99 99 BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE EGMOND-BINNEN VRIJDAG 21 MEI 1948 25e JAARGANG No. 20 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, EgmoncLBinnen en Egmond a. d. Hoef LUILAKVIERING Geen nachtegalenzang, maar ketelmuziek 1 „Die mi morghen wecken sal, dat salder wesen die nachtigal, die nachtigale soete zong Pallieter, dat het klonk over de Nethe, vertelt Felix Timmermans ons. Te Bergen was het Zaterdag geen nachtegalenzang of zelfs maar hanengekraai, dat de in woners wekte, maar velen werden al om drie uur in de ochtend uit hun dromen opgeschrikt door ketelmuziek, door een hels lawaai met blikken bussen en pannen. Het was „luilakdag," de Zater dag vóór Pinksteren, waarop in vroegere jaren de langslapers wat in de maling werden ge nomen. Ter ere van deze een- gat-in-de-dag-slapenden werden dan liedjes gezongen als Luilak, slaapzak, beddezak, kermispop, staat om negen ure op Wie op Luilakdag het laatst opstond, moest zorgen voor „warme bollen" en wie het laatst op het werk verscheen, moest trakteren. Over de oorsprong van dit gebruik schijnt niets be kend. Helaas is het „feest" later ontaard in een echt kwajongens- feest met straatschenderij, brand jes enz. enz., zodat de heilige Hermandad zich op verschillende plaatsen genoodzaakt zag in te grijpen en men elders heeft ge tracht de luilakviering in betere banen te leiden. Ligt hier mis schien een taak voor een ver eniging als de in 1945 opgerichte jongerenbond „Ons Bergen", die o.m. heette te streven naar hand having van traditie en folklore? BERGER SPORTVER ENIGING „BERGEN" vergadert B.S.V. hield een druk bezochte algemene ledenvergadering in haar clublokaal „De Oude Prins". De voorzitter,-de heer J. Vasbinder, memoreerde in zijn openings^ woord, dat een voorspoedig jaar achter ons ligt. Met het oog op de lange agenda verzocht hij de vergadering de besprekingen za kelijk en opbouwend te voeren. De notulen werden na een kleine opmerking goedgekeurd. Van de afd. Noordholland vandeK.N.V.B. was bericht ingekomen, dat er geen bezwaren bestonden tegen het houden van seriewedstrijden op 5 en 12 Sept. a.s. en verder, dat leden van erkende verenigingen om deel te mogen nemen aan bedrijfsvoetbal, een verklaring moeten kunnen overleggen van hun vereniging. In het uitgebreide jaarverslag belichtte de secretaris nog eens verschillende hoofdzaken uit 1947 de terugkeer in de grote bond, de ingebruikneming van de tribune, de succesvol verlopen wedstrijden om de wisselbeker „De Berge- naar". Het ledental was van 132 gestegen tot 150 met daarnaast een jeugdafdeling van 30 leden. Met klem werd nog eens aange drongen op training. Financiën De Kascommissie rapporteerde, dat zij alle stukken en bescheiden in de beste orde had bevonden en adviseerde tot déchargering van de penningmeester. De ver gadering volgde dit advies. De rekening -van de penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 3782,11. Er was een batig saldo van f 293,89 (het beginsaldo bedroeg f 410,07). Er werd lang van gedachten gewisseld over de vraag, hoe men de financiële moeilijkheden het hoofd zou kunnen bieden, met het resultaat, dat een grote meerderheid zich uitsprak voor het plaatsen van renteloze voor schotten. Daarnaast zal moeten woeden bezuinigd op de reis kosten van de spelers. Uit de verslagen van de elftal commissie en de jeugdcommissie stippen we aan dat op de club avonden met de uit het spoor gelopen jeugd sterk