy Seewald, decla matie. Wij verwachten, dat voor deze uitvoering grote belangstelling zal bestaan en verwijzen verder naar de advertenties in dit en in het vorige nummer, alsmede naar de raambiljetten. Zondag a.s., 2.30 uur Terrein Kerkedijk. DE MASKERSPELERS De Maskerspelers luidden Woensdag en Donderdag het toneelseizoen uit met een cqmedie van John Ervine „De eerste Me vrouw Fraser". Een talrijk pu bliek volgde beide avonden met belangstelling de wisselvallige strijd, die Huwelijk heet, en kon heel wat wijze lessen aanhoren in deze leerschool, die geen einde neemt dan met de dood. Als James Fraser (Ger. Meyer), die altijd een beetje lichtzinnig is gefeest, na 20 jaren in de echt verenigd te zijn geweest met zijn eerste vrouw Janet (prachtig vertolkt door Greet Beeldman- Rensink) verstrikt raakt in de netten van de 19-jarige Elsie (mooi gespeeld door Hans van Gulik) en haar huwt, dan komt spoedig het berouw. „Huwt oud met jong, huwt ouderdom met jeugd, wat kan zulk brodwerk geven," waarschuwde reeds onze dichter Staring en James onder vond het. De spijt haalde spoedig duimen diep haar voren op zijn wezen en het was voor hem een verlossing, toen de mooie, „in teressante, maar verachtelijke" mevrouw Fraser no 2 er van door ging met een ander. Nu weer terug naar zijn eerste liefde, naar Janet!? Maar.... nu zou hij beleven de waarheid -van wat een schrijver eens verkondde: „in het boek te lezen, dat Vrouw heet, kan een exquis genot zijn, maar helaas is het maar al te vaak geschreven in spijkerschrift en bij wijze van Kruiswoord raadsel". Janet houdt van hem, maar.... wijst zijn aanzoek af! Intussen prijst zij zich gelukkig, als hij weer begint haar het hof te maken; voor hem een be lofte voor de toekomst. De Maskerspelers handhaafden met deze comedie weer hun oude roem en kunnen ook op deze avond weer met voldoenig te rugzien. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL Wat wil nu eigenlijk die Middelbare Meisjesschool in Bergen Deze vraag is mij het laatste jaar zo dikwijls gesteld, dat ik ze het best in het openbaar kan beantwoorden. Ik doe dat naar aanleiding van de aangifte voor de nieuwe cursus, in een adver tentie in dit blad aangekondigd. De MMS, één van de 42 vijf-jarige middelbare meisjes scholen in ons land, wil aan de meisjes, die zeker of naaf alle waarschijnlijkheid geen universi teit of hogeschool zullen volgen (met uitzondering van de academie voor lichamelijke opvoeding) een ontwikkeling geven, die in over eenstemming is met de aanlegen de toekomst van haar leerlingen. Ze volgt daarom een programma, waarin de wis- en natuurkunde een ondergeschikte rol spelen, de vier moderne talen en hun letter kunde, de geschiedenis en aard rijkskunde kernvakken zijn en muziek, tekenen, fraaie en nuttige handwerken, kunstgeschiedenis, lichamelijke oefening, aangevuld met lessen in koken, kinderver zorging en opvoeding een grote plaats innemen. Dat bezoeken aan musea, tentoonstellingen, con certen daarbij niet worden ver geten spreekt vanzelf. Het leraren corps heeft, behalve voor wis- en natuurkunde, dezelfde bevoegd heden nodig als aan de Rijks- HBS met vijfjarige cursus. De eindexamens worden op dezelfde wijze afgenomen als aan deze scholen, de .einddiploma's geven een groot aantal rechten, die de verovering van ongeveer alle vrouwelijke beroepen zonder aca demische vorming mogelijk maken, terwijl de toelating tot tal van andere scholen, waaronder de universiteit, door vrijstellingen zeer wordt vergemakkelijkt. Het schoolgeld is gelijk aan dat der Rijks-fiBS-en, voorlopig ver hoogd met een toeslag, die in de volgende jaren regelmatig zal kunnen dalen. Aan de MMS te Bergen is verbonden een vierjarige school, die officieel een ULO-school is, maar in werkelijkheid een MMS met langzamer tempozij werkt in 4 jaren het programma van de eerste drie jaren der MMS af: daarna is toelating tot de 4e klas MMS mogelijk, een be wijs van toelating tot die 4e klas staat vrijwel gelijk met een ULO-diploma A. D. L. DAALDER R. K. Gymnastiekvereniging „D.I.O." De begin 1946 opgerichte R. K. Gymnastiekvereniging „Door in spanning ontspanning" heeft zich in een gestadige groei mogen verheugenhet ledental steeg van 27 tot 179. Konden we in Mei (,47 reeds zeer bevredigende prestaties melden van de jonge turnvereniging, later wist D.I.O. bij de wedstrijden in de Langendijk al beslag te leggen op zes medailles. Volgende week zal zij in De Rustende Jager haar eerste uitvoering geven. Er is een aardig programma samen gesteld, waarbij de turnoefeningen worden afgewisseld met zang, voordracht en dans. Het R. K. Dameszangkoortje zal z'n medewerking verlenen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. - HET MUSEUM In het museum bevindt zich een oude klerenkist, waar enige kle dingstukken bewaard worden, juist als in vroeger tijd. Misschien zijn er Bergenaren, die gaarne een kijkje zouden nemen in deze oude garderobe bewaarplaats! Welnu enige stukken zullen te