99 99 BERGEN O.S.V. BEZOEKT de Voetbalwedstrijd ten bate van U.N. A.C. BERGEN SCHOORL VRIJDAG 25 JUNI 1948 25e JAARGANG No. 25 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef UNITED NATIONS APPEAL FOR CHILDREN De Verenigde Naties helpen het kind De actie ten bate van de UNAC in deze gemeente wordt ingezet. Zij wordt ingeluid met een voetbalwedstrijd, die zeer span nend belooft te worden. De oefenwedstrijd van Zaterdag j.l. was hiervan reeds een voor proefje. De opbrengst van de oefenwedstrijd is bestemd voor de UNAC. De nu eenmaal on vermijdelijke kosten voor reclame zullen uit een gedeelte dier op brengst moeten worden bestreden. De officiële actie vangt echter eerst aan met de wedstrijd die Zondag a.s. 27 Juni, des avonds te half acht zal worden gespeeld op het voetbalterrein aan de Kerkedijk. Zoals reeds eerder gemeld, betreft het hier slechts de inzet van een actie, die zich over meer dere weken of maanden uitstrekt. Wij denken hierbij aan de actie onder de werkgevers en werknemers, de collecte door de schooljeugd (de jeugd zet zich in voor de jeugd). Zo mogelijk het organiseren van het Middel eeuws Wagenspel, toneelspel in de openlucht, waaraan bekende toneelspelers zullen medewerken. Wij schrijven „zo mogelijk", daar aan dergelijke uitvoeringen nogal xhoge kosten zijn verbonden, althans voor zover het zich thans nog laat aanzien. Vooral willen wij er nog op wijzen, dat slechts' kosten worden gemaakt voor de nu eenmaal noodzakelijke reclame. De entrée's voor de reeds eerder genoemde wedstrijden zijn vrijge steld van vermakelijkhedenbelas- ting. De organisatie eist verder geen kosten. De spelers van O.S.V. zullen de reiskosten moeten worden vergoed. Wij verwachten, dat de wedstrijd van a. s. Zondag niet alleen zal worden bezocht door de inwoners der gemeente, doch dat ook door de zomer gasten belangstelling zal worden getoond. Voor het geldelijk offer tje, dat wordt gevraagd voor de ÜNAC wordt ook werkelijk iets goeds geboden. Men behoeft heus niet alleen de eersteklassers te bezoeken om goed en technisch voetbal te zien. De prijzen zijn: f 0,75 tribune, f 0,60 zitplaats, f 0,40 staanplaats. Kinderen tot 14 jaar f 0,15. Zondagavond dus allen op naar het terrein aan de Kerkedijk voor de wedstrijd Bergen-OSV ten bate van de UNAC. Aanvang 7.30 uur. Het Plaatselijk comité van de UNAC: Dr W. Huijgens, voorz., J. C. Reijnder, Penningm., Th. J. van Beers, Pastoor, Ds H. Bierman, Ds H. M. E. Bremer, C. Brak, wethouder, F. L. Driessen id., W. de Vries, Gem. Secr., G. Diesfeldt, Bioscoopbond, P. J. Borst, Wit-Gele Kruis, L. den Das, Voorz. Burg. Armb., J. A. Haakman, Onderw. ver. Aug., P. J. de Haan, Middenst. Ver., Jac. Houtenbos, KAB, J. W. Kleijberg, Odd Fellows, Mevr. Meijer-Vader, Witte Kruis, Mevr. Poot-Hansen, UW, P. Scheltus, Ned. Werkl. Verbond, N. Sluyter, Stichting '40—'45, Z. A. van Soest, Chr. Onderw. Ver., J. M. Thomas, R. K. Middenstandsver., H. L. Baron Taets van Ame- rongen, Ned. Rode Kruis, Mr. F. Zeiler, VW. ZOMER- TENTOONSTELLING In de voorzaal van de Rustende Jager werd Zaterdagmiddag de zomertentoonstelling geopend van werken van de Bergense kunste naars, Nico Berkhout en Henk van der Idsert. Gezien het grote aan tal aanwezigen op deze middag, zou men geneigd zijn geloof te hechten aan wat Mr Fl. Bakels dezer dagen schreef in E.W.: „Ontroerend is de belangstelling van ons goede volk voor de kunst. Het tentoonstellingsbezoek boekt recordcijfers, het concertgebouw is meestal uitverkocht. Blijkbaar is ons volk hongerig. Het hongert naar de grote troost der schoon heid in de ellende des armoedigen levens". Hier kon de hongerige schare zich te goed doen, een uitgebreid menu met een vijftigtal gerechten lokte. Schilderijen, aquarellen, te keningen wisselden elkaar af, een bloembollenveld, een tweetal in terieurs, de verbrande pan, lu pinen, een vruchten-stilleven en vele andere van Berkhout, met een strandtekening, rhodonden- drons, drie boompjes, een meisje enz. enz. van v. d. Idsert. