99 99 BOMMEN EN GRANATEN HaGweteMpiuQ. neemt afscheid van Catn. Jonket Uit Uet Sumattaanse oetwoud BERGEN SCHOORL Een ijzig Jubileum* Itwekecif „Sucsum C&cda" VRIJDAG 2 JULI 1948 25c JAARGANG No. 26 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef GROOT ALARM Brand cn explosies op vliegveld Zaterdagmiddag deden hevige explosies de omgeving opschrikken en dikke rookwolken stegen op boven het voormalige vliegveld, waar een dertigtal arbeiders bezig was met opruimingswerkzaam heden. Onmiddellijk werden de brandweer en de Rode Kruis- Colonne gealarmeerd en toen bleek, dat alleen krachtig ingrijpen een zeer grote ramp kon voor komen, werd de assistentie ver zocht aan de afdelingen Alkmaar, Heiloo, Castricum, Beverwijk, IJmuiden, Haarlem en Zandvoort. Het duurde niet lang of van alle zijden zag men de bekende Rode-Kruis-wagens zich haasten naar het toneel van de ramp en spoedig stond een leger van hel pers en helpsters met overvloedig materiaal gereed om te redden, wat te redden viel. Intussen breidde de brand zich nog uit, klonken steeds weer ontploffingen, vlogen kogels, scherven en pro jectielen over het terrein, waar tussen het gekerm van de inge sloten ongelukkigen. Krachtig, maar met de nodige voorzichtigheid werd het reddings werk aangevat: bruggen werden gelegd over de bomtrechters, al kruipende tussen de mijnenvelden door wisten de Rode-Kruis-mensen door te dringen tot het toneel van de ramp. Men smaakte de voldoening 27 van de 30 ar beiders te redden uit hun benarde posities, voor 3 baatte helaas geen hulp meer. Zo had het kunnen zijn, maar zo was het op deze middag ge lukkig niethet betrof hier slechts een oefening in groot verband, waardoor de helpers en helpsters van het Rode Kruis zich verder konden bekwamen om in tijden van nood de helpende hand te kunnen bieden. Behalve het bestuur van de afd. Bergen van het Rode Kruis en de besturen van de assisterende afdelingen waren op het terrein aanwezig Kap. Verschoor, onder commandant v. h. Rode Kruis Corps, Freule van Sminia, onder commandante v. h. Helpsterscorps, Dr v. Gelder uit Bergen, Dr Brugsma uit Uitgeest, Dr Mac Daniel, mil. arts te IJmuiden, Dr v. Gelderen uit Beverwijk, Dr Hoekstra uit Heiloo en B en W van Bergen. VERKIEZINGEN 1948 Zoals bekend zal zijn, wordt dit jaar de verkiezing voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal gehouden op Woens dag 7 Juli 1948. De stembureau's zullen zitting houden van des ochtends acht uur tot des namiddags vijf uur. Te Bergen is, als gevolg van belangrijke toeneming van het aantal kiesgerechtigden uit de vaste bevolking, doch ook met het oog op het grote aantal gasten, dat hier aan deverkiezingen zal deelnemen, een nieuwe indeling der gemeente in stemdistricten door B en W vastgesteld en het aantal stembureau's uitgebreid van vier tot zes. In zeer veel gevallen zullen de Bergenaren nu aan een ander stembureau hun stem moeten uit brengen dan zij vroeger plachten te doen. Men zie dus zorgvuldig op de ontvangen oproepingskaart na, op welk stembureau men dit jaar zijn stem moet uitbrengen. De gasten zullen, voor zover zij daartoe een oproeping ont vangen, hun stem moeten uit brengen op het stembureau in het Dorpshuis naast het Ge meentehuis aan de Raadhuisstraat. EEN DAVEREND SUCCES Bij de school-zwemwedstrijden te Alkmaar behaalden de leer lingen van de Middelbare Meisjes school te Bergen niet minder dan 3 van de 4 wisselbekers, die voor meisjes van het voortgezet onder wijs beschikbaar waren gesteld. Zij danken dit succes vooral aan de /regelmatige training, die tijdens de lessen in lichamelijke oefening, door de gymnastieklerares, Mevr. Jonker-Jonker, werd gegeven. De helft van deze lessen is namelijk voor schoolzwemmen bestemd. Zeer tot spijt van leerlingen, docenten en bestuur, moet met ingang van 1 September deze voortreffelijke leerkracht plaats maken voor een volledig bevoegde lerares M.O. lichamelijke oefening. Zij hopen, in Mej. H. M. Baarbé een minstens gelijkwaardige jop- volgster te hebben gevonden. