llleMtad ft 99 CONCOURS BERD0S - H.R.C. Bestoekt Uet BERGEN SCHOORL VRIJDAG 30 APRIL 1948 25e JAARGANG No. 17 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen. en Egmond a. d. Hoef IN MEMORIAM N. J. PUNT gemeenteontvanger De heer N. 'J. Punt overleden! Er ging een schok door de ge meente bij het bekend worden van deze tijding. Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaren of zo» wij zeer sterk zijn tachtig jaren Hier werd een 64-jarige ge- hteel onverwacht aan zijn gezin, aan zijn omgeving ontrukt; aan zijn gezin, waarvoor het heen gaan van de man en Vader een smartelijk verlies betekent, aan zijn omgeving, waar men de rus tige sympathieke werker zal missen. Voor het gemeentehuis hing de vlag halfstok ten teken van rouw. Bijna een halve eeuw heeft de thans ontslapene hier zijn beste krachten gegeven in dienst der gemeente. Het was 30 April 1899, dat de toenmalige burgemeester-secretaris, de heer J. van Reenen, de school binnen stapte en na enkele woorden te hebben gewisseld met „meester" Frank, zich tot een veertien jarige knaap wendde met de vraag„Zeg jongen, wil je schrijver worden bij mij op het raadhuis?" De volgende dag 1 Mei 1899 nam de jonge Punt plaats aan de tafel, waaraan hij zovele jaren zijn dagtaak zou verrichten, zij het dan ook in hogere functie. Velen zullen zich nog herinneren hoe 1 Mei '39 burgemeester Mr H. D. A. van Reenen en anderen de sympa thieke, plichtsgetrouwe ambtenaar, die de achting genoot van al zijn collega's en in hoog aanzien stond bij de ingezetenen, huldig den en hoe bij die gelegenheid de hoop uitgesproken werd, dat het gouden jubileum even opge wekt zou kunnen worden gevierd en dat Mevr. Punt en kinderen weer getuigen zouden mogen zijn van de hulde aan man en Vader gebracht. r Het heeft niet zo mogen zijn: na 49 jaren kwam er onver wacht een einde aan dit werk zame leven. In een Dinsdagmorgen om 9 uur gehouden buitengewone ver gadering van de Raad herdacht burgemeester Dr W. Huygens de overledene. Aanwezig waren tevens de secretarie-ambtenaren om de nagedachtenis van de nestor van hun corps te eren. De burgemeester begon zijn toespraak met er op te wijzen, dat thans voor de tweede maal in betrekkelijk korte tijd door de Raad een rouwbijeenkomst werd gehouden. Hij betuigde aan Mevr. Punt en haar kinde ren hartelijke deelneming in dit smartelijk verlies. Wij eren in de heer Punt, aldus burgemees ter Huygens, onze trouwe ont vanger, maar ook onze oudste gemeenteambtenaar, de nestor van het corps. Hij vormde de grondslag van onze tegenwoor dige secretarie en het gemeente lijk apparaat. Hij werd op 14- jarige leeftijd de eerste en enige ambtenaar van de oud-burge meester J. van Reenen. 49 jaren heeft hij de gemeente, waarmee hij vergroeid was, trouw gediend. Hoe gaarne had ik hem gegund de vijftig vol te maken. Ik be treur het oprecht, dat wij hem niet over een jaar als gouden jubilaris kunnen bejubelen. Toen na zijn ziekteverlof alle achter stand, door zijn ziekte ontstaan, was weggewerkt en hij geassis teerd werd door een goed be zette afd. financiën, genoot hij er van dat alles op rolletjes liep en ook wij verheugden er ons over hem weer zo vol ambitie bezig te zien. Midden in zijn werk is hij heengegaan. Wij kunnen verklaren, dat de heer Punt een nuttig werkzaam leven heeft gehad en namens de ge meente Bergen dank ik hem voor de goede arbeid, die hij voor haar verrichtte. Hierna verhieven allen zich van hun zetels om gezamenlijk in een ogenblik van stilte de oude me dewerker en vriend te gedenken. Verschillende sprekers voerden nog het woord: de heer C. W. Ellis, L. den Das, Baron Taets van Amerongen, J. Broersma en de gem. secr. de Vries en allen gaven uiting aan hun gevoelens van warme sympathie en grote waardering voor de thans ont slapene en stelden hem als lichtend voorbeeld van trouw en plichts betrachting voor de jongere amb tenaren. In de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus werd een plechtige uitvaartdienst gehouden. