If/eeMlad 99 99 Onthulling monument Dirk Klomp VRIJDAG 28 MEI 1948 25c JAARGANG No. 21 v Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef Burgemeester en wethouders, raadsleden, comité-leden, VVV, besturen van Bergen en Schoorl en een talrijke schare van vrienden verzamelden zich Zaterdagmiddag rond het graf van D. A. Klomp om getuige te zijn van de ont hulling van het monument, dat daar door Bergen werd opgericht om de nagedachtenis te eren van de „Bouwer aan Bergen's wel vaart en aan het geluk der Mensen", zoals het is uitgedrukt op de aan de voet van het mo nument liggende steen. Burgemeester Dr W. Huygens memoreerde na de onthulling, hoe dit monument, dank zij het initiatief van de vele vrienden en het ta lent van een jonge beeldhouwster, dochter van 'n intiem vriend van de ontslapene was tot stand gebracht en hoe allen daarmee uitdrukking wilden geven aan hun genegen heid, vriendschap, dankbaarheid. Het zou het nageslacht verkon den „hier ligt een goed mens be graven". Symbolisch was hier uitgedrukt, hoe de vrije gedachte op een papyrusrol was vastgelegd. Spr. eindigde met de hoop uit te spréken, dat Mevr. Klomp dit huldeblijk wel zou willen aanvaarden. Een broer van de overledene, de heer P. Klomp uit Voorburg, sprak, mede namens de weduwe en verdere familie een woord van dank voor dit mooie blijk van waardering en van mede leven. Spr, liet de ontslapene nog eens weer herleven voor zijn vele vrienden door te herinneren aan zijn prachtige arbeid, zijn strijd, zijn grote naastenliefde, zijn vrijheidszin, zijn groot or ganisatorisch talent. Mevr. Klomp bracht tenslotte dank aan allen, die hadden mede gewerkt aan het tot stand komen van dit monument. OPENLUCHTTHEATER Voorlopig speelplan 1948 Het prachtig gelegen open luchttheater van de VVV te Bergen, dat het vorige jaar duizenden bezoekers trok, belooft ook in het komende seizoen weer in het middelpunt der belangstelling te zullenstaarr. Het gezelschap „De Bergense Spelers", dat in '47 onder leiding van J. A. Haak man enige malen in het tot de nok gevulde theater „De Para dijsvloek" van Alph. Laudy op voerde, dat grootse „treurspel van de mensheid," dat in deze ongerepte natuur op zo n ideale zomeravond zo'n machtige indruk maakte, zal hiervan op 14 Juli en 15 Aug. een heropvoering geven. Waar de auteur zelf ge tuigde, dat deze vertolking door „De Bergense Spelers" een der beste was, die hij ooitaanschouwde, mogen de bezoekers weer avon den van hoog kunstgenot ver wachten. Naast „De Paradijsvloek" staat voor '48 een blijspel van onze 18e eeuwse dichter Pieter Langen- dijk op het programma. 25 Juli, 4 en 25 Aug. zal wordenver toond „Don Quichot op de brui loft van Kamacho". De auteur ontleende de stof voor dit in 1711 voor het eerst in de Am sterdamse Schouwburg en wel driemaal achtereen met veel toe juiching gegeven blijspel aan de bekende roman van Cervantes. De beide hoofdfiguren zijn Don Quichot de la Mancha.een edel man mef ndbel karakter, die zich inbeeldt een dolend ridder te wezen en zijn schildknaap Sanche Panse, die het meest op eigen voordeel is gesteld. De strekking van dit blijspel (Langen- dijk toch ging bij het schrijven van zijn blijspelen uit van het idee, dat men de mensen kon verbeteren door hun lachende de waarheid te zeggen. Het to neel moest dienen tot verbete ring der zeden). Bazilius, een der figuren, zegt het in zijn slot woord: „Zo ziet men, dat het verstand het geld te boven gaat", wijsheid gaat boven geld. De Bergense spelers zijn reeds maan denlang aan het repeteren en zullen dit spel van liefde en list, van spot en zotternij tot een zomeravondfeest voor oog en oor maken, waartoe de prachtige Spaanse costumes, de nieuwe verlichting en niet te vergeten het theater zelf in zijn onver getelijke avondschoonheid het hunne zullen bijdragen. De Berger Brandweer op excursie De Berger brandweer meldt ons 't volgende. Dinsdag 