J. ELEMA, WAARSCHUWING. SCHOONMAAKSTER FILMN1EUWS. EGMOND AAN ZEE tandacts te Becyen te consulteren* EGMOND AAN DEN HOEF MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN Officiële mededeling van de plaatselijke distributiedienst in de Kring Alkmaar WIJZIGING ZITDAGEN. In verband met de inkrimping der werkzaamheden, zullen enige zitdagen voor inlichtingen en diverse verstrekkingen worden ge wijzigd of komen te vervallen, waardoor de zitdagen met ingang van 7 Juni 1948 als volgt zullen plaats vinden: BERGEN (Dorpshuis) Dinsdag en Donderdag van 912 en van 23 uur EGMOND-BINNEN (café v. d. Molen) Donderdag van 9.30-12 uur EGMOND AAN ZEE (Oud Kath. Verenigingsgebouw) .Woens dag van 9.3012 en van 1.303 uur GROET (café Hakof) Maandag van 23 uur SCHOORL (De Rustende Jager) Maandag van 9.3012 uur N.B. Voor spoed-gevallen (tijdelijke voorziening verlofgangers e.d.) kan men zich dagelijks ook op het Hoofdkantoor te Alkmaar ver voegen van (9—12 en van 23 uur) De inleveringsdagen voor detaillisten blijven ongewijzigd. Het komt in onze gemeente nog steeds voor, dat mensen zich in Bergen vestigen, zonder daarvoor ten gemeentehuize de bij de wet vereiste vergunning aan te vragen. Dit heeft reeds geleid tot enkele uitzettingen uit woningen. Bij art. 1 der woonruimtewet 1947 is het verboden woonruimte in gebruik te nemen of in gebruik te geven zonder voorafgaande toe stemming van B. en W. 9 Indien men zich voor lange tijd wil vestigen in een door ons erkend bedrijf voor gemeubileerde verhuur, dan is men verplicht een ver klaring te ondertekenen, waarin vermeld staat, dat ook in de toe komst geen andere -ruimte dan „pension"-ruimte (hieronder valt de gemeubileerde ruimte bij door ons erkende verhuurders) beschikbaar zal worden gesteld. Het is dus niet mogelijk om via een erkend bedrijf zich vrije, onge meubileerde woonruimte in de gemeente Bergen te veroveren. Hieraan wordt consequent de hand gehouden. Burgemeester en Wethouders van Bergen GEMEENTE SCHOORL Het Gemeentebestuur van Schoorl brengt ter kennis van belanghebbenden, dat per 1 Juli a.s. de betrekking van aan de O. L.-school te Groet vacant komt. Sollicitaties, te richten tot de Burgemeester voor 15 Juni e.k. DE OUDEN VAN DAGEN WEER OP REIS Dezer dagen kwam het bestuur van de reisvereniging voor ouden van dagen weer bijeen, om de plannen te bespreken voor deze zomer. Met algemene stemmen werd besloten ook dit jaar weer een tochtje met de Schoorlse oudjes te maken. De ingezetenen hebben steeds spontaan meege werkt, om deze reisjes te doen slagen, zodat het comité vertrouwt, dat ook deze keer die medewer-* king niet achterwege zal blijven. De burgemeester, Mr. C. A. J. Jochems, heeft zich bereid ver klaard in het comité zifting te nemen. Aan de dames die door huwelijk of anderszins uit de gemeente zijn vertrokken en die steeds hun krachten beschikbaar stelden voor de organisatie van deze reisjes, werd hartelijk dank gebracht. Er zijn daardoor enkele helpsters uitgevallen, wier plaatsen door anderen moeten worden ingeno men. Willen enkele dames zich voor dit mooie doel aanmelden bij de secretaris de heer F. Mosk, Molenweg te Schoorl? VERKIEZINGSCAMPAGNE Het 2^ Kamerlid, de heer J. Schilthuis, belichtte op een in De Rustende Jager belegde bij eenkomst de sociaal-economische politiek van de Partij van de Arbeid. Het streven naar een rechtvaardiger maatschappij, waar in de waarde van de menselijke persoonlijkheid zoveel mogelijk tot zijn recht kan komen, komt, aldus spreker, onder meer tot uiting in de gevolgde loon- en prijzen politiek. Was vroeger het loon afhankelijk van vraag en aanbod van arbeidskrachten, nu gaat men uit van eën redelijk minimum. Maar het aantal guldens, dat het loonzakje bevat, is niet allesvan grote betekenis is dat de prijzen daarmee in overeenstemming zijn. Ieder die werkt, in loondienst of zelfstandig, moet zich de nodige goederen voor