BERGEN SCHOORL t*a AA ft VRIJDAG 11 JUNI 1948 25c JAARGANG No. 23 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef NEDERLAND VOOR DE KEUS Prof. Ir W. Schermerhorn trad Donderdagavond in de stamp volle zaal van De Rustende Jager op met het onderwerp „Neder land voor de keus". De wereld worstelt om nieuwe vormen, aldus spreker, zij, die zich het behaaglijkst zouden voelen in een samenleving als in de tijd tussen de beide wereldoorlogen, mogen bedenken, dat de wereld van gisteren niet terugkomt en zij mogen zich afvragen, hoe groot hun aandeel is geweest in het tot stand komen en de groei van het communisme, dat spreker afwijst, waar het gaat langs een weg van bloed en tranen om op de puin hopen van het oude een nieuwe orde te scheppen. In een samengaan van de P. v.d. A. en de K.V.P. ziet spreker de enige mogelijkheid om een progressieve politiek te volgen. Tegen de achtergrond van deze drie stromingen plaatst spr. ver volgens het door de huidige regering gevoerde beleid. Uit voerig werd het Indonesische probleem besproken, en verder de pogingen om onze grote armoede wat regelmatiger te verdelen. Spreker eindigde zijn met de meeste aandacht gevolgde rede met zijn hoorders op te wekken zich te scharen achter het vaandel van de P. v.d. A., de kampioen voor gerechtigheid en vrijheid. Een aanwinst voor de bezoekers aan het strand. Een jonge broeder van Sint-Lucas. De vreemdeling, die een be zoek wil brengen aan Bergen aan zee, bekend in heel Nederland en ver daarbuiten, zal daar na een der mooiste tramritten, die in ons land kan worden gemaakt, op 'n mooie dag vinden volop zon zee en zand. Ontbreekt één van de drie z's, namelijk de zon, dan biedt alles een troosteloze aan blik. De wederopbouw is nog niet zo ver gevorderd, dat Bergen aan zee weer is, wat het voor de oorlog was. De woorden van Vondel kunnen aansporen tot geduld Al leyt er veel verwoest, En wil daarvan niet ijzen. Het sal met grooter glans Uit asch en stof herrijzen. Intussen trekken de drie z's, zon zee en zand dagelijks talrijke bezoekers. Een paar ondernemende zakenlieden, voor wie de spreuk „waar het volk is, is de nering" geen geheim is, hebben op het strand een grote tent geplaatst, waar de bezoekers alle gewenste verversingen wachten in een ruime zaal van 20 bij 13'/2 m- Op het strand bieden kleedtenten en badhuisjes de badgasten het nodige. Heren exploitanten hebben zich de ervaringen die men elders opdeed met soortgelijke inrichtin gen te nutte gemaakt. De jonge Bob Boersma Jr heeft deze gelegenheid aangegrepen om de voortbrengselen van zijn kunstenaarstalent aan de man te brengen. Deze in de vrije natuur opge groeide en als het ware met de natuur vergroeide jongeman, legde zijn indrukken vast op zijn manier, vrij als hij zich voelt, los van alle traditie. Van zijn jeugdwerk hangen hier onder meer „De hoedster", een jonge vrouw met lam onder een bloeiende wilg, „In de Schoorlse duinen", „Herfsttinten", „Duin landschap met abelen'", „Omge waaide boom," een stukje strijd in de natuur, „Molentje in de sneeuw," een paar miniaturen als „Berk in de stuifduinen" enz. enz. Vereniging voor FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING Werden 24 Nov. vele leden van de Ver. voor Fac. Lijk verbranding door onweer, storm, en regen weerhouden de huis kamer te verlaten om de eerste na-oorlogse ledenvergadering van de afd. Bergen-Schoorl te be zoeken, Maandagavond was het ondanks het mooie weer niet