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat aan deze opening nu eens geen oratorisch vuurwerk te pas kwam, maar dat de be kende toonkunstenaars Jan van der Peet, clarinet en Jan Couvée, piano, de expositie inluidden met een schitterende vertolking van het Clarinetconcert in A-dur van Mozart en Première-Rhapso- die pour Clarinette van Cl. Debussy. HET RODE KRUIS Wij staan in het teken van het Rode Kruis en alom bekwamen zich de transportcolonnes, om gereed te zijn tot hulpverlening, indien een ongeluk of ramp snelle bijstand mocht vragen. Het kan nodig zijn, dat co lonnes uit verschillende plaatsen samen moeten werken en kennis making met ploegen uit omliggende gemeenten verdient dan ook aan beveling. Zaterdag, 26 Juli a.s. om 4.30 uur n.m. zal er op het voormalig vliegveld, ingang Groeneweg, een demonstratieoefening plaats vinden, waarin transportcolonnes uit verschillende gemeenten hun krachten zullen meten met mede werking van de Brandweer te Bergen. Aan de leden van het Rode Kruis wordt om dit interessante werk gade te slaan op vertoon van hun diploma, gratis toegang verleend. Willen wij hopen, dat gunstig weer zal medewerken om die middag, zowel voor de deelnemers als de toeschouwers te doen slagen. VOETBALWEDSTRIJD ten bate van de UNAC BergenOSV a.s. Zondagavond 27 Juni 7.30 u. Terrein Kerkedijk Het belooft a.s. Zondagavond een groot sportfestijn te worden. Het sterke elftal uit Oostzaan zal op de Kerkedijk getuigenis af komen leggen van haar tweede klasserschap. Onwillekeurig vraagt men zich af: Wat vermag dit elftal van de Bergenaren tegen de voetbalmeesters uit de Zaan streek Zullen vierde klasse spelers in staat zijn de betere techniek en het hogere tempo der tweede klassers te weerstaan Het is moeilijk hierop een ant woord te geven: in het voetbal spel treden zoveel onzekere fac toren op. Feilloze techniek of weldoordachte tactiek zegevieren niet altijd. De elf uitverkorenen van Bergen zullen het in hen ge stelde vertrouwen stellig niet be schamen en zich een waardig tegenstander tonen! Opbrengst collecte De dezer dagen gehouden collecte ten bate van de ver schillende instellingen voor kinder bescherming heeft opgebracht f 503,95. Hulde aan alle mede werkenden. WAAROM EEN KATH. VOLKSPARTIJ? Waarom één Kath. Volkspartij Deze vragen vormden de hoofd schotel op de in het gebouw „St. Jan" door de afd. Bergen van de KVP georganiseerde propaganda-avond. Het R.K. Dameskoor zorgde voor de garnering en gaf o.l.v, de heer C. Molenaar en met Mevr. Moreé-Dol a. d. piano een mooie vertolking van enige liederen van Hendr. v. Tussen broek en van Cath. van Rennes. De spr. van deze avond, de heer E. P. Clijnk uit Zaandam, begon zijn voordracht met te wijzen op de ernstige con3eqyen- ties, die het einde van de Spaanse heerschappij in 1648 voor het Katholieke volksdeel gaf. Het zou tot 1848 duren voor dit deel weer uit de donkere schuilkerken terugkeerde in het volle daglicht. Spr. wees op het werk van de organisator en emancipator Dr Schaepman in 1887 en andere pioniers. Het door dezen opge stelde Katholieke programma be oogde le constructie v. h. staat kundig leven en 2e emancipatie van Katholiek Nederland. Naar mate het laatste vorderde, werd het zwaartepunt verlegd naar het eerste. De Duitsers kwamen en daarmee.... 