de behoefte aan jeugdleiders gebleken was. De P.P.Commissie rapporteerde dat de rekening sloot met f 3096,80. Het voordelig saldo bedroeg f 272,22. Bestuursverkiezing In de plaats van de aftredende voorzitter, die zich met het oog op zijn drukke bezigheden niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. C. v. Zoonen. In de andere vacatures werd voorzien door de verkiezing van de heren J. Tuyn, W. Nap en Hottentot. De nieuwe voorzitter bracht de scheidende voorz. de heer J. Vasbinder, hulde en dank voor alles, wat hij voor B.S.V. had gedaan. Nadat nog verschillende com missies waren benoemd, volgde sluiting. TUIN- EN OOSTDORP met „'n Huis vol herrie" De buurtvereniging Tuin- en Oostdorp amuseerde zich Donder dagavond in De Rustende Jager kostelijk met deze klucht van Stephens en Linton. Als Mevr. Gilford, op eerbie dige afstand gevolgd door haar met pakjes overbelaste echtvriend, als een furie de woning van haar schoonzoon binnenstuift, dan is het gedaan met de rust in diens woning en.... aan deze zijde van het voetlicht, waar het publiek zich kostelijk amuseert om al die zotternij. Als dan nog de door 't verschijnen van auto's op non activiteit gestelde paardenarts in actie komt, dan lijkt het wel een gekkenhuis. Met deze drie figuren, prachtig gespeeld door Mw Mays, en de heren J. M. Zoons en J. Winkel, aan de spits, hebben de spelers de buurtgenoten weer een avond van gezelligheid en amu sement bezorgd, als onvergetelijk slot van dit seizoen. De voorzitter van T. O. de heer J. Winkel, kon zijn buurtgenoten de heuglijke mede deling doen, dat de fancy-fair schitterend geslaagden het zomer- reisje van de kinderen weer ver zekerd was. BERGER LUCHTPOST le Pinksterdag werd gevlogen vanaf Vilvoorde (België), afstand 196 km. Duiven gelost om 7.30 uur; aankomst le duif 10.50 uur. 1. N. v. d. Kamer. 2. N. Vras- donk. 3. P. Oldenburg. 4. W. Heijstra. 5. C. Pijper. 6. J. Heid- buurt. 7. Nic. Volkers. 8. H. Druiven. TERUGKEER MILITAIREN Met het troepentransportschip „Johan van Oldebarneveldt" zijn op 19 Mei 1948 uit Indië naar deze gemeente teruggekeerdSgt. J. H. Kollmer, Dorpsstraat 3 en Adj.O.O.' L. Muijtjens, Zuidlaan 5. DE RODE KRUIS-KOLONNE IN ACTIE De Rode Kruis Kolonne afd. Bergen had op de drukke Hemel vaartsdag weer verschillende pos ten uitgezet. We vernemen, dat zij weer veel nuttig werk heeft kunnen verrichten. Bij het ruiterfeest werd een der deelnemers van zijn hoge zetel geworpen bij de Sluislaan. De Rode Kruisauto vervoerde de zandruiter naar 't ziekenhuis te Purmerend. Van de tippelaars bij de ster- tocht deden een twintigtal een beroep op de Rode Kruis-mensen. In de speeltuin liep een meisje een verwonding op aan de knie en werd na voorlopig verbonden te zijn, ter verdere behandeling vervoerd naar Dr Van Gelder. Een meisje, dat te Schoorl bij het duin een verwonding opliep, werd eveneens geholpen door de trouwe wachters langs onze wegen. Concert in de Ruïnekerk Zondagmiddag a.s. wordt het publiek in de Ruïnekerk een hoogstaand kunstgenot geboden de heer G. Hop zal dan de „Chaconne" van Joh. Seb. Bach voordragen, waarmee hij zijn solistendiploma van het conser vatorium behaalde. Mevr. T. Vis-de Boer, een be kend organiste te Alkmaar, zal ook een paar solowerken voor orgel spelen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in ons nummer van 14 Mei. BEVOLKING BERGEN Het aantal inwoners, dat op 1 Maart j.L 8180 bedroeg (3723 mannen en 4457 