BERGEN SCHOORL VRIJDAG 18 JUNI 1948 25c JAARGANG No. 24 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef RAADSVERGADERING Stemming brengt verrassing De Raad kwam Donderdag morgen in openbare zitting bij een onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. Van de heer J. Broersma was bericht van verhindering inge komen. De notulen werden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld, waar na een drietal ingekomen stukken voor kennisgeving werd aan genomen. Punt 3 van de agenda „Be noeming van een gemeenteont vanger in verband met het over lijden van de heer Punt" bracht een verrassing. B en W hadden ter benoeming voorgedragen: 1. W. Schotten, hoofdcommies ter gemeente-secretarie en 2. G. W. Leuverink, commies ter gemeente secretarie. De uitslag van de stemming luidde: W. Schotten drie stemmen, G. W. Leuverink, twee stemmen en J. M. M. de Sonnaville, commies ter ge meente-secretarie zeven stemmen. Benoemd was dus geen der beide voorgedragenen. Ofschoon nie mand de bevoegdheid van de Raad betwistte om buiten de voor dracht te gaan, ontlokte de uit slag toch enige discussie. De voorz. zette uiteen door welke motieven B en W zich hadden laten leiden bij het opmaken van de voordracht. Rang, bekwaam heid en toewijding zouden bij 'n bevordering de doorslag moeten geven. Dit systeem zou een aansporing zijn tot studie en een beloning voor betoonde ijver en toewijding. Een opschuiving in rang zou zo een ieder moeten bevredigen. Het plan om als no. 1 de Sonnaville en als no. 2 een tweede ambtenaar te plaatsen werd door de sollicitatie van W. Schotten gewijzigd als niet overeenkomende met genoemde principes. Als 1 werd nu aanbevolen W. Schotten en als 2 de Sonnaville. Toen hier na genoemde heer de Sonnaville schriftelijk zijn sollicitatie introk, werd als 2 geplaatst G. W. Leuverink. Dr Hemelrijk stelde na de be slissing nog de vraag of de Raad buiten de gegadigden mocht omgaan (niet buiten de voordracht), waar op Mr Sluis als jurist een be vestigend antwoord meende te kunnen geven. De heer den Das zei de hele gang van zaken niet te kunnen bewonderen en ook de voorzitter betreurde het gebeurde. Met het voorstel van B en W inzake het vaststellen van een regeling, houdende verdere ver betering van de financiële positie voor het personeel der gemeente kon de Raad zich verenigen, als mede tot aanstelling van 5 ge meentewerklieden in vaste dienst. Aan de heer A. Roggeveen directeur der gemeentewerken, werd overeenkomstig zijn ver zoek met ingang van 1 juli '48 eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Na sluiting volgde de jaarlijkse Bonne- faasschouw. TENTOONSTELLING Het KCB opende Zaterdag middag in „Het Huis met de Pilaren" een nieuwe tentoon stelling van werken van Bergense kunstenaars. De voorz. Mr Brunner wees in zijn openingswoord op het?* nut en de noodzaak van het con tact tussen kunstenaars en kunst minnaars. Zonder kunst kan de mens nu eenmaal niet leven, de koude realiteit van het dagelijks bestaan doet de mens hunkeren naar wat wordt aangeduid met „kunst". Kunst is een essentieel deel van het bestaan van de beschaafde mens. De brede kloof, die er vaak bestaat tussen kunstenaar en publiek, dient overbrugd. Een van de doeleinden van het kunstenaars centrum aldus spr., is het streven naar inniger contact. In beide tentoonstellingslokalen hingen de kunstvoortbrengselen in grote verscheidenheid, stillevens, portretten, landschappen enz. Bloemstukken van J. de Leeuw, waarvan we één als e^p geslaagd kleurenspelletje hoordèn betitelen, appels en narcissen van Kees Boendermaker, een