1945 bracht de vraag: moet de Katholieke Staatspartij terug keren? In de oorlog was de een heidsgedachte geboren, maar al spoedig bleken. de scherpe tegenstellingen niet weg te nemen. Het Marxisme beheerste velen en de godsdienstig zedelijke be ginselen werden teruggedrongen. De Kath. Staatspartij werd her boren, zij het onder een andere naam. Na de oorlog, aldus vervolgde de spr., wao de strijd op staat kundig terrein niet zo eenvoudig en de regering stond vaak bloot aan felle critiek. Maar een rustige beschouwing van wat de regering, gestuwd door de KVP tot stand bracht, moet tot dankbaarheid stemmen. De KVP moest samenwerking zoeken met anderen. Met wie? Met die partij, wier programma niet in strijd was met het be ginselprogramma van de KVP. Bij het samengaan met de Partij van de Arbeid kwam meermalen de scherpe tegenstelling aan het licht: deze partij toch was een conglomeraat van allerlei geestes stromingen en geschoeid op het oude Marxisme. Spr. wees er in dit verband op, dat de KVP principiëel staat tegenover alles wat zweemt naar Staatssocialisme. Wat het particulier initiatief kan doen, moet aan hem worden overgelaten. Pogingen van de P.v.d.A. om in die richting iets te ondernemen, zouden echec lijden door een krachtige KVP. Spr. stelde tenslotte de vraag: hoe staan we tegenover andere partijen? Het Communisme had niet spr. sympathie en evenmin de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: hij vreesde, dat de partij van Oud met het terug willen zetten van de klok wel eens in de kaart kon spelen van communisten en Marxisten. En de nieuwe partij Weiter? Mocht een zakelijk verschil over het Indisch beleid de eenheid in de Katholieke partij verbreken? Is de vooruitstrevende Sociale poli tiek van de huidige regering misschien ook een grief? Spr. waarschuwde met klem tegen dissidentie en spoorde aan tot bewaring van de eenheid in de KVP. Nadat spr. nog verschillende vragen had beantwoord, sloot de voorz. de bijeenkomst, waar voor de belangstelling niet bijster groot was. OPERA-CONCERT Naar wij vernemen, zal op initiatief van de Bergense toon kunstenaar Herman Zaal op 22 Juli a.s. in De Rustende Jager een opera-concert worden ge geven, waaraan zullen medewerken Maartje Kliffen, de bekende Noord hollandse sopraanzangeres, Theo Baylé, de beroemde bariton van de Nederl. Opera, die juist dezer dagen zulke triomfen vierde in „l'Heure Espagnole" van Ravel met de Wagnervereniging o.l.v. Pierre Monteux, Wiebe Drayer, tenor, die o.a. verleden jaar zong in het prachtige oratorium „der Tod Jesu" van Graun, met het Helderse Toonkunstkoor o.l.v. Herman Zaal en de Bergense toonkunstenaar Herman Zaal. Ongetwijfeld zal er voor dit concert, midden in het seizoen, veel belangstelling zijn bij in woners en gasten. Op het uitte voeren programma hopen wij spoedig nader terug te komen. BERGEN's HARMONIE Dinsdag 29 Juni a. s. zal ter gelegenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, door Bergen's Harmonie een concert worden gegeven in de Muziektuin aan de Hoflaan. Het concert vangt om 8 uur aan, en is voor iedereen vrij toegankelijk. PROGRAMMA Zondag 27 Juni a.s. zal er een voetbalwedstrijd gespeeld worden ten bate van de UNAC waaraan ook Bergen's Harmonie haar medewerking zal verlenen. Om 7 uur wordt afgemarcheerd, de leden worden verzocht om 6.45 uur in het verenigingsgebouw aanwezig te willen zijn. TENNISWEDSTRIJDEN De actieve leiding van het Tennispark „De Molenkrocht" te Bergen zal ook dit jaar weer een drietal tournooien voor bad gasten en tennislief hebbers uit Bergen en omgeving organiseren. Het eerste tournooi, dat a.s. Zaterdag begonnen wordt, is een open C-tournooi," d.w.z. ieder, die als beginnend wedstrijdspeler beschouwd mag worden, kan hieraan deelnemen. Van 5 tot en met 8 Augustus zullen op de mooie gravelbanen aan de Kruisweg wedstrijden voor meer gevorderde spelers (klasse A en B) plaats vinden. Tot besluit van het seizoen staan dan nog onderlinge wed strijden voor de leden van het Tennispark op het programma. EMMABLOEM EN K.J.V.O. Weer bereikte ons