vrouwen) steeg in de loop der maand tot 8188 (3728 m. en 4460 vr.) Geboren 24 (10 m., 14 vr.), overleden 4 (lm.,3vr.), gevestigd 58 (23 m., 35 vr.), vertrokken 70 (27 m„ 43 vr.). PARTIJ VAN DE ARBEID Afd. Schoorl Op Vrijdag 28 Mei a.s. belegt de afd. Schoorl van de Partij van de Arbeid een openbare avond in de zaal van de heer Nic. Schuyt te Schoorl. Als spreker zal op treden de heer Jan Schilthuis, 2e kamerlid, die zal spreken over de politieke zijde van de algemene sociaal-economische en financiële vraagstukken. .De heer Schilthuis heeft een speciale studie gemaakt van het middenstandsvraagstuk, zodat wij alle middenstanders uit Schoorl en Bergen aanraden deze buitengewoon deskundige spreker op dat gebied te gaan horen. De avond zal om half acht be ginnen om bezoekers in de ge legenheid te stellen vragen te doen, of met de spreker van ge dachten te wisselen. Zie voor nadere bijzonderheden advertentie in het volgend num mer van „De Duinstreek". SCHOORLSE KUNSTKRING „De Flierefluiters" uit Lands meer zullen op Zondag 30 Mei des avonds acht uur, voor de leden van de Schoorlse Kunstkring, in de zaal van de heer Nic. Schuyt een opvoering geven van Sonna, het bekende Indisch Toneel- spel van Jan Fabricius. Het stuk speelt in het jaar 1916, in de achtergalerij van een kapiteinswoning in een stadje aan de kust van Java, en is ingestu deerd door Adolf Bouwmeester. Gelet op het gunstige onthaal, hetwelk het stuk bij verschillende opvoeringen van de Flierefluiters mocht ontvangen, belooft deze vierde uitvoering, welke in de loop van het seizoen voor de leden van de kunstkring wordt gegeven, een waardig besluit van het seizoen te worden. Voor niet-leden zijn nog enkele plaatsen ad f 1,50 (belasting in begrepen) des avonds aan de zaal verkrijgbaar. NATIONALE RESERVE De Minister van Oorlog heefr besloten, dat ook na 15 Mei j.l. nog de gelegenheid zal openstaan, om zich aan te melden voor een dienstverband bij de z.g. Nationale Reserve. De aanmelding kan geschieden ten Gemeentehuize, alwaar des gewenst nadere inlichtingen wor den verstrekt. VERGADERING V.V.V. Woensdagavond had in de zaal van Hotel Duin en Dal de voor jaarsvergadering plaats van de V.V.V. onder leiding van de heer M. Niele. Voorgelezen werd een schrijven van de Redactie van de Duin streek, waarin werd aangeboden om de 14 dagen een speciaal nummer huis aan huis te laten bezorgen, in de geest van de vroegere Badbode. De heer Belleman deelde mede, dat hij binnenkort „Het Contact met de Egmonden" weer hoopt uit te geven. De V.V.V. was van oor deel, wat door de leden gedaan/ kan worden, niet door buiten staanders moet worden gedaan. De kascommissie, bestaande uit Mej. de Graaff en de heer G. van der Schinkel bracht bij monde van de laatste verslag uit van het onderzoekvan de kasbewijzen. Spreker stelde voor de penning meester te dechargeren. De Voor zitter bracht aan de secretaris en de penningmeester dank voor resp. het jaarverslag en het be heer over de gelden. De heer C. Wijker bracht ver slag uit van de kunsttentoon stelling. Dank zij de hulp van de voorzitter, aldus de heer Wijker, werden de moeilijkheden, waar voor wij aanvankelijk stonden, spoedig opgelost. In totaal werd de tentoonstelling door 4019 personen bezocht. De voorzitter dankte de heer Wijker voor zijn verslag en wees in het bijzonder op het grote belang dat deze tentoonstelling voor Egmond aan Zee geweest is. Bij de bespreking van de be groting over 1948 kwam vanzelf het vuurwerk ter sprake, want dit mooie schouwspel, dat jaarlijks tienduizenden bezoekers trekt, moet dit jaar weer doorgang vinden en de leden verklaarden zich bereid om daarvoor in de zomer een extra bijdrage te geven. 