BERGEN SCHOORL |l4 AA VRIJDAG 14 MEI 1948 25c JAARGANG No, 19 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef DE VROEDSCHAP BIJEEN De Raad kwam Dinsdagmiddag in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. Op deze zomerse dag verdiepten de vroede vaderen zich in de met cijfers gevulde papieren, om te overleggen hoe zij het best de eindjes aan me kaar konden knopen voor de 3418 zieltjes tellende huishouding. Niet minder dan f 788201,38 werd er nodig geacht. Gerekend werd op een algemene uitkering uit het gem. fonds van f 113847,93 en een bijzondere uitkering van f 47300. Bij hoofdstuk 2 van de be groting deelde de voorz. mede, dat de heer Roggeveen, directeur van gemeentewerken was afge keurd en binnenkort zijn ontslag aanvrage te gemoet gezien kon worden. Bij volkshuisvesting werd naar aanleiding van het verzoek om bij het treffen van voorzieningen ten behoeve van huisvesting niet te karig te zijn, opgemerkt, dat Bergen één van de duurste ge meenten is, wat geen verwonde ring hoefde te wekken, als men bedacht, dat in deze pension plaats de keuze beperkt was. Het hoofdstuk openbare werken gaf één der leden aanleiding er op te wijzen, dat de Eeuwige laan het vervoer niet meer kan verwerken. In de toekomst zal er evenals in Schoorl een zuiverings installatie moeten komen voor 't onschadelijk maken van het door de riolen afgevoerde. Bij een volgend hoofdstuk kwam het clubhuis van de Berger IJssportvereniging ter sprake zou het in verband met het nijpend te kort aan woonruimte geen aanbeveling verdienen dit om te bouwen tot een paar woningen B.IJ.S.V. zou desnoods een tent kunnen huren. Met de voorgestelde plannen tot aanstelling van een maat schappelijk werkster in samen werking met Egmond kon een der leden zich niet verenigenz.i. had Bergen daaraan geen be hoefte. Het voorstel werd warm verdedigd door de heer den Das en de voorzitter, die beiden wezen op het grote nut. Bij het hoofdstuk GEB deelde de voorzitter mede, dat de strijd nog niet beslist was. Erkennende, dat het bedrijf niet was, wat het moest zijn en dat modernisering heel wat zou kosten, meende het gemeentebestuur toch te moeten blijven aandringen op behoud. Bedoeling is zoetjes aan om te bouwen tot 220 Volt. Bij Woningbedrijf drong één der leden er op aan bij het onderhoud zo veel mogelijk re kening te houden met de bewoners. Tenslotte werd de begroting, die de gewone dienst sloot met f 788201,38 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 5 MEI Bergen's jeugd rond de Vrijheidsboom! Op de herdenkingsdag ver zamelden de leerlingen van de verschillende scholen zich rond de Vrijheidsboom en klonk het uit duizenden kelen: Alle man van Neerlands stam voelen zich der Vad'ren zonen, willen vrij op 't plekje wonen, dat hun tot een erfdeel kwam. Eigen meester, niemands knecht.... Burgemeester Dr W. Huygens wees de jonge mensen in zijn toespraak op de grote betekenis van onze bevrijding, op wat het zeggen wil als eigen meester, niemands knecht weer vrij te kunnen leven. Vol geestdrift hief de jeugd, de spes patriae, hierop het lied aan Wij willen Rolland houen, Ons Holland fier maar klein! Nadat de leerlingen hun bloemen aan de voet van de boom hadden neergelegd en begeleid door Ber gens Harmonie het Wilhelmus nog hadden gezongen, was dit gedeelte van de herdenkingsfees ten afgelopen. 