het verzoek onze medewerking te verlenen aan de collecte ten bate van de tuberculosebestrijding. We wekken onze leden op, evenals de twee vorige jaren, in groten getale zich op te geven als collectant. Met het alcoholisme is de tuber culose een van de grootste ge varen voor de mensheid. Help met je jonge krachten mee deze verraderlijke ziekte te bestrijden. Namens de K.J.V.O. roep ik alle jeugdverenigingen op zich in verbinding te stellen met mevr. C. Meijer-Vader, Hoflaan 8 te Bergen en zich voor hulp bij haar aan te melden. B. SCHUIL V ACANTIEKAMPEN VAN DE M.M.S. De leerlingen van de M.M.S. te Bergen zullen in het begin van de zomervacantie onder leiding van leraressen en leraren der school verschillende vacantie- kampen betrekken. De eerste klassers gaan van 2431 Juli naar Texel en Vierhoutende tweede-klassers naar Vierhouten en Limburg; de derde-klassers naar Limburg (Slenaken)de vierde-klassers van 19—31 Juli naar Méridon bij Parijs. op Zondag 27 Juni a.s. des avonds 7.30 uur, terrein Kerkedijk Trainer B. Caldenhove Tribune f 0.75 Zitplaatsen f 0.60 2e klasse K.N.V.B. Staanplaatsen f 0.40 Kinderen tot 14 jaar f 0.15 K.J.V.O.-zomerkampen op De Haere (Veluwe) Voor de elfde keer gaan de jongens en meisjes uit Bergen en Omstreken naar dit bekende natuurreservaat om telkens een week te kamperen in en bij de schaapskooien van boer Van 't Goor. De kampen vinden plaats van 1421 Aug. en van 21—28 Aug. Het eerste kamp is voor 13- en 14-jarigen, het tweede voor 11- en 12-jarigen. In Paterswolde wordt een Zeil kamp gehouden, terwijl tevens nog een trektocht langs de jeugd herbergen wordt georganiseerd voor boven 15-jarigen. Ook voor niet-leden zijn deze kampen toegankelijk. Wij doen een beroep op alle kindervrienden, om het ook mogelijk te maken niet-leden, die financiëel niet in staat zijn deel te nemen aan een kamp, kosteloos toe te laten. Stort uw bijdrage op nr 306350 ten name van B. Schuil, met bijvoe ging: „Voor Veluwekampen". ZOMERZEGELS Voor philatelisten is het ver blijdend, indien er nieuwe zegels verschijnen. Deze keer zijn het vier verschillende waarden, waar van de toeslag voor culturele en sociale doeleinden besteed zal worden, en wel als volgt: De helft voor culturele doel einden, té weten vooropdrachten aan noodlijdende werkers op cultureel gebied, het Prins Bern- hardfondshet Voorzieningsfonds voor culturele werkers, voor steun in bijzondere gevallen. De helft voor sociale doel einden, en wel voor Tuberculose bestrijding, Irenefonds, Steun aan ongehuwde moeders, rheumatiek- bestrijding, kinderuitzending, Ar beid voor onvolwaardigen (AVO). Koopt de zegels, opdat ook U, met deze kleine toeslag te betalen, medewerkt aan het goede doel, dat deze verkoop beoogt. Wij hopen, dat ook de vacantie- gangers voor hun post druk ge bruik zullen maken van deze postzegels en van de prentbrief kaarten, die van 17 Juni tot 17 Augustus te koop zullen zijn. SCHOORL, DE PAREL VAN KENNEMERLAND „Het laatste enigszins teken achtige dorp aan Hollands wes telijke kustkant," aldus Hildebrand in zijn Camera Obscura, „is zonder twijfel.... Schoorl", Dit Schoorl „aan de voet der duinen, ter plaatse waar die het aller breedst zijn", was Woensdag het doel der reis van vertegen woordigers van verschillende dag bladen, de Ned. Reisvereniging, en Federatie V.V.V.'s Noord holland. Niet om als Teun de Jager het duin te doorkruisen en te speuren naar haas en hoenders, maar om eens kennis te maken met het onvolprezen natuurschoon, waarmee Schoorl zo rijk gezegend is. De kranten kondigen elk jaar aan, hoe het staat met de tulpen en hyacinthen. „Maar," aldus de bekende Jac. P. Thysse, „lieve mensen, loop nou toch niet altijd die tulpen en hyacinthen na, maar probeer nu eens in een fatsoenlijke larix-aanplanting te komen, in een