kruikje met papavers en de Sint Bavokerk van F. Kamstra, een jongenspor tret en een boer uit Oost-Ca- pelle van Mevr. Rutgers-v. d. LoefF, een stilleven en een land schap met korenschoven van W. Huygens en vele anderen hingen daar broederlijk naast elkaar en geven het publiek veertien dagen gelegenheid om te oordelen, wat of het mooiste is hier aan de wand. Tijdens de gesprekken onder kunstenaars en kunstmin naars, omtrent de aesthetische waarden van al dit kunstwerk, hoorde men ook nu weer vaak het sussende: de gustibus non disputandem", over de smaak valt niet te redetwisten. 14 dagen zal het publiek kennis kunnen nemen van dit werk van de schilders, die, zoals Otto van Tussenbroek, oud-directeur van het museum van kunstnijverheid te Haarlem, het eens uitdrukte, niet zeggen „publiek ik veracht u", neen, die zeggen „Kijk en zie". SAMENWERKING Alkmaarse Reddingsbrigade en Rode Kruis te Bergen Gedurende het seizoen kan men op Zondagen naast de Rode Kruisvlag, die op het strand de hulppost aangeeft, de vlag van de Alkmaarse Reddingsbrigade zien wapperen. De ARBdetacheert elke Zondag een deel van haar leden in Bergen aan Zee. Een woord van dank en lof is hier stellig op zijn plaats voor het belangrijke werk, dat beide ver enigingen belangeloos op zich nemen. Het is te hopen, dat deze samenwerking blijvend mag zijn. Laten de strandbezoekers van hun kant de eventuele aanwijzingen van de ARB stipt opvolgen, ten einde niet nodeloos hun eigen leven en dat van de ARB-ers in gevaar te brengen. EEN ONGEWONE DRUKTE Een koets met bruid en bruide gom, omstuwd door ruiters en amazones op hun fiere paarden, bracht Donderdagmiddag een on gewone drukte te weeg voor het Raadhuis. Verschillende leden van de Landelijke Rijvereniging Ken- nemer Ruiters begeleiden hun medelid Mej. A. Zwaag, een der pioniers van de Ruitersport, op haar tocht naar het Raadhuis, waar zij in de echt zou worden verenigd met de heer C. Otto. De stoet had overal waar zij passeerde en ook voor het Ge meentehuis veel bekijks. STRANDPAVILJOEN GEOPEND Bergen aan Zee is nog niet, wat het was voor de oorlog. De woorden van Joost van den Vondel: „Al leyt er veel verwoest. En wil daarvan niet ijzen. Het sal met grooter glans, Uit asch en stof herrijzen." mogen een belofte inhouden voor de toekomst, zolang de wederop bouw nog op zich laat wachten, dienen andere voorzieningen ge troffen om de vele bezoekers van het strand toch iets te kunnen bieden. Als andere jaren mag het strand zich ook nu weer ver heugen in een druk bezoek en voor deze gasten zal het Maan dagmiddag geopende strandpa viljoen een welkome verschijning zijn. In de ruime frisse zaal van 24 bij 13!/2 meter, die plaats biedt aan ruim 200 gasten, is ge legenheid degewenste verversingen te bekomen. Bij de opening wees een der aanwezigen er op, dat het heel wat voeten in de aarde gehad had om tot de inrichting van dit paviljoen te komen. Hij bracht onder applaus van de aanwezigen hulde aan de beide ondernemende zakenlieden voor hun doorzettings vermogen. Velen, w.o. Paal 33, getuigden van hun belangstelling door het zenden van fraaie bloemstukken. De heer J. Onrust dankte allen, van wie hij medewerking had mogen ontvangen en hoopte door nette bediening en prima consump tie de onderneming -e doen slagen. Wij voegen gaarne onze beste wensen bij de vele, die de onder nemers mochten ontvangen. Ondervakgroep PENSIONS In de vergadering van 15 JunJ j.l., welke gehouden werd in verband met de levensmiddelen toewijzingen, werd voor de laatste maal iedereen er op attent gemaakt, dat men zich op moet geven voor de