18 Mei, 's morgens 7 uur, was er een ongewone drukte bij de brand weerkazerne aan de Karei de Grotelaan. Was er brand? Neen! De burgerij kon gerust zijn. De mannen gingen een dagje uit. wat hun wel eens toe komt na een jaar van veel oefenen en paraat zijn. De commandant had zijn maat-' regelen goed genomen. Doel van deze reis was Den Haag, alwaar een tentoonstelling was van het Brandweerwezen. Met 5 autp's werd de reis aangevangen. Eerst naar Schiphol waar men de brandweer be zichtigde, ook daar kon men zien, dat men dag en nacht paraat is met het schuimkanon. Dat is hun voornaamste blus middel. Water wordt er practisch niet gebruikt. Na de technische rondleiding werd besloten om eens te gaan vliegen. Een waarachtig 11.15 uur ging de Berger brandweer de lucht in. Een sensatie op zich zelf. Hierna zette men de reis voort naar Den Haag. Daar ging men naar de ten toonstelling, niet vermoedend dat het f.o gauw zou zijn afgelopen. Om 14.30 uur ging plotseling het bericht door, ernstige brand in ,,'t Paleis Noordeinde" Al vlug werd besloten er ook heen te gaan. Als brandweerman zijnde kun je dit niet best laten. Daar aangekomen was alles reeds afgezet door politie. Maar onze commandant wist spoedig de Haagse politie te bewegen ons door te laten. En zo waren de Bergenaren in staat de brand van nabij te zien. Heel jammer dat we onze spuit niet bij ons hadden. We hadden zeker onze krachten ge geven. Terug in Amsterdam lieten wij ons na deze bewogen dag de maaltijd goed smaken. Tot besluit ging men nog naar een toneelstuk (Fluffie neemt de leiding). Na afloop trok men voldaan huiswaarts, waar men zo tegen middernacht arriveerde. LIEFDADIGHEIDS CONCERT Ten bate van het deze winter opgerichte Prov. Centrum der Ned. Herv. Kerk, dat zich ten doel stelt de opbloei van het Kerkelijk godsdienstig leven te bevorderen, werd Zondagmiddag in de Ruïnekerk een liefdadig heidsconcert gegeven door Gx Hop viool en Tine Vis-de Boer, orgel. De belangstelling had groter kunnen zijn, slechts een vijftigtal personen genoot van dit muzikale uurtje. De organiste opende het concert met „Grand Choeur" van Cesar Franck en speelde later nog als soliste liet mooie „Priere" uit Suite Gothique van L. Boëll- man. De heer Hop speelde als hoofdnummer „Chagonne" van Joh. Seb. Bach en boeide zijn auditorium met een prachtige vertolking. Het programma be stond verder uit i werken veor viool en piano, waarbij het samen spel van beide artisten viel te bewonderen. Vermeld dienen vooral „Fuga" van Rust, „Arie" van Tartini, „Adagio" van Spóhr en het slotnummer „Vertroosting" van Rudnick. VOOR VEILIG VERKEER 65 leerlingen van de openbare scholen te Bergen en te Schoorl en de R.K. Jongensschool te Ber gen bewezen Vrijdagmorgen de regels voor een veilig verkeer goed te kennen en toonden tevens deze regels stipt te kunnen toepassen, daarbij in acht nemend de nodige voorzichtigheid. Nadat ze enige dagen geleden een schriftelijk examen hadden ondergaan, legden ze op deze morgen onder het wakend oog van de heren R. Edzes, opper wachtmeester, commandant v. d. verkeersgroep v. d. rijkspolitie te Alkmaar en G. Diepman, opper wachtmeester groepscommandant te Bergen, proeven van bekwaam heid af op de weg, waar ze een twintigtal controleposten hadden te passeren. Burgemeester Dr. Huygens kon 's middags aan 65 jongens en meisjes het diploma „Verbond Verenigingen Voor Veilig Ver keer" uitreiken. 6 kregen een eer volle vermelding, zij hadden geen enkel foutje gemaakt. Het waren K. Verwer, S. Sevenhuyzen, E. Schotten, G. D. J. Rikkerink, J. Nijdam en E. J, Stapper. De andere gediplomeerden waren L. v. d. Berg, B. Postma, J. S. Jansen, A. Tamis, M. G. Dorré, J. Arkenbout, D. Dibbets, J. Pel,% A. Borsjes, T. Eriks, W. Re- meyer, T. Bijkerk, C. de Boer, D. Houtman, J. Schoen, A. Kemp, H. T. Middendorp, A, v. d. Mey- den, W. Winkel, E. V. Schuyl, J. Kieft, T. Nieuweboer, G. H^ Vriesman, A. Klomp, S. Zoll, T. Schermerhorn, J. L. Kaptijn, H. D. Kers, K. Strooker, K. Smit, E. Houttum, P. Kloosterboer, W. v. Kampen, G. C. N. Franken- molen, H. Smit, J. Heystra, J. Hopman, A. Rinkel, C. F. Gie- ling, J. v. Straten, J.