veel beter. Medegedeeld werd, dat het aantal leden was gestegen tot .140. In de vacatures, ontstaan door 4het en bloc aftreden van het bestuur werd voorzien door de verkiezing van de heren P. Kok, J. C. Vermeulen en R. Vis. De voorz., de heer J. Chr. Ketten- borg, stelde zich niet weer her kiesbaar. Besloten werd tot her druk van het Huish. Reglement. Bij de rondvraag kwamen nog verschillende interne aangelegen heden ter sprake. DE WACHT OP HET STRAND In de zaal van de heer N. Kager vergaderde de Egmond- zeeër Reddingsbrigade. De voorz.» pastoor J. A. J. van Zanten-heette in zijn openingswoord de leden hartelijk welkom en wees in het bijzonder er op dat verschillende leden een mooi succes hebben behaald met het volgen .van de cursus E.H.B.O., die de Brigade deze winter had georganiseerd. Een achttal dames en heren be haalden het diploma. De voorzitter bracht nog woor den van dank aan zuster de Groot, de kracht, waarop de Brigade altijd kan rekenen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er in het afgelopen seizoen wederom ver schillende mensen van de ver drinkingsdood werden gered. In de commissie tot het nazien van de rekenihg van de penning meester werden benoemd Mej. A. Wijker en de heer KI. Lampe. Aan de beurt van aftreden waren de voorzitter en de com missaris, tevens technisch leider, de heer L. Zwaan. Laatstge noemde stelde zich niet meer herkiesbaar. De voorzitter werd herkozen en de heer E. Zwart als' nieuw bestuurslid gekozen. De voorzitter heette het nieuw ge kozen lid welkom in het bestuur en bracht woorden van dank aan het scheidende bestuurslid. De technische leiding was jaren lang in goede handen en de heer Zwaan heeft er het zijne toe bij gedragen om het strand tot een veilige badgelegenheid te maken. Hierna kwamen besprekingen aan de orde betreffende het practische werk der brigade. Teneinde steeds voldoende toezicht in én bij de tent van de brigade te hebben, stelde het bestuur voor de functie van tent commissaris in het leven te roepen. Met algemene» stemmen werd besloten de heer A. Krab als zodanig aan te stellen. Hij krijgt van het bestuur de volmacht naar goeddunken op te treden. Met algemene stemmen werd besloten te bedanken als lid van de Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. Voor de rondvraag werden nog 4 nieuwe leden geïnstalleerd. De voorzitter sprak de hoop uit, dat ook zij ijvere leden van de brigade zouden worden. Tijdens de rondvraag werd het zomerprogramma besproken. Er zal dit jaar wederom een grote demonstratie worden gegeven. Vanaf Maandag 14 Juni zal de gehele brigade op Maandag bijeenkomen bij de tent op het strand. Behalve deze oefeningen blijven de individuele oefeningen elke dag na 6 uur ook van kracht. LECTUUR VOOR HET P.I.T. Onze soldaten in Indië hunkeren naar lectuur. Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront in Bergen heeft daarom een ton geplaatst in het Postkantoor, bestemd voor tijdschriften, boeken en week bladen, welke naar de Oost kunnen worden gezonden. Voor al geïllustreerde tijdschriften zijn welkom. Op het station zal dezer dagen eveneens zo'n lectuurvat komen te ..staan, aan de ingang van het perron. Als ieder, die wat heeft, mee helpt, zal het oordeel van onze jongens in de tropen unaniem zijn: „Er zit pit in het PIT!" DE JARIGE Het was 14 Juni 1947 dat het bioscooptheater zijn deuren opende en een talrijk publiek naar binnen stroomde om de eerste voor stelling bij te