Sectie Pensions, als men 2/3 van zijn ontvangsten geniet tussen Mei en September. Hiervan moet schriftelijk een ondertekende op gave worden gedaan met vermel ding van het inschrijfnummer en het aantal verhuurbare bedden in het pension, bij het secretariaat: Nieuwe Uitleg 27 te Den Haag. De Vakgroep zal dan al het mogelijke doen om voor degenen die zich nog niet opgaven, nog een toewijzing te verkrijgen. Bovendien wordt de aandacht gevestigd op de radio-causerie van de heer J. B. M. Schregel, secr. der bedrijfsgroep, op Dinsdag 29 Juni a.s., van 2.15 tot 2.30 uur over „Het Pensionbedrijf". DE SIRENE LOEIT Zondagmiddag loeide de sirene voor de derde maal in een week tijds, ditmaal voor een bosbrand aan de Zeeweg. Vonken uit de locomotief van het trammetje zijn vermoedelijk de oorzaak. De brandweer wist door spoedig in grijpen erger te voorkomen. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om voor bosbranden een andere wijze van alarmeren in te voereneen langgerekte toon. EEN VERANDERING EN.... EEN VERBETERING 1 Met het verplaatsen van zijn Heren-Kapsalon naar Dorpsstr. 94 bereikte de heer J. Beentjes een grote verbetering. De fa. Houten- bos toverde van dit perceel een geheel naar de eisen des tijds in gerichte zaak, alles even smaakvol. Flora's kinderen gaven bij de opening aan alles een feestelijk aanzien. BERGEN VOORUIT! De Amsterdamse Bank opende Donderdagmorgen in het centrum van Bergen een van haar kan toren. Allen die hun bankzaken buiten Bergen doen of die nog geen relatie met een Bank onder houden, zullen deze opening met vreugde begroeten, waarmee han del, landbouw en industrie en vreemdelingenverkeer ten zeerste gediend zullen zijn. Er was bij de opening heel wat belangstelling, ook van de zijde van het Ge meentebestuur en de VVV. Het door de goede zorgen van de heren A. Prins, Kooyman en Wittebrood mooi ingerichte pand was voor deze gelegenheid om getoverd in een bloementuin. BERGEN s HARMONIE CONCERTEERDE Bergen's Harmonie gaf Dins dagavond haar eerste concert in de muziektuin. De weinigen, die deze avond het minder mooie weer hadden getrotseerd, werden ruimschoots beloond: het pro gramma, dat werd uitgevoerd onder leiding van de heer P. Pranger, bevatte verschillende mooie werken. Prachtig klonk in deze omgeving op deze stille avondstond „Watermuziek" van Handel en de Ouv, „Les diamants de la Couronne van Auber. Van de muzikant-componist J. C. Beekman werden ook enige com posities ten gehore gebracht, waaronder zijn nieuwste mars „De Amateursmars". RODE KRUIS Binnenkort zal er in het gehele land een Rode Kruis-collecte worden gehouden. Moge deze het nodige geld opbrengen, op dat het zegenrijke werk, dat door ons RocMT kruis wordt gedaan, in ons land en in Indië, voort gezet kan worden. In Bergen zal deze collecte in Augustus plaats vinden, welk tijd stip voor onze gemeente gunstiger is. Bewaar uw gave en schenk deze, wanneer zij te zijner tijd van U gevraagd zal worden. BERGER LUCHTPOST Zondag 13 Juni werd weder om een vlucht gehouden vanaf Pont St. Mexance, 402 km. Door het mistige weer zijn de duiven pas om 9.45 uur gelost. Aankomst le duif te 5.40 uur. Verleden week werd deze af stand afgelegd in 4% uur met Z. W. wind, thans in 8 uur met N. O. wind, dus tegen wind en met geweldige hitte. 