levensonderhoud kunnen verschaffen en verder wat nodig is om wat kleur aan het leven te geven. Loon- en prijzenpolitiek dienen daarvoor te waken. De moppe raars over de overheidsbemoei ingen mogen bedenken, dat verder herstel en verhoging van ons produktievermogen alleen mogelijk is als wij kunnen exporteren om de beschikking te krijgen over buitenlandse betaalmiddelen, die ons in staat moeten stellen te importeren machines, graan, mest stoffen, die hier, nodig zijn om de productie op te voeren. Zonder overheidsbemoeiing zou niet ieder zijn rechtvaardig aan deel krijgen. Winstbejag moge niet geheel uit den boze zijn, de overheid heeft te zorgen, dat het algemeen belang niet wordt ge schaad. Wat de belastingpolitiek van deze regering betreft, merkt spr. op dat ieder een rechtvaardig aandeel van de gezamenlijke lasten hsgft te dragen. Heffing in eens en vermogensaanwasbelasting mo gen vele bezitters onaangenaam vinden, spreker betoogt, dat er niets onredelijks in zit. Omtrent de oppositie van zekere zijde tegen de z.g. Indonesische kwestie, merkt spreker op, dat de Koninklijke belofte aan Indië moet worden ingelost: belofte maakt schuld. Na de pauze vraagt de spr. de aandacht voor Marshall-plan en ons belastingstelsel. Hierbij komt o.m. ter sprake de bij de winkeliers niet erg populaire om zetbelasting. Deze moet niet wor den beschouwd als een belasting, die drukt op de winkeliers, maar op de verbruikers; de belasting is gecalculeerd in de winstmarge, die, naar spr. toegeeft, verhoogd moet worden. Maar hoe? Door verhoging van de verkoopprijs? Dit zou strijden tegen de loon- en prijzenpolitiek 1 Door verlaging van de inkoopsprijzen, d.w.z. door vermindering van de winst voor de fabrikanten? Dit laatste is een punt van onderzoek. Spieker besluit zijn met de meeste aandacht gevolgde uiteen zettingen met allen, die willen komen tot een rechtvaardiger maatschappij, uit te nodigen zich te scharen achter de Partij van de Arbeid. HAWAII CALLS. Op de boot van San Francisco naar Honolulu bevinden zich twee verstekelingetjes, Billy en Pua. Ze worden ontdekt als Billy, die een mooie stem heeft, gaat zingen. Maar ze komen in Honolulu aan, waar ze een geheime grot ont dekken, die door enige boeven als verzamelplaats wordt gebruikt. Als er een diefstal is gepleegd, weet Billy één van hen te ont maskeren en aan de politie over te leveren. Billy wordt door de boeven ontvoerd, doch weet vrij te komen en ook het gestolen •document komt weer terecht. Deze vrolijke film met de be kende zanger Bobby Breen en de aantrekkelijke meisjes van Hawiaiï, draait vanaf Vrijdag 4 Juni in „De Rustende Jager" te Bergen. Vanaf Maandag 7 Juni, Johnny Weismuller in de film: „TARZAN IN NEW-YORK" Tarzan krijgt bezoek in zijn wildernis. Hij beveelt de mannen zijn domein te verlatenvoor ze echter aan zijn bevel kunnen vol doen, worden ze door een wilde volksstam overvallen. Tarzan en zijn vriendin Jane bevrijden hen, doch wordeabewusteloos geslagen. Hun zoontje Boy wordt ontvoerd en naar Amerika gebracht. Ze gaan de ontvoerders achterna en na veel jungle-trucs weet Tarzan Boy te bevrijden en keren ze met Jane naar hun wildernis terug. VERGADERING VAN DE RAAD Onder voorzitterschap van Burgemeester Niele vergaderde de Raad dezer gemeente. Aan wezig waren alle leden. Onder de ingekomen stukken waren o.a. de goedkeuring van de verorde ning op de vermakelijkhedenbe- lasting. In de vorige vergadering werd de rekening over '46 aan geboden. Thans werd z.h.s. be sloten deze vast te stellen met een nadelig saldo van f 72550,23. Op haar verzoek werd *6n Mej. Heep eervol ontslag ver leend als Onderwijzeres aan de O. L. School. Dit ontslag wordt geacht in te gaan 15 April '48. Het bestuur van het Centr. Genootschap voor Kinderher- stellings- en vacantiekolonies ver zocht medewerking, om op kos ten der Gemeente een school te stichten voor de kinderen, die langere