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN In de sociëteit van „Het Huis met de Pilaren" werd Zaterdag middag voor de zoveelste maal een tentoonstelling geopend van werken van Bergense Kunstenaars. Ditmaal gold het werken van Karei Colnot, Jaap de Carpen- tier, Thijs Sterk en de tekenares Mia van Regteren Altena. De voorz. van het KCB wees in zijn openingswoord nog eens op de verhouding tussen kunstenaar en kunstliefhebbers. Uitlatingen als „ik begrijp er niets van" e.a. tonen wel, dat nog zoveel mensen zich aan het onbegrijpelijke van verschillende werken van onze hedendaagse schilders ergeren. Nu mag een Picasso vragen: „Pourqoi est-ce qu'on veut tou- jours comprendre un tableau et pas un oiseau qui chante dans la nature," de liefhebber is vaak niet in staat de kunstwerken naar juiste waarde te beleven, onbe kend als hij is met wat de kunste naar heeft aangespoord tot wer ken en tot het uitzeggen van wat er dringend in hem leeft. Vele liefhebbers verstaan niet de taal van de kunstenaars vol doende en zo gaat de schoon heids-ontroering aan hen voorbij. Otto van Tussenbroek, oud-di recteur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, be titelde de schilder eens als „ogen- opener". Moge het KCB er in slagen het publiek de ogen te openen voor het schone: kunste naar en kunstliefhebber zouden er beide wel bij varen. DE TROMMEL VAN DE V.V.D. WERFT Ook aan het rustige Bergen gaat de héroïke verkiezingsstrijd niet onopgemerkt voorbij. Ver schillende partijen hebben de krijgstrompet reeds gestoken en Donderdagavond reed Ir Stoffels uit Haarlem de arena binnen met het door Oud-Stikker getrokken strijdwagentje. Deze kampvechter wees zijn hoorders op de grote verantwoordelijkheid die op elke kiezer rustte bij het uitbrengen van zijn stem. Om de keuze te vergemakkelijken liet hij de voor naamste partijen de revue passe ren, waarbij hij er op wees, dat de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie o.m. was vóór open baar onderwijs, vóór gelijkstelling van man en vrouw en zich zou verzetten tegen elke vorm van socialisatie. Met het regeringsbe leid van het Kabinet-Beel was spr. het op meerdere punten niet eens. De tot dusver gevolgde Indië-politiek kon in zijn ogen geen genade vinden. Spr. ontwikkelde verder het plan de campagne van de V.V.D. als de huidige regeringspartijen bij de komende verkiezingen geen tweederde meerderheid behalen, dan zal er naar samenwerking op breder basis gestreefd moeten worden en dan krijgt de oppositie haar kans. V.V.D. en C. H. Unie zullen dan aan hun eventuëel voorstemmen voor de grondwets herziening voorwaarden kunnep verbinden. Na tenslotte nog de C.P.N. als een boeman te hebben voorgesteld, met wie de V.V.D. nimmer zou samenwerken, deed spreker een dringend beroep op de aanwezigen om zich achter het vaandel van de V.V.D. te scharen. Nadat nog verschillende vragen waren gesteld en beantwoord, bracht de heer Taets van Ame- rongen namens het initiatiefcomité spreker dank voor zijn uiteen zettingen. ALKMAARSE SCHILDERS EXPOSEREN Velen die hongeren naar de grote troost der schoonheid in de ellende des armoedigen levens richten hun schreden naar de be kende kunsthandel P. Hopman. Naast heel veel moois op zeer verschillend gebied is hier thans tentoongesteld een zestiental wer ken van twee Alkmaarse schilders H. Heertjes en J. Gfteot. Deze beide kunstenaars, die zich in hun vrije tijd gaan uitleven op doek, blijken hun impressies op ver schillende wijze te hebben vast gelegd. Bij de