1. K. Vrasdonk, 2. P. Olden burg, 3. J. Heidbuurt, 4. Nic. Volkers, 5. N. v. d. Kamer, 6. W. Heijstra. RAADSVERGADERING TE SCHOORL Groeter school nog niet op urgentielij stTarieven kermis vermakelijkheden verlaagd I De Raad kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Mr C. A. J. Jochems. Na vaststelling der notulen volgden een zestal ingekomen stukken, die alle voor kennis geving werden aangenomen. Met de door Ged. Staten voorgestelde salarisverhoging van de Secretaris- Ontvanger besloot de Raad zijn instemming te betuigen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de goedkeuring op de bouwplannen voor 9 woningen was ingekomen, zodat nu tot aanbesteding kon worden over gegaan. Wat de school te Groet betreft, moest de voorzitter tot zijn leed wezen mededelen, dat Groet niet op de urgentielijst 1948 was ge plaatst; misschien zou dit plaats vinden jn '49. Waar tot en met 1952 alleen semi-permanente scholen zullen mogen worden gesticht, is van een permanent gebouw geen sprake voorlopig. De heer Blankenstijn vroeg of het geen aanbeveling zou ver dienen te wachten tot 1952 om dan een permanente school te stichten. De voorzitter was er voor alvast de plannen klaar te maken voor een semi-permanente school. De Raad ging hiermee accoord. De voorz. eindigde zijn mede delingen met de kennisgeving, dat hij Donderdagmorgen bij de dreigende invasie van de colorado kever de schoolgaande jeugd had gemobiliseerd om de strijd tegen deze gevaarlijke indringers aan te binden. De jeugd had succeshet leger was verslagen. De Raad wijzigde de Algemene Politieverordening zodanig, dat de leden van de kampeercommissie steeds de kampeerterreinen kunnen betreden als zij dit voor controle wenselijk achten. V er makelij kheidsbelas ting De Raad besloot de verorde ning tot heffing van een belasting op de vermakelijkhedenbelasting aldus te wijzigen, dat van „ker misvermakelijkheden" geen 50%, maar 20 zal worden geheven, dus eenzelfde percent als van uit voeringen en verder van kermis- inrichtingen 20 <;nt per m2 met een minimum van f2,per dag. De heer Blankenstijn wenste ook het dansen gedurende de kermis te doen profiteren van bovengenoemde regeling. Maar deze vlieger ging niet op: dansen is geen speciaal kermisvermaak. Met het voorstel van B. én W. de voormalige ambtswoning te Schoorl voor één jaar te ver huren aan H. v. d. Kamer kon de Raad zich verenigen. Na verschillende suppletoire begrotingen hield de Raad zich enige tijd bezig met het vast stellen van een urgentielijst van kapitaalsuitgaven voor 1948. In volgorde van belangrijkheid wer den genoemd: wegen, doortrekking weg naar zee, zandstrooier, ver betering begraafplaats, school te Groet, restauratie kerken te Schoorl en te Groet. Indien de school zou kunnen worden ge bouwd, zou die bovenaan moeten staan. Tenslotte volgde nog het in de vergadering van 28 April toe gezegde prae-advies van B. en W. in zake het aanbrengen van luidklokken en uurwerken in de torens te Schoorl en Groet. Het uurwerk te Groet zou met geringe kosten in orde te brengen zijn, dat te Schoorl zou heel wat meer vragen. Wat de luidklokken be trof? De kosten zouden bedragen f 3500,Het Rijk zou 50% bijdragen. Maar.... ze zijn momen teel niet te krijgen. B. en W. gaven in overweging alles (behalve het uurwerk te Groet) uit te stellen tot de res tauratie van de kerken te Schoorl en Groet. Rondvraag „Wat op *s harten grond leit, dat weltme naer de keelik word te stijf geperst en 't werkt als nieuwe wijn, die tot de spon uitbarst" zei Joost van den Vondel. De heer Blankenstijn gaf lucht aan zijn teleurstelling over de straatverlichting: bij een tocht in het nachtelijk duister had hij ge constateerd, dat heel wat lampjes niet brandden. Wie controleert de verlichting, wie waarschuwt Ueelétod ..DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr, Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1