tijd in de koloniehuizen verpleegd worden. Voorgesteld werd dit verzoek af te wijzen. Weliswaar werd bij de stukken een verklaring ge voegd van het bestuur, dat de school door minstens 50 leerlingen zal worden bezocht. Dit zal kunnen blijken uit een verklaring, onder tekend door de ouders van 50 leerlingen, die echter ontbreekt. De heer Koeman merkte nog op, dat de kinderen van de z.g. B-verpleging hier soms wel een half jaar verblijven en dat dan schoolbezoek een groot belang is voor zulke kinderen. De Voorz. ziet tegen de con sequenties op en er is bij het verzoek niet aan de wet voldaan. Na enige discussie werd het voorstel van B en W om af wijzend op dit verzoek te be slissen, aangenomen. Aangezien de grond voor de tiouw van 28 woningen in de nabijheid van de Gasfabriek niet juist was opgemeten, werd voor gesteld van het PWN, inplaats van 2047 m2 volgens Raadsbe sluit van 23 Mei '47, thans te kopen 2083 m2 van perceel sectie A 2995. Met algemene stemmen werd aldus besloten. De thans geldige politiever ordening was geheel verouderd. De leden van de Raad hadden een exemplaar van de nieuwe politieverordening ter inzage ge had en van aan- fen opmerkingen voorzien weer terug gezonden. Zo kon de gehele verordening na een korte bespreking worden aangenomen en vastgesteld. Een punt van bespreking vormden de bepalingen betreffende het in badpak lopen door het dorp. De nieuwe politieverordening voorziet hierin in dier voege, is van 7 Juni af weer dat personen boven de leeftijd van 12 jaar niet in badpak of zwembroek op straat mogen lopen,v tenzij over deze bad kleding een goedsluitende bad mantel of badjas wordt gedragen. Het sluitingsuur van de café's werd ook gewijzigd. Van 1 Mei tot 1 October 12 uur en ge durende de wintermaanden om 11 uur. De maximum snelheid in de bebouwde kom werd ge bracht op 30 km per uur. Een voorstel van de heer Koeman om een ruiling van grond aan te gaan met de VVV werd aangenomen. Vervolgens werd gestemd over de benoeming van de heren Dekker en Glas tot Gemeente werkman. Beiden werden met algemene stemmen benoeftid. Na de rondvraag ging de Raad in comité. NATIONALE RECLASSERINGSDAG Deze collectedag zal voor Egmond aan zee gehouden wor den op Zaterdag 5 Juni a.s. Het plaatselijk comité van uitvoering bericht ons, dat deze collecte niet geschiedt ten bate van poli tieke gevangenen. De Stichting Politieke Delinquenten staat ge heel los van de bestaande re- classeringsinstellingen en deelt dus niet mee in de opbrengst der collecte. SCHAKEN De uitslag van de wedstrijd van De Egmonden tegen Oppo sitie uit Heilo is verre van een succes geworden. Met 91 gingen de onzen ten onder. De gedetailleerde uitslagen luiden J. de Waal—J. Alleman 1 J. van DonF. Laas \)2'r/2 J. Koopman—Holtes 01 A. Heere—Wóutersen 0—1 P. Zijp—Breeuwer 01 J. Zijp—Zander 01 P. ManteOtter 0'1 C. Blok—Bastiaanse 2V2 G. v. d. Brink—Molde 0 1 H. Franse—Franse 01 Heilo speelde aan oneven borden met zwart. K.A.B.-ers ATTENTIE De bedevaart De bedevaart naar Heilo is voor de afdeling den Hoef op Zondag 13 Juni a.s. vastgesteld. Wij rekenen er op, dat alle K.A.B.- ers gezamenlijk naar Maria's Ge nadeoord zullen optrekken en vertrouwen, dat de vrouwen der leden, die maar even kunnen, mee ter beevaart zullen gaan. Het punt van samenkomst in den Hoef is café P. Mooij, vanwaar men om 9 uur v.m. zal vertrek ken, terwijl de plechtige Hoogmis te Heilo op 9.30 uur is gesteld. Men neme deze tijden goed in acht. Jubileumfonds Deze week ontvangen alle leden een zakje voor een bijdrage aan het Jubileumfonds, dat is in gesteld voor de uitzending van zwakke moeders. Het lijdt geen twijfel of de leden zullen voor dit mooie doel gaarne naar draag kracht een goede gift willen schenken. Landbouwpensioenfonds Landarbeiders, prent 10 Juni a.s. goed in Uw geheugen. Die dag kap men zich aanmelden voor het landbouwpensioenfonds. Alle gewenste