wonen. Een jaar is sedert voorbij gegaan en de eerste film, „Het leven van Dr Ehrlich", de sterk dramatische film, die zulk een machtige indruk achterliet, is gevolgd door vele andere. Veel, heel veel is dit jaar gepasseerd, het was een jaar van zon en van.... schaduw, maar het is de exploitant de heer G. Diesfeldt en zijn rechterhand de heer Straathof gelukt Bergen's bios cooptheater te maken tot een cultureel en ontspanningscentrum van Bergen en omstreken. Het bioscooptheater heeft bewezen in een behoefte te voorzien. De film geboren in de sfeer van amusementskunst en overgebracht naar die van ernstige kunst, heeft zich ook in Bergen een plaats veroverd en ook daar is als elders in de beschaafde wereld het kunstleven zonder de film kunst ondenkbaar geworden. De jarige zal zijn vele vrienden op zijn geboortedag onthalen opeen filmwerk van Michael Balcon, waarin deze behandelt een der moeilijkste problemen, welke deze na-oorlogse tijd beheerst. Een van de vele schier onoverkome lijke moeilijkheden, die de aan dacht van de Verenigde Volkeren vragen is welWat te doen met het overwonnen Duitsland? Balcon probeert ons in deze opzienbarende film „Frieda" niet 'n oplossing op te dringen, die kan leiden tot broederschap tussen alle volkeren, maar nodigt uit tot nadenken over vele vragen, als „Wat is sterker, liefde of haat?" BEVOLKING Het aantal inwoners, dat op 1 April 8188 bedroeg (3729 m. en 4459 vr.) steeg in de loop der maand April tot 8232 (3751 m. en 4481 vr.) Geboren 18, overleden 2, gevestigd 80, ver trokken 52. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL Tot docenten aan deze school werden benoemd voor geschiedenisDr. A. J. Bemolt van Loghum - Slaterus, rector van het Huygenslyceum te Amsterdam; voor FransMej. Dra. N. Heukels, lerares aan dit lyceum voor plant- en dierkundede heer P. van Biezen, leraar gemeente- H.B.S. te Amsterdam; voor wiskunde, natuur- en schei kunde: de heer J. C. Frevel, leraar aan het Amsterdams Lyceum en de Rijks-H.B.S. te Amersfoort. SCHOOLCONCERTEN De heer Corn. Jonker, toon kunstenaar te Schoorl en leraar in muziek en muziekgeschiedenis aan de Middelbare Meisjesschool te Bergen, illustreerde gedurende deze cursus zijn lessen aan deze school dóór een drietal concerten achtereenvolgens lieten zich horen: de pianist Simon Halie, de zanger Lourens Bogtman en de hoboïst Koeten. De heer Jonker zorgde daarbij voor een belangwekkende toelichting. COLLECTE BLAUWE BLOEM Ruim 50 ijverige collectanten werkten tijdens de blauwe week met de blauwe bloempjes. De collecte bracht in Bergen f 212,82 op. Aan allen, die medewerkten en dus niet in de laatste plaats aan de in woners van Bergen wordt dank gebracht namens het comité. CONCERT BERGEN'S HARMONIE Dinsdag 15 Juni a.s. 's avonds 8 uur zal Bergen's Harmonie haar eerste concert geven in de Muziektuin aan de Hoflaan. Het programma bevat verschillende mooie werken w.o. de „Ouv. Les Diamants de la Couronne" van Auber, „Watermuziek" van Handel. Ook worden enige composities van de heer Beekman ten gehore gebracht. Met het nieuwste pro duct van deze muzikant-componist de „Amateursmars'' wordt het concert geopend, no. 6 „Zomer avond" fantasie, is een mooi me lodieus werkje, wat bij de be zoekers zeer zeker in de smaak zal vallen. De toegang is voor iedereen vrij. Programma 1 „Amateur"-mars, J. C. Beek man; 2 Ouv. „Les Diamants de la couronne", Auber3 „Water muziek", Handel; 4 Fragmenten uit „Atilla", G. Verdi. PAUZE 5 Lustspiel ouv., KèlerBèla6 „Zomeravond" fantasie, J. C. Beekman7 Selection uit de „Vogelkoopman", C. Zeiler; 8 Mars finale. BERGER LUCHTPOST Zondag 6 Juni werden de duiven om 9 uur gelost te Pont St. Maxence, afstand 402 km. De eerste duif kwam aan om 13.33 uur en heeft met een ge middelde snelheid van 90 km per uur gevlogen. 