spoorbaan van KOMEN EN GAAN Het is nog slechts enkele jaren geleden, dat de bekende toon kunstenaar Corn. Jonker de di- rigeerstaf opnam van de koor- vereen. „Bergen". Opdit„komen" volgde helaas veel te gauw een „gaan". Drukke bezigheden noop ten de dirigent tot gaan. Maandagavond namen koor en dirigent afscheid. Van beide zijden werden veel vriendelijke woorden gesproken, maar de stemming was wel wat mineur: partir c'est un peu mourir! De voorzitter, de heer G. de Groot, bracht de scheidende di rigent hulde en dank voor alles, wat deze voor het Koor had ge daan: het was onder zijn leiding steeds excelsior gegaan. Om de herinnering aan de Koorvereni ging levendig te houden bood het Koor Corn. Jonker een fraai boekwerk aanMuzikale Omme gang van G. van Ravenzwaay. De heer Jonker dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en voor het lijvige boekwerk, dat voor hem een prettig aandenken zou zijn. Een terugblik werpende op de afge legde weg, prees de heer Jonker zich gelukkig het zijne er toe te hebben mogen bijdragen om de Koorvereniging in staat te stellen haar culturele taak beter te vol brengen. Het Koor toch heeft de taak anderen te doen genieten van muziek. Dat dit mogelijk is, bleek duidelijk bij het laatste con cert, dat voor de volle 100 pCt. slaagde. Spr. gaf de leden de raad, steeds de concerten van zusterverenigingen te bezoeken beide partijen zullen er wel bij varen. De blik vooruit werpende, zei de heer Jonker geen ogenblik te twijfelen aan een goede toe komst. Hij drukte tenslotte allen op het hart zich over te geven aan de leiding van de nieuwe dirigent, de heer Jac. Kort, een bekwaam musicus. ZOMERFEEST van de Middelbare Meisjesschool Op Zaterdag 10 Juli viert de MMS te Bergen haar zomerfeest met ouders en genodigden. 's Morgens worden er sport wedstrijden gehouden op het terrein van de Berger Sport vereniging; 's middags danst In- dra Kamadjojo in het openlucht theater en 's avonds vindt een bal-champêtre plaats in Duin- vermaak. Heertjes grijze luchten, waarin rookpluimen opstijgen, het hele stationsemplacement bedekt met vuile sneeuw, vuil door het vele verkeer, bij Groot's Molen in de sneeuw, alles pas gevallen sneeuw, smetteloos wit, een lijkwa. Bij Heertjes' Emma Brug weer die grijze luchten, die wonder lijke stilte. Het stilleven met appels van Groot trekt door kleuren- tegenstellingen, zijn Geitje staat bibberend in de kou. Het In terieur van het atelier van Heertjes houdt het oog lang vast. We hebben slechts enkele vluchtige indrukken weergegeven. Voor belangstellenden is over vloedige gelegenheid tot nadere kennismaking: elke werkdag en na 1 Juli zelfs 's avonds. BERGER LUCHTPOST Door de ongunstige weersom standigheden op Zondag 20 Juni werden de duiven Maandagmorgen om 6.30 uur in Vrijheid gesteld. Het was de eerste z.g. fondvlucht n.l. vanaf Orleans, 566 km. Voor deze vlucht waren de duiven reeds Donderdags verzonden. Aankomst eerste duif Maan dagmiddag te 1.20 uur. Daar de lossing pas Maandag plaats vond, telde deze vlucht niet voor het concours. De eerst aankomende duif was van de heer K. Vrasdonk. Zondag 21 Juni zijn de duiven naar St. Quentin geweest, 330 km. en gelost om 7.20 uur. Aan komst eerste duif te Bergen om 12.19 uur. 1. W. Heijstra, 2. P. Oldenburg, 3. K. Vrasdonk, 4. N. v. d. Kamer, 5. C. Pijper, 6. J. Heidbuurt. DE UNAC-WEDSTRIJD Bergense combinatie - OSV 2-5 Ten aanschouwe van een twee duizend-koppige menigte werd Zondagavond op het terrein aan de Kerkedijk een voetbalwedstrijd gespeeld ten bate van de UNAC. Burgemeester Dr W. Huygens sprak een kort woord ter inlei ding, waarbij hij wees op het mooie doel van deze wedstrijd en dank bracht aan allen, die medewerkten om de actie te doen slagen. De uitstekend gespeelde wed strijd eindigde met een welver diende 5—2 overwinning voor OSV. Het heeft er hard, heel hard voor moeten werken, want het Berger elftal gaf uitstekend partij in deze sportieve strijd. U.N.A.C.