inlichtingen zijn tijdens de bekende zittingsuren (van 79 uur) te bekomen bij M. Zoon, Julianaweg 411 alhier. Vergeet vooral niet uw rente- kaart mee te nemen. EGMONDSE SPORTDAG Ten bate van de nabestaanden van de Breskens I, organiseerden Zeevogels en Egmondia een Eg- mondse sportdag op het terrein van Zeevogels. Eerst bekampten de adspiran- ten elkaar. De Egmondia-adspi- ranten zegevierden met niet min der dan 8—0. Daarna speelden Zeevogels III en Egmondia II, welke wedstrijd zeer spannend was en eindigde met een gelijk spel (1 1). Om half 3 speelden voor een vrij talrijk publiek de le elftallen. Beide elftallen waren vrijwel com pleet. Hoewel Egmondia thans 2 klassen lager speelt dan Zeevogels was het nie'ttemin een aardige partij voetbal. Wel waren de Zeevogels het meest in de aan val, maar Egmondia verdedigde uitstekend. Eerst kort voor de rust wist Mannes de Zeevogels de lei ding te geven. Ook na de rust bleef de strijd spannend. Pas kort voor het einde scoorde Groot met een kopbal nogmaals voor Zeevogels, zodat deze met 20 wonnen. Onge twijfeld heeft keeper Braak, die buitengewoon op dreef was, Eg mondia voor een groter nederlaag behoed. Burgerlijke Stand Bergen Schoorl Voor dc jeugd over de jeugd. Een verhaal van Coba Buck Bij L. J. Veen's Uitgevers maatschappij te A'dam verscheen dezer dagen van de hand van Mevr. C. Thermöhlen-Buck een aardig werkje voor de jeugd over de jeugd, getiteld: „Truus' grote verandering". Truus, de wildebras, 't moeilijke lastige kind, steeds overal haantje de voorste, een echte baas, be zorgt haar ouders heel wat hoofd brekens en brengt haar onder wijzer „Sikkie" haast tot wan hoop. Dan komt het keerpunt in haar leven; het ongeluk, dat zij veroorzaakt door een van haar medeleerlingen een duw te geven, zodat hij te water raakt en bijpa verdrinkt, brengt een ommekeer ten goede. Uit het kwade werd het goede geboren, het kwam allemaal in orde met Truuske. Men leest het verhaal met steeds stijgende belangstelling en dan ziet men als bij het lezen van eeh boeiend feuilleton uit naar hetvervolg", nieuws gierig naar de verdere lotgevallen van Truuske, Elly en Pietje Peenhaar. Het boekje ziet er met zijn keurig bandje recht smakelijk uit en zal z'n weg wel vinden. Van 17 tot en met 30 Mei GEBORENAdelbert Gregorius Maria z. v. Petrus Johannes Huijben en Rosalia Maria Sprenger. Jeanette Willy, d. v. Gerrit Willem Leuverink en Johanna Rosina Hagema Anna Maria, d. v. Jacobus Thomas Groot en Bregitta Tiebie. Catharina Geertruida, d. v. Nicolaas Bakker en Saaktje Klemkerk. Helène Johanna Martina, d. v. Jacob Min en Elisabeth Terwijn. Johannes Laurentius Maria, z. v. Jo hannes de Boer en Geertruida Maria Groot. Ronald, z. v. Harry Mooy en Marie Scheltus. ONDERTROUWDBerend Eenkhoorn en Cornelia Marip de Swart. Hendrik Karei Laurens Johan Marie de Sonnaville en Francina Hermina Maria Josepha Theodora Arkesteyn. Cornelis Otto en Aaltje Swaag. Petrus Martinus v. d. Lans en Johanna Catharina Smit. GETROUWDArie van Woerlee en Daniëlla Maria van Woerden. Nicolaas Cornelis Dingerdis en Maria Agnes Brammer. Nicolaas Molenaar en Maria Johanna Büster Berend Eenkhoorn en Cornelia Maria de Swart. OVERLEDENHendrika Langekamp, 64 jaar, wed. v. Gerard Blankendaal. Catharina Agatha Hoetjes, 24 jaar, ongehuwd. Ferdinand Adolf Aronds, 51 jaar, echtg. van Elisabeth Charlotta van Dorst. Johanna Cornelia Lanser, wed. van Johannes van der Knaap, 69 jaar. Dirk Huizer van Reenen, echtg. van Maartje Blom, 78 jaar. GEBORENBouke, z. v. U. Minkema en T. Boender. Gerardus C. A., z. v. A. de Waard en J A. Druijven. Maria C. C., d. v. P. A. de Waard en C. -Zwagerman. Maria J. G. C., d. v. G. A. M. van Schaik en M. C. G. Keijzér. ONDERTROUWD: Willem Minkema en Marjjtje Wildeboer. GETROUWD: L. J. de Vries en A. J< Roskam. B. A. Strooker en R. Wildeboer. N. J. Grooteman en M. Th. Orij. i

De Duinstreek | 1948 | | pagina 2