1. W. Heijstra, 2. Nic. Volkers, 3. J. Heidbuurt, 4. P, Oldenburg, 5. K. Vrasdonk, 6. C. Pijper», 7. N. v. d. Kamer. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE OOGST VAN DE WEG DAMESREISCLUB „EEN DAG ZONDER ZORGEN" De damesreisclub „Een dag zonder zorgen" te Schoorl heeft 2 Juni haar jaarlijks uitstapje gemaakt. Met eenvol verwachting klopt ons hart" werd de reis met een autobus van de Graaf te Egmond aan Zee te plm. 7 uur aange vangen. Het doel was Arnhem en Omstreken en na Amsterdam ge passeerd te zijn ging men over Diemen langs de binnenwegen om Hilversum, en Soestdijk, den Dolder, Grebbeberg, Pyramide van Austerlitz naar Renkum. Alle eer aan de chauffeur T. Zentveldt, die hier- overal uit stekend bekend was en ons alle bezienswaardigheden liet bewon deren. Na Renkum werd Arnhem en Omstreken bezocht en ondanks de regen wat omgereden en weer terug naar Renkum, alwaar in het Hotel Restaurant „Rijnzicht" het diner werd gebruikt. Van hier ging de terugtocht over Ede, Scherpenzeel, Wouden berg door het Gooi naar Amster dam, alwaar nog enige tijd bij Heek op het Rembrandtsplein werd gepauzeerd en toen gingen allen weer voldaan op huis aan. „DORCAS" Door een advertentie in dit blad wordt bekend gemaakt, dat er met de Kermisdagen weder tentoonstelling zal zijn van hand werken. Het is wederom uw be langstelling waard deze tentoon stelling te bezoeken, entrée 10 ct., loten 50 gent. Het bestuur wendt zich met een vriendelijk verzoek tot de in gezetenen, om zo mogelijk één textielpunt te willen afstaan, op dat de vereniging haar nuttig werk kan voortzetten. N. V. De afd Schoorl van de Ned. Ver. tot afschaffing v. Alc. Dranken hield Woensdag 2 Juni een h.h. vergadering ten huize van de fam. Bant. Opkomst was ondanks het slechte weer uitstekend. De heer J. Hoekstra werd benoemd tot afgevaardigde naar de Alg. Ver gadering te Arnhem. JDe be schrijvingsbrief werd behandeld. De collecte met het Blauwe Bloempje heeft ruim f41.op gebracht. Na het zakelijke gedeelte volgde hersengymnastiek. Een goed geslaagde vergadering. RECLASSERINGS- COLLECTE De collecte ten bate van de reclasseringsinstellingen van alle gezindten had in deze gemeente de bruto opbrengst van f 144,39. Een woord van dank aan de collectrices is hier zeker op zijn plaats. EEN MÖOIE PRESTATIE op het groene laken Bij een vriendschappelijk par tijtje bliljarten in „De Rustende Jager" van Nic. Schuijt, maakte de heer Jb. Klop dezer dagen een prachtserie van 110 caramboles. weektted „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs10 ct. per m.m, met een minimum van f 1 Zondag 13 Juni Dr LUGTEN. Tel. 2700 GEVONDENSpeelgoedwagen, vul potlood, plastic-riem, lipssleutel, zwart grijze hond, zakmes, handdoek, schapen wollen want, schroevendraaier, sleutelbos, want, linnen boord, ring (doublé), dop en benzinetank, rose baby-jasje. VERLORENGrijze ceintuur, rode muts, bruin zwarte vulpen, airdale-terrier (hond), dames vulpen, dames-polshorloge, brillant en hanger. Inlichtingen Politie-bureau, Karei de Grote laan, Bergen

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1