's Avonds gaf Bergen's Har monie bij de Ruïnekerk een con cert, waarvan een grote menigte genoot. ONTHULLING MONUMENT D. A. KLOMP Toen, nu ruim een jaar geleden, onze bekende plaatsgenoot Dirk Klomp overleed, vormde zich spontaan uit de burgerij een com missie, onder voorzitterschap van burgemeester Dr W. Huygens, om de nagedachtenis van de man, die zoveel voor de bloei van Bergen heeft gedaan, op enigerlei wijze te eren. Als vorm hiervoor koos zij een eenvoudig gedenk teken, op te richten op het graf van Klomp, op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkedijk. Verschillende kunstenaars wer den uitgenodigd hiervoor een ontwerp te maken en de keuze viel op dat van onze plaatsgenote Mevrouw J. Kouwenaar-Bijlo, een jonge beeldhouwster, oud-leerlinge van de Rijks-Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Dezer dagen is het door haar ontworpen en uitgewerkte relief gereedgekomen en op Zaterdag 22 Mei a.s., des namiddags half vier, zal het monument worden onthuld. Het is uitgevoerd in Oberkirchner zandsteen en plm. 2 m hoog. Het relief stelt voor: een denkende vrouwenfiguur, een ganzenveer in de hand, die rust op haar schoot, waarvan een papyrusrol afhangt. Een opstij gende vogel symboliseert de vrije gedachte, een boom is het zinne beeld van het leven. Boven het relief leest men: D. A. KLOMP 1 Februari 188319 Februari 1947 en op een aan de voet van het monument liggende steen, is in oud-romeins lettertype, deze op dracht ingehakt samenvatting van zijn vruchtbare werkzaamheid op verschillend gebied en van zijn nobele persoonlijkheid Aan de journalist, Bouwer aan Bergen's welvaart en aan het geluk der Menschen. De Burgerij. BLOEDTRANSFUSIE COMMISSIE Bergen en omstreken De bloedtransfusie-Commissie vraagt uw aandacht om haar taak thans te kunnen opnemen en te bestendigen. Het is nodig daartoe een over zicht te geven, zij het in zeer korte: vorm, van de stand van zaken met betrekking tot het werk van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis. Deze dienst heeft in hoofdzaak twee taken en wel: le. De voorziening met bloed voor zieken en gewonden in tijden van oorlog en vrede, bloed dat bewaard wordt bij de z.g.n. bloedbank. Dit bloed is beperkt houdbaar en het moet in tijden van grotere behoefte (oorlog, rampen) in versneld tempo ge wonnen kunnen worden bij de bloedgevers (donors). Deze donors moeten van te voren in groepen (bloedgroepen) geclassificeerd zijn en aan hoge eisen, wat betreft hun gezondheid, voldoen. 2e. De voorziening met gedroogd bloedplasma, dat is bloed dat ontdaan is van de bloedcellen en daarna op een bepaalde wijze gedroogd, in flessen onbeperkt bewaard kan worden. Deze stof is een levensreddend geneesmiddel bij bepaalde onge vallen en ziekten. Het wordt gewonnen van vrij willigers die niet van te voren in bloedgroepen behoeven te worden gerangschikt en aan wier gezondheid ook niet zo strenge eisen behoeven te worden gesteld. Zij worden dan pok van te voren niet gekeurd. De bloedtransfusie-commissie in Bergen vat haar taak nu als volgt op: A. Medewerking aan de Bloed transfusiedienst van het Rode Kruis door hulp te bieden bij het vinden van donors en het winnen van bloed voor de plasmabe reiding. B. Medewerking om, bij gebleken behoefte, bloed te winnen voor de bovengenoemde bloedbank. Alvorens dit bloed te winnen zullen de donors in bloedgroe pen worden ondergebracht en zij zullen een strenge keuring moeten ondergaan. De bij de commissie bekende donors worden binnen kort opgeroepen voor de keuring. Van haar en hem zal, bij ge bleken behoefte, gevraagd worden een halve liter of