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door de Zeereerw. Heer Pastoor van Beers, ge assisteerd door de Kapelaans Plouvier en Koning. Het stoffelijk overschot werd h'ierna naar zijn laatste rustplaats gedragen en op de R. K. Be graafplaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. Bij het passeren van de stoet langs het Raadhuis voegde de Burgemeester namens de gemeente nog een krans bij de vele, waaronder ook van de ambtenaren, die reeds de baar dekten. Er was bij' de uitvaartdienst en de begrafenis grote belang stelling, velen brachten nog een laatste groet aan de ontslapene. Requiem aeternam dona ei, Domine. Heer, geef hem de eeuwige rust. EEN AVOND VAN KUNST voor de Berger Kunstkring Nel Oosthout bracht Donder dagavond in De Rustende Jager voor de Berger Kunstkring „De Krijtkring" van Klabund ten tonele. Dit oud-chinese toneelspel van Li-Hang-Tao schetst de lotge vallen van een meisje, vanaf het ogenblik, dat haar Moeder, be roofd van huis en hof, en geld en goed, haar verkoopt aan de exploitant van een theehuis, een vette eunuch, die vroeger als beul de mannen „de kop afsloeg" en ze nu. met behulp van zijn bloemenmeisjes „de kop op hol brengt," tot het ogenblik, dat de jonge keizer Pao, die rechtvaar digheid 's Keizers opperste plicht acht, de onderdrukten wil bijstaan en hun broeder, niet hun rechter wil zijn, een einde maakt aan haar zware beproevingen en haar verheft tot zijn gade. Nel Oosthout speelt al de verschillende karakters, de lompe keeper Tong, de prins en keizer Pao, de zachtmoedige heldin Hai- tang, de onstuimige revolution- naire broer Tschang-Ling, de sluwe mandarijn Ma en zijn ijver zuchtige slangachtige eerste gade, de „edele" opperrechter en een heel stelletje omkoopbare ambte naren enz. enz.. Met telkens wisselende stem, gebaren en ge laatsuitdrukking en lichaamshou ding weet de voordrachtkunste nares allen te typeren en haar gehoor twee uren lang te boeien. Met een applaus, dat maar niet wilde bedaren, gaf het publiek uiting aan zijn grote waardering van het gebodene. RUITERFEEST te BERGEN Als in 1947 zal ook nu weer door de streekcommissie van het Middengewest Noord-Holland van de Landelijke Ruitervereni- gingen een tocht door Bergen worden georganiseerd op Hemel vaartsdag. Om 12 uur zullen bij de Hertenkamp ruiters uit Heiloo, Schermeer, Starnmeer, Beemster, Purmer, Wormer en Bergen defi leren voor Burgemeester Dr. W. Huygens, om daarna een duinrit naar Bergen aan Zee te maken. Bergen's Harmonie zal weer opgewekte muziek doen horen. Zondag a.s. BEKERRONDE Aanv. 2.30 u. Terrein Nesdijk „DE PION" De uitslagen van de j.l. Vrij dag gespeelde schaakpartijen zijn Afd. I H. Diderich-G. Cijs 1—0 Prof. Dr N. Westendorp Boerma-G. Cijs 10 De andere partijen werden afgebroken. Afd. II H. Moraal-C. Houtman 10 J. Verburg-H. Moraal 10 C. Mienis-C. Houtman 1-rO P. Frans-J. Verburg 1—0 H. Moraal-P. Frans 10 BERDOS Zondag krijgt Berdos H. R. C. op visite uit Den Helder, om de K.N.V.B.-beker. H.R.C. bezet op het ogenblik de bovenste plaats en Berdos de tweede plaats. Het belooft dus een spannende, zeer mooie wedstrijd te worden. MODESHOW in het sterkenhuis In het volgens de cijferankers in de trapgevel uit 1655 daterende Sterkenhuis, dat een interessante verzameling klederdrachten en gebruiksvoorwerpen uit lang vervlogen tijden bevat, werd Dinsdagavond een soort mode show gehouden. Het waren geen elegante mannequins, die daar de nieuwste snufjes op het ge bied van de mode toonden, maar het waren een overgrootmoeder of bet-overgrootmoeder of mis schien wel een bet-oudovergroot moeder met haar man, die daar op z'n paasbest waren uitge dost. Zejfbewust en welgedaan stond daar de jeugdige schone uit de goeie ouwe tijd met haar vijf tot tien geplooide rokken, een roodbaaien, een geel met wit gestreepte, een grijs geruite enz. enz. Tot de kleding be hoorde verder een z.g. kroplap, een slonsje, een kort jakje, een witte doek en hoe de onderdelen verder mochten heten. Op het hoofd een zwart zijden mutsje, waarover een tweede mutsje van witte bewerkte tule, dan een oorijzer en nog een fijn be werkte muts. Het blozende ge zicht werd omlijst door een kaper. De bezoeksters stonden vol bewondering naar al. dat moois te kijken. Westfriese Bond v. Harmonie- en Fanfarecorpsen TE SCHOORL 6 EN 9 MEI Voorverkoop v. doorlopende kaarten a f 2,50 bel.), bij r N. Venneker, Groet J. Beeldman, Aagtdorp A. Bekker, Schoorl P. Blankenstijn, Station NA AFLOOP DANSEN; GROTE TENT Woensdag 5 Mei, 8 u., Zang, Muziek, Gymnastiek door plaatselijke verenigingen Entrée f 0,25 bel.) De heren van de schepping zagen er heel anders uit dan „zo'n kleine man met een con- fectiepakje an" uit onze tijd. Over het hemd droeg hij een hemdrok van blauwe bever en dan een kort damasten jasje met grote bloemen en zilveren knopen. Verder nog een jasje van zwart of gekleurd laken. Een kniebroek met kuitgespen, wollen kousen en lage