-COMITÉ De Ned. Onderwijzersvereni ging (N.O.V.), afd. Duinkant, heeft als vertegenwoordiger in het comité verkozen de heer A. Pascha te Bergen. DE OOGST VAN DE WEG „DOOR WEER EN WIND Zaterdag en Zondag zullen de wandelsportverenigingen in Ne derland hun Nationale Midzomer- tochten houden te Schoorl, onder auspiciën van de wandelsport vereniging „Door Weer en Wind" te Anna Paulowna. Voor Zaterdag zijn reeds meer dan 500 inschrijvingen ontvangen. Uit Apeldoorn o.m. neemt zelfs een vijftal verenigingen deel. Zaterdag zal de begroetings avond zijn en Zondag wordt in „De Rode Leeuw" een uitvoering gegeven met een groot feestbal. Men zie hiervoor de advertentie in dit nummer. EEN NIET-ALLEDAAGS JUBILEUM 25 jaren ijs met slagroom Een van de meest bekende figuren uit Schoorl vierde Woens dagmiddag zijn zilveren jubileum het was de heer C. Jonker, „de ijsman van de buurt, die iedre dag geregeld komt, zo lang de zomer duurt." 30 Juni 1923 klonk voor het eerst de welbekende roep „ijs met slagroom" door de buurt en 25 jaren lang bleef die roep als de toverfluit van de Rattenvanger van Hameln een magische aan trekkingskracht uitoefenen op kinderen en ouderen. De fabricage van het zozeer begeerde product is in de loop der jaren meermalen gewijzigd en verbeterd. Het houten kuipje met bus, waarin met de hand een stok werd geroerd, maakte al gauw plaats voor een hand machine, die na een paar jaar weer het veld moest ruimen voor iets nieuws, een electrisch gedreven motortje. En nu prijkt in de ijs- salon, die voor deze gelegenheid door vrienden en belangstellenden was omgetoverd in een bloemen tuin, een hyper-moderne ijsin- stallatie, alles automatisch, het eerste exemplaar van dien aard in ons land. Het ging steeds excelsior, venten langs de weg, standplaats aan het duin, ijssalon bij het Raadhuisplein. Er was deze middag grote be langstellingde jeugd liet zich niet onbetuigd en genoot eens extra van een jubileum-ijsje en ouderen kwamen ook hun op wachting maken bij de zilveren „Ijsman van de buurt". Ook B en W van Schoorl en het Bestuur van. de VVV Noord- Kennemerland gaven blijk van hun belangstelling. Burgemeester Mr Jochems wenste dc jubilaris geluk met de „warme" belang stelling, die er bestond voor zijn „koud" product en zei het zeer op prijs te stellen, dat Schoorl zo'n inrichting rijk was. Spr. besloot met het uitspreken van de hoop, dat dit bedrijf zich nog tal van jaren in een steeds toe nemende bloei zou mogen ver heugen. De heer Van de Garde Jr., voorzitter van de VVV complimenteerde de jubilaris na mens VVV Noord Kennemer- land. Wij voegen gaarne onze beste wensen bij de vele, die de fam. Jonker op deze dag mocht ont vangen. SCHOORL'S GEMENGD KOOR Naar wij vernemen zal boven genoemd koor, onder auspiciën van de VVV Groet-Camperduin, eind Juli voor de gasten en in gezetenen een concert geven in een Duinpan te Groet. Een ge varieerd programma is in studie, terwijl 2 solisten hun medewer king zullen verlenen. Nou, dat is een jubileum, dat je elke dag niet leest 'k denk, dat 't hier in Schoorl [bij Jonker Woensdag bar druk is geweest I 'k Vind het dan ook een prestatie om in vijf en twintig jaar steeds maar ijsco's te bereiden, ja, want Jonker stond steeds klaar om versmachtenden te laven in de warme zomertijd, want als 't kwik flink is gestegen, dan raakt hij z'n ijs wel kwijt I Vijf en twintig zon-seizoenen, deed hij ijskoud maar zijn plicht en omdat mij dit frappeerde, maakte ik dit ijsgedicht. Jonker, 'k wens U goede zaken, heel veel klanten, heel veel zon (een geluk toch, dat de ijsjes immer bleven zonder bon!) Breng nog heel veel liters ijs-melk voor Uw klanten aan de kook. 