- J. Leijen, S. M. Otten, J. Rosse, P. Zoon, H. Groenewoud, C. Roozendaal, J. Hideg, H. J. Bleeker en L. Visser, allen te Bergen en de Schoorlers T. Kroon? M.'de Jong, A. Jonger- ling, D. ten Wolde, M. Schuyt, A. Komdeur, R. Knapen, Fl. Scher mer, Br. Beek en J. de Groot. Aan negen leerlingen kon geen diploma worden uitgereikt, maar, zij zullen het een volgende keer stellig beter doen en dan een eer volle vermelding behalen. Nadat de burgemeester nog gé- wezen had op het grote belang van goede kenners van de ver keersregels en de juiste toepas sing ervan door elke weggebrui ker. vooral in een dorp als Ber gen, volgde er voor de jeugd nog een prettige verrassingenige mooie filmpjes. CLANDESTIENE VESTIGING Een jong paartje nam onge vraagd zijn intrek in een gedeelte vah het perceel aan de Ruïnelaan, bewoond door de familie Kraak man en richtte zich daar be haaglijk in. Dezer dagen kwam de hoofdbewoner tot de ont dekking, dat het jonge gezin vermeerderd was met een acht-- tal jonge spruiten. In het warme nestje in de brievenbus lagen n.l. acht jonge meesjes en vader en Moeder vlogen druk uit en in om hun hongerige kroost van het nodige te voorzien. TENTOONSTELLING DE NED. VROUW 1898-1948 Het ligt in het voornemen van de UW afd. Bergen 3 tochten te organiseren, n.l. op Vrijdag 10, Maandag 13 en Dinsdag 14 September, naar de tentoonstelling „De Ned. Vrouw" 1898-1948 te Den Haag. Met het oog op het bespreken der bussen is het nood zakelijk, dat degenen, die aan een dezer tochten willen deelnemen, zich bij de UW opgeven, die daartoe zitting zal houden in De Rustende Jager op Dinsdag 1 Juni, des middags tussen 4 en 5 uur. Bij de aanmelding moet het reisgeld, f 4.00, worden voldaan. Mocht men op deze jpiddag ver hinderd zijn, dan is ook opgave mogelijk bij een der onderstaande adressen. Het vertrek der bussen is ge steld op des morgens 8 uur, ter wijl men om 6 uur in Bergen terug is. Er wordt direct door gereden naar de tentoonstelling. Voor eigen rekening der deelneemsters komt de entrée der tentoon stelling en een eventuele (niet verplichte) rondleiding. Ieder kan naar believen .eigen brood mede- nemen of op de tentoonstelling een maaltijd gebruiken. BEROEPEN Ds H. N. Bierman heeft het- beroep naar de afdeling Voor burg van de Ned. Protestanten bond aangenomen. DE EXAMEN-KLAS DER BERGENSE ULO NAAR HEEG Het# was een uitstekend idee van de leraren om de leerlingen van de 4e klas van de ULO, na het schriftelijk examen, een vierdaags reisje naar Heeg aan te bieden. Immers, niemand wist dan nog of hij geslaagd, dan wel gezakt was. Onder de goede leiding van Mevr. en Mijnh. Schuil vertrokken de leerlingen Vrijdagmorgen per fiets naar Enkhuizen, vanwaar de tocht voortgezet werd per boot naar Stavoren. De rest werd weer per fiets afgelegd. Vier dagen hebben we daar ge noten onder mooie en minder gunstige weersomstandigheden. Er werd geslapen en gegeten in de Jeugdherberg „It Beaken" die onder de goede leiding stond van „heit" en „mem". Ze hebben daar gezeild (met en zonder wind) gefietst en gewandeld. Geen wonder, dat ze haast geen af scheid konden nemen van Heeg. Verbrand door de zon en ver moeid van de reis kwamen ze Maandagavond in ons dorp aan. De ULO te Bergen kan terug zien op een bijzonder geslaagd reisje De leerlingen bedanken diegene die dit reisje georganiseerd heeft, hartelijk. Een Leerling DE DUINSTREEK Cliché welwillend afgestaan door de Alkmaarse Courant Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, G. A. DE WOLFF PEEREBOOM- EECEN, Voert 17 H. F. BIERMAN-DE BRUIJN, Dr van Peltlaan 44

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1