bezichtigen zijn op Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagavond, 27, 28 en 29 April a.s. van half 8 tot 10 uur. DONDERDAG 29 APRIL (ROMBERG) Nu de grote schoonmaak achter de rug is, of de laatste werk zaamheden nog verricht moeten worden, wil de huisvrouw mis schien gaarne even vertoeven in de rust van de oud-Bergënse sfeer. U is welkom! EEN NIET-ALLEDAAGSE HUWELIJKSPLECHTIG HEID Er heerste Dinsdagmorgen een ongewone drukte op het stations plein. Daar zaten, hoog op hun steigerende rossinanten, rond hun vaandel de leden van de" Lan delijke Rijvereniging „De Kenne- mer Ruiters" gereed om hun secretaris Jo Hoekstra met zijn bruid Nelly Coevert te bege leiden naar het Raadhuis, waar hun huwelijk zou worden vol trokken. Nadat de fotograaf alles op de gevoelige plaat had vast gelegd en bruid en bruidegom en wederzijdse familie hadden plaats genomen in de rijtuigen, waarvoor gepluimde paarden, ging het met de ruiterstoet voor op door het dorp naar het Raad huis, waar rêeds een grote schare nieuwsgierigen stond te wachten op het ongewone schouwspel. Na voltrekking van het huwe lijk werd met de amazones en ruiters voorop nog een rit door de omgeving gemaakt, waar de stoet overal veel bekijks had. STATISTIEK Vreemdelingenverkeer Schoorl Evenals vorige jaren zullen vanwege het Gemeentebestuur aan de hotels, pensions en kamer verhuurders lijsten ter invulling worden toegezonden ten dienste van de statistiek van het Vreem delingenverkeer. Aan een nauw keurige statistiek op dit punt be staat grote behoefte. De gemeente Schoorl drijft grotendeels op het vreemdelingenverkeer, en daarom is het nodig dat van dit verkeer een behoorlijke en volledige statistiek wordt aangehouden. In tal van gevallen, waar de belangen van de gemeente dienen te worden bepleit, wordt het bijzonder ka rakter van seizoenplaats naar voren gebracht, maar het spreekt vanzelve, dat om dit met vrucht en steekhoudend te kunnen doen, over nauwkeurige gegevens dient beschikt te worden over het vreemdelingenverkeer. Nu is het zo, dat invulling en inzending der staten is voorge schreven in de Algemene Politie verordening van Schoorl en niet- naleving der bepalingen op dat punt is strafbaar gesteld, maar het behoeft geen betoog, dat met een vlotte en goede medewerking der betrokkenen meer wordt be reikt en in ieder geval op een aangenamer manier dan met toepassing ener Politieverordening. Ik doe daarom een beroep op alle hotel- en pensionhouders en verhuurders van kamers, om de staten volledig in te vullen en binnen de voorgeschreven termijn op het Gemeentehuis in te dienen. Zij, aan wie uit onbekendheid met hun bedrijf geen staten zijn toegezonden, worden verzocht die op het Gemeentehuis af te halen. Het gaat hier niet alleen om grote hotels of pensions, maar iedereen, die verhuurt aan niet- ingezetenen van Schoorl behoort een opgave te doendus ook zij, die een of meer kamers of een zomerhuisje verhuren zónder nu in optima forma een pension te drijven. Van kampeerders behoeft geen opgave te worden gedaan. Tenslotte voeg ik hier nog aan toe, dat de opgaven alleen zullen dienen voor het samenstellen van een statistiek van het vreemde lingenverkeer en in geen geval gebruikt zullen worden voor belastingdoeleinden. De Burgemeester van Schoorl, Mr C. A. J. JOCHEMS GASTDAG OP KERMISMAANDAG Westfries Toneelspel Maandag 3 Mei krijgen de Schoorlers in de zaal van Nic. Schuit alvast een voorproefje van een gastdag op Kermismaan- dag. Alleen het ouwerwetse „kerremesglaasie" en de koffie met „spouwersop broadeterstaid" zijn er dan nog niet bij. Overi gens is alles echt. De mannen praten over het „bedraif, over de beiste, de nieuwe Bul en de zuig" en de vrouwen over alles en nog niet, zelfs „de Nijles, dat benne soortementig zaye kouse van glas," ontsnappen niet aan kritiek. En dan de dochter des huizes, Trienke, die „scharrelt met een skoalmeester, zo'n penne- likker met een boord om," en de door de ouders geprotegeerde candidaat versmaadt, zo'n „beste knul met vaiftig koeien en dan nog bouwerai. Het boeren ken Trienke gestole worre: geen raikmakerai, nooit aars as grommele." Het is geen „merakel zweer stik", dit toneelspel van Mevr. Van Wijk-de Graaf, maar 't schetst een stukje leven. Het Westfries geeft aan alles een bijzondere bekoring, die „te ge lijk sappige en een beetje zange rige (niet aangebrande, maar melodieuse) taal." 3 Mei te waskip bij Nic. Schuyt! Zie verder advertentie! V MeekMad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar ^0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. (3e ronde) in „DE RUSTENDE JAGER" Solisten MAARTJE KLIFFEN, Sopraan JO IMMINK, Alt j JAN SCHIPPER, Tenor t PIET DALENBERG, Bas. Begeleiding STRIJKORKEST van het RESIDENTIEORKEST Dirigent t CORN. JONKER Aanvang wegens omstandigheden precies om 8 uurEntrée f 2,00*1 plus belasting. Plaatsbespreken op de dag der uitvoering van 23 uur aan de zaal. I

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1