minder van hun bloed ter beschikking te stellen. Wij merken hierbij op dat dit bloedverlies geer nadelige ge volgen voor een donor oplevert, terwijl bovendien nog extra bonnen worden verstrekt voor het verkrijgen van eieren en vlees. C. Ten derde wil de bloedtrans fusie-commissie, zoals zij dat steeds gedaan heeft, blijven medewerken aan de rechtstreekse bloedtrans fusie bij plotselinge ziekten en ongevallen in de onmiddellijke omgeving. Voor elk van de drie hierboven genoemde taken roept de bloed transfusie-commissie Bergen thans haar en hem op, die bereid zijn bloed af te staan. Administratief is de Bloed transfusie-Commissie gezeteld in de Apotheek ,,d' Oleander", Sta tionsstraat 6 te Bergen, van 8—18 uur, telefoon 2727. Tenslotte deelt de Commissie nog mede dat de vertraging in de oproep aan de reeds inge schreven donors haar oorzaak vindt in de splitsing van donors in 2 groepen (zie hierboven onder sub 1 en 2). Naar wij vertrouwen zal bedoelde keuring niet lang meer op zich laten wachten. De Bloedtransfusie-Commissie Dr W. Huygens, Burgemeester, Voorzitter;. G. van Terwisga, Secretaris; W. de Vries, Gem. Secretaris; A. H. van Gelder, arts; H. W. J. M. Poot, arts; J. M. P. Lugten, arts. UNIE VAN VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS De opbrengst van de inzame ling van de tentoonstelling „de Vrouw van 18981948", ge organiseerd door de U.V.V., be draagt: f 786,80. Namens het Bestuur van de afd. Bergen onze hartelijke dank aan allen die ons hielpen tot dit mooie resultaat te komen. Zoals U misschien bekend is, worden er van tijd tot tijd voor de radio causerieën gehouden in het kader der tentoonstelling, zo ook op 11 Mei (12.30 - 12.40) en op 1 Juni. A. Huygens-Bruynzeel, Pres. H. F. Bierman-de Bruyn, Secr. DE BLAUWE WEEK IN NEDERLAND Elk jaar van Hemelvaart tot en met Pinkstermaandag houden de drankbestrijders van alle scha keringen hun strijdweek, waarin ze gezamenlijk het Ned. Volk hun eensgezinde wil tonen een einde te maken aan de drank ellende, die het deel is van tienduizenden landgenoten. In deze week wordt tevens met na druk naar voren gebracht de economische voordelen en niet te vergeten de morele winst bij een drastische inperking van het alcoholgebruik. Dat enkele volksgroepen de ogen open gaan voor de gevaren die onze volkskracht in hoge mate bedreigen, blijkt uit het blad van de Amsterdamse onder wijzers, waarin de alarmklok wordt geluid. De Christelijke en Neutrale blauwen gaan tot het Nederlandse volk en doen een dringend be roep op de nuchtere zin, die ons volk eigen is: Bezint U op de gevolgen, die een afzakken naar voorbije drinkgewoonten zou heb ben voor het opgroeiend geslacht. Ouders, voedt uw kinderen alcoholvrij op: het jonge orga nisme wordt licht geschaad. In het belang van het Ned. Volk vragen wij uw steun voor de drankbestrijding tot heil van de jeugd. De sluitingsdemonstratie, waar aan alle verenigingen deelnemen, is dit jaar in Haarlem op Pinkster maandag. De landelijke collecte is in de Pinksterweek. RUITERFEEST Op de wonderschone Hemel vaartsdag draafden 's morgens van alle zijden de ruiters uit Heiloo, Schermeer, Starnmeer, Beemster, Purmer, Wormer en Bergen het mooie Bergen binnen om zich te verzamelen bij de Komlaan. Vandaar ging het met Bergens Harmonie voorop naar het van Reenenpark, waat in stap, draf en in linie en stap ge defileerd werd voor Gemeente bestuur en VVV-bestuur. Ten slotte werd een carré geformeerd en onder de tonen van het Wil helmus de vaandel en ruitergroet gebracht. Burgemeester Dr W. Huygens heette de ruiters harte lijk welkom en riep hen een tot weerziens toe. Dr Bom, voorz. van de Landelijke Federatie N.