1 De heer Jonker deelde nog mede, dat het ledental der ver eniging nog steeds groeiende is, en dat op het ogenblik reeds 360 leden staan ingeschreven. In de maanden Juni, Juli en Augustus zullen feesten worden gehouden. Daar in de maand Juni slechts ouders met nog niet schoolgaande kinderen hier ver blijven, is voor deze maand ge dacht aan een ballonwedstrijd. Verder zijn er plannen voor een groot L,unapark in de buurt van Pompplein. Aan het muziekcorps uit Egmond-binnen zal gevraagd worden gedurende het badseizoen een of mee/ concerten te geven. Dan natuurlijk het traditionele vuurwerk. De schipper van de Reddingboot deelde mede, dat in het a.s. badseizoen, voor het eerst na de oorlog, wanneer de zee daartoe wild genoeg is, weer demonstraties of oefeningen met de motorreddingboot „President Steyn" worden gehouden. De voorzitter deelde nog mede, dat er dit jaar ook gelegenheid tot ezeltje rijden is op het strand. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met de wens, dat het dit jaar weder om voor Egmond aan Zee een goed jaar moge worden en spr. twijfelde er niet aan, of de 4000 bedden, die dit seizoen klaar staan, zullen allen verhuurd worden. DE PINKSTERDRUKTE De NACO reed de gehele dag met extra materiaal Dank zij het mooie zomerweer trokken reeds vroeg velen door de Voorstraat naar het strand te Egmond aan Zee. Een onafge broken rij fietsers en auto's reed tot plm. 4 uur in de namiddag strandwaarts. Op geregelde tijden brachten de Naco-bussen grote groepen bezoekers aan. Dank zij de goede verbindingen komt Egmond aan Zee dè laatste jaren meer en meer in trek bij de lief hebbers voor zee en strand. Het onmiddellijk aan het strand gelegen dorpje met de bekende levendigheid en gelegenheden voor verfrissingen voor elke beurs, n.l. aan de Boulevard en in het dorp is hier natuurlijk niet vreemd aan. De strandbedrijven hadden reeds strandstoelen en tentjes op het strand geplaatst. De Egmondzeeër reddingsbri gade was ook beide dagen pa raat, de bekende tent voor eerste hulp was voor de Pinksterdagen al op het strand geplaatst. Aan het Zuiderstrand staat ook de bekende tent voor het op bergen van badtentjes en stoelen weer, zodat we met recht kunnen zeggen Het seizoen is begonnen. Tegen 4 uur begon het strand zachtjes aan leeg te worden. De Naco zorgde voor een ge regelde afvoer en in de Voor straat trok de stoet in tegenge stelde richting. Des avonds had in de zaal van „De Vergulde Valk" een gezellig bal plaats. DE EGMONDEN De uitslagen van Donderdag j.l. luiden le afdeling C. BlokP. Zijp 0—1 J. ZijpJ. Koopman 01 W. de GraaffG. Stam 01 H. FranseJ. van Don 01 J. de WaalA. Heere 1—0 3e afdeling J. Vendelde Vries 10 K. BlokHopman 10 Waarschuwing aan de ouders De ouders, die in de buurt van de Prins Hendrikstichting wonen, maken wij er op attent, dat zij hun kinderen waarschuwen, niet in de mast van de Stichting te klimmen, daar dit voor de kinde ren gevaar oplevert. Fanfarecorps „EENSGEZINDHEID" Onder leiding va'n haar direc teur, de heer P. N. Joozen uit Krommenie nam het 'fanfarecorps „Eensgezindheid" deel aan het Ueeldtod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,—

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1