'k Wens U een paar warme [maanden want nou ja, dan bof ik ook! DE ORANJEFEESTEN Het Oranje-Comité te Schoorl had aanvankelijk besloten zijn werkzaamheden te staken, ten einde ruim baan te geven aan een op te richten Oranjevereni ging, die zijn bemoeiingen dan kon uitbreiden over de gehele gemeente. Tot dit doel circu leerden reeds lijsten, waarop men degenen die hiermede sympathi seerden, liet tekenen. Een en ander is echter gestrand op een weigering van Groet, dat zijn eigen, reeds ontbonden comité, weer nieuw leven wilde inblazen. Niettemin wil het Schoorlse comité gaarne plaats maken voor een Oranjevereniging. En al kan men dan zijn handtekening op de lijst als niet gedaan beschouwen, toch verwacht het comité, dat al degenen die prijs stellen op een Oranjevereniging, Maandagavond in „De Rustende Jager" bijeen zullen komen om een en ander te bespreken. Het comité is van oordeel, dat indien men een be hoorlijk feest wil organiseren, zoals b. v. een optocht, een wieler wedstrijd of estafetteloop, de medewerking van de gehele ge meente noodzakelijk is. De hulp van Groet, kan daarbij niet worden gemist, en tegen een dergelijke samenwerking zal men daar dan ook wel geen bezwaar hebben. Onze bekende V cldbouquctten cn losse bloemen Op de zwijnenjacht Onze jongens in Indonesië hebben wel eens een verzetje nodig. Het gebeurt vaak, dat jacht mag worden gemaakt op wilde zwijnen. We laten hier een jachtrelaas van een Schoorlaar volgen De rimboe van Zuid-Sumatra wordt niet alleen „onveilig" gemaakt door de Nederlandse soldaten, doch meer nog door slangen, apen, krokodillen en wilde varkens. Op laatstgenoemde dieren mogen wij wel eens jacht maken. Onze laatste jacht was onder leiding van Sergeant 't Hoorn uit Woerden. We hadden al enige tijd het spoor van een wild zwijn gevolgd, doch we konden het maar niet onder schot krijgen. Een paar „jagers" kwamen enigszins vermoeid en teleurgesteld achteraan sjokken en hadden dus niet gezien, dat de sergeant gebukt vooruit gegaan was om het struikgewas te verkennen. Plotseling uitte één van die achterblijvers een verrukte schreeuw: „Daar heb je er eeri!" En voor wij goed en wel begrepen wat er ge- gebeurde, legde hij aan en schootEen kreet, die niets menselijks meer had, klonk door het oerwoud. De rillingen liepen ons over de rug. Een tijger zou van -schrik aan de haal zijn gegaan. We stormden naar onze sergeant, die op de grond leuke woordjes lag op te zeggen. Met beschadigd achternou ja, u weet wel, hebben we hem naar 't hospitaal vervoerd en wij hopen dat hij spoedig geheel hersteld zal zijn. Sold. C. J. KAANDORP Sz. Bagoeskoening, 18 Juni 1948. 1 UeekUad DE DUINSTREEK Verloren en gevonden voorwerpen over het tijdvak van 31 Mei 1948 tot en met 10 juni 1948. Gevonden 1 paar handschoenen, zak kammetje in étui, witte lap met gehaakt kleedje en klosje garen, houten autoped, psalmboekje, sleuteltje, portefeuille, hond (fox-terrier), gele sjaal, grijze mantel cein tuur, 10 jute zakken, vulpen, militair zak mes, badhanddoek, jong hondje (bruin), jong hondje (zwart met bruine poten en witte) borst, portemonnaie met inhoud, kinder kousje (wit), vulpenhouder, wandel stok, witte sok. VerlorenBruin lederen hondenriem, zwarte portemonnaie, 1 paar bruine san dalen, 1 paar beige sokjes, rood étui met ritssluiting inhoudende een sleutel. Inlichtingen Politie-bureau Karei de Grote laan, Bergen. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Woensdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer C. Jonker te Schoorl begon als ijsbereider. HENK VAN HEESWIJK (Overname verboden) zijn weer verkrijgbaar. SCHOORL - Telef. 285 y

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1