knappe sparre- laan of een goed dennebos, en ga eens zien, wat wonderen daar de lente wekt. Het bloeien van het naaldhout, daar halen Haar lems bollenvelden niet bij in rijk dom en kleurenpracht." Onbekend maakt onbemind. Het was daarom goed gezien van het V.V.V. bestuur van Noord- Kennemerland om in samen werking met het Gemeentebestuur en het Staatsbosbeheer, de ver tegenwoordigers van de pers eens uit te nodigen voor een tocht door de Schoorlse duinen. Het gezelschap dames en heren ver enigde zich eerst in Hotel v. d. Garde om bij een overvloedige lunch de inwendige mens te ver sterken en straks opgewassen te zijn tegen de vermoeienissen die wachtten. De voorzitter van V.V.V. Noord-Kennemerland, de heer M. W. v. d. Garde Jr. heette hier de gasten welkom en wendde zich daarbij in 't bijzonder tot Bur gemeester en Wethouders van Schoorl en de heren Boswachters van het Staatsbosbeheer. Spreker wees er op, dat V.V.V. het duinreservaat beschouwt als een kostbaar bezit en er zeer zuinig mee is. In het seizoen organiseert het bestuur herhaalde malen duinwandelingen om het publiek meer vertrouwd te maken met dit natuurmonument. Op deze wijze hoopt het bestuur de mede werking van allen te krijgen ter bescherming van wat hier met zoveel geduld en toewijding tot stand is gebracht.-Van het publiek zelf zal het afhangen of eens het niet erg populaire prikkel draad zal kunnen verdwijnen. Burgemeester Mr Jochems vond het verheugend, dat het kleine bescheiden Schoorl de belang stelling trekt, die het zo ruim schoots verdient. De heer Th. E. Jansen, bos wachter S. B. B. wees er op dat men de duinen, bij het publiek steeds meer bekend om het natuur schoon, het vogelleven en de flora, in de eerste plaats moet zien als een natuurlijke zeewering, een beschuttende wal tegen de vernielende kracht van de zee. Merkwaardig is wel, dat we deze opvatting bij onze voor ouders pas aantreffen in het begin van de 16e eeuw. Voordien werden de duinen voornamelijk beschouwd als jachtterrein van vorst en adelijke heren. Aan die tijd herinnert nog de benoeming van iemand, die had te zorgen voor de helmbeplanting en het „poten" van de honden (een poot afhakken) en het oren af snijden van de katten, die jacht maakten op konijnen. Toen men later meer de grote betekenis van de duinen als zeewering inzag, bleven toch nog de konijnen be schermd. Het recht van afweiding, en het verbod van steil afgraven der kanten van de sloten, die de landerijen scheidden van de dui nen, bleven lang gehandhaafd. Eindelijk zag men in, dat het niet ging met het behoud van het konijn en werden vele duinen „blind" gemaakt, de konijnen uit geroeid. Vervolg pag. 2. Tot onze grote voldoening kunnen wij mededelen, dat wij toestem ming hebben gekregen ons blad per 1 Juli 1948 in groter formaat te laten verschijnen. Voor dit nummer mochten wij bovendien reeds het nieuwe formaat gebrui ken, in verband met de a.s. verkiezingen. De Uitgever. UeekUod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan s Boekhandel. Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap v'oor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, P. Brakenhoff W. Beukers A, Urbanus Jn. Schmidt J. Hardwich H. Pesie W. Brouwer G. Bos W. Nap Jb. Schmidt] [Jn. Weyers Zoutendijk] [Splinter P. Schaft H. Claasen J. Zoutendijk E. Mulder A. Onrust J. Dil P. Dil S. Veen A. Lust 1. „The Middy", mars Alford 2. Ouv. „Les Diamants de la Coronne", [Auber 3. „Watermuziek", Handel 4. Fragmenten uit „Atilla", Verdi Hierna Pauze 5. „Amateur-mars" J. C. Beekman 6. Ouv. „Le Nouveau Seigneur du [Village", Boildieu 7. „Zomeravond", fantasie J. C. Beekman 8. Selection uit „De Vogelkoopman", C. [Zeiler 9. Finale „Neerlands jubelmars", J. P. [van Leeuwen

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1