- Holland dankte voor de hartelijke ontvangst. Hierna maakten de ruiters een duinrit naar Bergen aan zee, waar de inwendige mens wat versterkt werd, voor de terugtocht werd aanvaard. Het voor ruiter en paard bijzonder gunstige weer maakte de tocht tot een waar ruiterfeest. UITSLAG VERLOTING van Tuin- en Oostdorp op 9 Mei 1 1742 7 774 2 4025 8 3904 3 632 9 992 4 3231 10 4604 5 3293 11 3248 6 2065 BERGER LUCHTPOST Zondag 9 Mei werd gevlogen vanaf Roosendaal, afstand 126 km. De duiven werden gelost om 9.30 uur, aankomst eerste duif 11.32 uur. 1 N. Vrasdonk, 2 W. Heijstra, 3 N. v. d. Kamer, 4 P. Olden burg, 5 Nic. Volkers, 6 J. Heid- buurt, 7 C. Pijper, 8 H. Druiven. DE JEUGD VAN BERGEN KAN WEER ZINGEN Het Bestuur van de Koorver. „Bergen" heeft op aandrang van enkele leden besloten weder een kinderkoor op te richten. Mevr. Morée-Dol verklaarde zich bereid de leiding te nemen. Donderdag 20 Mei a.s. zal de eerste repetitie gehouden worden in het verenigingsgebouw, Karei de Grotelaan, des middags van 4.30-5.30 uur. Meisjes en jongens vanaf 6 jaar vragen jullie je Ouders Jid te mogen worden van dit kinder koor en als je hiervoor toestemming krijgt kom dan op 20 Mei a.s. om je als lid op te geven. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit nummer. TUIN- EN OOSTDORP De bekende buurtvereniging „Tuin- en Oostdorp" organiseerde Zaterdag en Zondag een fancy- fair, waarvan de baten zullen worden aangewend voor het jaar lijkse vacantiereisje, datdekinderen weer zal worden aangeboden. Het waren twee dagen van gezellig heid en amusement, er werd druk gehengeld, geschoten, met ringen geworpen, koek gegeten en wat maar meer geld kon over hevelen uit de zakken der tal rijke bezoekers in de kas van de buurtvereniging. Dat er een druk gebruik werd gemaakt van de mooie dansvloer, behoeft geen vermelding: Terpsichore heeft nu eenmaal vele vereerders in deze streek. WOLMANISEERBEDRIJF GEOPEND De afd. Schoorl van de LTB opende Zaterdagmiddag op het terrein van C. Rietveld haar „Wolmaniseerbedrijf", een inrich ting om hout afdoende te be schermen tegen verrotting. De voorz., de heer N. Kaag, wees er in zijn openingswoord op, dat men hoopt met deze in richting de productiekosten van boer en tuinder wat te kunnen verlagen: in land- en tuinbouw toch wordt heel wat hout ge bruikt voor broeiramen, kratten, heiningpalen, enz. enz., waarbij door hoüfverrotting aanzienlijke regelmatig terugkerende on kosten ontstaan. De heer H. W. Bor uit A'dam, vertegenwoordiger van de N.V. Garantor, gaf een uiteenzetting van het proces, dat reeds in een 300 plaatsen een groot succes had geboekt. De tot heden aan gewende conserveringsmiddelen, als aanbranden, carbolineum, kopervitriool bleken slechts tijde lijk te helpen. Hier wordt ge bruik gemaakt van een zout, naar de uitvinder Wolmanzout genoemd. In een 3 pet. oplossing ondergedompeld gedurende 5 tot 14 dagen, wat afhangt van de dikte en de aard van het hout, en daarna langs natuurlijke weg gedroogd, is het hout blijkens veeljarige ervaring, beschermd tegen verrotting, hebben de weeMkd „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat '125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs10 ct. pej- m.m. met een minimum van f 1,—1

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1