schoenen met grote gespen completeerden het costuum. Ook de baby werd vroeger heel anders „ingepakt". Hoe al die grootouders, overgrootouders en bet-overgrootouders nog zo flink uit de kluiten konden groeien, mag velen een raadsel zijn, de verzameling hier is hoogst interessant en alleen al een gang naar het Sterkenhuis, Bergen's museum, waard. NATIONALE HERDENKING Ter gelegenheid van de Na tionale Herdenkingsavond op Dinsdag 4 Mei a.s. worden de ingezetenen dezer gemeente ver zocht, om die avond vanaf 6 uur de vlag halfstok uit te hangen en te 8 uur 2 minuten stilte in acht te willen nemen ter her denking van hen, die tijdens de oorlog voor ons vaderland zijn gevallen. De vergunnings- en verlofs lokaliteiten zullen op 4 Mei a.s. des avonds om 6 uur worden gesloten. Het Gemeentebestuur heeft het voornemen, om die dag des morgens te 11 ure bij het monu ment te Zijpersluis ter herdenking van de gevallen verzetsstrijders een bloemenhulde te brengen. UIT ALLE DELEN VAN HET BRITSE EMPIRE NAAR ONZE BOSSEN Een twintigtal oudere-jaars-stu- denten van de bosbouwfaculteit der universiteit van Oxford maak te dezer dagen een studiereis door Nederland. Er waren vertegen woordigers van alle delen van 't Britse Empireuit Engeland, Schotland, Ierland, Trinidad, Nw.- Zeeland, India, Pakistan, Malak- ka, Nigeria (Goudkust), Rhodesia, Palestina. W oensdagmorgen streek het hele gezelschap neer in hotel Van de Garde te Schoorl, na vorige dagen een bezoek te heb ben gebracht aan Breda, Chaam, 't Liesbos, Zundert, Eindhoven, Best, St. Oedenrode, Wagenin- gen, Apeldoorn, de N.O.-Polder, Emmen, Odoorn, Grollo, Schoon- lo, Dwingelo, de Wieringermeer polder. De organisator van deze trips, de heer Jansen, adj. hout vester in algem. dienst te Utrecht, was zo vriendelijk ons 's avonds na de vermoeiende tocht door de Schoorlse duinen nog enkele ogen blikken te woord te staan. De tocht was, begunstigd door prach tig weer, tot een groot succes geworden. Prof. H. G. Champion, onder wiens leiding de studiereis plaats vond, getuigde van zijn respect voor de Nederlandse bosbouw en achtte deze tocht van grote in structieve waarde. Stond men eerst wat sceptisch tegenover wat men te Schoorl zag, zodra het Staring- bos was bereikt, waren allen vol bewondering voor wat hier tot stand was gebracht. Het waren interessante, leer zame uitstapjes geweest. Morgen worden de bollenvelden nog even bezocht en dan gaat alles via Hoek van Holland weer huistoe. „DE RODE LEEUW" IN EEN NIEUW KLEED, Grote aanwinst voor Schoorl. Als de oude Krelis op de bier bank voor De Rode Leeuw, waar van Hildebrand in zijn Camera Obscura vertelt, nu eens even een kijkje kon nemen in wat toen de enige herberg van het dorp was, dan zou hij zijn ogen niet geloven. Maar ook voor de generatie van deze tijd moet de metamorphose, die De Rode Leeuw na de jongste restauratie heeft ondergaan, een volkomen verrassing zijn. Ieder, die Donderdagmiddag de in een een bloemenhof herschapen zaal binnentrad, zal hebben gedacht, wat burgemeester Mr. Jochems uit riep: 't Ts fantastisch. De burger vader noemde de restauratie bui tengewoon geslaagd, de zaal had *geen mooier en schoner kleed kunnen krijgen. De eigenaar werd alle lof toegezwaaid voor de ener gie, de volharding, die hij had getoond met in deze tijden zo iets tot stand te brengen. Van andere zijde werd betoogd, dat hier was voorzien in de behoefte aan een eerste-klas inrichting in mooi Schoorl, met het oog op de vele vreemde gasten. De zaal is niet alleen aan merkelijk vergroot, maar geeft door de eikenhouten lambrizering, het; rustige behang, de mooie schouw, de sprookjesachtige ver lichting met de antieke bellen- klokken en koperen kronen enz. enz. een rustige voorname indruk, waarin het aangenaam verpozen is. Hulde werd gebracht aan de tovenaars van al dit moois, aan de heren Jan Plas te Purmerend, de architect, G. de Groot uit Alkmaar, de aannemer met zijn beide rechterhanden Willem Zoon en C. M. Aubertijn, Spruyt en De Leeuw, die het stoffeerders- en schilderwerk hadden verzorgd. Van alle zijden werd de tegen woordige eigenaar, de heer P. Timmerman, geluk gewenst en de hoop uitgesproken, dat het hem gegeven mocht worden de uit 1564 daterende zaak, waaraan zijn vader 37 jaren en zijn grootvader 36 jaren hun beste krachten had den gegeven, tot steeds groter bloei te brengen. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,—

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1